Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Datum registracije: 08.09.2007

• Poruku poslati

81

Nedjelja, 09. Septembar 2007

STA RECI O SREBRENICI???

Nemam snage pomenut je
Suze mi se same slazu
Na jastuku svilenome
Niz obraze izblijedele.

Zemlja mi se okrenula
oko glave sestro moja
Zemlja mi se pomjerila
ispod nogu sve od bola.

Kad ugledah kukavicu
kako zove svoje cedo
majku jadnu izgubljenu
sestru brata sahranjuje
zenu muza sto ne nade
snahu svekra oplakuje
sve to jedna zena bjese
med'hiljadu na dzenazi
sto su svoje pokopale
samo ona jedna bjese
sve iz kuce izgubila
a jos kolko takvih bjese
sto u crno se zavilo!!!!
da mi je u vjeri dato
da potuzim svakog redom
da sam snage jos imala
vec sam istu dozivala
da se drzim sve do kraja
dok se majke izhalale
da se sestre poselame
sa rodenom bracom rano

Gledala sam sve sa strane
i Klintona"gospodina"
i bataljon neke vojske
kako lazu da ih zale
kako suzu ne pustaju
vec onako dosli eto
da se sjenima poklone
i da ovaj jadni narod
pogledima jos zamore
eto majko srebrenice
Sta si danas zasluzila
da te pamti citav svijet
od suza se umorila

te godine nikad vise
srce mi podnijet ne moze
al se molim svake noci
POMOZI IM DRAGI BOZE

za istinu

• »Ez_Zehra« je žensko

Datum registracije: 16.07.2007

• Poruku poslati

82

Subota, 22. Septembar 2007

Kasida o Srebrenici

Srebreničke tihe duše
Napaćene Bosnom lete
Ka Jasinu traže pute
Zaboravne da podsjete.

Muezzinu s Potočara
Da na namaz nas pozovi
Da od Rabba jedno išćem
Da se zlo ne ponovi.

Sanjah noćas jedno dijete
Uplakano traži majku
Za dimije drži nenu
Tumaraju po sokaku.

Gospodaru svih svjetova
Zaklinjem se Tebi
Zaboravit Bosnu neće
Ni šehide ni jetime.

Od dušmana tuđa ruka
Neće nikog da odbrani
Na sve strane humke nijme
I nišani poredani.

Sve sinove iz Podrinja
U Džennetu lijepom, tihom
Kad ezani zažubore
Poselami bar Fatihom.

...

sami

Početnik

(10)

• »sami« je muško

Datum registracije: 31.07.2007

• Poruku poslati

83

Petak, 11. Januar 2008

11.01.2008

Tuzla

Mirni protesti majki Srebrenice

Kao i svakog 11. u mjesecu majke Srebrenice izasle su na ulice Tuzle i mirnim protestom podsjetile javnost na dogadjaje iz Srebrenice jula 95. Po ko zna koji put zatrazile su hapsenje najodgovornijih ratnih zlocinaca za genocid u Srebrenici kao i otkrivanje lokacija masovnih grobnica na podrucju Srebrenice.

Mirni protesti se odrzavaju pod motom "Istina nama - kazna zlocincima". Danasnjem protestu prisustvovali su i ucenici srednjih skola kao i malobrojni gradjani Tuzle.

Mirni protesti video http://www.youtube.com/watch?v=P_WVNNdL9N8

Akica_

Početnik

(10)

• »Akica_« je žensko

Datum registracije: 03.02.2008

• Poruku poslati

84

Ponedjeljak, 04. Februar 2008

Selam

Narode Bosnjacki ovo ne samo sto treba da se sjecamo sta se desilo u Srebrenici 1995,nego nesmijemo ni da zaboravimo NIKADA.Ovo treba da nam bude predstava o jednom bolesnom narodu koji se zovu Srbi.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

85

Ponedjeljak, 04. Februar 2008

Citirano

Orginalno od Akica_
Ovo treba da nam bude predstava o jednom bolesnom narodu koji se zovu Srbi.

Natasa Kandic, Sonja Biserko, Petar Lukovic, Cedomir Jovanovic, Djordje Balasevic, ... su takodje Srbi. Niti jedan narod nemas pravo nazvati bolesnim. To mogu biti samo pojedinci, samo jedan dio, manji ili veci ali nikako cio narod.

Na stranu to sto ovakav pristup ne pomaze da se Srebrenica sacuva od zaborava.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

86

Utorak, 05. Februar 2008

Svaki narod kad hoce moze da bude dobar... :P

Nisu svi Srbi isti,a to su i ovi izbori pokazali. :P
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Akica_

Početnik

(10)

• »Akica_« je žensko

Datum registracije: 03.02.2008

• Poruku poslati

87

Utorak, 05. Februar 2008

To da nisu svi isti slazem se ali sto se tice njihovog odnosa prema nama Bosnjacima u to ne sumnjam nikada.Oni su za nas i treba da ostanu licemjeri. Kako oni svoju djecu vaspitavaju cio zivot sa guslama i rijecima"odsecite Tursku glavu" a mi?Da se pokorimo i da zaboravi,sta je bilo ili sta hocete time da kazete?Ne mogu iz konteksta da procjenim vase zelje?

neY

Početnik

(10)

• »neY« je žensko

Datum registracije: 05.06.2008

• Poruku poslati

88

Petak, 06. Juni 2008

Citirano

Orginalno od Karakterna
nema vas, nema vas, nema vas,
gdje god podjem vidim vas....

...i niko zemlju ne kosi ni ore,
ne kosi ni ore, ne kosi ni ore.
Ovde po vazdan vode razgovore
sljubljene kosti i bijele laste sjena
i niko ne dodje da nas spomene
i niko ne dodje da nas spomene....

Srebrenice moja, Srebrenice draga,
Srebrenice zemljo ti si moja nada,
Srebrenice krvi, krvi roda moga,
vraticu se ja, vracamo se svi,
grudo moja rodna....

e jel mozda imash ovu da mi send :)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

89

Petak, 06. Juni 2008

Glas islama ce u narednom broju raspisati konkurs za najbolji literarni rad o Srebrenici u kome ce ucestvovati srednjoskolci i gdje ce biti nagradjena prva 3 mjesta.

Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

90

Petak, 16. Januar 2009

11. juli biće dan sjećanja na genocid u Srebrenici

Danas, 15. januara 2009. godine Evropski parlament (EP) je na ovogodišnjem prvom plenarnom zasjedanju u Strasbourgu donio rezoluciju o Srebrenici, sa kojom EP poziva države članice EU i države zapadnog Balkana, da obilježe 11. juli danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

U rezoluciji, koju su zajedno predložile sve političke grupacije u EP, naglašeno je, da se potrebno podsjetiti i prikladno pokloniti svim žrtvama zločina, koji su počinjeni za vrijeme ratova na Balkanu.

Rezolucija je donesena tačno tri mjeseca od kada je u Briselu bila delegacija „Udruženja majki Srebrenice i Žepe“, koja je potpredsjednici Evropskog parlamenta Diani Wallis iz političke grupacije Liberala i Demokrata za Evropu (ALDE), izručila prijedlog rezolucije o Srebrenici u prisutnosti slovenskog poslanika u EP Jelka Kacina (LDS/ALDE). Diana Wallis je prošle godine zajedno sa slovenskim poslanikom u Evropskom parlamentu Jelkom Kacinom prisustvovala komemoraciji u Potočarima (Srebrenica).
Uručivanju prijedloga rezolucije u EP prisustvovao je i vrhovni poglavar muslimana u Bosni i Hercegovini reisu-l-ulema dr. Mustafa Cerić.

Veliki dan za Srebrenicu i genocid koji se desio tamo,na ovaj nacin ce 11. Jul biti trajno i zvanicno zabelezen kao dan kada se desio najveci zlocin na tlu Evrope posle Drugog Svetskog rata.

Opsirnije na
http://www.sarajevo-x.com/clanak/090115069
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

91

Petak, 16. Januar 2009

Mnogo je teško palo ovo iz Brisela srbima u Bosni. Neću reći da su me neke reakcije iznenadile jer hvala Allahu kada mi je dovoljno otvorio oči da me više ništa od njih ne može iznenaditi. Mnogi od njih se ne mogu pomiriti sa činjenicom da ovo više nije vrijeme Karađorđa pa da se može bez ikakvog biljega i pečata poklati muslimanski narod.
Na vatru odgovori vatrom !

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

92

Srijeda, 20. Januar 2010

Ljajić: Deklaracije o Srebrenici neće biti utjeha za žrtve

Predsjednik Nacionalnog savjeta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić izjavio je da usvajanje deklaracije o Srebrenici u Skupštini Srbije "neće riješiti sve probleme u odnosima i da neće biti neka ogromna utjeha za žrtve".
"Ali, u svakom slučaju pokazuje jasan signal Srbije da je svesna zločina koji su počinjeni u Srebrenici i da je spremna da odlučnije uđe u proces suočavanja sa prošlošću i proces pomirenja", rekao je Ljajić.
On smatra da rezoluciju treba usvojiti u interesu Srbije i pomirenja u regionu.
"Srbija će usvajanjem deklaracije dobiti na moralnom i političkom međunarodnom kredibilitetu, a dobiće i veći manevarski prostor da se insistira na žrtvama srpskog naroda tokom sukoba", smatra on.
Ljajić je rekao da povlačenje uzajamnih tužbi za genocid Srbije i Hrvatske nije ključno pitanje za Beograd, jer postoji niz drugih otvorenih problema u odnosima dvije države koje treba riješavati, prenose beogradski mediji.
"Hrvatska je na potezu, a mi nemamo razloga da bežimo od presude Međunarodnog suda pravde", rekao je Ljajić, ističući da je prostor za vansudski dogovor postojao i prije nego što je Hrvatska podnijela tužbu, a kada je već podnesena, Hrvatska je ta koja treba da odluči da li će je povući.

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/iz-mi…utjeha-za-zrtve

Jeli moguce da kod ovih politicara iz Sandzaka koji sjede u Bg postoji tolika drskost da ih cak ni u ovakvo svetoj stvari ne zanima puls vlastitih glasaca ? Jeli moguce da se vojvodjanski madjari vise zalazu od njih da rezolucija ne bude u cetnickom tonu, vec da sadrzi sve ono sto je pisalo u rezoluciji koju je usvoio parlament EU ??

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

93

Četvrtak, 04. Februar 2010

Makedonski parlament usvojio je danas deklaraciju kojom je osudio genocid u Srebrenici i proglasio 11. juli za dan sjećanja na žrtve ovog zločina. "Sobranje Makedonije podržava rezoluciju Evropskog parlamenta o Srebrenici i obilježiće na odgovarajući način 11. juli kao Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, čime će odati poštovanje žrtvama masakra", navodi se u deklaraciji. Deklaracija je usvojena na osnovu čvrstog opredjeljenja Makedonije za izgradnju dobrosusjedskih odnosa i miroljubive saradnje, navodi se u obrazloženju odluke i podsjeća na obavezu Makedonije da sarađuje sa Haškim tribunalom. U tekstu se podsjeća na uloge Ratka Mladića i Radovana Karadžića u događajima u Srebrenici u julu 1995. godine i pogubljenju više od 8.000 muslimana. U prilog donošenju deklaracije ide i to što je, kako se navodi, "Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju označio ovu tragediju kao akt genocida". "Uprkos ogromnim naporima do danas nije napravljena kompletna rekonstrukcija događaja u vezi sa Srebrenicom", navodi se u deklaraciji makedonskog parlamenta i ističe "da ne može biti istinskog mira bez pravde". Za deklaraciju je glasalo 70 poslanika, a protiv su bili samo članovi sprske parlamentarne stranke. Evropski parlament usvojio je deklaraciju o Srebrenici u januaru 2009. godine i pozvao sve evropske zemlje da 11. juli proglase za dan sjećanja na srebreničke žrtve.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

94

Citirano

Orginalno od emir-RA
Makedonski parlament usvojio je danas deklaraciju kojom je osudio genocid u Srebrenici i proglasio 11. juli za dan sjećanja na žrtve ovog zločina.

Nije za pohvalu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jer jedna zemlja koja ima euroatlanske aspiracije " morala " je to da ucini mnogo ranije, a ne posle " Ukora " od strane Evropske Unije.

Da rezimiramo: Da nije dobila ukor, Srpske sluge nikada ne bi usvojile Deklaraciju o Strasnom Genocidu u Srebrenici.
" Bilen alemlere rahmettir "

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

95

Da slažem se sa tobom, ja sam to samo prenio kao vijest... A činjenica da većina srba od Vardara dao Triglava ipak razmišlja isto nije nikakva vijest.

starlights

Početnik

(10)

• »starlights« je muško

Datum registracije: 03.10.2009

• Poruku poslati

96

Petak, 05. Februar 2010

Pozdrav svima,

od kako sam poslom proveo par dana u n.p. posecujem povremeno ovaj forum jer mi je zanimljivo da vidim sta stanovnici n.p., moji sunarodnici bosnjaci misle. (jer mi deluje da su uglavnom bosnjaci aktivni clanovi foruma).

Da ne bih bio "off topic", ako admin dozvoli post, dao bih svoje misljenje na temu Srebrenice.

Srbin sam, zivim u N.S. i iskreno, direktnog kontakta sa ratom (ratovima) nisam imao.

Apsolutno se slazem sa cinjenicom da se u Srebrenici 95te desio pogrom nevinog stanovnistva i da je to zlocin koji su pocinili i za koji su odgovorni pripadnici mog naroda.

Sa druge strane, primetio bih nesto. Niko, ali niko ne spominje 93-94tu i Orlica, spaljena srpska sela i hiljade (da, hiljade) takodje nevinih srpskih civila koji su poklani.

Ovako, kako mi deluje da stoje stvari, balkansko bure baruta nije smanjeno, vec, naprotiv sve je isto, mozda jos i gore.
Naslusao sam se najuzasnijih prica izbeglica u zadnjih petnaestak godina iz Bosne i Hrvatske o zlocinima hrvata i muslimana nad mojim narodom.
Drugim recima, zamenite imena naroda u svojim postovima i dobicete identicne price samo sa druge strane.
Muslimani i Pravoslavci su (pre)puni gneva i mrznje jedni prema drugima sto moze da rezultuje samo jos vecim zverstvima u nekom sledecem poluvremenu.

E da, nisam liberal, naprotiv, volim svoj narod i svoju drzavu i iz tih razloga sam se vratio sa skolovanja iz inostranstva. Ali, ni na kraj pameti mi nije da nekoga mrzim jer je druge vere i slicno. Ako je to bitno, imao sam kao student devojku Nadir, muslimanku sa severnog Kipra kojoj ni najmanje nije smetao moj zlatan krst oko vrata niti meni njeno ime i shvatanja.

Drugim recima, hriscani i muslimani su jedni druge neprestano ubijali stotinama godina ( ne preterujem), u jednom poluvremenu jedna strana dobije vise pa onda ona za xy godina u sledecem sukobu to vrati.... i tako u krug.

Kao ozenjen covek koji uskoro planira decu, voleo bih da svojoj deci pokusam da ostavim lepse nasledje od onog sto su nama nasi ocevi ostavili.

Resenje za to je podvacenje crte. Izvodjenje ratnih zlocinara pred Hag (ali SVIH a ne da se Orlic pusti) i okretanje ljudi biznisu, svojim porodicama i ostalim produktivnim stvarima koje cine zivote lepsim.

Izvinjavam se na duzini posta

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

97

Subota, 06. Februar 2010

Napadom na selo Kravice 1993 godine od strane Prištavske 28 Divizije koja je bila pod direktnom komandom Nasera Orića ubijeno je oko 50-tak osoba srpske nacionalnosti ( što vojnika što civila ). Opkoljenu Srebrenicu su branile tri divizije. Naser je imao uticaj samo u Prištavskoj 28 a sa ostale dvije i ako su pripadale jednom armiskom korpusu situacija je bila vrlo često na rubu incidenta mada je stvarni gospodar života i smrti u samom opkoljenom gradu bio Naser Orić. Napadi na sela oko Srebrenice i prema Tuzli iz pravca opkoljenog grada bili si gola borba za preživljavanje zbof zarobljavanja hrane kao i pokušaji da se spoji koridor sa slobodnom teritorijom. U Srebrenici je bilo jedno haotično stanje, za džaba su ubijani civili sa brda kao i mnogi Naserovi ne istomišljenici u redovima AR BIH i da ima pravde košto je nema danas sutra Naser Orić bi morao odgovarati između ostalog i za ta ubistva. U jednom takvom stanju teško je bilo bilo kontrolisati psihičke traume pojedinih ljudi koji su počinili po Kravici to što su počinili, a činjenica da Nasera kao komandanta to nije ni zanimalo. Međutim reći ću ti nešto čisto iz svog ugla, kako ja gledam na to srpsko traganje istine : Primjera radi jedan djedica sa Pala je skoro objavio knjigu Sarajevski Kazani Smrti u kojoj je napravio spisak od 5000 Srba ubijenih u Sarajevu. Zanimljivo da je knjiga izašla neposredno nakon izricanja presude po tužbi za genocid u Hagu. I šta se desilo tom djedici ?? Desilo se da su ga zbog te knjige tužili njegovi Srbi, živi Srbi, koji su se našli u toj knjizi. Oni Srbi koji su odlučili d aostanu i kao pripadnici AR BIH branili Sarajevo. Tužile su ga porodice Srba poginulih u odbrani Sarajeva. Novinari si čak nalazili neke spomenute po Americi, zvonili ljudima na vrata po Sarajevu. Helem šta hoću da ti kažem. Na sarajevskim kazanima RATNI MONSTRUM Mušan Topalović Caco zvjerski je ubio oko 50-tak osoba srpske nacionalnosti. Ubio je čak momka kojem je bio komandant i koji mu je dao krv iz vene u venu kad mu je komandant Caco bio ranjen. Kad je tog momka Caco vodio da ga likvidira on mu je govorio : Pa Caco bolan ja tebi nisam drug, ja sam tebi brat, krv sam ti dao. I tako je od 50 i nešto nesretnih ubistava na sarajevskim kazanima nastala cifra od 5000. Isti slučaj i sa slučajem Kravica. Trebam li ti uopšte reći da je knjiga Sarajevski Kazani Smrti kao i njen autor propali u zemlju, nju više ne smiju da spomenu ni najradikalniji srpski mediji u BIH. Federalna Televizija je u nekoliko navrata javno dokumentovala sve zločine koji su za vrijeme rata počinili pripadnici AR BIH, lično je bila zaslužna i za pokretanje nekih sudskih procesa ovdje u BIH. Međutim srpskim mediji puno više vole dočekati na nož sa galamom da nema pravde za Srbe činjenicu da je kako to oni kažu muslimanski General Sefer Halilović u Hagu oslobođen optužnice nego tragati za pravom istinom, zato što oni znaju da je istina daleko od onog što njihovi pisci historije pišu. Kada FTV objavi ratni snimak razgovora između Sefera Halilovića i Alije Izetbegovića i u kojem mu Sefer jasno preko telefona poruči : Alija neću da imam ništa sa ovim što Caco radi čovjek je momstrum. Nećeš vjerovat da se od srpskih medija u Bosni niko ne osvrne na taj snimak, jer znaju da na kazanima nije ubijeno 5000 ljudi. A ja ti garantujem svojim životom da ako ikad Srbe bude zanimala prava istina o stvarnim zločinima koji su se desili nad njima a koje su počinili pripadnici AR BIH da će za svjedoke na sudu dobit časne i poštene ljude poput : Sefera Halilovića, Jovana Divajaka, Stjepana Šibera, Željka Kneza. Sve sami vrh one prvave, prve, Armije koja je bila, ljude kojima je izuzetno stalo da skinu hljagu sa obraza Armije, ljude koji su učestvovali u njenom stvaranju. Druga je stvar što je stanje na terenu bilo haotično, što u takvom stanju nekad nije bilo načina, gdje su se pojedinici otimali kontroli. Sam Caco je ubio 9 pripadnika AR BIH vojne policije kad su otišli da ga privedu. Od takvih ljudi su se i muslimani sklanjali. Naser Orić je tada ipak bio lokalni komandant. Njegov Komandant je faktičkio bi Željko Knez, tada komandant Drugog Korpusa AR BIH dok ga nisu smijenili. I možeš li ti sad zamislit situaciju kada jedan lokalni komandant šalje po kuriru dva metka u koverti i poručuje mu da ga ne čeka u Tuzli kad on dođe tamo. A smio bi se zaklet da je ostao Željko Knez na čelu korpusa čije je sjedište bilo ovde u Tuzli da bi se uspio odavde spojit sa Srebrenicom. Sklanjanjem Kneza je i počela prljava igra međunarodne zajednice u serviranju Srebrenice četničkim hordama. Mogao bih ti o tome do sutra ali već sam zagazio u neke teme o kojima kolko god da ti pišem ostati nedorečen.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

98

Srijeda, 17. Februar 2010

O Srebrenici 15 godina posle Zoran Ostojić | 04.02.2010.

Đorđe Vukadinović „zaboravlja“ da je Srbija punopravna članica Ujedinjenih nacija i Međunarodnog suda pravde (MSP) kao najvišeg sudskog organa UN, kao i da je potpisnica Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida. Takođe je „zaboravio“ da Srbija pred ovim sudom vodeći postupke, podnoseći tužbe i tražeći mišljenja – priznaje odluke donete pred MSP. Iako mu se to verovatno ne dopada, činjenica je – Srbija je podnela zahtev za članstvo u Evropskoj uniji i svoju političku budućnost vidi u toj zajednici. To valjda znači i da namerava da poštuje sve njene dokumente i odluke, uključujući i Rezoluciju Evropskog parlamenta o Srebrenici od 15. januara 2009. godine.

Ako je tako, a jeste, šta je onda sporno da Narodna skupština pođe od sudski utvrđenog stanja u presudi MSP donetoj u sporu BiH protiv Srbije i Crne Gore od 26. februara 2007. kojim je masakr u Srebrenici proglašen teritorijalno ograničenim genocidom? Zašto bi bilo neprihvatljivo da se jezik, termini i interpretacije rezolucije koji opisuju događaje u Srebrenici zasnivaju i tumače u skladu s odlukom MSP i Rezolucijom Evropskog parlamenta, kao aktima koji izražavaju autoritet suda UN i zajednice ogromne većine evropskih država i 500 miliona građana Evrope.

Zašto bi nekome smetalo što bi se Srbija ovom rezolucijom pridružila najširem krugu država koje osuđuju najteže povrede humanitarnog prava kao neprihvatljive u modernom i civilizovanom svetu? Zar nije normalno i ljudski da Narodna skupština, baš kao i Evropski parlament, oda poštovanje svim žrtvama nasilja tokom ratova na prostorima bivše Jugoslavije i izrazi saučešće i solidarnost sa porodicama žrtava? Kao i da uputi iskreno izvinjenje i najdublje saučešće svim žrtvama i porodicama žrtava stradalih u Srebrenici i svim građanima BiH koji su žrtve zločina.

Ima li koga kome bi zasmetalo da Narodna skupština poruči kako se kroz jasnu osudu masakra u Srebrenici, koji je osudila i Vlada Republike Srpske usvajanjem izveštaja Komisije za istraživanje događaja u Srebrenici i oko nje od 10. do 19. jula 1995. godine, jačaju uslovi za ravnopravan i funkcionalan život svih naroda i entiteta u BiH, uz poštovanje položaja i prava Republike Srpske?

Zašto da ne istaknemo važnost pomirenja kao dela integracionog procesa u Evropi; da jasno kažemo koliko je važna uloga etničkih i verskih zajednica, medija i obrazovnog sistema u tom procesu, kako bi građani svih etničkih i verskih pripadnosti mogli da prevaziđu omraze prošlosti i počnu mirnu i iskrenu koegzistenciju u interesu održanja mira, stabilnosti i ekonomskog razvoja?

Valjda je svima jasno da prihvatanje odluke MSP i Rezolucije Evropskog parlamenta nije samo obaveza po sudskoj odluci. Kako neko može da pomisli da je moguća izgradnja demokratskog, otvorenog i pravednog društva u Srbiji bez suočavanja sa zločinima iz prošlosti, uključujući naročito masakr izvršen na području zaštićene zone Srebrenica? Kome nije jasno da cilj unutrašnje i spoljne politike Srbije treba da bude jačanje stabilnosti i saradnje u regionu, uključivanje Srbije u EU u kojoj mora biti mesta za sve države nastale na teritoriji bivše Jugoslavije?

Zar nije sramota i moralno dno svako veličanje, opravdavanje ili relativizacija svih povreda međunarodnog prava? Zar to ne predstavlja zločin koji ugrožava ustavni poredak, sadašnjost i budućnost Srbije, dok zaboravljanje zločina i rehabilitacija ideja koje opravdavaju zločin i njegove izvršioce, predstavljaju nove zločine koji u Srbiji ne treba da budu dopušteni već kažnjivi?

Ko se boji jasnog stava da je Srbija spremna da, u skladu sa svojim ustavnim poretkom, krivičnim zakonodavstvom i potvrđenim međunarodnim ugovorima, efikasno goni i kazni svako izazivanje nacionalne, rasne, verske mržnje i propagandu rata?

Zašto Srbija ne bi bila „lider u regionu“ tako što će podsticati politički i javni dijalog u zemlji i okruženju u kojem neće biti moguće opravdavanje zločina i održavanje ili uspostavljanje društvenih uslova za slično ponašanje u budućnosti?

Zar nije odgovorno prema generacijama koje dolaze da Srbija kroz svoj obrazovni sistem insistira na jasnoj osudi zločina koji su počinjeni u prošlosti, a da se čitav sistem obrazovanja zasniva na potrebi da se mladi vaspitavaju u skladu s opšteprihvaćenim civilizacijskim vrednostima i gnušanjem prema svakom zločinu?

Upravo ta odgovornost prema generacijama koje dolaze, a koje nisu bile ni rođene 1995. godine, najveća je obaveza sadašnje generacije – nas savremenika Srebrenice. Da taj teret ne ostavimo njima, nego da ga hrabro preuzmemo mi.

Ko može biti protiv toga? Samo kukavice. To su oni koji se plaše da će, za njihovog života, biti razotkrivena njihova uloga u kreiranju politike zločina. Jer u Hagu, u MKTJ-u sudilo se, sudi se i sudiće se izvršiocima politike zločina, dok su njeni tvorci tu, oko nas, još uvek uticajni. I taj uticaj koriste samo da zaustave ovaj neminovni proces posle koga će svakom građaninu biti jasno koliko su im ruke krvave. Glavnom među njima, po drugi put. U mladosti – za Jugoslaviju, u starosti – protiv nje. Oba puta nekažnjeno, ali oba puta za ideologiju od koje je zločin neodvojiv. Da citiram jednog od njih: „Bratstvo skovano u krvi – ne raskida se nikad.“ No uspeli su, 12. marta 2003, istoriju samo da uspore. Ne i da je promene. Niti će.

Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

• Poruku poslati

99

Ponedjeljak, 29. Mart 2010

Glavni muftija Islamske zajednice (IZ) u Srbiji Muamer Zukorlić poručio je da IZ u Srbiji neće prihvatiti deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici, ukoliko u njoj bude falilo "jedno slovo od riječi genocid". "Beograd, kao simbol vlasti, mora da zna da između nas, i njega, između nas Bošnjaka kao nacionalnog korpusa i Beograda kao osovine vlasti, postoji nešto što se zove genocid", rekao je Zukorlić.
Od subote je u proceduri u Skupštini Srbije prijedlog Deklaracije o osudi zločina u Srebrenici koju je podnijelo 114 poslanika vladajuće većine. U Prijedlogu Deklaracije piše da Narodna skupština Srbije najoštrije osuđuje zločin nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice koji je u julu 1995. izvršen kako je to utvrđeno presudom Međunarodnog suda pravde (MSP) i očekuje da druge države bivše Jugoslavije na isti način osude i zločine počinjene nad Srbima. Muftija Zukorlić je iznio tvrdnju da se "taj genocid dešavao u jedanaest navrata", a posljednji je bio u Srrebrenici. Prvi uslov za novi genocid je zaboravljanje i omalovažavanje posljednjeg genocida, kazao je dalje Zukorlić. "Hoću da mi se dokaže da je taj Beograd spreman da ukloni barijeru između nas, a koja se zove genocid i to na deklarativan i praktičan način", naveo je muftija.

Bošnjaci u Srbiji više ne prihvataju izvinjenje, nije im, kaže, sve jedno i zato "tražimo da napišete genocid", rekao je Zukorlić.

Zukorlić je zatražio "sto posto prava Bošnjacima, plus hedije i darove da nas malo paze i maze", a to se, dodao je, u evropskoj terminologiji zove pozitivna diskriminacija.

Kadir1982

Početnik

(10)

• »Kadir1982« je muško

Datum registracije: 29.03.2010

• Poruku poslati

100

Ponedjeljak, 29. Mart 2010

Deklaraciju o Srebrenici bi mogla da podrži i SNS
Ž. Jevtić | 29. 03. 2010. - 00:02h | Foto: FoNet | Komentara: 14

Deklaraciji o Srebrenici mogla bi se sutra naći pred poslanicima na posebnoj sednici Skupštine Srbije. Kako za „Blic“ kaže predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović, tekst deklaracije se više ne može menjati, ali može biti povučen kako bi se radio potpuno novi dokument.

Za usvajanje dekleracije vlada vec ima tesnu vecinu.
Politika je zanimanje.

Social bookmarks