Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

aldin

Početnik

(10)

• »aldin« je muško

Datum registracije: 29.02.2004

• Poruku poslati

101

Nedjelja, 29. Februar 2004

lider sandjaka

Esselamu alejkum.Tvrdim za covjeka za sandjackog lidera da to moze biti samo sandzacki muftija prof.dr.rektor hadzi Muamer ef.Zukodlic .tO JE COVJEK KOJI MOZE DA POVEDE SANDZACKI NAROD NA PRAVI PUT IJEDINI PUT A TO JE PUT ISLAMA.Poznato je svima nama a i onima koji bi voljeli da to nije poznato da je sandzacki muftij historijska licnost koja se pojavljuje jednom u 100 godina a mozda ni tada.Njegove zasluge su neprocjenjive i vr
ijedne svakog postivanja.A onima kojima to nije milo i pricaju gluposti morace htjeli ili nehtjeli da prihvate cinjenicu o vaznosti i ulozi sandzackog muftije PROF.DR.REKTORA HADZI MUAMERA EF.ZUKODLICA.Eselamun alejkum braco.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

102

Ponedjeljak, 01. Mart 2004

Citirano

Orginalno od aldin
PROF.DR.REKTORA HADZI MUAMERA EF.ZUKODLICA.

Alejkumu selam Aldine,
dozvoli da te korigujem. Muftija sandzacki jeste profesor, jeste hadzija i jeste efendija ali nije rektor vec v.d. rektora i nije doktor. Pocasni doktorat kojeg mu je nudio Univerzitet Karic muftija je odbio a postdiplomski studij jos nije zavrsio.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

103

Utorak, 02. Mart 2004

Aldine procitah tvoj prilog pa se malo iznenadih. Nego u medjuvremenu mi pade na pamet da te pitam kolko te je platio muftija da ga hvalis na ovom sajtu.

P.S. Kad hoces nekoga da pohvalis budi umeren u tome da te ljudi ne bi pogresno shvatali.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

104

Utorak, 02. Mart 2004

Muftija je zavrsio postdiplomske studije i on je odavno magistar fikha. Tako mu barem pisalo u biografiji na onom sajtu za univerzitet.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

105

Srijeda, 03. Mart 2004

PROF.DR.REKTORA HADZI MUAMERA EF.ZUKODLICA rece jedan od mojih prijethodnika....

Koliko ja znam on od PROF. DR. nema ni ono prvo P.

A i ne mogu se slagati sa njim obzirom da ne radi na ujedinjenju BOSNJAKA - MUSLIMANA u Sandzaku.

ES SELAMU ALEJKUM

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

106

Srijeda, 03. Mart 2004

Citirano

Orginalno od PASHA

Koliko ja znam on od PROF. DR. nema ni ono prvo P.

Doduse i to ti je nas obicaj pazarski, pa covjek bude samo nastvanik u srednjoj ili osnovnoj skoli, a mi mu vec prikacimo titulu profesor, ili jos drasticnije covjek bude samo lijecnik (ili zubar), a mi ga vec oslovljavamo sa doktor...No sta ces, bitno je da mi imamo profesora i doktora..
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

realista

Početnik

(10)

• »realista« je muško

Datum registracije: 17.03.2004

• Poruku poslati

107

Subota, 20. Mart 2004

selam

Nisam moga a da se ne umesam i ja malo na ovu temu. Mislim da mnogo gresimo sto se tice Muftije,da me nebi odma kritikovali i mislili da sam njegov covjek ne nisam ali ja gledam ovako stvari,dajte nadzite mi jednog pravoslavca koji ce da kudi njihovog petra ili pavla kako se vec zove ;) ne necete sigurno naci.zato nemojte tako ako ga ne cenite kao covjeka u redu niko vas na to ne tjera ali makar postujte njegovo znanje i zvanje i ono sto je ucinio za nas. Samo tako mozemo napred ako smo slozni i jedinstveni jer ipak je to vjera,siguran sam da svi vi sigurno znate za onaj ajet gde se kaze "tesko muslimanima kada pocnu da se cepkaju i parcaju po grupama" a mislim da se to upravo desava nama.I zato vas molim razmislite malo o tome.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

108

Subota, 20. Mart 2004

:)

Zaista nisam imao prilike da gospodina Zukorlica upoznam licno i da sa njim popricam, bar josh ne, ali mislim da ovoliko postova iznad mojeg, ovog, stoji a da je svako, ama bash svako reagovao jako jako srcano i na prvu.... shteta...

Zukorlic je na tom mestu na kojem je i ima funkciju koju ima. To valja postovati. Valja postovati i cinjenicu da on tu nije slucajno. Zaradio je covek svoj polozaj. Postovan je. I treba da je postovan, i vishe nego trenutno jeste u narodu.

Ono shto ne mogu a da ne primetim je da NIKO u svojem postu nije spomenuo rech TAKTICNOST? PoBogu ljudi, Zukorlich je najtakticnija osoba medju javnim licnostima kod nas, shto ucenjem, shto kanonima vere, shto svojim principima.

Vrlo taktican, prefinjeno je vukao najkoplikovanije politicke i druge poteze. Vrlo vrlo izostrenog osecaja za momenat, za intenzitet, za nacin.

Opet kazem, ne poznajem ga ali Tvrdim da covek egzaktno zna shta radi i da raspolaze podacima i orudjima za izvrsenje svojih ciljeva a ciljevi su mu, ocigledno, odlicni i opet, dobro probrani. Kvalitetni i potrebni svakom muslimanu.
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

109

Subota, 20. Mart 2004

Babbha, (o)
ja sam upoznala naseg uvazenog muftiju, a s obzirom da ga ti nisi licno upoznao a ustvari ipak ga dobro poznajes kako si to lijepo i izlozio, ja ti aplaudiram jer si ga prilicno dobro definisao. (o)

mislim da ga kao covjeka svako moze voljeti ili ne voljeti, ali takodje mislim da ga svi moramo postovati jer kroz ono sto je uradio za nas narod, pokazao je da je zaista dostojan postovanja. ;)
i..zaista ne mogu da shvatim ljude koji imaju obraza da i jednu rijec kazu protiv njega. podjimo od sebe: sta smo mi uradili za islam i mslimane a sta je on?? u pravu je Poslanik a.s. kada kaze da neki ljudi u tudjem oku vide trun a u svom ne vide granu. o|
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

110

Subota, 20. Mart 2004

Doticni gospodin je dosta uradio ali nije onoliko koliko je treb'o. Najveci minus kod mene mu je taj sto ne radi na jedinstvu Bosnjaka nego nas razjedinjuje...Znate sta mislim...
A i brate ne svidja mi se sto izlazi u Hotel KAN koji radi u sklopu preduzeca DOO "PLAYBOY" ko ne veruje neka pogleda na vratima hotela i videce tu tablu sa natpisom DOO PLAYBOY sa sve zekom u mashnici...

hvala...
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

111

Nedjelja, 21. Mart 2004

od odlaska osmanlija sa Balkana

Primijetio sam,..a i sami ste svjedoci,mnogi nam napadaju našeg Muftiju,tačno,kao da im je tucao so na glavu !!! Ima i onih,koji ga zastupaju...i neka im je halal vjera!

[SIZE=4]'' KO NEĆE BRATA ZA BRATA,...HOĆE TUĐINCA ZA GOSPODARA '' [/SIZE]

[SIZE=1](OVO NIKAD NE ZABORAVITE ) [/SIZE]

A ja vam mogu reći,da ga je Babbha ponajbolje definisao,kao da je porastao sa njim. (o) (o) (o)

Naredni istupi ,su po meni žalosni,do kraja,..pa mi nikako nije jasno,da neko,ko je makar jedan ILMIHAL za prvi stupanj obrazovanja proučio,..ovako nešto može prilijepit našem muftiji!

Citirano

od Gerilac

Ooo, Muftijo strogi,
[U]Mi smo spretniji od tebe.
Ti ljudima krv piješ,[/U]
a mi krv vinu (ljubav prema Allahu),
Pa ćemo vidjeti
Ko je od nas krvožedniji,

([SIZE=1]ovo je negdje lupio neki džabalebonja ! i izgleda ostao živ do smrti svoje![/SIZE] ) :D

Još me više rastužiše ovakvi biseri !!!

Citirano

od DreamKiller

Poručio bih onima koji hoće da vjeruju, da nerteba obožavati čovjeka kao što se to Allah dž.š. obožava
.

Onda ,ovakva tumačenja ( [SIZE=1]bukvalna [/SIZE] )

Citirano

od Gerilac:

Pa zašto se kaže da Mumini imaju Furkan (Allah im daje), tj. znaju da rastavljaju Istinu od neistine. To SAMO Mumini imaju. [U]A može li se reći da je većina muslimana Mumini[/U] . Ne može se reći. Jer Allah dž.š. u Kur'anu lijepo kaže: [U]''A većina ne vjeruje.''[/U] [SIZE=1](odnosi li se to na muslimane,...[U]jer ako neko ne vjeruje,on nije niti musliman niti mu'min[/U] ??) [/SIZE]
([SIZE=1]blago svakom,ko bude zaslužio da bude od skupine mu'mina [/SIZE] )

Pogledaj, careviću,malo i tefsiir,..a ne samo iz glave svoje ,[U]i prilijepit onde gdje misliš da paše fleka ko zakrpa[/U] .Po ovome,ti ispade jedini pametan ( i samo tebi Allah dz.s.darovao FURKAN ,a svi ostali neuračunljivi !

Pa onda neadekvatno upoređivanje :

Citirano

od Gerilac:

Postavi Muftiju naspram toga i Sulja napram toga. Hajde .

De Bogati,ne lupetaj svašta...jer su oni svoje različite uloge odigrali i na različita mjesta,i još uvijek su tu da odrađuju svaki svoj posao .

Suljo je odigrao veliku ulogu,kad je trebalo bit petlja,pa odradit,ono što je on odradio.Tu se zaustavio,i kasnije laganijim tempom,raducka po malo.

Muftija je ,nastupio,onda kada je tlo sazrelo za njegov dio posla,i odradio ELHAMDULILLAH solidno svoj dio posla.I mogu ti reći,da od odlaska Osmanlija sa balkana,se nije više unaprijedio rad IZS,koliko za ovih 15-tak zadnjih god. ( [SIZE=1]od kad je ova garnitura preuzela konce u ruke[/SIZE] )

Zato budite svjesni da,
[SIZE=4]'' ONI KOJI NE RADE NIŠTA,DA BI PRIKRILI SVOJ NERAD,...NAPADAJU ONE KOJI RADE I ODRAĐUJU SVOJ POSAO '' [/SIZE]
([SIZE=1] ne mora da znači,...da ako neko drugačije misli i radi,nego ja što mislim,da je bezvrijedan !!![/SIZE] )

A tek onda,priča napamet :

Citirano

od Pasha :

A i ne mogu se slagati sa njim obzirom da ne radi na ujedinjenju BOSNJAKA - MUSLIMANA u Sandzaku.

( [SIZE=1]govori opet o muftiji [/SIZE] )

Očito,da si izgubio i SAT i KALENDAR,...on radi ,sinovče,na ujedinjenju Bošnjaka Sandžaka,ali što još uvijek nema očekivanih rezultata,...( insallah će biti) nije do njega i njegova rada.Jer ti posiješ u proljeće ,i ne možeš odmah da i požanješ,nego se mora sačekat izvjesno vrijeme ( vrijeme žetve ) !

M.S. ......meSSko...... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

112

Nedjelja, 21. Mart 2004

Negde sam jednom cula: Cuvaj se coveka koji je procitao samo jednu knjigu. :rolleyes:
Cini mi se da ima ovde izvestan broj takvih ljudi pa se unapred ogradjujem od bilo kakvih rasprava sa njima.

Ne smatram sebe posebno kompetentnom, niti se usudjujem da dam sebi za pravo da komentarisem o ljudima koji su po znanju daleko ispred mene.
Moram priznati da nisam procitala bas sve postove ove teme al` ipak dovoljno (4 strane) da zakljucim da se mnogi ljudi povode za emocijama a ne koristeci razum, ko sto neko rece ovde se izgleda opredeljuju za Muftiju il` Sulja, pa ako si za jednog samim tim moras poricati i na svakom polju negirati onog drugog.

Drugo sto mi mnogo smeta je to sto uvazenog MUFTIJU neki ovde oslovljavaju sa MUFTO, tuzno i smesno, dal` to pokusavaju da ga degradiraju?!- e pa mislim da nece uspeti.

Nekima cak smeta sto nas najumniji covek koristi mercedes, a ja cu vam opisati svoj dozivljaj a koji se tice tog mercedesa. Dakle, letos ja na beogradskom aerodromu cekam tetku, ono guzva, niko ne moze prici glavnom ulazu, tek stize veliki auto, mislim da je `slon`, izlaze ljudi, sto bi rekli nasi- pripsani u odelima, ja se okrecem i razmisljam, ko li stize iz Minhena... oni cekaju, policija pored njih, tek mi neko rece- ovo su Muftijini ljudi, sigurno on stize. Ja sva nestrpljiva, moram priznati da pozeleh da ga vidim tako uzivo, i eto zelja mi bi ispunjena... izlazi covek, pravilnog drzanja, krupnog, stabilnog hoda, malo uzdignute brade, a opet sve umereno i dostojanstveno. Normalno, prilaze mu ljudi, cujem kako nazivaju selam, on ulazi u taj isti mercedes i odlazi, verovatno put Pazara. A meni nekako bi milo sto sve, pa cak i vozilo izgleda tako elegantno i sa stilom.
I ne vidim zasto bi se neko bunio za taj auto, ili neki drugi, kad je ocigledno da mu je to potrebno, covek za dva dana obidje dve zemlje i normalno da trebamo misliti da mu u svakom trenutku bude udobno i da ga sto vise postedimo stvari kojih ga postedeti mozemo. Islam je vera koja olaksava zivot a nikako ne otezava, pa ako mu je lakse i brze stici do nekog mesta tim mercedesom, ne vidim razlog da ga moraju voziti u jugu samo zato da bi carsija bila zadovoljna. A i zar ne bi bila sramota da se predstavnik IZ vozi u nekom losem autu a pola Pazara vozi "besna" kola.
A to sto neki kazu da je bolje da proda taj auto i nahrani ljude, to je bas smesno, pa imaju oni i za te potrebe, a sve i da to uradi, mislim da ti isti ljudi opet ne bi bili zadovoljni.

O njegovim uspesima i zaslugama necu pricati jer ste ih svi svesni, iako neki to ne zele priznati.

Po mom misljenju, Zukorlic je mozda najumnija licnost naseg kraja a verovatno i mnogo sire, a s druge strane i on je samo covek sa svim svojim slabostima.
Neka nam ga Allah pozivi i neka ga nagradi za svako dobro delo.
A nas, neka Allah na pravi put uputi, i neka nas na tom putu odrzi.
Selam.
Pazi koju igru igras.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

113

Srijeda, 31. Mart 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Allah Uzviseni u Kur'anu kaze: "Ne recite, mi vjerujemo, vec, mi se pokoravamo, jer zaista prava vjera u vasa srca usla nije."

Ovaj Ajet govori o beduinima. Pod beduinom se nemisli gegrafski vec se misli na kvalitet vjerovanja. Dakle, oni jesu muslimani ali nisu Mu'mini, jer kako Allah dz.s. kaze: Prava vjera u srca vasa usla nije. Dakle, musliman je onaj koji se pokorava, a Mu'min je onaj koji Vjeruje (Uslo je pravo vjerovanje u srca njihova). Tako da se nemoze izvuci zakljucak kakav je neko "gore" izvukao da se pod vecinom muslimana misli da su nevjernici. Nije tacno. Ali muslimani su muslimani, nije svaki musliman Mu'min, a svaki Mu'min je i musliman. Hajde da mi neko kaze razliku izmedju muslimana i Mu'mina koja je??? To bih volio cuti.

Pa sta je onda muslimanima raditi??? Pa pokoravati se i slijediti Mu'mine, ne bili im se Allah smilovao da i oni tu Deredzu postignu. U muslimane spadaju i munafici i licemjeri. Nemoze za njih se reci da nisu muslimani. Ali Allah dz.s. kaze da ce oni u Dzehhemu biti dublje od nevjernika. Tako da izvlacenje iz konteksta nekih stvari i optuzivanje mene za okarakterisavanje nekog nevjernikom je nesto krupno. Trebalo bi se razmisliti prije toga. Ali hajd. Nema veze. Hairli bilo.

A pogotovu je tesko stanje za muslimane (zbog toga nam i jeste tesko stanje) kada Beduini preuzmu vodece pozicije, churseve, mimbere, mihrabe, postanu muhaddisi, vaizi, itd. Pa jos ih narod slijedi u tome i podrzava. Ja nebih da budem od tih.

Ako neko misli da ce ga spasiti to sto se trenutno nalazi u vecinskom misljenju grdno se vara.

Nemam namjeru da se ukljucujem dalje na ovu temu, nisam ni imao, ali eto ukljucio sam se ovog puta, samo da bih razjasnio ovo pitanje.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

114

Srijeda, 31. Mart 2004

hmmm

Citirano

Ajet govori o beduinima. Pod beduinom se nemisli gegrafski vec se misli na kvalitet vjerovanja. Dakle, oni jesu muslimani ali nisu Mu'mini, jer kako Allah dz.s. kaze: Prava vjera u srca vasa usla nije. Dakle, musliman je onaj koji se pokorava, a Mu'min je onaj koji Vjeruje (Uslo je pravo vjerovanje u srca njihova). Tako da se nemoze izvuci zakljucak kakav je neko "gore" izvukao da se pod vecinom muslimana misli da su nevjernici. Nije tacno. Ali muslimani su muslimani, nije svaki musliman Mu'min, a svaki Mu'min je i musliman. Hajde da mi neko kaze razliku izmedju muslimana i Mu'mina koja je??? To bih volio cuti.

ko ćoravome namignuo ko slijepome šapnuo, moj brate, nije tek tako lako tefsiriti. u prilici sam da slušam neke puno jake mufesire(tumače Svetog Kur'ana) arapskog svijeta i nijedan nije toliko slobodan da na baš ovakav način tefsiri to što si ti napisao.
na posljetku mi nije preostajalo ništa drugo do da pogledam neke od tradicionalnih tefsira i ni tamo, na žalost, nisam našao ništa slično.
no,
muslim- u prijevodu sa arapskog znači "pripadnik islama"
mu'min- znači "vjernik",
nije to teško shvatiti, uostalom, nekome se Bog smiluje kasnije pa dok mu dođe radost koja se zove "Uputa", prođe voz, nego brate moj u vjeri, okani se priče u prazno, nego svrati malo do medrese pa prošetaj malo onuda ako te je sram da pitaš oko islama, sve će ti biti jasno.
pouka svima nama može se potkrijepiti prelijepim savjetima islamske uleme, koja kada nije znala šta da radi u datim trenucima slabosti, pala bi na sedždu i tražila utočište kod Gospodara svih svjetova.

dok obzirom, da je ova tema sandžački muftija , pomenuo bih jedan moj doživljaj, kada nam je Muftija na jednom času fikha u medresi devedesetih godina rekao:
"tako mi Allaha Dragoga nikada nisam nikoga važnog primio u kancelariju, niti sam donio kakvu važnu odluku a da nisam klanjao 2 rekata i zatražio utočište kod Allaha".

p.s. Eto u čemu se ogleda veličina onih koji rade u ime Allaha.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

115

Četvrtak, 01. April 2004

Koliko god ima preterivanja kod onih koji ga kritikuju, toliko ima preterivanja kod onih koji ga hvale, a mišljenja sam da preterivanje u bilo kom pogledu nikome nije dobra donelo, pa neće ni Muftiji- čak šta više- mogu samo da mu štete...

Citirano

Orginalno od pustinjar
...pomenuo bih jedan moj doživljaj, kada nam je Muftija na jednom času fikha u medresi devedesetih godina rekao:
"tako mi Allaha Dragoga nikada nisam nikoga važnog primio u kancelariju, niti sam donio kakvu važnu odluku a da nisam klanjao 2 rekata i zatražio utočište kod Allaha".

p.s. Eto u čemu se ogleda veličina onih koji rade u ime Allaha.

"Tako mi Allaha Dragog , kada bih zbog donošenja neke važne odluke ili zbog nekog važnog razgovora klanjao dva rekata i zatražio utočište od Allaha dž.š., ja vam to ne bih rekao, a uvek bi vas posavetovao da prilikom donošenja svake važne odluke i svakog važnog razgovora klanjate dva rekata i zatražite utočište kod Allaha d.š."
- mi zvuči mnogo bolje i sa pedagoškog i sa verskog aspekta, tako da ovo što si naveo kao argument u cilju pohvale muftije, istovremeno u sebi sadrži i nešto što baš i nije za pohvalu.. ALI...

Upravo se o tome i radi, da svaki čovek ima svoje dobre i loše osobine, loše i dobre prijatelje, loše i dobre neprijatelje - pa tako i muftija. Stvar je samo u tome da li preovlađuje dobro ili loše i u kolikoj meri preovlađuje dobro, ili u kolikoj meri preovlađuje loše. Moj stav je da kod muftije preovlađuje dobro, i to u znatnoj meri, bar u onim stvarima u kojim sam ga upoznao, a odmah vam moram reći da sam ga upoznao samo kroz njegov javni rad i javni nastup. Od njegovog javnog rada i javnog nastupa imao sam (kao član zajednice, a ne kao pojedinac) mnogo više koristi, negoli što sam video štete. (Znam da ima i onih koji će reći: ti misliš korist, a ono šteta, ti misliš šteta a ono korist... ali to već ubrajam u tefsirenje po ukazanoj potrebi i u svrhu zadovoljavanja ličnih ili pak nižih interesa) No, ni jednog trenutka ne kažem da je bez greške, ili pak bez greški.. i spreman sam čak i izneti jednu, koju sam ja zapazio:
Muftija je došao svojim džipom do korzoa, parkirao tamo gde je inače zabranjeno parkiranje, i gde bi - da sam ja ostavio tamo svoj auto odmah reagovao saobraćajac (inače prisutan u neposrednoj blizini)- i prošetao korzom uz svoju pratnju, i nakon toga, posle par krugova, ponovo seo u džip i otišao...
Loš primer drugima, i stvaranje loše slike o sebi ( a i o onom policajcu)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

116

Četvrtak, 01. April 2004

Esselamu alejkum!

Nema toga insana koji je bez grijeha. Nema toga insana koji nema mahana. Pa ni muftija!
Ali ljudi sta ste se zavezali za muftiju!?
Posebno ovi sto uzdizu druge??? Sta sad treba da otvaramo teme Sulejman Ugljanin, pa Rasim Ljajic!?
Prodjite se toga! Ovim se nista ne postize osim sto se skidaju grijesi onome o kome se prica.
Najgori su insani koji nista ne rade vec samo gledaju (obicno iz kahve ili satkasrkog kluba) sta drugi rade i ogovaraju. Ili vodi ili slijedi il se skloni!
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

117

Četvrtak, 01. April 2004

Poenta tvog posta je ista kao i poenta mojeg prethodnog posta, da su ljudi u principu svi i sa vrlinama i sa manama, ali kod nekih preovlađuju vrline a kod drugih mane.

E sad, ne slažem se da nema baš haira u iznošenju tuđih grešaka, kao i tuđih vrlina, javno- jer uvek polazim od toga da ono što se javno kaže može da izazove i pozitivnu reakciju: da ono na šta se ukazuje dođe do onog o kome je reč, bilo da sam vidi ili da mu prenese dobar prijatelj, pa da taj isti koriguje svoje ponašanje u smislu ispravljanja lošeg ili učvršćenja dobrog.
Samo preterivanje, u oba slučaja ( i u iznošenju loših ili pak dobrih stvari), nema svoju opravdanost i može da izazove mnoge druge nuspojave, kao što smo se i uverili u mnogo slučajeva dosad...Takođe je štetna i selektivnost, tj "obojeno" prikazivanje jednih ili drugih osobina, a najgora kombinacija je kada se pomešaju ovo dvoje... što je nažalost dosta česta pojava...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

118

Četvrtak, 01. April 2004

Citirano

Orginalno od sans
E sad, ne slažem se da nema baš haira baš u iznošenju tuđih grešaka, kao i tuđih vrlina, javno- jer uvek polazim od toga da ono što se javno kaže može da izazove i pozitivnu reakciju: da ono na šta se ukazuje dođe do onog o kome je reč, bilo da sam vidi ili da mu prenese dobar prijatelj, pa da taj isti koriguje svoje ponašanje u smislu ispravljanja lošeg ili učvršćenja dobrog.
Samo preterivanje, u oba slučaja ( i u iznošenju loših ili pak dobrih stvari), nema svoju opravdanost i može da izazove mnoge druge nuspojave, kao što smo se i uverili u mnogo slučajeva dosad...Takođe je štetna i selektivnost, tj "obojeno" prikazivanje jednih ili drugih osobina.

Ovdje se iznose i lazi.
Ljudi koji najvise napadaju su uglavnom slijepi poslusnici predsjednika BNVS-a. Gdje je tu objektivnost?
Hajde onda da otvorimo temu Sulejman Ugljanin i Rasim Ljajic!
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

119

Četvrtak, 01. April 2004

Opet se slažem s tobom, i koliko mogu pokušavam da se borim protiv iznošenja takvih stvari i usmeravanju razgovora u pravcu i u cilju objektivnosti.
A slažem se da treba razgovarati i o drugim javnim ličnostima, a pogotovu o liderima dve najjače političke struje u našem gradu (što je uostalom i rađeno na forumu, ali ne u okviru posebnih tema)

Kao neko ko je često "prozivan" Rasimovcem, SDP-ovcem i sl. evo uzimam na sebe da otvorim temu o Rasimu Ljaiću- ukoliko to ne uradi neko od onih koji zaista i pripadaju tom "taboru", a predlažem da o Sulejmanu Ugljaninu temu otvori neko od onih iz tog "tabora", a ukoliko neće niko, evo opet se dobrovoljno javljam i za otvaranje te teme.
Predlažem i to da se i u ovoj, a i u tim temama svi uzdrže od komentara koji izvorište imaju u osvetoljubivosti, pakosti, mržnji, širenju zabluda i sl. već da se svi potrudimo da zaista iznosimo činjenice, vrline, mane, stavove.. pošteđene napred nabrojanih loših pobuda, kao i da budemo neselektivni prilikom toga.

i ... bode mi oči

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

120

Četvrtak, 01. April 2004

Selam Alejkum Dobri Ljudi.....

Od Time Out

Citirano

Ovdje se iznose i lazi.
Ljudi koji najvise napadaju su uglavnom slijepi poslusnici predsjednika BNVS-a. Gdje je tu objektivnost?

KAKO ISTINA BOLI SUBHANALLAH!!!

Citirano

DA I KOMSIJI CRKNE KRAVA!!!!

OSVETA JE PRVI ZNAK SLABOSTI DRAGI BRATE......

Social bookmarks