Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen
  • »Junus« je autor ove teme

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 01. Oktobar 2007

Skriveno zlo

Nadam se da vam je već poznat moj način vođenja tema. Nekima se sviđa, a nekima se i ne sviđa. Ja inače volim da postavljam sebi dosta pitanja i da na njih tražim odgovore, pa eto, ovdje ću ta neka pitanja koja sebi postavljam postavljati i vama i na taj način pokušati zajedno sa vama na ta pitanja pronaći odgovor. Kod mene se inače u životu pitanja pojavljuju onako kako se situacije dešavaju, dakle spontano, pa tako i u ovim temama. Ne zamjerite.

Ovog puta bih volio da popričamo nešto o skrivenom zlu. Prije svega postavlja se osnovno pitanje, postoji li skriveno zlo? I ako postoji, kako se manifestuje i iza čega se inače krije?

P.S. Zamolio bih one koji se uključe u ovu temu da ne pokušavaju da je skrenu u nekom negativnom smjeru.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

2

Dobra tema,jer podstice coveka na razmisljanje o sebi. Zato,pohvale pokretacu teme. (o)
Ima mnogo toga da se kaze na ovu temu. Skriveno zlo tera coveka da sve sto radi,radi polovicno (sto proizilazi iz nedostatka iskrenosti - prema Bogu,sebi i ostalim ljudima,cistoci misli,a to utice na ponasanje i delovanje pojedinca). Samim tim,skriveno je u nama.
Ono potice iz nas samih, iz nepostojanja zelje da sebe ucinimo,ili se bar borimo sa onim sto nas je promenilo,u odnosu na ono kako smo najpre bili stvoreni i kakvi treba da budemo.
Siroka je tema,javicu se opet.
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

3

Ja uvijek kada počinjem o stvarima razmišljati krećem postepeno, od korijena, pa se onda samo razmišljanje grana ili ako je tema počela od sredine ja je pokušavam vratiti korijenu, pa onda je razviti. Na taj način, korjenitim sagledavanjem stvari, mogućnost pogreške u zaključivanju i podpadanje pod manipulaciju (svoju ili tuđu) je svedena na minimum, a ako je čovjek još i u stalnom preispitivanju sebe i svojih stavova onda je mogućnost zaista mala, inšallah. :)

Skriveno zlo. Moglo bi se naravno govoriti i o tome šta je to zlo, ali to bi odvelo temu u drugom smjeru, jer ima različitih mjerila po pitanju dobra i zla. Zato definisanje zla ostavljamo svakom ponaosob. Mene ovdje zanima skriveno zlo.

Ako u svijetu postoje dobro i zlo (ako postoji nešto treće neka neko navede) onda se postavlja pitanje iza čega se to zlo može kriti?
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

interesantno

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

4

Skriveno zlo se krije iza covekovih "niskih" zelja,koje su naravno nepresusne, bar dok zivimo na dunjaluku. Mozda je glavni razlog nicanja tog skrivenog zla, zelja coveka ne samo da popravi sebe, vec i da od sebe napravi"savrsenstvo". To znam po sebi.
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Da li je "niska" želja zla ili dobra? Jer ako je zla, onda čisto sumnjam da se zlo krije iza zla. To bi onda bilo otvoreno zlo, a ne skriveno, osim ako se upravo te želje "niske" ne bi krile iza nečega drugog?

Zašto misliš da je čovjekova želja za postizanjem savršenstva negativna, odnosno "niska"?

interesantno

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

6

Kad kazem "niska" zelja,onda mislim na nefs. A kad kazem da je smesno da covek od sebe pravi savrsenstvo,onda mislim na bukvalno savrsenstvo. To je nemoguce, covek ne moze da bude savrsen. Moze da se trudi da bude najbolji sto moze(to spomenuh u prvom postu),ali da bude potpuno savrsen, je nemoguce. Onaj ko misli za sebe da je savrsen i sebe ubedi u to, onda to isto ocekuje od drugih ljudi. Znaci,ocekuje od drugih ljudi da budu u svemu savrseni. To moze posluziti kao podsticaj skrivenom zlu da postane otvoreno, ili da ostane skriveno u coveku(da ne bismo kvarili sami sebi rejting kod ljudi) u vidu losih misli o drugima.
Ne znam da li sam bila sada jasnija.

Tik-Tak

Početnik

(10)

• »Tik-Tak« je muško
  • »Tik-Tak« je zabranjen

Datum registracije: 08.05.2007

• Poruku poslati

7

Utorak, 02. Oktobar 2007

A kakvo je to "bukvalno savrsenstvo"?

Skriveno zlo je najbolje prikriveno zlo koje moze da se nalazi u covjeku.Najcesce je ono u finim,poznatim ljudima.Moze da se otkrije ali u vecini slucajeva ga je tesko otkrit.Otkrivanje tog skrivenog zla je dar dat samo onim cistim.A skriveno zlo je fenomenalno dobro sakriveno.Moze da se krije iza puno stvari kao sto je iznenadna velika prisnost sa nekom osobom,ili iza "dobrih djela" uradjenih u interesu nekog ili neceg kvarnog.Ma zlo ima bezbroj oblika tako da je dosta tesko,barem danas,ga prepoznat u pravom obliku.Ne znam,ako neko moze da kaze nesto vise o prepoznavanju zla,skrivenog ili...,neka kaze nesto vise.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

8

Utorak, 02. Oktobar 2007

Junus je starto dobru temu, shiroku.

Tik-Tak, nije uopste vazno o kojem vremenu govorish i o nacinima prepoznavanja ZLA kao forme, oblika, dela... Zlo je isto kao pe 12-13 vekova kao i danas i ista su mu htenja i ciljevi.

Moglo bi se raspredati o ovoj temi nashiroko i nadaleko ali radje preferiram zzivu rech o ovome.

Bujrum
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

9

Utorak, 02. Oktobar 2007

Interesantno, sada sam te mnogo bolje shvatio. Mislim, malo me je samo bunio smjer kretanja u savršenstvu koje si ti spomenula. Savršenstvo u odnosu na šta ili prema kome, to je veoma važno. Čovjek treba da teži savršenstvu, ali onom pravom, a ne onom dunjalučkom, horizontalnom. Jer ako čovjek teži pravom (vertikalnom) savršenstvu onda on neće nikog maltretirati i "tovariti" tim svojim savršenstvom. To njegovo savršenstvo neće biti na teret drugima. Neće činiti nepravdu.

Dakle, pitanje je da li želiš postati savršen rob Božiji ili savršen čovjek u očima ljudi. To su dvije različite savršenosti. U prvom slučaju će se čovjek truditi da totalno izbaci iz sebe svako zlo, a u drugom slučaju će se truditi da totalno sakrije u sebe svoje zlo da ne bi narod vidio i za njega će biti važno samo ono vanjsko, odnosno da ljudi ne znaju za njegovo zlo, a za Boga ne mare.

Što se tiče dalje definicije u ovoj temi, a kao nadovezivanje na ono što je napisao Tik-Tak, reći ću da se slažem sa njim da ima raznih oblika, tj. formi iza kojih se zlo krije.
Slažem se naravno i sa Babbhom koji kaže da je zlo isto kao i prije ne znam ti kolko vijekova i danas. Dakle, samo mijenja oblik sakrivanja.

U suštini, ja mislim, da se zlo uvijek krije iza dobra. Samo se dakle, razlikuju forme tog dobra. Ili je to opšte dobro ili su to neke svetinje ili je to za dobrobit čovječanstva ili je to za nečiju slobodu, itd., itd.

Hoću da kažem da sam mišljenja da se zlo uvijek, kada se krije, krije iza dobra. Mislim, još ne znam za neki slučaj da se je zlo krilo iza zla, možda u slučaju da je neko zlo manje od onog što jeste, pa da se u tom slučaju veće zlo krije iza manjeg.

Tik-Tak

Početnik

(10)

• »Tik-Tak« je muško
  • »Tik-Tak« je zabranjen

• Poruku poslati

10

Srijeda, 03. Oktobar 2007

Kada kazes da se uvijek to skriveno zlo krilo iza dobra,kako onda to objasnit nekom prosecnom citaocu?Recimo da malo bolje ne procitah ovaj zadnji post pomislio bih ene "dobro" (razni slobodarski pokreti),kad ono u stvari "zlo"?

Hocu da kazem moze li nesto da bude istovremeno i dobro i zlo?Ili recimo postoji li potpuno(suho) zlo?Mnogi su svjesni da na ovom dunjaluku ima zla i to puno.Sta nam ostaje?Pa naravno,borba sa tim istim zlom.Sta je bila misija Pejgambera a.s nego upravo borba protiv zla.Zato su i bili proganjani i ubijani...

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Srijeda, 03. Oktobar 2007

O tome da li nešto može istovremeno biti dobro i loše se može također diskutovati, ali ja sam ipak više mislio na zlo u suštini. Hoću reći da zlo nije nepromišljeno, zlo je veoma promišljeno, ima svoju "pamet", svoj način rezonovanja, razmišljanja, borbe, načina širenja, itd.
Čovjek je upravo interesantan jer se u njemu bore dobro i zlo. Kako u pojedincu, tako i u društvu, u ljudskoj zajednici, počev od najuže, pa sve do globalne. Zlo se može kriti u čovjeku i od njega samog. To je kada je u pitanju samoobmana. Takve osobe su poslušnici onima čije je zlo sakriveno od ljudi, ali nije od njih samih.

Dakle, zlo je tu, znao ti za njega ili ne. Zato čovjek treba da traži. Treba da se kreće. Jer može bit da mu se je zlo sakrilo i vodi ga gdje hoće, a da čovjek toga nije svjestan. Takav je slučaju kod neznanja i sl. Zato čovjek treba da smanjuje svoje neznanje kako bi mogućnost upadanja u zamku zla bila što manja.

Ako bi čovjek posmatrao osobu koja svjesno čini zlo i krije ga od svijeta i osobu koja nesvjesno čini zlo, misleći da čini dobro mogao bi doći do dva zaključka.
Prvi zaključak bi bio vezan za djelovanje takvih osoba i u tome su isti i onaj koji svjesno i onaj koji to nesvjesno čini.
Međutim, ako se posmatraju oni sami kao osobe onda onaj koji čini svjesno zlo (krijući ga svjesno iza dobra) je zaista u suštini zao, dok onaj koji nesvjesno čini zlo, misleći da čini dobro nema svijest razvijenu, pa je za nadati se da će, ako bi mu se svijest podigla, krenuti odlučno u otklanjanje zla od sebe.

U vanjskom djelovanju, uvijek su ovi nesvjesni u prvim redovima, jer je njihovo ubjeđenje u činjenje dobra stoprocentno i jako, a njima koordiniraju oni koji su svjesno zli, ali se kriju iza dobra.
Dakle, pošto je u ovom svijetu stalna borba između dobra i zla, onda je cilj zla da što više ljudi uposli u svoje redove, a također je i cilj dobra da pridobije što više ljudi.
Da nije ovih nesvjesnih zlo se ne bi krilo, već bi se jasno pokazalo. Ne bi više imalo potrebe da se krije.

Tik-Tak

Početnik

(10)

• »Tik-Tak« je muško
  • »Tik-Tak« je zabranjen

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 04. Oktobar 2007

To ti dodje nesto ko u sahu.Piuni naprijed a kralj i kraljica pozadi.Tako je to i u ovom vanjskom svijetu.

Pomenu smanjivanje neznanja...Mos li nam rec nesto vise o tome?

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

13

Petak, 05. Oktobar 2007

Pa to tvoje pitanje je baš onako ogromno. :) Jer, recimo, ako uzmeš Ihju od Imami Gazalije k.s. vidjet ćeš da je u njoj jedno posebno poglavlje (knjiga) posvećeno Znanju.
Tu je Imami Gazalija k.s. lijepo klasificirao Znanje i koliko kojeg Znanja je kome potrebno. Zato bih ti ja preporučio da kupiš ovu knjigu od Imami Gazalije k.s. Inače, Knjiga o znanju se nalazi u prvom tomu Ihjaa.

Postoji vanjsko (šeriatsko) znanje i unutarnje. Ako čovjek posjeduje ovo vanjso znanje i njega se pridržava, a nema ono unutarnje, onda se to može nazvati skrivenim zlom.
Ovaj obrazac se može dakle, primjeniti i uopšteno.

Skriveno zlo mi djeluje kao ono kada odete na pijac da kupite jabuku i onda ugledate neku lijepu, uglancanu, jabuku koja vam se svidi i vi je kupite. Dođete kući krenete da pojedete tu jabuku kad ono ona iznutra truhla.

Dakle, svaka stvar ima svoju formu i svoju suštinu. Skriveno zlo bi bilo zlo koje se krije iza dobre vanjštine. Recimo uđete u neku prodavnicu da kupite mlijeko i tamo ugledate lijep tetrapak, šaren, nabudžen i vama se svidi i vi kupite to mlijeko. Dođete kući otvorite tetrapak i krenete piti kad ono u terapaku otrov, a ne mlijeko.

Logično pitanje koje se kod čovjeka javlja jeste, kako prepoznavati skriveno zlo i kako se od njega sačuvati?

interesantno

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

14

Petak, 05. Oktobar 2007

Citirano

Orginalno od Junus
Logično pitanje koje se kod čovjeka javlja jeste, kako prepoznavati skriveno zlo i kako se od njega sačuvati?

Da, ova pitanja su neizbezna. Mozda nekad i prepozna to skriveno zlo (kod sebe - onda kad ostane sama sa sobom i bude iskren, ali bas iskren, prema sebi; kod drugih - to jednostavno oseti onda kad misli o drugima onako kako bi mislio o sebi uz mnoogo vise razumevanja). Ono sto se "krije", se najbolje primeti i oseti onda kada si sa nekim veci deo vremena ili zivis sa nekim.
Ne mora covek da ume da citam misli drugima, ali nekako to oseti u srcu, onda kad mu bude stvarno stalo do istine i zelje da pomogne i sebi i drugome.
E, sad, kako covek moze da se sacuva od skrivenog zla?
Mozda od svog skrivenog zla,covek moze da se sacuva ako se stalno preispituje i popravlja sebe.
A od tudjeg skrivenog zla...???
Ne znam.
Mislim da je najbolje kad se covek nadje u drustvu takvih ljudi, da ih prekine, savetom ili recima, u onome za sta zna da je otvoreno zlo (naravno,na mudar i lijep nacin).
Mozda postoji jos neki bolji nacin, ali ga ja ne znam. :( Imas li ti, Junuse, kakav predlog?

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

15

Petak, 05. Oktobar 2007

U svakom od nas postoji faraon tj.postoji to skriveno zlo za bogovanjem.Oni koji se ne uzohole i potisnu to svoje zlo u dusi(u pitanju je dusa sklona zlu dakle,sklona oholosti idr...)su napavili veliki zivotni korak.Medjutim ovi drugi koji ne uspiju da tog svog faraona sruse postaju oholi i iblisovi sledbenici,nazalost.
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Ponedjeljak, 08. Oktobar 2007

interesantno, moje je mišljenje da u onoj mjeri u kojoj čovjek kod sebe savlada skriveno zlo u toj mjeri će se odbraniti i od tuđeg skrivenog zla. Dakle, čovjek bi trebao da bude u stalnom samopreispitivanju i pronalaženju skrivenog zla kod sebe. Onog momenta kada jedna osoba otkloni iz sebe zlo postaje potpuno dobra osoba. To je osoba koju Allah Uzvišeni voli, štiti, pomaže, itd.
Osnova svega je šerijat. Šerijat svakom insanu garantuje sigurnost. Definiše osnovno pravo i identitet svakog čovjeka. Kada čovjek kod sebe postavi šerijat, za njega se može reći da je pravedan. A kakav to šerijat? Šerijat prema sebi i drugima. To znači da su od njegovih ruku i jezika bezbjedni drugi ljudi. Kada čovjek uspostavi kod sebe ovakav odnos sa okolinom, automatski stvara zdrave uslove u kojima će se početi boriti sa svojim skrivenim zlom.
E to je prava bitka. Za ovu bitku su potrebna sva moguća raspoloživa sredstva. Potrbne su dobre osobine ljudske, potrebno je znanje, potrebno je iskustvo, iskrenost, odlučnost, itd. svašta nešto.

Ako čovjek shvati šerijat u suštini njegovoj shvatiće i realnost. A ako čovjek odstrani skriveno zlo iz sebe, a to je čitav jedan proces koji traje i koji se unutar čovjeka odigrava, zadobiće mudrost (ma'rifet), a čisto srce će ga opskrbljivati realnim viđenjem.

Spoj realnog viđenja stvari i mudrosti će imati za rezultat čovjekovog ispravnog postavljanja u odnosu ljude i događaje u životu na ovom svijetu.
Za takve osobe se kaže da su ono, nurli.

Ovo je samo jedno moje razmišljanje i ne treba ga uzeti kao konačno i definitivno.

interesantno

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

17

Jeste, odstranjivanje skrivenog zla iz sebe vrlo dugo traje. :(
Mozes li malo bolje da objasnis kako da se cuvajuci sebe od skrivenog zla, covek sacuva i od tudjeg skrivenog zla? Ja sam sebe ubedila da nekad kad pobedim jednu vrstu takvog zlo u sebi (ne kazem sva), da nisam od istog sacuvana od strane drugih.
Ili mozda ja previse ocekujem od ljudi... :(

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

18

Tvoj problem je u shvatanju šerijata. Jer sa ljudima bi se trebalo prije svega vezivati šerijatom, a tek onda emocijom. Dakle, u uspostavljanju odnosa sa ljudima treba prvo obratiti pažnju na ono što smo prema ljudima obavezni i na ono što su ti ljudi prema nama obavezni. Pa ono što smo obavezni prema ljudima da poštivamo i da to nikako ne kršimo, a da ono što su ljudi prema nama obavezni zahtjevamo, tj. ako su neka naša prava ugrožena za njih se borimo, branimo ih u skladu sa mogućnostima.

Glavni problemi u međuljudskim odnosima nastaju onda kada ljudi ono obavezno u odnosima shvate i ophode se prema tome kao prema nečemu dobrovoljnom i prema onom dobrovoljnom se ophode i shvataju kao da je nešto obavezno.

Kraće rečeno, obavezno proglase dobrovoljnim, a dobrovoljno proglase obaveznim.

Glavni krivac za ovakvu postavku jesu emocije. Zato su emocije možda i najteža stvar koju čovjek treba ukrotiti.

Ovo je neko moje skorašnje razmišljanje, koje, može se desiti, se promijeni kako moje stanje evoluira. Dakle, ovo su neka moja razmišljanje i ne treba ovo uzimati kao nešto što je sigurno tako.

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

19

Cini dovu Allahu da te sacuva od zla koje je On stvorio,cesto cini tu dovu po namazu naprimjer a trazi dobro!
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

interesantno

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

20

Citirano

Orginalno od Junus
Tvoj problem je u shvatanju šerijata. Jer sa ljudima bi se trebalo prije svega vezivati šerijatom, a tek onda emocijom. Dakle, u uspostavljanju odnosa sa ljudima treba prvo obratiti pažnju na ono što smo prema ljudima obavezni i na ono što su ti ljudi prema nama obavezni. Pa ono što smo obavezni prema ljudima da poštivamo i da to nikako ne kršimo, a da ono što su ljudi prema nama obavezni zahtjevamo, tj. ako su neka naša prava ugrožena za njih se borimo, branimo ih u skladu sa mogućnostima.

Upravu si za emocije, jer se problem ovog tipa uvek javi onda kad mi bude stalo do nekog, kad sam bas bliska sa nekim. U suprotnom, ne.
A ovaj deo gde kazes da ne krsimo ono sto smo obavezni prema drugima, to mi nije toliki problem, koliko ovaj drugi deo iste recenice,gde kazes da se za svoja ugrozena prava borimo, branimo ih i sl. Kako da to uspes onda kada su u pitanju ljudi kojima i nije toliko stalo do vere?
O ovome sam skoro razmisljala i sama, i onda sebi objasnim da svi ljudi ne razmisljaju kao ja, mozda nisu toliko ni verski nastrojeni, i da covek treba da se ponasa onako kako je ispravno (islamski), kakvi god da su drugi ljudi. Problem je sto svaki put moram sebi isto da objasnjavam (ponasanje drugih, za svakog posebno) kad iskrsne slican problem.
Dova je tu, ali ne znam postoji li jos neki nacin?

Social bookmarks