Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

21

Ponedjeljak, 08. Oktobar 2007

Nisam upoznat bas u detalje sta te muci i koji je tvoj problem,mozda je to za hair obzirom da mogu samo uopsteno da pokusam da ti pomognem.
Naime,osjetio sam kod tebe neku vrstu tuge ili zala sto ostali nisu kao ti i sto se ostvarivanje svojih prava i potreba mnogo lakse odvija kada ljudi imaju razumijevanja zbog vjere za vjeru i kada nisu ateisticki ili antivjerski raspolozeni(tako bi trebalo biti a nije,nazalost i zao ti zbog toga)

Sestro mislim da je tvoja osnovna greska u vezivanju za ljude koji nisu kao ti i koji i pored tvog lijepog odnosa prema njima nemaju za te sluha i paznje.Dakle,jednostavno tebi nije uzvraceno ono sto pruzas,i zao ti je sto te osobe to ne osjecaju iz nekog razloga(zbog nenaklonosti Islamu a vjerovatno i nevjere ako ne obavaljaju farz namaze)

Draga sestro,nemam puno iskustva ali na osnovu dosadasnjeg shvatam da se ljudi jos na ovom svijetu odvajaju u stranke svojim srcanim vjerovanjem,govorom i djelima.Tu ima zaista veliki broj stranaka i svjetova svojih.Kaze sejh ibnul Kajjim rhm.da medju ljudima ima raznih vrsta zivotinja,a neki su gori od zivotinja(iz Kur'ana).Dakle,postoje oko nas,bez obzira sto su nam bliznji ili sto su nam neke osobe drage,psi,macke,pacovi,zmije,vukovi majmuni ,celo zivotinjsko carstvo.Znaci ima ljudi sa svim tim osobinama i naravima i ja nemogu voleti neke svinje,kao ni neke majmune iako su mi rod(bez da im cinim zulum).Svinja ce te isprljati,majmun smarati,zmija ce te otrovati i zlo ti uciniti i cuvaj se takvih ljudi sestro ako ti Allah da da ih namirises i vidis(trudi se da budes iskrena samo).

I od nekih takvih ljudi nemoj nesta dobro ocekivati,moli Allaha da te zastiti od njihovog zla.Medjutim to sto ja recimo ne volim svinju neznaci da se protivim Allahovom stvaranju,vec postujem Allahovo stvaranje,a Allah stvara sta hoce i zbog cega hoce znali mi u tome mudrost ili ne!

Medjutim one zivotinje od kojih se ima koristi koje volimo su u redu,ali nesmemo od njih ocekivat da nam uzvrate jer su takvog hala da im nepada napamet.Postali su lijenji,pasivni,srca koja ne osjecaju,mozgovi koji ne rezonuju i rade kako treba idr,jednom rjecju bolesnici.

Zato sestro uzvratice ti insalallah dobri vjernici ako ih ima(ima ako Bog da),razumece te,nece te povrediti,cuvace tvoje pravo...(iako se nefs i sejtan mogu umesati i tu,ali pricam u generalu kako bi trebalo biti,a valjda i biva)

Sve ovo dosad sto sam pisao moze se staviti na jednu stranu i moze se desiti muslimanima da kiksaju po pitanju srca,paznje ,osjecanja,razumijevanja,zivotinjskih elemanata i sl.sto je normalno za obican muslim,svet koji nije toliko imanski napunjen.

No bitno je da za elitu medju muslimanima vaze druga pravila,mnogo suptilnija sto godi onom kome Allah dozvoli.Medjutim kada su u pitanju ljudi nevjernici,ljudi koji Allahu ne padaju na sedzdu iz oholosti i ohole se nad Allahovim propisom( farzom) za sve koji ga priznaju za Rabba vaze druga neka pravila i drugacije je ponasanje.
Naime medju tim ljudima ima raznih stepeni kufra i zablude,previranja dobra i zla,psihickih i drugih elemenata koji odredjuju njihovo ponasanje prema Allahu pokornim i odanim robovima,muslimanima uopste.Tako da kada sve te faktore(plus medijski rat,manipulacija masama i dr)uzmemo u obzir mislim da je korak vise to sto smo uopste zivi,sto nas ne satru ti toliki sejtani l.a. i dokaz da nas Allah stiti ili nam samo daje roka do Sudnjeg Dana ako smo u zabludi,a neznamo da jesmo(Allahul mustean)

Zelim da ti kazem da nemuslimani nece biti zadovoljni nama sve dok njihovu ne/vjeru ne prihvatimo,sirk pocinimo,sejtanu ili njima se pokorimo(ako su taguti) i postanemo musrici kao i oni.
Zato je puno opasno prijateljevat sa nevjernicima,mjesto sa vjernicima,jer to izvodi iz Islama(u zavisnosti o kakvoj ljubavi ili prijateljevanju se radi)Dakle obaveza nam je da se mi odricemo(el-vera wel bera)u ime Allaha ljubavi i prijatelstva sa kjafitima i musrcima!Ovo se odnosi na imansku,vjersku,srcanu ljubav a nikako ne na prirodnu,nefsansku ljubav koju je Allah dao prema roditeljima,ljudima ostalim.Npr.Muahmmed a.s. je volio svog amidzu Ebu Taliba tom dozvoljenom ljubavlju,ali imanski nije mogao i nije se vezao za njegov kufr(niti ga je volio).Allah ne voli i nije zadovoljan kufrom,i mi moramo takodje odreci se onog sto Allah ne voli i svih nosioca toga,to je prava vjera,vjera Ibrahima ali malo ljudi zna.

Sestro treba da znamo da su ovo u osnovi muslimanske sredine u kojim je osnova neznanje(a nije znanje)Zato treba nasim ljudima kolko smo u mogucnosti dostavljat vjeru, pojasnjavat osnovne stvari bez koji nema udjela u Islamu(sehadet,namaza idr)

Necu te vise zamarati nadam se da si me bar nesto razumela i da sam pomogao.

Zakljucak bi bio da ne ocekujes previse od onih koji ne obavljaju namaz,niti imas pravo da im poklanjas vjernicku ljubav obzirom da je takvim osobama Islam pod znakom pitanja(da li ga imaju).Ovo ne kazem ja vec dosta uleme iako na drugoj strani ima uleme koja neklanjanje namaza smatra najtezim grijehom,a ne kufrom...Ipak oprez i pozivajmo najdraze da padaju Allahu na sedzdu i da osete slast i ljepotu pokornosti Voljenom Gospodaru,amin.
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

22

Problem je u tome sto sam perfekcionista-to primecuju oni koji me dobro poznaju,od najsitnijeg detalja pa do odnosa sa ljudima. Nemoguce je da bude sve,uvek i sa svima savrseno,ali se zaboravljam,i tako stvaram samoj sebi problemcice. Muhasibi,hvala na korisnim savetima. Bas su dobri.
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

23

Hvala.A jesam li bar nesto pogodio vezano za tvoj ako smem reci problemcic?Ili sam bas onako promasio temu ?(
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

leo

Početnik

(10)

• »leo« je muško

Datum registracije: 17.05.2007

• Poruku poslati

24

Bolje da se tema zove Psihoanaliza coveka

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen
  • »Junus« je autor ove teme

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

25

Utorak, 04. Decembar 2007

Citirano

Orginalno od interesantno
Problem je u tome sto sam perfekcionista-to primecuju oni koji me dobro poznaju,od najsitnijeg detalja pa do odnosa sa ljudima. Nemoguce je da bude sve,uvek i sa svima savrseno,ali se zaboravljam,i tako stvaram samoj sebi problemcice. Muhasibi,hvala na korisnim savetima. Bas su dobri.

To što si perfekcionista je dobra osobina, jer govori o veoma izraženom impulsu koji se manifestuje kao želja za perfektnim, savršenim, a Istina je savršena.

Problem je kod sljedeće rečenice koja kaže "Nemoguće je da bude sve, uvijek i sa svima savršeno."
Meni ova rečenica govori da perfekciju tražiš, kako bih to precizno kazao (potrudiću se) na neispravan način, odnosno ne sagledavaš stvari realno, tj. ta rečenica, odnosno te situacije koje želiš opisati ovom rečenicom, odnosno tvoju percepciju samih tih situacija, govore o grešci u samoj tvojoj percepciji.
Naravno, ovo nije nešto nenormalno, već je to sasvim normalno, zbog perdi koje čovjek ima spram istine. Ohrabruje ta jaka želja za perfekcionizmom. Problem je kada čovjek sebe vidi perfektnim.

Samo nastavi da sebe istražuješ i proučavaš, naravno konsultujući se sa ogromnim znanjem i iskustvom koje su nam ostavili oni koji su živjeli prije nas.

Da budem malo jasniji, iz Božije "perspektive" sve je u savršenom redu i ništa ne izmiče kontroli i sve je onako kako On, uzvišena su imena Njegova, hoće da je, ali ljudsko neznanje, odnosno nedostatak spoznaje, odnosno perde koje ga zastiru od viđenja realnog, onako kako to zaista jeste, čini "sliku" iskrivljenom.

leo, upravo se o tome i radi, pa se slažem sa tobom da bi se ova tema mogla nazvati i spoznajom čovjeka, ali samo u prvom licu jednine, tj. spoznaja sebe. Ne spoznaš li sebe, ne možeš, realno, spoznati ništa drugo, odnosno, ni ono oko sebe.

Zlo uspijeva da se sakrije, upravo zbog nas samih i zbog perdi koje čovjek ima, zbog našeg neznanja, nedostatka spoznaje ili istinske svijesti.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

scout

Učenik

(10)

• »scout« je muško

Datum registracije: 19.03.2007

• Poruku poslati

26

Utorak, 04. Decembar 2007

zlo ne spava...

interesantno

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

27

Subota, 08. Decembar 2007

Citirano

Orginalno od Junus
...naravno konsultujući se sa ogromnim znanjem i iskustvom koje su nam ostavili oni koji su živjeli prije nas.

Moze dosta toga da se nauci iz knjiga, ali opet "ziva" rec i razgovor, u pojedinim situacijama, na mene ostavljaju jaci utisak, jer na taj nacin, u svakom trenutku, mogu da otklonim nejasnoce koje me zbunjuju ili nisu dovoljno jasne dok citam knjigu ili sama razmisljam o necemu.
Da mi je bar blize Bugari, lako bih... :)
P.S. @ Junus, naveo si me da dublje razmislim o ovoj recenici koja je tebe bunila, jer se ne secam tacno na sta sam mislila kad sam je pisala. Mozda sam mislila da, na kraju krajeva, pocnem da ocekujem od drugih da razumeju moj "perfekcionizam" i da mi ne smetaju u tome (u najmanju ruku :D ) ili da mi se pridruze??!
Ne znam na sta sam tacno mislila...
Hvala ti.
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

28

Ponedjeljak, 10. Decembar 2007

Slažem se sa tobom da se knjiga ne može mjeriti sa živom riječju, jer knjiga nosi informacije, a živi ljudi nose stanje, a stanje je mnogo važnije nego informacije.

Ako živiš u Novom Pazaru onda ti preporučujem da utorkom odeš u K2 i poslušaš predavanje Muhameda ef. Demirovića. Predavanje počinje u 20h, ali ti ja preporučujem da tamo budeš najkasnije do 19.30h, jer poslije ćeš teško naći mjesto za sjesti, a možda ne budeš mogla uopšte i ući, jer je velika posjećenost.
Nadam se da će se ta predavanja koje drži Muhamed ef. Demirović iz K2 prebaciti u neku veću prosotriju, recimo u Koncertnu dvoranu ili tako neku prostoriju, jer će tako moći više ljudi doći na njegova predavanja. Još jedan problem vezan za K2 je što je to više, hajde da tako kažem, tinejdžersko mjesto, pa ne mogu doći stariji i porodični ljudi, tako da bi se prelaskom u neku veću prostoriju omogućilo i njima da prisustvuju tim predavanjima.

A što se tiče Muhameda ef. Demirovića, mogu ti reći da je to pazarski Hafiz ef. Bugari.

Nakon što on završi sa svojim predavanjem mogu se postaviti pitanja usmjenim ili pismenim putem, tako da možeš pitati sve što te zanima.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

interesantno

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

29

Utorak, 11. Decembar 2007

Sigurno bih i kroz pitanja drugih, saznala i shvatila dosta toga i sama.
Jesam iz Pazara, ali nisam dole do proleca (ili leta :( ), ali hairli bilo. Cim budem, eto me u K2, insallah.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

30

Srijeda, 12. Decembar 2007

Citat iz posta kojim je zapocela ova tema:

Citirano

Orginalno od Junus

Ovog puta bih volio da popričamo nešto o skrivenom zlu. Prije svega postavlja se osnovno pitanje, postoji li skriveno zlo? I ako postoji, kako se manifestuje i iza čega se inače krije?

A zatim:

Citirano

Orginalno od Junus
Nadam se da u proljeće ili ljeto K2 više neće biti lokacija u kojoj će Muhamed ef. Demirović držati svoja predavanja, već da će se to dešavati u nekom mnogo, mnogo većem prostoru, inšallah.

Raduje me sto je primjeceno da je izvaninstitucionalno djelovanje zlo. Nadam se da ce i Muhamed ef. Demirovic ovo takodje primjetiti i da ce K2 zamijeniti sa mnogo ljepsim prostorom tj. sa dzamijom. Evo recimo, kada se zavrsi sa renoviranjem Altun-Alem dzamije mogao bi tamo biti imam. Ionako je to radno mjesto trenutno upraznjeno.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

31

@Ed : Ja mislim da njegov post ipak govori o temi.Jer,to je skriveno zlo u Junusu,otvorio temu o jednom a protura kroz temu nesto sasvim deseto,iako je svestan toga.Skriveno zlo nema sta,ali samo za neke,tj za one koji to ne vide. ;)
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

32

Ja sam se eto nadovezao na jedan post u kojem se kaže da je "živa" riječ nezamjenjiva i da je ne mogu zamijeniti nikakve knjige i sebi dozvolio da malo skrenem sa teme i ukažem na ličnost Muhameda ef. Demirovića kao "pazarskog Hafiza ef. Bugarija".

Zamolio bih članove koji uzmu učešća u ovoj temi da se ne nadovezuju na to moje kratko, usputno malo skretanje sa teme. Tema je skriveno zlo.

Dakle, šta nam možete reći o skrivenom zlu? Kako se to zlo krije, iza čega se krije, a prije svega postoji li to skriveno zlo?

Nešto je po tom pitanju već napisano, pa se na to možete nadovezati.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

33

Opet ste nasli nekog da vam glumi Bugarija?
Kakaf Demirovic. Taj Suljov glasnogovornik. Jedno prica a drugo radi.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

34

Utorak, 25. Decembar 2007

Najkraća definicija za skriveno zlo koja meni na pamet pada bi bila: "Skriveno zlo je ono zlo koje se širi pod plaštom svetosti, odnosno svetinja."

Primjera radi, to bi bilo kao kada bi čovjek govorio da mu je cilj Ahiret, a ustvari mu je cilj dunjaluk, pa onda tu pohlepu za dunjalukom predstavlja kao neku ahiretsku težnju. Kad god mu neko ukaže na to skriveno zlo, on se brani svetinjama i govori kako je neko protiv tih svetinja.
To znači da takva osoba odbranu svojih dunjalučkih ambicija predstavlja (što vještije to skriveno zlo opasnije) kao odbranu svetinja.
Svoju dunjalučku pohlepu, strast i samoljublje predstavlja kao duhovnost.

Naravno, sama tema nameće pitanje definisanja dobra i zla i određivanja mjerila dobra i zla.
Pošto se izvlači zaključak da se skriveno zlo krije iza dobra, iza svetinja, onda se nameće pitanje šta to čovjek treba da uradi kako bi se od skrivenog zla zaštitio? A da bi se zaštitio mora prvo znati prepoznati to zlo, pa je dakle, veoma važno odgovoriti na pitanje kako to skriveno zlo, prije svega, prepoznati?

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

35

Srijeda, 26. Decembar 2007

Citirano

Orginalno od Junus
"Skriveno zlo je ono zlo koje se širi pod plaštom svetosti, odnosno svetinja."

A da bi se zaštitio mora prvo znati prepoznati to zlo, pa je dakle, veoma važno odgovoriti na pitanje kako to skriveno zlo, prije svega, prepoznati?

Rekao je ibn Tejmijje rhm. "Ovaj svijet ce opstati sa pravdom i nevjerstvom,a nece sa nepravdom i islamom.(Medzmu' fetavi 28/146)

Setimo se primjera abesinskog kralja Nedzasije kojeg je Muhammed a.s.spomenuo kao onog koji nikome ne cini nepravdu,a koji je kasnije primio Islam...

Sto se tice prepoznavanja zla skrivenoga tu se covjek nesmije osloniti na sebe i svoje potencijale ni u kom slucaju!Ako se covjek istinski i u kontinuitetu bude oslanjao na Allaha dz.s.hair ce se tako povecavati,a zlo smanjivati(i skriveno i neskriveno).
Dakle,zastita covjekova lezi u ibadetu na osnovu ajeta:
„ Mi smo svakom narodu poslanika poslali: "Allaha obožavajte, a taguta se klonite!“ sura En-Nahl,36.

No skriveno zlo je kada covjek neshvati ili nezna tewhid i kako se Allah obozava(nacin nas koji je to Muhammed a.s. cinio),pa Allahu pripise druga,tj.sirk pocini.
Pitanje sirka je vec posebna mesela,ali za one koji to neznaju ukratko da kazem:Upucivanje ibadeta(obozavanja) u vidu namaza,zrtve,dove,...,nekome drugom pored(osim)Allaha jeste djelo sirka koje pocinioca izvodi iz Islama bez obzira ako klanja,posti,zekjat daje,misli za sebe da je musliman...I musrici za vrijeme Ibrahima a.s. su imali misljenje da su muslimani,ali to je ipak bilo samo njihovo misljenje(tj.zabluda o sebi i svom stanju),da nas Allah sacuva od toga da da budemo od onih obmanutih,amin.

Skriveno zlo je virus koji covjek moze sam prepoznati,ili mu neko na njega ukazati,ili mozda ima jos nacina?

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

36

Četvrtak, 27. Decembar 2007

Pa, po nekim mojim razmišljanjima skriveno zlo može biti svjesno i nesvjesno.
Svjesno je kada čovjek svjesno radi zlo krijući se iza svetinja, tj. istine, a nesvjesno skriveno zlo je kada je čovjek sam u zabludi misleći da je na istini.

Najćešće su ovi nesvjesni žrtve ovih svjesnih. Često se dešava da ovi koji svjesno čine skriveno zlo to čine uz pomoć ovih nesvjesnih.

muhasibi, vjerovatno si čuo za onu podjelu ilmul-jekin, ajnul-jekin i hakkul-jekin (ne znam da li sam dobro ove riječi ispisao).
Probaj da širk sagledaš kroz ova tri jekina, tj. definiši širk kroz sva tri jekina, pa vidi kako se širk manifestuje u ovim trima jekinima.
Mišljenja sam da se čovjek nije oslobodio širka, ako ga se je oslobodio samo na nivou ilmul-jekina, ili?

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

37

Četvrtak, 27. Decembar 2007

Citirano

Orginalno od Junus
Pa, po nekim mojim razmišljanjima skriveno zlo može biti svjesno i nesvjesno.
Svjesno je kada čovjek svjesno radi zlo krijući se iza svetinja, tj. istine, a nesvjesno skriveno zlo je kada je čovjek sam u zabludi misleći da je na istini.

A ko si to ti da razmisljas?!Jesil siguran da ne razmisljas po hiru?!

Citirano

Orginalno od Junus
Najćešće su ovi nesvjesni žrtve ovih svjesnih. Često se dešava da ovi koji svjesno čine skriveno zlo to čine uz pomoć ovih nesvjesnih.

I ovde mislim da si pogodio,jer manipulatoru su potrebni oni koje ce izmanipulisati.Takodje onaj ko je u zabludi ima neke druge koje uvodi i vodi u zabludu...
Naprimjer ...

Citirano

Orginalno od Junus muhasibi, vjerovatno si čuo za onu podjelu ilmul-jekin, ajnul-jekin i hakkul-jekin (ne znam da li sam dobro ove riječi ispisao).
Probaj da širk sagledaš kroz ova tri jekina, tj. definiši širk kroz sva tri jekina, pa vidi kako se širk manifestuje u ovim trima jekinima.
Mišljenja sam da se čovjek nije oslobodio širka, ako ga se je oslobodio samo na nivou ilmul-jekina, ili?

Cuo sam i dobro si ispisao na latinici!
Koji to ucenjak islamski od ashaba pa do danas definise sirk kao sto ti trazis od mene da ga definisem ili ti mozda pokusavas da postavis usule neke nove nauke ili neke nove vrste akaida?

Nemozes da tumacis Islam i osnove Islama po svojim razmisljanjima,razmatranjima,promatranjima,vizijama,ilhamima,vec za to postoje vec definisane nauke i jasno precizirani principi.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

38

Petak, 28. Decembar 2007

Citirano

Orginalno od muhasibi
A ko si to ti da razmisljas?!Jesil siguran da ne razmisljas po hiru?!

Ja sam čovjek, pa zato razmišljam. Čuo sam negdje da je razmišljanje ibadet. A za hir nisam siguran, ali moje je da se trudim da ne slijedim hir svoj.

Citirano

Orginalno od muhasibi
Cuo sam i dobro si ispisao na latinici!
Koji to ucenjak islamski od ashaba pa do danas definise sirk kao sto ti trazis od mene da ga definisem ili ti mozda pokusavas da postavis usule neke nove nauke ili neke nove vrste akaida?

Hvala na potvrdi ispravnosti mojeg ispisivanja onih naziva. Ne pokušavam ja da postavim ništa novo, a ovih definicija ima koliko hoćeš, samo možda ne u ovom obliku u kojem sam ja ovdje iznio. Samo uzmi knjige i pročitaj i razmišljaj. Drugo, pored razmišljanja, pogledaj život i pronaći ćeš u životu ovo što spomenuh.

Citirano

Orginalno od muhasibi
Nemozes da tumacis Islam i osnove Islama po svojim razmisljanjima,razmatranjima,promatranjima,vizijama,ilhamima,vec za to postoje vec definisane nauke i jasno precizirani principi.

Ne pokušavam ja da tumačim ništa, ja samo pokrećem diskusiju, muhabet, zajedničko razmišljanje, traganje, a to je veoma važno za napredovanje u nauci, spoznaji, itd.
Ti ako ne znaš odgovore ne mora zbog toga svaka priča da prestane, sačekaj malo, tragaj malo, ne odustaj, daće Allah odgovore, ako hoće.
Sabur.

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

39

Nedjelja, 30. Decembar 2007

Citirano

Orginalno od Junus

Ja sam čovjek, pa zato razmišljam. Čuo sam negdje da je razmišljanje ibadet. A za hir nisam siguran, ali moje je da se trudim da ne slijedim hir svoj.

Nemogu to da ti zabranim,ali mislim da nije u redu da siris nesigurnost u vezi hira...

Citirano

Orginalno od Junus
Hvala na potvrdi ispravnosti mojeg ispisivanja onih naziva. Ne pokušavam ja da postavim ništa novo, a ovih definicija ima koliko hoćeš, samo možda ne u ovom obliku u kojem sam ja ovdje iznio. Samo uzmi knjige i pročitaj i razmišljaj. Drugo, pored razmišljanja, pogledaj život i pronaći ćeš u životu ovo što spomenuh..

Neznam sta hoces da kazes,a i nemoras sto se mene tice...

Citirano

Orginalno od Junus
Ne pokušavam ja da tumačim ništa, ja samo pokrećem diskusiju, muhabet, zajedničko razmišljanje, traganje, a to je veoma važno za napredovanje u nauci, spoznaji, itd.
Ti ako ne znaš odgovore ne mora zbog toga svaka priča da prestane, sačekaj malo, tragaj malo, ne odustaj, daće Allah odgovore, ako hoće.
Sabur.

Da nebi prica prestala moram reci da mislim da sam razumeo sta si hteo da kazes po pitanju sirka.teorijski je moguce da se prica o svemu i svacemu,ali bez prakse i kusanja to nije kompletno...

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

40

Nedjelja, 30. Decembar 2007

Znas kako, ti se sljedeci put koncentrisi na temu, a ne na neki demant mene pa ce diskusija cvjetati, a ovako samo gledam kako da te izbjegnem.

A ne bi bilo lose i kada bi ti zaobilazio moje teme, jer nekako imam osjecaj da u svakoj temi juris mene umjesto da diskutujes i da das svoj doprinos temi.

Na kraju tvojeg posljednjeg posta si nesto i napisao sto je vezano za temu, ali mi se cini da je to napisano samo onako reda radi i u stilu "odoh ja sad, ja nisam ni htio da diskutujem, samo eto rekoh da te malo demantujem, volim to".

A u slucaju da si tim posljednjim pasusom ipak i mislio da nastavis diskusiju, onda se vrati na moje ono pitanje i spominjanje Ilmul-jekina, 'Ajnul-jekina i Hakkul-jekina.

Social bookmarks