Niste prijavljeni

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

161

Srijeda, 16. Januar 2008

Na site-u koji sam naveo da mozete naci dosta zanimljivih informacija ja nadjoh jedan kvalitetan odgovor vezan za karving skije

PITANJE(pitanje nije moje):
Visok sam 182 cm, tezak 95 kg. Skijam preko 30 godina (od sedme godine). Jos uvijek vozim klasicne skije. Koje skije sada da uzmem?
Drugo pitanje koje me jos vise brine je - kako izgleda prelaz na karving tehniku?

ODGOVOR:
S obzirom na tvoje skijaško iskustvo, prelazak na karving tehniku će ti sigurno biti uživanje. U svakom slučaju, uzmi dobro očuvane skije radijusa 14 do 16m dužine 165 ili 170cm.
Najbolje je da nađeš nekog ko je iskusan "karver" da ti par sati pokaže "cake".
U kratkim crtama, evo osnovnih razlika u tehnici:
- skije se drže razmaknutije
- osnovni položaj je niži
- težište je uvijek u sredini, tj. nema opterećenja vrhova ili repova
- težina se prenosi na obe skije podjednako, tj. težina nija samo na "vanjskoj" skiji. To znači i da nema podizanja unutarnje skije u zavoju.
- oba koljena "idu u zavoj"
- bočni nagib skijaša u zavoj je puno veći
- ramena prate skije, a ne padinu, tj. kompletno tijelo se okreće u zavoj sa skijama, a ne samo kukovi i noge.
- mnogo je manje opterećenje i rasterećenje skija, tj. rad tijela gore-dole

Mislim da su boldovane razlike kljucne,tj moze doci do problema zbog navike skijanja na starijim skijama,narocito se treba naviknut na to da ne treba podizati unutrasnju skiju u krivini.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

162

Subota, 19. Januar 2008

Boze davanje, sanjam Goliju i kako je na njoj okopnilo. A vidim da nije:

Sezona kratko traje

GOLIJA - Na Goliji se ovih dana odmara nekoliko stotina ljubitelja skijanja, među kojima je najviše đaka iz Vojvodine, Beograda i Novog Pazara.
Kako ističe Golub Pendić, vlasnik hotela "Golija" i pionir ski-turizma na ovoj planini, broj gostiju ograničen je skromnim smeštajnim kapacitetima na ovoj "lepotici" koja je, zbog specifične i dobro očuvane flore i faune, od pre nekoliko godina pod zaštitom Ujedinjenih nacija.
- U našem hotelu mesta ima za najviše 250 ljudi, a interesovanje za odmor na Goliji, gde su cene znatno niže (polupansion 1.400 dinara) nego na Kopaoniku ili Zlatiboru, desetostruko je veće, svi bi da dođu baš sada, dok je u toku zimski raspust - ističe Pendić.Da je naša država naučila nešto od Slovenije i još nekih evropskih zemalja, raspust bi se drugačije organizovao, ne bi svi nagrnuli na planine u 15 dana, mnogo više mladih dobilo bi priliku da uživa na snegu, objašnjava Pendić.
- Ovako, sad imamo "pakao", a već od 20. januara biće i slobodnih kreveta. Kako da ulažemo u Goliju kad nam sezona traje samo dvadesetak dana, a mogla bi bar dva-tri meseca - jada se Pendić.
Na Goliji ima oko 30 santimetara snega, staze su dobro utabane, radi i nekoliko ski-liftova, otvoreno je i nekoliko novih kafana i restorana u kojima i gosti sa plićim džepom mogu da uživaju u kulinarskim specijalitetima ovog kraja.

Nisam nikada bio na Goliji (a sanjam je :) ) ali citajuci njen opis na pocetku ove teme zakljucih da je veoma slicna mjestu sa Schwarzwalda gdje sam ja bio ove godine.

ed je dodao/la ovu sliku:
  • Todtnauberg_10.jpg
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

163

Subota, 19. Januar 2008

Ede Brate

Ja sam za ramazan bio u Pazaru pa sam imao i vakta da skoknem do golije i to prvi put i mogu ti reci da mi pazarci i nismo svesni kako lijepih mogucnosti za zivot imamo samo ne umijemo da ih iskoristimo.

Golija prelijepa i zimi i leti i mogu ti reci da uopste nije daleko i ne trosi se mnogo vremena za odlazak a put je asfaltiran sve do hotela.

Sto se panorame tice sa golije samo mi je zao sto nisam imao pri sebi foto aparat da to pribiljezim.

Ali sam odlucio da zimske raspuste sa decom provodim u Pazaru i svaki dan obavezno ici na goliju .

Spojiti ugodno sa korisnim.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

164

Subota, 19. Januar 2008

Evo jedne moje slike sa staze na Goliji
Phikret je dodao/la ovu sliku:
  • Golija.jpg

shomi

Početnik

(10)

• »shomi« je muško

Datum registracije: 07.12.2010

• Poruku poslati

165

Utorak, 07. Decembar 2010

Čujem da se postavljaju nove žičare na Kopu, na Karamanu čak i neke sa šest mesta… A uvodi se i novi sistem za osnežavanje, tako da ni sa snegom neće biti problema. Kada se na to doda da je cena ski pasa 9400 din, i da nema smaranja sa putarinama i dugim putovanjem, ja znam gde ću ići ove zime :)

Social bookmarks