Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

prasina

Početnik

(10)

• »prasina« je zabranjen
  • »prasina« je autor ove teme

Datum registracije: 25.06.2004

• Poruku poslati

1

Utorak, 28. Septembar 2004

Sehadet

Selamun Alejkum i pomoz' Bog
Ja srcem VIJERUJEM i jezikom ocitavam Da je samo Jedan bog Allah i srcem Vijerujem i jezikom ocitavam da je Muhamed njegov rob i njegov izaslanik.
Put spoznaje pocinje i zavrsava se na ovome. Pocinje na jeziku zavrsava na srcu, svak more svoje trenutno stanje naci nedje izmedju ova dva arsina.
Nego ja imam jedno pitanje ovom konzolijumu forumskih alima.

Da li mi mozete objasniti zasto je poslanik Muhamed, isto ovako donosio sehadet? On je na isti nacin donosion sehadet i drugi dio sehadeta. Zasto?

Samo nemojte odgovoriti da je to da bi ljudi(ostali muslimani) naucili kako se kaze sehadet. Jer sehadet je osnova Imana, ako uistinu poslanik ne bi donio isti sehadet onda on ne bi ispunjavo sehadet.
Unaprijed hvala na odgovorima.
[SIZE=2]"Najvise se za svoj Ummet plasim dobrih govornika (oratora)"[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

2

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Hmmm, veoma interesantna tema. Ne mogu a da ne primjetim da si veoma lijepo, Prasina, napisao ovo u vezi Sehadeta, da je tu pocetak i kraj, i da je na jeziku pocetak a na srcu kraj.

Upravo ovaj put ko ne predje taj nista uradio nije. To je Siratul mustekim, Pravi put. Onaj koji poznaje ovaj put (sa jezika na srce) taj je pravi Vodic.

Nisam do sada razmisljao o ovome sto si naveo, ali mi je poznato ne samo da je Poslanik a.s. donosio Sehadet, vec je donosio i Salavate na sebe.

Bas me zanima, kakvih li ce misljenja imati.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

3

Esselamu alejkum

Vala Prašina da ti pravo kažem nisam ni ja o tome razmišljao.

Nego mi je zanimljiv način na koji postavljaš pitanje i kome ga postavljaš. Ti pitaš, a zatim uslovljavaš koje odgovore ne želiš da čuješ. Vjerovatno nešto o tome već znaš, pa podijeli to sa nama.
Postavljaš ga "konzolijumu forumskih alima" kao da želiš da dokažeš da mi ovdje nismo alimi. To ti i nije težak zadatak, mogao si samo reć niste alimi mi bi rekli u pravu si mi smo ilma muftač.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

prasina

Početnik

(10)

• »prasina« je zabranjen

• Poruku poslati

4

pa na primjer Muhamed Alim, a ni drugi nisu manje skromni u svojem poznavanju vijere(bar nekih pitanja) To sto sam je izuzeo dati odgovor je objasnjeno za sto, zar ne?
A ti ako mislis da moze biti to razlog bujrum objasni.
[SIZE=2]"Najvise se za svoj Ummet plasim dobrih govornika (oratora)"[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Srijeda, 29. Septembar 2004

"Djela nece biti primljena bez Imana niti Iman bez djela" - Hadis.

Ovaj Hadis mozemo podijeliti na dva dijela i razmtrati dva da dijela zasebno.

Jedan dio bi bio DJELA, a drugi dio bi bio IMAN

Ovo se moze povezati sa ovom temom Sehadet, jer sve pocinje od toga i vodi ka tome.

Djela su ogranicena Serijatom, tj. definisana, tako da tu nema nekakve velike filozofije da bi se to shvatilo. Izaberes Mesheb koji ces slijediti i sa tim Meshebom svoja djela uskladis. I to je gotovo. Dakle, to je laksi dio, tj. formalni dio.

Drugi dio je mnogo mnogo tezi, Iman. Sta je to, o cemu se radi, itd. To je ono oko cega pricati.

Dakle, Sehadet izgovren jezikom je Forma, a potvrdjen srcem je sustina ili ti cilj. Dakle, cilje je Sehadet samo jednom reci iskreno i to je to. A taj put od izgovora Jezikom do Potvrde srcem zove se Pravi put, Siratul mustekim.

Na ovom putu ima masa prepreka i provalija kroz koje se moze pasti. A sta je to sto nas na tom putu vreba, sta nas to koci? Koje su i kakve prepreke? Itd. I o tome se moze razgovarati ovdje u ovoj temi.

Eto, nadam se da sam malo pokrenuo interesovanje ovim mojim postom.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

6

Srijeda, 29. Septembar 2004

Pokretaca teme prije svega interesuje odgovor na pitanje:

Citirano

Da li mi mozete objasniti zasto je poslanik Muhamed, isto ovako donosio sehadet? On je na isti nacin donosion sehadet i drugi dio sehadeta. Zasto?

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 30. Septembar 2004

Ed,

ne ulazeci u kakvocu tvojeg znanja reci cu ti da je moj posljednji post vezan za ovu temu i da nije se sa nje skrenulo. Polako samo doci ce se insallah do odgovora. Ne moze to odmah po kratkom postupku kao sto ti mozda to zelis ili cinis. Po kratkom postupku se odgovor dobija ili daje kada je u pitanju Fikh (Fetve), a ovdje je u pitanju Fikir (Razmisljanje), odnosno Mehabbet.

Lijepo bi bilo da se ukljucis. :)

Allahimanet.

prasina

Početnik

(10)

• »prasina« je zabranjen

• Poruku poslati

8

Selamun Alejkum i Pomoz Bog,,

Posto trenutno konkretnog odgovora na gore postavljeno pitanje nema,(ovim ne uskracujem pravo svima onima koji zele ponuditi odgovor nadalje Bujrum- ja sam odgovor ne znam) a sam naslov teme je sehadet predlazem da se tok muhabeta nastavi stopama Gerilca, kojem se ujedno zahvaljujem na vrlo konciznom objasnjenju puta onakog kakvim ga u naslijedje nama ostavlja Muhamed AS.

U cilju istog posto je tema sehadet i nacin na koji ga je sam Poslanik,(Odabranik ALLAHA AZZE VE DZELE, pecat izaslnika, poslanika)donosio, uputio bih pitanje Gerilcu a I ostalim clanovima foruma slijedece pitanje: Da li je poslijednji poslanik (Nabi i Rassul) mrtav? Ako uzmemo u obzir hadis koji cu parafrazirati, a ako bude potrebno mogu navesti kasnije i senad i izvor(ukoliko se ispostavi da je hadis nepoznat clanovima foruma) u kojem se kaze da na svaki salavat upucen Muhamedu AS, njemu Alllah Azze ve Dzele vraca “zivot” da na isti odgovori, kad uzmemo u obzir broj muslimana danas I vrijemenske razlike I to da skoro svi muslimani donose salavat na Poslanika( ispravite me ako grijesim) dolazimo do zakljucka da je Poslanik vise “ziv” nego “mrtav”, naravno postoje tu I druge vrste prisutnosti poslanika kroz Nurul Muhamedije ( svijetlo Muhameda) Hakkikat Muhamedije druge u koje ne bih ulazio u okviru ove teme da se ne bi previse sirila.

Unaprijed hvala na odgovorima.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

9

Esselamu alejkum!

Kazes da ne znas odgovor a na pocetku si rekao:

Citirano

Samo nemojte odgovoriti da je to da bi ljudi(ostali muslimani) naucili kako se kaze sehadet

Ako ne znas sta je odgovor otkud znas da ovo nije odgovor?

Dje ti je dokaz za ovo sto si rekao:

Citirano

...predlazem da se tok muhabeta nastavi stopama Gerilca,kojem se ujedno zahvaljujem na vrlo konciznom objasnjenju puta onakog kakvim ga u naslijedje nama ostavlja Muhamed AS.

Gdje ti je dokaz da je bas to sto objasnjava Gerilac put Poslanikov s.a.w.s.???
Jeli ovdje cilj da nesto naucimo ili da se ubjedimo da je gerilac na pravom putu?

U temi http://forum.novipazar.org/thread.php?th…did=30&page=1#6 Gerilac rece:

Citirano

Maske su pale, idemo dalje. Veoma je nezgodno kada padne fasada, i onda izviri ono sto je fasada krila.
Zato je bolje bez fasade, odmah ljudi znaju sta ima, bez promjena kape. Tu si dje si i rokaj mandolina.

Haj baci i ovu masku pa rokni po toj mandarini.
Kad pomenu masku koja ti je pala, moram ti priznati da ti stvarno imas posla oko svoje unutrasnjosti ako ti je falja ispod maske.
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

prasina

Početnik

(10)

• »prasina« je zabranjen

• Poruku poslati

10

Selamun Alejkum i Pomoz Bog
Prije nego odgovorim gosp. Time out zamolio bih moderatora(gosp.ED) da obrise njegov prijasnji post ukljucujuci moja pojasnjenja jer se doticni ne poziva na temu vec licnost Gerilca, koja nije predmet ove teme.
Time_Out| veli:
Kazes da ne znas odgovor a na pocetku si rekao:
Citat:

Samo nemojte odgovoriti da je to da bi ljudi(ostali muslimani) naucili kako se kaze sehadet

Ako ne znas sta je odgovor otkud znas da ovo nije odgovor?

Vrlo jednostavno sto je vec objasnjeno u prvom postu jer da Resul nije izgovarao puni sehadet sa istim nijetom, njegov sehadet bi bio nepotpun a sehadet je osnov Imanu, sto je apsurd, zar ne?

Dalje Time Out kaze:

Dje ti je dokaz za ovo sto si rekao:
Citat:

...predlazem da se tok muhabeta nastavi stopama Gerilca,kojem se ujedno zahvaljujem na vrlo konciznom objasnjenju puta onakog kakvim ga u naslijedje nama ostavlja Muhamed AS.

Gdje ti je dokaz da je bas to sto objasnjava Gerilac put Poslanikov s.a.w.s.???

iznesena tvrdnja se zasniva na slijedecem:
Gerilac:
Dakle, Sehadet izgovren jezikom je Forma, a potvrdjen srcem je sustina ili ti cilj. Dakle, cilje je Sehadet samo jednom reci iskreno i to je to. A taj put od izgovora Jezikom do Potvrde srcem zove se Pravi put, Siratul mustekim.

Ovo je stav cijelog umeta(kako sunitskog tako i siijskog) da ne idemo u teologiju i stavove alima(ti bujrum nadji jednog koji kaze da je ovo netacno!) koliko je meni poznato, a ako ima jos neki put osim Siratul mustekim bujrum pojasni.

Dalje Time Out veli:
Jeli ovdje cilj da nesto naucimo ili da se ubjedimo da je gerilac na pravom putu?

Ja sam svoj prjedlog bazirao na postu Gospodina Gerlica gore navedenog o Siratul Mustakim, da li isti tim putem hodi mene ne interesuje nit ja to mogu znati, molim Allaha Dz.S. da hodi a i Vi sa njime, no me cudi da Vi bas insistirate na tome da li je doticni gerilac na pravom putu?? Ja znam da ja to ne mogu znati, a ako ste vi obdareni takvom sposobnoscu bujrum te nam svima recite da je on Kjafir pa da ga vise ne citamo i ne srljamo u zabludu, ako iste siri.

Dokaz da doticnog Time Out-a ne interesuje tema vec licnost doticnog Gerilca je i slijedece:

U temi http://forum.novipazar.org/thread.php?th...did=30&page=1#6 Gerilac rece:

I poslijednje pitanje nisam siguran kome je upuceno:

Haj baci i ovu masku pa rokni po toj mandarini.
Kad pomenu masku koja ti je pala, moram ti priznati da ti stvarno imas posla oko svoje unutrasnjosti ako ti je falja ispod maske.

Meni????

Nadam se da ce se ipak gospoda ovog foruma osvrnuti na temu, a taj Gerilac ako toliko smeta sto ga fino ne udaljite sa foruma???

Prijatno

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

11

Esselamu alejkum

Ja ne znam sta ima zbunjujuce u tome sto je Muhammed s.a.w.s. tako izgovarao sehadet. Sta ima tu da se pita? On nije u pocetku povjerovao da je Poslanik, pa je mislio da je lud, bio je zbunjen, pa je nekoliko puta kretao da se ubije , ali bi mu Allah dz.s. poslao Dzibrila a.s. preko kojeg bi mu prenio vijest da je on uistinu poslanik. I Muhammedu a.s. je bilo posle jasno da nema bozanstva koje istinski zasluzuje da mu se cini ibadet osim Allaha, i da je Muhammed Njegov rob i Poslanik. i sta ima tu cudno? on je svedocio da nema bozanstva koje istinski zasluzuje da mu se cini ibadet osim Allaha i da je on poslanik Allaha rijecima sehadeta. On ne radi po svome hiru vec onako kako mu se objavljuje, znaci Allah mu je tako naredio i on je tako radio. Semi'na we etajna, Cujemo i Pokoravamo se. Amin
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

prasina

Početnik

(10)

• »prasina« je zabranjen

• Poruku poslati

12

Petak, 01. Oktobar 2004

Selamun Alejkum i Pomoz' Bog
Zahvaljujem alimu Muhamedu na odgovoru i objasnjenju. Ja bih opet upitao zar nije cudno sto on nije govorio sehadet « i da san JA Boziji rob i poslanik» jer se sehadet pominje i na sijedenju u etehijatu u namazu? Vec je govorio « i da je Muhamed Boziji rob i poslanik» to je bilo osnovno pitanje.
Post gospodina alima Muhameda otvara jednu novu dimenziju (meni nisu poznati pokusaji samoubistva poslanika,ako nije problem da li mozes navesti neke? I o njegovoj sumnji u njegovo poslanstvo, takodjer?)
Ukoliko uzmemo da su navodi Alima Muhameda tacni i uzmemo u obzir slijedece o Rasulallahu (prenijeto sa http://www.bosnaislam.com/):
Muhammed alejhisselam je Allahov džellešanuhu resul. On je sejjid, efendija Ademovih sinova. On će na danu Kijameta biti najdarežljiviji od onih kojima smo pokorni, i koji će nas spasiti od džehennema.
Svaki Pejgamber salevatullahi teala alejhim edžma’in je u svakom pogledu najveći, u svom plemenu, u svom vremenu, i u svom mjestu Muhammed alejhisselam je najviši, u svakom pogledu, od svih klasa bića koja su došla i koja će doći u svakoj državi i u svakom vremenu od stvaranja svijeta do njegovog kraja. Niko, ni u kom pogledu, nije viši od njega. Ovo nije nešto nemoguće za Njega da učini. Onaj koji čini šta hoće, i stvara šta hoće, ga je stvorio takvog. Nijedan čovjek nema dovoljne snage da ga dovoljno nahvali. Niko ne može njega kritikovati.
On će na Sudnjemu danu prvi ustati iz mezara. On će prvi činiti šefa’at. Njegov šefa’at će prvi biti primljen. On će prvi pokucati na džennetska vrata. Njemu će se odmah otvoriti vrata. U njegovoj ruci će biti bajrak Liva-i hamd. Adem alejhisselam i svi mu’mini od njegovog vremena do kraja svijeta će biti pod tim barjakom. On je rekao u hadisi šerifu, “Ja sam na Kijametskom danu sejjid i onih koji su došli i onih koji će doći. Ja se ne hvalim, ja govorim istinu.” On kaže u jednom hadisi šerifu, “Ja sam Allahov dželle-šanuhu habib, najdraži. Ja sam reis (glava, poglavar) Pejgambera. Ja se ne hvalim.” Jedan drugi hadisi šerif kaže, “Ja sam zadnji Pejgamber, alejhimusselam. Ja se ne hvalim. Ja sam Abdullahov sin, Muhammed, alejhissalatu vesselam. Allah dželle-šanuhu je stvorio ljude. Mene je stvorio kao najbolje ljudsko biće. Allah dželle-šanuhu je razdvojio ljude u grupe [nacije, rase]. On je mene stavio u najbolju. On je onda razdvojio ovu najbolju grupu u plemena [džema’ate]. On je mene stavio u najbolje. On je onda razdvojio ovaj džema’at na kuće. On je dao da se ja rodim u najboljoj kući [familiji]. Ja sam najbolji od svih ljudi. Ja sam iz najbolje familije. Ja ću govoriti na Kijametu kada će svi šutiti. Ja ću činiti šefa’at za ljude kada se niko neće smjeti mači. Ja ću im (ljudima) dati vesele vijesti kada će svi biti potpuno bez nade. Ja ću toga dana imati ključ za svaku dobrotu i za svaku pomoć i za svaka vrata. Liva-i hamd će biti u mojoj ruci. Ja sam najkorisniji od svih ljudi, najdarežljiviji, i najbolji. Mene će taj dan služiti na hiljade sluga. Ja ću na dan kijameta biti svim Poslanicima imam, hatib, i šefa’atdžija. Ja ovo ne govorim da se hvalim.” [Ja govorim istinu. Moj zadatak je da kažem istinu. Ja, ako vam ovo ne kažem, neću izvršiti svoju dužnost.] Da nije bilo radi njega, alejhissalatu vesselam, Allah dželle-šanuhu ne bi ništa stvorio. Ne bi bilo objavljeno da je samo On ma’bud (jedini kojeg se mora ibadetiti). On je, sallallahu alejhi ve sellem, bio Pejgamber kada je Adem alejhisselam bio između vode i zemlje [to jest, dok je njegova glina bila miješana.

Namece se slijedece pitanje kako je moguce da najbolji od svega stvoranog moze posumnjati u sebe, pa gdje smo mi tu???
(Gospodinu Ed izvinjavam se ukoliko je preneseni dio podugacak ali nalazim za shodno da bi se skracivanjem istog ucinila nepravda)
Unaprijed hvala na odgovorima Alim Muhamede.
Prijatno

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

13

Petak, 01. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od prasina
Ja bih opet upitao zar nije cudno sto on nije govorio sehadet « i da san JA Boziji rob i poslanik» jer se sehadet pominje i na sijedenju u etehijatu u namazu? Vec je govorio « i da je Muhamed Boziji rob i poslanik» to je bilo osnovno pitanje.

Pa odgovor je toliko jednostavan da ne vidim svrhu postavljanja ovog pitanja. Pa vec je receno da je sehadet i forma a posto muslimani u stvarima ibadeta preuzimaju formu od Poslanika a.s. onda mozes zamisliti kakav bi bio rezultat da je Poslanik a.s. umjesto Muhammed rekao Ja sam Boziji poslanik ?(

A sehadet na ettehijatu (na sjedenju u namazu) je zapravo citiranje melika Dzibrila sto tvoje pitanje cini jos cudnijim. Ebu Hurejre prenosi hadis u kojem Poslanik a.s. opisuje njegov susret sa Allahom dz.s. na miradzu:
Kada Allah dz.s. podize zastor rekoh u zanosu : Moj odgajatelju: Ettehijatu lillahi ves-salavatu vet-tajjibatu"- Najljepsi selami Allahu i postovanje i sva dobra djela!

Esselamu alejke , ejjuhennebijju , ve rahmetullahi ve berekatuhu! - I tebi selam vjerovjesnice i Allahova Milost i Blagoslov, rece Uzviseni. Ja dodadoh:" Esselamu alejna ve ala ibadillahis-salihin"!- Selam svima nama i svim dobrim robovima Allahovim.

A Dzibril a.s. uzdahnu: Eshedu en lailahe illallah , ve eshedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu.- Svjedocim da je samo Allah bog i da je Muhammed Njegov rob i Poslanik.

Sta ima ovdje nejasno?

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

14

Petak, 01. Oktobar 2004

Prema Residu Hafizovicu, rijec je o rastu “radosne vijesti” o dolasku posljednjeg Božjeg Izabranika, koji je obećavan kroz sva objavljena štiva svim narodima, i koji će biti poslanik-dovršitelj svih Božjih objava i poslanstava. Sa njegovim poslanjem i Objavom koju će donijeti, “radosna vijest” će prispjeti svojoj punini i završnici. Taj Poslanik-dovršitelj, različito označavan i imenovan u raznolikim svetim knjigama i raznovrsnim duhovnim tradicijama, po sebi će izražavati puninu Božje milosti i dovršenje jasnog Božanskog nauma glede čovječanstva i svijeta.

Nadalje, imajući u vidu da su primjetna istovjetna učenja o principu preegzistentnog izbora svakog poslanika i naimenovanja njegove poslaničke misije, koji izbor se u povijesti samo formalno potvrđuje Božjim pozivom onoga kojega je u preegzistenciji učinio izabranikom, pokazatelj je koji dovoljno i jasno ukazuje na jedinstveni i zajednički korijen sveg Božjeg objavljenja i poslaničkog slanja. U sve tri objavljene duhovne tradicije, Adem a.s. je samo princip singularno-pluralne egzistencije Ijudskoga roda, ali ne i prvi čovjek, jer su prije njega bili oslovljeni Božji glasnici-izabranici. U Starom zavjetu, primjerice stoji:

... Prije nego što te oblikovah u majčinoj utrobi, ja te znadoh; prije nego što iz krila majčina izađe, ja te posvetih, za proroka svim narodima postavih te.

(Jeremija, 1,1-5)

A poslanik Muhammed a.s. je rekao:

“Bijah poslanik još onda dok duh Ademov lebdijaše u rasponu kopna i mora.”

(Hadis)

Dakle, ima se za cilj u prvom redu predočiti Islamsko gledanje na fenomen “radosne vijesti”, a u sklopu toga i osobitost mesijanizma u shvaćanju i vjerovanju Islamskih vjernika. Nezamislivo je da se ovim radom želi obezvrijediti vjerovanje drugih naroda, a posebno ne vjerovanje “Ehluh Kitaba”, kada je riječ o ovim pitanjima. Pitanje “radosne vijesti” u Islamu je izraz jedne nezaobilazne istine, koja je prisutna u sadržaju Kur’anske objave, pa ju je otuda nemoguće zaobići.

Prema tome, želi se samo to da se na temelju Kur’anske predodžbe “radosne vijesti”, izvede jedno neutralno znanstveno uspoređivanje, koje u svojoj konačnici može biti samo jedan neznatan doprinos “Znanosti komparacije religija” u njenom prilježnom nastojanju da se putem miroljubivog sintetizma uspostave pomirbeni mostovi medu izvanjski razdijeljenim od Boga objavljenim duhovnim tradicijama.

...on je spomenut u knjigama poslanika prijašnjih.

(Kur’an, 26, 196)

...a tebe smo samo kao milost svjetovima poslali.

(Kur’an, 21, 107)

Mi smo u Zeburu, poslije Tevrata, napisali da će Zemlju moji čestiti robovi naslijediti.

(Kur’an, 21, 105)

“Da tebe nije, o Muhammede, Ja ovaj svijet stvorio ne bih”.

(Hadis kudsi)

Čim Bog odluči izvesti iz raja nevjernog Adema i Havu, istog časa im podari milosrđe i dobrotu, jer ih ne htjede prepustiti bespomoćne zlokobnom šapatu šejtana, nego im obeća slati objavu preko izaslanika svojih, na čijem čelu je bio Adem a.s. navlastito, da na poticaj Džibrili Emina “glasno viču u uši nevjernom izabranom narodu Božjem”, da sve narode svijeta dozovu na stazu Gospodara svjetova, na put ispravnosti, radosti i milosrđa; da uz vjernost trajnom savezu s Bogom, svi oni koji uzvjeruju, postanu izravni zajedničari u vječnom duhovnom životu pod okriljem Božje milosti, ispunjeni blaženstvom i obdareni neprolaznom mladosti.

Povijesni rast ljudskoga roda se ostvarivao, poslanička izaslanja su slijedila jedno za drugim, Božji glasnici su neumorni u prilježnoj službi Bogu, stari savezi pucaju i novi se stvaraju između Boga i ljudi, a objavljujući plan Božji o uputi i spasenju, tegobno, ali sigurno dotječe svojoj punini. Spomen-znak svakog minulog saveza inkorporira se u spomen-znak narednog sklopljenog saveza, koji izbija na vidjelo sa slanjem novog Božjeg glasnika, i ostaje trajan znak, spomen i svjedočanstvo o vjernosti i nevjernosti “izabranog naroda Božjeg” i, posebice, svaki od spomen-znakova sklopljenlh i razvrgnutlh saveza s Bogom, ostaje jasan pokazatelj neiscrpne dobrote, ustrajnosti i ljubavi Boga koji po svaku cijenu hoće uputiti na put ispravnosti i spasiti čovječanstvo. Pogledaj kakvi su samo znakovi sklopljenih saveza bili: Ademova jabučica, Nuhova duga, Ibrahimovo obrezanje, Salihova “kamila koja iz stijene izlazi”, Musaove ploče sa “Dekalogom”, Isaova “Knjiga ljubavi” (tj. Indžil, Jevanđelje) i Muhammedovo iskreno i konačno “La ilaha illa 'llah” . Ovo su samo neki znakovi minulih poslaničkih misija, a koliko ih je još nepomenutih. Svaki od ovih znakova je tako mudro i skladno utkan u onaj posljednji znak vjere: “La ilaha illa 'llah” , koji istodobno predstavlja puninu i dovršenje svega Božjeg objavljenja i svih poslaničkih misija. Dakako, to je posve razumljivo, kada se pouzdano zna da je svaki Božji glasnik objavljivao samo jednoga Boga, koji je Ishodište i Utok svega života, a svako poslanje je bilo mudro i dalekovidno navještenje i utiranje puta za dolazak najodabranijeg Božjeg Poslanika, koji će biti dovršitelj, punina i univerzalni znak milosti i stalne Božje providnosti, koja svojim dobokim zahvatima u ljudsku povijest u Poslaniku Islama dovršuje svoje objavljivanje, svoju neprolaznu slavu i neprolaznost svog budućeg gospodstva.

Mada je uporno nevjeran taj “izabrani narod Božji” (stari Izrael), Bog, ipak, ne odustaje da “u starom stablu uvijek iznova ucjepljuje nove mladice Objave”, završno sa poslanjem Isaovim a.s., ostajući besprijekorno dosljedan Svom obećanju koje dao davno prije Ademu a.s. u raju i Ibrahimu a.s.:

I Adem primi neke riječi od Gospodara svoga...

(Kur’an, 2,37)

...od Mene će vam upustvo dolaziti...

(Kur’an, 62,38 )

...O sinovi Israilovi, sjetite se blagodati Moje koju sam vam podario, i ispunite zavjet koji ste mi dali, - ispuniću i Ja svoj koji sam vama dao, i samo se Mene bojte. Vjerujte u ono što objavljujem, čim se potvrđuje da je istinito ono što vi imate, i ne budite prvi koji u to nećete vjerovati. I ne zamjenjujte riječi Moje za nešto što malo vrijedi.

(Kur’an, 2,40-41)

...Molitvu obavljajte i zekat dajite i zajedno s onima koji molitvu obavljaju i vi obavljajte...

(Kur’an, 2,43)

...koji će slijediti Poslanika, Vjerovjesnika, koji neće znati ni da čita ni da piše, kojeg oni kod sebe, u Tevratu (Tori) i Indžilu (Jevanđelju), zapisana nalaze...

(Kur’an, 7,157)

Kada više nije bilo načina da se iznova sklapa savez sa “starim Izraelom”, Bog je iz milosti Svoje odlučio poslati posljednjeg Poslanika, ali ne više samo narodu Izrailjevu, nego svim narodima svijeta. Poslanik-dovršitelj ciklusa poslanstva i svega Božjeg objavljenja, biće podignut iz naroda koji nije izravno vezan za “dom Davidov”. Ali, s druge strane, taj Poslanik je izravni potomak doma Ibrahimovog a.s.. Judeo-kršćanska tradicija je u ovome elementu oprečna Islamskoj tradiciji, samim tim što posjeduje takav koncept povijesti koji ni načelno ne predviđa eru Islama i poslaničku misiju posljednjeg Poslanika Muhammeda a.s.. Ono što je Muhammed a.s. u Islamskoj tradiciji glede Objave i poslanja, to je Isa a.s. u krćanstvu uz još neke dodatne osobitosti koje nisu primjerene duhu i naravi Islamske objave, a Musa a.s. u judaističkoj tradiciji.

Bit naravi objavljenih riječi Božjih, prema Islamskoj tradiciji, ne čini bilo kakav čin utjelovljenja. Riječ Božja nije punina Božje tjelesne uosobljenosti, već znak punine Božje prisutnosti, koja se, pokadšto, očituje u antropomorfnim apoteozama i raznovrsnim vizuelnim ukazanjima (munja koja šiba malodušne Israilce, gorući grm Musaov, rušenje planine, Džibrilova vizuelna ukazanja) i sl.. Dakle, objavljena riječ Božja uvijek je postajala samo znak punine Božje prisutnosti, kada je Bog navlastito prisutan, ali uvijek kao nešto posve drugačije, a nikako kao nešto utjelovljeno (verbo incarnato), postvareno. Jer, doista, nijedno Božje objavljivanje, prema Islamskom učenju, kroz povijest nije bilo izraz doslovnog Božjeg otjelotvorenja pod prilikama tijela i krvi. Svako Božje objavljivanje je bilo na osobit način izvođeno, a Božje ukazanje je zauvijek od ljudskog pogleda ostalo skrito:

Nijednom čovjeku nije dato da mu se Allah obraća osim na jednom od tri načina: nadahnućem, ili iza zastora ili da pošalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono što On želi.

(Kur’an, 42,51)

... Niko nije kao On!

(Kur’an, 42,11)

Pogledi do Njega ne mogu doprijeti, a On do pogleda dopire.

(Kur’an, 6,103)

Božji izaslanici su nestajali jedan za drugim, uvijek svjedočeći samo jednoga Boga i donoseći jednu istu radosnu vijest o Poslaniku Islama, a s njima su prolazile i njihove neuspjele ili samo djelimično uspjele poslaničke misije... Na koncu poslaničkog ciklusa, Bog jedan i jedini Gospodar svega svijeta, odlučuje poslati posljednjeg Poslanika, čija će misija potvrditi istinitost svih ranijih poslaničkih navještenja, ustanoviti ispravnost i izvornost ranije objavljenih Knjiga, koje bijahu dijelom uništene, ili utajene, ili prometnute i zamijenjene za puke ljudske uplitaje i opservacije.

Ova posljednja poslanička misija, koja je povjerena Poslaniku Islama, dovršitelju svega Božjeg objavljenja, punini Božje milosti, trajala je punih 23 godine dana. Kroz sve to vrijeme Bog saopćava svoju poruku, upotpunjujući i usavravajući svoj Zakon (Shari'ah), stečeno u svom providonosnom odnosu spram “izabranog naroda”, koji nevjerom odbijaše svaki savez sklopljen sa Bogom.

Koliko samo poslanika prije njega, sa punim žarom u srcu, ispunjeni tajanstvenim šapatom pouzdanog Džibrili Emina, naviješta živo Ime Bože, u malaksalu i nevjernu ljudsku dušu uvijek iznova zasađuju radost i nadu o skorom dolasku Poslanika-dovršitelja svega Božjeg poslanja i objavljenja.

Navještajući i nestajući sa povijesne scene, sa živim Imenom Božjim u srcu i nepokolebljivom vjerom u duši, napuštali su ovaj svijet, i pod Božjom providnosti (... i Ja sam te za Sebe izabrao. – Kur’an, 20,41)...(... i Ja sam učinio da te svako voli i da rasteš pod okom Mojim. – Kur’an, 20,39), stvarali su duhovnu jezgru za univerzalni duhovni genij buduće krajnje uspješne misije Poslanika Islama, čije ime je naviještao sami Bog tijekom svog hiljadugodišnjeg slanja Božanskih glasnika.

Muhammeda, sina Abdullah ibn Abdul Mutaliba i Amine, već prvi poslanik Božji, Adem a.s., bijaše vidio u raju, “gdje mu ime nad vratima rajskim slovima od svjetlosti ispisano bijaše.”

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

15

Petak, 01. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od ed
Sta ima ovdje nejasno?

Selamun alejkum,

Postovani Ed, onima koji hoce da shvate, koji su iskreni i dobronamjerni sve jasno, a onima koji hoce da siju smutnju i mute pa onda da love u mutnom nista nije jasno jer im je mutljavina u glavi i ta mutljavina je odraz njihovog pisanja ovdje na forumu. Takve ljude je nas narod nazvao "zanovjetci" a znamo da je zanovijetanje upropastilo prijasnje narode. Allahov poslanik a.s je ashabima savjetovao da se klone zanovijetanja.

Turci imaju jednu lijepu poslovicu o ovakvim zanovjetcima, a ona bi u prijevodu bila ovakva: " nije mu nijet da jede voce, nego da bije bascovana" Meni izgleda da ova deckrulija ne haje za plodovima islama.

Selam i pamet u glavu

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Petak, 01. Oktobar 2004

Evo mojeg dragog Bazarija, ne bih se vise usudio da ga uvrijedim jer Ashik je to, voli muslimane, pa se brzo i povrijedi, a ne zna da me je isekiro razmisljanjem jel mi halalio ili nije, ali nema veze. :)

Gdje bas nadje Resida Hafizovica, on je isuvise komplikovan, jer koristi ove filozofske izraze, mene vazda zbuni. :) Ne kazem nista protiv njega, ali meni je tezak. Jedino mi se eto ne svidja sto on svoje knjige pise tako da za auditorijum uzima Krscane, Jevreje, itd. ja bih vise volio da on pise nama. :) Dase obraca nama. :) A tekst je odlican koliko mogu da ga razumijem.

Ed,

opet ti sa tvojim to je to i tacka, ali ja nisam takva osoba, jer ja volim sad da razmisljam, da se pitam i da pitam, ti nemoj zamjeriti meni, nemij misliti da tim pitanje imam namjeru da nekog ili nesto izvrnem necemu i tako. Gledaj to ko zelju za saznavanjem i shvatices me zasto pitam pitanja.

Ovo sto si ti naveo za Ettehijjat zna, takoreci svako, jer to je prvo sto se nauci. Jo jedno me je iznenadila ona tvoja reakcija u smislu hadis nema sta da ti bude interesantan on je OBAVEZUJUCI, pa majka mu stara jasno je to. Ja sam mislio interesantan u smislu promisljanja, jer nosi masu poruka koje se ne mogu spoznati na prvi pogled ili citanje.

Nejse, nadam se da me neces mnogo ljuto gledati, vec da ces citati sta pisem. Evo ovako u jednom hadisu (a hadisi su obavezujuci:) ) Poslanik a.s. kaze: Miradz Mu'mina je namaz. To je rekao posto je dosao sa Miradza i kada ga je jedan od ashaba upitao hoce li oni dozivjeti Miradz.

Sada se postavlja pitanje gdje je nas Dzibril a.s., gdje i sta je nas Burak koji nas nosi na Miradz, itd. Dakle, mi znamo za dogadjaj na Miradzu sa Poslanikom a.s., ali kako sada da to mi dozivimo nas Miradz u Namazu? Zato ja i pitam pitanja i trazim. A vjeruj mi ne sunjam u Kur'an i Sunnet, nisam lud.

Sandzak,

no comment. :) Nemoj nesto zamjerit, halali. Vjeruj da ima i toga sto ti kazes. Ali nadam se insallah da ce takvi nijjetovi biti izbaceni u borbi sa samim sobom.

Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

17

Petak, 01. Oktobar 2004

Gerilac, jesi li ti prasinar. Ako nisi ne upadaj nam u rijec. Vidis da razgovaramo :).

I nije svaki hadis obavezujuci. Ali svi su interesantni :) .

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

18

Petak, 01. Oktobar 2004

Halali brate zbog mojih upadica. Ali si zaboravio cini mi se da sam pitanja neka pito, izmedju ostalog. :)

Jer namaz je ogroman, ima tu da se pise i pise, a kraj mu je Sehadet, onaj koi se spomenu u Ettehijjatu.

A sve pocinje sa abdestom, pa onda dijelovi abdesta, pa onda namaskim ruknovima, Tekbir pocetni, Stajanje, Rukju, itd.

Dakle namaz (Salat) govori o tom putu od Jezikom izjavljujem do Srcem potvrdjujem.

Put od Vjerovanja do Znanja (Uvjerenja). A ne moze se to shvatiti, ako se ne razmislja o tome sta se radi i sta to sve znaci. I kada se sve to redom postavi na svoje mjesto i kada se sve to redom skonta, onda ce se i skontati Ettehijjet.

Zato ja i postavljam pitanja vezana za namaz, abdest, pa imamo tu dzamiju, pa Ezan, itd. Sve je to uvezano i sve to vodi ovome Sehadetu koji smo izgovorili jezikom da bismo srcem potvrdili.

Kada ti neko opise nekog ti ga mozes zavoljeti preko price, ali kada ti tog nekog vidis onda to vise nije zamisljena ljubav, vec je to prava ljubav, osvjedocena. Zato i vodimo ove dijaloge i muhabbete i pitanja postavljamo.

A sejtan pokusava da nas od toga odvrati ubacivanjem raznih sumnji, smutnji, mrznje, huje, ega, itd.

Najopasniji je ovaj ego, on najvise koci u saznavanju.
Tako da ako hoce da se saznaje i da se ovako prica i da se do spoznaja i saznanja dodje mora da se ujedno vodi i bitka protiv svojeg nefsa.

I tacno mozemo osjetiti kada se je nefs umijeso i pricu pokvario.
Eh, nema mi Sandzackog sina, sta li bi on reko sad.

Oprosti ovom prasinaru.

Allahimanet.

prasina

Početnik

(10)

• »prasina« je zabranjen

• Poruku poslati

19

Petak, 01. Oktobar 2004

Selam Alejkum i Pomoz' Bog

Zahvaljujem se na odgovorima i pokusajima odgovora, slazem se Ed da je sehadet i forma ali i sustina, upravo zbog toga sam i pokrenuo temu, u slucaju etehijatu moja omaska, izvinjavam se.

Ipak se na kraju odgovor svede da je to zbog ostalih da bi upratili formu? Zar ne? Ali je to i dalje sustina uslov imana.

Mozda sam ja spor na shvatanju ali ja i dalje ne razumijem ukoliko neko govori o sebi ne koristi svoje vlastito ime? Zar ne?

Da je odgovor u gore navedenom zar bi bio poslaniku problem poduciti ashabe kako oni donose sehadet? za razliku od njega?

Mene to i dalje buni, al more biti da je to zbog moje intelektualne ogranicenosti(gluposti).

Jos jednom zahvaljujem na odgovorima, i ukoliko neko ima drugacije vidjenje, pojasnjenje, bujrum.

Usput gerilac je naveo par pitanja na koja bih ja volio znati odgovor. Pa ukoliko clanovi foruma znaju ili ako je gerilac raspolozen da pojasni Bujrum.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

20

Petak, 01. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od prasina
Selam Alejkum i Pomoz' Bog

Mozda sam ja spor na shvatanju ali ja i dalje ne razumijem ukoliko neko govori o sebi ne koristi svoje vlastito ime? Zar ne?

Alejkumu selam i Bog ti pomogo,

polahko. Citaj, razmisljaj,... ne moze to odmah.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Social bookmarks