Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško
  • »Ertan« je autor ove teme

Datum registracije: 07.11.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 18. Decembar 2002

Sekte

Smatrao sam da bi mozda bilo uputno da ovde povedemo diskusiju o jednom od najvecih problema danasnjice - sektama. Gledao sam par emisija o sektama i moram priznati da sam se iskreno zgrozio sta te organizacije rade i na sta su sve spremne. Predlazem da govorimo o uzrocima, prevenciji, borbi protiv sekti, njihovom destruktivnom delovanju itd.
Od pocetka ratu u bivsoj Jugoslaviji, pa na ovamo sekte dozivljavaju svoj procvat u Jugoslaviji. Posebno u Beogradu gde ima veliki broj sekti. Vecina njih radi ilegalno, ali treba napomenuti i vaznu cinjenicu da ovdasnji zakon dozvoljava regostrovanje (osnivanje) nove religije ukoliko postoje najmanje desetoro ljudi koji bi podrzali njeno osnivanje. Sekte obicno ciljaju na decu iz rasturenih brakova, nestabilnih porodica, gde po pravilu ima nezasticene i nekontolisane dece. Njih je lako zavesti. Upocetku to rade preko pesme, muzike, igre itd. dok ih potpuno ne uvuku, a posle im nema povratka. Sekte su gore i od alkohola, droge i SIDE, jer se u njima ljudi obicno odaju svim mogucim porocima. Njihovi obredi su u najmanju ruku odvratni. U Beogradu da bi neko postao clan neke sekte treba da prodje ritual. Obicno je to lezanje par sati u tek iskopanoj raki (u sitne sate, po noci) ili poliju krvlju hleb i zatim ga zajeno jedu. Njihovi rituali se zavrsavaju masovnim orgijama, sto dovodi do lakog sirenja SIDE izmedju clanove neke sekte. Drogiraju se, alkoholisu se, seku se. Omiljeno im je izvrgavanje ruglu hriscanstva (valjda zato sto je u Srbiji hriscanstvo prva religija). Citaju naopako hriscanske molitve zeleci da "prkose Bogu" i da se pokore satani. Sastaju se po grobljima na periferiji gradova, gde nema cuvara i tamo vrse svoje obrede.
Evo ovoliko za pocetak, samo koliko da nacnem temu. A imam nekoliko zaista jezivih prica koje sam cuo na TV.

Datum registracije: 26.11.2002

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 19. Decembar 2002

sekti ima svugdje. to je za svakog covjeka opasnost i za drustvo, jeste. mislim da se najbolje cuva od sekti kroz informasianje i razmisljanje isto kao kako se cuvati od manipulacije. to je jedna opasna stvar koja vodi ljude u psihicku zavisnost. deshava se isto u islamskom svijetu sa islamskim fundamentalistima.
i moze svako da padne na njihove trikove. kada znamo kakvim se psiholoshkim trikovima sluze takve organizacije onda mozemo i da se cuvamo od njih. mustra je stalno jedna te ista.

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško

• Poruku poslati

3

Slazem se sa tobom da je mustra ista i da predstavlja veliku opasnost po drustvo, a mislim da je institucija koja moze da se najbolje bori sa ovim zlom PORODICA. Zdrava porodica.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

4

Citirano

Orginalno od Ertan
Sekte su gore i od alkohola, droge i SIDE, jer se u njima ljudi obicno odaju svim mogucim porocima. Njihovi obredi su u najmanju ruku odvratni. U Beogradu da bi neko postao clan neke sekte treba da prodje ritual. Obicno je to lezanje par sati u tek iskopanoj raki (u sitne sate, po noci) ili poliju krvlju hleb i zatim ga zajeno jedu. Njihovi rituali se zavrsavaju masovnim orgijama, sto dovodi do lakog sirenja SIDE izmedju clanove neke sekte. Drogiraju se, alkoholisu se, seku se. Omiljeno im je izvrgavanje ruglu hriscanstva (valjda zato sto je u Srbiji hriscanstvo prva religija). Citaju naopako hriscanske molitve zeleci da "prkose Bogu" i da se pokore satani. Sastaju se po grobljima na periferiji gradova, gde nema cuvara i tamo vrse svoje obrede.

Vrlo interesantno i zamisli skoro da se do detalja poklapa sa Holivudskom predstavom satanističke sekte.Meni liči na sledeće- okupi se grupa tinejdžera koji ne znaju šta će sa sobom, uzmu i odgledaju gomilu filmova, i odluče da budu cool satanisti - pa onda idu i ruše spomenike, crtaju pentagrame itd. Čist tinejdžerski "ja sam opasan" sindrom.

Ovo je zaista interesantna i veoma osetljiva tema.
Mislim da joj se ne sme pristupa olako i bez poznavanja principa i delovanja pojedinačnih sekti.
Prvo.
Dotiče se slobode religijkog mišljenja. Pitanje je smeš li nekoga proganjati zato što misli ili radi obrede drugačije od tvojih?
Ukoliko ima kriminalnih aktivnosti tipa ritualnih ubistava, krađa, puštanja u promet opojnih droga, silovanja i sl. onda treba da se policija angažuje i kazni počinioce. A ako ću da ja budem happy i pevam ceo dan harekrišna umotan u čaršav to ne bi smelo zakonom da mi se zabrani.
Drugo.
Šta su u stvari sekte?
Jedina po mom mišljenju ispravna definicija originalno značenje, u kome označava malobrojnu religijsku grupu.
Pojam sekta obuhvata i satanistićke grupe, i hrišćanske, i indijske, i "dobre" i "loše." Nazvati neku grupu sektom nije uvreda.
Hrišćanske sekte kao što su Jehovini svedoci, Adventisti ili indijske tipa Hare Krišne su daleko od ovog delovanja koje ti navodiš gore. Oni se drže moralnih načela koji su propisani i u drugim religijama i to čine dosledno za razliku od pasivnih pripadnika najvećih religija.
Treće.
Koje su sekte u pitanju? Daj spisak pa da krenemo da analiziramo svaku od njih ili makar srodne grupe.

BTW Nisam pripadnik nijedne sekte već volim jasnu argumentovanu raspravu.

• Poruku poslati

5

moramo reci da su velike religije na primejr kriscanstvo nekad isto bila samo jedna jevrejska sekta. sa sektama to ti je isto kao sa ekstremistima u drzavi. ako uspu da pridobiju narod i srushe sistem i one dodju na vlast, onda nisu vishe sekte nego religije, a drugi su sekte.

ali ipak mislim da danas postoji nesto kod danashnjih sektei sta se razlikuje od religija tada ili sada.
to je totalitarizam, iskoristavanje sljedbenika itd.
imam tu negdje tacnu listu jedno oko 10 acki sta je karakteristicno za sekte (jer sma ucio o tome u skoli nekada) ali mi mucno da trazim.

evo na primjer sekta scientology kojoj pripadaju glumci kao tom cruise, john travolta i mnogi drugi.
nje ima i u njemackoj. ona na primjer prvo prica narodu kako nudi kurseve da covjek postane stabilan i dobr govornik i da bude srecan. na tome padaju naravno mnogi jer mnogi bi zeljeli to da budu. tu je njihova ciljgrupa oni malo bogatiji biznismeni koji imaju para. i onda on ode tamo da pravi test. nakon psihiloshkog testa i psiholoshke obrade on vec dobije interesovanje pa onda ode u psihicku zavisnost, sve dok mu ne iscupaju sve pare sto ima. samo na jednog zarade preko 10 000 Euroa najmanje. ali ni onda ga ne puste, jer pod navodom da je postao novi sposoban covjek on treba josh vishe para da zaradjuje dok je istovremeno vec dugo pod njihovom kontrolom.

i to je tipicno za sve sekte eto. totalitarni sistem. znaci sekta hoce da prodre u svaki dio zivota pripadnika. psihicka zavisnost pripadnika.
mislim da su to glavne tacke.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

6

Ovo je već nešto konkretnije. Treba imati u vidu da sektu čine malobrojni vernici koji su potpuno posvećeni toj religiji i obično žive u zajednicama. Ne mogu se upoređivati sa običnim vernicima pre bi se mogi upoređivati npr. sa manastirskom zajednicom.

Ako ovako posmatraš manastirsku zajednicu recimo hrišćansku zar tamo nema potpunog iskorišćavanja čoveka.Radiš od ujutru do uveče a između poslova si posvećen molitvama a za sve to nemaš nadoknadu do oskudnu hranu i smeštaj.

Da li onda treba zabraniti hrišćanstvo zakonom?

Voleo bih da pronađeš taj spisak pa da ga analiziramo tačku po tačku...

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

7

Citirano

Orginalno od TaCcs_NBG
znaci sekta hoce da prodre u svaki dio zivota pripadnika.

Zar to ne radi svaka religija?
Zar ti ne određuje recimo šta smeš a šta ne smeš da piješ i jedeš?
Zar ti ne određuje kako i šta smeš a šta ne da oblačiš?
Zar ti ne određuje uslove pod kojim možeš da imaš polne odnose?
Zar ti ne određuje šta smeš a šta ne da pričaš?
Sve ovo van onih svakodnevnih aktivnosti u molitvama koje su ti propisane.

I u čemu je onda razlika od sekti?

Citirano

Orginalno od TaCcs_NBG
totalitarni sistem.

Seti se inkvizicije i progona zbog drugačijeg mišljenja... Principa papske nepogrešivosti ...
Da li je to totalitarizam?

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško

• Poruku poslati

8

Hobbes da prvo otklonimo neke nedoumice. Naziv sekta se ispravno koristi za sekte koje su nastale u nekim religijama, a koje su priznate. Npr. sekte u hriscanstvu su katolicanstvo, pravoslavnje, protestanizam, u islamu siiti, suniti. Medjutim obicno kada se kaze sekte misli se na grupe ljudi koji nemaju veze sa religijom i u tom kontekstu sam ja pomenuo rec sekte. Mislio sam na one destruktivne, a ne one koje su priznate od odredjenih verskih zajednica. Nisam to posebno naglasavao, ali sam mislio da cete da razumete iz konteksta moje price o kome govorim.
Drugo, imas pogresno misljenje kada kazes da se to skuplja odredjena grupa tinejdzera koja hoce da ispade cool. Ovde se radi o dobro organizaovanim grupama ciji je cilj mentalna manipulacija mladima. Njihovi clanovi obicno jesu mladi, ali njima ne rukovode mladi, vec odrasli ljudi. Oni znaju tacno sta ce odredjenoj osobi u kojem trenutku da kaze da bi ih zaveli. Evo primera: Gledao sam na TV slucaj jednog decka. On je jedno vreme poceo cudno da se ponasa. Crtao je neke cudne znakove, i pisao cudne stihove. To su primetili njegovi drugari u skoli, a kada je vec bio uvucen u sektu i njegovi roditelji su poceli da sumnjaju, ali nisu nista preduzimali. I sta se desilo? Nasli su ga jednog dana mrtvog. Sada njegova porodica nezna je li izvrsio samoubistvo ili je ubijen. A za dosta ubistava u Bg se sumnja da imaju pozadinu u nekoj od sekti. Ili primer jednog coveka koji imao sestru koju nije dugo video, jer je zivela u Nemackoj. U medjuvremenu on je postao hronicni alkoholicar. Kada je ona dosla ona se ponudila da zajedno sa njenim prijateljima mu pomogne da se izleci. I stvarno su ga izlecili od alkoholizma, ali su ga uvukli u sektu. I kada je postao svestan ko su oni ustvari oni su mu se uselili u kucu i ne dozvoljavaju mu da udje u sopstvenu kucu. Cak su ga nekoliko puta prebijali. A policija mi ne pomaze.
Evo vidis iz ova dva primera ko su sekte. I ja postujem pravo veroispovesti, ali ovo prevazilazi okvire slobode veroispovesti. Ovo je nesto sto bi tebalo zabraniti i protiv cega se treba boriti. A taj tvoj primer sa svestenikom je smesan i ne moze se ovde upotrebiti.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

9

Moraš onda biti precizniji kod korišćenja termina.

Mnogo bi pomoglo kad bi recimo naveo konkretna imena sekti o kojima govoriš. Pa da potražimo nešto o njima...

A poređenje sa kaluđerima uopšte nije smešno. I sasvim je primereno recimo ovim sektama koje sam naveo u ranijim postovima.

Ovo što ti navodiš liči na satanizam a i tu ima različitih sekti pa pomozi navodeći malo konkretnih imena.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

10

Citirano

Orginalno od Ertan
Naziv sekta se ispravno koristi za sekte koje su nastale u nekim religijama, a koje su priznate. Npr. sekte u hriscanstvu su katolicanstvo, pravoslavnje, protestanizam, u islamu siiti, suniti. Medjutim obicno kada se kaze sekte misli se na grupe ljudi koji nemaju veze sa religijom i u tom kontekstu sam ja pomenuo rec sekte. Mislio sam na one destruktivne, a ne one koje su priznate od odredjenih verskih zajednica.

Po Vujakliji sekta-manja verska stranka ili manje udruženje kojese odvojilo od neke vece vladajuce verske stranke;jeres.
Po ovome ti ne stoji ni da su sekte pravoslavci i katolici a ni šiiti i suniti.

Sekte nisu priznate od verskih zajednica a imaju veze s religijom.Recimo Bahaizam, Medjunarodno udruzenje Krisnine svesti - Hare Krisna, Mormoni, Jehovini svedoci...Nijedna od ovih nije priznata od velikih religija.

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško

• Poruku poslati

11

Hobbes nemoj me uciti necemu sto znam. Znam zasta se termin sekta upotrebljava. Kazes da je sekta manja verska stranka ili manje udruženje kojese odvojilo od neke vece vladajuce verske stranke;jeres. E hajde mi sada reci je li se pravoslavlje odvojilo od katolicanstva ili katolicanstvo od pravoslavlja. Kada bi procitao par knjiga ili nekih clanaka video bi da sam u pravu kada kazem da su hriscanske sekte katolicanstvo i pravoslavlje, a islamske suniti i siiti.

• Poruku poslati

12

hobbes, ali ja sam naponuo da su relgije pocele nekad kao sekte. ali za razliku od religije, sekte imaju ljude koji kontrolishu tvoje razmisljanje i non stop si pod jihovim uticajem. nikad nisi sam. dok religije to nemaju. a koja religiozna zajednica to ima danas ona moze da se smatra kao opasnost za drustvo isto kao sekta.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

13

U pravu si TaCcs.
Pokušavam da ukažem da je termin sekte kako se kod nas koristi uobičajeno veoma neodređen.
Slažem se s tobom da je hrišćanstvo bilo sekta judaizma.
Primer scientologa je odličan mada oni kod nas nisu bili prisutni bar do 1997...Da li ih sada ima kod nas ne znam. Naravno oni nisu jedni od ovih grobljanskh tumarala.

Ertan navodi da su katoličanstvo i pravoslavlje sekte hrišćanstva.
To se ne uklapa u definiciju u dve tačke.
1. Obe su sada suviše velike da bi bile sekte.
2.Ni jedna nije odvojena o druge nego su se podelama u Rimskom carstvu stvorila dva cenra kako svetovne tako i duhovne vlasti. Obe su u trenutku raskolabile prevelike da bi bile sekte.

Ono što mene zanima su ove sekte na koje on misli...

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško

• Poruku poslati

14

Hobbes ti stvarno ne shvatas o cemu ja pricam. Taccas nije imao problema da shvati o cemu ja govorim, jer je ocigledno na sta sam mislio kada sam kazao Sekte, a to sto ti imas problema sa razumevanjem nije moj problem.

• Poruku poslati

15

Petak, 20. Decembar 2002

mislim da cemo danas najbolje poznat sektu po tome, da li ona ima nesto da kaze, znaci neku "radosnu vijest" ili kao bi reko, da vodi ljude ka boljem zivotu, bez manipulacije ili kontrole. ili da li ima cilj da koristi "izgubljene dushe" za njihove "vishe ciljeve".

ali sta je najopasnije je da neke sekte nemaju imena. one se smatraju samo kao neki pravac islama ili bilo koje druge religije. tako lako dobijaju sljedbenike. najbolji primjeri su islamskoj historiji aleviti, islamiliti, vehabije itd. mada ih ima kod kriscana puno puno vishe. ali kod nas naprimjer imaju ti novi pravci islama glavnu funkciju da razdvajaju drustvo. i mislim da ce se jedan sektash najbolje prepoznati po tome da on sebe smatra samim vjerovanjem i njegovim vanjskim stvarima kao bolji od drugih. on nemora nista da doprinsi drustvu, on sebe gleda kao najboljeg dok ce svi drugi otic u dzehenemskoj vatri. samim tim razdvajaju drustvo u vjernike i nevjernike. oni sami sebi daju autoritet da odredjuju ko ce u dzehenem a ko u dzenet. vjeruj mi licno poznajem takve ljude.

i samim tim dolazi do raspada drustva, jer takvi ne postuju druga misljenja osim svog prosveteljnog vodje. mislim da je to jedna od karakterisitka za jednu sektu. ona nemora da ima ime. sta sam josh primjetio kod sekti je da se njima prikljucuju izgubljene dushe (brivshi kriminalci, narkomani, ulicari) ili ljudi koje je lako manipulisat, na primjer djeca iz mjeshovitih brakova, ili djeca iz komunistickih familija, koje nikad nisu imali pojma o vjeri i onda cuju nesto novo. ali da bi zadrzali onu svoju superiornost prema "obicnima" njima nije dovojlno da jednostanvno budu "muslimani" kao drugi. nego hoce da budu neki extra muslimani.

isto tako mozemo karakterisat zapadne sekte. sve ljudi koji pojma nemaju o religiji, ili izgubljene dushe, ili kojima je lako manipulisat, ili djeca iz bogatih familija u kojima nije dato ono duhovno, ali kada bi se pomijeshali sa svijetom oni nebi vishe imali onaj osecaj da su bolji od drugih. onda se prikljucu sekti koja im daje osecaj da su nesto posebno i nudi im nesto duhovno.

evo vec smo ushli u onu "mustru" o koj sma pricao. mustra je kod svake sekte ista, ako znamo tu mustru onda nam ne prijeti opasnost od sekti. sta znaci da nam neprimeti opasnost da nas neko manipulishe.

a sto se tice vec postojecih velikih religija mislim da su i one pocele kao sekte. mada se islam nemoze smatrat kao sekta jer u mekki tada nije postojavao islam. dok sekta znaci kada se nesto razdvoji od vec postojeceg. dok je kriscanstvo pocelo kao jevrejska sekta. onda su bili kao ovo danas "ekstremisti" koji hoce da srushi sistem rimskog carstva. nakon trista godina proganjivanja i muka im je to uspjelo kada je rimski car konstantin veliki primio kriscanstvo. ojnda je on prozvo kriscanstvo kao drzavnu religiju i ond aje morao svako da bude kriscanin. ko nije bio onda je on bio sektash i ubujen je. unutar kriscana je tada imalo sekti. najbolji primjer su arijanci. koji su na svetom saboru u nikeji tvrdili da isus nije bogu isti nego mozda bogu slican, ali car je naredio da se oni zatvore. onda je unistena jedna druga sekta (mada je to mozda bila druga religija) maniheizam. naprimjer sveti avgistin prije nego sto je postao kriscanin on je bio manihejac. bogumili su onda jedan pravac manihejizma. ali i oni su bili unisteni. onda kasniej sekta albiniza u juznoj francuskoj i ona je po papinoj naredbi unistena. ali pravoslavlje i katolicatnstvo ja nebi smatrao kao sekte. to je mislim smao rezultat odvajanja rimskog carstva u istocno i zapadno od dioklecijana. pa onda je kasnije doshla shizma.

eto vidimo jedna od karakteristike sekti je isto da se nekad odovoje od velike struje pa kao im uspe da postanu onu mainstream onda su drugi sektashi a oni su isparvni. isto kao u politici. nekad je tito bio ekstremista koji hoce da srushi sistem. nakon nekoliko godina je covjek bio nenoramalan ako ne voli tita. a drugi ekstremisti.

komplikovana je to stvar.

zamalo zaboravi josh jedan mozda najbolji primejr da dam u vezi toga. kada se martin luther u njemacoj pobunio protiv pape, njega je njemacki car prozvao kao neprijatelja i "slobodnim kao ptica" znaci da moze da se ubije. ali kada su sve vishe ljudi slljedili maritna luthera i kada su neki knezevi preshli iz katolicanstva u protestantizam pa onda carevi (svedski kralj, i pruski car) onda martin luther nije vishe bio sektash. od toga potice i rijec protestant. od protesta. naravno niko nece da bude sektash:)

• Poruku poslati

16

Petak, 20. Decembar 2002

da nebi ljudi sad trazili dlaku u jaji i pocinjali sa "citiram" htio bih da dodam da u mekki prije islama tada nije postojavao monoteizam. i pojavom muhameda a.s kao poslanika ili nekoga koj propagira monoteizam on se nije odvojio od vec postojeceg i stvorio svoj pravac od vec postojeceg. nego je pocelo nesto skroz novo za arape. dok pojavom isusa u izrael to nije bio slucaj. isus se samo smatrao kao kako bih rekao podpuniivac jevrejske religije u tome sto se samtrao kao mesias. jes da mu jevreji nisu vjerovali, ni dan danas mu to neveruju ali sta ces:)

• Poruku poslati

17

Petak, 20. Decembar 2002

a da nebi puno filozofirali oko termina na sebi evo pogledao sam u rjecniku odakle potice rijec sekta:
secta: prateci princip, latinski sequi znaci "pratiti".

osim toga pishe kao definicjja sekte: mala vjerska zajednica koja se od velike odvaja.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

18

Petak, 20. Decembar 2002

Citirano

Orginalno od Ertan
Hobbes ti stvarno ne shvatas o cemu ja pricam. Taccas nije imao problema da shvati o cemu ja govorim, jer je ocigledno na sta sam mislio kada sam kazao Sekte, a to sto ti imas problema sa razumevanjem nije moj problem.

U pravu si.
Moje problem to što kad želim da pričam o recimo o muzici razlikujem klasiku, rock, folk pa i njihove podgrupe.
O sektama se ne može paušalno govoriti.
Pošto ti težiš tome ja se ovde isključujem iz dalje diskusije.
Over&Out

• »Holcicka82« je žensko

Datum registracije: 05.09.2002

• Poruku poslati

19

Petak, 20. Decembar 2002

Cijenim ovu tvoju novu temu, autor...
Mislim da ovaj problem je toliko vazan da je vec postao i globalni problem. Naravno da sam i ja se vec srela sa tim ljudima koji su na pogrijesnom putu. I vjeruj da mi je trebalo puno vrijemena dok sam shvatila sta su oni u stvari. Ljude iz bilo koje sekte ne treba primati u kuci niti u svoje drustvo.
Najvise me muka hvata kada covjek muslimana predje u neku sektu, sto sam na zalost dozivjela od svojih prijatelja i koje sam naravno po nekom kracem vrijemenu apsolutno ignorisala i izbrisala iz svoga zivot.
Jeli znate zasto su Zimske Olimpiske Igre bile u Salt Lake City???
Evo sada cu reci zasto??? Salt Lake City su osnovali marmori jedna od najvecih sekti, u ovoj sekti spadaja vecina popularnih holivudskih zvezda pa cak i neke latinoamericke kao napr: Ricky Martin. Naravno svi oni koji imaju dovoljno veliki kapital. U Salt Lake City se zadnjih 10 godina ova sekta skroz gubi, vec su se i mnogobrojini gradjani ovoga grada bojali da se ce ova sekta izumreti. I nisu imali drugi nacin kako vise ljudi prevuci u svoju sektu, neg od ovih Zimskih Igara, i svi reprezentanti svijeta bili su pozvani specijalno u njihove crkve na gozbu kako bi se pokazali kako njihova sekta vrijedi i naravno ponudili narodu da li bi oni htjeli preci ovoj sekti kako bi se ova tradicija odrzala i kako je zalosno vidjeti kako se svi ove sekte uzvracu, jer je tako dobro i tako milostiva... Ali na zalost bilo je par naivnih ljudi koji su naseli ovoj njihovoj djavolskoj taktici!!!

Marmori vjeruju u jednu veliku glupost i oni su na sejtanskom putu. Zamislite kada njihovo djete je bolestno a treba mu krv, niko iz familije niti otac niti majka nesmiju njemu krv dati. Ili na vece oko 18:00h idu u sume, i vjeruju da neki andje ce njima baciti dovoljno hrane kako bi docekali jutro.
Ili cak sta vise osnova ove sekte, kako je pocela:
Davne 1885 godine u crkvi St.Patrick je neki svestenik dosao u crkvi i dok je ulazio neki cudan zrak se pojavio iz neke knijige i on nije mogao citati vec mu je andjeo strazni donijo naocare i on je poceo citati,a to je naravno pocetak ove sekte. Zar ne vidite kakvoj gluposti ovaj narod vjeruje?? Zar ne vidite koliko je to naivno i glupo???
Susrecem se sa ovim izgubljenim narodom stalno, ponekada imam utisak da ne zivi na zemlji ali u nekim iluzijama!!!
Imala bi puno pisati o svim sektama ali ova me najvise fascinuje, jer je osnovana na najvecoj gluposti covjecanstva!!!
"Sve sto se pamti zaoboravi se, a sve sto se napise, ostaje da se pmati"

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško

• Poruku poslati

20

Petak, 20. Decembar 2002

Cuo sam jednu pricu na TV-u. Desilo se u Beogradu jednoj imucnoj beogradskoj porodici. Njima je skoro umrla cerka, a imali su jos i malog sina, koji je isao u osnovnu skolu. On je isao na internet. Jednom mu se javio na chat neko i poceo sa njim da prica. U pocetku su se malo upoznali, a onda ga je taj neko upitao: "Da li verujes u Boga?". Decak je odgovorio sa verujem, a onda ga je taj zapitao: "Pa ako verujes, zasto je Bog dozvolio da tvoje sestra umre?". A decak nije predhodno uopste spominjao smrt njegove sestre. Onda su sve vise i vise razgovarali. To su ocigledno radili neki strucni ljudi, koji su vicni mentalnoj manipulaciji. Malo po malo su uvalcili decaka, koji je iz dana u dan sve vise vremena provodio za kompjuterom. Onda su mu predlozili da ubije svoje roditelje i rekli su mu da kada ih ubije dodje na odredjeno mesto gde ce ga oni uzeti i gde ce on ziveti sa njima, kako ce ga oni cuvati, i kako ce njemu biti lepo sa njima. Kada im je rekao da on to nece da uradi, onda su mu oni pustali snimke njega kako ide u skolu, i iz kuce. Da ga zastraze, da bi mu pokazali kako su ga pratili i pretili su mu. Na kraju se decak nekako izcupao i ispricao sve svojim roditeljima, tako da je sprecena tragedija. A kada su ga kasnije pitali, rekao je da je razmisljao da uradi to sto su mu ovi predlagali, tj. da ubije svoje roditelje.
Ovim primerom sam zeleo da pokazem znacaj porodice u borbi protiv sekti. Ukoliko je porodica jaka, velika je verovatnoca da se dete nece uplesti u neku od sekti. A ukoliko je porodica ranjiva, slaba ili u bolu kao predhodna onda deca iz te porodice su izlozena visokom riziku da ih prigrabi neka od sekti ukoliko se o njima ne povede racuna. U ovim slucajevima na decu treba obratiti ekstra paznju, jer je dete koje je izgubili brata, sestru, majku ili oca lako zavesti na kriv put.
Nadam se da je sada svima jasno na kakve sekte sam ja mislio kada sam otvorio ovu temu. Ne zelim da imenujem ni jednu posebno, jer su one sve iste.

Social bookmarks