Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško
  • »Tashke« je autor ove teme

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 24. Novembar 2008

Shopping u Pristini/na Kosovu

U zadnje vreme sve vise cujem od raznih ljudi kako pricaju da idu u kupovinu u Pristini(ovi sa severa Sandzaka-Rozaje idu u Pec) jer su cene izuzetno niske i da se moze pazariti dobra roba za nisku cenu.

Uglavnom se radi o odeci,obuci i tehnici,pa me interesuje ima li na forumu nekog ko je bio,ili je neki vas clan porodice bio da nam kaze nesto vise o tome?

Kakav je kvalitet robe,i kako se prelazi carina sa kupljenom robom,tj da li se uopste placa nesto ili ne?
Sve ostale informacije bi takodje bile korisne.

Takodje,postoji od pre par meseci i bus linija na relaciji Np-Pristina koju drzi neki privatnik,mislim da se firma zove Aurora i da je povratna karta do Pristine i nazad oko 10 eura
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

2

Bio sam ja jednom i mogu reci da se isplati. Pocevsi od benzina, prehrane, garderobe, sve je jeftinije. Kod nas su cene toliko skocile, da garantujem da se svakome isplati da bar jednom mesecno ode do Kosova i kupi sebi makar namirnice. Garderoba takodje jeftinija, mada nesto nisam imao vremena da je gledam. Trebao sam da odem do Pristine, jer je tamo najveci i najbolji izbor gardeorbe, ali na zalost nisam stigao. Belu tehniku nisam gledao, ali pretpostavljam da je slicna situacija.

Posto sam bio samo jednom ne znam nekih Bog zna kakvih mesta gde moze jeftino da se pazari, ali mogao bih da preporucim super market EMONA koja se nalazi na putu od Kosovske Mitrovice do Vucitrna (sa leve strane). Tu sam uzeo nekih namirnica, poneo racun i uporedio sa cenama kod nas (kod Rekica) i sve je bilo bar 20% jeftiniji. A dosta proizvoda je bilo jos jeftiniji. Cene kod nas su kao na zapadu, cak i skuplje. To garantujem. Ocigledno da Miskovic zna sta radi kad finansira sve partije u Srbiji. Ali da ne sirim temu.

Tako da ukoliko hoce neko da kupuje namirnice, ja preporucujem ovo mesto. Nadam se da ce i ostali preporuciti nek druga mesta za neke druge artikle.

Sto se tice kvaliteta robe: koliko para, toliko i muzike, kao i svuda. Ja sam kupio neke dve trenerke po 25 evra (takve se u Pazaru prodaju po 30). Izgledaju stvarno ekstra, na prvi pogled niko ne bi pomislio da nisu orginal. Mada im kvalitet nije Bog zna kakav. I uzeo sam neke skroz jeftine patike za kosarku kojima sam zadovoljan.

Sto se tice carine, koliko je meni poznato nije dozvoljeno uvozenje bilo cega iz Kosova, a da se ne prijavi. A kada se prijavi onda se verovatno placa PDV ili carina ili oboje. Pretpostavljam da se ljudi snalaze na razne nacine, mada mozda za neke manje kolicine ni na carine ne prave problem.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

3

Auuuu gdje bi tek mi iz Bosne trebali ici u shoping kada nam je opet sve skuplje nego u Srbiji - kod nas su cijene evropske a plate somalske ?!
A kako vi sada koji kupujete na Kosovu, mislim kada se vraćate u Srbiju ako su u pitanju neke veće količine ima li kakvog oporezivanja :d
Na vatru odgovori vatrom !

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

4

Utorak, 25. Novembar 2008

Ja sam bio sa drugom prije mesec i po. Krenuli smo namenski u Pristinu.
To mi je bilo prvi put da idem u Pristinu. Stigli smo tamo nakon sto smo prosli
prvi punkt u Ribariću gde su bili policajci iz Tutina i Pazara. Tu
se nasao covek sa golfom koji se vraćao sa KOsova u kome su bile dvije zene i ko zna jos sta :),
jer je auto legao! To je bila sezona zimnica tako da je covek kupio paprika
koje su bile jeftinije tamo.

Posle toga dosli smo na punkt KPS-a i KFOR-a. Tu su nam zapisali imena, podatke o automobilu.

Nakon toga smo prosli pored patrole srpske policije, pa pored patrole albanske policije
koji su nas zaustavili i objasnili kako da dodjemo do Pristine. Nakon toga smo prosli
barikade gde nas je sacekao do zuba naoruzani Danac :). Nije nas zaustavljao.

Napomena: Sa nama je bio i drug iz Sarajeva koji je bez problema presao granicu.
Uslov je jedino bio da je prijavio boravak u Srbiji.

Mi nismo nasli pijac (jer je to na periferiji Pristine a ne u Pristini), pa smo
vreme proveli u Pristini. Sto se tice cena, evo mojih zapazanja.

U cuvenoj zgradi Boro i Ramiz, bilo je butika i cene su bile skoro kao kod nas.
U supermarketu (velicine kao prosecan market Rekic u Pazaru (Ne veci od 300 KVM)).
Hrana je jeftinija. Neki artikli drasticno, a neki malo manje drasticno :). Video sam iz kola na nekim izlozima da su zenske
čizme jeftine (pisalo je 10 i 15 evra).

Konkretno što sam video od proizvoda je: Virsla Perutnina Ptuj (bez omota 4 komada) kostala je 55 din (u Evrima su cene). Takve
virsle su u Pazaru 75 din pa na vise. Ovde u Beogradu su 118 din!!!

Kiki :) bombone 27 din, kod nas 45.

Parizer takodje drasticno jeftiniji. Extra pileci parizer slovenacki 800 gr 135 din, a kod nas je oko 190. Neki slatkisi još.
Mlijeko i mlečni proizvodi jeftiniji nego kod nas. Prasak za ves...

Benzin je u Pristini i ostalim gradovima Kosova gde su Albanci i gde ima nekakvog zakona
bio 85 din, a kod nas je tada bio 95 dinara. Kurs je tada bio 85 din za 1 eur (radi lakše orijentacije). A u delu Kosova
izmedju severne Kos. Mitrovice pa do granice (gde nema nikakvog zakona), cena benzina je bila 58 din (a u Srbiji 95)!

Benzinske stanice su na svakih 100 metara sa obe strane (mozda i gušće). Ljudi su svoje bašte
pretvorili u benzniske stanice i bukvalno sede u bašti, igraju karte (jer niko ne mora da radi
pošto svakako primaju bar po jednu platu, ne plaćaju struju, vodu, griju se na kradena drva iz šuma, voze kola bez registarskih oznaka....).
Uđeš mu kolima u avliju, sipaš i ne misliš :).

U Prištini smo našli prodavnicu polovne računarske opreme gde su cene polovnih laptop IBM računara PENTIUM 3 I PENTIUM 4 bile do 350 eur
sa popustom za studente od 20 eur. Ta je firma u ulici Garibaldijevoj. Ako neko bude tražio neka pretraži internet. Cene nisu baš niske za ove polovne
računare ali se ipak radi o vrhunskim poslovnim IBM-ovima. POlovni desktop računari bez monitora su od 140 EUR pa do 190 EUR najskuplji. Svi brand name HP, IBM, COMPAQ.

Drug je kupovao boje za slikanje i kaže da su duplo jeftinije nego u Sarajevu gde je do sada nabavljao.

Mlađi Albanci ne znaju bosanski uglavnom, neki slabo, a stariji znaju svi. Inače, nova računarska oprema NIJE jeftinija kako smo mi mislili,
već naprotiv, u nekim radnjama skuplja nego kod nas.

Još jedna napomena. Vozite oprezno i po ograničenjima jer ima veoma mnogo policije na putevima.
Nama je dosadilo jer na nekim mestima ima ograniščenja i 20 KM.h (VEROVALI ILI NE osećaj je kao da stojite) a radar je odmah iza.

Pri prelasku granice pozovite se na svoju naivnost jer će oni to svakako i zaključiti :). Znaju oni ko švercuje. Ako pazarite nešto
što nije velikih gabarita, možete to da stavite ispod nogu ili sedišta, neće vam pregledavati. Mada, nikad se ne zna :). Recite da ste uzeli
neke stvari za svoje potrebe!

Bliže je kad se ide preko Ribarića i Zubinog potoka, a ko hoće da ide samo po gorivo (idu ljudi), najbolje mu je da ode do Leška, napuni rezervoar
i natrag.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško
  • »Tashke« je autor ove teme

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

5

@ Phikret
Pa kupil ti sta il ste bili za samo za boje?
Da nisi kupio onaj bicikl sto si planirao?
Gde si ga sakrio ako jesi,ispod nogu jel? :D
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

6

Ja nisam bio a moracu.

Drug mi ide svakog meseca i hvali se. I reko je da ne kupuje vise kod nas, kupuje orginale dole 20-30 % jeftinije nego kod nas , a izbor je mnogo bolji, to i ja sam vidim jer jaknje i dukseve koje je kupio, su stvarno vrh.

Moracu i ja da probam.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

7

Petak, 28. Novembar 2008

posto ne kupuje kod nas dukseve,(ili sta vec)vec ostavlja pare na kosovo ,tom logikom moremo slobodno da stavljamo katanac na grad i privredu
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

8

Petak, 28. Novembar 2008

A mozda da i ne stavimo katanac na grad i privredu nego more bit ovi nasi bizMismeni stave prst na celu, te se prekontaju i zakljuce da to sto stavljaju marzu od 300-400% mozda i nije tako dobro. More bit i da iz ove situacije se poprave i promene svoj odnos prema musteriji, te da musteriju ne gledaju kao nekoga od koga ce da uzmu pare, a posle ga zaborave cim izadje iz prodavnice. A more bit i da svoje zaposlene pocnu da gledaju kao na ljude, a ne kao na robove.

Lijep je taj lokal patrotizam, ali samo kad ima smisla i osnova. Eto na primer, kad je poceo Ramazan ove godine u jednom od lokalnih lanaca prodavnica su cene prehrambenih proizvoda naglo skocile. Zna se da ljudi vole da makar za Ramazan imaju nesto bogatiju trpezu i takoreci moraju da kupuju malo vise, te je to vidjeno kao dobra prilika za vecu zaradu. E upravo tu se za mene zavrsava sva prica o lokalnom i svakom drugom patriotizmu. Nego ja sad lijepo, kad mi treba nesto, a nije toliko hitno, lijepo utefterim, pa cu cu prvom prilikom ako Bog da inshala da odem na Kosovu i kupim za mnogo manje para nego sto bih to kod ovih lokal patriota. A to da'l ce on stavit katanac na prodavnicu, te umesto njega doc nego drugi, savrseno me ne interesuje.

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

Datum registracije: 27.03.2007

• Poruku poslati

9

Subota, 29. Novembar 2008

Trazio sam kod nas stabilizator struje jer mi je los napon i kostao je oko 90 eura od 2000w. Na kosovu sam od istog proizvodjaca samo od 5500w pre neki dan kupio 55 eura a onaj MP3 modulator sto je kod nas svuda 20 eura na kosovu sam platio 15 eura sa 2gb karticom i ako Bog da ja odoh opet u ponedeljak da prosetam. :D
Univerzum se još uvek širi a ja nemam mesta da parkiram auto.

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

10

Vidim dobar je fazon skontala mlada kosovska država - ali mogu da kažem samo aferim, jer nažalost bošnajčki švercerima bilo gdje su puna usta patriotizma jer njime pune džepove. Ali kosovari izgleda polahlo privlače pažnju na svoju državu - tako je i Island velikim kamatama privukao engleske štediše da ulažu novac u njihove banke :D
Na vatru odgovori vatrom !

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

11

Patriotizam se ne ogleda u tome... Ko vidi patriotizam na taj nacin, Bog da mu pomogne. Al' pazi ovo. Imas iste Nike patike 100 eura kod nas, i 70 na Kosovo, pa znaci ovaj nas hoce (racunajuci takse i to nekih 10 eura, i ako nije ni toliko) 20 eura zarade vise od onoga na Kosovo. E to je lopovluk, takve nek zatvore.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

12

mozete vi to zvati lokal patriotizam ili kako god hocete,npr britanci i jevreji su to smatrali vrlinom.u jednom tekstu,jedan orijentalista u britanskoj koloniji INDIJI hvali britanske porodice koje kupuju u prodavnicama koje drze britanci a koje su skuplje nego one koje su drzali indijci ove ili one vere
ima toga jos,ali nemam sad vremena da to lepse pojasnim
u svakom slucaju da nije sve crno belo,ali je preporucljivo kupovati kod pazaraca
-ef to nisu marze,ni pric onim koje si placo po beogradu
prost primer je naveo fikret sa proizvodom perutnine

JAHJA taj sto zeli da zaradi 20 eura na patikama,po tebi treba da ide u zatvor
a koliko on pari patika mora da proda i po toj marzi da bi zaradio za porodicu? (i jel on jedini pa svi da dodju kod njega)

-emir-ra nazalost,tako jeste stanje
uzroci,posledice o tome bi mogo i neko ko studira ili je zavrsio ekonomiju da pokusa da pojasni
i da pojasni sta znaci monopol ,kakve posledice ostavlja i zasto je u interesu jedne drzave da tolerise monopol privatnika (npr miskovica)

ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

13

@Jasmin, marze koje ja placam po Beogradu (za ono sto kupujem u Beogradu) su mnogo manje od onih koje placam u Pazaru. Phikret je navieo primer Pertunine, a ja najnoviji primer koji sam ja imao je da sam kablo koje mi je trebalo kupio u Beogradu za 1 200 dinara, a u Pazaru apsolutno to isto kablo je kostalo duplo vise, tj. 2 400. I jos milion drugih stvari. Stvari koje su jeftinije ili malo skuplje kupujem u Pazaru, mada je tih slucajava jako malo.

Ako ti mislis da trebas da kupujes u Pazar po mnogo vecim cenama samo zbog toga sto je u Pazar to je tvoje pravo. Ali ja mislim da time ne pomazes ni sebi, ni onome kod koga kupujes.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

14

Nedjelja, 30. Novembar 2008

Citirano

Orginalno od Jasmin

JAHJA taj sto zeli da zaradi 20 eura na patikama,po tebi treba da ide u zatvor
a koliko on pari patika mora da proda i po toj marzi da bi zaradio za porodicu? (i jel on jedini pa svi da dodju kod njega)

Ali isto tako i ove porodice po Pazaru koje to kupuju moraju da zive, nisu to Britanci , pa dobar standard... Nego ovo je Pazar i postoji 5 porodica kojima je 20 eura nevazno. Svim ostalim je to itekako vazno. I itekako im je vazno da na 5 pari patika ustedi 100 eura.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

15

Ponedjeljak, 01. Decembar 2008

ima i tu istine,ali ja rekoh,tema je dublja,odrazava pre svega neprefektnost pazarskog trzista,a onda i sve druge probleme koji se kad tad moraju resavat.
-akcije kupujmo domace su ceste u svim zemljama
ja nisam za to da kupujes nesto cime spekulant pokusava da okrene i 100% zaradu ,narocito takvih roba kojih nema za lako nabavit u np ,kao npr ti kablovi ali sa druge strane i dalje stojim pri tome da je dobar deo robe,za onog ko ima novca i kom ne pravi neku razliku neka cena kupi kod pazarca,prije nego kod kineza
-ako nema ekonomiste ili nekog ko studira ekonomiju da malo pojasni osnovne pojmove,i mozda predlozi nesto (cisto da procitam) onda je za mene ova tema zatvorena

• »fahrudin« je muško

Datum registracije: 07.08.2003

• Poruku poslati

16

Utorak, 02. Decembar 2008

taj trend sa kosovom nije tek od skoro.. bas prosle godine nedje u ovo vrijeme sam putovo autobusom iz skoplja (i pristine) za pazar i u pristinu se autobus napuni trgovaca, po akcentu i razgovorima zakljucio sam odma da su to sve iz pazara i okoline, starije zene, mladje zene i ljudi koji su kupovali robu koju ce kasnije da preprodaju na pijac, narod se snalazi.. na granicu, kosovari nisu pravili problema, al su zato srbi detaljno sve pretresali, ko kad su navikli da se grebu, jednom nisu dali da nastavi put, moro je sa stvarima da ostane a i mene su zamalo vratili, posto sam ko stranac uso preko kosova.. posle sam u taksi bio iz rozaja za pec, i tad neki momak rozajac, gradi kucu i ide u pec da kupuje prozore, kaze jeftiniji nego kod njih.. a i letos sam primijetio po peci veci broj nepoznatih ljudi koji pricaju bosanski (bosnjacki) a koji verovatno povuceni pricama o jeftinim cijenama i tradicionalno jeftinom i kvalitetnom zlatu u peckim zlatarama, dolazu razgledaju i kupuju..

ovo za gorivo sam i ja cuo, samo to nece moc dugo tako, a i zbog cega su cijene na kosovu jeftinije nego u srbiju i okruzenje, ja cisto sumnjam da se radi o nekakvom patriotizmu i manjim marzama, vise mislim da je u pitanje ne-efikasan poreski sistem (tj. velika korupcija) i naravno mozda manji troskovi, vama je mozda malo poznato da na kosovo veliki broj ljudi (albanaca) neplaca struju, ne sto nemaju, nego jednostavno nece, to je cudan patriotizam al prolazi a sigurno da se ne zadrzava samo na neplacanju struje..

do prije neku godinu, po cijenama, zemalja u okruzenju, makedonija mi je izgledala najjeftinija, onda srbija (tutin i pazar), pa bosna, pa kosovo pa crna gora. a sad, crna gora i dalje mi se cini najskuplja, makedonija i srbija mi izgledaju sad izjednaceno, bosna tu i tamo mozda malo skuplja, a kosovo trenutno najjeftnije.. i to se posebno primecuje u ovim mega-marketima koji totalno ubijaju sa cijenama manje trgovine a uspeh kosovske ekonomije ne lezi u necem specijalnom... to je vecinom dijaspora koja leti (a i zimi) masovno dolazi, ostavlja novac, gradi kuce i ulaze, tako se i novac vrti

citam gore ove komentare, pa mi bi zanimljivo spominju se originalne patike, pa me zanima, mozda pitanje za drugu temu, al zbog cega neki bas specijalno kupuju sportsku ili drugu markiranu obucu i odecu? ko voli da je hodajuca i besplatna reklama za versace, nike, adidas?
[SIZE=1]
Gospodaru moj,
Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.[/SIZE]

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

17

Utorak, 02. Decembar 2008

Albanci otkako su dobili nezavisnost imaju sve više motiva da Kosovo bude uređena država. Imaju motiva obični građani, a Boga mi i vlast, tako da to sa neplaćanjem struje i vode u delovima Kosova gde su Albanci većina sve više postaje regulusano zakonskim aktima i prinudnim namirivanjem komunalnih i energetskih firmi.

Ovo za besplatne hodajuće reklame je dobro poznat fenomen koji se nije pojavio u Pazaru nego je sveprisutan širom planete :). I dan danas volim da kupim patike neke poznate marke, ali samo ako su kvalitetne jer su patike takva roba - il' je kvalitetna il' nije. Poznate marke imaju kvalitetnih modela a imaju i očajnih, tako da taj znak na patikama ne garantuje uvek i kvalitet.

Adidas patike koje sam u Beogradu kupio za 2400 din prije mesec dana (na popustu), u Pazaru koštaju 4500 din!!! U Pazaru retko kada možete da naiđete na dobar popust ili akciju jer se radi stihijski, cene se stihijski formiraju, tzv. šac, alijas odokativnom metodom ili univerzalnom ofrlje metodom.

P.S. Nemojte mi zamerit, ali moram da primetim jer mi bode oči. Ne kaže se 'cene su jeftine ili skupe' nego su cene niske i visoke, a roba je jeftina ili skupa :D

Social bookmarks