Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

VOX POPULI

Početnik

(10)

• »VOX POPULI« je muško
  • »VOX POPULI« je autor ove teme

Datum registracije: 11.12.2003

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 11. Decembar 2003

S. EF. AGIĆ: VEHABIZAM ĆE NAS, AKO NIŠTA NE PODUZMEMO, KOŠTATI ŽIVOTA

S. EF. AGIĆ: VEHABIZAM ĆE NAS, AKO NIŠTA NE PODUZMEMO, KOŠTATI ŽIVOTA

"ISLAM NE DOZVOLJAVA DA POJEDINCI I GRUPE UZIMAJU ZAKON U SVOJE RUKE. MUSLIMANI VERUJU U AUTORITET VLASTI. ONI MANJE UPUĆENI SAMI SEBI TUMAČE ISLAM, PRIVIDJAJU MUHAMEDOVE REČI DA JE DŽIHAD NAJVEĆA BORBA SA SVOJIM NEVSOM, BORBA SA VLASTITIM NEGATIVNIM OSOBINAMA."

Mislim da je bilo više pozitivnih reakcija, ali imam uvid i u one negativne reakcije. Radi se o mladjim pripadnicima islama, ne samo u Bosni i Hercegovini nego širom svijeta, koji su izbjeglice i na internetu se dopisuju, komuniciraju i prate ono što ja radim. Tu je moj intervju naišao na velike kritike. To su mladji ljudi koji su nezadovoljni stanjem u Bosni i Hercegovini, a ne znaju dovoljno o islamu. Zbog toga proizvoljno procjenjuju islam.

Vehabizam je proizvod učenja jednog saudijskog halima, tumača islama iz XIX stoljeća koji je na učenjima Irneta i Mije izgradio svoj pristup islamu koji odudara od tumačenja tradicionalnog islama. Značaj njegovog pristupa islamu je da on odbija novotarije i svaku novotariju tumači kao suprotnu islamu. Osnovno težište njegovog učenja je da kaže da sve što nije prakticirao Muhamed je novotarija i da svaka novotarija vodi u zabludu. Tradicionalni islam ne dijeli to mišljenje.

Vehabizam i vehabijske ideje su davno počele stizati u Bosnu i Hercegovinu. Sa mnom se neće složiti mnogi, ali nesvjesno svi smo mi polako usvajali vehabijske ideje. Čak i ja kao učenik medrese učio sam o islamu od onih profesora koji su učili o islamu u Kairu, u Bagdadu i na drugim islamskim univerzitetima i koji su te ideje nesvjesno donosili u Bosnu i Hercegovinu i prenosili ih svojim učenicima u Gazi-Husrefbegovoj medresi. Kažem ne svjesno, jer tek u posljednje vrijeme znamo razlučiti šta je bosansko-hercegovačkim muslimanima donio tradicionalni islam, a vidimo šta vehabijska varijanta islama donosi. To je sada očiglednije. Ja sada prepoznajem šta su bili vehabijski elementi u onome šta su nas učili profesori u Gazi-Husrefrbegovoj medresi.

Vehabije se bore protiv svega onoga što je tokom istrorije obogatilo islamsku kulturu i islamsku tradiciju. To su: obilježavanje Blagih noći, učenje mevluda, učenje umrlim. Mnogi od njih ne žele da muslimani učestvuju u vlasti čak ni da glasaju u onim sistemima koji nisu islamski. To je posebno vidljivo u Americi. Živim ovdje već dvanast godina i mogu govoriti šta sam ovdje primjetio. Oni nagovaraju muslimane u Americi da ne učestvuju u glasanju za američke vlasti pod objašnjenjem da to nije islamska vlast i da muslimani nemaju pravo da učestvuju u takvoj vlasti i da nam Muhamed to ne bi dozvolio. Tradicionalni islam nas uči da treba da učestvujemo u političkom životu i da slijedimo demokratske tradicije.

Vehabije su ratoborni. Misle da je džihad samo u onome egzoteričnom, u onome što se vidi, što se pokazuje i što se ispoljava. Malo vjeruju u džihad sa samim sobom. Žele da islam učine ratobornim, da ga učine prodornim po svaku cijenu, da dokažu da je islam jedina prava vjera i da su svi na gubitku koji nisu muslimani. To sve rade na jedan rigidan način.

Imam podatak od moga prijatelja novinara, Amerikanca, Stiva Švarca, koji je dosta vremena proveo u Bosni i Hercegovini. On kaže da jedan od stotinu muslimana u Bosni i Hercegovini pripada vehabijskom pokretu i vehabijskom učenju. Istinitost ovoga podatka je teško provjeriti. Drago mi je čuti od nekih zvaničnika da vehabizam u Bosni i Hercegovini ne predstavlja veliku opasnost, da je pod kontrolom, da je naš reis ef. Cerić protiv vehabizma. Problem je da se on ne bori u dovoljnoj mjeri protiv toga.

Zbog novca. Vehabije imaju novaca. Te novce donose u Bosnu i Hercegovinu i grade džamije. Ti novci ne bi trebali biti cijena našeg tradicionalnog islama. Tradicionalni islam nam obezbjedjuje budućnost u Bosni i Hercegovini. Mislim da je kratkovido primati takve donacije i misliti da se to neće odraziti na sliku islama u Bosni i Hercegovini.

Uglavnom su to novci od nafte. Moj šeit kaže: "Nema haira od novaca koji dolaze iz nafte". To nisu zaradjeni novci. Naftu je dao Bog isto kao što je dao da u Bosni dobro rastu šljive. S tim novcem praviti džamije i rušiti džemate nije dobro.

Mislim da u posljednjih nekoliko dana američka vlada uvidja problem na relaciji Riad - Vašington. Američki političari postaju nestrpljivi, postaju nervozni zbog ponašanja Saudijske Arabije koje je hipokritično. Hipokritično je ponašenje i Saudijske Arabije i Amerike. Saudijska Arabija ima dobre odnose sa Amerikom iz koristoljublja jer voli Ameriku kada je treba, kada je treba zaštiti od Iraka i drugih neprijatelja. Amerika pruža usluge Saudijskoj Arabiji iz koristoljublja samo radi nafte.

...

(iz intervjua za RFE)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Svijet je zaista mali :)

Dobrodoslica nasem novom clanu, inace veteranu IB-Foruma :) .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

3

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Interesantan tekst brate Vox. To jeste jedna opasnost.
Eto Ed jos jednog primjera kako se gradnjom dzamija moze rusiti dzemaat i jedinstvo dzemaata. Dakle, nije fora u izgradnji.
Tradicionalni Islam je najjace utemeljen i sredina je. To je verzija prava.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

4

Citirano

Orginalno od Gerilac
Interesantan tekst brate Vox.

Prvo skoci pa reci HOP! :)

5

Pravo da ti kazem gerilac tvoji stavovi po mnogo cemu su me naterali dosad da mislim da si od vehabija... Pogotovu ono samostalno tumacenje Islama i nepostovanje vlasti i autoriteta, i omalovazavanje svega sto ne razumijes. U svakom slucaju, zvao ih kako ih zvao, sve stvari koje se meni licno ne dopadaju, i mogu reci koje ne bih voleo da vidim ni kod koga jer kvare sliku muslimana u svijetu, bas zbog toga sto njih nije briga kako ta slika izgleda, i pricaju da to nije bitno... a bitno je itekako...Prouci savjete Allaha dz.sh. kako treba, prouci zivot Muhammeda a.s., i shvatices (valjda) da je bitno..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

6

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Evo naseg dragog Fingerice. To je jedna dobricina. Fala ti na savjetu, sta bih ti reko. A vehabija nisam kolko znam. :):):) Proucit cu ako Bog da. A sto se tice autoriteta cijenim ih postujem kolko mogu ponizno i skromno. Primjera radi Sulejman Ugljanin. A oni koji nisu poslusni svojim autoritetima unose razdor i razbijaju Dzemaat. To je tacno, sasvim.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

7

Temu zatvaramo a nasem novom clanu Voxu predlazem da se malo odmori od otvaranja tema (koje sam izbrisao zbog nevidjene brzine u otvaranju - tri teme u minuti ) i da razmisli o razlozima svog dolaska na nas forum. Vremena ce imati jer je zaradio opomenu i do daljeg nema otvaranja novih tema.

Social bookmarks