Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko
  • »sanjiva« je autor ove teme

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 16. Juli 2007

Samoubistvo-suicid

MITOVI O SAMOUBOJSTVU:

Što se često misli o samoubojstvu, a nije točno.

1. Kada netko govori da će se ubiti obično to ne učini (po principu: "Pas koji laje ne grize") Od 10 osoba koje počine samoubojstvo, osam ih je nekome reklo što će učiniti. Često se, međutim, takva priznanja - najčešće zbog straha - ignoriraju ili ne shvaćaju ozbiljno.

2. Osobe koje su počinile samoubojstvo su željele umrijeti. Većina osoba koje su počinile samoubojstvo je htjela da bol prestane - a to je nešto posve drugačije od toga da život prestane. Samoubojstvo osoba vidi kao rješenje nerješivog problema koji donosi neizdrživu bol. Pomoć u rješavanju problema i smanjenju boli je ono što osobi treba.

3. Samoubojstvo se dogodi bez upozorenja. Većina osoba koje počine samoubojstvo daje mnoge znakove upozorenja prije nego što se ubije.

4. Osobe koje pokušaju počiniti ili počine samoubojstvo su psihički bolesne osobe. Neke osobe koje počine samoubojstvo jesu psihički bolesne, ali to nije uvjet. Ono što je zajedničko osobama koje su pokušale počiniti ili su počinile samoubojstvo je to da su vrlo nesretne.

5. Ako je osoba odlučila počiniti samoubojstvo nemoguće ju je u tome spriječiti. Samoubojstvo je moguće spriječiti, upravo zbog toga što je ono reakcija osobe na neizdrživu situaciju ili nerješivi problem. Pomoć stručnjaka, ali i članova obitelji i bliskih osoba, je u tome da osobu shvate ozbiljno i pomognu joj da prebrodi krizu i nađe zadovoljavajuća rješenja. Ponekad sama osoba ne može pronaći rješenje, ali ono, u nekom obliku, uvijek postoji.

6. Svako samoubojstvo se može spriječiti. Bez obzira što pokušamo pomoći, ponekad ne postoji način da se samoubojstvo spriječi. To je rijetko, ali događa se.

7. Osobe koje spominju samoubojstvo zapravo samo žele privući pažnju. Prijetnje samoubojstvom treba UVIJEK shvatiti najozbiljnije, kao da će osoba zaista to i učiniti. Ako time želi privući pažnju to znači da joj je pažnja zaista potrebna. Dati tu pažnju i shvatiti osobu ozbiljno, može spasiti njezin život.

8. Kada se osoba počne osjećati bolje nakon što je željela ili što je pokušala počiniti samoubojstvo, rizik je prošao. Većina samoubojstava se dogodi upravo onda kada osoba ima dovoljno snage da može, ono o čemu je razmišljala, sprovesti u djelo. To je zbog toga što osoba kada je jako utučena, razmišlja o samoubojstvu, ali nema snage ideju sprovesti u djelo. Čim se stanje malo popravi, ostaje ideja, kojoj se pridružuje i snaga.

9. Razgovor o samoubojstvu samo će potaknuti osobu da samoubojstvo i počini. Razgovor o samoubojstvu pokazuje da razumijete ozbiljnost situacije i da brinete. Nikako ne znači da osobi "dajete ideju", već joj pokazujete da ste otvoreni čuti sve, koliko god bilo teško.
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 16. Juli 2007

Citirano

1. Kada netko govori da će se ubiti obično to ne učini (po principu: "Pas koji laje ne grize") Od 10 osoba koje počine samoubojstvo, osam ih je nekome reklo što će učiniti.

Nije bas dobra analogija. Mozda je od 10 samoubica 8 reklo nekom, ali pravilnija analogija bi im bila da su naveli koliko od onih koji kazu da ce se ubiti to stvarno i ucine. Tj. ne da kazu koliko je od onih koji su se ubili to prethodno reklo, vec koliko je od onih koji su to prethodno rekli - to izvrsilo. E ako bi TU bila vecina, onda bi im mogla proci ova tvrdnja.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 23. August 2007

Samo nek Allah pamet sacuva i nek ne dozvoli sejtanu da zavlada njime...

Ne znam sta bi covjeku trebalo da se desi pa da pomisli da je samoubistvo jedino rjesenje...

Ne znam kako treba postupiti u odvracanju osobe koja je pokusala uciniti samobistvo. Imala sam jednu drugaricu (i dalje je imam mada se rjedje vidjamo), mojih godina, koja je imala macehu zbog koje je cesto dobijala batine od oca i bivala maltretirana. Jednom je pokusala da se ubije tako sto je popila cijelu tablu nekih tableta.

Medjutim, zaspala je i kad se probudila lijeva strana tijela joj je bila utrnuta, ali nije umrla. Za to niko od njenih nije znao. Kad mi je ispricala sta je uradila ja sam se toliko naljutila da sam otisla kuci i rekla da necu vise da govorim s njom.

Naravno, nije bilo tako, istog dana smo nastavile sa druzenjem, pokusavala sam da joj otvorim oci nekako...ali ona je nasla drugi metod- udala se.

Ni to, na zalost, nije bilo rjesenje...jer cini mi se da joj ni u braku ne ide bas....ali molim Allaha da joj pomogne. :(
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

4

Citirano

Orginalno od Altuna

Ne znam sta bi covjeku trebalo da se desi pa da pomisli da je samoubistvo jedino rjesenje...

Razne stvari. Na primjer [URL=http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,2051694,00.html]Guantanamo[/URL].
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

5

To nikad nije bilo resenje i nece biti. Bezati od problema , a ne suociti se sa tim problemom.

Taj zivot je tebi neko dao da ga iskoristis i samim time on nije licno tvoj i ako ti upravljas njime. 8o
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

6

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od Altuna

Razne stvari. Na primjer [URL=http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,2051694,00.html]Guantanamo[/URL].

Sasvim se slažem sa tim da u životu mnoge situacije, nađe li se čovjek u njima, racionalno gledano, mogu dovesti do zaključka da je samubistvo najbolje moguće rješenje.

Ja sam se, na primjer, zamislio nad ovim primjerom iz realnog života:

Citirano

Orginalno od Peđa Kojović, BH Dani br. 529

(...) ja ne opravdavam samoubilačke napade. Dapače, gnušam se svake vrste nasilja čovjeka nad čovjekom, čovjeka nad životinjom ili biljkom. Za mene je svaki život svetinja, a živim smatram sve što može da osjeti bol. Međutim, moje razumijevanje samoubilačkog dijela samoubilačkog terorističkog napada se promijenilo u septembru 2001. godine.

Neposredno nakon 11. septembra, moj kolega kamerman Muhamed, koga svi u agenciji zovemo MO, mi je u svom njujorškom stanu pokazivao svoje nemontirane snimke tog događaja. Četiri trake po 66 minuta. Od svega što mi je pokazao, u sjećanju mi se najdublje urezala scena koja se odvija na najvišim spratovima jednog od babilonskih tornjeva, a snimljena je drhtavom rukom sa trotoara. Ljudi koji zbog vatre, koja brzo osvaja više spratove zgrade, stoje na prozorima i panično mašu rukama tražeći pomoć. Lica i detalji se ne vide, jer na toj visini ljudi na slici izgledaju sićušni, kao mravi. Scena o kojoj govorim prikazuje par, muškarca i ženu koji stoje na vanjskom rubu polupanog prozora, držeći se ruke. Nakon nekoliko sekundi, u kojima se nekoliko puta okreću i gledaju u nama nevidljivu unutrašnjost zgrade, muškarac i žena skoče u ambis.

Ja pretpostavljam da je odluka koju su donijeli razumna.

Poslije razmišljanja, ja ne da sam pretpostavljo, nego sam bio ubijeđen da su mnoga samoubistva u mnogim situacijama, sasvim razumna tj. racionalna.

Međutim, mi imamo i Vjeru kojom je Uzvišeni Allah dž.š., između ostalog, zabranio samubistvo. Kazna za to (ne)djelo je poznata.

Da li bi vam bilo interesantno da porazgovaramo o suštini ove zabrane?

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

7

Citirano

Orginalno od alBazari
Međutim, mi imamo i Vjeru kojom je Uzvišeni Allah dž.š., između ostalog, zabranio samubistvo. Kazna za to (ne)djelo je poznata.

Zabranjen je i blud, kazna je zestoka pa ipak musliman ga pocini. U tom trenutku strast nadjaca razum. U slucaju samoubistva u Guantanamu je vjerovatno strah bio taj koji je pobijedio razum i propis i kaznu bacio u drugi plan. Da Allah sacuva i od jednog i od drugog. I od svih slicnih iskusenja koja se tesko podnose.

Sustina zabrane?

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

8

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od alBazari

Zabranjen je i blud, kazna je zestoka pa ipak musliman ga pocini. U tom trenutku strast nadjaca razum. U slucaju samoubistva u Guantanamu je vjerovatno strah bio taj koji je pobijedio razum i propis i kaznu bacio u drugi plan. Da Allah sacuva i od jednog i od drugog. I od svih slicnih iskusenja koja se tesko podnose.

Sustina zabrane?

A šta ćemo sa ovima što su skakali sa WTC-a?
Kakva bi bila tvoja odluka?
Zašto bi ona bila racionalnija od njihove?

Digresija,...

Ima jedna detalj iz rahmetli Alijinog "Islama između istoka i zapada" u kojoj on tvrdi da je čovjek u suštini iracionalno (po njemu tu nema uobičajeno lošeg prizvuka) biće, pa navodi primjer lova.

Životinja kada je gladna odmah ide u lov, čim osjeti glad. Kod čovjeka nije tako. U vremena kada je čovjeku lov bio pitanje egzistencije, čovjek je, rizikujući da zakasni sa polaskom u potragu za divljači, imao razne obrede koje je praktikovao ne bi li lov bio uspješan.

... ispada da je životinja racionalnija, jer ne gubi vrijeme sa nekim stvarima od kojih nema vidljive fajde.

No, vratimo se na temu.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

9

Ja tu ne pravim neku razliku. Bez obzira sto jedni imaju islam a drugi ne, oni su u tom trenutku isto razmisljali: rjesenje je u samoubistvu. I jedni i drugi su u tom trenutku razmisljali racionalno. Oni su razmisljali iracionalno samo sa naseg ili njihovog ranijeg stanovista. Po ovome bi se moglo reci da je svako razmisljanje racionalno i da zapravo ne postoji iracionalno razmisljanje ili iracionalne odluke. Mozda grijesim.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

10

Pa mislim da si upravu da trebamo pricati o tome Al Bazari, zasto je samoubistvo zabranjeno.
Meni je to prosto jasno.
Allah ti je dao zivot ti ga ne posedujes vec Allah i samo Allah ima pravo da ga oduzme.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

11

Kakva bi bila moja odluka? Ne znam. I dabogda nikada ne saznao.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

12

ED ja ne kazem da me sejtan ne bi prevario, ili da se ne bi desilo. Svakom se to moze desiti. Ali ne daj da dodjem u iskusenje.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

13

Mislim da o samoubistvu mozemo govoriti samo onda kada covek svojom voljom pored alternativa (ima mogucnost da nastavi da zivi) odluci se da izvrsi taj cin.
Iako tehnicki (da se izrazim na ovaj nacin) skakanje iza zapaljene zgrade WTC-a predstavlja samoubistvo mislim da se uopste ne radi o samoubistvu. Ako neko treba da bira hoce li da gine od vatre ili od pada sa ne znam kojeg sprata nema tu mesta samoubistvu o kome mi danas ovde govorimo.

Kad u nekoj situacija nastavak (iole normalnog) zivota ne predstavlja alternativu onda mislim da ne mozemo govoriti o samoubistvu - izuzev naravno samog akta oduzimanja zivota samom sebi (tj. tehnickog dela kako ga ja nazvah)!
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od Optimus
Mislim da o samoubistvu mozemo govoriti samo onda kada covek svojom voljom pored alternativa (ima mogucnost da nastavi da zivi) odluci se da izvrsi taj cin.
Iako tehnicki (da se izrazim na ovaj nacin) skakanje iza zapaljene zgrade WTC-a predstavlja samoubistvo mislim da se uopste ne radi o samoubistvu. Ako neko treba da bira hoce li da gine od vatre ili od pada sa ne znam kojeg sprata nema tu mesta samoubistvu o kome mi danas ovde govorimo.

Kad u nekoj situacija nastavak (iole normalnog) zivota ne predstavlja alternativu onda mislim da ne mozemo govoriti o samoubistvu - izuzev naravno samog akta oduzimanja zivota samom sebi (tj. tehnickog dela kako ga ja nazvah)!

Da li to znači da je po tebi eutanazija nešto sasvim prihvatljivo?

ubogar

Početnik

(10)

• Poruku poslati

15

Petak, 24. August 2007

siguran znak da će netko počiniti suicid je ako netko presluša posljednji album Miše Kovača od početka do kraja...

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

16

Petak, 24. August 2007

Citirano

Orginalno od ubogar
siguran znak da će netko počiniti suicid je ako netko presluša posljednji album Miše Kovača od početka do kraja...

Cudo si ti ziv?!

Ili si mozda Zombi :D
" Bilen alemlere rahmettir "

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

17

Subota, 25. August 2007

Citirano

Orginalno od ubogar

Dobra fora. :)) :)) :)) :)) :))

Siljo

Početnik

(10)

• »Siljo« je zabranjen

Datum registracije: 31.05.2007

• Poruku poslati

18

Nedjelja, 26. August 2007

U pravu je kada neko rece ne dosao u iskusenje.To je vrhunac teskog psihickog stanja,nije ludilo,daleko od toga.Vec trenutak kada unutrasnja bol,tuga,samoca ili koji je vec razlog depresije nadjaca fizicku bol i zelju za zivotom.Tada je jedino vazno da sve to stane,neizdrzivo je,neka prestane i po cenu zivota.To je najkraci opis unutrasnjeg zbivanja u glavi osobe pre samog cina samoubistva.

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko
  • »sanjiva« je autor ove teme

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

19

Ooooooooooooo gdje vi odošte ahahaha

Ja pokrenuh temu i jasno dadoh do znanja da se radi o čovjeku pojedincu koji sam na samoga sebe podigne ruku i sam sebi odluči oduzeti život , a oni dodjoše čak do samoubilačkih napada , terorizma i WTC-a
o| :D

Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

20

Citirano

Orginalno od sanjiva
Ooooooooooooo gdje vi odošte ahahaha

Ja pokrenuh temu i jasno dadoh do znanja da se radi o čovjeku pojedincu koji sam na samoga sebe podigne ruku i sam sebi odluči oduzeti život , a oni dodjoše čak do samoubilačkih napada , terorizma i WTC-a
o| :D

Mnoge je ljepse kad covek sam pokrene " SVOJU " temu!

Znace sta trazi,a moze i ocekivat odgovore koji ce mu zadovoljit radoznalost.

Ali ovako ..........http://ss-ri.hr/su_mitovi_A.htm

Sumnjam
" Bilen alemlere rahmettir "

Social bookmarks