Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »DOM-ZDRAVLJA« je muško
  • »DOM-ZDRAVLJA« je autor ove teme

Datum registracije: 30.11.2004

• Poruku poslati

1

Subota, 30. Maj 2009

Sandžačke priče

Dragi forumasi

počeo sam da sređujem svoju arhivu i podeliću sa vama obične autentične životne priče iz Sandžaka, koje će nadam se vrlo brzo biti publikovane.

Hasiba (odlomak)

Imala sam 15 godina kad sam videla Azema. Moj jedan rođak je imao rođaka gore u Vučju Lokvu i kad bi išo u lov spavao bi kod Azema. Ada Boga mi tako je to nekad bilo, ona ti ispriča za nekoga, pohvali te kod roditelja i to je gotova priča. Ehheeee... kad se roditeljima svidi djevojka i onome što se ženi mora se svidet pa kud puklo. Nekad se tražilo da je vrijedna, da je domaćica, da kuha, u štalu da radi, da kupi sir i kajmak i da rađa decu, eh svi haju mušku decu, ja sam Azemu rodila četvoricu. Ja sam ga prvi prvi put videla kod Karahodžić ćuprije, ah koja sam ja čuma bila, ene demek ja ga ne znam, nego tek onako se sa njim upitah, pa ga sve nešto sa pola očiju gledam i merim ga, da vidim hoćel mi se svidet, a ja nešto ozbiljna. Tu mi je brat prodvo sir, a on je znao za Azema ova mu moj rođak bio pričo. I ništa, ja pojma nisam imala, on kud prije našao mojeg brata i reko mu kako sam mu se ja svidela, da sam prava domaćica i ta bi je hajo za ženu. E vala kad mi je brat to pričo ja sam čutala, on priča i kaže Hasiba bilj se ti udala za njega, ja sve ćutim a vala mi se bio svideo, onako crnomanjast, a neka gusta crna kosa, ja mu vala reko bi Feride. I moj sinko nije prošlo puno, moja majka je hajala da joj ćerka ode sa svatovima, ada mi bili sirotinja mimo sirotinje, a ona hoće svatove. Crna naša muka, uglavno brat mi se dogovrio sa tim nekim Azemovim rođacima i sve je bilo kako treba, svatovi, duvak, bijeli konj. Aman Ja rabi, od Pazara do Vučje Lokve imalo je dva sata peške, a ja na konja, utrnula sam, a ono je bio običaj da nevsta ne smije da priča dok ne dođe do kuće, usta mi se osušila, ja ne smijem vode da potražim, nešto me sramota, to mi je još majka pričala da nevesta ne smije da priča, i vala sam ćutala do pred kuću sve. A bilo mi je mnogo teško, kad sam bila kod Banje, Alaha mi sam htela da skočim, da pobegnem, nešto sam razmišljala o majki mojoj, eto nešto mi to došlo, alj opet ništa ja prava ko svijeća na onoga konja po duvak, on crven, kad su mi ga skinuli zamalo sam u nesvjest pala. I tako sam došla, iz Pazara u selo, i moji su davno iz Crne Gore došli u Pazar. Nekako je narod bio veseo, bilo je ljeto, četiri dana pred Aljiđun, kosilo se. Ja nikad nisam verovala da je teško kad neko ode od svoje kuće, došla sam a nikog znala nisam, ko stranac, baška da me neko bacio, nikog ne znam, ni svekra ni svekrvu, rodbinu njegovu, ko svaki stranac. Vala, nedelju dana imala sam neku poljuvačku u grlu, ja nisam mogla da izgovorim, sve me nešto bilo sram, da ne pogrešim, da ne rekenm nešto sto ne treba, da mi se ne naljute. Kad sam došla bilo je dosta hanuma iz sela, videlo se radni ljudi, nasmejeni, vedri, pomislih bar je narod dobar. Azenova kuća, sirotinja....dvije sobe, prnja kupljena u Mitrovicu, kredenac, minder, sofra okacena na zid, i jedan zeljeni sanduk u vrh sobe, koji je bio pokriven bijelim vezenim čarašavom, nemanjen nevesti. Tu su me boboli, na taj sanduk sam dvorela.....kad se setim sad, vala tako mi je smiješno, koja sirotinja a opet se živelo, nije imalo svađa, važno je bilo da ima da se umijesi hleb, sira i tako za idaru, ovo ostalo nije bilo važno......evo sadek, sve imam, sinovi porasli, sve imaju, raskoš ko u palatu, a opet ponekad kažem, eh da mi je da vratim malo ono vrijeme, nije se nešto tad mnogo brižilo...živelo se nešto bez brige.

Social bookmarks