Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko
  • »sanjiva« je autor ove teme

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 16. Juli 2007

Smisao života

Šta je po vama smisao života?
Šta je to što vašem životu daje smisao i daje mu snagu da ga živi?

Kako se odnositi prema nekome ko izgubi smisao za život?

Da li vam se ikada desilo da jednostavno zastanete i ne možete dalje , jer ste izgubili smisao životu?
Da li ste se ikada upitali šta je to što vas drži na ovome svijetu i daje vam snagu da se i dalje borite bez obzira koliko puta padali i podizali se?
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

2

Mojem životu daje smisao pitanje: Ko sam ili, možda, šta sam ja?
Dakle, u ovom životu sve što mi se dešava i što proživljavam otkriva mi nešto novo o meni.

Nadam se da ću do kraja ovog života saznati ko/šta sam.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

3

Desi se covjeku da se nekada zapita: Zbog cega sve ovo? Zasto sve ovo trpim? Koji su plodovi ovog truda? Naravno, ako covjek izgubi vjeru onda i ne vidi neki smisao zivotu: zivi, muci se, trudi se, 50-60 godina, na kraju umre i sta? gdje je bio? sta je radio? Ali, kada covjek vjeruje i zna da ce za svaki trenutak svog zivota biti odgovoran pred Bogom, kada zna da je svaka sekunda njegovog zivota pocast od Allaha onda ce dobro razmisliti o smislu svog zivota i na svaki nacin nastojati da se za taj ideal bori. najveci podsticaj i smisao zivota lezi u kur'anskom ajetu: KO URADI I TRUN DOBRA, VIDJET CE GA!
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

4

Za opsirnije izlaganje o smislu zivota i dokazima za izlozeno vidjeti temu - Uvodjenje zaljubljenih u vrt ljubavi . Ukratko receno:

A cilj bitisanja na ovom svijetu jeste da se ljubav usmjeri ka Onome Koji je njen Stvoritelj, Onome koji je sam izvor ljubavi i milosti, koji je El-Wedud, El-Hannan, El-Mennan ([SIZE=4]الودود الحنان المنان[/SIZE] )... Vrhunac ljubavi je obožavanje, poniznost, skrušenost i potpuna predanost i pokornost voljenom, a to je ono što mi zovemo ibadet. I čim se ono što je dato stvorenju da bi se usmjerilo samo ka Allahu, ljubav, usmjeri ka samome sebi, onda dolazi do negativnih posljedica, neminovno se poremeti zdrava ravnoteža u duši, a pogotovo ako ta ljubav postane sve intenzivnija i dostigne obožavanje samoga sebe, kao kod faraona. Tako čovjek sam sebi nepravdu čini, a Allah Milostivi ipak mu daje vremena i šalje jasne dokaze kako bi se opametio. Kao što je u zabludu otišao, a nije bio prisiljen, tako treba i vjeru pihvatiti, bez prisile, svojom voljom. A Allah nije nepravedan. šta je izlaz iz tog ćorsokaka? Kao i iz svakog drugog, vratiti se nazad, odvratiti ljubav od samog sebe, praktikovati samoprijekor, i usmjeriti je ka Allahu, ibadetiti samo Njemu Uzvišenom. O tome su napisani tomovi knjiga, i radi spoznavanja svrhe našeg bitisanja su slate poslanice i poslanici, da nam na to ukažu i na pravi put izvedu. Da samo Njega obožavamo i time se istinski povratimo iskonu od kojeg naša duša i potiče. Vidimo kakva veličanstvena ravnoteža i harmonija vladaju u prirodi koja je bespogovorno pokorna svom Stvoritelju i kakva anarhija vlada u svijetu ljudi kojima je Allah dao mogućnost izbora da budu i da ne budu pokorni. Veličanstvena harmonija će se ostvariti u skladu sa svom ostalom prirodom i u našoj duši (koja za razliku od prirode ima pravo izbora da li će biti pokorna ili ne) onda kada svjesno usmjerimo ljubav ka Allahu, i tako našu dušu uspemo da nadredimo prohtjevima, a podredimo Gospodaru. Tada u nama zavlada ta prirodna harmonija koja vlada u univerzumu i tek tada ispunjavamo svoju iskonsku prirodu i duhovno i tjelesno. Tada postajemo najsavršenija bića koja je Allah stvorio, jer samo tako ispunjavamo svrhu našeg stvaranja. Allah je stvorio sve radi nas, a nas je stvorio radi Njega, pa kada se okrenemo ka Stvoritelju, On nam podredi stvoreno, a kada se okrenemo od Stvoritelja, sami sebi nepravdu činimo. Jer čovjek nečemu mora robovati, pa ili će to biti Stvoritelj, ili će to biti stvoreno (prohtjevi, hirovi, njegov nefs ili neko drugo stvorenje). Zar treba pitati šta nam je bolje?

Kaže Allah Uzvišeni: „Ni džinne ni ljude nisam stvorio osim da mi ibadet cine .“ Znaci Allah nam je vec kazao zasto nas je stvorio. A sta je ibadet? To je Savrsena ljubav uz potpunu pokornost . Drugim riječima, kako kaze Gazali: „Mi smo stvorili srce, dali mu vlast i vojsku te mu dušu (nefs) učinili jahalicom da na njoj prelazi put od Zemlje do najviših visina.“ Pa ako želi pravilno da iskoristi ovu blagodat, u svojoj državi treba da treba da zaposjedne mjesto vladara, da se usmjeri i zaputi ka božanskoj prisutnosti, da budući svijet smatra svojom domovinom i mjestom gdje će se nastaniti, da mu duša bude jahalica, da mu ovaj svijet bude usputno boravište, da mu extremiteti budu sluge, da mu razum bude ministar, da mu strast bude radna snaga, da mu srdžba bude policija i da mu osjetila budu komunikacioni sistem, tako što bi svako čulo pratilo i prikupljalo podatke iz zasebne oblasti za koju je osposobljeno. Ako neki od pomenutih organa države bude neposlušan i ne bude dobro obavljao svoju funkciju, kao što su strast ili srdžba, treba se boriti protiv njih, ali ne i da ih ubijati ih, jer su potrebni za funkcionisanje države. Ako tako budemo postupali, ispunićemo svoju obavezu spram ukazane blagodati i svrhu bitisanja, zaslužićemo da budemo nagradjeni, kad za to dodje vrijeme. A ako ne budemo tako postupali, bićemo nesretni i zaslužićemo da budemo kažnjeni.“

Kaze Ibnul Qajjim: "Strah od Njega udaljava te od grijesenja prema Njemu, nada u Njegovu milost podstice te na pokornost prema Njemu, a ljubav prema Njemu vodi te Njemu ."

Vise o tome zasto i kako (zasto ljubav iskljucivo prema Allahu, kako postici, itd) vidjeti na spomenutoj temi, jer je detaljno objasnjeno.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

5

U temi "Bez cega nebiste mogli da zivite" sam vec odgovorio da nebih mogao da zivim "bez smisla" misleci pri tome da sam smisao zivota nasao u razmisljanju o samom fenomenu zivota i njegovoj jedinstvenosti u beskonacnom i praznom svemiru koji nas okruzuje...

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

6

Utorak, 17. Juli 2007

Svako od nas se pita: da li u zivotu postoji i nesto sto je "vaznije" od od uzimanja hrane, spavanja, rada, radjanja dece? Sta je smisao naseg zivota i kako mozemo da ga otkrijemo?

Cetiri pravila zivljenja.

PRIHVATITI IZAZOV I BOL
Covek mora da se pripremi da prihvati bol kao sastavni deo zivota, inace nikada se nece usuditi da se necemu nada, raduje ili da istinski voli.

BITI BLIZAK SA LJUDIMA
Potrebno je da imamo nekoliko bliskih osoba sa kojima mozemo da "delimo" nase zivote.

ULOZITI ENERGIJU U DRUGE LJUDE
Svi mi mozemo da ulozimo svoju kreativnu energiju u druge ljude. Ne mislimo samo na ucitelja u ucionici, nego i na iskusnog knjigovodju ili radnika u fabrici koji tezi ka necemu novom da nauci. Imati uticaj na drugu osobu, oblikovati njen zivot na delikatan ali bitan nacin, jedno je od najtrajnijih zadovoljstava koje mozemo osetiti i upoznati. Pokloniti drugom radost i korisne - vredne pouke ili pruziti "dar" i pomoc su najlepse vrednosti.

ZIVI DOK NE UMRES
"Postoje ljudi koji oblikuju svoje zivote plaseci se smrti i ljudi koji oblikuju svoje zivote radujuci se zivotu. Prvi zive - umiruci, dok drugi umiru - ziveci. Bez obzira kada cu umreti, ja imam nameru da umrem - ziveci"! (Horas Kalen)

Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 19. Juli 2007

Traženje smisla u bilo čemu je jako dugotrajan i mukotrpan filozofski put,nekad tek na samrti ljudi shvate značenje svog već minulog vijeka...
Smisao svog života tražim još uvek,nadam se da ga neću naći tek na samrtnoj postelji ...jedino što sada znam jeste šta nije moj smisao!

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 19. Juli 2007

Ljubav, ljubav je smisao zivota :)
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 19. Juli 2007

Lakse ti je traziti smisao jer samo je jedan smisao, a onoga sto nije smisao ima mnogo vise. Nazalost, mnogima se desi da na smrti saznaju smisao zivota. Vjernik u svemu vidi korist za sebe.

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 19. Juli 2007

Citirano

Orginalno od Jastreb
Vjernik u svemu vidi korist za sebe.

Sta se onda sekiras sto je neka novinarka rekla na tv? :D

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 19. Juli 2007

Biti strpljiv ne znaci biti pasivan. A ne sekiram se bas nesto, nije nista neobicno...

Siljo

Početnik

(10)

• »Siljo« je zabranjen

Datum registracije: 31.05.2007

• Poruku poslati

12

Petak, 20. Juli 2007

Smisao zivota je opsirna tema.Kada se izgubi zelja za zivotom retko ko da nasilno prekine svoj zivot,vec zivi kao robot.
Dali zbog kukavicluka ili zbog hrabrosti?Najteze je jutro,nakon bega u imaginarnosti sna,suciti se sa istinom.Izgubis pravo na zivot u pravom smislu te reci.Kao da nepripadas ovom svetu,nisi vise kao ostali,vec samo dises,jedes,radis i cekas noc da podari malo sna,mada je i to vecinom uskraceno.Nekada tudja sreca izgleda tako lepo,pa budi ljubomoru,zasto nije svakom data vec i tu postoje privilegovani.Lako je ici i po mraku kada vidis svetlost isped sebe,ali kada se sve pogasi?

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

13

Petak, 20. Juli 2007

Smisao zivota je da ucis.
Ikre :)

edy

Početnik

(10)

• »edy« je muško

Datum registracije: 04.08.2007

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 13. August 2007

Citirano

Orginalno od aka EmirAljovic
Ljubav, ljubav je smisao zivota :)
...rece mi covjek za sankom dok cigaru mota :D

Ne vjerujem da je smisao zivota nesto na sta se moze pokazati prstom i reci eh to je to.Mislim da je fazon u samom trazenju a to sto ce neki reci ljubav, djeca,porodica, ucenje (moze i obrnutim redoslijedom) su po meni samo kockice koje kad se posloze i ako se posloze kako treba cine taj smisao.
Vjernici ce ponajlakse dati odgovor na to pitanje tako sto ce reci da je smisao u vjerovanju i u vjecnom zivotu nakon smrti ali opet, zapitam se koliko je to stvar dogme a koliko sam osjecaj u covjeku.

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

15

Srijeda, 15. August 2007

Tesko i slozeno pitanje...
Smisao zivotu,bar sto se mene licno tice, daje mi otkrivanje znacenja sitnica u zivotu.
Ne kazem da sam sad neki mudrac,pa mi se otvaraju veeelike,nepoznate tajne,ali mi znaci kad shvatim zbog cega mi se desi nekad nesto sto volim ili ne volim. Onda sledi dalje sklapanje kockica i tako redom...
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

Datum registracije: 17.05.2008

• Poruku poslati

16

Subota, 19. Juli 2008

Smisao zivota da saznas da si stvoren na zemlji da bi stvarao red na njoj,da tragas za istinom,za novim saznanjimai otkricima i u brojnim suceljavanjima u dolazenju do istine,ibadet da cinimo tako cemo biti blize Dragom Allahu dz.s. zato je islam vjera koja je ponudila niz znacajnih sredstava pomocu kojih moze lakse da se ide kroz zivot u nastojanju da ostvarimo svoje ljudske i vjerske potrebe i interese.
Veoma je bitno da u zivotu imate nekoga koji ce vas podrzavati i poklanjati ljubav prema tom vasem radu stim da i vi njemu uzvracate to.
Pomogni drugima da bi se nadao nagradi Dragog Allaha dz.s.
Duzan si da nadzes mjesto na ovoj zemlji,i negubis nadu.
U vjeri trazi smisao zivota,i nacices ga.
[SIZE=3]Samo naukom mozemo doc do istine...[/SIZE]

superbaka

Početnik

(10)

• »superbaka« je žensko

Datum registracije: 13.07.2008

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 21. August 2008

060

Smisao zivota i nije bas neko filozovsko pitanje,covjek ako nema smisao za zivot bolje da se nije ni radjao.Smisao zivota je moja ljubav prema djeci ,prijateljima,komsijama,malim sitnicama koje zivot znace.Eto to je samo jedno zrno peska u moru sta sve moze da bude smiso zivota.......ja toliko o tome to je jedan sirok pojam cime bi mogli danima da pisemo.Poz.........

RoyDin

Učenik

(10)

• »RoyDin« je muško

Datum registracije: 22.04.2008

• Poruku poslati

18

pozz

Slazem se sa Super bakom apsolutno ali cu i dodati jos po nesto...

Šta je smisao života?

Kako mogu da nađem svrhu, ispunjenost i zadovoljstvo u životu?
Da li imam potencijal da postignem u životu nešto što je od trajnog značaja?
Mnogi ljudi se nikada nisu zaustavili da razmisle o smislu života. Mnogo godina kasnije, oni se osvrću nazad i pitaju se zašto su se njihovi odnosi raspali i zašto se osećaju toliko prazni iako su možda uspeli da postignu ono što su postavili sebi za cilj. Jednog igrača bejzbola koji se uspeo do samog vrha su upitali šta bi želeo da mu je neko rekao prvi put kada je počeo da igra bejzbol. On je odgovorio, "Želeo bih da mi je neko rekao da kada dostigneš vrh, tamo nema ništa." Mnogi se ciljevi pokažu isprazni tek pošto se godine protraće u težnji da ih dostignemo.

U našem društvu, ljudi tragaju za mnogim ciljevima, misleći da će u njima naći smisao. Neka od ovih traganja uključuju: uspeh u poslu, bogatstvo, dobre odnose, seks, zabavu, dobra dela prema drugima, itd. Ljudi su svedoci da i ako su postigli svoje ciljeve da budu bogati, da imaju dobre odnose i zadovoljstvo, još uvek postoji duboka praznina u njima – osećanje praznine koje izgleda kao da ništa ne može da ispuni.
Svaka moć u svijetu počinje kao moralna čvrstina.
Svaki poraz počinje kao moralno zakazivanje.

AsiraF

Učenik

(10)

• »AsiraF« je žensko

Datum registracije: 18.01.2008

• Poruku poslati

19

EH SAD...

Samim tim sto postojimo,postoji i razlog naseg postojanja,eto ti smisla....Nauciti da zivis i volis zivot,da prihvatis stvari koje ne mozes promeniti i da promenis stvari koje ne mozes prihvatiti,da nauzis da prepoznas sta je sta od to dvoje...
Svatila je sasvim jasno da ga silno voli,a i to da moze da se pomiri sa tim da ga vise ne vidi NIKADA... NIKADA...

ja sam

Početnik

(10)

Datum registracije: 21.01.2008

• Poruku poslati

20

Ponedjeljak, 15. Septembar 2008

Po meni smisao ovozemaljskog zivota je da shvatimo nas razlog postojanja.Koliko smo sitna,i umisljenja stvorenja.Sve dok to negiramo nema tog dusevnog mira,unutrasnjeg balansa.Ali retko ko to shvati na vreme. Cesto sebe optuzujem za neke dogadjaje iz proslosti,sto su posle takvim tokom.Da je u meni bilo vise ljubavi prema Alahu nego prema njegovom robu,mozda se ne bi odvijalo sve tim tokom.Kaznio me je.Oduzeo mi je smisao mog zivota,i dokazao da je njegova zadnja.Najgore je jutro novog dana,praznog,neispunjenog,samo mehanika.A jos gore sto je tako i sutra i prekosutra,...i do kraja zivota.Sve biva kao po nekom nevidljivom planu,a mi smo samo figure,gde se svaki pogresan korak i udaljavanje od Njega placa.
Ovako se mjesaju utvare i zivot,pa nema ni cistog zivota ni cistog sjecanja.
Mesa Selimovic

Social bookmarks