Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

41

Petak, 28. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Odakle ti Sanse taj zaključak da je to plod neznanja??? Reci mi na čemu se temelji (bi trebao da se temelji), Ustav Islamske zajednice??? I odakle u ustavu to da Reis treba da je stariji od 40 godina, šta je osnova (temelj) toga??? To bih volio da mi odgovoriš.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

42

Petak, 28. Novembar 2003

pa nisam ja to izmislio vec je onaj imam to rekao pa rekoh imam je zna sta prica :) i mislim da sigurno ima znanja vise od tebe,bez uvrede,pa valjda ne bi pricao onako 'ofrlje' i to jos na TV.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

Datum registracije: 30.06.2003

• Poruku poslati

43

Petak, 28. Novembar 2003

Pa cekaj zasto bi brisao nesto o cemu prica ceo grad? Zar nije jednostavnije da odgovoris da li je istina ili nije i time zaustavis sve te price. A brisanjem teme ce se te price pokazati kao istinite.

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

44

Petak, 28. Novembar 2003

BRZI dobar ti avatar a i teme su ti slicne ... :) znaku naravno ... a da tema beze neka brojka iz tvoje glave i spominjanje uzvisene Knjige od strane tebe .... daj bre neka carsije vidi od cega treba LEBA DA SE JEDE ... !!! :) ili i ti strasno volis da se hranis stvarima koje bi ti trebale biti nezanimljive i recimo razmisljati o UKRADENIM MOShTIMA IZ SOPOCANA !!! recimo :) ili ti bas volis da kopas pa te to kopka :) nije problem evo ti odgovor.... (nadam se)
O prodaji o kojoj ti pricas nema habera .... Srbija(bez Sandzaka) se za sve sto je potrebno gradjanima Islamske vjeroispovesti se obracaju MUFTIJSTVU BEOGRADSKOM koje takodje dobija donacije istih i slicnih stvari koje stizu i u MUFTIJSTVO SANDZACKO... sad jedino ako ti imas neki dokumentic ili bilo sta onda ti bate bujrum .... da ne pricamo ovde bez dokaza .... da ne bude provociranja .... zar jok ?
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

45

Petak, 28. Novembar 2003

Citirano

originalno od And_U_Price

Daj bjorn ako vec nemas nesto pametno (ili bar argumentovano reci) onda preskoci ovaj Forum jer licis mi na neke nepozeljne clanove koji konstantno ugrozavaju nasu diskusiju . Nije lijepo.

Citirano

originalno od björn

da si ti neko i nesto pa hajd da preskocim.ovako me ne zanima tvoje misljenje.mozel tako

Citirano

originalno do Gerilac

Pridružujem se Bjornu samo zato što ga And U Price napada, makar nijedan drugi razlog nemao. Čim ga on napada to je znak da kod njega ima nešto što vrijedi

Kako volim kad se ljudi sami pronadju pa ja ne moram mnogo da se mucim objasnjavajuci.

Sit Hungry Doesn't Believe

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

46

Petak, 28. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od Brzi
Pa cekaj zasto bi brisao nesto o cemu prica ceo grad?

Svakako da ne treba brisati ali ne iz razloga da se nesto ne sakrije (jer se nema sta sakrivati) vec da i posljednji coravko vidi sta znaci kada pocnes sam blatiti svoje institucije. Odmah ti u pomoc priskoce munaficke vojske koje bi kao eto da nesto saznaju a koje bi ti zapravo najradije za muftiju postavile dr. Artemija pa se poslije slikaj sa pobodenim krstovima po sandzackim brdima.

Sandzak je dobio na poklon 20000 primjeraka prevoda Kur’ana sto je zapravo dio kontigenta kojeg je Saudi Arabija poslala Bosni i Hercegovini u toku agresije. Te, 1995. godine Jugoslavija je bila pod embargom i nikakav uvoz nije bio moguc. Zato je Mesihat IZ Sandzaka imao velikih problema da izganja uvoz ove kolicine. Poslije niza pokusaja i trazenja raznih kanala Mesihat je uspio da od Rijada pa preko Pariza, Beca i Skoplja dobije posiljku. Komplet od 20000 primjeraka jeste dobiven dzabe ali su troskovi prevoza pod pomenutim uslovima bili papreni. Obzirom na rat i na to da je Mesihat bio u pocetku osnivanja i da nije imao sredstva odluceno je da se dio tog poklona podijeli narodu a da se dio ipak proda po cijeni od 20 DM kako bi se povratila sredstva utrosena na dobavljanju istih .

Eto Brzi, prosirio si svoje znanje, sada ce ti zivot biti ljepsi :rolleyes: .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

47

Petak, 28. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od Brzi
U Novom Pazaru medju Bosnjacima je aktuelna prica u Muftiji i 20.000 crvenih Kurana. Naime prica kaze da je Muftija muslimanima u Srbiji prodao 20.000 Kurana po ceni od 40 eura, a da na pomenutim Kuranima na poslednjoj stranici pise na arapskom, da su pomenuti Kurani besplatni primerci i poklon vlade Saudijske Arabije. Samim tim namece se zakljucak da je na taj nacin Muftija vrlo lako zaradio 800.000 eura. Interesuje me koliko je ova prica tacna.

Prvo o aktuelnosti... Ova priča i aktuelnost imaju veze, koliko i preklanjski sneg sa prolećnom kišom koja će uslediti 2099 godine. Naime, pre 7 godina dobio sam hediju(poklon) od Mešihata Islamske zajednice Sandžaka tj. Kur'an koji odgovara ovom koji je Brzi opisao, uz neznatne razlike (na prvoj strani i to pisano bosanskim jezikom piše da je isti hedija). Istu hediju dobio je i moj brat, kao i moj babo, zatim moj daidža a i puno džematlija iz mog džemata. Tako mogu odgovorno da tvrdim da sigurno nije tih 20000 primeraka prodato, ili bar da od tih 20000 primeraka nisu prodati bar nekih 500 primeraka za koje ja znam da su završili kao hedija. E sad, nikakvih specijalnih ili pak posebnih veza nisam imao u Mešihatu da bih pomislio da je moj slučaj nešto što je odudaralo od neke standardne procedure prilikom deljenja tih hedija. Standardna procedura se svodi na to da su hedije deljenje za vreme teravi-namaza tog ne tako davnog ali svakako ne ni tako aktuelnog Ramazana pre 7 godina. Ukoliko je prodaje bilo, što ne mogu da tvrdim na osnovu onoga što znam, verovatno se ona odnosi na znatno manji broj primeraka koji nisu podeljeni iz razloga što nisu imali kome biti podeljeni. U svakom slučaju, siguran sam da od eventualne prodaje tih Kur'ana niko iz Mešihata, a posebno Muftija Sandžački nije sticao materijalnu korist za sebe, već je, sve i da jeste određen broj tih Kur'ana bio prodat, novac upotrebljen na opštu dobrobit celokupne zajednice koju pokriva Mešihat Islamske Zajednice Sandžaka.

Citirano

Orginalno od Gerilac

Odakle ti Sanse taj zaključak da je to plod neznanja??? ...

Zaključak da je to plod neznanja nameće se sam po sebi, jer se na osnovu onih članova Ustava koje sam naveo nameću sledeći zaključci:
  1. Mešihat Islamske zajednice Sandžaka je u sastavu Islamske zajednice u BiH, pa na osnovu toga Ustav koji sam naveo važi i za odabir Muftije pri Mešihatu
  2. Nigde u Ustavu se ne pominje prag godina za Muftiju, dok se prag od 40 godina starosti pominje u kontekstu odabira Reisu-l-uleme
  3. Suprotno onome što je björn preneo je i to da je Ustavom tačno precizirana procedura odabira Muftije pa dakle nije tačno "da je Zukorlic sam sebe prozvao muftijom"

4. 4
  5. 5
    [/list=1]

Starosni prag od 40 godina sigurno je vezan sa činjenicom da je Muhammed a.s. sa svojih 40 godina primio poslanstvo i da je tada počela objava Kur'ana, te sam siguran da je iz tog razloga, tj. poštujući Sunnet u Ustav i stavljeno da Reisu-l-ulema mora biti najmanje te životne dobi. To ima veza i sa time što trenutno ne postoji institucija halifata, jer da institucija postoji, tj. da imamo jedinstvenog halifu , verovatno bi za njega važilo da mora biti te starosne dobi, dok bi čak i za Reisu-l-ulemu (kažem verovatno) u tom slučaju starosni prag bio neodređen. Ulema koja je učestvovala u pravljenju Ustava sigurno zna i zašto je za Reisu-l-ulemu postavljen taj uslov i zašto za Muftiju nije postavljen, a Allah dž.š. opet najbolje zna...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

48

Petak, 28. Novembar 2003

Pozdrav za Brzog, koji je bas brz u iznosenju dezinformacija na forumu ali je u vezi ove carsijske price o prodavanju Kur'ana bas zakasnio, jer je ova laza bila aktuelna jos prije nekoliko godina u krugovima koji mrze ne Muamera ef. Zukorlica, nego Islam kao vjeru i Islamsku Zajednicu kao instituciju. I bas neko od prethodnika spomenu da bi osobe poput Brzog i njegovih istomisljenika bili pravo zadovoljni kada bi na mjesto muftije bio Artemije a na mjesto Bosnjaka bio neki drugi narod kojem je Artemije poglavar.

Sellamu alejkum

Islamska Zajednica Sandzaka i Muftijstvo Sandzacko su institucija starija od bilo kakvih politickih partija, nevladinih organizacija, sportskih klubova itd. i najvaznija institucija ili zila kucavica u Bosnjackog naroda i zato ko god napada instituciju on ujedno napada i samu vjeru islam i muslimane. Zbog toga "Nasa vjera je Islam, nasa nacija Bosnjastvo i nasa domovina je Sandzak". Svako onaj iz nasih redova ko pokusa kroz bilo koju opciju, bilo to individualno bilo to kolektivno, djelovati protiv ove tri vrijednosti ili samo jedno od njih ima biti izdajnik svih nas i neprijatelj svih nas.

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

49

Petak, 28. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od Brzi
U Novom Pazaru medju Bosnjacima je aktuelna prica u Muftiji i 20.000 crvenih Kurana. Naime prica kaze da je Muftija muslimanima u Srbiji prodao 20.000 Kurana po ceni od 40 eura, a da na pomenutim Kuranima na poslednjoj stranici pise na arapskom, da su pomenuti Kurani besplatni primerci i poklon vlade Saudijske Arabije. Samim tim namece se zakljucak da je na taj nacin Muftija vrlo lako zaradio 800.000 eura. Interesuje me koliko je ova prica tacna.

Pozdrav za tebe Brzi znas i sam kakva je nasa carsija i ljudi u njoj od komarca naprave magarca tako da nikad nemoze covek da vjeruje u price koje cuje.
Svako ko napravi jedan korak da je vidljiv ima dusmana pa protivurijece i ogovaraju.

Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

Datum registracije: 30.06.2003

• Poruku poslati

50

Petak, 28. Novembar 2003

Pomenutu "prodaju Kurana" nisam mislio da izlozim u kontekstu neke moje kritike Islama ili samoga Muftije vec me samo kao coveka interesovala tacnost ili netacnost pomenutih navoda. Pravo da kritikuju Islam kao i samoga Muftiju imaju samo oni koji su muslimani . Po mom skromnom misljenju, koje se poklapa sa bjornovim, stvari ne treba idealizovati(kod bilo kojeg pojedinca, institucije, vere) vec treba ukazati kako na dobre tako i lose stvari u svakom pojedincu, instituciji ili religiji.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

51

Subota, 29. Novembar 2003

"Sandzak je dobio na poklon 20000 primjeraka prevoda Kur’ana sto je zapravo dio kontigenta kojeg je Saudi Arabija poslala Bosni i Hercegovini u toku agresije. Te, 1995. godine Jugoslavija je bila pod embargom i nikakav uvoz nije bio moguc. Zato je Mesihat IZ Sandzaka imao velikih problema da izganja uvoz ove kolicine. Poslije niza pokusaja i trazenja raznih kanala Mesihat je uspio da od Rijada pa preko Pariza, Beca i Skoplja dobije posiljku. Komplet od 20000 primjeraka jeste dobiven dzabe ali su troskovi prevoza pod pomenutim uslovima bili papreni. Obzirom na rat i na to da je Mesihat bio u pocetku osnivanja i da nije imao sredstva odluceno je da se dio tog poklona podijeli narodu a da se dio ipak proda po cijeni od 20 DM kako bi se povratila sredstva utrosena na dobavljanju istih"-originalno od Ed...

Pozdrav za sve prijatelje foruma...

Mislim, ako se dobro sećam, da je tada dobar deo tih primeraka, poklonjen kao hedija, a da je samo jedan deo prodat, jer mislim da je moja nana dobila na poklon jedan primerak...

Pozdrav

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

52

Gosn. Sans, što se tiče ove informacije o 40 godina starosti, pitao sam lično Imama Mur Džamije (kojeg oni bi da maknu) i rekao mi je, a ujedno i svesku pokazao u kojoj je bilježio predavanja od Muamera Zukorlića koji je tada bio profesor Fikha u Medresi u kojima je izmedju ostalog Muftija i taj podatak naveo. Dakle, to je direktno od Muftije kad nije bio Muftija. Da je znao da će nekad Muftija postat vjerovatno taj podatak ne bi ni naveo.
Drugo, da li ti je poznato, pošto ja neznam, da je Muamer Zukorlić položio zakletvu Reisu?
Kako je moguće da postoji Mešihat IZ-e Sandžak, kada je poznato da je sjedište u Sarajevu koje je centar Rijaseta koji u sebi sadrži Muftijstva, pa i Muftijstvo Sandžaka, i da nosi to ime (Mešihat). Liči li tio ovo na otcjepljenje od Centra? Ako je nekad (za vrijeme rata u BIH za to imalo potrebe, da li ima sad?)
A ovo što ga neupućeni narod hvali koliko je sagradio ja se pitam, a i vas pitam, znate li koliko je i kakve je sve vrijednosti porušio, koje su od neprocjenjivog značaja.

Medresa Gazi Isabegova, koja je srušena, je bila najstarija srednja škola u Srbiji. Puno prekopanih mezarja naših velikana čije su kosti bacane na smetljišta.

A što se tiče vodjstva u Sandžaku, nemožemo shvatiti pravilno stvari sve dok nam u tome vodič ne bude Kur'an i Sunnet, pa onda dogadjaji za vrijeme Muhammeda a.s. i nakone Njega, Halifati, Njegov Ehli Bejt, sukobi oko Halifata, ljaganje na Hazreti Aliju r.a., i naravno krvavi zločin koji je načinjen od strane Jezida prokletog u kojem je ubijen unuk Hazreti Pejgambera a.s., Hazreti Husejn r.a.

Od studenata iz zemalja Magreba sam saznao da je uslov za upis na državni fakultet potrebno imati dvije godine učenja arapskog jezika nakon kojega se polaže ispit i dobija diploma. Pouzdano znam da je Muamer Zukorlić ukupno boravio u Alžiru 3 godine i 7 mjeseci, pa neznam kakav je to fakultet završio za godinu i 7 mjeseci ili je preskočio sve to i završio nekakav privatni fakultet bez kontrole države ili neku višu školu. Na osnovu pokazanih rezultata njegovog ponašanja vjerovatno neku sektašku.
Narod u Sandžaku je itekako dobro znao za Islam i prije njega.
Zasluge za širenje Islama pripisati nekom drugom osim Allahu dž.š. jeste širk. Nema snage niti moći osim kod Allaha dž.š.
Da li znate koliko je vrijednih Alima isključeno i ignorisano sa polja svojih djelovanja od strane tzv. Muftije, vjerovatno da mu ne bi pravili konkurenciju.

On me sada trenutno podsjeća na neku mafiju više nego na bilo kojeg vjerskog predstavnika. Ne slažem se sa tim da je on ogledalo vjernika u Sandžaku, kako to već neko spomenu. Daleko od toga!!! Poznato mi je takodje i njegovo ponašanje uopšteno sa ljudima i način njegovog ophodjenja sa ljudima, a ti ljudi na koje mislim su takodjer muslimani, vjernici. Iz njegovog takvog odnosa sa muslimanima čisto isijava teška Oholost (Faraonizam). Nažalost, mnogi džemati žele da se osamostale sa ciljem da zaštite svoje vakufe i sačuvaju vjeru. Mislim da je samozvani Muftija dobar primjer kakav musliman NE TREBA biti. U jednom Hadisu se kaže: "Poslat sam da usavršim ljudske ćudi (moral, ahlak). Po ovom Hadisu Muftija je daleko, daleko, daleko od Ahlaka i Morala. Oni koji aktivno učestvuju u vjerskom životu dobro znaju ko je muftija i šta je muftija, i ja sam jedan od njih.
Kaže naš Pejgamber a.s.: Nema ogovaranja prema onom ko je sa sebe skinuo ogrtač stida. U tom smislu sam i naveo ove negativne osobine Muftije.

Poručio bih onima koji hoće da vjeruju, da nerteba obožavati čovjeka kao što se to Allah dž.š. obožava.

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

53

Citirano

Orginalno od DreamKiller

Od studenata iz zemalja Magreba sam saznao da je uslov za upis na državni fakultet potrebno imati dvije godine učenja arapskog jezika nakon kojega se polaže ispit i dobija diploma. Pouzdano znam da je Muamer Zukorlić ukupno boravio u Alžiru 3 godine i 7 mjeseci, pa neznam kakav je to fakultet završio za godinu i 7 mjeseci ili je preskočio sve to i završio nekakav privatni fakultet bez kontrole države ili neku višu školu. Na osnovu pokazanih rezultata njegovog ponašanja vjerovatno neku sektašku.

Pojma ti nemas. Ti cuo od nekog i sve znas. Cuo si od studenata kojima treba toliko, a to da je muftija zavrsio svoje studije za vremenski period pokazuje samo neki njegov kvalitet, a ljudi koji smisljaju price tipa ove tvoje pokazuju takodje svoj "KVALITET".

Svako stoji iza svojeg misljenja i svako na svoje pravo ima. Jedino strukture tipa one miloseviceve, i neke koje je i dan danas oponasaju, svaku razlicitost smataju neprihvatljivom i neprijateljskom. Moje je misljenje da je muftija sandzacki definitivni prvak sandzackog podneblja. A kao i sto je slucaj sa jos uvek aktuelnom vlasti u zemlji, mnogi licimjeri mu onemugucavaju da dogura dokle bi mogao da dogura kad mu oni ne bi busili gume. Ali hvala Allahu muftija sposoban covek pa i pored mnogih neukih koji mu na ledjima vise, najvise zbog toga sto muftija prica i opominje narod na zekat (sto mu je duznost), terra dobrim tempom, i to za razliku od nekih PREMA NAPRED, sto zvuci smesno ali za neke je nedostizno (jer rade suprotno = vuku ljude unazad). Necu se praviti mutav, svako ce prepoznati o kome se govori, a to vrlo lako pametan bi zakljucio da je zato i ispravno.

A opet izmisljeni komentari o obozavanju padaju ko kestenje posle kise. Stvar je samo u disciplini i postovanju. Oholi samo anarhistima veruju i samo pod njihovu kontrolu (koja je nered i nekontrola) zele da se metnu. A iza drugih stvari se samo kriju i kritikuju ispravne..

A i za mafiju... :rolleyes: de nam malo jos malo o tome. Nisam ni znao da sam sa mafijasem (zajedno sa jos dosta njih) igrao kosarku, i fudbal, bio pozvan na iftar.. slusao predavanja...... sale... Fin bio neki mafijas... al da vidis kako mu brat puca banane :D... cuti mogo me je ubit za to.. mafijas a? ma bjaaaz

De nek nam prica malo "brat" gerilac od ovoga sto ubija snove boli glava... jer ubija nesto sto je Allah ljudima ostavio da im preko noci organizam u normalu vraca. Al ne moze to covek da skonta. Covek bez snova za mene i nije covek. Covek koji ljudima ubija snove je jednostavno ubica i necovek.
Baj baj, amigo, arivederci, cus, aufiderzen, chin chin..
mogu ja da se potpisem i bolje...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

54

Citirano

Orginalno od DreamKiller

Gosn. Sans, što se tiče ove informacije o 40 godina starosti, pitao sam lično Imama Mur Džamije (kojeg oni bi da maknu) i rekao mi je, a ujedno i svesku pokazao u kojoj je bilježio predavanja od Muamera Zukorlića koji je tada bio profesor Fikha u Medresi u kojima je izmedju ostalog Muftija i taj podatak naveo. Dakle, to je direktno od Muftije kad nije bio Muftija. Da je znao da će nekad Muftija postat vjerovatno taj podatak ne bi ni naveo.

Alejkumu selam brate DreamKiller. Evo ovo što pročitah vrati me nazad u školsku klupu pa se setih mnogih dogodovština iz nje, a između ostalog setih se i toga da je u školskim sveskama nekih mojih školskih drugova, tzv. "ponavljaka" (iz milošte) moglo da se nađe i da je 2+2=5 i da je Ilijadu i Odiseju napisao Josip Broz Tito i druge slične ili manje slične nebuloze, bez obzira na to što su i učitelj a i nastavnici i profesori, svaki u svom domenu, govorili i učili nas nešto sasvim drugo. Pa pomislih, Bože... šta da sad neki od njih uzme tu svoju svesku i da počne okolo da širi priču kako oni u stvari pojma nemaju, jer eto, u svesci lepo piše da je 2+2=5, a plus su zapisivali to upravo sa predavanja tih učitelja, nastavnika, profesora...E jak argument, nema šta - verujem, svi bi odmah poverovali u tu priču, ko i u ovu koju ti širiš, prenoseći priču tog efendije iz Mura.

Citirano

Orginalno od DreamKiller Drugo, da li ti je poznato, pošto ja neznam, da je Muamer Zukorlić položio zakletvu Reisu?
Kako je moguće da postoji Mešihat IZ-e Sandžak, kada je poznato da je sjedište u Sarajevu koje je centar Rijaseta koji u sebi sadrži Muftijstva, pa i Muftijstvo Sandžaka, i da nosi to ime (Mešihat). Liči li tio ovo na otcjepljenje od Centra? Ako je nekad (za vrijeme rata u BIH za to imalo potrebe, da li ima sad?)

Nije mi poznato, iskren da budem. ni da li je, ni kada je.Poznato mi je da je Reisu-l-ulema dolazio ovde, da je pritom bio gost upravo Mešihata Islamske zajednice Sandžaka, i da je pri toj poseti uvažio Muftiju upravo onako kako i dolikuje, kao i da je pri tomi Muftija uvažio Reisu-l-ulemu upravo onako kako to opet dolikuje i treba (za razliku od nekih drugih javnih ličnosti, kojima ime neću spominjati da ne bi iskakao iz konteksta ove, ne toliko nepotrebne koliko apsurdne teme).
Što se drugog dela tvog pitanja tiče, opet se treba vratiti na Ustav Islamske zajednice u BIH član1. stav 2:
-Mesihat Islamske zajednice Sandzaka, Mesihat Islamske zajednice u Hrvatskoj i Mesihat Islamske zajednice u Sloveniji, sastavni su dio Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini

Kako je god moguće da postoje Mešihati Slovenije i Hrvatske, tako je moguće da postojii Mešihat Sandžaka, uz eventualnu nelogičnost što se ne radi o Mešihatu Srbije -koja prestaje da bude nelogičnost kada se uzmu u obzir istorijske okolnosti koje su vladale u vreme donošenja Ustava IZ BIH.

Citirano

Puno prekopanih mezarja naših velikana čije su kosti bacane na smetljišta.

Ovo,pravo da ti kažem meni deluje kao jedna gnusna laž kojoj je pretenzija da izazove logičke zablude kod onih koji je pročitaju.( Kad ih već pomenuh, ne bi bilo zgoreg da te opet podsetim da postoji na Forumu tema kojasenjima bavi, pa nebi bilo zgoreg da posetiš link

Ovde ću preskočiti jedan deo tvog izlaganja i iskomentarisaćujoš samo jednu stvar

Citirano

Orginalno od DreamKiller
On me sada trenutno podsjeća na neku mafiju više nego na bilo kojeg vjerskog predstavnika...

Muftija -Mafija
Ukoliko prilikom pisanja reči Muftija slučajno izostaviš slovo t to izgleda ovako:
Mufija. Ukoliko si još sa engleskog govornog područja, ili se pak, samo praviš Englez,to bi mogo izgovorit kao Mafija. Dakle eto veze-moraš dakle da izostaviš nešto (slovo t) i da se praviš potom Englez da bi od Muftije došao do Mafije. Bože davanje, eto, sahi ima nešto...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

55

Nedjelja, 30. Novembar 2003

Ohhh beeee...

Pa ovde se vodi pravi rat izmedju muftijevaca i suljovaca.

Bar sam vas ja tako podijelio u dvije grupe koje su se same svojim izlaganjem podijelile.

Ja bih samo konstatovao da je zalosno to sto smo se podijelili ko da nas ima milijardama ko kineza pa i da se podijelimo nece skoditi nasem jedinstvu i nacionalnoj snazi.

Kolko se ja razumijem i tabirim politiku vidim da se ovde vodi raspravo o besmislenim stvarima.

Po meni i gospodin Suljo i gospodin Muftija bi trebali da se duboko zamisle da li ce sa mercedesima ili sa audijima ici u svoj grob. Ili ce imati poteskoca na sudnjem danu objasniti postojanje razdora medju narodom kojem su oni politicki i verski lideri.

Meni licno ne smeta postojanje tih automobila i nacin njihovog koriscenja. Ali mi izuzetno mnogo jako smeta razdor medju mojim narodom razdor medju ljudima kojima i ja pripadam. U ovom tekstu mislim na obe strane i suljovce i muftijevce.

Da je dao bog da se raspravlja otome ko ce vise doprineti ovom nasem jadnom i malom narodu a ne da se raspravlja o nekim besmislenim stvarima.

Oprostite ali sam morao ukazati na ovo. Mozda nije u redu sto sam napoisao ovih par recenica mozda vam se one nece svideti ali sammorao reci da preterujete u ovim besmilicama.

Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Erbakan

Učenik

(0)

Datum registracije: 20.12.2002

• Poruku poslati

56

Hvala Allahu koji dade da se istina ( ko je trazi) lahko prepoznaje od zablude i Njemu neizmjerna hvala koji dade obecanje da ce cuvati Kur’an i Islam do Sudnjeg dana. Da nije toga, kakavi smo bioloski bi izumrli.
U toku sam zbivanja od pocetka osnivanja Mesihata IZ Sandzaka pa do danas. Sama cinjenica da postoji Mesihat IZ Sandzaka govori o milosti Uzvisenog nad Sandzakom. Trenutno jedina svijetla tacka u Sandzaku je Mesihat IZS. Ne postoji institucija koja je vise uradila za narod Sandzaka od Mesihata.
Prije muftije imali smo covjeka kakvog zamisljaju kriticari muftije. Faruk ef. Demic rahimehullah. Civjek jako skroman i lijepog ahlaka. I nije nam odgovarao. Morao je napustit Pazar. Svijest muslimana je danas takva da nezna cijeniti svoje institucije i vrijednosti koje posjeduje. Zelimo graditi sebe pljuvanjem drugoga.
Sta cemo sa muftijom. Hvala Allahu koji ga obdari onakvim sposobnostima kakve ima pa ga respektuju i oni koji ga vole i ne vole. Oni koji ga ne vole pricaju mu iza ledja i ne sanjajuci da ga ciste. Sta je radio Hasan el-Basri kad bi cuo da su ga ogovarali. Nosio im poklone! Zasto? Jer zna da su mu duznici i da cemu se vratit na dan kad mu najvise bude trebalo. Na dan kad ce i roditelji traziti od svog potomstva i najmanji hak da im se vrati.
Svi oni koji su smogli snage da kazu muftiji u oci ono sto im se nesvidja ukoliko su trazili istinu srce im se smirilo. Oni koji su htjeli da mu „pokazu” kako to nije u redu ostali su ponizeni. Ko je u stanju da vidi, svjestan je da je muftija vec sada legenda. Ali kako to obicna biva tek kad se nesto izgubi onda se vidi koliko je vrijedelo to sto smo imali.Dokaz za to je i Alija Izetbegovic rahimehullah.
Sve je ovo samo igra! Nema tog muftije koji je vrijedan Vasih zivaca

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

57

Povodom Bajrama za Danas govori muftija sandzacki Muamer Zukorlic

Trazimo da nas drzava prihvati kao svoje gradjane
Drzava treba da bude svesna duhovnih potreba gradjana, ali sve mora biti u zakonskim okvirima: sandzacki muftija Muamer Zukorlic

U intervjuu za Danas muftija Zukorlic govori o polozaju Bosnjaka, njihovim pogledima na vazna drustvena pitanja i medjuetnickim problemima u Raskoj oblasti.

Kako ljudi reaguju na to sto ste Vi kao muftija i rektor novootvorenog Univerziteta u Novom Pazaru?
- Ja sam v.d. rektora i verovatno ce to trajati nekoliko narednih meseci. Za mene je to opterecenje, s obzirom na poslove koje obavljam i u Mesihatu kao muftija, ali sam prihvatio to kao privremenu varijantu dok se stvari ne slegnu, jer sam, kao predsednik Inicijativnog odbora za osnivanje univerziteta upucen u sve detalje rada. Islam kao vera nije strog prema zivotu verskog poglavara kada je u pitanju njegov javni angazman. Moja funkcija na Univerzitetu nema verski karakter, ona je iskljucivo intelektualno-organizacionog karaktera i tu nema nikakvih verskih problema. To sto se neki cude, zapravo je posledica vladavine bezboznickog i materijalistickog sistema koji je 50 godina brutalno nastojao da eliminise veru iz javnog zivota i uopste zivota ljudi. Posebno tamo gde je mogao da utice na duhovnost, obrazovanje i odgoj mladih ljudi.
Tu je socijalizam bio rigorozan, ali videli smo do kakve provalije nas je doveo. Tocak ce se donekle morati okrenuti u drugom smeru. Pogotovo sto tradicija monoteistickih religija nije razdvojena od prosvete. To sto i sada imamo reagovanja na sve oblike vracanja vere u drustveni zivot, koje se na primeru veronauke najvise pokazalo, proizvod je duhovne pustosi. Drustvo se sve vise suocava sa sopstvenom nemoci da svojim sekularistickim mehanizmima resi probleme braka, porodice, morala, droge, bolesti koje se prenose polnim odnosima, sekti i drugih devijacija. Tu ce morati da se otvori prostor za veru, sto, naravno, nekome smeta. Promene koje su se desile, ne znace nestanak ljudi iz komunistickog sistema. Neki menjaju curak, neki kape, dok su navike, ubedjenja i deformacije kod mnogih koji su se snasli i na novim vladajucim pozicijama, ostale. Zato imamo kosmar.
Naravno, ne treba sada prepustiti verskim institucijama resavanje svih problema. Drzava treba da bude svesna duhovnih potreba gradjana, ali sve mora biti u zakonskim okvirima i ne sme se dozvoliti zloupotreba.

Mnogim Vasim sunarodnicima ne dopada se Vasa bliska veza sa premijerom Srbije Zoranom Djindjicem. Kako komentarisete tvrdnje da Djindjic "koristi" Mesihat i Vas da bi ojacao svoj politicki i stranacki uticaj u ovom delu Srbije?
-To pitanje zadire u sferu nasih odnosa sa drzavom koji su poslednjih devet godina od kako sam muftija prosli kroz nekoliko etapa. Milosevic je ignorisao nase postojanje, iako je nekoliko meseci pre pada trazio da razgovara sa mnom. Posto sam uslovio da se prethodno utvrdi dnevni red razgovara i da posle toga dobijem u drugom dnevniku RTS pet minuta da kazem o cemu smo pricali, njegov izaslanik se vise nikad nije vratio. Posle 5. oktobra retorika se promenila, ali do otapanja dolazi postepeno. Sa premijerom Djindjicem prvi put sam se sreo kao clan delegacije predstavnika svih verskih zajednica uprilicen neposredno pre uvodjenja veronauke u skole. Drugi nas susret bio je povodom univerziteta, a posle toga je premijer posetio Novi Pazar i Mesihat. On je posle skoro 100 godina prvi predsednik Vlade Srbije koji je posetio Mesihat Islamske zajednice.
Istina, pre toga dolazili su Milan Milutinovic, cini mi se kao predsednicki kandidat, i Mirko Marjanovic, ali samo do dzamije i to na "mala vrata", ne najavljajuci se, bez protokola. Ni sa jednim od njih se nisam sreo.
Premijer je imao sluha za moje ideje o Sandzaku kao regiji koja spaja, kao i da pripadnici islama u Srbiji mogu biti most izmedju Srbije i arapskog sveta. Rezutat njegove podrske bio je i moj put u Dubai sa drzavnom i poslovnom delegacijom, gde je napravljen istorijski prodor. To sto je jedan muftija prvi put bio u drzavnoj delegaciji, imalo je veliki znacaj i odjek za imidz Srbije, kako su mi potvrdili i mnogobrojne diplomate i novinari, posebno u sedistu Arapske lige u Abudabiju, odakle stavovi i informacije idu u sve arapske zemlje. Istina, svaka stvar se moze posmatrati sa vise strana. Za mene je normalno da poglavar jedne zajednice ima dobre odnose sa predsednikom Vlade i predsednikom drzave. Kakvi ce odnosi biti u kontinuitetu zavisi i od nas, ali malo vise od onog jaceg.

Koliko Vam olaksava posao to sto je savezni ministar za manjine Rasim Ljajic na mestu na kome jeste?
- Za nas je, pre svega, vazno da je Savezna vlada imala sluha, iako minimalno, da ima jednog Bosnjaka u svojim redovima. Vlada Srbije gresi sto i ona nema sluha za to. U njoj bi trebalo da bude barem jedan ministar Bosnjak, pomocnik ministra vera musliman, kao i pomocnik ministra za kulturu. To je donja granica, jer bez obzira na povremene ili pojedinacne svetle signale, koje pozdravljamo, to jos uvek ne daje utisak da nas ova drzava prihvata kao svoje gradjane.

Da li su demokratske promene doprinele da se islamske zajednice na ovim prostorima bar malo priblize, uspostave saradnju i da li se ponovo razmislja o stvaranju jedinstvene islamske zajednice na nivou drzave?

- Mi smo imali jedinstvenu zajednicu koja se raspala zajedno sa drzavom, mada to nije moralo da se desi, jer nas nijedan zakon ne obavezuje da drzimo zajednicu u okviru drzava ili republika. Ocito da je Islamska zajednica najvise bila u kandzama socijalistickog sistema i njihovih tajnih policija, pa nije mogla da prezivi raspad drzave. Mi smo u to vreme izvrsli reforme u Islamskoj zajednici Sandzaka i zaokruzili ovaj regionalni deo, kao privremenu fazu, jer smo ocekivali da ce doci do integracija. Duhovno smo se povezali sa Islamskom zajednicom sa sedistem u Sarajevu. U tu asocijaciju 1998. godine usle su i Islamske zajednice Hrvatske i Slovenije. Ostali su neki delovi Zajednice koji nisu nigde, kao sto je to slucaj Islamske zajednice, odnosno dzamije u Beogradu.

Mislite na islamsku zajednicu Srbije?
- Za nas je neprihvatljivo da je to Islamska zajednica Srbije, jer ona ne moze to postati na bazi jedne ili dve dzamije. Osim toga, ako postoje Islamske zajednice i Srbije i Sandzaka znaci li to da Islamska zajednica Sandzaka nije u Srbiji, ili da Sandzak nije u Srbiji. To psiholoski stvara opasne signale za dezintegracije. Mi to ne prihvatamo, kao sto ne prihvatam da neko pregovara u ime nase, vecinske Islamske zajednice, jer smo mi posle Srpske pravoslavne crkve, najbrojniji i najznacajniji u ovoj drzavi. Drzava bi to morala da uvazava, a interna je stvar kako cemo mi urediti nase odnose. Sto se tice Kosovske islamske zajednice, ona funkcionise kao nezavisna. Nasi odnosi su korektni, ali s obzirom na politicke prepreke ne postoji bliza saradnja.

Na Kosovu i Metohiji od dolaska medjunarodne misije zrtve albanskih ekstremista nisu samo Srbi, vec i Turci, Bosnjaci... Da li ste, makar, interno pozvali Islamsku zajednicu Kosova da se oglase bar protiv nasilja nad njihovim vernicima koji nisu albanske nacionalnosti?
- Islamska zajednica Kosova se izjasnila protiv toga i preko medija i preko dzamija. Bio je i poseban proglas koji je citan petkom na molitvi.

Da li medju muslimanima u Raskoj oblasti ili Sandzaku zaista ima radikalnih grupa o kojima se prica, pre svega mislim na vehabije?
- Ne postoji zajednica niti vera bez ekstrema, niti drustvo koje je potpuno zdravo. Nije moguce potpuno eliminisati sve "bolesti", ali je moguce drzati kontrolu da te bolesti ne pocnu da dominiraju. Odgovorno tvrdim: Islamska zajednica ne dozvoljava bujanje ekstremizma, iako pojedini elementi postoje. To je saka beznacajnih pojedinaca, sto ne znaci da oni nisu problematicni. Nas stav o tome je vrlo jasan. Mi osudjujemo svaki oblik ekstremizma i devijacija ma pod kojim barjakom oni dolazili. Vahabi islam u Sandzaku postiji, ali se ne slazem da on uzima maha. Rec je o grupi od 20 do 50 ljudi. U Beogradu imate na hiljade clanova razlicitih sekti koje cak u svojim programima imaju nasilna ponasanja, ali ih niko ne pominje kao drustveni problem.

U SPC tvrde da se Vi nedovoljno ogradjujede od ekstrema u svojim redovima.
- Upravo je to zloupotreba. Izjave pojedinih neodgovornih lica iz manastira Sopocani imale su izuzetno negativne efekte na odnose. Nase opredeljenje je da jedino ako budemo osudjivali incidente u sopstvenom narodu, to moze imati efekta. Posle utakmice kadetknja reprezentacija Jugoslavije i Turske, Islamska zajednica je prva osudila ponasanje bosnjackih navijaca, vrlo ostro i rigorozno. Medjutim, kada se desio incident sa srpskim navijacima posle pobede jugoslovenske kosarkaske reprezentacije, nijedan gest osude nismo culi od SPC. Da li mi treba nase da osudjujemo i kad jesu i kad nisu krivi, a oni ce osudjivati samo nase. Tako ne moze.

Pre nekoliko dana oglasio se Odbor za zastitu ljudskih prava Raske oblasti sa konkretnim spiskom Srba koje su napali Bosnjaci, a to se poklopilo i sa ponovnim napadima i pucanjem oko manastira Sopocani koje nocu cuva policija. Da li je Islamska zajednica reagovala, pogotovo u duhu velikog praznika koji je u toku?
- Mi osudjujemo svaki atak na instituciju Crkve i na svako obelezje zbog verske i nacionalne razlicitosti. Ali, pre izjasnjavanja o tim dogadjajima o kojima sam ponesto cuo, bilo bi veoma vazno da policija izda zvanicno saopstenje sta se tacno dogodilo. Ako je doslo do svadje izmedju Bosnjaka i Srbina postoji mogucnost da je svadja bila na nacionalnoj osnovi, ali svadja moze biti i iz svakodnevnog zivota. Mislim da se prebrzo ide u javnost sa ocenama da je to sukob na nacionalnoj osnovi, cime se podgrejava situacija. Isti je slucaj u Sopocanima. Zelimo da imamo izvestaj policije kako bi znali da li je stvarno u pitanju napad na manastir ili nedolicno ponasanje izvesnih ljudi koji nisu uvazavali blizinu crkve. Obe stvari su neprihvatljive, ali nisu iste.
Verujem da srpski nacionalni faktor ovde ide pogresnom linijom raspaljivanja problema, njegovim isticanjem i definisanjem pre nego sto se utvrdi prava istina. Treba traziti nacin da se dodje do istine ne samo policijskim putem, nego i drugim oblicima, ako treba i zajednickim komisijama. Pitanje je i zasto takvih slucajeva nije bilo pre nego sto su se iskljucivo na sandzackim brdima kod manastira pojavili nekoliko desetina metara visoki krstovi. Cudi zasto su ti krstovi montirani iskljucivo u multietnickoj sredini, dok ih nema niti u Sumadiji, niti u drugim delovima Srbije. Upozoravao sam da je to provokativno za vecinsko bosnjacko stanovnistvo, ali dok nije doslo do incidenata to niko nije cuo. Mora se ici linijom uzrocnosti, a ne samo posledica.

Kako komentarisete rezultate istrazivanja britanskog Instituta za rat i mir u kome se tvrdi da se Srbi pod pritiskom pojacano iseljavaju sa ovih prostora u poslednje dve godine?
-To je evidentno, ali ima nekoliko razloga. To je osecaj ugrozenosti manjine koji postoji u svim situacijama. On se povecava u momentu kada odlazi neko ko se smatra nemilosrdnim zastitnikom srpskih interesa po svaku cenu, nezavisno od prava i pravde, a to je Milosevic. Medju tim ljudima koji odlaze veliki je broj onih koji su se negativno odnosili, cak i premlacivali bosnjacki narod u vreme Milosevica i sada se boje, jer znaju sta su radili. Naravno, postoji i ekonomski momenat. Cinjenica je da Srbin u Novom Pazaru prodavsi svoju kucu za 500.000 nemackih maraka, za polovinu tih para u Sumadiji moze da kupi bolju kucu i imanje, i jos toliko da mu ostane da zivi kako narod kaze "kao grof". Osim toga, ovde je tesko izdrzati atmosferu privredne konkurencije gde sitni ne mogu lako ekonomski da prosperiraju.

Kad ste pomenuli Milosevica kao nemilosrdnog zastitnika srpskog interesa, da li verujete da je on to zaista bio?
- Ne, licno mislim da je on je bio najveci neprijatelj srpskog naroda, ali je, nazalost, na nekoliko izbora dobio apsolutnu pobedu. Naravno, to je zasluga medijskog ispiranja mozgova, ali je i cinjenica da je u multietnickim sredinama njegov uticaj, nazalost, bio najveci. I zbog toga su odnosi delom takvi kakvi jesu.

Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

58

Ponedjeljak, 01. Decembar 2003

Bože davanje kako to ide sve sličan sa sličnim. Odmah znaš ko će koga da brani, ko će koga da napada, ko je kome sklon. Elhamdulillah. Tačno se kristališe sve. Sa vrstom sa kojom sam inače u sukobu što naidjem negdje ako je ima odmah se sukobimo. Na kraju krajeva Posljednji Sudnji dan će sve riješiti.

Furkan Allah dž.š. daje Muminima, tako saznajemo iz Hadisa. Dakle, Mumini su oni koji imaju Furkan, dakle jasno razdvajaju istinu o laži. A pošto je dans Ahiriz-zeman i Mumina je malo, onda je jasno da veoma malo muslimana trenutno vidi sliku pravilnom, a drugim koji nisu na deredži muminskoj možeš i crtat ali džaba. Oni imaju svoju pamet, oni imaju svoj kliker, oni su puni sebe, oni puni entuzijazma, oni su puni elana, imaju svoje snove, sanjare, cijelo polje njihovog djelovanja jeste ovaj dunjaluk, i džaba.
Ko voli nek izvoli. Bit će kako će bit.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

59

Citirano

Orginalno od Gerilac

Bože davanje kako to ide sve sličan sa sličnim. Odmah znaš ko će koga da brani, ko će koga da napada, ko je kome sklon. Elhamdulillah. Tačno se kristališe sve. Sa vrstom sa kojom sam inače u sukobu što naidjem negdje ako je ima odmah se sukobimo. Na kraju krajeva Posljednji Sudnji dan će sve riješiti.

Pravo da ti kazem meni je drago ako kazes da sam (ili smo) slicni po bilo cemu muftiji, ali mislim da je po svojim sposobnostima i znanju muftija daleko ispred nas jos uvjik. U daljem tekstu ti i dalje nabadas svima na nos svoje vidovnjacke sposobnosti, je li? Da nisi resio kakvu agenciju da otvoris.. nekakva predvidjanja bi ti mogao naplacivat a?

Sukobis se ti sa samim sobom. Ono sto je juskos rekao u potpunosti je tacno. Tuzan je razdor medj nasim ljudima dole. Ali ja razdor vidim da stvaraju samo oni koji ne trpe razlicite a ne u onima koji nece da budu isti. Licno ja kritikujem samo sto mi se ne svidja, dok recimo ima ljudi (tipa jednog mnogolikok) koji kritikuju one koji im se zbog bilo cega ne svidjaju valjali oni ili ne. Stranacki nisam opredeljen, jer ne postoji ta stranka koja bi mi se svidela, ali da doticni ne bi pridikovao o neopredeljenosti (sto je jednom i cinio) vrlo je transparetno ovde predstavljeno da recimo muftiju podrzavam u onome sto radi. I tu nema nikakvih dodirnih tacaka sa bilo kim drugim, ali se ti drugi sami javljaju i kritikuju kao neprijatelje sve one koji nisu sa njima i koji poklanjaju svoju paznju onima za koje misle da su ispravniji. A ne trude se da svojim delovanjem ucine nesto u pravcu promene toga. Antagonizam cisti. I opet Balkanska psiha. Da nije kakav jeste trazili bi da bude takav da bi ga prihvatili. A posto jeste u svemu sto radi stvarno dobar (bolji od svih u sandzaku) onda mu stosta izmisljaju. Sto je najgore to su nebuloze. I cak sebe blate svakojakvim pricama koje nisu dostojne ni jednog muslimana. Najgora od svih osobina tu jeste upravo ona koju gerilac, dreams, bi-ba, bi-ja, ima... tumacenje nijeta i misli drugih ljudi. Kako ne moze da bude tim ljudima jasno da samo Allah zna sta je u necijoj glavi i u necijem srcu? Zasto se ne bi svojim poslom pozabavili.

Nemam nista protiv bilo koga ko ima svoj stav prema bilo cemu. Allah nas nije stvorio istima. Ali ponasanje koje neki ispoljavaju je vec dosta netrpeljivo.. i ako nigde makar ovde se moze opominjati.
mogu ja da se potpisem i bolje...

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

60

Jos neka pitanja za naseg muftiju na koja on odgovara onako kako samo on to zna. Ada mozete samo da mu zavidite

Kulturni kontejner

Da li se Islamska zajednica Sandzaka ogradila od delovanja Muslimanskog omladinskog kluba koji deluje u okviru Mesihata, a pripisuju mu se pretnje clanovima nevladinih i zenskih organizacija u Novom Pazaru, slucaj "Kulturnog konterjnera", kao i deljenje letaka protiv hriscana?
- Ponasanje MOK dosad nijednim gestom nije izaslo izvan propisa islama i normativnih akata Islamske zajednice. Letke u kojima se govori protiv hriscana deljeni su pre sedam-osam meseci i potpisala ih je Aktivna islamska omladina. Ta organizacija ovde ne postoji. Postoji u Bosni i ocito je neko letke proturao ilegalno. Islamska zajednica se ogradjuje od toga. Sto se tice pretnji, neka ti ljudi daju dokaze ko je pretio. MOK je deo Islamske zajednice i zelim da se meni daju dokazi pojedinacno o pretnjama. "Kulturni kontejner" je nesto sasvim drugo i povodom toga MOK je dao saopstenje za javnost u kome je osudio izvesne aktivnosti u tzv. "Kulturnom kontejneru". Oni koji su se nasli pogodjeni zatosto jedna mala organizacija ima jaci uticaj od akcije iza koje "stoje 54 evropske zemlje", izdali su pretece saopstenje u kome se porucuje ko nije za kontejner, on je protiv cele Evrope.
To je arogantan odnos onih koji dodju sa strane i misle da smo mi neka beda kojoj treba deliti kulturu i pamet. U nacelu Evropske organizacije ocito zele dati doprinos pozitivnim demokratskim trendovima kod nas, ali u ovom slucaju je ocito bio u pitanju los izbor organizatora projekta koji su se lose snasli i svoj neuspeh pokusali opravdati napadajuci oni koji drugacije misle. Da bi se ovakvi projekti uspesno realizovali, potrebno je poznavati tradiciju i mentalitet naroda ili se konsultovati sa onima koji pripadaju tom narodu i koji im u tome zele pomoci. Istina je i da neko zeli da profitira iz "atmosfere 11. septembra", jer je to sada "zapaljiv" materijal. Ako neko ima muslimansku pripadnost, pa je jos protiv "Kontejnera" iz Evrope, odmah ispada je fundamentalista. To je nekorektno.

--------------------------------------------------------------------------------

U Evropi hriscanstvo ugrozenije od islama

Kako ce ubuduce muslimanske manjine biti prihvacene u hriscanskoj Evropi?
- Sve zavisi koliko ce Evropa biti dosledna sopstvenim vrednostima. Ukoliko bude dosledna principu demokratije i ljudskih prava, prava manjina, kulturnih i individualnih sloboda, onda nece imati nikakvih problema. Prihvatice da se neko razlicitkulturno i verski sasvim normalno razvija u evropskom okruzenju. Ne slazem se sa tvrdnjama da je evropski identitet hriscanski. Od Francuske revolicije na ovamo, na sceni je agresivni sekularizam koji je u sustini kulturna i svilena varijanta komunizma, odnosno materijalizma. Zato smatram da je u Evropi hriscanstvo, cak, ugrozenije nego islam. Islam zaokruzuje celokupan drustveni program. Mi imamo molitvu pet puta dnevno i onaj ko to prihvati spasen je od izazova i nasrtaja sekularizma. Hriscanstvo je tu mnogo manje zasticeno, jer se fokusiralo na duhovnu dimenziju i nema mehanizme zastite svojih vrednosti, od individue preko porodice do zajednice.
Put Evrope je put demokratije. To je neminovno i to je sansa za izgradnju zajednicke buducnosti. Mozda je nekome gorko da proguta "pilulu" da ce se i zastava Turske zavioriti medju evropskim zastavama, ali to su oprecenja koja treba da se prevazidju.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Social bookmarks