Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko
  • »Sarah« je autor ove teme

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 20. Maj 2004

SELAM - ISLAMSKI POZDRAV

Esselamu alejkum,
Zelim da otvorim ovu temu sa ciljem da ukazem koliki je znacaj naseg pozdrava – selama.

“Kada pozdravom(selamom) pozdravljeni budete, ljepsim od njega otpozdravite, ili ga uzvratite, jer ce Allah za sve obracun traziti”. (An-Nisa, 86)

„Vi necete uici u dzennet dok ne budete iskreni vjernici, a iskreni vjernici necete biti sve dotle dok se ne budete medjusobno voljeli. Zelite li da vas uputim sta treba ciniti da biste se medjusobno voljeli? Pozdravljajte se (nazivajte selam) medjusobno“. (Hadis)

Selam kao pozdrav je imperativ neprikosnovenog Kur’ana i praksa Poslanika s.a.w.s. Kako je uzviseni Kur’an neprikosnoveni izvor sveukupne islamske vjere , kao pripadnici islama duzni smo jedni drugima selam nazvati.
Rijec selam izrazava misao mira: mir u sebi, medju ljudima i u svijetu. Islam je kao internacionalna vjera svoj pozdrav selam, oblikovao na arapskom jeziku, kao vjerskom jeziku muslimana. To je prva legitimacija kojom se musliman legitimize drugom muslimanu, makar ih jezik razdvajao, i makar jedan zivio na Istoku, drugi na Zapadu.Prelijep je osjecaj kada ti npr. crnkinja nazove selam. Selam - internacionalni pozdrav za sve muslimane u svijetu.
On se izrazava na arapskom jeziku rijecima „Esselamu alejkum“(Neka je na vas spas, mir, sigurnost i dobrobit), za onoga koji prvi pozdravlja, a „We alejkumu selam, (we rahmetullahi we berekatuhu)“ za onoga koji otpozdravlja.
Selam nije samo pozdrav, vec i zelja koja izrecena postaje i dova upucena Allahu dz.s. za trajni i svugde prisutni mir, spas, sigurnost, slobodu svim muslimanima koji nazivaju, prihvataju i uvazavaju selam dajuci mu prioritet nad svim drugim pozdravima koji su se „odomacili“ medju muslimanima. Udomaceni pozdravi su cesce u opticaju, nego najveci pozdrav – selam.
Ako analiziramo „udomacene“ pozdrave kao sto su: merhaba,dobar dan, zdravo, cao... mozemo primetiti da imaju lokalni sadrzaj, imaju svoju vremensku ogranicenost i daleko su od univerzalnog znacenja, koje sa sobom nosi selam. Do nedavno selam su nazivali samo stariji, i to uglavnom oni koji su posecivali dzamiju. Na kraju bih da zakljucim da selam ima apsolutni prioritet nad drugim pozdravima. Kada je znacenje selama mir, sloboda, sreca, sirimo ga! Nazivajmo ga u svim medjusobnim kontaktima.
Da li koristite selam, kad, koliko cesto?

Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 20. Maj 2004

Esselamu alejkum

Bila je jedna radio emisija poodavno sad se već ni ne sjećam gdje, znam samo da je program na Bosanskom za dijasporu. Voditelj u jednoj emisiji bi uvijek počinjao selamom. Jedne prilike za početak on kaže "Primio sam prilično poziva u kojima se traži da selam zamijenim nekim modernijim svjetskim pozdravom. Pa sam ja potražio koji su to pozdravi i evo danas ću da vas pozdravim jednim pravim svjetskim pozdravom. Dragi slušaoci Esselamu alejkum."
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

3

Petak, 21. Maj 2004

Najljepsi pozdrav sto ja stvoren za nas muslimane mada se slabo koristi.Vecina koristi Merhaba sto znaci dobar dan ali ipak Sellam je Sellam.

Sellam
" Bilen alemlere rahmettir "

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

4

Petak, 21. Maj 2004

Citirano

Orginalno od annonimus
Najljepsi pozdrav sto ja stvoren za nas muslimane mada se slabo koristi.Vecina koristi Merhaba sto znaci dobar dan ali ipak Sellam je Sellam.

Sellam

Sellam = seLam, u arapskom pismu u rijechi selam, na slovu L nema teshdida i ne chita se dvostruko, pa se shodno tome u nashem jeziku i pishe jedno L.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

5

Petak, 21. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Utopljena u Casi

Sellam = seLam, u arapskom pismu u rijechi selam, na slovu L nema teshdida i ne chita se dvostruko, pa se shodno tome u nashem jeziku i pishe jedno L.

Objasnio to nama ed jos poodavno ;).
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

6

Petak, 21. Maj 2004

Citirano

Orginalno od pink
Objasnio to nama ed jos poodavno ;).

Mislish da je? :) Slichna stvar sa uchio i nauchio....
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

7

Petak, 21. Maj 2004

Citirano

Mislish da je? :) Slichna stvar sa uchio i nauchio....

To ne, taman posla! :D

Znam da je slusala, ucila i naucila 8) .

P.S.Nastavimo preko PM ili na chat-u da ne kvarimo ovako lepu temu :).
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

8

Petak, 21. Maj 2004

Pohvala nastavnichkog vijecha :)

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

9

Petak, 21. Maj 2004

Utopljena u Casi

Ziveo sam i radio 1-godinu u Dubaiu,pa mi ti nemozes reci kako se pise izgovara.Da nije mozda Sallam posle S dolazi A a ne E !!!!! :klanja:

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

10

Petak, 21. Maj 2004

Citirano

Orginalno od annonimus
Utopljena u Casi

Ziveo sam i radio 1-godinu u Dubaiu,pa mi ti nemozes reci kako se pise izgovara.Da nije mozda Sallam posle S dolazi A a ne E !!!!! :klanja:

Nisam vas htjela uvrijediti, niti vashe znanje poniziti. Moje skromno poznavanje arapskog pisma mi govori da ste napravili grijeshku, a duznost mi je bila istu ispraviti. Mozda nisam trebala ovako javno, ali ne kontaktira mi se na privat, stoga molim da primite moje izvinjenje.

Rijech selam je sastavljena iz suglasnika S (sin), L (lam), M(mim), i samoglasnika E i A.
S sa E na njemu se chita kao SE, da je umjesto S(sin) bio S(sad) onda bi se chitala SAlam. Na lamu nema teshdida stoga se chita obichnom duzinom.

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

11

Petak, 21. Maj 2004

Utopljena u Casi

Nema veze nisam se naljutio.Svako iznosi svoje znanje.Jos nesto cu te zamolit "nemoj mi persirat" hvala ti.Pvt kod mene radi samo za muskarce a za zene ne!!!Nije nikavkva diskriminacija vec staro iskustvo.I molim te nemoj svatit ovo muskarci pogresno.Hvala

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

12

Petak, 21. Maj 2004

Citirano

da je umjesto S(sin) bio S(sad) onda bi se chitala SAlam.

Da se nadopunim... u arapskom pismu su samoglasnici e, i, u, a. E se chita kao 'e' na tzv. obichnim suglasnicima. Ima pravilo da se 'e' chita kao 'a' kada se nadje na jednom od 9 'tvrdih' glasova. Onda se: 'e' chita kao 'a', 'en' (tenvin) kao 'an', i kada se na tvrdom glasu nadje sukun, 'e' ispred njega se chita takodjer kao 'a', iskomplikovah, halalite...

Citirano

Mozda nisam trebala ovako javno, ali ne kontaktira mi se na privat, stoga molim da primite moje izvinjenje.

Citirano

annonimus
Pvt kod mene radi samo za muskarce a za zene ne!!!

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

13

Petak, 21. Maj 2004

Sarah to lijepo opisa i objasni...

Esselamu alejkum wr. wb.

Najljepši,i najobuhvatniji pozdrav,je svakako Selam !
Vidim,da se lijepo poznaje i materija,oko pisanja i izgovaranja ( ispravnog ) i tim povodom čestitke našoj,...[SIZE=3]u čaši utopljenoj [/SIZE] . ([SIZE=1]samo se pitam,je li u čaši med,voda,..ili šta drugo [/SIZE] ??? )

Na ono što je objasnila Utopljena u čaši,..ja bih još dodao sledeće :

1. [SIZE=3]Esselamu-alejkum werahmetullahi weberekatuhu.[/SIZE]
2. [SIZE=3]Esselamu-alejkukm.[/SIZE]
3. [SIZE=3]Selamun-alejkum.[/SIZE]

Na ova tri načina je ispravno pozdravljati se međusobno.

U svakom slučaju je najvrijednije pozdravljanje sa Esselamu-alejkum werahmetullahi weberekatuhhu , ali nije pogrešno ni sa ostala dva oblika pozdrava.

Mozda je već i ranije rečeno,..ali nije na odmet napomenuti ponovo,

Citirano

Vrlo je lijepo, osim Selama pri susretu,selam nazivati, takođe i na rastanku sa prijateljem,jer postoji i Hadis ( Božijeg poslanika a.s. ) u kojem se doslovce kaže:

'' DA NIJE NIŠTA VAŽNIJI SELAM, PRI SUSRETU, OD ONOG NA RASTANKU ''
.

Esselamu-alejkum wr. wb.

M.S. ......meSSko...... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

14

Petak, 21. Maj 2004

"Sirite selam da bi ste se medjusobno voljeli " hadis
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

15

Subota, 22. Maj 2004

Utopljena u Casi

Vidim da si me citirala,lose si protumacila moj text.Mada nema veze.Sa ovim odgovorima bezimo od teme.Najbolje je da ostavimo kako je da bi imali ljudi sta da kazu za Selam a ne da citaju nase replike.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

16

Subota, 22. Maj 2004

prenosi se od Aise.r.a : Najvise sto vam zidovi zavide je Nazivanje Selama i Aminovanje posle Fatihe ....... :klanja: :klanja: :klanja: :klanja:
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

17

Nedjelja, 23. Maj 2004

Alejkumu selam Sarah,
Bas lepa tema, da te Allah nagradi.

Posle ovakog teksta koji nam ti iznesa ja nemam nista dodati.
Selam nazivam, nekad cesce, nekad redje, ali trudim se. (o)

Pazi koju igru igras.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 24. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

U posljednje vrijeme se javlja neka vrsta pomodarstva, jer se na neki nacin zeli selam "modernizovati", pa se umjesto minimuma selam alejkum kaze samo selam.
To je veoma pokudjeno, cak sta vise kada vam neko kaze samo selam uopste mu se ne odgovara kao na selam alejkum, jer nije nazvao potpun selam.

Tako da draga braco i postovane sestre minimum da bi selam bio valjan je Selam alejkum. I naravno potvrdjujem da se Selam izgovara i pise sa jedno L i da se ono A cita E. Dakle, Selam alejkum.
Ostali oblici su onda uljepsavanje selama, gdje se dodaje we rahmetullahi ili jos we berekatuhu, itd.

Posto neko pomenu i Merhaba, moram reci da je to takodjer islamski pozdrav kojeg je koristio Poslanik a.s.
Dakle, moze se reci i Merhaba.

Tema je odlicna, meni se svidje, jer je selam veoma vazan u muslimanskom zivotu.

Da Allah ngradi pokretaca teme.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Social bookmarks