Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško
  • »Bosnjaaak« je autor ove teme

Datum registracije: 17.05.2008

• Poruku poslati

1

Subota, 20. Juni 2009

SANDZAK NA SVJETSKOJ ARHEOLOSKOJ MAPI

PRONAĐENE KAMENE KUGLE U SANDŽAKU

Piše: Sulejman Aličković (etnolog)

Za kamene kugle u Bosni i njihov fenomen već nam je poznato, jer je tim stručnjaka sa Dr.Semirom Osmanagićem na čelu, zajedno sa Bojanom Zečevicem, Ahmedom Bosnićem i Jovom Jovanovićem, već dosta toga istražio i pisao o tom fenomenu u Bosni i njihovim lokacijama. Objavljivanja informacija o novoj lokaciji nalazišta ostataka stare civilizacije uslijediti seriozna istraživanja koja bi trebala rezultirati uvrštavanjem prostora Sandžaka u svjetsku arheolosku mapu.

Obilazeći lokacije starih Ilirskih gromila i stara bosanska groblja put me nanio i u selo Bač koje pripada Rožajskoj opštini, gdje sam se uputio zajedno sa prijateljima, Zaimom Azemovićem i Zecom Loboderom, razgovorajući o porijeklu Bošnjaka Sandžaka.

Usput smo svratili do sela Dačića i snimili staro groblje na jednom proplanku, pricajuci tako spomenuo sam da je kod sela Djerekara, ispod planine Gradac na Pesterskoj visoravni, pronadjena kamena kugla slična kuglama u Bosni. Selo se nalazi na teritoriji Tutinske opštine na nadmorskoj visini oko 1348 m.

Zaim mi je rekao da ima jedna kugla nadomak sela Bač i da bi bilo dobro da pogledam, jer možda je baš to što ja tražim. Obradovao me je i ubrzo smo stigli pred kuću, čovjeka koji je kuglu tu držao od kada je prokopana magistrala Mitrovica–Podgorica prije tridesetak gododina. Tada su nađene dvije iste kamene kugle ali zbog neznanja jedna je polomljena i poslužila za temelj novoizgradžene kuće.

Kugle su po prici nađene na dubini od 5-6 metara, stim što su radnici pronašli i jednu posudu,
po cijem obodu se moglo prepoznati slika jelena, orla, ribe i zmije. Posuda je zbog nebrige uništena kao i jedna od dvije nađene kugle. Kugle u Baču su glatke sa prečnikom od 70 cm, dok je kugla pronađena u Djerekare hrapava površine, što je vjerovatno poslijedica vanjskih uticaja u dužem vremenskom periodu.

Da li je i ovo jedan dokaz da je i Sandžak bio povezan u sofisticiranom kramanjoncu (pra-Ilirima) koji je putem kamenih kugli povezao i ovaj prostor u svjetsku «bežičnu» energetsku mrežu - i to u doba kada su ovi prostori bili pod utjecajem svjetske super sile, Atlantide?

Kamena kugla u Djerekarima ima prečnik oko 60 cm i veoma je slična kamenoj kugli pronađenoj u Teočaku u Bosni, dok je kamena kugla u Baču glatka.i jako slična kugli u Ponikvama kod Vareša.

KNS/10.06.2009.

Pogledati vise na www.piramidasunca.ba
[SIZE=3]Samo naukom mozemo doc do istine...[/SIZE]

HANY

Učenik

(10)

• »HANY« je žensko

Datum registracije: 22.04.2009

• Poruku poslati

2

Subota, 20. Juni 2009

NAPREDUJEMO....................... :D :D :D :D :D

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

• Poruku poslati

3

Srijeda, 24. Juni 2009

KORISTIMO SVOJU PAMET

Napredovacemo onog trenutka kada nebudemo dali da nam drugi muti pamet.
Nase znanje upotrbimu u svoju korist.

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 25. Oktobar 2009

Alickovic Sulejman

JOŠ JEDNA LOKACIJA KAMENIH KUGLI U SANDŽAK

Piše: Sulejman Aličković

SELAO SPILJANI (Cpiljani)

Poslije tri lokacije u selaima Bac,Djerekare i Jelice evo i cetvrte lokacije kamenog fenomena.

Selo Shpiljani koje se prostire na blagim stranama i zaravnima iznad reijeke Ibra.Nalazi se na teritoriji opstine Tutin na nadmorskoj visini oko 860m Shpiljani su staro selo to se moze zakljuciti po tome sto se tu nalaze groblja koja nose razne nazive od Ilirskih pa do danasnjih muslimanskih.Na jedno od jedno od njih postoje i stecci i zu njih odma nisani iz vremena Osmanlija pa sve do danas.Na lokaciji ovog sela Pronadjena je kamena kugla obima 150 cm.

Kuglu je pronasa jos prije petnaest godina Pepic Feho i donio je kako ukras ispred svoje kuce.

U razgovoru sa domacinom rekao mi je da je cak i zmerio kuglu jer mu se cinilo da je mnogo teza nego obican kamen tako da joj je tezina oko 136kg.

Vjerujuci da tu negdje zakopano i blago nastavili su kopanje ali kako rece nisu nasli nista drugo.

Jedino kao rece on ma eto u nasem narodu kruze price kao i sam sto znas o skrivenom blagu pa ljudi ko ljudi trce i kopaju.

Takodjer na nasoj teritoriji se prenose price s koljena na koljeno o kamenim svatovima legende koje su vazile i za kamene stecke tj. Nadgrobne spomenike nasih predaka Bogomila.

Posebno interesantna je ova kugla jer je jako slicna kuglama u Kostarici.cak na njos ima uklesan nekakav lik sto ce vjerovatno dalja istrazivanja odgonetnuti isto onako kao sto je Astronom Edwin Quesada svojom analizom kamene kugle u Kostariki uocio da postoji veza izmedj crteza na povrsini kugle i zvjezdani konstelacija Pegasusa (krilatog konja)i Andromede (nebeska princeza)Uporedjene su linije i tacke sa povrsina kugle sa lokacijama zvijezda i linija koje se vuku izmedju njih..

Rezultat je bio franpantan - kamene kugle su imale ulogu stronomske karte.

Meni su posebno interesantna ova mjesta i ove lokacije kamenih kugli posto se za kamene kugle U kostarici predpostavlja da se radi o nadgrobnim spomenicima naroda Maja,za koje je dokazano da se radi o kamenu obradjivanom i klesanom ljudskom rukom. Posebno je interesantno da se sva ova mjesta nalaze na uzvisenjima i tesko je odgonetnuti na koji nacin su te kugle tamo dospjele Dr Semir Osmanagic u svojim biljeskama navodi da su kugle inace djelo naprednih civilizacija koji su zivjeli na ovim prostorima prije 12 500 godina.

I sto je jako interesantno njegov zakljucak je da su ih koristili za proizvodnju nepoznatog izvora energije.

KNS/07.10.2009.

Social bookmarks