Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

21

Utorak, 04. April 2006

Nisi naveo na koji jezik? ;)

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

boss_a

Početnik

(10)

• »boss_a« je muško

Datum registracije: 27.03.2006

• Poruku poslati

22

Utorak, 04. April 2006

Ahahahaha
Sarajka pa još Lekić.Oprosti al mi je stvarno to nejasno.Mozeš li mi objasniti kako to postade sarajka.

prije nego odgovoris pročitaj ovo:
Mom bratu se dijete rodilo u Njemačkoj on Bošnjak(Sandžak) snaha bošnjakinja(Bosanski dio Sandžaka) a dijete ????

Sarajevo je lijep grad zivim u njemu oko 18 god.
Svega sam se nagledao i proživio ovdje.
Ali ipak kad se nečega lijepog sjetim misli se ipak ponovo vrate u Pazar.Sve to lijepo ovdje sto osjetim ili vidim podjseti me na Pazar.

Sto se tiče odnosa Bošnjaci(bosanci) i Bošnjaci(Sandžaklije)=0
Bošnjaci(sandžaklije) i Bošnjaci(bosanci)=10
Puno smo im vise dali nego sto su i sami svjesni toga.

Najviše me boli što ljudi iz Sandžaka poslije izvjesnog vremena kriju svoje porijeklo(aludiram na ljude iz N.Varoši,Priboja,Pljevalja,Pešteri) I trude se biti veci Sarajlije od samih Sarajlija.

Ipak još uvijek kad pogledam sa bedema vidim divan grad.

boša

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

23

Utorak, 04. April 2006

Citirano

Orginalno od boss_a

Ovo je, naravno, tvoje vidjenje i misljenje. U mom slucaju je obrnuto. Meni je Bosna mnogo vise dala, nego sto sam ja njoj. A i ubjedjenja sam da je Bosna mnogo vise dala Sandzaku, nego Sandzak Bosni.

Naravno, ovo je sve samo misljenje, moje, tvoje, itd. Reci cu i to da u bilo kakvom odnosu navodjenje ucinjenog dobra direktno unistava to dobro i odvodi u razdvajanje i udaljavanje i zahladjivanje u odnosima.

Trebamo biti svjesni da su Bosnjaci Bosne i Bosnjaci Sandzaka jedno, sa komplet mahanama, hirovima, greskama, grijesima, itd. Kakvi god da smo nasi smo.

A ako odemo jos dalje, onda cemo reci da su svi muslimani braca, sa sve mahanama, grijesima, hirovima, itd. Ako tako ne razmisljamo, necemo biti u stanju prastati.

Hvala.

• »SARAJKA-LEKIĆ« je žensko
  • »SARAJKA-LEKIĆ« je autor ove teme

Datum registracije: 06.03.2006

• Poruku poslati

24

Utorak, 04. April 2006

JA SE PONOSIM TIME ŠTO SAM IZ SANDŽAKA,TAČNIJE S PEŠTERI,ALI SAM STAVILA SARAJKA DA BI SE ZNALO NA NEKI NAĆIN,KADA SE VIDI MOJ NIK,GDJE ŽIVIM.
SARAJKA-LEKIĆ je dodao/la ovu sliku:

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

25

Utorak, 04. April 2006

Citirano

Orginalno od Spain
Nisi naveo na koji jezik? ;)

Hvala.

Na Arapskom Spaine

Citirano

Orginalno od boss_a
Ahahahaha
Sarajka pa još Lekić.Oprosti al mi je stvarno to nejasno.Mozeš li mi objasniti kako to postade sarajka.

prije nego odgovoris pročitaj ovo:
Mom bratu se dijete rodilo u Njemačkoj on Bošnjak(Sandžak) snaha bošnjakinja(Bosanski dio Sandžaka) a dijete ????

Sarajevo je lijep grad zivim u njemu oko 18 god.
Svega sam se nagledao i proživio ovdje.
Ali ipak kad se nečega lijepog sjetim misli se ipak ponovo vrate u Pazar.Sve to lijepo ovdje sto osjetim ili vidim podjseti me na Pazar.

Najviše me boli što ljudi iz Sandžaka poslije izvjesnog vremena kriju svoje porijeklo(aludiram na ljude iz N.Varoši,Priboja,Pljevalja,Pešteri) I trude se biti veci Sarajlije od samih Sarajlija.

Hvala Bogu ima jos ovakvih koji nedaju ono svoje (o) (o) (o)
" Bilen alemlere rahmettir "

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

26

Utorak, 04. April 2006

Selam

Molim vas da ne mijesate zabe i babe. Sta ima veze to sto neko voli grad u kom zivi sa Vasom nostalgijom za voljenim Vam gradom. Sarajka i tekako Lekic moze to biti i sa ponosom isticati. A ovaj boss ocito i glumi u zivotu bossa, kojeg ni u Sarajevu a vjerovatno ni tamo odakle dolazi nisu simpatisali. Ja sam sa PESTERI zivim u SARAJEVU ponosim se i jednim i drugim i rado sam vidjen i u Srajevu a i na Pesteri.
A i nebunim se sto je Sarajka uzela moj avatar. ;)
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

27

Utorak, 04. April 2006

Harune ti si drugo,i sramota bi bilo kad ti ne bi bio drago vidjen i docekan i x stvari.

Ali ona toliko potencira to Sarajevo kao da na svetu ne postoji ni jedan jedini grad.Bolje da je bila tema Sarajevo bez Pazara,jer kao sto se vidi vise ima Sarajevomana nego Pazaromana.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

28

Srijeda, 05. April 2006

Citirano

A ja kad pogledam sa bedema vidim semafore, opštinu, poslastičarnicu Raška i bike kako se vraćaju s pijaca sa cegerima :D
Evo da se annonimus ne kida više što mu diraju Pazar a i da taj Pazar ne zapostavimo :)
zuti cvijet je dodao/la ovu sliku:
  • pazarr.jpg
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

29

Srijeda, 05. April 2006

Ovdje naravno Novi Pazar niko ne dira, a kakoo bi i diro kad je to naš grad rodni. :)

Sa druge strane, ružno bi bilo da mi Pazarci u ovoj temi SARAJEVO-NOVI PAZAR, hvalimo Pazar. To bi bilo malo prepotentno i samoljubno, zar ne?

Time što poštujemo, volimo i cijenimo naš glavni grad Sarajevo pokazujemo jednu pozitivnu osobinu, a ne nikako negativnu. Ovo naravno nikako ne umanjuje našu, u ovoj temi neiskazanu, ljubav prema rodnom gradu Novom Pazaru.

Isto tako sa divljenjem i ushićenjem govorimo o gradovima kao što su Mekka, Medina, Kuds, Istambul, Kairo, Teheran, Kabul, Bagdad, itd., zašto? Zato što nas duhovne veze vezuju za te svete gradove.

Dakle, ako bismo sada hvalili ljepote Bagdada ili Istambula, ne vjerujem da bi neko u tome vidio nipodaštavanje i zapostavljanje Novog Pazar, zar ne?

Baška što nas za Sarajevo vežu još i nacionalne, a kroz historiju i teritorijalne, intelektualne, životne, itd., veze, naravno, pored ovih duhovnih, vjerskih.

Sarajevo je jedan grad u srcu evrope u kojem žive Bošnjaci, muslimani i koji odoljevaju vremenu i prostoru i održavaju svoj nacionalni i vjerski identitet.

Ja slobodno mogu reći što je Kuds za Bliski istok, to je Sarajevo za Evropu. I još mnogo toga.

Moramo jačati tu bratsku ljubav i biti srčani i darežljivi. Ne smijemo dozvoliti da naše sujetne i samoljubne boljke se umiješaju i zaprljaju te odnose. A ako se je već to i pojavilo zbog nekih historijskih okolnosti, onda to treba što prije liječiti i popravljati. A jedan od načina za popravljanje i liječenje tih nekih bolesti jeste i ovaj način, gdje ćemo mi pokazato otvorenu ljubav prema našem glavnom gradu Sarajevu i prema našoj braći Bošnjacima, muslimanima u Bosni, a u ovom slučaju Sarajeva i prema samom Sarajevu, kao glavnom gradu Bošnjaka.

Hvala.

• Poruku poslati

30

Četvrtak, 06. April 2006

ja sam ponosna što sam iz sandžaka i uvijek ću biti.Iako sam rođena u Povom Pazaru moji preci su sa pešteri tačnije doliče.
SARAJKA-LEKIĆ je dodao/la ovu sliku:
  • 062.jpg

boss_a

Početnik

(10)

• »boss_a« je muško

• Poruku poslati

31

Četvrtak, 06. April 2006

Rodjen sam u Novom Pazaru.Živio 17 godina u njemu.
Otišao na studije u Sarajevo i silom prilika morao ostati ovdje da živim.

Tema je odnos Sarajevo Novi Pazar.
Svoje mišljenje sam iznio.

činjenice: Sarajlije vs Novi Pazar
Bolje da mi se komšija četnik vrati nego sandžaklija da kupi kuću.
Pitam imamovog sina(Musić se preziva) da ne potiču iz sandžaka
odgovor:Bože sačuvaj.
Školarina na medicini 5000 km
na farmaciji 6000km
i na svim drugim se plaća od 3000-6000.
.......
pitam zašto toliko skupo po u Beču je 1000 eura
odgovor:Pa idi u Beč studiraj.
da ne nabrajam više

volio bih da mi neko navede šta smo to mi dobili od Sarajeva.

Šta smo mi dali Sarajevu samo bih jedno
prošetajte malo po šehidskim mezarjima kovači,lav ...

To je mišljenje Pazarca koji živi u Sarajevu.
Volio bih mišljenje Pazarca koji živi u Pazaru (ne mišljenje onih koji su gledali samo panoramu Pazara)
A takodje mišljenje Sarajlije koji živi u Sarajevu
boša

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

32

Četvrtak, 06. April 2006

Preporucujem ti da odes malo do Hafiza Bugarija i malo se sa njim druzis i sa dzematom kojeg on okuplja. Vjerujem da ces u tom druzenju mnoga vidjenja izmijeniti.

Ima dzemtalija kojima babo ide u kafanu i pije alkohol, ali mu je opet babo. Ima u Pazaru ljudi koji jedni druge ne podnose, a muslimani su. Ima stvari koje u sred Pazara ljudi rade svojim muslimanima, itd. Dakle, tih nekih gresaka i mahana mozes da nadjes ne samo kod Sarajlija, vec i kod Pazaraca, kod Turaka, kod Arapa, kod Perzijanaca, itd.

Ali su oni jos uvijek nasa braca. To sto se je uvuklo kod nekih Bosnjaka u Bosni protiv Bosnjaka iz Sandzaka je nesto sto bi oni trebali izbacivati, mi saburiti, jer su nam braca. A ono sto se je kod nas Bosnjaka Sandzaka uvuklo protiv Bosnjaka Bosne trebamo da izbacujemo, a oni da sabure, itd.

Dakle, musliman bi trebao da bude onaj koji vatru gasi i da braci prasta na njihovim pogreskama i grubostima koje od njega dozivi.

U tome imamo kao primjer Poslanika a.s., koji je poslat kao milost svjetovima. Koliko su njemu muka zadavali, ali je on opet dovu upucivao za njih, itd.

Dakle, moramo biti milostivi i saburli. Moramo znati prastati, jer ako to ne naucimo, onda smo gotovi.

Zar nema netrpeljivosti izmedju Pazaraca i Sjenicaka, izmedju Pazaraca i Rozajaca, izmedju Jermisana i Hadzetana, itd.

Dakle, to sto ti navodis je sasvim normalna pojava u ovom vremenu smutnje, nepovjerenja, mrznje, razdora i nereda. Nece biti dio te smutnje, nepovjerenja, mrznje, razdora i nereda onaj koji se okiti osobinama Poslanika a.s. kojima je on dosao da nas poduci.

"Poslat sam da usavrsim lijepu cud kod ljudi." - Hadis.

Dakle, svrati ponekad do Hafiza Bugarija, pa pogledaj kako on ujedinjuje muslimane i kako ih poducava da se vole i da izbace sve negativno iz sebe.

Halali.

Hvala.

sarajka_

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.04.2006

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 06. April 2006

Esselamu alejkum

Sarajevo je najljepsi grad sirom Balkana,najljepsi osmanski grad poslje Istanbula,to ne kazemo samo mi nego i Turci i svi koji ikako poznaju Sarajevo.Tu ces naci najljepse dzamije,zgrade,narod

Svi oni koji to poricu,ili ne znaju ili su ljubomorni na seher Sarajevsku ljepotu :)

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

34

Četvrtak, 06. April 2006

Spaine lepo si ti ovo napisao.Ali nemozes nekom pricat za neko mesto kako je kad ne zivis tamo.Covek je tamo ucio,sluzio,radio stvorio porodicu i mislim da zna malo vise od tebe za stanje Sarajeva nego neko ko je bio na par puta u Sarajevu.

Za Hafiza Bugarija no coment :klanja: :klanja: :klanja:
annonimus je dodao/la ovu sliku:
  • Sulejman.jpg

sarajka_

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.04.2006

• Poruku poslati

35

Petak, 07. April 2006

A ja bih pitala gospodina Boss-a,sta cekate? sta radite u Sarajevu? siroka vam zemlja...nemozete po Sarajevu blatiti a zivjeti u Sarajevu,imate brate svoje pa idite tu pa onda imate pravo da govorite sta god hocete

Halalite,ali ide mi na zivce kad mi neki dodju pricati kako im se Sarajevo ne svidja ovo ono a ovdje zive

selam

• Poruku poslati

36

Petak, 07. April 2006

ovo što ste iznijeli za studiranje je tačno,ali je i tačno to da sarajlije na medicini za stažiranje mogu dobiti jedino mjesto u hitnoj pomoći pez štele.a dok sandžaklije i drugi imaju mogučnost da biraju,a bosanci nemogu ni da plate da bi došli na nakve pozicije.nebranim bosnce ali tako je.sandžaklije u ovom gradu mogu sve preko štele.znam po sebi.

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

Datum registracije: 29.09.2004

• Poruku poslati

37

Petak, 07. April 2006

Citirano

Orginalno od SARAJKA-LEKIĆ
naravno da je pazarka-lekić ali...

i nema ljepšeg mjesta na svijetu od sarajeva,a zatim ide pešter i novi pazar.

ne bidi dokona Bogati.....znas li ti kolikav je svijet i sta sve po svijetu ima :)..

ja nisam protiv sarajeva,sarajevo ima svoju neku prelijepu dusu ali bosanci :( .. ...prvo sto sam stigla u sarajevo usla u taxi i normalno po govoru taxista je odma pitao da nisam iz sandzaka rekla sam mu jesam i vozi me do ilidze :)....njemu to bi kapak na sve,citav je on meni put pricao viceve o sandzaklijama ,kako su to lopovi,prevaranti i sta jos neznam .... onda u opstini ,u banki bas svuda je bilo takvih frka a meni je bas bilo drago sto sam sandzaklika ....
a spain sto se tice dzamije i dzemata to je sasvim druga prica ma da i tu veruj mi ima puuno trzavica,ali slazem se stobom nesmijemo unosit razdor...
cudni su ljudi...

iskreno vas selamim

Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

boss_a

Početnik

(10)

• »boss_a« je muško

• Poruku poslati

38

Subota, 08. April 2006

@sarajka
A ja bih pitala gospodina Boss-a,sta cekate? sta radite u Sarajevu? siroka vam zemlja...nemozete po Sarajevu blatiti a zivjeti u Sarajevu,imate brate svoje pa idite tu pa onda imate pravo da govorite sta god hocete.
I šta reći na ovakav komentar koji potvrđuje sve sto sam rekao.

@ sarajka lekić
Ima tu jedna bitna razlika pri specijalizacijama.Naime "sarajlije" specijaliziraju" džaba.Dok čak i ti koju si god štelu našla debelo si je platila(zar nije tako).A kad nešto plaćaš logično je da ceš birati šta uzeti.

Da napomenem. Zašto na Tuzlanskom i Zaničkom univerzitetu studenti iz Sandžaka ne plaćaju školarinu????

@ spain
Potpuno se slažem sa tobom u svemu iznijetom. Uz jednu konstataciju. Iznosiš stvari kakve bi trebale biti.
Nažalost stvari nisu takve a sama tame govori o trenutnom odnosu. Što se imama Bulgarija tiče poznajem ga odlično. Bulgari je predani musliman.
A znamo da je Islam anacionalan tj prelazi okvire nacije okvire rase a ljude dijeli samo na vjernuke i nevjernike. Tako da nevidim da bi on mogao šta puno reći o ovakvoj problematici. Čak šta više ovaj tvoj prijedlog da posjetim njegova predavanja više bi trebao uputiti onima koji nas bezrazložno napadaju i omalovažavaju. Mislim da bi njima puno više koristila ta predavanja obzirom da sam sam x-puta sjedio sa dotičnim imamom i razmjenjivao mišljenja.

Znači još jednom molim dajte činjenice onako kako sam ja iznio.
Da bi popravili ovo loše stanje odnosa u jednom narodu. Koje će ako se ovako nastavi izazvati veliku štetu svima nama. Produbiti podjelu koja već postoji.
Sarajevo je glavni grad BiH glavni grad (centar) svih Bošnjaka što znači da je i moj i tvoj i svakoga bošnjaka gdje god on živio.

boša

orange

Učenik

(10)

• »orange« je žensko

Datum registracije: 19.01.2005

• Poruku poslati

39

Subota, 08. April 2006

Hajd evo da se ubacim i ja u diskusiju, kao Sarajka ciji su roditelji iz Sandzaka.

Istina je da kod vecine Sarajlija i Bosanaca postoji nekakav animozitet prema Sandzaku (na poslu imam dvoje s kojima se vrlo cesto zakacim oko komentara tipa: ma ja, Sandzak-trans, oni sve mogu, mafija je to sandzacka itd..., na sta se ja osipam, ne toliko iz razloga jer se to direktno odnosi na moje roditelje, nego sto je stvarno grozno cuti, ma o kojem narodu se radilo).
Sa mnom su na faxu bili ljudi iz Sandzaka (konkretno iz Pazara) s kojima sam bila kao sestra, ljudi nisu mogli biti bolji. Nikad ruzne rijeci, nekog ruznog djela... ma stvarno sve rijeci pohvale za te ljude. Kad bi se prema takvim ljudima pravio neki stereotip Sandzaklije, definitivno ne bi bilo prica tipa: bolje cetnik nego Sandzaklija (sto ja licno, nikad ni od kog nisam cula).

Medjutim, s druge strane, ima i Sandzaklija svakakvih. Htjeli to neki priznati ili ne, kao i kod svakog naroda, i medju Sandzaklijama ima losih ljudi. Samo je poenta ne praviti predrasude o cijelom narodu, na osnovu takvih ljudi.

Ja sam se u Sarajevu rodila i odrasla, i logicno je da se smatram Sarajkom, ali nenormalno volim otici u Sandzak (moji roditelji su iz crnogorskog dijela), posjetiti rodbinu, obici ocevo rodno mjesto... Krv je krv, mene stvarno nesto vuce da odem tamo i iskreno mi je drago kad provedem neko vrijeme sa tom rodbinom...
Za Sarajevo jesam vezana, prezivjela sam rat u njemu, volim ga al ruku na srce, i na drugom mjestu bih mogla zivjeti a da ne umirem od tuge za Sarajevom. Mene inace jako nerviraju te patriotske patetike tipa: moj grad je najljepsi, najdivniji itd... Sarajko, nemoj se ljutiti ali ti komentari tipa "Sarajevo je najljepsi grad", su meni licno pomalo smijesni...
Sarajevo jeste lijep grad, fin, ugodan za zivjeti, cijeli sam zivot tu, ali opet kazem, isto tako bih bila sretna i da zivim u Mostaru ili Tuzli, Travniku... sto bi rekao Fuke iz "amidze Idriza": Nije bitno gdje zivis nego s kim zivis.

SVako od nas ima pravo da zivi tamo gdje mu je lagodnije i ljepse, gdje ima bolji posao, bolje uslove za zivot. Ne zamjeram ja nijednom Sandzakliji koji je dosao ovamo da studira, radi, zivi... svako od nas se bori za svoju nafaku i za svoje mjesto pod suncem. Samo me pomalo nerviraju price tipa: zavrsio sam fakultet u Sarajevu, nasao posao u Sarajevu, ozenio se i imam normalan zivot al mi ipak Sarajevo nije nista dalo... nesto mi u svemu tome nema logike...

Na kraju, sto se tice nekakvog ponosa, ko je odakle, i tu sam prilicno skepticna... Nije sad da pucam od nekakvog ponosa sto sam Sarajka ali ni ne stidim se toga, stavise, vrlo rado cu to uvijek reci. Ista stvar vrijedi i za Sandzak, nikad mi nije bio problem, niti ce biti, da kazem odakle je moje porijeklo i gdje su mi roditelji rodjeni. A opet, da mi je neki ekstra ponos... slagala bih da jeste. Tako Bog dao, mogli su moji roditelji biti iz bilo kojeg drugog kraja, opet bih isto mislila i osjecala. Opet kazem, bitni su ljudi a ne mjesta. A ljudi svugdje ima i dobrih i losih, to je cinjenica.

Samo umjereno u svemu :)
...Najgore je biti stranac u svome plemenu...

• Poruku poslati

40

Subota, 08. April 2006

orange sviđa mi se tvoj način razmišljanja..

Social bookmarks