Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško
  • »ZAMBAK« je autor ove teme

Datum registracije: 24.08.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 15. Juni 2004

SANDZAK u Svijetu

Postovani prijatelji i svi ostali

Za Sandzak se u svijetu do prije desetak godina nije znalo ni gdje je ni sta je. Danas je situacija sasvim drugacijama. Skoro da nema ni jedne medjunarodne konferencija, a da se na njoj ne govori o Sandzaku. Sandzacka diplomatija je svoj uspjeh pokazala i sa ucescem na medjunarodnoj konferenciji islamskih zemalja koja se ovih dana odrzava u Istanbulu. Na koferenciji ucestvuje oko 140 zemalja u kojoj zive muslimani i Sandzak predstavljaju dr Sulejman Ugljanin, mr Esad Salihovic i Fikret Niksic. Kako je za Rtv Novi Pazar u fono razgovoru kazao portparol BNV Fikret Niksic, delegacija Sandzaka sastat ce se sa predstavnicima islamskih zemalja koje su u svijetu po ekonomskoj i politickoj moci medju prvima. Ovim ce se doprinjeti afirmacija Sandzaka i drzave u kojo zivimo i u ekonomskom i u politickom smislu.
Iskrene cestite.

Neka je mir medju Vama!
ZAMBAK je dodao/la ovu sliku:
  • predstavnik Sandzaka.jpg
[SIZE=4][SIZE=3]"Interes (ma kakav on bio) je jedini motiv ljudskih postupaka"[/SIZE] [/SIZE]

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

2

Utorak, 15. Juni 2004

Selam Alejkum Dobri Ljudi...

Zambak cestitke za fotografiju. U svakom slucaju ovo je jos jedan ISHARET onima koji razuma imaju. Ovo je dokaz da je za cijeli ISLAMSKI SVIJET jedini LEGALNI, PRAVI i PRIHVATLJIVI COVJEK iz Sandzaka predsjednik BNVuSCG Dr SULEJMAN UGLJANIN.
A to sto ga sacica "nasih" ljudi u sandzaku ne prihvata za lidera vise uopste nije bitno...

Selam Alejkum...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

3

Srijeda, 16. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Auuu, dobre slike, mashallah.

Ha Sesty? Sta kazes na ovu sliku? Kako ti se svidja?
Ovo ode daleko ha? :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

4

Srijeda, 16. Juni 2004

SELAM

Zambak svaka cast za fotografiju Allah te nagradio. Mozete misliti draga braco koliko je ovo znacajno za Sandzak.

HAJ NEK SE CUJE HAJ MEK SE ZNA MI SMO VOJSKA SULEJMANOVA
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

• Poruku poslati

5

Srijeda, 16. Juni 2004

Esselamu alejkum

To Sajo. Odlična ti je ova obrada "Mlade partizanke".
Samo tako navali, a na čelo nemoj tetovirat mudžahedin nego suljahedin.
Samo da te pitam jeli ovo MEK SE ZNA slučajna greška ili nešto ima što ne znamo.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Srijeda, 16. Juni 2004

:):):) Haj Sandzackog sina. Pa nemoj da te svaka pogadja. :) I skloni se ustranu ili udji u vod jer ovo je koracnica. :)

Sabur selamet. No sekeering. Pobjeda je nasa. :)
I pazi se ovih i ovakvih povlacenja paralela. :)

Braco nemojte skakati jedan na drugog. Nemojte bockati jedan na drugog. Svako ima svoje misljenje i nemoj da ugrozava pravo drugog na misljenje.

Samo navalite. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

7

Srijeda, 16. Juni 2004

Sandžak u svijetu

Drago mi je što je naš Sandzak i ovaj put predstavljen na nekom svjetskom seminaru, mala opaska da je ime napisano pogriješno ali šta je tu je;
Molio bih takodjer da neko napiše koje su to islamske zemlje učestvovale, jer evo tražim imena po net-u ali uzalud.
Smatram da i nije nešto važno donešeno na skupu, čim nije medijski adekvatno propraćeno...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

8

Srijeda, 16. Juni 2004

Ma hajde veseo bio, zasto traziti blaku u jajetu. :)
Sanjak je Sandzak napisano na engleskom. :) Da bi stranci bolje razumjeli. :)

A samo pojavljivanje je dovoljno, a odluka ako i nije bilo bit ce, insallah.

Take it easy. :)

Allahimanet.

• »pustinjar« je muško

• Poruku poslati

9

Srijeda, 16. Juni 2004

Znamo mi to, biće inšallah, ali KADA?
Sve što ne daje rezultate ne treba ulagati u njega.
npr. nijedan profesor osnovne škole ne vodi dovoljne učenike na takmičenja već ODLIČNE.
Ali kad nema odličnih opet se ne vode dovoljni već vrlo dobri ili dobri.
Cilj mi je samo da objasnim moje mišljenje povodom ovoga, a to je da ima puno mjesta gdje Sandžak ili SANJAK učestvuje, ali se tu samo gubi vrijeme.
Mislim, pošto samu arapskom svijetu, da bi više trebalo komunicirati sa arapima, jer spremniji su da pomognu od Turaka i imaju više para , hum. organizacija ... itd.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

10

Srijeda, 16. Juni 2004

Naravno to je tvoje misljenje i ja ga uvazavam, a naravno reci cu i svoje misljenje. Mislim da trenutno nema spremnije drzave od Turske za pomoc Sandzaku. To sto navodis Arape je tvoje misljenje i stanoviste, ali ja tvrdim nesto sasvim suprotno tome.

Poznato je da Arapi imaju para ko pljeve, ali oni kada ti pare daju oni te i ucjene, nesto od tebe zatraze. Trenutno je cijena koju placaju oni koje Arapi pomazu (mislim na zvanicnu vladu) ta, da se mora forsirati Vehabizam. Takva pomoc za mene nije pomoc, jer pogledaj sta se sada djesava kod nas. To su isto uradili i u Bosni. Pa sada muku muce sa njima.

A ako si ti naklonjen vehabijama onda je to jos jedan razlog vise zasto navodis Arape. Dodao bih i to da poslije Turske bi bilo najbolje traziti pomoc od Irana.
Ali Turci vec dovoljno pomazu.
Pogotovu od kada je na vlasti Redzep Tajip Erduan. Neznam tacno kako se pisase na turskom.

Allahimanet.

• »pustinjar« je muško

• Poruku poslati

11

Srijeda, 16. Juni 2004

Citirano

Trenutno je cijena koju placaju oni koje Arapi pomazu (mislim na zvanicnu vladu) ta, da se mora forsirati Vehabizam. Takva pomoc za mene nije pomoc
,

hmmmm, nisam nikako mislio na Arape iz Saudije, ali ako malo bolje pogledaš po Bosni napraviše dzamija pa iha haaa, ali mnogo bolja i relevantnija pomoć bi bila ona koju nude udruženja islamske ilmijje poput one kojom presjedava Dr Jusuf Al-Karadawi...

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• Poruku poslati

12

Srijeda, 16. Juni 2004

CUVAJTE SE ZABLUDE!!!

Citirano

OD Raskooblastnog sina

To Sajo. Odlična ti je ova obrada "Mlade partizanke".
Samo tako navali, a na čelo nemoj tetovirat mudžahedin nego suljahedin.
Samo da te pitam jeli ovo MEK SE ZNA slučajna greška ili nešto ima što ne znamo.

LIJEPO JE KAD U MOJIM POSTOVIMA MOZES DA NADJES SAMO GRESKU U KUCANJU A NA DRUGO NISTA NEMAS DA SE ZAKACIS, ZNACI DA SAM U PRAVU ALI ETO POTKRADA SE GRESKA U KUCANJU PA SE KACI I VISI NA NJOJ KOLIKO HOCES.

ZALOSTAN SI VISE DRAGI BRATE TVOJE JE DA SE RADUJES OVOM DOGADJAJU ILI SUTIS. TI MRZIS SVE STO JE SANDZACKO OSIM SAMOG SEBE ALI IMAS I ONAJ PREFIKS RASKA OBLAST PA BUJRUM...

A MOZDA JE TEBI I POMALO KRIVO STO NA OVU KONFERENCIJU NIJE POZVAN MUFTIJA PA PLJUJES HA?
STA CES, ZNA ISLAMSKI SVIJET KO ISTINSKI ZASTUPA INTERESE SANDZAKA.

Citirano

PUSTINJAR
Smatram da i nije nešto važno donešeno na skupu, čim nije medijski adekvatno propraćeno..

RASPRAVLJANO JE IZMEDJU OSTALOG O SITUACIJI U IRAKU I PALESTINI.
NIKAD SE NECETE OPAMETITI I SHVATITI DA SU SRPSKI MEDIJI NEPRIJATELJI ISLAMA I DA NE OCKEJETE VALJDA DA SRPSKI MEDIJI RAZGLABAJU O ISLAMSKOJ KONFERENCIJI I DA KAZU KAKO NA NJOJ UCESTVUJU KOSOVO I SANDZAK.
ALI TURSKI I ARAPSKI MEDIJI PA BOGAMI I ZAPADNI SU VEOMA OPSIRNO PRENIJELI. A EVO VEC DVIJE NOCI NA REGIONALNOJ TV GLEDAM JAVLJA SE PORTPAROL BNVuSCG. DA SU KOJIM SLUCAJEM POZVALI MUFTIJU (A NISU LUDI) VEC BI VI OVDJE PISALI HILJADE POSTOVA I PRICALI NAM BAJKE ZA MALU DJECU A GLAS ISLAMA BI BIO POPUNJEN MUFTIJINIM SLIKAMA NA JEDNO 16 STRANA. PAMET U GLAVU BRACO I PAZITE NA ISHARETE.
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

13

Srijeda, 16. Juni 2004

Ovdje kod tebe uvidjam, kao i kod Sandzackog sina sto sam primjetio, jedno glediste i povezivanje vjere i politike koje ja nazivam provehabijsko gledanje na politiku. Nemoj me nesto pogresno shvatiti, samo iznosim svoje vidjenje.

Jusuf Kardavi je vjerski autoritet i on bi trebao da suradjuje sa vjerskim institucijama Sandzaka. I tu vrstu pomoci bi trebala da nam pribavi Islamska Zajednica.

A politicke partije Sandzaka bi trebale da sklapaju bliske odnose sa politickim partijama i da preko njih ostvaruju razne vidove pomoci. Dakle, podijeljene uloge.

Po meni, je ovo mijesanje stvari, odnosno neshvacanje politike i diplomatije i mijesanje vjerskih autoriteta tamo gdje netreba ih mijesati. Jer drugo je Serijatska drzava, a drugo je Darul-harb. Nije to isto.

A kada navodis ove druge arapske drzave, nemogu a da te ne razocaram da ni te druge arapske drzave nisu mnogo daleko od Saudije. Kazem Saudije jer na Sauda i porodicu mislim. A kada kazem Arabije, tad mislim na pravu Mu'minsku Arabiju.

Medjutim, dodat cu uz ovo i jos jedno vidjenje svoje. Pomoc materijalna je sekundarna pomoc nama. Najbolje ce nam pomoci muslimani svijeta tako sto ce biti dobri muslimani. Razmisli malo o ovome i udivjet ces, insallah, da je tako.

Allahimanet.

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• Poruku poslati

14

Srijeda, 16. Juni 2004

[SIZE=4]I JOPET...[/SIZE]
SAJO SUPERMEN je dodao/la ovu sliku:
  • predstavnik Sandzaka.jpg

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

15

Srijeda, 16. Juni 2004

Jos jednom bih zamolio bracu da spuste ton i da svoje strasti obuzdaju i da, ako je moguce, razgovaraju normalno i prizemno. I nemojte jedan drugog nazivati pogrdnim imenima, nije lijepo.

Nemoj Sajo. Prikoci malo. Razumijem ja tebe zasto tako reaguje. Ako te ko razumije onda sam ja taj na ovom Forumu. :) Nemoj nazivati Sandzackog sina raskooblasnim sinom.

Ko drugome oprosti i Allah dz.s. ce oprostiti njemu.

Allahimanet.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

• Poruku poslati

16

Srijeda, 16. Juni 2004

Esselamu alejkum

Gerilac, vjerujem da je mnogo veća opasnost i mnogo veći ulazak u ekstremizam razdvajati tako vjeru i politiku. To što je ovo nemuslimanska država nije nama razlog da vodimo neislamsku politiku. Naravno, slažem se da se donekle može ublažiti, ali vjeru totalno isključiti iz politike je kobna greška. Drugo, samo poimanje vlasti koja je vjerska je izaziva burne reakcije kod javnosti, vjerovatno iz neznanja i uticaja propagande. Uvjeren sam da bi i muslimani i nemuslimani bili na dobitku kada bi vlast radila po principu bogobojaznosti na ne suhoparne političke nauke.

Sajo kralju haj još jedanput nisam dobro video. :)) :)) :)) :))
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

17

Srijeda, 16. Juni 2004

Selam Alejkum Dobri Ljudi...

Ljudi nije mi jasno kako nekom ko je Bosnjak i Musliman moze da smeta to sto Sandzak ucestvuje na Islamskoj konferenciji. Razumijem ljude iz naseg komsiluka koji se ne deklarisu ni kao Bosnjaci ni kao muslimani ni kao Sandzaklije zato vidjevsi ovu sliku, narodski receno "Pucaju na ledja". Da je Rasim kojim slucajem ucestvovao i prestavljao Sandzak ili Muftija ja bi to pozdravio. Nemojte da vam smeta Islamska konferencija samo zato sto su ljudi pozvali Dr Sulejmana Ugljanina ipak je to ISLAMSKA KONFERENCIJA. Njima svaka cast i ja sam siguran da su predstavljali Sandzak u pravom svjetlu a oni koji ne misle da im je Ugljanin predsjednik neka barem ne umanjuju znacaj ISLAMSKE KONFERENCIJE zato sto je to ipak samit na kome ucestvuju predstavnici 74 islamske zemlje i 135 raznih organizacija. A nasi nesporazumi lokalnog karaktera su ipak suvise LOKALNI a rasim i muftija su suvise nebitni za jedan takav dogadjaj.

Selam Alejkum...

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

18

Srijeda, 16. Juni 2004

Es selamu alejkum

11.XII.1997. godine, rahmetli Alija Izetbegovic predsjednik Bosne i Hercegovine i najveci sin Bosnjackog naroda je u svom historijskom govoru, na generalnoj skupstini Organizacije Islamske konferencije poznatom kao "islam je najbolji, muslimani to nisu" zatrazio da "Nesretniji dio naseg naroda koji je ostao prije vise od jednog vijeka izvan Bosne i Hercegovine i danas zivi kao manjina u Srbiji, odnosno Jugoslaviji, u regiji koja se zove Sandzak dobije status muslimanske manjine i Organizaciji islamske konferencije". "Ja apelujem na Vas da Bosnjacima-muslimanima Sandzaka priznate status muslimanske manjine" .

Od ovog datuma Sandzak ima status muslimanske manjine u OIK-u.

U OIK-u Sandzak predstavljaju predstavnici BNVSICG na celu sa predsjednikom dr. Sulejmanom Ugljaninom.

Dok recimo Sandzak u Evropsko-Azijskom Islamskom vijecu i na drugim skupovima vjerskog karaktera predstavlja Muftija Sandzacki Muamer ef. Zukorlic.

Mesihat i BNVSICG su dvije najvaznije institucije i zile kucavice Bosnjaka Sandzaka i zato ja apelujem na vas da se uzdrzite prepucavanja, uvrjeda, pljuvanja i niskih udaraca koje smo u prilici da citamo od nekih pojedinaca. Ovakav nacin pisanja je vrlo ruzan!

Mi smo najpreci jedni drugima i mi drugog dosta i prijatelja nemamo osim nas samih na ovom geografskom prostoru.

Selam

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

• »pustinjar« je muško

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 17. Juni 2004

Citirano

DA SU KOJIM SLUCAJEM POZVALI MUFTIJU (A NISU LUDI)

Citirano

i muftija su suvise nebitni za jedan takav dogadjaj.

Citirano

Da je Rasim kojim slucajem ucestvovao i prestavljao Sandzak ili Muftija ja bi to pozdravio.

Citirano

ljanina ipak je to ISLAMSKA KONFERENCIJA

;(
kontradiktornosi i previše; naravno da ćete sada svi vi ovdje braniti onoga ko Vam daje platu (@pasha) ili ga volite na neki drugi način( @sajo & Gery), ali ovo što vam tepam ne znači da mi je simpatičan ovako neukusan napad na predstavnika I.Z.S. kojega blatite gdje stignete.
Naravno, postoji doza antiefekta. Kada mi previše reklamirate staru robu, ja je neću kupiti, ali ako mi samo kažete da je nešto što je staro - provjereno da je dobro, onda ćete me privući.
Sandžak jeste regija koja spaja i koja je trenutno i jedina karika srbije i crne gore da se "bratski" ne ocijepe.
Molim Onoga Koji je Najjači da tako i ostane, jer zaista u našem bošnjačkom narodu ima pametnijah koji idu putem očuvanja Sandžaka u cjelosti, i još jednom bi dao podršku Sandžak -ovom postu u potpunosti...

Pa ALLAH nam naređuje da se čvrsto držimo NJegova užeta!
:klanja: :klanja: :klanja:

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

20

Petak, 18. Juni 2004

Sandzacki sine nisam ja ni rekao da se ovdje vjera i politika trebaju odvojit, vec su drugacije formacije u pitanju. U darul-harb zemljama postoje i velike olaksice za muslimane, za razliku u drzavama u kojima vlada Serijat. U danasnjem vaktu je neminovno da su prisutne nacije, dakle mi moramo imati nacionalnog predstavnika. Kod vehabija i provehabijkog shvatanja vjere to ne prolazi. Jer oni za naciju nece da cuju nikako i u tome se pojavljuje problem. Narodi kao narodi oduvijek postoje i imaju, razliciti. Cak i muslimanskih naroda ima dosta, ali u medjusobnom dijalogu treba koristiti vjeru, dakle da je vjera na prvom mjestu, a u dijalogu sa nacijama koje nisu nase vjere treba pricati na nacionalnom nivou.

Dakle ti kao musliman shvati nacionalnost kao jos jedno sredstvo odbrambeno u odnosu na onog koji napada i kao svoju posebnost u islamskom svijetu kroz svoju tradiciju bosnjacku.

Provehabijsko shvatanje je ono shvatanje koje potice i Saudije i ima za cilj da satre svaku vrstu tradicije muslimanskih naroda i da nametne Saudijski nacin shvatanja vjere i tradicije, a ispod te tradicije je sakriven arapski nacionalizam. Vrhunac tog pokusaja bi bilo postavljanje Halife njihovog i kontrola Saudije nad muslimanima, cime bi Saudija povecala svoju moc u svijetu. Zato Vehabije udaraju ostro na Irance, a to sakrivaju iza vjerskih razloga. Udaraju na Turke, a to sakrivaju opet iza vjerskih razloga (Bida'ati). A to se takodjer djesava i ovdje u Sandzaku gdje oni satiru nasu tradiciju pravdajuci to vjerom.

Kada govorim o vehabijama mislim na kolovodje, one koji znaju o cemu se radi, a ne o onima koji su u tome iskreni pa su u to upali i vjeruju da je to pravi izvorni Islam i da je to borba protiv sirkova i bida'ata.

Posto su takvi sklopovi (provehabijski) onda oni ne razumiju "mudrost" politike i diplomatiju. To se zove naivnost. Dakle, u drzavama darul-harb se mora voditi mudra politika, a tu mudru politiku nemoze da vodi vjersko lice, jer bi samim tim se izislo iz te mudrosti. Tu politiku mora voditi dobar musliman, koji nije vjersko lice. A vjerski autoriteti bi se trebalo baviti izgradjivanjem vjerovanja kod naroda. Dakle da se bave unutarnjim pitanjima naroda. A ako bi se desilo da se dodje do Darus-selama onda bi na svim nivoima glavni bili vjerski autoriteti.

Dakle, nije se vjera odvojila od politike, vec se samo formacija i oblik mijenjaju u odredjenim okolnostima. A vehabije i oni provehabijski nastrojeni to ne shvataju.

A glavni problem kod Vehabija i provehabija je taj sto oni po svaku cijenu hoce da su glavni i da se oni pitaju, tj. da su gazde i tu nastaje konflikt koji je nemoguce rijesiti. Oni misle da znaju odgovor na sva pitanja, a ocigledno je da nemogu da rijese ni osnovna. Takvim svojim djelovanjem samo nanose stetu.

A konkretno su tebi, Sandzacki sine reci koji je, po meni, glavni propagator takve politike. Necu ga imenovati, ali cu ti reci da sam u posljednjem Glasu Islama citao jedan njegov tekst na ovu temu. Upravo se sa njim ne slazem. I upravo na njega mislim kada kazem Vehabija (proVehabija).

Dakle, u samom korijenu lezi razlicito shvatanje vjere, prije svega.

Allahimanet.

Social bookmarks