Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško
  • »Tulumba4All« je autor ove teme

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 07. April 2005

Smesna strana nauke

Sir Ernest Rutherford, predsednik Kraljevske Akademije i dobitnik Nobelove nagrade za fiziku, ispričao je sledeću priču: Pre izvesnog vremena pozvao me je kolega. Spremao se da nekom studentu da "nulu" za njegov odgovor na neko pitanje iz fizike, dok je student, naprotiv, zahtevao najvišu ocenu! Ispitivač i student su se ipak složili da se dovede nezavisni "arbitar" i ja sam bio izabran. Pročitao sam ispitno pitanje: pokazati kako je moguće odrediti visinu neke visoke zgrade pomoću barometra.

Studentov odgovor je glasio: "Odnet ću barometar na vrh zgrade, vezaću ga za dugačak konopac, spustiću ga do trotoara, a zatim ću ga ponovo podići. Izmjeriću dužinu konopca. Dužina konopca je visina zgrade. Student je zaista imao dobar razlog za visoku ocenu, s obzirom da je dao kompletan i tačan odgovor! S druge strane, kad bi dobio visoku ocenu iz fizike, to bi značilo svojevrsno priznanje u ovoj oblasti, što njegov odgovor nije potvrđivao!

Predložio sam da student još jedanput pokuša rešiti ovaj zadatak. Dao sam studentu šest minuta da reši zadatak uz upozorenje da njegov odgovor mora pokazati bar neko znanje iz fizike! Pri kraju pete minute student još ništa nije bio napisao! Pitao sam ga želi li odustati, ali mi je on odgovorio da ima jako mnogo odgovora za taj problem: upravo je razmišljao o najboljem rešenju. Izvinuo sam se sto ga prekidam i zamolio ga da nastavi.

U sledećoj minuti on je napisao svoj odgovor koji je glasio: Odnesi barometar na vrh zgrade i nagni se preko ruba krova. Ispusti barometar, a štopericom meri vreme dok ne tresne o trotoar. Tada, koristeći formulu x=at2/2, izračunati visinu zgrade! U tom trenutku sam pitao kolegu da li sad on odustaje od davanja loše ocene! On se složio i dao studentu skoro najvišu ocenu.

Dok sam napuštao koleginu kancelariju, setio sam se da mi je student rekao da ima još mnogo rešenja za taj problem, pa sam ga pitao: Koja?? Pa, reče student, postoji mnogo načina da se odredi visina zgrade uz pomoć barometra.

Na primer, možete izneti barometar napolje, pod pretpostavkom da je sunčan dan, izmeriti visinu barometra, zatim dužinu njegove senke, dužinu senke zgrade, i onda običnom proporcijom, uz pomoć Talesovog teorema, izračunati visinu zgrade! Sjajno - rekao sam. A ostali načini? Da, rekao mi je student,
postoji jedna osnovna metoda mjerenja koja će vam se sigurno dopasti. U ovoj metodi, uzmete barometar sa sobom i počnete se penjati uz stepenice. Prethodno, na zidu povučete crtu da označite dužinu barometra. Zatim, kako se penjete, markirate stalno dužinu barometra. Tako ćete dobiti visinu zgrade u jedinicama dužine barometra!? Vrlo direktna metoda! - rekao sam.

Naravno, a ako želite malo sofisticiraniju metodu, možete vezati barometar za kraj opruge, zaljuljati ga kao klatno i zatim odrediti vrednost gravitacionu konstante g na nivou ulice, a onda na vrhu zgrade. Iz razlike
za gravitacionu konstantu g može se, u načelu, izračunati visina zgrade! Takođe, koristeći isto načelo, možete odneti barometar na vrh zgrade, vezati ga za dugačak konopac, spustiti ga do samog trotoara i tada ga zaljuljati. Tada možete izračunati visinu zgrade prema periodi oscilacije! Na kraju, zaključio je student, postoje i mnogi drugi načini rešavanja problema.

Verovatno najbolji način je, da ponesete barometar u prizemlje i da pokucate na vrata nadstojnika zgrade. Kada vam nadstojnik otvori vrata, vi samo trebate reći: Gospodine nadstojniče, ovo je divan barometar! Ako mi kažete kolika je visina zgrade, pokloniću vam ga.

U tom trenutku nisam mogao izdržati i pitao sam studenta da li zaista ne zna konvencionalan odgovor na ovaj problem. Priznao mi je da ga zna, ali mi je rekao da mu je pun k... asistenata i predavača na fakultetu koji mu pokušavaju nametnuti svoj način mišljenja.

Student se zvao Niels Bohr.

Za one koji eventualno ne znaju, čovek je dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 1922.
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 07. April 2005

Na jednom sajmu nauke, jedan srednjoskolac pozvao je posjetioce da daju svoj potpis kao znak podrske njegovom projektu koji ukazuje na opasnost koriscenja materije pod nazivom "dihidrogen monoksid" i trazi njegovu ako ne zabranu onda najmanje strogu kontrolu koriscenja. Na panelu koji je izlozio naveo sljedece opasnosti dihidrogen monoksida:

-izaziva obilno znojenje i povracanje
-glavni je sastojak kiselih kisa koje daju veliku stetu prirodi
-u gasovitom stanju moze izazvati jake opekotine
-pri nesrecama ako udje u pluca dovodi do smrti
-otvara put eroziji
-smanjuje efikasnost kocnica kod automobila
-nadjena je u smrtnim tumorima svih vrsta

Samo u toku jednog sata od 50 posjetilaca, peticiju je potpisalo 43oje, 6 ljudi je ostalo neutralno samo jedan je covjek bio protiv, navodeci da je u pitanju H2O odnosno voda.
Momak je zaradio nagradu na temu: koliko se lako mozete prevariti. Kasnije je izjavio da mu je cilj bio pokazati koliko se ljudi mogu pogrjesno usmjeriti sa izvrnutim, kratkim i bezveznim naucnim recenicama. (o)
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 07. April 2005

Jedan od najpoznatijih problema u matematici je Fermat's Last Theorem (Fermat-ova poslednja teorema), zadatak koji je stajao neresen preko 300 godina. Veliki matematicar sedamnaestog veka Pierre de Fermat je postavio problem koji je vekovima zatvarao ljude od matematike u mracne sobe, pokusavajuci da pronadju matematicki sveti gral i zarade matematicku besmrtnost. Problem je utoliko interesantniji jer deluje veoma prosto i vrlo resivo, naime, on glasi:

Ne postoje tri prirodna broja x, y, z tako da je, za n > 2

x^n + y^n = z^n

Fermat je izgleda imao i odredjenu dozu smisla za humor, jer je u spisima gde je postavio ovu teoremu, napisao sledece: "Ovu teoremu sam dokazao, ali ovde nemam dovoljno prostora da napisem resenje". Naravno, to resenje nikada nije nadjeno, a bezbrojne polemike su vodjene o istinitosti ove tvrdnje.

Mnogi veliki umovi su se polomili o stene ovog problema, a neki od njih su postali i totalno opsednuti istim. Interesantna prica vezana je za Leibniz-a, koji je godinama pokusavao da resi ovaj problem. Na kraju je, u ocaju, primenio i drasticne mere. Kao jako uticajan covek, uspeo je da dobije nalog za pretresanje kuce u kojoj je nekada stanovao Fermat. Zatim je istu razrusio do temelja, posto je bio ubedjen da je Fermat negde sakrio resenje svoje teoreme. No, sve je bilo uzalud, i Leibniz je na kraju morao da prizna neuspeh.

Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 07. April 2005

E Chonbey super ti bi ova prica, no ti nam ne rece dal je ko resio, kad i kako. Te ja se bas zaitrigira pa snjuha po netu i nadjo da je resenje nasao Andrew Wiles. Kako rece covek od svoje 10 godine je opsednut ovim problemom i posle dugo godina rada na teoremi 1993 je dao prvi dokaz, koji je odbacen jer je nadjena mala greska u proracunu. T
malo za promenu

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

5

Petak, 08. April 2005

Evo jedne anegdote o najvecem nacniku (za mene molicu lijepo) ex-Yu prostora koji s pravom moze nositi prefix Genije ispred imena (ne, nije Dejo Savicevic 8) ) - Nikola Tesla.

Posto je Tesla skuzio prednosi naizmjenicne (AC) struje u odnosu na istosmjernu (DC) koju je tako slijepo furao Tomas (Tahan :D ) Alva Edison i koji je pride imao svoje laboratorije i brdo para (za razliku od Nikole) da svoje izume i zamisli sprovede u djelo (jos uvijek cini mi se tavori na prvom mjestu kao svjetski patentas br 1. sa preko 3 milje patenata) to je ovaj (Nikola) po dolasku u USA da radi za Edisona bio docekan rijecima a nakon sto je skupio hrabrost da upita Tomasa sta misli o sponozrisanju izrade AC generatora bas ovako - pa ide citat. "Gospodine Tesla - stanite malo". "Postedite nas tih vasih gluposti"."Mi ovdje u Americi zastupamo cvrsto stanoviste da je DC put kojim trebamo ici i tako ce i biti". "Ljudi su se vec svikli na DC i dopada im se ista a na koncu konceva to je jedina struja kojom cu se ja Tomas Edison ikada baviti (u slobodnom prevodu zajebavati).

Zatim je mladjahnom Tesli dao zadatak da njegov DC generator "proceslja" i pronadje nacin za bolju iskoriscenost istog (efikasnost) tj da napravi njegov redizajn misleci da ce to Teslu (kojeg je tada naslucivao kao glavnog konkurenta) skrenuti s puta AC struja. Ukoliko bi uspjesno obavio ovaj posao slijedila bi nagrada od 50, 000 US dolara sto je u tadasnje vrijeme bilo ogromna para.
Nikola je radio svih 7 dana u nedelji marljivo kao crv (poznato je da je Tesla spavao najvise 4 sata na dan) sve s jednim ciljem a to je da kad dobije lovu na sunce otvori svoju laboratoriju i krene u izradu svojih patenata.

I nakon kratkog vremena Nikola redizajnira Edisonove dinamo masine, dodaje nesto svojih patenata iz automatike i izlazi sa 24 nova dizajna koja ce u ogromnoj mjeri poboljsati efikasnost Edisonovih generatora.

Scena prva. Tesla nosi svoje nacrte kod Edisona, koji je bio vise nego zapanjen, odusevljen ali i ljut jer je jos jednom izvisio u duelu s Teslom.

E sad ide scena iz Top Liste Nadrealista sa onim skecom iz skrivene kamere kad Djuri kazu "Vratite nam nasih 100 maraka"...

Scena druga. Tesla uctivo trazi od Edisona krvavo zaradjene pare. Edison nakon sto se poceskao po glavi kaze "A to". "Tesla, vi izgleda ne kontate najbolje americki humor". "Ja sam se to samo salio".

I nakon ove epizode Tesla je dao otkaz a ostalo je sve legenda.

Nekoliko godina kasnije na nekom o kongresa na kojem se raspravljalo o AC protivu DC Edison je jos uvijek (iako je znao da je u krivu) slijepo branio koriscenje DC (znatno skuplje za prenos na velike daljine) iako je negdje u to vrijeme radio na izradi elektricne stolice u cijem nacrtu je "pozajmio" nekoliko Teslinih ideja na bazi AC-a. Hinjoliko nema sta.

Tesla jos uvijek nema tu zvucnost i popularnost kao Edison (iako u SI sistemu jedinica za magnetnu induktivnost tj indukciju nosi ime po ovom nasem velikom naucniku), no ja sam u neku ruku bio prijatno iznenadjen prilikom posjete Nijagarinim vodopadima da je makar na kanadskoj strani vodopada u gradicu Niagara Falls vec dugi niz godina izlozena bista ovog naucnika (slika dole) koja je gle cuda ista kao i ona ispred ETF-a u BG. Nikola Tesla je takodje pocasni gradjanin ovog grada i prepoznat kao jedini zasluzan za to sto sjeverno-istocni dijelovi USA i juzno-istocni dijelovi Kanade snadbijevaju elektricnom energijom baziranom na njegovom patentu.

I na kraju jos jedna stvar koja mene usko vezuje za ovog naucnika.

Prvi dan u novoj firmi (za koju i dan danas radim), 2 januar 2000-e , upoznavanje sa ljudima i ostale gluposti. Network administrator mi daje kompjuter i kaze da su imena kompjutera data po najvecim naucnicima, umjetnicima i slicno i da meni pripada racunar imena Ajnstajn. A u mrezi kompjutera su i Davinci, Babbage, Euler, Gauss i jos 10 drugih velikih imena i medju njima Tesla. Trebam li dodati da Edisona u spisku nema (kako kaze sef nece ga ni biti 8) ).Mislim da je suvisno reci ko danas koristi taj racunar u firmi iako je trebalo dobro potplatiti kolegu Indijca za ovo domain ime...

Tema je izvrsna i zamolio bih pokretaca da prosirimo ovo i na muzicki svijet jer i tu ima sjajnih prica i genija.

Zivili
Giovanni

Giovanni je dodao/la ovu sliku:
  • nikolatesla.jpg
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 05. Maj 2005

Svi smo imali vjerovatno cesto cuti ljude poslije popravke nekog od kucnih elektronskih aparata kako kazu: "Ada samo jedno eto ovicko parce zamijeni i uze 50 €". Ocigledno je u pitanju problem shvacanja cijene znanja. Koliko je znanje(know how) skupo u danasnjem svijetu ilustrirao bih to podatkom da je od ukupne zarade kompanija Philips prije 20tak godina proizvodnja elektronike cinila preko 70% dok danas u ukupnom dohotku Philipsa patenti i iznajmljivanje licenci cine preko 60%.

Dogadjaj se desava prije oko 100 godina; kompanija General Electric(GE) imala je problema sa jednim od svojih ogromnih generatora koji u kompaniji niko nije mogao da popravi. Kompanija je pozvala C.Steinmetz'a, u to vrijeme jednog od najeminentnijih strucnjaka tog doba na polju elektrotehnike. Inace ovaj inzenjer je pronasao AC sistem i razvio metod analize AC kola koristeci komplexne brojeve. Dosao tako Stainmetz i proucio generator, useo papir i olovku i poceo crtat sheme, racunat i na kraju obiljezio na zidu generatora jedan "X" rekavsi GE inzinjerima da je tu problem. Kasnije su otvorili na tom mjestu i stvarno ustanovili da je tu bilo visak namotaja i po Steinmetzovom uputstvu rijesili problem. Kada je kasnije kompaniji stigao racun od 1000$, rasirila se prica u stilu: za dva poteza kredom 1000$. Na insistiranje GE birokracije za detaljan racun Steinmetz im je poslao sljedeci dopis:

1. Za oznacavanje "X" : 1 $
2. Za znanje gdje oznaciti "X": 999 $ ;)
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

7

Srijeda, 11. Maj 2005

Postovanje

I treba da se plati

Nema znanja za badihava nigde samo kod nas bi hteli da to moze (o) (o) (o)

E sad da ja ispricam sta se meni desilo na odbrani doktorske disertacije.

Ispred komisije profesora stojim ja i jedno 45 minuta izlazem disertaciju u skracenom i suzenom obliku koju sam pripremio na power-pointu i onako sav unet u temu na jedan trenutak primetim profesora iz komisije koji se malo cinicno smije.

Naravno u tom trenutku mi je kroz glavu proslo da je uspeo da mi pronadje nesto gde me moze oboriti i poslati na prepravku disertacije...

No ja nastavih svoje izlaganje i na kraju kad zavrsih zamolim uljudno profesore i prisutne da upute svoja pitanja..

I naravno profesor koji se maloprije cinicno smijao kaze da ima pitanje za mene. Meni se noge odjednom odsekose i pomislim da sam propao ali sacekah pitanje.

Pitanje je glasilo: Pored konvencionalnih metoda koje se koriste u ortodonciji za pomeranje zuba ocnjaka zasto sam ja izabrao metodu hiruskim putem i ako sam je vec izabrao da li bih je upotrebio u slucaju da mom rodjenom detetu bude potrebno jedno ovako lijecenje.

Moj odgovor: Postovani profesore hirusku metodu koju sam razvio i upotrebio se pokazala vrlo efikasna i donela nam je ustedu u vremenu od 6-8 meseci sto je velik period za jedno ortodontsko lijecenje ali je ipak ne bih primenio na svom detetu jer je invazivna metoda i savetovao bih vam da je upoterbite samo kod ljudi koji su u skripcu sa vremenom pa ne mogu sebi dozvoliti da im lijecenje traje vise od 1 godine ili je mozete upotrebiti kod ljudi koji u tom trenutku nisu svesni sta ih ocekuje.

Naqravno u sali se prolomi smijeh profesora i prisutnih.

Komentar profesora na moj odgovor (o) (o) (o)

I havla Allahu ja prodjoh
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

8

Srijeda, 11. Maj 2005

Poštovani Dr-e, molim Vas nemojte da plašite buduće doktorante ili magistrante... ;)

Veliki pozdrav

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

9

Srijeda, 11. Maj 2005

Trudio sam se da ovaj dogadja izlozim sa jedne komicne strane ali veruj mi da sam se u**o od straha.

Mada u svakom ziriju ima ljudi koji vole da prestrave ljude koji su na ispitu i to je normalno.

Mene je prstravio covek koji mi je bio predavac i moj profesor a u isto vreme je i predsednik asocijacije ortodontista u turskoj.

Sta ces moze mu se.

P.S. Uz sve ovo on je i glavni sekretar masonske loze za ankaru pa mu se stvarno sve moze ?( 8o ;( X(
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

10

Srijeda, 11. Maj 2005

Citirano

Orginalno od hadalj
E Chonbey super ti bi ova prica, no ti nam ne rece dal je ko resio, kad i kako. Te ja se bas zaitrigira pa snjuha po netu i nadjo da je resenje nasao Andrew Wiles. Kako rece covek od svoje 10 godine je opsednut ovim problemom i posle dugo godina rada na teoremi 1993 je dao prvi dokaz, koji je odbacen jer je nadjena mala greska u proracunu. T

Jeste, pronadjen je dokaz za ovu teoremu. Dokaz je pronasao neki americki matematicar, ali nije to uradio sam, vec je koristio saznanja matematicara koji su do tada trazili dokaz ove teoreme.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

11

Srijeda, 11. Maj 2005

Ludwig Boltzmann, je bio poznat po tome sto tokom predavanja nije pisao na tabli, vec je sve formule i izracunavanja diktirao iz glave.
Jednom prilikom je drzao predavanja na univerzitetu u Becu o dinamici idealnih gasova. Tokom predavanja, nekoliko puta je izvrsio kompleksna izracunavanja. Na kraju predavanja nekoliko studenata su se pozalili da imaju poteskoce da prate predavanja i da bi bilo lakse ako bi Boltzmann bar ponekad napisao neku formulu. Boltzmann se izvinio i rekao da ce promeniti nacin predavanja.

Sledece predavanje je poceo recima:
"Gospodo, ako primenimo Boyle-ov zakon sa Charles-ovim postulatom dobijamo jednacinu
pv = psub (0)* vsub (0)* (1 + a t). Odavde je jasno da je
sub a S sup b = f(x) dx x (a), dakle sledi da je
pv = RT
i
sub V S f(x,y,z) dV = 0
Ovo je sve elementarno kao sto je jedan plus jedan jednako dva". U tom trenutku Boltzmann uzima kredu i pise:
"1 + 1 =2"
... And Tulumba for all

[/SIZE]

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

12

Srijeda, 11. Maj 2005

Giovanni posto ovakva ista bista Nikole Tesle postoji u Beogradu ispred ETF-a, Gradjevinskog i Arhitekture (fakulteti su u istoj zgradi, za one koji ne znaju), postoji jedna zanimljivost. Kaze se: "Kad ce dobra riba izaci sa ETF-a?" Odgovor: " Kad NIkola Tesla okrene drugi list " :). Skoro sam imao prilike da gledam emisiju o Nikoli Tesli i Edisonu. Bas me je bila zainteresovala. Snimljena je ako se ne varam 60 godina, a snimali su je Ameri. Vidi se da bas ne mirisu tog :) Edisona :))

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

13

Nedjelja, 03. Juli 2005

Da je Nikola Tesla unapredio elektotehniku je cista propaganda, srbskog naroda. Ovde na nemackim univerzitetima na odseku za elekorotehniku se forsira da je Westinghouse bio taj koji je zasluzan sto sad imamo trofaznu struju koja se moze ekonomicnije provoditi kroz dalekovode. A mi tu zaslugu zelimo mimo drugog sveta prepisati nasem Nikoli Tesli.
Bio je pre nekoliko meseci, na nemackoj televiziji, izvrna dokumentacija koja je taksitivno prikazala sve etape razvoja elekrotehnike do danasnjeg dostignuca. Nigde nije bilo Tesle! I ovo sto obisuje Govanni sa elektiricnom stolicom je istina da je ta razmerica postojala izmedju dva naucnika ali nije tacno kako on prenosi tu pricu. Edisno time nije zeleo prikazati lose strane Teslinog izumeca vec Westinghousa.

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 04. Juli 2005

Abf, razmisli koliko ljudi je dalo svoje ime nekoj od jedinica za mjerenje.: Newton, Gauss, Faraday, Hertz,..,Tesla. Samo pronalazak principa indukcionog motora je bio dovoljan da bude besmrtan, da ne govorimo o polifaznom sistemu, radiju... Da je kojim slucajem bio Njemac, ti u tom njihovom dokumentarcu ne bi drugog osim njega vidio. On je u prvom redu bio pronalazac, mozda je ta emisija imala poentu na teorijski razvoj elektrotehnike.
Inace N.Tesla je bio taj koji je svoje projekte i patente prodao firmi Westinghouse i koja je to kasnije unovcila, cinjenica je da on parama nije pridavao znacaj. Ne samo Srbi, danas i Hrvati velicaju Teslu i smatraju da je on jedan od najvecih Hrvata u istoriji, pa onda Amerikanci, gdje je on po Discovery channelu uvrsten u 100 najvecih Amerikanaca.
Abf, Tesla je mnogo kolosalna figura i tu cinjenicu nije kadar izbrisati tamo neki njemacki dokumentarni stvaratelj...

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

15

Meni su ovo, pored tog dokumentarca, rekli jos nemacki profesori na dva, razlicita, fakulteta. TU Darmstadt i TU Bremen.
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

16

Citirano

Orginalno od Abfangjäger
Da je Nikola Tesla unapredio elektotehniku je cista propaganda, srbskog naroda. Ovde na nemackim univerzitetima na odseku za elekorotehniku se forsira da je Westinghouse bio taj koji je zasluzan sto sad imamo trofaznu struju koja se moze ekonomicnije provoditi kroz dalekovode. A mi tu zaslugu zelimo mimo drugog sveta prepisati nasem Nikoli Tesli.
Bio je pre nekoliko meseci, na nemackoj televiziji, izvrna dokumentacija koja je taksitivno prikazala sve etape razvoja elekrotehnike do danasnjeg dostignuca. Nigde nije bilo Tesle! I ovo sto obisuje Govanni sa elektiricnom stolicom je istina da je ta razmerica postojala izmedju dva naucnika ali nije tacno kako on prenosi tu pricu. Edisno time nije zeleo prikazati lose strane Teslinog izumeca vec Westinghousa.

Prvo cu se zahvaliti muhadzer-u na jednom objektivnom (i po meni jedinom) vidjenju odnosa Tesle i Westinghouse-a kao i znacaja jednog i drugog u oblasti nauke i koje se vrlo podudara s mojim pa se tu necu ponavljati vec samo dodati da ustanove kao sto su Zavod za patente Amerike kao i Arhiv Amerike mogu tebi Abfangjäger kao i profesorima na ta dva njemacka fakulteta vrlo lako razbiti sve sumnje u lik, znacaj i djelo g-dina Nikole Tesle a totalno nebitno o njegovoj nacionalnosti, vjeri, broju cipela ako hoces.

Pride, savjetujem ti da ponekad konsultujes Google ili neki drugi resurs prije nego bacis ovakve, usudjujem se reci, bombasticne izjave (tipa rekla-kazala) jer cak i tu mozes naci dosta materijala o oba naucnika. Recimo ovaj napisan u "Buffalo & Erie County Historical Society" (Buffalo je grad na USA strani Nijagarinih slapova).

LINK 1 TESLA WESTINGHOUSE

ili onaj na wikipedia-e

LINK 2 TESLA - WESTINGHOUSE

Nadam se da ces nakon ovoga uspjeti da razlucis izmedju pronalazaca i nekoga ko na temeljima tog pronalaska nalazi bazu za usavrsavanje istog.

Druga stvar, nacin i ton kojim se obracas u ovoj temi nikako ne ide uz nekoga ko se bavi glasnogovornistvom (portparol), jer prvenstveno ne navodis izvore svojih informacija. Takodje, cinjenicu da si iz mog imena izostavio slovo "i" i time mozda i implicirao nesto cu ovaj put tolerisati (mozda i iz razloga sto je i Edison malo permutovan al' opet je Tomas prosao bolje sa svim slovima).

I na kraju stovani moj Abfangjäger treca i nadasve krucijalna stvar je da neko od nas dvojice ovdje ocito nije skontao o cemu je autor ove teme htio da diskutuje.

A bice da taj nisam ja, ali nikako. Dapace, mogu i da se zakunem da nisam.

Budi mi pozdravljen i naravno
Zivio
Giovanni

P.S. Molio bih Admina ili pokretaca teme da posljednjih par priloga prebaci na drugo a pogodno mjesto jer im ovdje stvarno nije mjesto (ukoliko ne racunamo smijesno kao "cinicno smijesno")

[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

17

Utorak, 05. Juli 2005

S obzirom na moje ogranicene privilegije na ovoj temi, moracemo da sacekamo dok se ne pocisti.

Glede Tesle:
Posto je Abfangjäger citirao dva anonimna profesora sa nemackih univerziteta, evo i ja da citiram nekog :

Tesla's ingenious invention of the polyphase system as well as his explorations of the amazing phenomenon of high frequency oscillations were the basis for developing completely new conditions for industry and radio communications, and had a profound influence upon civilization.

Neils Bohr
... And Tulumba for all

[/SIZE]

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško

• Poruku poslati

18

Utorak, 05. Juli 2005

Citirano

Orginalno od Giovanni

Prvo cu se zahvaliti muhadzer-u na jednom objektivnom (i po meni jedinom) vidjenju odnosa Tesle i Westinghouse-a kao i znacaja jednog i drugog u oblasti nauke i koje se vrlo podudara s mojim pa se tu necu ponavljati vec samo dodati da ustanove kao sto su Zavod za patente Amerike kao i Arhiv Amerike mogu tebi Abfangjäger kao i profesorima na ta dva njemacka fakulteta vrlo lako razbiti sve sumnje u lik, znacaj i djelo g-dina Nikole Tesle a totalno nebitno o njegovoj nacionalnosti, vjeri, broju cipela ako hoces.

Pride, savjetujem ti da ponekad konsultujes Google ili neki drugi resurs prije nego bacis ovakve, usudjujem se reci, bombasticne izjave (tipa rekla-kazala) jer cak i tu mozes naci dosta materijala o oba naucnika. Recimo ovaj napisan u "Buffalo & Erie County Historical Society" (Buffalo je grad na USA strani Nijagarinih slapova).

LINK 1 TESLA WESTINGHOUSE

ili onaj na wikipedia-e

LINK 2 TESLA - WESTINGHOUSE

Nadam se da ces nakon ovoga uspjeti da razlucis izmedju pronalazaca i nekoga ko na temeljima tog pronalaska nalazi bazu za usavrsavanje istog.

Druga stvar, nacin i ton kojim se obracas u ovoj temi nikako ne ide uz nekoga ko se bavi glasnogovornistvom (portparol), jer prvenstveno ne navodis izvore svojih informacija. Takodje, cinjenicu da si iz mog imena izostavio slovo "i" i time mozda i implicirao nesto cu ovaj put tolerisati (mozda i iz razloga sto je i Edison malo permutovan al' opet je Tomas prosao bolje sa svim slovima).

I na kraju stovani moj Abfangjäger treca i nadasve krucijalna stvar je da neko od nas dvojice ovdje ocito nije skontao o cemu je autor ove teme htio da diskutuje.

A bice da taj nisam ja, ali nikako. Dapace, mogu i da se zakunem da nisam. Budi mi pozdravljen i naravno
Zivio
Giovanni

P.S. Molio bih Admina ili pokretaca teme da posljednjih par priloga prebaci na drugo a pogodno mjesto jer im ovdje stvarno nije mjesto (ukoliko ne racunamo smijesno kao "cinicno smijesno")

Kao prvo hvala ti najlepse za lep pozdrav, naravno, isti sa istom srdasnoscu upucujem tebi. Drago mi je da si sa nama . Dobro mi dosao. Zahvaljujem takodjer,puno, na oba linka jer veoma cijenim objektivnost “protiv” sagovornika , neovisno od toga dali, prihvatljivo, dokazuje svoje tvrdnje ili pak opovrgava sa ubedljivim argumentima ono sto ja kazem. Istina, tek posle zanemarivanja mestimicnih ispada, mada blage ali ipak uocljive , arogantnosti primecujem i to da si, sve ukupno gledano, ipak fer. Sto me posebno raduje i zbog cega mi je drago razgovarati sa tobom uz nadu da ce tok nase rasprave ostati objetivan i proticati u prijatnoj i fer atmosferi.

Pre toga jedna primedba na tvoj post preciznije na ovaj deo gde pre citata trazis krivca za nesporazum i onda kazes

Citirano

A bice da taj nisam ja, ali nikako. Dapace, mogu i da se zakunem da nisam.

Moram odreagovati jer sam “alergican” kad primetim,kao sto je u ovom tvoj citat ocigledno,samoproklamiranje i isticanje svoje nevinosti posle,naravno, blagonaklonje osude samom sebi cime ne samo da se stavljas u nadmenu ulogu kadije koji i tuzi i sudi nego jos ocitujes samoljublje i potenciras svoj ego. Od nekog drugog mi mozda nebi bilo cudno ali nisam ocekivao da ces,bas ti, pribeci metodi uzimanja za sebe povoljene prepostavke,parafaziram, da ti nikad ne gresis. Da bi odmah iz toga izvuka daleke zakljucke,boze me sacuvaj, sa kojima mi onda, spocitavas svu odgovornost da ja pogresno razumem.
Tacno je da mi nije pravo ali mi, veruj, nije bas toliko krivo sto imas takve predrasude.Ako cu iskreno bas me briga za to. Ali je ipak steta sto imas takva pristup prema ljudima? Ako hoces nastaviti dalje tako onda sam ja za to da mi i ne pocinjemo diskusiju. Sa druge strane veoma vrednjujem tvoj lep gest tolerisanje nenamernih greski. Veruj mi, nisam time zeleo nista implicirati.Nemam razloga a nebih nikad na takva nacin.

Nekako me je stah da ces me ti , mada ovaj uvod iskreneno napisesah, ipak pogresno svatiti jer smatras da samo ( A NIJE TACNO) na ratnoj nozi pa ces u mojem pisanju traziti, IRONICNOST i tamo gde je nema.
Cini mi se da na sve sto kazem riskiram da ces ti u analizi mog govora tom prilikom inpretirat u to jos ,puno,vise nego sto sam ja imao nameru reci.
Otuda moja ponuda tebi , naravno ako prihvacas, da tvoja,eventualna, pitanja koje bio voleo da ti odgovori profesor elektrotehnike direkno upises na universitetskom forumu za elektrotehniku. Spreman sam preko PM da ti dam svoj passwort jer se mozes samo prijaviti na forumu ako si clan tog universiteta i imas (neznam kako se to kaze kod nas) matrikelnummer.Nemacki nije nikakav problem ako ti treba prevod rado cu ti uciniti uslugu.

Budi i ti meni lepo pozdravljen. Ocekuje tvoje javljanje i odgovor za ponudu. Pozdrav jos jednom.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

19

Utorak, 05. Juli 2005

Aman ljudi, pogledajte naziv teme pre nego sto nesto napisete (ili odgovorite nekom) !!!!!!!!!!

Da ponovimo:

SMESNA STRANA NAUKE, SMESNA STRANA NAUKE, SMESNA STRANA NAUKE, SMESNA STRANA NAUKE, SMESNA STRANA NAUKE, SMESNA STRANA NAUKE, SMESNA STRANA NAUKE, SMESNA STRANA NAUKE, SMESNA STRANA NAUKE, SMESNA STRANA NAUKE

Abfangjäger i Giovanni, sledeci koji od vas bude hteo da odgovori nek to uradi ili preko PM ili na neku odgovarajucu temu ili brate otvorite novu temu.

... And Tulumba for all

[/SIZE]

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

20

Subota, 09. Juli 2005

Ismet Rebronja, knjizvenik iz Sandzaka...

... na pitanje kakvo misljenje ima oko uvodjenja nastave bosanskog jezika u skole u Sandzaku, odgovara:

Nikakvo! To je, u stvari, srpski jezik, kojim govore Bosnjaci,
a koji se poslednjih godina namerno priblizava hrvatskoj varijanti
istog jezika, iako su ga nazvali bosanskim.

(Nezavisna Svetlost, br. 489)

Social bookmarks