Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Prizrenac

Početnik

(5)

• »Prizrenac« je autor ove teme

Datum registracije: 23.03.2009

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 23. Mart 2009

SANDZACKE IGRE 2009 ?!?

[SIZE=3]Da li znate išta o Sandžačkim 2009?[/SIZE]
:rolleyes:

Prethodne godine, nove opštinske uprave u Sandžaku su ukinule ovu prelijepu sportsku manifestaciju, koja je posebna nama iz dijaspore bila pravi doživljaj kada na ljeto dođemo u domovinu!

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

Datum registracije: 28.02.2009

• Poruku poslati

2

Nije u redu da cutimo zbog dnevno politickih interesa. Na stranu politika, i ko koga podrzava, kad se radi o ovakvim stvarima treba onda da se borimo zajednickim snagama. Sandzacke igre su bile NASE, a ne ovih il onih. Bile su svih nas! I kome sad smetaju? Mislim da ne smemo da cutke prihvatamo sve sto nam neki ljudi serviraju. Ako imamo Srbe u opstini, ne znaci da mi treba da prestanemo da budemo Bosnjaci da bi njima ugodili. Sandzak je i njihov koliko i nas. Sandzacke igre su pripadale i treba da pripadaju svima!

Nadam se isto tako da se nece vaditi na finansijsku krizu, jer su sandzacke igre vrsta manifestacije koja moze sama sebe da pokrije, ukoliko se dobro organizuje...

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

3

Treba da budu sandzacke igre a ne pazarske igre. Odrzavale su se od 2000. 2 puta u Pazaru, sad su drugi na redu da ih organiziraju. Prijepolje ili Bijelo Polje nikako da ih organizuju, a svesti Sandzak na NP, Tutin i Sjenicu takodjer nema svrhe.
SDA 1990

Prizrenac

Početnik

(5)

• Poruku poslati

4

Utorak, 24. Mart 2009

Pa i nije tačno da su se igre 'svele na NP, Tutin i Sjenicu'!!
Održavane su i u Rožaju npr!
Zatim (van Sandžaka) u Goraždu, Sarajevu...
Mene je posebno obradovalo ovo organizovanje van Sandžaka, jer je to

Bilo je nagovještaja za Priboj, a što se tiče Prijepolja, ipak bi trebalo prvo da dođe ponuda iz Prijepolja... tako da ti zamjerka zaista nije na mjestu.
Mislim da je lahko zamjerati onome ko radi, a onima koji su organizovali OBNOVU ovih nekoliko održanih smotri svaka čast!!! -bez obzira na politiku koju zaista ne bih ovdje da miješam, niti bih volio sa ovom temom da se nastave prepucavanja i slično.

Sandžačke igre su bile najveća sportska amaterska smotra u Evropi, Sandžačke su širile duh tolerancije i suživota!
Sandžačke su prvo preimenovane u tzv 'međurepubličke', nekome je smetao naziv, a i ovaj novi je govorio dovoljno koliko je Sandžak širokogrudan i do kojih razmjera može da dođe, ako se prihvate sandžački principi...
Zatim je i to ukinuto!
Pa su i obnovljene...
Nakon toga uslijedilo je ovo novo ukidanje, objašnjavano nekim politikanskim i dnevno-političkim 'argumetnima'

Ja ne bih sada o svemu tome da dužimo, već da pokrenemo inicijativu da se ono i opet obnove, jer mi bez obzira na interese nekih političara ipak sazlužujemo da imamo SI, a sazlužuju i svi oni koji su u stanju prihvatiti ruku koju Sandžaklija pruža!

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Utorak, 24. Mart 2009

Ime istine u ova oba posta iznad. Tacno je dijelom ovo i za Crnu Goru, a i za srpski dio Sandzaka. Ima i onih u CG koji su iskrene sandzaklije, ali sta ocekivati od njih tamo (da tako kazem) kad se u centru sandzaka ovde radi na umanjivanju sandzacke ideje? Pocev od ukidanja sandzackih igara, uklanjanja karte sandzaka sa regionalne televizije, i dalje da ne sirimo na sporedne elemente. Jednostavno se moramo mi pobrinuti da ostanemo dovoljno nacionalno osvesceni i da ne dozvolimo da nam se nesto iz bilo cijih i bilo kakvih interesa namece. Sandzak je nas i mi ga moramo cuvati. Zalosno je sto neki emancipovani likovi u sustini ne daju pet para za tom idejom sandzaka niti njima sandzak ista predstavlja. Imam osecaj da bi oni zarad 'pobratimljenja' sa komsijama Srbima se vrlo rado sandzacke ideje i odrekli. Ali svi oni kojima je stalo do te ideje bi trebali da stanu na put tome. Pocetak ove inicijative bi bilo udruzivanje i organizovanje povratka sandzackih igara koje su iz vise razloga mnogo bitne. I pitam se, zasto smo dozvolili da nam to neko ukine, makar se taj neko i nasim imenom zvao?? Nemam ja nista protiv Srba, bas nista, to su nase komsije, ali njima srpsko a nama bosnjacko i to mora da ostane tako.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

6

Utorak, 24. Mart 2009

Uvek me je nervirao ovaj forum sto niko ne pise ono sto misli nego sto mu odgovara!!!!!!!!!!!!!! PA ovo je otvoreni forum!

Prvo meni niko ne moze nametati sumnju, ili na bilo koji nacin ogroziti moj Muslimansko-Bosnjacki indentitet u Sandzaku. To je ono sto je meni na srcu i u dusi i to mi niko ne moze ugroziti, to mi je i na delima, prici i ponasanju.

Takodje ja iskreno smatram i mislim, da bi Sandzacke igre mnogo vise dobili na kvalitetu, sadrzini i ozbiljnosti da se odrzavaju svake 2 ili 4 godine. Ja smatram da bi tako bilo bolje.

Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

7

Utorak, 24. Mart 2009

Što se tiče mene, da sam ja branio nečije stranačke interese ? Ako već moram da kažem član sam jedne male političke stranke koja ne djeluje na prostorima Sandžaka. Sve što sam rekao u predhodnom postu smatram da ima jaku uzročno posljedičnu vezu za gašenje sandžačkih igara. Slažem se da ne treba dozvoliti skretanje sa teme i ako administracija procijeni da sam totalno promašio sa svojim postom onda joj dajem blagoslov da me skroz banuje a ne samo da obriše moj post. Kada sam predložio osnivanje jeddne velike ne vladine organizacije - mase ljudi kojima je do Sandžaka stalo u : kulturnom, historiskom i sportskom pogledu, jasno je da bi se unutar te organizacije oformili razno razni upravni odbori zaduženi za svašta nešto pa tako bi i sanndžačke igre dobile svoje institucialno tjelo ( e sad možda takvo neko tjelo i postoji al sam ja ne informisan ). Međutim ako ima nekih da smatraju da se ja kao Bosanac ne bi trebao javljati na ovu temu, davati prijedloge, primjedbe i sugestije - i njih ću razumjeti.

Za kraj bih samo dodao : ova tema je veoma lijepo zamišljena i ne treba se baviti politikom kroz nju, međutim ako neko smatra da se politika pozabavila sandžačkim igrama onda svakako i njega treba saslušati.
Na vatru odgovori vatrom !

buco

Učenik

(10)

• »buco« je muško

Datum registracije: 06.07.2008

• Poruku poslati

8

Utorak, 24. Mart 2009

Tema je jako aktuelna, sve čestitke pokretaču teme. Normalno je da se čovjek zapita zašto je i ko je ukinuo Sandžačke igre. Koji su razlozi, ako su razlozi političke prirode, u šta vjerujem, onda tu politiku treba kazniti na slijedećim izborima, ma ko bio. Ako su razlozi finansijske prirode, onda opet treba kazniti vlast jer je nesposobna da obezbjedi potrebna finansijska sredstva. Činjenica je slijedeća: Od kada su dva vodeća političara iz Sandžaka zasjela u "beogradske fotelje" ukinule su se sandžačke igre. Jedini način da se igre vrate je pritisak na postojeću vlast, odnosno na "ministre foteljaše". A što se tiče održavanja SI po gradovima cijelog Sandžaka, to je jako dobro, samo treba naći modus, posebno u opštinama u CG da se stupi sa ljudima u kontakt i to organizuje. Podržavam i one prijedloge koji govore o osnivanju Kulturno- Sportskih institucija Sandžaka, koje će se brinuti o kulturnom, sportskom i drugim interesima Sandžaklija, koja bi i u ovom primjeru odigrala svoju ulogu. Nemojmo bježati od svog identiteta, natjerajmo politiku da zastupa naše interese, osnivajmo naše kulturne i sporske institucije, tako ćemo zaštiti i naš identitet.

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

Datum registracije: 17.05.2008

• Poruku poslati

9

Srijeda, 25. Mart 2009

SANDZACKE IGRE

Svaki onaj koji se buni proziv imena i bar jedanput godisnjeg okupljanja Bosnjaka pa bile to sportske igre ili kulturna desavnja nije ni svjestan da se buni sam protiv sebe,ili sebe ne dozivljava Bosnjakom. Ovo drugo je njegova licna stvar ali neka ostavi bar na miru ljude koji su svjesni svog indetiteta i koji se zalazu za ime Sandzak.Sto se tice mene puna podrska ovoj temi jer nesmijemo zaboraviti Sandzak pa bilo to kome da smeta.
[SIZE=3]Samo naukom mozemo doc do istine...[/SIZE]

Tufan

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 13.03.2008

• Poruku poslati

10

Srijeda, 25. Mart 2009

Citirano

Orginalno od buco
Tema je jako aktuelna, sve čestitke pokretaču teme. Normalno je da se čovjek zapita zašto je i ko je ukinuo Sandžačke igre. Ako su razlozi finansijske prirode, onda opet treba kazniti vlast jer je nesposobna da obezbjedi potrebna finansijska sredstva.

Gradska vlast u Novom Pazaru je otkazala proslogodisnje sandzacke igre zbog navodno prazne kase. Znaci radi se samo o proslogodisnjim sandzackim igrama, niko ne kaze da su SI ukinute. Ali pored NP postoji jos 10 sandzackih gradova, a ja se pitam zasto se nijedan drugi grad u Sandzaku ne prihvati ovogodisnje organiziranje sandzackih igara?!

Citirano

A što se tiče održavanja SI po gradovima cijelog Sandžaka, to je jako dobro, samo treba naći modus, posebno u opštinama u CG da se stupi sa ljudima u kontakt i to organizuje.

Vrlo tesko, pogotovu u opstinama gdje je bosnjacko stanovnistvo u manjini, a za ove druge gradove i ja se pitam zasto ne ponude organizaciju.
SDA 1990

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

11

Srijeda, 25. Mart 2009

E ovo je covek koji govori realno o Sandzackim Igrama, a vi ostali, ne svi vecina, govori to samo iz jednog jedinog razloga...
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 26. Mart 2009

Tacno je da drugi govore iz jednog razloga: iz zelje da igre budu organizovane ;) Sve u svemu, Novi Pazar je centar sandzaka, i iz Pazara moraju da poticu inicijative za sva sandzacka dogadjanja. Ako Pazaru nije stalo do toga, zasto bi ostalim gradovima?

Prizrenac

Početnik

(5)

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 26. Mart 2009

Ja sam izgleda jedan post greškom izbriso, nešto sam se oko editovanja bio zabunio. Ne sjećam se ja tačno baš svega što sam pisao, ali znam da sam navodio budžet, odnosno postavio link koji vodi do budžeta Grada NP, i gdje se jasno može vidjeti da se je ipak imalo novca za SI! Čak i mnogo više nego prije, ali nisu tema oni koji ukidaju SI, tema je obnavljanje SI.

Citirao sam i člana Jahja, kada nam je obećao da nas neće smetati, ali kako vidim nije ispoštovao.

Što se tiče "realnog govora" o SI, od ovog člana koji se potpisuje sa 1990 [SIZE=1](osnička skupština je bila 1991?()[/SIZE], mogu reći da mu je pitanje baš na mjestu!
Ja moram priznati da nisam ni primjetio tu činjenicu da je grad NP ukinuo SI, jer nisam ni znao da je NP (opština) bila organizator.. :rolleyes: Možda se ova zabrana gradske uprave odnosila na ovogodišnje?

Baš dobro pitanje, zašto ne bi neki drugi grad?? Zašto ne neka institucija ili sl.!?

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 26. Mart 2009

Zanimljivo da sam i ja napravio neku slicnu gresku pa sam tako izgubio jedan post. Taman napisah kako mogu da razumijem i nekako da ima onih koji se ne zele zalagati za sandzacke igre, ali ne mogu da razumijem ovakve poput ovog jahje koji se ovdje otvoreno zalaze protiv toga. Jasno ja da ima onih kojima nije stalo toliko da bi se nesto trudili i organizovali, vjerovatno ih ni ne zanimaju, ali stvarno nisam znao da ima onih koji se eto trude i protiv takve inicijative, sto ce reci da im SI cak i smetaju.

Tufan je naveo neka dobra pitanja koja bi trebala da budu predmet razmatranja ili bar diskutovanja.

Social bookmarks