Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 07. Novembar 2005

Satelitska antena - do it yourself

Nekada sam bio chuma za satelitske antene, dok su bile samo analogne. Al' ostarilo se :) dosla nova tehnika, digitalna a sa njom i malo drugaciji nacin memorisanja kanala. Ranije je bilo bitno znati samo satelit, frekvenciju, horizontalu, vertikalu i eto slike. Sada vidim nekakvi pid video, pid audio, pid pcr ili kako se vec kaze ...

Da ne duzim, interesuje me u kakvom odnosu stoje transporder i frekvencija i sta su ovi pid-ovi?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

2

a sta ti ovo uradi sa ovom temom da bude sad na prvom mestu kad je jos danas bila na trecem

Ti ovo nesto promijeni jel?
malo za promenu

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

3

Transporder na satelitu uzima signal sa zemlje pojacava ga i zraci natrag korisnicima. Digitalci uzimaju po nekoliko digitalnih signala miksuju ih na odredjen nacin i salju na nekoj frekvenciji a zadatak je resivera da od ovog miksa koristeci dati pid (program identification) odvoji onaj signal koji zeli. Toliko za badihava, probaj mozda na "how stuff works" oni imaju za sve neko chare i dzabe su brate :)
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

4

Utorak, 08. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od hadalj
a sta ti ovo uradi sa ovom temom da bude sad na prvom mestu kad je jos danas bila na trecem

Ti ovo nesto promijeni jel?

Ja joj rekoh: Ti si najljepsa tema ikada pokrenuta na forumu te ti njoj porastose usi pa se onako sama djidnu na vrh :D

Imao sam par gresaka pa sam umjesto da editujem izabrao ljepsu opciju, izbrisao pa ponovo objavio.

Muhadzere, to mi ne rjesava problem. Konkretno, interesuje me da li je za odredjeni transponder vezana i odredjena frekvencija? Na primjer, transponder 61 ima frenvenciju 11.938 MHz. Tako barem pise u podacima za satelitsko emitovanje bosanskog programa. Da li se ista frekvencija moze sresti kod nekog drugog transpondera? Pitam jer imam problema sa stelovanjem svih kanala koje zelim da gledam. A risiver je neki lijevi pa mi automatska pretraga i nije od neke pomoci. Moram rucno.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

6

Fala Pasaratz. Vidjet cemo sta ce biti od ovoga.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

7

E bas me ova tema podsjeti na moju sobnu antenu.Dobro ne radi se o satelitiskoj anteni,ali radi se o mom licnom proizvodu :D Jos nisam pustila u proizvodnju,ali kad pustim bice navale ,za sad o ovome nikom ne pricajte 8) .Naime,radi se o tome da sam iza svog TV zabila jedan ekser srednje velicine (valjda je srednje,znam da ekseri imaju velicine) i vec par mjeseci odlicno hvatam HTV1,HTV2,RTL,PINKBiH,BiH,FTV,OBN i neki madjarski kanal :D
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

8

Probaj i onu legendarnu pazarsku antenu da napravis od tepsje ili kako bi u bosni rekli tevsije.

Uzme se jedna tepsija (tevsija) od onog mehkog materijala, ne znam kako se zove i odsjece se jedna cetvrtina, kao ono kada se torta sjece. Uzme se fino jedan ekser i cekic i fino se uz pomoc cekica i eksera tepsija (tevsija) dobro izbusi na dosta mjesta, da dodje kao reseto iliti sito. Kada se dobije supljikava tepsija (tevsija onda se fino uzme jedna daska, letva na koju se tepsija (tevsija) prikuje tako da daska dodje u isjecenom uglu. Onda se fino uzme kabl kojim se antetna zeli povezati sa TV-om i fino je odvoji ona sredisnja zica od one tanke kija je obmotana. Jedna se zica zakaci za desno cose tepsije (tevsije), a druga zica da drugo cose i eto antene.

Sada jos ostaje da se antena postavi na neku uzvisinu i fino pozicionira tako da najbolju sliku daje. Ja sam takvu jednu antenu koristio nekada i mogu ti reci da je slika ko mlijeko. :)

Ako ne budes skontala bas dobro izradu ove antene onda cemo vidjeti nesto da napravimo neke skice koje ce ti pri tome pomoci. :)

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od Spain
Probaj i onu legendarnu pazarsku antenu da napravis od tepsje ili kako bi u bosni rekli tevsije.

Uzme se jedna tepsija (tevsija) od onog mehkog materijala, ne znam kako se zove i odsjece se jedna cetvrtina, kao ono kada se torta sjece. Uzme se fino jedan ekser i cekic i fino se uz pomoc cekica i eksera tepsija (tevsija) dobro izbusi na dosta mjesta, da dodje kao reseto iliti sito. Kada se dobije supljikava tepsija (tevsija onda se fino uzme jedna daska, letva na koju se tepsija (tevsija) prikuje tako da daska dodje u isjecenom uglu. Onda se fino uzme kabl kojim se antetna zeli povezati sa TV-om i fino je odvoji ona sredisnja zica od one tanke kija je obmotana. Jedna se zica zakaci za desno cose tepsije (tevsije), a druga zica da drugo cose i eto antene.

Sada jos ostaje da se antena postavi na neku uzvisinu i fino pozicionira tako da najbolju sliku daje. Ja sam takvu jednu antenu koristio nekada i mogu ti reci da je slika ko mlijeko. :)

Ako ne budes skontala bas dobro izradu ove antene onda cemo vidjeti nesto da napravimo neke skice koje ce ti pri tome pomoci. :)

Hvala.

Tvoja antena je previse zahmetli,a i troskali.Spram mog eksera izgleda kao antena sa pojacivacem :D
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

10

E, ali bez truda nema ni nauke. :) Ova je moja antena, hem dobra, hem slika ko mlijko, hem tradicionalna. Dakle, ko hoce da ima ono pravo agar antenu, onda nece zalit truda. A ova nova omladina sve nesta fast, fast-food, fast cigarete, fast antene, itd. Ne umiju zivjet. :] :D
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

11

Petak, 11. Novembar 2005

Svezalj tu antenu?
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

12

Petak, 11. Novembar 2005

Ako mene pitas, antena je odavno svezana. Treba je samo nastelovat ali nikako vremena da nadjem. Evo jos ni onaj deutsch- forum nisam ljudski pogledao da vidim ima li sta za mene.

Social bookmarks