Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

21

Srijeda, 24. Septembar 2003

informacije o univerzitetu u geteborgu na engleskom:
http://www.gu.se/English/default.html
evo o uslovima za vizu:-----------------
What are the requirements?
You must be able to show that you have been granted university/college admission in Sweden
You must study full-time
You must be able to show that you have enough money to support yourself throughout the planned study period. Proof that you can support yourself must be provided, e g in the form of some kind of documentation certifying your own or your sponsor’s bank assets, a letter of guarantee from your sponsor, or documentation certifying that you have received either a scholarship or student benefit from your country of origin/domicile. You are required to show that you will have SEK 6,300/month at your disposal for 10 months/year. If you can show that you will be receiving free board and lodging, for instance, this sum is reduced.
You must fully intend to leave Sweden on completion of your studies.

------------
vise mozete saznati na ovoj adresi.
http://www.migrationsverket.se/english.html
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

22

Srijeda, 24. Septembar 2003

Ovo mu dodje isto kao i ono sto opisah za Nemacku i Austriju. Sto se tice uslova upisa tu valja dodati da ne vaze ti uslovi za Englesku i Ameriku, jer se tamo po defaultu prihvata placanje koje nije tako jeftino. Ali ne stoji to da se ne dobijaju stipendije. Ne postoji univerzitet na svetu, pa cak skoro nijedan privatni, koji ne daje stipendije, i besplatne skolarine, kao podstrek najboljim studentima. Na kraju krajeva svakom je univerzitetu stalo do statusa i do kvaliteta studenata koji ga pohadjaju, te na svakom postoji ova opcija. Ova se opcija cak i reklamira, i stoji gotovo na svim prezentacijama od univerziteta, a ni na jednoj od takvih nije predstavljeno stanje mogucnosti dobijanja raznih povlastica onakvo kakvo stvarno jeste, jer niko nije lud da se predstavlja kao organizacija koja pruza mnogo jer bi svi pohrlili tamo. A inace se svuda, ali bas skoro svuda moze naci nacina za puno stvari.

Za Ameriku takodje ne stoji da ne daju stipendije, jer ih daju po ovom kriteriju najboljim studentima i te kako. A sto se tice stranaca, tu se oni ponasaju bas onako kako im dolici: kupe sve najbolje jer moze da im koristi. Za bachelors degree se to redje desava, ali je po sistemu transfera kredita takodje moguce, a znam licno dosta takvih slucajeva prebacaja odavde, a ono sto se vise desava je odlazak na postiplosmke (master degree) u USA. Ameri salju skaute po svijetu koji nude najboljim diplomcima nastavak studija na najboljim americkim univerzitetima i nude dobre uslove uz to. To se desava cak i ovde da na svaki convocation ceremony (dodela diploma) neki od najboljih studenata dobija ponudu na nekom univerzitetu vani.

Svuda u svijetu, a pogotovo u Americi (osim dole kod nas), se trud desetostruko vraca, jer pametni ljudi gde vide potencijal ne gase ga vec ga jos pametnije goraju napret... za obostranu korist uvek naravno..

I jos jedna vrlo bitna stavka za vredne je da postoji u svetu i UNICEF standard a i organizacije koje se trude da oni koji zadovolje neke od ovih stndarda uspeha ne prodju kratkih rukava. Recimo na CGPA 3.6 gotovo da su otvorena vrata svuda po svetu, jer se od 3.5 po tom standardu studenti upisuju na deans list (dekanovu listu) fakulteta koji studiraju (max je 4). Btw (da ne bude slucajno :D), meni je CGPA (culmulative grade point average) 3.71.... a da sam se trudio bio bi i veci :D

Samo je sustina da se sa trudom i radom moze svuda. A bez toga ne znam ko bi se odlucio da ode vani osim neko kom je babo resio da trosi para u prazno (pod uslovom da nije vec sa porodicom vani...
mogu ja da se potpisem i bolje...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

23

Četvrtak, 25. Septembar 2003

fingersbroken haj me nauci kako to funkcionise u svedskoj ja nista neznam pisem napamet a uzgred i ne zivim ovde vec na marsu :D
nisam rekao da je NEMOGUCE vec samo kazem da nije LAKO.ovde ne funkcionise sistem 'lako cemo'.mozes doci u situaciju da nemas hleb da kupis ako unapred ne razmisljas vec dodjes sa stavom 'ma nesto cemo srediti'.ovo govorim iz iskustva.ako je tako lako haj mi daj koju adresu da i ja dobijem koju stipendiju,vazi?ovo kazem bez imalo ironije :)
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

24

Pozdrav svima,

ovo sto hadalj i fingersbroken rekose ja cu samo potvrditi. Mislim da je najveci problem u neobavestenoti nasih sugradjana srednjoskolaca.Sve ostalo, prijem, upis na Uni, viza, finansije, …sve je to onda gotovo puka birokratija. Izdvojicu jezik kao jedan od najvaznijih faktora vezanih za studije u inostranstvu.
Poci su od same sebe, nakon gimnazije sam kao i vecina mojih vrsnjaka zelela da studiram u YU. Kada kazem zelela onda mislim “podrazumevalo se da sam zelela”, jer o nekim daljim, sirim i boljim mogucnostima nije bilo ni reci. Ne secam se da je tada bilo ko o tome i mastao…mada sam kasnije saznala da je bilo pojedinaca koji su mnogo pre mene studirali “vani”, ali kao sto rekoh tek kasnije .
Onda se desilo sasvim slucajno da je u mojoj familiji odnekud izronila ideja o studiranju u DE. Kao i sadasnji srednoskolci i ja sam tada bila vise nego skepticna sto se same ideje tice.Razlog tome? ,Pogadjate, bila sam vise nego lose obavestena!!!To mi je izgledalo prosto NEMOGUCE , previse lepo i dobro da bi se moglo ostvariti. A tek pomisao o vizi…I ne znam bas tacno sta me je nateralo, verujem da je to bio neki instinkt, jednostavno sam htela da pokusam kako se kasnije u zivotu ne bi kajala sto nisam iskoristila tu mogucnost, pruzenu mi sansu. I gle cuda, za svega mesec i po dana bila sam upisana na Uni, vec dobila mesto za studiranje na zeljenom fach-u, dobila studentsku vizu bez ikakvih problema i pakovala svoje svari.Onda par meseci ucenja jezika i vec sam mogla da pocnem studije.

Poptuno se slazem sa vama i spremna sam da konkretno ucinimo nesto povodom pravovremenog i tacnog obavestavanja ucenika u NP o mogucnostima studiranja “preko grane” .
Bojim se da je jako mali broj onih koji su “internet-activ” tj. onih koji citaju razne stranice, pa cak i ovo nase zalaganje i pisanje ovde ne stigne do ociju ( usiju) vecine njih… Nemam neku originalnu ideju, ali recimo posto na forumu ima clanova koji su u NP mogli bismo se sa njima udruziti i oganizovati sistematsko predstavljanje Universiteta u svetu ( njihovih kvalifikacionih normi, uslova studiranja, upisnih rokova, etc…) Verujem da ne bi bilo posebno tesko svakog meseca odstampati par stranica i okaciti ih na oglasnim tablama u srednjim skolama ( Sad mi pade na pamet da bi direktorima skola mozda moglo i zasmetati ovo nase “ovakvo” zalaganje? ?( Mozda ministarstvu prosvete? :O Nadam da nece ;) )

U svakom slucaju ja sam [SIZE=4]ZA[/SIZE] ma kako se odlucili da realizujemo ovu tek izrodjenu ideju.

pozdrav :)

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

25

pink,mogu li ja da dobijem adresu ,tako da dobijem tu stipendiju posto je to samo 'puka formalnost'.unapred hvala.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

26

nije mi cilj da nikom nista dokazujem ali ovo cu postirati zbog onih koji razmisljaju o studiranju u svedskoj.
/preuzeto sa www.csn.se/oni odobravaju lovu za studije...
---
GÄSTSTUDERANDE
Om du vistas i sverige som gäststuderande,i huvudsakligt syfte att studera,kan du inte få stöd.
---
dakle ako ste dosli sa namerom da samo studirate u Svedskoj nemozete dobiti pomoc od drzave.stipendije su drugo i tu se drzava ne pita vec onaj koji ih daje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

27

haj sto je navalio bjorn ne moze pa ne moze
ti bate ka da nisi iz pazara, znas da se mi svudje dovijemo, pa i za to ce mo brate
mislis da nam more ko sta
ono da nije lako i nije, a sta to ima lako, niko nista ne da za dzabe, al to ne znaci i da ne moze
treba se potrudit, a ono sto kazes za 5000 eura na racun ne mora ni to, ukoliko dobijes neku stipendiju, to ti je dokaz da se mozes finansirati, a te stipendije nisu iste za tebe kiji si tamo i za ljude koji dolaze otut
jer su namenjene za strane studente, a ti kolko to ja svati nisi taj
postoji i druga opcija da ti neko napise da garantuje za tebe 500 eura mesecno, pa ti bate kad dodjes ti prvu godinu (u kojoj nemas pravo rada, bar je ovde tako) radi malo na crno, snalazi se (ko sto sam ja) jer ako znas sta hoces onda se malo i pomuci, a posle imas dozvolu rada, pa radi u Mac Donalads, uvece il cisti po kucama, jer opet nista nije tesko kad znas sta hoces
eto vidis da se moze, al na tezi nacin, naravno ko moze bolje je da proba onaj laksi, a to je da kontaktira kulturni centar, da dobije neku stipendiju i da dodje i studira ka covek
malo za promenu

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

28

dobro BATE ako ti kazes da moze onda moze..i to me zabole dal moze il nemoze :D
nisam ja navalio nista meni je svejedno...svako dobro
selam

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

29

Citirano

Orginalno od björn
dobro BATE ako ti kazes da moze onda moze..i to me zabole dal moze il nemoze :D

bate ti se to ka naljuti
nemo tako ne ide, mi smo braca muslimani, ne valja da se zameramo
malo za promenu

30

Kao prvo nikako ne volim kad ljudi neka misljenja tudja prihvataju kao da su usmerena protiv njih direktno. Ja sam misljenje o ovome isto ovakvo imao pre nego si ti brate ikad bilo sta rekao. A sve sto si rekao nije ga ni malo promenilo..

Prvo: Adrse posotoje brojne, ali treba da ispunis uslove da bi te uputio na njih. Najblizi ti je tvoj univerzitet, od kojeg bi, bio stranac, useljenik, ili lokalac, dobio stipendiju samo li se nadjes na listi boljih studenata, ili zadovoljis makar minimalne kriterije za neke min stipendije. To sto si u svedskoj ne mora da znaci da si informisaniji, prvo zbog toga sto sam skoro sve evropske opcije 'prosvrljao' jer me to interesuje, a drugo zato sto ti mozda nije interesna meta bila ova tema pa se nisi mnogo ni informisao o tome (a sto ne znaci da ipak mozda i jesi). Video sam da i tamo, kao i u Ge i Au ima stipendije i to raznih koje se daju po razlicitim kriterijima uspeha.

Sto se tice tog racuna garancije ja ti rekoh to je mali problem. Eto da cu u Swe a da nemam para, ja tebe zamolim da mi prebacis na racun da im pokazem potvrdu pa ti vratim pare :D. Bez sale, takve garancije se mogu dobiti, jer da ti priznam ja sam na konto uspeha prvo moje sestre, kao jednog od najboljih studenata ovde, dobio garantno pismo od jednog uticajnog coveka da ce on pokriti troskove za mene ukoliko ne zaradim upotpunjavanjem uslova samom sebi stipendiju koja se dobija preko njega, a ne dolazi mi cak ni iz Malezije da te jos malo vise zbunim.

A kolko jos malo da te informisem, da si iz Bosne znao bih te i gde uputit direktno, al samo ako si dobar student, i studiras tehnicke nauke (bilo gde u svetu) i garantovao ti da ces dobiti jednu od najboljih stipendije koje se mogu dobiti (koja pokriva troskove skolovanja, knjige, tri avionske karte, pare za odecu, PARE ZA PAR NAOCARA GODISNJE, pare za lekove, i pare za trosak). Pa ti vidi sto nemas stipendiju.. je li zato sto ne znas da moze da se dobije, il nesto drugo il trece..

A ono sto i hadalj rece, a ja spomenuo negde ranije, uvek ostaje opcija: Pazarci smo brate.. ako ne umijes da se snadjes da zaradis, onda si sam kriv. Ja sam mislio da sam dolaskom ovamo prekinuo da zaradjujem samom sebi zasad, jer sam prekinuo aktivno da se bavim fudbalom, a ispalo je da sam zaradio i mnogo vise nego sto sam od fudbala dotada zaradjivao (a nikad necu znati dal bih od fudbala i nesto vise zaradio). Mada je i u ovoj zaradi opet fudbal igrao ulogu par puta, pogotovu sad kad sam poceo jos u nike akademiji fudbala da treniram decicu ;).

Devon

Početnik

(10)

• »Devon« je muško

Datum registracije: 17.08.2003

• Poruku poslati

31

Evo ja se skolujem u Americi :)
It's this lyrical piranha- strapped with a grenade, in a pool with yo' mama, attack her by the legs, and pull her to the bottom, twit lettin' up like a condom, slappin' if you fuckas got a problem!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

32

Petak, 26. Septembar 2003

dobro ljudi haman polako :)
hadalj brate neljutim se ja no problem buraz sto bi se ljutio.nevolim da trosim zivce bas tako brzo:)
ma znam ja tvoju sestru fingersbroken,znam ponesto o maleziji,rekoh ti da smo komsije :D
a sto se tice tvog misljenja nisam ni mislio da ga menjam,svejedno mi je sta mislis.
eto necu se vise javljati nema potrebe posto si ti 'procesljao' materijal za svedsku a hadalj je tu za zapadnu evropu :) puno srece svima koji misle studirati u inostranstvu...selam

33

Petak, 26. Septembar 2003

Citirano

a sto se tice tvog misljenja nisam ni mislio da ga menjam,svejedno mi je sta mislis.

To ti meni odgovori zbog ovoga:

Citirano

Ja sam misljenje o ovome isto ovakvo imao pre nego si ti brate ikad bilo sta rekao.

a, ja sam to rekao samo zato da ti slucajno ne bi skontao da ja tebi nesto namerno pisem, posto si vec vidim krenuo bio nesto da govoris u tom pravcu (smisla da ja tebe ucim o swe itd.. ), tako da ti mogu rec da si me opet pogresno skontao. A to sto te ne zanima misljenje ostalih, a pises svoje, i citas ostala, i nalazis se na forumu, mestu gde se MISLJENJA razmenjuju, malo nije logicno... a jos manje to sto mi spominjes komsiuluk vec drugi put u dikusijama koje sa komsilukom nemaju.

P.S. Ako si mi komsija, tj neko iz komsiluka, predstavi se fino da ja ne razbijam glavu (sto necu) da razmisljam ko si (jer ne znam). A posto to nema smisla ovde posalji mi ako hoces pm sa tim, i ne mesaj to vise u razgovor jer veze sa bilo kakvim misljenjem to nema..

34

Subota, 27. Septembar 2003

Citirano

Originalno od björn : “puno srece svima koji misle studirati u inostranstvu”

Ova tvoja recenica mi se jako dopade :)

Ne znam kako da pocnem… ova se tema, ( cini mi se) bavi informacijama o studiranju u inostranstvu ? Veoma mi je drago da se nasi “pazarci/ke” u svetu skoluju i imaju afinitete prema nauci. Lepo je hadalj zapoceo ovu temu u nadi da ce je procitati neko ko se mozda eto bas u tom trenutku razmislja sta, gde i kako ce studirati , ili mozda ima prijatelja, rodjaka koji bi zeleo negde nesto da studira …

Fingersbrokenovo misljenje, björnovo misljenje, hadaljevo misljenje, moje misljenje, misljenje svih ostalih sandzackih studenata sirom sveta …ne kazem da su nevazna i nezanimljiva, ali verujem da su ona ovde manje bitna od konkretnih ( pouzdanih) informacija sa i o samim universitetima. Necemo valjda ubedjivali jedni druge u ispravnost/neispravnost naseg/tudjeg misljenja :O
Ko je koliko informisan relativa je stvar ( sans :) ) Zar se ne slazete da nam je u zejednickom interesu da kao celina budemo najbolje moguce informisani pa zasto ne i organizvani? Zasto se ovde “nalaziti prozvan i uvredjen”?! Ta, ovde smo da pomognemo jedni drugima ( ili ja zivim u mom pink-world-u pa se zbunjujem)?!

Sracan pozdrav svima
pink

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

35

Pinki svaka ti je na mestu ;). Evo tebi odgovor na jedno pitanje od ranije, a koje je vezano sa tim komentarima. To sto mi radimo fakat moze da nekom smeta dole, jer ionako se ne svidja nekim ljudima da potencijal odlazi iz zemlje (sto i jesu u pravu). Ali oni ne znaju da se to da regulisati tako sto ce ih oni sami slati van zemlje sa klauzulama koje ih obavezuju da se vrate nazad i znanjem stecenim vani doprinesu boljem razvoju zemlje iz koje poticu. Kakvo je stanje sad, malo ko koje otisao vraca se dole (a skoro svi su otisli sami 'na svoju ruku').
Drugo moze da smeta onima koji odlivom studenata koji imaju $$ gube bas taj $$ jer je dana dole kod nas praksa da su profesorima omiljeni studenti koji imaju $$. Polazu se ispiti, dobijaju diplome, zavrsavaju postdiplomske, sve za $$. Nazalost je to kod nas jos uvek jako ustaljena praksa... (samo se nadam da mi nece neko trazit dokaze jer je to opste poznata pojava i jasna ko dan, a manifestuje se po nekoj rastucoj funkciji od Beograda ka daljoj unutrasnjosti.. (mada Bg mozda manju ucestalost nadoknadjuje cenom po pojavi :D).

A sto se tice mogucnosti studiranja u inostranstvu: Mozda je Bajro u pravu da se u swedsku ne moze, jer posle onoga sto se desilo u swe (udarna vest dana ) vrlo je moguce da ce malo ko iz nase zemlje moci tamo da studira.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

36

selam
u swe je tesko dobiti vizu zbog velikoh pritiska jugoslovena koji ovde dolaze uglavnom na crno.cak smo i ispred iracana statisticki gledano.mada nije nemoguce ako ste primljeni na nekom fax.sto se tice stipendija ima nekih ali su na svedskom ako neko zeli prevescu mu (uslove) pa nek pokusa a i ima link od faxa gore na strani.da pink u pravu si zato se i javljam opet.svako dobro.selam

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

37

Nedjelja, 28. Septembar 2003

Citirano

Orginalno od pink

Citirano

Originalno od björn : Zar se ne slazete da nam je u zejednickom interesu da kao celina budemo najbolje moguce informisani pa zasto ne i organizvani? Zasto se ovde “nalaziti prozvan i uvredjen”?! Ta, ovde smo da pomognemo jedni drugima ( ili ja zivim u mom pink-world-u pa se zbunjujem)?!

vidis moj Bajro, kako ovo devojke bi mudro
al ne more Pazarci, bitno je ko je kolko pametan, ko vise zna, ko bolje, pa vidis da se pola foruma na tome zasniva, ko je jaci, bolji pametniji, vidis da ljudi ode razvezuju i bistre pricu sam da bi se videlo kako su oni umni
svaka cast onima koji su iskreni, koji misle dobro, dobro drugima, koji misle da pomognu, da posavetuju
pa kad drugi bude dobar i pametan, bicemo svi
ljudi nije bitno Ja, a vidosmo ko to kako svata, ima nesto iznad valjda a ne moja da je zadnja
tako brate, pa vidi ako mos kom da pomognes, ako sta znas, a ono sto neznas, pita, ima ode ljudi, onija dobrija pa ce ti odgovorit
malo za promenu

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

38

Četvrtak, 28. Juni 2007

Kanada i SAD

Nadam se da ce se naci neko ko ce mi moci objasniti neke sushtinske stvari vezane za shkolovanje u Kanadi ili SAD.
Shto se USA tiche, konkretno me interesuju univerziteti blizu Njujorka ili Bostona.
Shto se Kanade tiche - bilo gde.

Prvenstveno sam zainteresovana za Masters studije, ako ih ove godine ne upishem ovde. Koliko je shirok izbor predmeta na Masters studijama ako ne odluchim da uzmem neshto shto je direktno vezano za engleski jezik i knjizevnost? Imam li pravo na to?

Zatim, kakve su shanse da inostrani studenti dobiju stipendije? Koliko inache koshta shkolovanje?

Ono shto mene brine je nostrifikacija diplome i nalazenje posla. Kakve su shanse meni, koja zavrshavam engleski, da se zaposlim u struci tamo gde je to njima ipak maternji jezik?

Zna li ko?! :D

P.S. Pinkice, ovaj link koji si postavila, www.studenti.de, kao da nema izlaz. Pojavi mi se ona knjiga i naochari, i ja vrteh kursor po slici, i trazih, i trazih, al' nigde mi se ne pojavi ona "ruka" (nema gde da se klikne za dalje). :)

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

39

Četvrtak, 28. Juni 2007

Draga moja Lady ta stranica je na zalost skoro godinu dana zatvorena ( ne postoji vise), tacan razlog njenog zatvaranja mi nije poznat.
Jedan od studenata je kreirao novu stranu : [URL]http://studentide.ning.com[/URL] nisam je prelistala stoga ne znam da li ces naci ono sto trazis, ipak pogledaj. Da bi usla u internu zonu moras poslat zahtev. Ma, snaci ces se znam.

Pozdrav

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

40

Četvrtak, 28. Juni 2007

@Sting Lady

Prelistaj malo ovu stranu : http://www.kub.co.yu/fak02.htm

Social bookmarks