Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »prcenzajn« je autor ove teme

Datum registracije: 25.05.2005

• Poruku poslati

1

Petak, 17. Juni 2005

Secanja

Povodom navrsavanja godisnjice masakra u Srebrnici ponovo se otvaraju stare rane. Gledam kako razne televizije prikazuje mucenja kako muslimana tako od veceras i Srba. Da li je to ispravno? Da li treba ponovo razbuktavati mrznju jer je kao posledica ovakvih snimaka porasla netrpeljivost? Trebamo se svi zapitati cemu to vodi i treba li ponovo da uporedjujemo vrednost 7000 mrtvih musliman i 4000 mrtvih Srba i jednih i drugih ubijenih oko Srebrnice. Po meni vrednost zrtvi je nemerljiva i ne uporediva. I za jedne i za duge zrtve su neprebolne. Oni, koji su sada zajedno bilo da su u dzenetu ili raju, verujem da su se konacno pomirili. Sta mislite na ovu temu malte ne popularizacije televizija ovim strahotama i mozete li to mirno da gledate?

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 17. Juni 2005

prcenzajn

Samo ti ovo mogu reci.Da te kao sto kazes "STARE RANE".

Nisu to Stare Rane i nikada nece biti stare rane,vec su to rane koje ce biti otvorene do Mezara (Groba).

A za nas koji nismo izgubili nikog u tom ratu su Stare Rane.
" Bilen alemlere rahmettir "

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

3

Petak, 17. Juni 2005

Nedje procitah da psiholozi kazu da covek suocen s neprijatnom istinom prolazi kroz cetiri faze – poricanje, bes, racionalizacija i depresija – prije nego što um uspije da prihvati neizbjezno. Poricanje u Srbiji polako jenjava, ovo sto se sad dogadja je nesto oko bijesa i racionalizacije, ako uzmemo u obzir razlicitosti ljudskog bica. Vjerovatno su jedan od vidova ispoljavanja ovih faza i ti programi sto si ti gledao prcenzajn oko navodnih 4 hiljade pobijenih Srba i snimaka zlocina. Ali svi, cio svijet ceka da se polako primaknu depresiji. Gledam klince na ulici kad se posvadjaju pa se nagrde i onda poslije svega se uzmu za male prste od ruke i odrecituju: mir, mir, mir, niko nije kriv. Eh, kad bi mogli biti ponovo djeca kako bi sve bilo dobro, zar ne prcenzajn.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

• Poruku poslati

4

Petak, 17. Juni 2005

Vidis

Muhadzere ono sto neces da vidis ne mozes ni da vidis. Ti ljudi su pobijeni kako Srbi tako i muslimani .Upali TV pa pogledaj ne zatvaraj oci pred istinom. Umrli ne mogu pobeci.a ono drugo ti je taco kamo srece kad bi svi bili kao deca i imali ciste duse kao i oni.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

5

Petak, 17. Juni 2005

Sjecam se ja tebe iz jos jedne teme, opet je bio u pitanju genocid nad Bosnjacima, a savjetovao sam ti tamo da ne carkas po tom pitanju ako nemas sto reci..
Mada sam te podcijenio, jer nisam mogao pretpostaviti da ces moci da dodjes da optuzujes nas Bosnjake da smo pocinili zlocin nad Srbima bas oko godisnjice najcrnjeg dana u nasoj blizoj istoriji, nisam ocekivao bas takvog tipa. Taman dok se spremamo da ucimo Fatihu pobijenima da oplacemo te svoje nesretnike dolazi mi prcenzajn da mi kaze da su oni (muslimani sa malim slovom, prcenzajn) pobili 4 hiljade Srba, i da mi nagovijesti da su zbog toga kaznjeni. Dosao prcenzajn da mi kaze da sam corav, zajedno sa ostatkom svijeta, dosao da me pozove da gledam TV stanice sa kojih ce napokon "istina da prodrije u svijet" da nam se otvore oci.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

6

Petak, 17. Juni 2005

Bio jednom jedan Brzi, imao istu pricu kao i ovaj Prcozajn. Htjeli bi da ujednace zrtve i dzelate, ubojice i ubijene itd. Pa tako je i Brzi govorio a prije njega to je i Bros nametnuo. Ne dirajte u sjecanja, zaboravite sto prije, cudno im sto nismo zaboravili i ako je proslo 10 godina a oni nemogu da cekaju dugo ostrvili se ljudi, traze kurbane...

Najveci zlocin je zaboraviti zlocin.
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

• Poruku poslati

7

Petak, 17. Juni 2005

Muhadzere i Sandzaklijo

nemojte da mi pripisujete nesto sto nisam rekao.Dakle nikad nisam izjednacio zrtve i zlocince jer sam normalan covek. Uvek sam da se svaki zlocin kazni pa sa ma koje strane. Nisam takodje rekao da je zlocin jednih isprovocirao zlocin drugih, zlocini se uvek gledaju odvojeno nezavisno jedan od drugih a i kaznjavaju se posebno. Doci ce vreme bez obzira koliki ste Bosnjaci da iv vi kao sto smo i mi priznate Vase zlocine. Na kraju muslimani se pise malim slovom kao i pravoslavci jer to je odrednica za versku pripadnost a Bosnjaci se pise velikim slovom kao i Srbi jer je to odrednica za narod tako da vec jednom morate da odredite i da resite da li ste Muslimani ili Bosnjaci kao narod a ne kao pripadnici islamske vere. Sve u svemu iz pijeteta prema svim zrtvama ja vise necu komentarisati nijedan zlocin jer mi se hoce prisiti da sam i ja malte ne neki manijak i da ravnodusno gledam na sve zlocine. Pozdrav.

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

8

Subota, 18. Juni 2005

prcenzajn

Cuti bogati!!!

Nemozes racunat babe i zabe,a ni usporedzivat zlocine.Svaki zlocin je tezak ali ovaj u Srebrenici sto je bio to je ZLOCIN NAD ZLOCINIMA.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

9

Subota, 18. Juni 2005

Ono sto se prikazuje na TV kanalima o stradanju Muslimana u Srebrenici jeste jezivo gledati ali je za mene jos jezivija informacija koju su mnogi potvrdili da su mnogi bosanski Muslimani ponovo poceli drugovati sa Srbima i cak nastaviti stupanje u brak sa njima kao i prije rata. Ta informacija za koju molim Boga da nije tacna, je meni mnogo jezivija i bolnija ako je uistinu tacna.

Smatram da televizije imaju pravo prezentovati te dogadjaje ma koliko oni potresali narod. zasto? Radi opomene i pouke. Srbi i dan danas kukaju na Turke koji su im donijeli civilizaciju i opismenili ih, donijeli im kulturu i obrazovali Bog zna koliko njih, i razne dezinformacije o tome kako su ih Turci mucili i tlacili usadjuju u glavu svojoj djeci koja su krvolocna na Muslimane nazivajuci ih Turcima prenoseci na taj nacin mrznju sa jedne nacije na sve one koji su njene vjeroispovjesti jer mi nismo Turci vec Bosnjaci, ali mrznja i dalje ostaje.Potpuno bez razloga.

Dakle, Srbi pamte "turske zlocine" nad njima jos od prije nekoliko stotina godina, a zar da mi zaboravimo zlocine nad nama Muslimanima nakon samo 10 godina i da se ponasamo kao da nista nije bilo?

Po meni je to apsurd. Neke stvari se jednostavno ne mogu i ne smiju i ne trebaju zaboraviti nikada ne s ciljem da bi se cekala prilika da se to Srbima vrati ili da se klica posijane mrznje prenosi s koljena na koljeno vec da se uzme trajna pouka iz ovog rata i masakra i da se Srbi uzmu onako kakvi su zasluzili da budu u nasim ocima.

Usput, srebrenicki genocid i pokolj nije bio prvi koji se dogodio nad muslimanima u BiH, koliko se sjecam onog sto sam iz historije ucila, to je peti ili sesti.Molim Boga da bude posljednji i da tragedije hiljada muslimana prestanu.Neka ostanu samo ruzna sjecanja i pouke.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

• Poruku poslati

10

Subota, 18. Juni 2005

E pa stvarno

da ne bi Turaka bruka.

SPAWN

Zlatna sredina

(10)

• »SPAWN« je muško

Datum registracije: 26.04.2005

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 19. Juni 2005

Prcezanj,sa ovim sto je napisala Altuna nikako nemogu da se slozim u potpunosti. Ne mogu da kazem da u zivotu nisam video dobrih,postenih i cestitih Srba,
i da su mi neki dobri drugovi Srbi,ponavljam to sto je ona rekla je apsurd. Ali ne mogu ni da se slozim sa onim sto si ti reko. Kao prvo,govoris o 4000 Srba stradalih oko Srebrenice,ali posto znam odakle ti taj podatak odmah ti mogu rec da ga nisi preneo citavog,posto Miladin Ivanisevic kaze da su stradali u periodu od 92-95. Od toga sigurno je jedno pola stradalo kao borci,a u kojem period je stradalo onih 7000? Za dan i po, prijatelju...
Slusaj,pricati o broju nevinih koji su stradali je Bogohuljenje,jel to nisu dzakovi krompira i to se ne zabija pod tepih. I jedan je mnogo. Snimke koje smo videli su jezivi,i nazalost verodostojni...
I sta se sad radi po Srbiji?! Sad po starom oprobanom receptu-kontra miting! "Pa ako smo ih pobili,vidi sta su oni radili nama"... Pa neko meni da obije stan i pokrade sve po njemu,jer ja treba da latim pajser i da idem da obijam stanove ljudi koji veze nemaju samnom?!!!
Sad je sansa da raskrstimo s prosloscu jednom za svagda. Oni koji su palili,ubijali,pljackali nevine,moraju na sud!!!
Da bi svi mi mogli da zivimo normalno,inace ako se tek tako predje preko toga,sutra ce deca poginulih u Srebrenici traziti krv. Jer krv uvek trazi krv...

Halo Bing? Kako brat?

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

12

Nedjelja, 19. Juni 2005

Muka mi da pisem i da citiram pojedine CITATE,pa cu biti mnogo kratak.Sve sto je ALTUNA napisala u potpunosti se slazem sa njom.

P.S

Altuna ono sto si napisla u vezi udaja i zenidbe to ti je tacno.Pa nek ovi Pazarci i dalje koriste Bosanski jezik.Samo me cudi kako mogu koristit neciji jezik kad ih sa tim narodom nista ne veze osim VERA.

Cudnog li sveta majko mila !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• Poruku poslati

13

Nedjelja, 19. Juni 2005

Anonimuse

dok nije pocela sva ova zajebancija meni, bez obzira sto sam Srbin, je uvek bilo blize Sarajevo nego Beograd i sto se tice prijatelja i ostalog. Upravo zbog toga mi nikad nije bilo jasno zbog cega su se moji Pazarci ubise da postanu Bosanci kad to nisu vec su Srbijanci (mislim na gradjane Srbije da me neko pogresno ne shvati) a dobro znam da ih u Bosni nikad nisu nesto posebno prihvatali to znaju svi koji su radili u ovim nesretnim vremenima u Bosni. Uvek kazu da im je Bosna matica kao da svi vode poreklo odatle.Odatle i vode sva ova upiranja Muslimana u Sandzaku ili Raskoj oblasti da budu veci Bosanci od samih Bosanaca. Zato se i insistira da se u skole uvede Bosnjacki jezik sto ce se i uraditi ali to nece znaciti da ce oni govoriti tim jezikom jer nasi Bosnjaci jednostavno ne pricaju taj jezik vec neki nakaradni izvestaceni odnosno totalno negramaticki jezik. Svi moraju da shvate da je Srbija ma kako da je losa kako za Srbe tako i za Bosnjake nasa zemlja i da drugu ne mozemo da imamo.
P.S. Potpuno se slazem sa SPAWN-om po pitanju da napokon svi moraju da odgovaraju za svoje zlocine.

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 20. Juni 2005

prcenzajn

"dok nije pocela sva ova zajebancija meni, bez obzira sto sam Srbin, je uvek bilo blize Sarajevo nego Beograd i sto se tice prijatelja i ostalog. Upravo zbog toga mi nikad nije bilo jasno zbog cega su se moji Pazarci ubise da postanu Bosanci "

Ne svi !!!!!!!!! Bar se tako nadam.

A i mene najvise cudi,kako se mozes vezati za neki narod kad te taj narod ne oseca svojim vec te naziva SOSONOM ILI SANDZAKLIJOM.Ovo drugo je OK i niko se ne bi trebao osecat neugodno zbog takvog oslovljavanja.Ali ovo PRVO to ti je vec neko ismejavanje.

Kako i da je ja cu ostati zauvek Boshnjak-Sandzaklija,a ostali ako im je volja nek postanu i Bosanci ili pa Arapi meni ce biti sve jedno.Jer cu ostat takav kakvi su mi bili i dedovi t.j imacu svoj identitet.Ali ce neko biti izgubljen u necijoj formuli da postane ono sto nije t.j vestacki proizvod bez svog identiteta.

prcenzajn

Mislim da imate slican problem sa Srbima iz Kosova?

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

15

Citirano

Upravo zbog toga mi nikad nije bilo jasno zbog cega su se moji Pazarci ubise da postanu Bosanci kad to nisu vec su Srbijanci

Citirano

Orginalno od annonimus
A i mene najvise cudi,kako se mozes vezati za neki narod kad te taj narod ne oseca svojim vec te naziva SOSONOM ILI SANDZAKLIJOM.Ovo drugo je OK i niko se ne bi trebao osecat neugodno zbog takvog oslovljavanja.Ali ovo PRVO to ti je vec neko ismejavanje.

Anonimuse, nemoj da se pletes u mreze velikosrpsko propagande, moj rode. Ne znam da li si setao, vjerovatno jesi, ako nisi mnogo mlad, po bivsoj jugoslaviji, znas li sta je zajednicko Srbinu iz Krajine sa srbinom iz nekog leskovackog sela, ne necu reci da je vjera kako prcenzajn rece za Bosnjake, nije to. Nista nemaju zajednicko osim mrznje prema Bosnjaku, mrznja prema muslimanu, eto na toj osnovi su Srbi ujedinili svoju naciju. On tebe moj anonimuse ne gleda kao sandzakliju ili bosanca ili kosovara, on te gleda kao nesto sto mora da nestane, u njegovom si oku ti jedinstveniji nego sto si u tvom. Cak ti mogu reci da si ti kao Sandzaklija najveci trn u njegovom oku. Kad se samo sjetim Bosnjaka iz Bosne, pa to su ko jagnjad ljudi, zamisli, tako kosmopolitski narod pa je uslijed redosljeda u planu o nasem nestanku morao prije da nastrada. Ti si u Skoplju, zapitaj se sta rade tolike Sandzaklije tamo, da nisu mozda krenuli za Tursku, pitaj svoje starije, pitaj ih i zasto su krenuli tamo kuda jesu. A nije samo ti ili spawn, i ja imam Srbina poznanika ali kroz njega ne mogu da gledam na srpsku naciju, i zvornicani, i prijedorci, i bijeljani, i sarajlije, i focaci, i srebrenicani i jos mnogi drugi su tako mozda mislili, nece valjda, mozda su i oni imali svoje "drugove" koji su ih "uspavali" i onda se povukli da se zavrsi posao. Moj poznanik u Sarajevu je poslije rata kod svog komsije "na kafici" prepoznao jednu od svojih stvari prije rata kad je morao napustiti svoj dom, nasao kod komsije kog je smatrao dobrim i bliskim. Valjda su i oni bili istovjerni kako prcenzajn rece, ili je mozda od njih jedan bio seljacina.

Nemoj da se prcenzajn ruga nasem identitetu i jeziku, nemoj makar ovdje i uz vasu pomoc. Sve sto on zna o nama je da smo muslimani, to je jedino i to mu je dovoljno.

• Poruku poslati

16

Aonimuse

potpuno si u pravu Srbi sa Kosova su se toliko asimilirali sa Albancima da potpuno lice na jih kako po navikama tako i po ponasanju.Sto se tice Muhadzira
niti se ja kome rugam niti dodvoravam ja samo iznosim cinjenice koje i ti poznajes a ne priznajes. Sto se tice jezika to je stvarno strasno sta se sve prica pa se ,molim te, "trehni"malo pa utici na ostale da vam ne bi deca pricala kao sto sam cuo pre neki dan kad jedan decacic na pitanje sta mu radi tata odgovara moj babica furuza Sulja u opstinu. Razmisli o tome jer ako ce te da strcite nemojte bar po jeziku jer ce te nailaziti na nerazumevaje znam jer i ja kad sam studirao po Srbiji bi bubnuo po neki "nas" izraz svi bi mi se malte ne smejali.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

17

Prcenzajn

A sto ga neu pita koljka mu je plata to sto furuza suljka u opcinu.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

• Poruku poslati

18

Juskose

to nije za podsmevanje nego za zaljenje,a bogami i za zabrinutost jer i moje dete zivi u takvoj sredini.

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

Datum registracije: 04.06.2005

• Poruku poslati

19

Slazem se sa Muhadzerom, mozda malo preostro za moj ukus ali poruka koju je poslao je uredu.Przenzajn mislim da nisi dobronameran, poceo si sa negiranjem bosnjacke nacije a sada i bosnjackog jezika.Sta bi ti voleo da smo ili je pitanje suvisno?

• Poruku poslati

20

Joku

niti Vas omalovazavam niti potcdenjujem ja samo kazem da se razlikujete od Bosnjaka u Bosni i da takav nacin ponasanja cak ni oni ne prihvataju a kamo li mi. Doduse ako vi hocete tako onda u redu.

Social bookmarks