Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

601

Četvrtak, 18. Novembar 2004

...evo i mene
croatia '04
šišmiš je dodao/la ovu sliku:
  • ck4.jpg

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

602

Srijeda, 15. Decembar 2004

Manila, Filipini

U narednih nekoliko dana cu pokusati da Vam tekstom i slikama docaram Manilu - glavni grad Filipina vidjenih mojim i okom kamere.

Za pocetak cu reci da je Manila 11-12 milionski grad (neki kazu da ima i vise ljudi) sastavljena od nekoliko "manjih" gradova kao sto su Makati, Malate, Quezon City, Pasay, Pasig itd. Poslovno jezgro grada prepuno oblakodera raznih svjetskih i domacih firmi bi prosjecnom zapadnom turisti dalo utisak da ovaj grad se ne razlikuje mnogo od onih na sjevernoamerickom kontinentu i vecina poslovnih ljudi (kako saznah iz razgovora s njima) nece ni napustati ovaj grad prvenstveno zbog sigurnosnih razloga a zatim jer zaista pruza sve uslove (cak i vise) za normalno zivljenje.
Giovanni je dodao/la ovu sliku:
  • MakatiSkyline.jpg
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Luciano

Učenik

(10)

• »Luciano« je muško

Datum registracije: 28.03.2004

• Poruku poslati

603

Bijah i sam smjesten u Makatiju i prvih dana sam naravno bio upozoren da bi moj krug djelovanja trebalo biti u istom tim prije jer su se prostorije firme za koju sam radio nalazila na kojih 500m od hotela. Posto nisam imao vremena da se malo bolje informisem o gradu prije polaska tu sam ideju prihvatio zdravo za gotovo tim prije jer kud god da krenete bit' cete pretreseni (ovlas doduse) od strane objeznjedjenja i uniformisanih cuvara od kojih vecin a je naoruzana (prilicno uobicajen prizor za nekoga sa ex-Yu prostora dodacu). No, neki djavo Giovanni-ju nije dao mira pa je svoje djelovanje prosirio sto ce i biti prezentirano...Makati skyline opet
Luciano je dodao/la ovu sliku:
  • MakatiSky.jpg
[SIZE=1]Zivot je jedan, zivi ga Fikreta...[/SIZE]

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

604

No, pogled iz sobe je prosto mamio da se bucnem u bazenu tim prije sto nije bilo nikoga ili barem uzivam u hladu palmi no temperatura toga dana bjese oko +30C u 'ladu s 100% vlaznoscu, sto je povlacilo znojenje i u vodi pa sam odustao...
  • Relax.jpg

Luciano

Učenik

(10)

• »Luciano« je muško

• Poruku poslati

605

Prvi od shokova koji dozivite u ovom gradu je saobracaj. Sve sto moze da se giba je na ulici, i put sirok za recimo troje kola (tri trake) potvrdjuje da je teorija daleko od prakse jer cete nerijetko vidjeti 6-ro prevoznih sredstava koja se nekim cudom ne dodiruju na tako uskom prostoru.
Semafori kao takvi egzistiraju ali ih niko ne uzima za relevantne. Pravilo desne ruke, samo cu reci - sjecam se...
Bez pretjerivanja, put svakog jutra od hotela do firme (500m) je uzimao od 15 minuta (bio je praznik) do 40 minuta...
I poslije neko kaze da je u New York-u ludnica...Smijem se. Grohotom.
  • Guzvanjac.jpg

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

606

Posto su zelene povrsine rijetkost u Makatiju (beton hara) to gradski oci nastoje da vjestacki isprave ovu pojavu tako da cete u pauzama prelazaka iz jednog do drugog trznog centra nailaziti na ovakve oaze koje zaista krijepe...
  • Parkic.jpg

Luciano

Učenik

(10)

• »Luciano« je muško

• Poruku poslati

607

A kad smo vec kod trznih centara, dodacu da je kupovina jedan od najzastupljenijih sportova na Filipinima (pored kosarke za kojom su ludi). Takvu pomamu prema shopingu odavno nisam vidio i ljude cete rijetko vidjati na ulici u neko normalno vrijeme, mada sam poslije skuzio da bas i nije ugodno eksponirati se suncu uz vodom natopljeni zrak, a svi trzni centri su klimatizovani pa vi skuzite...
Detalj iz Glorietta mall-a
  • Shoping.jpg

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

608

Četvrtak, 16. Decembar 2004

Inace ko do sad nije skuzio, Filipini su drzava sastavljena od tacno 7111 ostrva (+-2 ostrva), sa tropskom klimom, podijeljenom na kisni, susni (?!) i razvaljuje koliko je vlazan a topao period i ja kao bijah tamo u susnom periodu a za nekog ko je doletio iz kanadske zime uz vlaznost od max 40-50% taj susni period od nekih 90%-100% je bio dozivljaj sam po sebi, tako da se rezervni par skrga morao iznajmiti. No nekad uvalu borova nije lose zamijeniti uvalom palmica...
  • Palm.jpg

Luciano

Učenik

(10)

• »Luciano« je muško

• Poruku poslati

609

Filipinci su dugi niz godina bili pod Spancima, a zatim i Amerima i primjetan je uticaj obje kulture na lokalni zivalj. Ovo se naroctio ogleda u hrani i Filipinci naprosto obozavaju jesti ili u restoranima ili 'nako s nogu i nemoguce je proci vise od 10 koraka a da ne nabasate na jedan od ovih objekata. Glede hrane dodacu da sam cesto uzivao jeduci jela filipinske kuhinje (restorani i ulicna hrana) i da Filipinci za razliku od Kineza nemaju bas neke egzotike no...Dodacu ovdje samo da iako iskusavan od stane mojih filipinskih prijatelja nisam mogao da probam "balut" a to bi bilo nesto kao jos nerazvijeni embrion paceta u jajetu koji se ispija naiskap (izvinjavam se onim sa slabim stomakom) . Na slici, rano jutro, nedelja i jedan od restorana u Makatiju.
  • Restoran.jpg

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

610

Uvece, svaki dio Manile ozivi, restorani, kafici rade punom parom, izlazi se na straftu da se vecinom supljira i smeka raja (iliti people watching) a muzika dolazi iz svakog kutka. Odavno nisam bio cuo "a cappella" pjevanje, pa sam zavaljen u udobnu stolicu naprosto uzivao u istom kojih dva sata. Evo kako je to izgledalo.
  • Koncert.jpg

Luciano

Učenik

(10)

• »Luciano« je muško

• Poruku poslati

611

A u povratku, na stolu sobe, je Giovannija cekalo prijatno iznenadjenje u vidu torte na kojoj je bilo ispisano Happy Birthday. (garant su prepisali iz pasosa prilikom cekiranja). Gest za svaku pohvalu, i torta se pojela u slast...Evo kako je izgledala.
  • Gest.jpg

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

612

Negdje oko 10-ke cuse se pucnji no pogled ka prozoru je odagnao sve sumnje da je u pitanju vatromet...Cisto da nacini ugodjaj potpunim.

U sljedecem broju, idemo do Malate city koji nije nesto spektakularan vizuelno ali dakako ima vise filipinskog smeka.

Zivili
Giovanni
  • Vatromet.jpg

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

613

Mislim da su žešće preterali sa ovim prolsavljanjem tvog rođendana: torta, vatromet...

No, moguće je da se takva visost retko viđa na tim prostorima.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

614

Ponedjeljak, 10. Januar 2005

Malate

Kao sto obecah danas je na redu Malate. Posto ja jako volim marine, brodove, brodice i Sport-ove camce Maestral red je da i zapocnemo s jednom takvom slicicom. Marina u Malate-u jednog predivnog zimskog dana.
  • MarinaMalate.jpg

Luciano

Učenik

(10)

• »Luciano« je muško

• Poruku poslati

615

Malate je grad koji prvenstveno svojim polozajem (tik uz obalu) a zatim i najbogatijim nocnim zivotom u cijeloj Manili opravdava popularnost koju je stekao medju turistima i lokalnim zivljem. Najduze ulica (Rohas Boulevard) je dio ovog grada, nekoliko muzeja, sijaset hotela i restorana, najveci park u Manili (Rizal park), cak su i poslovicno oprezni Amerikanci izabrali ovaj dio grada za svoje prirodno staniste pa su svoju ambasadu izgradili bas tu. Na slici je ulaz u Rizal park koga kazu valja izbjegavati nocu, mada bih volio cuti da me neko u nekom gradu savjetuje suprotno glede parka...
  • RizalPark.jpg

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

616

Nabolji nacin da upoznate grad i ljude jeste da ili odete na pijacu ili uskocite u gradski prevoz i utopite se u njegov dekor. Giovanni je izabrao ovo drugo i uskocio u jedan od hiljade Jeepney-a koji krstare ulicama Manile i za cijenu od 5 pesosa (otprilike 5 dinara pa vi konvertujte 8) ) pruzaju jedinstveni nacin da prvo porazgovarate s ljudima dodacu nevjerovatno gostoljubivim, podijelite njihove probleme, plus pokupite par dobrih savjeta. Inace Jeepney je modifikovani Jeep, sa produzenim tijelom u kojem su stavljene dvije klupe (jedna naspram druge) i u koje se moze po mojoj procjeni smjestiti od 10 - 15 Filipinaca. Air conditioning u ovim vozilima je uradjen tako da ne remeti i zagadjuje okolinu, znaci dok se krecete ima ga u vidu vjetra u lice, kad cekate on predje u tihi mod rada :D
  • JeepneyParade.jpg

Luciano

Učenik

(10)

• »Luciano« je muško

• Poruku poslati

617

Nekadasnja prva dama Filipina Imelda Markos je kazu osobito voljela ovaj dio grada, toliko da je naredila da joj se tu jedna skromna rezidencija izgradi. Sad, posto je ona samo za kisu imala jedno 300 pari cipela (omiljene su jos po nekim pricama bile zute futrovane Akiak iz Industrije Obuce Beograd) to je rezidencija morala biti malcice korigovana, toliko da je sada na tom mjestu kompleks od cirka 8 bioskopa (kina) koje je ova zdusno darovala svom narodu prije nekih 10 godina...Evo kako to izgleda u stvarnosti
  • ImeldinaKucica.jpg

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

618

Okruzenje u kojem je ovaj kompleks ne zaostaje ni sekundu od okruzenja najboljih 5 i 6 zvjezdanih odmaralista. Palme suste svuda oko vas, sunce u zenitu , dok lagani vjetric s mora pirka pravo u lice.
  • Tropikana.jpg

Luciano

Učenik

(10)

• »Luciano« je muško

• Poruku poslati

619

Prosetah do obale iz dva razloga. Prvi jer se u daljini nazirao brod imena "Our Lady of Medjugorje", pa sam protrljavsi oci krenuo da ovjekovjecim ovaj trenutak.
Brod s lijeva se zaista zove "Nasa Gospa od Medjugorja" sto nikoga u ovoj zemlji do mene nije zacudilo jer filipinska nacija u velikoj vecini pripada katolickoj vjeri i ako nista za bivsu nam zemlju su culi ili zbog Gospe ili kosarkasa.
  • Brod_Gospa.jpg

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

620

Drugi razlog mog odlaska na obalu kao i postirane slike ce vjerovatno poslije strahovitog cunamija izgledati smijesno ali nekako se desilo da u doba dok sam boravio tamo je na udaljenosti od 300km istocno od Manile udario vrlo jak tajfun i kao posljedicu odnio oko hiljadu zivota. Dan poslije u Malate-u
  • Poslije-tajfuna1.jpg

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks