Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »muhasibi« je muško

Datum registracije: 20.09.2007

• Poruku poslati

41

Nedjelja, 30. Decembar 2007

Citirano

Orginalno od Junus
Znas kako, ti se sljedeci put koncentrisi na temu, a ne na neki demant mene pa ce diskusija cvjetati, a ovako samo gledam kako da te izbjegnem.

Vazi se

Citirano

Orginalno od Junus
A ne bi bilo lose i kada bi ti zaobilazio moje teme, jer nekako imam osjecaj da u svakoj temi juris mene umjesto da diskutujes i da das svoj doprinos temi..

Vara te osjecaj,a svakako da sam odlucujem oko doprinosa temi,tako da...

Citirano

Orginalno od Junus
Na kraju tvojeg posljednjeg posta si nesto i napisao sto je vezano za temu, ali mi se cini da je to napisano samo onako reda radi i u stilu "odoh ja sad, ja nisam ni htio da diskutujem, samo eto rekoh da te malo demantujem, volim to"

Sto se tice tvoga demantovanja to je vec posebna tema i prica,sada vec i suvisna.Nisi u toku o cemu se radi kod mene i iz tvog ugla ti si u pravu,no nebih sada da se pravdam i objasnjavam sta se desilo pa sada sve izgleda onako kako izgleda...izvini,jer nisam zeleo da ispadne ovako,ali sta da radim uvjek ima sanse da se desi nesto neocekivano(a to se i desilo u ovoj temi i ostaje da si u pravu)

Citirano

Orginalno od Junus
A u slucaju da si tim posljednjim pasusom ipak i mislio da nastavis diskusiju, onda se vrati na moje ono pitanje i spominjanje Ilmul-jekina, 'Ajnul-jekina i Hakkul-jekina.

Obzirom da si ostavio vrata za dalju pricu otvorenim malo cu da "udjem".Ne vidim razlog za spominjanjem ta tri stepena jekina,i kakve veze sve to ima sa sirkom?Tu se radi o ubjedjenju,ne o sirku...Ali ako mislis na sirk u znanju,zatim u srcu onda si to tako trebao nazvati bez okolisanja...
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

Datum registracije: 27.03.2007

• Poruku poslati

42

Nedjelja, 30. Decembar 2007

Skriveno zlo?

Sulejman Ugljanin.
Univerzum se još uvek širi a ja nemam mesta da parkiram auto.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen
  • »Junus« je autor ove teme

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

43

Ponedjeljak, 31. Decembar 2007

Citirano

Orginalno od muhasibi
Ne vidim razlog za spominjanjem ta tri stepena jekina,i kakve veze sve to ima sa sirkom?Tu se radi o ubjedjenju,ne o sirku...Ali ako mislis na sirk u znanju,zatim u srcu onda si to tako trebao nazvati bez okolisanja...

Tako to izgleda u tvojim očima. U mojim to sve ima smisla i ima razloga, pa zato to i pitam.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

44

Citirano

Orginalno od Junus

Tako to izgleda u tvojim očima. U mojim to sve ima smisla i ima razloga, pa zato to i pitam.

U redu,zanimaju me ti razlozi i smisao u tvojim ocima,pa da cujem ako moze...?
"Jucer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe."

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

45

Prije nego bih ti iznio to svoje viđenje/shvatanje širka kroz ova tri stupnja ubjeđenja potrebno je definisati te tri vrste ubjeđenja.
Dakle, bujrum napiši nešto o Ilmul-jekinu, 'Ajnul-jekinu i Hakkul-jekinu.

Vjerovatno su ovi jekini vezani za Tevhid, tj. za spoznaju tevhida Ilmen, 'Ajnel i Hakkal ili?
A poznato je da je spoznaja Tevhida upravo sama suština vjere.
Ako je ova moja pretpostavka tačna, onda se sa sigurnošću može reći da se širk, odnosno oslobađanje od njega može razmatrati također kroz ova tri stupnja jekina. Šta ti misliš o ovoj konstataciji?
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

46

Razglabati o Tevhidu i sirku mi je toliko smijesno koliko i da doktoru nauka poklonis bukvar. Muslimani su ovo polje, sunce, doktorirali davno, pa bi ti bolje bilo, cini mi se, da se osvrnes na vlastita svojstva i manjkavosti a ne da istrazujes Bozije savrsenstvo.

Njegovo savrsenstvo je evidentno i za onog ko ga porice i za onog ko ga proznaje, ali svoje mahane i gluposti niko ne priznaje pa hajde da se malo o njima pozabavimo.

A na stranu to sto je tema Skriveno zlo, a ti pricas o Tevhidu. Allah ti se smilovao... :rolleyes:
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

47

Upravo o svojim nedostacima i mahanama i jeste tema i upravo o tome i pričamo, samo je pitanje kako ti shvataš tevhid, odnosno širk. Polako, sabur, vidjet ćeš, inšallah, ako tema bude išla lijepim tokom, da se ona upravo odnosi na ljudske mahane i nedostatke.

Jer spoznaja Tevhida jeste upravo postizanje cilja željenog, a nije ga postigao u potpunosti svaki onaj koji kod sebe ima i trunke širka u ma kojem se on obliku kod njega nalazio, tj. u ma kojem to obliku čovjek činio.
Ja bih volio da ovdje govorimo o živom i praktičnom prepoznavanju skrivenog zla kod sebe, a ne onog knjiškog koje se kreće samo u domenu Ilmul-jekin, iliti knjiškog shvatanja vjere.
Ilmul jekin je samo početak, to je informativno znanje. Ako li se čovjek na tome zadži mislit će da je Tevhid postigao, ali će se grdno prevariti, jer će praktično pokazivati kako to nije slučaj.

A spominje se Tevhid zbog toga što se spoznajom tevhida čovjek oslobađa zla, pa i onog skrivenog, tako da je ovo sve u sklopu teme.

De bujrum, vejrovatno si pročitala dosta islamskih knjiga, reci nam nešto o ovim stvarima koje se spominju u ovoj temi, a da to nije vezano za nekakve dnevno-političke razmirice. Pokušaj nešto napisati o tome kao ono što u knjigama učenjaci ispisuju.
Dakle, uključi se u temu.

Jedno od skrivenih zala upravo jeste i djelovanje onih koji misle da su tevhid shvatili i spoznali, a ono nisu, već govore o tevhidu, a ustvari samo šire svoje unutarnje bolesti.
Takvo skriveno zlo je upravo sakriveno iza govora o Tevhidu.
Zbog toga treba o tome diskutovati, razmjenivati stavove, mišljenja, dokaze, mišljenja učenjaka, itd. kako čovjek ne bi sebe obmanuo i mislio da je u tevhidu, a ustvari on u žestokom širku.

Evo uzeću opet onaj primjer sa Hz. Alijom r.a. i onim mušrikom u bitci. Da je kojim slučajem, neuzubillah, Hz. Alija r.a. potegao sablju i ubio mušrika, počinio bi širk.
Međutim, niko od stvorenja ga ne bi mogao optužiti za taj širk, jer to nije vidljivi širk, već unutarnji, sakriveni, ali Allah Uzvišeni to vidi i zna.
U koju vrstu širka spada ovaj širk?

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

48

Utorak, 01. Januar 2008

Citirano

Orginalno od Junus
Prije nego bih ti iznio to svoje viđenje/shvatanje širka kroz ova tri stupnja ubjeđenja potrebno je definisati te tri vrste ubjeđenja.
Dakle, bujrum napiši nešto o Ilmul-jekinu, 'Ajnul-jekinu i Hakkul-jekinu.

Pitao si me i ja cu da ti odgovorim koliko znam i mislim da treba.Takodje zelim da cujem tvoje vidjenje/shvatanje sirka bez obzira da li pogodio ili pogresio,pa bujrum kasnije.

Ilmul-jekin kako sam citao u knjizi Na putu ka Allahu jeste ubjedjenje naosnovu ilma-znanja.Na primjer da covjek zna da postoji dzehennem-ovo je 1.stupanj odnosno ilmul-jekin.

Ajnul-jekin jeste da covjek svojim vidom tj.okom ugleda vidi ono sto je znao da ima.Naprimjer da covjek vidi dzehennem,jer Allah dz.s. kaze da cemo ga jasno vidjeti.

Haqqul-jekin jeste da se covjek osvjedoci u ono sto je video.Na primjer da covjek bude bacen u Dzehennem i istinski-haqqan osvejedoci se u ono sto je znao da postoji,video i sada se osvjedocio.Molim Allaha Uzvisenog da nas sacuva od haqqul-jekinskog osvjedocenja po pitanju Dzehennema...

Citirano

Orginalno od Junus
Vjerovatno su ovi jekini vezani za Tevhid, tj. za spoznaju tevhida Ilmen, 'Ajnel i Hakkal ili?
A poznato je da je spoznaja Tevhida upravo sama suština vjere.

Nebih da se upustam u to da povezujem tewhid i njegovu spoznaju sa ilmen,ajnel,haqqan jekinom.Jer nemam znanja o tome.Prije bih te podsetio na 3 "podjele" tewhida na 1.tewhidul rububijje,2.tewhidul uluhijje i 2.i tewhidul esmatillah we sifatillah.Medjutim taj tewhid je vezan za znanje da covjek to sve fino zna i nauci i primjeni,a takodje da to srcem vjeruje tj.svjedoci da je Allah dz.s. Jedan Jedini Ilah(Bog) koji zasluzuje da bude obozavan(ma'bud) i da ima taj jekin.
Tewhid i ostvarenje njegovo je vjera koju je Allah dz.s.objavio i u tewhid su Poslanici pozivali ljude.Suprotnost tewhidu je sirk,i to nije vjera koju je Allah dz.s. objavio,to je "vjera" sejtanova l.a.

Citirano

Orginalno od Junus
Ako je ova moja pretpostavka tačna, onda se sa sigurnošću može reći da se širk, odnosno oslobađanje od njega može razmatrati također kroz ova tri stupnja jekina. Šta ti misliš o ovoj konstataciji?

Neznam mozda moze.Ali vjerujem da je nekad dosta tesko,mozda i nemoguce osloboditi se sirka ili novotarije.Ako sam ja prihvatio sirk i novotariju kao vjeru,nelogicno je da se ja sam sada oslobodim ili zelim osloboditi "vjere" i tako "ostati" bez "vjere" i ostaviti nesto u sta sam pozivao,zaklinjo se ili bio spreman da se zakunem Allahom da je to prava vjera...Ako bih se ja sam mogao osloboditi sirka bez upute i vjere onda nam Poslanici i oni koji pozivaju Allahu (daije) nebi nista trebali,ono vec smo spaseni sta nam treba neko da nas upcuje sada...

Da budem direktan i da kazemono sto sam licno cuo i saznao kakvo je vjerovanje nekih ljudi kod nas jeste zamjena imena i nenazivanje stvari pravim imenom ,tj.onim imenom koje zasluzuju.A to je svakako pogresno i prava zabluda,posebno u pitanjima tewhida i sirka,ili uopste nekog harama

naprimjer da alkohol nazovu bezalkoholnim picem,ali sustina ostaje ista jer opija i haram je bez obzira na to kakvim ga mi imenom nazvali.

Vjerujem da nisam puno skrenuo sa teme...i da ce biti haira u svemu ovom insallah

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

49

Četvrtak, 03. Januar 2008

Citirano

Orginalno od Altuna
Razglabati o Tevhidu i sirku mi je toliko smijesno koliko i da doktoru nauka poklonis bukvar. Muslimani su ovo polje, sunce, doktorirali davno, pa bi ti bolje bilo, cini mi se, da se osvrnes na vlastita svojstva i manjkavosti a ne da istrazujes Bozije savrsenstvo.

Njegovo savrsenstvo je evidentno i za onog ko ga porice i za onog ko ga proznaje, ali svoje mahane i gluposti niko ne priznaje pa hajde da se malo o njima pozabavimo.

A na stranu to sto je tema Skriveno zlo, a ti pricas o Tevhidu. Allah ti se smilovao... :rolleyes:

Zaista bih voleo da cujem bez da se ljutis da li si ti svjesna i znas li sta si uopste ovim postom htela da kazes,tj. da postignes,odnosno koji ti je nijjet bio?!

Zar nije skriveni sirk zlo,zar nije Poslanik a.s. kazao da se za ummet boji skrivenog sirka?Ako Poslanik a.s. to kaze onda nismo promasili temu,jer je suprotno sirku tewhid i kroz suprotnosti se uce stvari...

Na kojeg doktora nauka mislis?Jesil to ti?Ja i Junus nismo doktori nauka!Pitanje je da li su svi muslimani,tj.oni koji se pripisuju Islamu i koji sebe tako nazivaju(biju se u prsa da su veliki muslimani)doktorirali ovo polje za koje se kaze da ko ga ostvari uci ce u dzennet.Izgleda da si ti zaboravila da je dzennet skupa roba...?

Niko ovde u ovoj temi kolko je meni poznato ne govori protiv Bozjeg savrsenstva,poznato mi je da Junus vjeruje da je Allah dz.s. savrsen,ja takodje,a ti neznam sta si htela opet da kazes,uz svo duzno postovanje mislim da ni sama to neznas...

• »muhasibi« je muško

• Poruku poslati

50

Subota, 05. Januar 2008

Nema Altune da se javi,a nema ni Junusa...sto mi dosadno nesto 8)
Izgleda nas vise ne zanima skriveno zlo,jer previse ima onog neskrivenog!!!

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

51

Utorak, 08. Januar 2008

Citirano

Orginalno od muhasibi
Nebih da se upustam u to da povezujem tewhid i njegovu spoznaju sa ilmen,ajnel,haqqan jekinom.Jer nemam znanja o tome.

Ako nemaš znanja o tome, onda ti nisi u stanju da odgovoriš na moje pitanje, pa ćemo ovog puta ostati uskraćeni za odgovor, sačekaćemo da vidimo hoćemo li biti toliki srećnici da nam neko drugi, ko ima znanja, na ovo pitanje odgovori.
Nije rješenje da ako neko ne zna odgovor na pitanje skreće temu u smjeru u kojem se "dobro" snalazi. To je skretanje sa teme, u nekom smislu.

U svakom slučaju, eto ti materijala za razmišljanje.

A za ovu podjelu tevhida znam. Ti si naveo upravo onu ilmihalsku definiciju. To je, vjerujem, i Altuna mogla da navede. To bi svaki musliman trebao znati napamet. Međutim, ja ne bih da govorimo o tim knjiškim definicijama, već o živom znanju, o spoznaji. O tome kako se stvari manifestuju u životu.
Zbog toga i postavljam pitanje da se Tevhid i širk "protnu" kroz ova tri Jekina, odnosno da ih kroz ova tri jekina sagledamo.

Eno, postavio sam i pitanje u vezi onog događaja sa Hazreti Alijom r.a. i onim mušrikom u bitci, pa sam kazao, da je kakvim slučajem Hazreti Alija r.a., neuzubillah, ubio onog mušrika, iako mu se je srdžba u prsima javila, počinio bi širk. U koju vrstu širka ovaj širk spada? A sa aspekta jekina može se postaviti pitanje o kojem se jekinu u ovom slučaju radi?

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

52

Utorak, 08. Januar 2008

Buduci da je forum o religiji zatvoren za diskusije, a ova tema se upravo pretvorila u religijsku diskusiju, ista se zatvara.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks