Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 17. Februar 2003

SAD vs. IRAK

Svi smo svedoci zbivanja na bliskom istoku koja trenutno zaokupljaju paznju citavog sveta.

Kakvo je vase misljenje o svemu ovome sto se desava?
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

• »Sestovoboy« je muško

Datum registracije: 05.11.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 18. Februar 2003

Zao mi je!

Zao mi je da bilo ko strada, medjutim izgleda da "svetski policajci" ne razmisljaju mnogo o tome.

Voleo bih da se ne desi ono sto se nama desavalo medjutim moje misljenje je da ipak Irak mora da bude bombardovan zbog nekih malo visih ciljeva!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

3

Utorak, 18. Februar 2003

Citirano

Orginalno od Sestovoboy
Voleo bih da se ne desi ono sto se nama desavalo medjutim moje misljenje je da ipak Irak mora da bude bombardovan zbog nekih malo visih ciljeva!

Iz ove recenice se zakljucuje da je ovo tvoje misljenje zapravo tvoja zelja, jer, eto, visi ciljevi su u pitanju. KOJI VISI CILJEVI? Americki imperijalizam, cionizam, globalizam, pljackizam. Koji?

Na desetine hiljada nevinih treba da strada zbog 'visih ciljeva'. Saddam Husein je diktator ali nije na meti americke vanjske politike. Njima je na meti potencijal Bliskog istoka, suha zelja, bolje reci zedj, da se sve i svako drzi pod kontrolom. Zbog al-Qaide srucili su na Afganistan tone razarajucih bombi i izazavali civilne zrtve cija brojka za nekoliko puta premasuje broj nevinih civilnih zrtava sto su nastradali u WTC. Pod plastom borbe protiv terorizma pocinili su strasan teror nad tim jadnim ljudima.

Americka vanjska politika nije 100% zlocinacka ali je izmedju ostalog i zlocinacka. Problem je sto na ovome svijetu nema kadije da im sudi pa nepismeni svijet misli da mora tako biti, da oni imaju pravo biti policajac br.1 u svijetu. Koliki su licemjeri dovoljno se vidi na primjeru razlicitog pristupa istovjetnim rezimima. Serijat je zakon na snazi i u S.Arabiji i u Iranu i dok su sa Saudijcima plahi prijatelji sa Irancima to nisu. Cisti interes. Ni traga zalaganju za promicanje demokratskih principa u Saudiji. Koje licemjerstvo. Da ne pominjem kako im se dopada mogucnost da Turska postane takodje serijatska zemlja.

Naravno, ja mnogo americkoj vladi ne zamjeram. To je jedan lav koji po zakonu dzungle nastoji sve slabije od sebe potciniti svojoj volji. Ja problem vidim na drugoj strani. Ostatak svijeta a narocito zemlje u razvoju moraju da se probude, zbace diktatorke rezime i stanu na svoje noge.

Od Evrope mnogo ne ocekujem. Primjer Bosne jasno govori koliko su spremni da se zaloze za princip pravde i ocuvanje elementarnih ljudskih prava. Fuj.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

4

Utorak, 18. Februar 2003

Pozdrav

Pa ovako ja se nalazim u Turskoj i zivo pratim dogadjaje koji se trenutno desavaju a vezani su za Tursku.

Amerika to jest djordjo bushan hoce da zarati. Interesi mu leze u irackom podruciju Musul i Kerkuk jer su tamo zalihe nafte za narednih 15-20 godina dovoljne da prehrane ameriku i donesu joj tone para. Uz to ce i jos malo sektor za proizvodnju oruzija da procveta jer su na proslim americjkim izborima materijalno pomogli bushnoga te ga postavili za predsednika amerike. Sve je ovo uradjeno uz obecanje da ce im se na svetskom trzistu otvoriti par malih ratova gde ce ove firme zaradjivati.

Kad je rec o Turskoj situacija je ovakva. Podrucije koje se granici sa Irakom je prenaseljeno kurdima koji su potpomagani od strane amerike i zahtevaju da stvore svoju drzavu koju su kako kazu nekad posedovali. Stvar je u tome sto trenutna Turska vlada nije za ovaj rat jer ce Turska imati po procenama oko 100 milijardi dolara stete. Ali Amerika primorava Tusku na ovaj rat jer joj preti da ce povecati pomoc kurdima napraviti pritisak na Tursku da istocni deo Turske preda kurdima koji bi tu drzavu osnovali ne treba zaboraviti da su trenutni vodje kurda talabani i barzani jevrejskog porijekla( ovde mi malo vise smrdi jel da). Uz to evropa Turskoj kaze ako hoces u evropsku zajednicu onda nam predaj severni kipar. Tako da je trenutno Turska prikljestena sa dvije strane. Uz sve ovo trenutna vlada Turske je jedna demokratska muslimanska partija koja gaji osecaje za ljudima iste vere tako da joj se ne ulazi u rat sa Irakom zbog tamosnjeg muslimanskog zivlja a ne zbog saddama husejna koji je ionako amerikanac.

Trenutno su izvrsene pripreme i ako rat pocne Turska je pripremila oko 55 hiljada vojnika koji ce uci u deo iraka u kojem zive turkmeni i pokusace da ih zastiti od mogucih pokolja od strane kurda koji da u tu svoju drzavu da ubace i ovaj deo Iraka. Naravno uz to idu i izbeglice za koje je turska izdvojila vac sada oko 100 miliona dolara i pripremila je prihvatne kampove blizu iracke graniza broj kampova je 33.

Ovo bi bilo u kratkim crtama sta se desava sa Turskom po ovom pitanju .

Molimo da ovaj rat ne zapocne zbog naroda a ne visih ciljeva. :( :( :(
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

5

Utorak, 18. Februar 2003

NEEEEEE!!!!!

Rat nikako!!!! Ni zbog naroda ni zbog bilo kakvih drugih ciljeva!!!

Onaj Bush, je najveci idiot, koji je sebi utuvio u glavu da moze da radi sta god pozeli. Njega ne zanimaju neduzni ljudi ( koji ce ne daj Boze ako bude rata, izginuti, njemu ne trebaju razlozi, njemu trebaju sredstva za ostvarivanje njegovog bolesnog nauma. Odnekud je smislio da moze da se igra sa ljudima i svetom! Hoce covek da vlada, da pokaze svima ko je glavni "dasa", hoce svoju moc da izmeri!!! Pitam se samo kad li ce se probuditi iz tog sna?!

Njima (amerima) nisu potrebni realni i ubedljivi razlozi kao pokretaci rata, oni su toliko dobri glumci i lazovi, da to mogu onako usput da smisle i "serviraju" ostatku sveta...

Crno zlato ?
Rat?
Neduzne zrtve?
Sulude ideje?
Novi Hitler?
.....

ne razumem se puno u sve ovo, ali sam definitivno protiv napada na Irak!

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

6

Utorak, 18. Februar 2003

Turska protiv Iraka

Citam danas u novinama i cudom se cudim, Turska je odobrila SAD da modernizaciju njihove vojne baze ali ce americkim vojnicima dozvoliti koristenje ovih baza jedino u slucaju da dobije americku pomoc u vrijewdnosti od 6 milijardi US$ i jos 20 milijardi dolara dugorocnih i povoljnih kredita. Istodobno Turska ocekuje od NATO saveznika da je brani u slucaju da Irak uzvrati napad na teritoriju odakle napad dolazi i to NATO dovodi pred rascjep jer se Belgija, Francuska i Njemacka ne slazu da NATO brani Tursku u slucaju da napadi na Iraq krenu sa njene teritorije. Turska cak razmislja i o slanju vlastitih vojnika, sve zavisi od visine americkih donacija. Zanima me kakvo je vase misljenje o ovom?

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

• Poruku poslati

7

Utorak, 18. Februar 2003

Kurdi i ispiranje mozga

Juskos cini se da su ti Turski mediji dobro isprali mozak. Bila sam u cudu kada sam procitala najcudnije verzije o Kurdima Slusaj ovo: Granica sa Turskom je PRENASELJENA KURDIMA. Sta znaci ovo prenaseljena. Sta predlazes da ih Turska malo proredi. Kao sto ih je Iraq prorijedio gasovim ate tragicne 1988 godine. Bilo je strasno vidjeti taj jadan narod, zene, djecu, starce mrtva tijela na sve strane. Bila je to jedna od najpotresnijih slika koje sam vidjela u nekim sarajevskim novinama te davne 1988 godine. Kurdi su jedan napaceni narod koji zivi tamo negdje u nedodjiji u Kurdistanu, i koga je tuko i gazio ko je stiga samo zato sto su slabi i sto nemaju svoju drzavu. Nemoj mi molimte pricati o Turskoj humanosti prema Kurdima i ne zaboravi da su i oni muslimani. Isto tako Juskos naucih od tebe nesto novo : da su vodje Kurda Talibani i Jevreji. E hajd sad biva Bin Laden i Jevreji braca i zajedno vode Kurde protiv sirote Turske a sirota Turska nevinasce uopste nema dobre odnose sa Izraelom, usopte nema razvijenu ekonomsku, vojnu i turisticku suradnju, uopste turska i izraelska armija ne drze zdruzene manevre na turskoj i izraelskoj teritoriji. Da li i o tome pise vasa slobodna, demokratska i otvorena turska stampa. Lijepo bogami, ispade Turska trazi 6 Milijadi dolara donacija od amerike i jos 20 milijardi povoljnih i dugorocnih kredita iz humanitarnih razloga jer ce je biva amreika uvaliti u dugove. A eto sirota i humana turska nema drugog izbora nego da udje u rat protiv svoje muslimanske brace iz Iraqa i protiv svoje muslimanske brace Kurda koju istini na volju vode Talibani i jevreji. Znas sta zanimljiva teorija. Samo malo plitka i cudime da mozes to da kupis.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

8

Utorak, 18. Februar 2003

Sto se tice informacije da su Nemacka, Belgija i Francuska protiv napada na Irak to se vec od juce promenilo. Naime napravljen je kompromis medju evropskim NATO clanicama time sto su ove tri drzave pristale na to da je rat sa Irakom moguc ali samo kao krajnja instanca da se Irak razoruza.
Pre toga treba uciniti sve da se demilitarizacija Iraka izvrsi na miran nacin.

Medjutim, gledajuci sa druge strane licno mislim da NATO, savez bezbednosti niti bilo ko drugi moze zaustiviti SAD da izvrse invaziju na Irak.
SAD su u dosadasnju mobilizaciju svojih vojnih snaga ulozile vise stotina milijardi dolara. Jednostavno povlacenje vojnih snaga amerike bi po mom misljenju znacio kraj za politicku karijeru Dzordza Busha, jer ne postoji nacin na koji bi on opravdao na ovaj nacin izazvanu rupu u budzetu drzave. Suma ulozena do sad, predstavlja godisnji budzet 26 drzava clanica SAD.
Iz tog razloga tesko je verovati da ce bilo kakvi mirovni napori ili dokazi da Irak ne predstavlja opasnost za ostatak sveta uroditi plodom.

Sto se tice Turske, ona gleda samo kako da iz cele situacije profitira na najbolji nacin. U razgovoru sa nekoliko poznanika inace turskih drzavljana saznao sam da Turska zeli u svakom slucaju da posalje svoje vojne trupe u napad na Irak kako bi eventualno preuzeli vojnu kontrolu nad severnim delom iracke drzave u kom zivi veliki broj turaka.
Medjutim vrlo je licemerno u tom slucaju ocekivati da bude branjena od strane NATO-a.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 20. Februar 2003

Pozdrav

OK... ocigledano da si me pogresno razumela Berta. Dzelal Talabani je vodja jedne vrste kurda a ne kao sto navodis talibani oni jedni sa drugima nemaju nikakveveze a drugi vodja kurda je Mesut Barzani koji je porijeklom jevrej. Ovo prezime Talabani nek te ne navodi na razmislajnje da imaju veze sa Talibanima u Afganistanu.

Drugo trenutno izgleda da Turska hoce da profitira u ovom ratu
Kako turska moze da profitira u ovom ratu kad oni godisnje sa Irakom imaju oko 3 milijarde dolara izvoza za irak i imaju jeftino petrol iz Iraka. Uz to u severnom Iraku se nalaze Turkmeni Odnosno Turci kao sto smo mi u sandzaku koje je Saddam nabio gore u jedno cose ali to cose i kao sto sam ranije naveo hoce i ovi kurdi.

Sto se tice Kurda u Turskoj ne nameravam da ih branim ili optuzujem samo da ti kazem da je predsednik turske rahmetli Turgut Ozal bio kurd. Pa ti sama odluci kolko su oni ovde ugrozeni. Osim toga ne prave svi kurdi probleme nego kurdi koji su komunisticki nastrojeni oni koji su stvarno muslimani nijedan se ne zali a ovi sto su zadojeni komunistickim idejama hoce ko za vreme Tita revolucija pa daj drzavu. Komunizam postoji jos samo u Kini i Kubi i ovo malo kurda koji su zadojeni tom idejom.

Potresnih slika ima sugdeu svetı Bert ali najcesce vidjaju se slike sa muslimanskim zivljem.

Seti se slike kada otac svojim telom prikriva svoga sina prikljesteni u jednom cosku i kada ih izraelski vojnici ubijaju prvo sina koji nije imao vise od 9-10 godina pa onda predahnu puste da otac izludi pa onda i njemu prekrate muke.

Puno je ovih situacija ali ja ne napadam kurde i ne branim ih samo kazem da imaju toliko slobode i volje da zive u Turskoj kolko hoce a ne da stvaraju probleme. Kad je jedan sandzaklija bio predsednik Srbije nikad. A imam tonu primera kad su Kurdi bili ministri i predsednici Turske.

Berta pogresno si informisana a ja sam toliko zreo da znam da razlucim sta je prenje mozga medijima a sta treba citati izmedju redova.

• »Sestovoboy« je muško

Datum registracije: 05.11.2002

• Poruku poslati

10

Za juskosa

Kakvo bez veze poredjenje!
Kurdi u Turskoj i sandzaklije u Srbiji.
Svasta!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

11

Pozdrav

Za sestovskog decaka.

Manjina kurdi manjina sandzaklije. Oni imaju sva prava mi nista. Oni imali predsednika drzave u Turskoj a sta smo mi imali u srbiji.

Poredjenje je na mestu samo nemoj molim te da ponovo komplikujes stvari i da se vracamo na staru temu.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• »Birdum-Bardum« je muško
  • »Birdum-Bardum« je zabranjen

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

12

Shto se tiche Turske, evo mojeg vidjenja. U Turskoj je dugo vremena vladao komunistichki rezim Kemal Mustafe - Ataturka (otac Turske) koji uopshte nije Ataturk. I oni su za to vremena svoje vladavine mnogo zla nanijeli Turskoj i uvezali je u neke stvari iz kojih nije lahko se izvuchi, a i nemoze brzo. Sada kada je u Turskoj na vlasti nova mlada demokratsko-muslimanksa vlast josh ostaje vojska koja Vlada Turkom. Dakle mlada nova stranka koja je doshla na vlast tek treba da osvoji tu vlast. Turska je vojna drzava i sve konce povlache vojni generali. Ak partija koja je pobjedila ima mnogo posla kojeg mora veoma mudro i polahko da odradi da bi se izborila protiv tog josh uvijek vojnog komunistichkog pro-americhkog ostatka od proshle vlasti. Tako da josh uvijek sve shto chujete iz Turske nije glas Ak partije vech je to maximum koji se trenutno moze izvuchi iz pozicije u kojoj je Turska. Nemojmo se zaletat sachekajmo, saburimo. Za mozda godinu ili dvije, otprilike che stvari skroz drugachije izgledat, ako Bog da. Turska je veoma veoma komplikovana i politichki i etnichki i vjerski, tako da samo iz medija donosit zakljuchke je gotovo stopostotni promashaj. Samo onaj koji se nalazi u Turskoj i to prati moze da nekako uspije da ukapira sva ta kretanja i previranja u Turskoj. Ja lichno mislim da je Turska najjacha zemlja na svijetu i vojno i politichki i vjerski. Samo se cheka njeno ponovno budjenje i ono je krenulo. To se kod nas kaze Veliki Lav se vudi. A kada se lav budi treba prvo da se osvrne oko sebe da vidi shta se je to nakupilo shta se je to sve izrodilo, da snimi situaciju i tek onda da krene polahko u chishchenje stvari. To stoji i u nashim Chitabima da che tako biti. Prvo se je chekalo na Iran i to se je djesilo, sada se cheka budjenje Turaka i to se djeshava, a onda dolazi budjenje Arapa, taj dio che biti najbolniji i najkrvaviji. Dakle, ochekujte da Turska polahko pochne mijenjat cijeli tok svjetske politike. A shto se tiche Iraka, chvrsto sam ubjedjen da neche dochi do rata ma kako to nama spolja izgledalo. Nashi bi rekli mogu ovog puta samo do kapija Bagdada i dalje ni ljuljnut. A oni koji chuju emrove oni to dobro znaju i zashto situaciju ne iskoristiti. Opet kazem da bi nam stvari jasne bile treba mo Islamizirat mozak i Imanizirat srce. Eto toliko. Allahimanet

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

13

Samo bih skrenuo paznju na to da se ne udaljimo suvise od teme koja je ovde pokrenuta.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

14

Pozdrav

Pridruzujem se administratoru.

Trenutno govorimo o stanju Iraka a ne Turske. Ja sam u svom prvom postu na ovu temu pokusao da napravim jednu malu korelaciju izmedju Turske Iraka i SAD.

Sada nije vreme da govorimo o situaciji u Turskoj.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

15

Beograd, 20.februar 2003 - Savezna vlada je na današnjoj sednici, kojom je predsedavao Dragiša Pešić, donela odluku da privremeno prestane sa radom Ambasada Srbije i Crne Gore u Iraku. Odluka je doneta imajući u vidu razvoj iračke krize i opasnost da bi usled eventualnog bombardovanja mogli da stradaju naši državljani i imovina u Bagdadu.

"Rat protiv Iraka počet će 21. februara u ponoć", tvrdio je britanski list Sunday Express još krajem decembra prošle godine, pozivajući se na detalje koje je američki predsednik George W. Bush saopštio u telefonskom razgovoru izraelskom premijeru Arielu Sharonu na sam Božić.

Ostaje još malo vremena da proverimo da li su bili u pravu...

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Berta

Učenik

(10)

• »Berta« je žensko

• Poruku poslati

16

Petak, 21. Februar 2003

Hoce li i kada ce doci do rata

Ne rat nece poceti veceras. Amerika moze da udje u rat sama ali joj puno vise odgovara da iza sebe ima UN. E sada, problem je u tome sto se vecina svijeta protivi ovom ratu. Ukoliko SAD same udju u rat to ostatak svijeta moze vidjeti kao jednostranu agresiju a to im naravno nije u interesu. Zato vrse atomski pritisak na "slabe clanice" Savjeta bezbjednosti kako bi ih pridobili da glasaju za usvajanje nove rezolucije koja ce odobriti rat protiv Iraka. Sve je ovo pod otvorenim pitanjem. U Savjetu bezbjednosti sjedi pet stalnih clanica koje imaju pravo veta, od kojih se cetiri protive ratu. Procitajte donji tekst mislim da je izuzetno zanimljiv.

Ja licno vjerujem da ce SAD pritiskati na rat zato sto u ovom momentu svaka druga opcija je poraz po Busha. Americka ekonomija je down. Od 11 septembru ljudi vise ne ulazu na americku berzu. Dolar je otisao dole u odnosu na euro. Cijene nafte divljaju i amerika vec dugo nema kontrolu nad naftom. Ima puno neisprobanog oruzja kojem istice rok upotrebe. Bush je investirao silne pare u pripremu rata i mobilizaciju vojske misleci da ce gubitak nadoknaditi kada mu iracka nafta bude dostupna. Medjutim nista se jos ne zna, jer i Sadam ima svog keca u rukavu. Osim toga amerika vjeruje da je rat "pokretac" novih tokova i da poslje velikih ratova stvari idu na bolje. Problem je jedino u tome sto mi obicno znamo kako ce jedan rat poceti medjutim ne znamo kako ce se zavrsiti. Po meni Bush nece ucu u rat protiv Iraka ako Sadam dogura do 15 aprila, jer tada pocinju iracki hamsini (to je strasna vrucina kada nema nimalo vjetra) i amricki vojnik ne funkcionise po tim uvjetima. Zato amerikanci pritiscu da rat pocne sada, jer vrijeme otkucava.
I jos nesto po meni taj Sadam Husein je zlikovac i tiranin i uopste me ne bi boljel srce da mu se nesto desi, zbog toga sto je pobio Kurde gasovima i zbog toga sto on i njegov sin Udai zare i pale i drze svoj narod pod strahovladom, medjutim nisam za rat jer bi stradalo mnogo nevinog svijeta, koji nisu nista krivi. Usput budi receno ja vjerujem da Sadam ima hemijsko i biolosko oruzje ali ga dobr krije, medjutim vjerujem da razlog za napad na Sadama nije oruzje vec drugi interesi. Ima toliko opasnih diktatora po svijetu pa ih Bush i nepominje.

NESLUŽBEN PRIJEDLOG NOVE REZOLUCIJE O IRAKU VEĆ DRUGI
TJEDAN, LIST
HNA
US-SAD-UN-IRAK-REZOLUCIJA-Politika

WASHINGTON, 20. veljače (Hina) - Sjedinjene Države i Velika
Britanija planiraju početkom sljedećeg tjedna neformalno
predstaviti novu rezoluciju koja će reći da je Irak materijalno
prekršio Rezoluciju Vijeća sigurnosti 1441, a potom izvršiti
pritisak na članice Vijeća kako bi osigurale većinu, piše u
četvrtak The Washington Post.#L#

List piše kako Sjedinjene Države ni nakon dva mjeseca inzistiranja
da je Irak prekršio Rezoluciju 1441 iz studenoga prošle godine nisu
uspjele pridobiti niti jedan novi glas u Vijeću sigurnosti za svoju
poziciju. Trenutno je 11 prema 4 u korist nastavka inspekcija UN-a u
Iraku, a Sjedinjene Države za usvajanje nove rezolucije trebaju
devet glasova uz uvjet da ni jedna stalna članica ne stavi veto.

The Washington Post piše, pozivajući se na neimenovane dužnosnike,
kako se pripremaju uvjeriti na sve načine najmanje pet nestalnih
članica Vijeća, vjerojatno dvije južnoameričke i tri afričke
zemlje na koje se lakše može izvršiti pritisak.

Sjedinjene Države trenutno osim svoga i glasa Velike Britanije
računaju i na glasove Španjolske i Bugarske. Njihov pritisak
usmjerit će se na pridobijanje glasova Čilea i Meksika iz Latinske
Amerike te Gvineje, Angole i Kameruna iz Afrike. Pri glasovanju bi
im trebala najmanje uzdržanost Kine, Rusije, Francuske, Njemačke,
Sirije i Pakistana.

Predviđajući pritisak kojem će biti izloženi, nekoliko je
veleposlanika nestalnih članica Vijeća izjavilo kako žale što su
njihove vlade pristale zauzeti mjesto u Vijeću koje se dobija prema
regionalnom rasporedu.

"Pod takvim pritiskom, možda ćemo morati popustiti", rekao je
jedan. "Mi smo na drugi način ranjivi" nego snažniji protivnici kao
što je Francuska, Rusija i Kina. "Postoji pritisak na sve nas da
napravimo kompromis koji nije stvarno kompromis".

The Washington Post piše kako Francuska ne namjerava popustiti.
"Učinit ćemo sve moguće... kako bi održali ravnotežu kakva je
sada", navodi list riječi neimenovanog francuskog dužnosnika.
"Postoji velika većina koja još nije spremna glasovati za novu
rezoluciju".

U namjeri da izbjegnu veto Sjedinjene Države u rezoluciji neće
otvoreno pozvati na uporabu vojne sile protiv Iraka, piše list
pozivajući se na izvore, nego Washington i London drže da će im već
izjava o materijalnom kršenju dopustiti da djeluju.

Formalno predlaganje rezolucije i glasovanje neće uslijediti prije
najmanje još jednog, a možda i dva izvješća o Iraku glavnog
inspektora UN-a Hansa Blixa za koja se Sjedinjene Države nadaju da
će dati uvjerljive dokaze iračke nesuradnje. Sjedinjene Države i
Velika Britanija vjeruju da bi tada mogle predložiti svoju
rezoluciju s priličnom izvjesnosću da će izbjeći veto i osvojiti
najmanje devet potrebnih glasova, uz ostale uzdržane, piše The
Washington Post.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

17

Petak, 21. Februar 2003

Pozdrav

Berta imam utisak da smo se slozili i poceli da razmisljamo u istom smeru.

Kao sto sam napisao u mom prvom postu Bush je sumnjivim izborima dosao na mesto predsednika i sad hoce da vrati dug velikim naftnim kompanijama i kompanijama za proizvodnju oruzija.

Ovo nas navodi na zakljucak da ce do rata sigurno doci. Pa kao sto kazes Berta nije mi do Saddama i njegove porodice ali mi je stalo za tamosnjim cijelim muslimanskim zivljem koji je neduzan i napacen u to ubrajam i kurde.

Trenutno je sto najbolje mozemo uciniti je dova za tamosnji narod.

18

Utorak, 18. Mart 2003

EKSKLUZIVNO: KNJIŽEVNIK PAULO COELHO JAVNO SE OBRATIO AMERIÈKOM PREDSJEDNIKU
Hvala vam, predsjednièe Bush
Nakon velikog odjeka u javnosti, ovo pismo Paola Coelha proèitano je u brazilskom parlamentu
Hvala vam, veliki voðo George W. Bush.
Hvala vam što ste svima pokazali kakvu opasnost predstavlja Sadam Husein. Mnogi bi inaèe mogli zaboraviti da je upotrijebio kemijsko oružje protiv vlastitog naroda, protiv Kurda i protiv Iranaca. Husein je krvožedni diktator i jedno od najjasnijih oèitovanja zla u današnjem svijetu.
No, to nije jedini razlog zbog kojega vam zahvaljujem. Tijekom prva dva mjeseca 2003. godine, svijetu ste otkrili još mnogo toga važnoga, pa stoga zaslužujete moju zahvalnost.
Zato vam, prisjeæajuæi se pjesme koju sam nauèio još kao dijete, želim izraziti svoju zahvalnost.
Hvala vam što ste svima pokazali da turski narod i njegov parlament nisu na prodaju, èak ni za 26 milijardi dolara.
Hvala vam što ste svijetu otkrili jaz koji razdvaja odluke moænika i želje naroda. Hvala vam što ste jasno pokazali da ni Jose Maria Aznar ni Tony Blair ne pridaju ni najmanju važnost, niti imalo poštuju dobivene glasove. Aznar je savršeno sposoban oglušiti se na èinjenicu da se 90 posto Španjolaca protivi ratu, a Blaira nimalo ne uznemiruje najveæi javni prosvjed koji se u Engleskoj dogodio u posljednjih trideset godina. Hvala vam što ste prisilili Tonyja Blaira da pred britanski parlament izaðe s lažnim dosjeom koji je prije deset godina napisao neki student, te ga podastre kao "nepobitne dokaze koje je prikupila britanska tajna služba".
Hvala vam što ste omoguæili da Colin Powell napravi budalu od sebe pokazujuæi Vijeæu sigurnosti UN-a fotografije koje je tjedan dana poslije javno osporio Hans Blix, inspektor zadužen za razoružanje Iraka.
Hvala vam što ste zauzeli svoj sadašnji stav i tako osigurali da proturatni govor francuskoga ministra vanjskih poslova Dominiquea de Villepina na plenarnoj sjednici bude doèekan pljeskom - što se, koliko mi je poznato, dogodilo samo jednom u povijesti UN-a, nakon govora koji je održao Nelson Mandela.
Hvala vam i za to što su, zahvaljujuæi svim vašim nastojanjima da promaknete rat, inaèe podijeljene arapske zemlje, tijekom sastanka u Kairu održana posljednjeg tjedna u veljaèi, prvi put bile jednoglasne u osudi bilo koje vrste napada.
Hvala vam za vašu retorièku izjavu da "UN sada ima priliku pokazati svoju važnost", kojom ste i najnesklonije zemlje potaknuli da se suprotstave bilo kakvu napadu na Irak.
Hvala vam za vašu vanjsku politiku koja je potaknula britanskoga ministra vanjskih poslova Jacka Strawa da izjavi kako i u 21. stoljeæu "rat može biti moralno opravdan", te na taj naèin potpuno izgubi vjerodostojnost.
Hvala vam što ste pokušali podijeliti Europu koja upravo teži ujedinjenju; to upozorenje neæe proæi neopaženo.
Hvala vam što ste postigli ono što je vrlo malo njih uspjelo postiæi u ovom stoljeæu: ujedinjavanje milijuna ljudi sa svih kontinenata u borbi za isti cilj, premda je taj cilj suprotan vašemu.
Hvala vam što ste nam omoguæili da još jednom osjetimo kako su naše rijeèi, iako neposlušane, barem izgovorene - zbog toga æemo u buduænosti biti jaèi.
Hvala vam što na nas ne obraæate pozornost, što omalovažavate sve one koji se protive vašoj odluci, jer buduænost Zemlje pripada iskljuèenima.
Hvala vam jer bez vas ne bismo upoznali vlastitu spremnost na borbu. Ovaj put možda neæe poslužiti svrsi, no u buduænosti æe nam nedvojbeno biti od koristi.
Sada, kada se èini da više nije moguæe utišati ratne bubnjeve, želio bih reæi ono što je stari europski kralj rekao uljezu: "Uživaj u prelijepom jutru, neka sunce obasja oklope tvojih vojnika, jer poslijepodne æu te poraziti."
Hvala vam što ste nam - vojsci anonimnih ljudi koji se okupljaju na ulicama u pokušaju zaustavljanja veæ zapoèetog procesa - omoguæili da upoznamo osjeæaj bespomoænosti, suoèimo se s njime i preobrazimo ga.
Zato, uživajte u svojem jutru i slavi koju æe vam ono tek donijeti.
Hvala vam što nas niste poslušali i što nas niste ozbiljno shvatili, ali znajte da mi slušamo vas i da neæemo zaboraviti vaše rijeèi.
Hvala vam, veliki voðo George W. Bush.
Hvala vam najljepša.
mogu ja da se potpisem i bolje...

paulus

Početnik

(10)

• »paulus« je muško

Datum registracije: 06.03.2003

• Poruku poslati

19

Utorak, 18. Mart 2003

ZASTO BAS NA MUSLIMANSKE ZEMLJE

Sve su veci izgledi da ce USA, trenutno najjaca sila na svetu napasti Irak, tu je dileme sve manje, oruzje je spremno, a i profesionalne ubice zvane marinci, rendzeri, i ne znam ti koje jos sve horde su spremne da krenu na zemlju "izvor svakog zla i terorizma"
SVE je tu manje vise poznato
--BUSH dobio izbore, jer je iza njega stala vojna elita koja je najjaca opcija u SAD
--Da bi vojna elita imala profita, potrebno je negde ratovati, jer jedino se tako oruzje u velikoj kolicini proizvodi i trosi
--
postavlja se pitanje ZASTO SU SE OKOMILI NA MUSLIMANSKE ZEMLJE-- (jeste u pitanju i nafta, ali da su ove zemlje samo mallo jace, ne bi ih smele ni pipnuti ma koliko im nafta trebala.
Terorizam je smesan izgovor, jer ne mogu cak ni da dokazu postojanje nekih smrtonosnih otrova i hemiskog naoruzanja, a i zamislite parodije--severna koreja se javlja preko reda ,da ima nuklearno naoruzanje, ali ipak i dalje je u igri IRAK
(iran sledeca meta, afganisthan pokoren, pakistan i turska potkupljene, S. ARABIJA,Kuvajt njihove baze, Bosna Americki protektorat itd)
MENE INTERESUJE VAS STAV O TOME- ZASTO SU I PORED PRIRODNIH RESURSA, I VELIKOG BROJA STANOVNIKA, POVOLJIH GEO STRATESKIH POLOZAJA, DANAS MUSLIMANSKE ZEMLJE NAJSLABIJI (U PROSEKU) PLEN ZA LESINARA ZVANOG USA????????
ja imam vec neke stavove ali me interesuje i misljenje drugih

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

20

Utorak, 18. Mart 2003

Na zemlji vlada zakon dzungle. Nekadasnji kulturno-civilizacijski i vojno-politicki gigant je klonuo te su zvjeri sa strane skocile da ga raskomadaju.

Jedina nada muslimanima da ozdrave je da se vrate izvoru. Jedino na izvoru je voda cista. Sve ostalo je barustina i otrov.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Social bookmarks