Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Bledoliki

Početnik

(10)

Datum registracije: 29.04.2003

• Poruku poslati

21

Utorak, 29. April 2003

Takodje da nastavimo. Ovde je tema Sandzak. Pod Sandzakom se koliko ja mogu da razumem smatraju od strane lokalnog Bosnjacko-Muslimanskog stanovnistva opstine u Srbiji i Crnoj Gori gde to stanovnistvo zivi. Gledajuci kartu tog Sandzaka mogao sam da zakljucim da karta pre svega nije realna jer od ukupno 13 opstina koje se podvode pod Sandzak Bosnjaci su vecina samo u 5 tacnije u:

- Novom Pazaru (prema zadnjem popisu 75% ukupnog stanovnistva)

- Tutinu(prema zadnjem popisu iz 2002 89% ukupnog stanovnistva)

- Sjenici(prema zadnjem popisu 82% stanovnistva)

- Rozaju( nemam procenat jer u Crnoj Gori nije sproveden popis)

- Plavu( isto kao za Rozaje)

U svim drugim opstinama vecina su Srbi/Crnogorci.

Ukupnu strukturu stanovnistva prema rezultatima popisa iz 1981. godine po naseljima mozete pogledati na ovoj karti ovde:

http://www.sandzak.com/images/raska1b.jpg

Nemam rezultate za popis iz 1981. godine ali prema popisu iz 1991. godine ukupan broj Bosnjaka/Muslimana u Srbiji je bio 267.000. Prema ovom poslednjem popisu iz 2002. godine broj Bosnjaka je 136.000. To znaci da prakticno skoro polovina Bosnjaka koji su ziveli nekada u Srbiji vise tu ne zive. U svim opstinama u Srbiji(Sjenici, Tutinu, Novoj Varosi, Priboju, Prijepolju) sem Novog Pazara se broj Srba procentualno povecao.

To je zvanicna statistika i realni podaci a sve drugo sto se prica je samo jeftina propaganda.

Bledoliki

Početnik

(10)

Datum registracije: 29.04.2003

• Poruku poslati

22

Utorak, 29. April 2003

Ne znam da li to moze ovde ali evo probacu da postavim ovu sliku

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

23

Utorak, 29. April 2003

Citirano

Orginalno od Bledoliki
- Novom Pazaru (prema zadnjem popisu 75% ukupnog stanovnistva)

- Tutinu(prema zadnjem popisu iz 2002 89% ukupnog stanovnistva)

- Sjenici(prema zadnjem popisu 82% stanovnistva)

- Rozaju( nemam procenat jer u Crnoj Gori nije sproveden popis)

- Plavu( isto kao za Rozaje)

Vidim da se brojke razlikuju od onih zvanicnih, znaci netacne su. Na forumu se vec raspravljalo o rezulatatima popisa:

http://forum.novipazar.org/thread.php?th…=435&boardid=14
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

24

Srijeda, 03. Decembar 2003

Koliko ja procitah na ovoj karti, Ivangrad pripada Crnoj Gori! Ole!
Znaci da sam Crnogorka a ne Sandzaklinka :O
CRNA GORO MILA ...

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

25

Ako ti sama ne znas ko si i sta si onda ti ni jedna karta sveta nece pomoci.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

26

Ama znam ja ko sam i sta sam Admine, i odaklen sam.
No sam se raspravljala sa jednim momkom ovdje sa foruma, koji kaze da sam sandzaklinka.
I svadjali smo se zbog toga.

Samo sto ja nisam imala kartu da mu pokazem i dokazem da sam ja upravu.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

27

E pa vidis mi nismo vidovnjaci da znamo sa kime si se i o cemu raspravljala ako to ne napises.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

28

Četvrtak, 04. Decembar 2003

Citirano

Orginalno od Prolazzznica
No sam se raspravljala sa jednim momkom ovdje sa foruma, koji kaze da sam sandzaklinka.
I svadjali smo se zbog toga.

De nam reci sa kim si se svađala. E svašta padne čovjeku na pamet. Čuj, snadžaklinka :) .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

29

Ed, valjda Sandzak linka. Ti nas jos vise zbuni, nego ona. :))
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

30

Ama ni jedno ni drugo- Crnogorka :D

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

31

Petak, 05. Decembar 2003

OoOoOo moj sandzakuuuuuuuuu

Mjesto moje dragoooooooooooo

Ti si ponos, ti si moje blagooooooooooo

I kad odem ti me zovesh sineeeeeeeeeeee

Ti si mjesto moje babovineeeeeeeeeeeeeee

I kad odem ti me terash da ostanemmmmmmm ;)

Ti si mjesto moje dedovineeeeeeeeeeeeeeeee
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

32

Petak, 13. August 2004

Diferencijacija medju Bosnjacima Sandzaka

Ono sto mi upada u oci je rastuca politicka diferencijacija Bosnjaka iz srbijanskog i crnogorskog dijela Novopazarskog Sandzaka.

Koliko vidim, crnogorski Bosnjaci sve vise gravitiraju Podgorici zbog antisrpske politike Djukanovica, a srbijanski Bosnjaci ostaju vjerni Novom Pazaru, buduci da im Beograd nikada nece biti uporiste. Novopazarski Sandzak se nazalost sve vise svodi na samo onaj dio koji danas pripada Srbiji.

Izgleda da ce se uskoro svi nasi Bosnjaci u crnogorskom dijelu Sandzaka postati Crnogorci, a Bosnjaci u srbijanskom dijelu ce ostati kao Sandzaklije. Vec neko vrijeme pratim postove ljudi na razlicitim bosnjackim/juznoslavenskim forumima, i generalni je trend u glavama ljudi da Sandzak postoji samo u Srbiji...

Uz to, puno nasih Bosnjaka u crnogorskom Sandzaku sve se vise osjeca Crnogorcima. Valjda se previse druze sa nasih Bosnjacima u Podgorici i Baru koji se ni ne osjecaju vise dijelom bosnjackog etnickog korpusa.

Na kraju pitanje: Da li ustav SCG dozvoljava mijenjaje administrativnih granica izmedju Srbije i Crne Gore i pod kojim uslovima? Cak iako je odvojen od matice, zasto Novopazarski Sandzak ne bi pripadao samo jednoj republici (svjestan sam podjele 1912. godine)?

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

Datum registracije: 30.06.2003

• Poruku poslati

33

Petak, 13. August 2004

Prema nalazima Badinterove komisije i misljenju velikih sila o ovoj temi sve granice , nekada administrativne u ex SFRJ sada su drzavne i nepromenjive su.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

34

Subota, 14. August 2004

Esselamu alejkum

Nije baš sve tako srno-bijelo. Mišljenja velikih sila su promjenjiva, a ono što se nas najviše tiče je ko će pobjediti na predstojećim predsjedničkim izborima u SAD. Jer ako pobijedi demokratski kandidat to će otvoriti put brzom odcepljejnu Kosova i naravno novim prekrajanjima granica na Balkanu. Granice Sandžaka nisu tek tako izmišljene. One su u međunarodnim institucijama potvrđene odlukama Berlinskog kongresa 1878 i Carigradskom konvencijom 1879. Teritorijalna cjelovitost određena ovim sporazumima je značajnija od bilo kojih granica nacrtanih u Titovo vrijeme, te nije potrebno mnogo lobiranja da bi se i pravno potvrdile u Međunarodnim institucijama.
Čitah malo ove predhodne postove i ne mogu da ne reagujem povodom samoga tumačenja teritorije sandžaka uopšte i porijekla njegova imena. Dakle sandžaka nije bilo na hiljade u Otomanskoj imperiji već mnogo manje. Na primjer 1865. godine postojalo je 123 sandžaka organizovanih u 55 vilajeta. Od doga broja sedam sandžaka se nalazilo u Bosanskom Vilajetu. Od tih sedam Sandžaka opstao je samo jedan, upravo zahvaljujući odlukama Berlinskog kongresa koji mu je i priznao teritorijalnu cjelovitost kao prostoru između Austro-Ugarske (koja je tada okupirala BiH), Kneževine Srbije, Crne Gore i Kosova.
Sam naziv Sandžak potiče od turske riječi sancak što znači barjak. Upravnik jednog sandžaka (sandžak-beg) bi, po imenovanju, dobijao od Sultana barjak kao simbol moći.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

35

Subota, 14. August 2004

Novopazarski Sandzak

Ocito da je Novopazarski Sandzak postojao kao ENTITET u svim svjetskim atlasima do 1912. godine, da bi Balkanskim ratovima polakao nestajao zajedno sa bosnjackim stanovnistvom.

The Austrian Occupation of Novibazar, 1878-1909.

1. ORIGIN OF THE OCCUPATION.

In planning the, occupation of Bosnia and Herzegovina before the Treaty of Berlin, it seemed desirable to Austria to have a foothold in the, Sanjak of Novibazar. A double purpose would be served of thereby, of keeping Montenegro and Serbia apart, and thus hindering the impulse of the Serbo-Croats toward political unity, and of holding the door open for an advance of Austria, if not by political control, at any rate by commercial penetration, toward Salonica. The proposal was brought forward at the session of the Congress of Berlin on June 28, , and despite protests from the Turkish plenipotentiaries, on July 4 and July 10, was adopted on July 11, with no other change than a sentence appended concerning agreement as to details.

2. TREATY OF BERLIN.

Article 25 of the Treaty of Berlin provided as follows:

The Government of Austria-Hungary, not desiring to undertake the administration of the Sanjak of Novibazar, which extends between Serbia and Montenegro in a southeasterly direction to the other side of Mitrovitza, the Ottoman Government will continue to exercise its functions there. Nevertheless, in order to assure the maintenance of the new political state of affairs, as well as freedom and security of communications, Austria-Hungary reserves the right of keeping garrisons and having military and commercial roads in the whole of this part of the ancient Vilayet of Bosnia. To this end the Governments of Austria-Hungary and Turkey reserve to themselves to come to an understanding on the details.

On the same day that the Treaty of Berlin was signed, for reasons which are still obscure, Russia entered into a secret convention with Austria-Hungary binding her not to raise any objections if, in consequence of inconvenience arising from the maintenance of Turkish administration, Austria-Hungary should be brought to occupy Novibazar definitively as in the case of Bosnia and Herzegovina.

3. AUSTRO-TURK1SH CONVENTION OF APRIL 21, 1879.

In the convention of April 21, 1879, between Austria-Hungary and Turkey the Emperor-King undertook to give notice beforehand of the time when his troops should enter the sanjak. Questions concerning their subsistence, quartering, etc., were to be arranged by the authorities and commanders of the two Governments, and all expenses were to be paid by Austria. The presence of the Austrian troops was not to interfere with the function of Ottoman administrative officers, judicial or financial. The Porte might also maintain regular troops, but not irregular, in the same places, "on a footing of perfect equality with regard to their number and military advantages, and the freedom of their movements." Austria would for the time being place troops only at three points on the Lim, namely, Pribol, Priepoliye, and Bielopoliye, to a total number of between 4,000 and 5,000 men.

4. OCCUPATION, 1879-1908.

This very limited occupation began on September 10, l879. Bielopoliye was presently exchanged for Plevlye. The Austrians appointed only one civil official. Good relations were steadily maintained between the Austrian and Turkish officials, largely due on the Turkish side to the friendliness of Ferik Suleiman, pasha for many years in Plevlye. The area garrisoned by the Austrians was after a time set off as a separate sanjak (that of Plevlye) by the Turks. The inhabitants of the sanjak had no affection for the Austrians, but nothing occurred to disturb the situation for almost 30 years.

When the question of railways was taken up actively early in 1908, Baron Aehrenthal asked permission of the Porte to survey a railway through the sanjak from Uvats in Bosnia to Mitrovitza. The Serbians presented as a counter proposal, with the support of Italy and Russia, a line across from the Danube to San Giovanni di Medua. Action was prevented by the outbreak of the Turkish Revolution.

5. TERMINATION, 1908-1909.

October 5, 1908, Austria announced the annexation of Bosnia and Herzegovina. The Porte protested, and Turkish popular opinion was expressed by a boycott on all Austrian goods. Austria withdrew her troops from Novibazar on October 28. After long negotiations the Young Turk Government was obliged to conform to the situation, and in the, treaty of February 26, 1909, Austria obtained the cession of Bosnia and Herzegovina, but renounced a11 her rights in the Sanjak of Novibazar. In the course of the next few weeks, the powers signatory of the Treaty of Berlin consented to the abolition of the 25th article.

The reasons which led the Austro-Hungarian Government to withdraw from Novibazar are not fully known. It is believed that Italy demanded withdrawal as the price for Italian recognition of the annexation of Bosnia-Herzegovina, and that the Austrian general staff reported the true strategic line of advance toward Salonica to lie along the valley of the Morava in Serbia.

Source: Anderson, Frank Maloy and Amos Shartle Hershey, Handbook for the Diplomatic History of Europe, Asia, and Africa 1870-1914. Prepared for the National Board for Historical Service. Government Printing Office, Washington, 1918.

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

36

Subota, 14. April 2007

Ovih dana aktuelna je izjava nemackog ambasadora u Srbiji, Cobela da ukoliko se ne nadje sto prije rjesenje problema Kosova to ce se odraziti na Sandzak i Vojvodinu i tamo izazvati nestabilnost.

Naidjoh na jednu izjavu predsjednice Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sande Raskovic-Ivic vezanu za Sandzak, u kontekstu Cobelove izjave.

Podsjecam vas Raskovic-Ivic je visoka funkcionerka Demokratske stranke Srbije Vojislava Kostunice.

P.S. Obratite paznju na boldovani dio.
------------

Sanda Rašković: Cobel se bavi pretnjama

KOSOVSKA MITROVICA - Izjava nemačkog ambasadora u Srbiji Andreasa Cobela da bi problem Kosova trebalo rešiti što pre "u smislu nadzirane nezavisnosti", jer bi, u suprotnom, mogli da budu otvoreni problemi u Vojvodini i Sandžaku, predstavlja pretnju, ocenila je danas predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sanda Rašković-Ivić. Cobel je takvom izjavom "malo preterao, izašao iz svojih okvira i bavi se pretnjama", kazala je Raškovićeva tokom posete Kosovskoj Mitrovici. "Uostalom, Kosovo je oduvek bilo deo Srbije i ono je kolevka srpske države i srpske crkve. Vojvodina je pre prisajedinjenja sa Srbijom nosila naziv srpska Vojvodina", podsetila je Raškovićeva. [SIZE=3]Što se Sandžaka tiče, ona je rekla da, "uz puno poštovanje reči sandžak, što znači oblast, ta reč je upotrebljavana oko 40 godina u istoriji". "To se zove Raška oblast. Iz te oblasti su i Raškovići i po tome se ja prezivam Rašković. Da je to oduvek bio Sandžak, ja bih se prezivala Sandžaković", kazala je predsednica Koordinacionog centra.[/SIZE]

:)) :)) :)) :)) :)) :))

Ona je dodala da će "gospodin Cobel" kada ga "neko malo uputi u istoriju i kad sagleda sve stvari, naravno prestati da se bavi takvim izjavama".

Izvor: Kontakt Radio

[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

37

Subota, 14. April 2007

Citirano

[SIZE=3]Što se Sandžaka tiče, ona je rekla da, "uz puno poštovanje reči sandžak, što znači oblast, ta reč je upotrebljavana oko 40 godina u istoriji". "To se zove Raška oblast. Iz te oblasti su i Raškovići i po tome se ja prezivam Rašković. Da je to oduvek bio Sandžak, ja bih se prezivala Sandžaković", kazala je predsednica Koordinacionog centra.[/SIZE]

Sve je isto samo "Njega" nema.
Negiranje uz puno postovanje e ovo je zaista vrhunac licemerstva.
Sandzak ili Raska oblast?
Dilema je,priznacete,hamletovska.
Moguce je jedino kompromisno resenje,uz uvazavanje
obeju strana,jer ako na jednom podrucju imamo dvije
razlicite nacije sa razlicitim verskim identitetima, razlicitim jezikom jedino idealno resenje je stvaranje paralelnih sistema koji bi u okviru(nekakvog) ustava garantovali opstanak svima.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

38

Subota, 14. April 2007

Ljudi, ja ne znam sta vas cudi? Sanda Raskovic Ivic pripada jednoj ekstremnoj naconalistickoj stranci koja u svom nazivu demokratska. Mislim da je to najveca sramota za demokratiju. Od njih i ne mozemo ocekivati nista drugo. ALI STO ME NAJVISE CUDI JESU OVI NASI GLUPACI KOJIMA SU KOSTUNICA I VELJA ILIC SIMBOLI DEMOKRATIJE.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

39

Subota, 14. April 2007

....Amaaaaan moj Sandzaaaakuuuu...
u tebi je ljubav moja....

Mislim,6 -ovo,negiranje Sandzaka,nekakva Sanda Rašković...
Ma mi smo tu i bez njih ,ispevani smo u pesmama...niko nikada neće pevati ,aaammmaaan moja raška oblastiiii...:))
Samo opušteno,nikakve priče nas ne mogu izbrisati;)

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

40

Subota, 14. April 2007

Hvala Allahu, Sandzak je nadzivio mnogo silnije i agilnije nego sto je Sanda i cijela ova njihova vlada. Bio je Sandzak i kada su na vlasti bili karadjordjevici i komunisti i milosevic. Nikom od njih nije godio taj naziv, ali ga nisu mogli promijeniti. Sandzak ce postojati dok mi budemo to htjeli i dok ga mi budemo Sandzakom zvali. A ko misli da to nije pravi naziv neka pogleda sva medjunarodna dokumenta u kojima se Sandzak direktno pominje. Nigdje nema Raske oblasti.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Social bookmarks