Niste prijavljeni

šejla

Učenik

(10)

• »šejla« je žensko

Datum registracije: 19.05.2008

• Poruku poslati

21

Petak, 31. Oktobar 2008

Ako hoćeš u vatru , prvo budi Ibrahim !

Mevlanine Mudrosti .

marijadina

Početnik

(10)

Datum registracije: 04.11.2008

• Poruku poslati

22

Utorak, 04. Novembar 2008

Ljubav -to je ono sto nas cini zivima.

Misha

Početnik

(10)

• »Misha« je muško

Datum registracije: 18.07.2009

• Poruku poslati

23

Subota, 18. Juli 2009

Citirano

Orginalno od sanjiva
Šta je po vama smisao života?

Kako da razlikuje smisao koji je samo izgovor od stvarnog smisla? Mozda je meni smisao zivota da zadovoljavam svoju sujetu a ja to radim, na primerm kroz dobra dela, koja pogresno nazivam ljubavlju, cisto da bih zavarao svoju savest.

Kako cemo znati sta je nas stvarni smisao zivota?

Ono sto mislimo da jeste ne znaci da zaista jeste.

HamasNP

Učenik

(10)

• »HamasNP« je muško

Datum registracije: 08.01.2009

• Poruku poslati

24

Petak, 31. Juli 2009

Ovakve konfuzije u svom mozgu ne mozes sam rijesiti. Iz prostog razloga sto ih pokusavas rijesiti mozgom svojim. Zato postoji Stvoritelj Uzviseni i Njegova uputa. Pa zar moze stvorenje bolje poznavati stvorenja od Stvoritelja?

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

25

Petak, 31. Juli 2009

Allah dz.s. je stvorio covjeka i poslao ga kao namjesnika na zemlji i dao mu Uputu i to vam je citav smisao zivota i postojanja covjeka na dunjaluku!
Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

• »Mandelbrot« je muško

Datum registracije: 04.05.2009

• Poruku poslati

26

Petak, 31. Juli 2009

Covek je deo zivota. Zivot je aktivni sistem koji se pojavio na Zemlji pre 4 milijarde godina i danas je raspostranjen na celoj planeti.

Nasa planeta se nalazi u galaksiji zvanoj ''Mlecni put'' u kojoj se pored naseg Sunca nalazi jos nekih 200 milijardi zvezda.

''Mlecni put'' je deo sistema kojeg cini nekoliko stotina milijardi galaksija koje su medjusobno povezane.

Svaki sistem je deo nekog veceg sistema. Covek nije centar svemira. Ovaj univerzum nije stvoren radi nas. Jedan poveci asteroid je dovoljan da nas zbrise i da zavrsimo kao dinosaorusi.

Sta je smisao zivota... niko ne zna. Ali ono sto do sada zasigurno znamo jeste to da se zivot neprestano razvija u zelji da poveca sanse svog opstanka. Niko dalje u tom pogledu nije otisao od coveka. Coveka koji koristi svoj razum kao svoje najvece oruzije, za razliku od drugih organizama koji se oslanjaju na svoje fizicke karakteristike (velicinu, snagu, zube...) Ali kakva korist od tog razuma ako ga ne koristimo. Kakva korist od tog razuma, ako mi svoja uverenja stavljamo iznad realnosti i cinjenica koje je opisuju.
A ovaj jabandzija, ocigledno, ne boji se ni dana, ni noci, ni sela, ni muhtara, ni vlasti, ni zvijeri. Mora da je ili krupan junak ili sitna pamet.

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

Datum registracije: 28.02.2009

• Poruku poslati

27

Petak, 31. Juli 2009

Citirano

Orginalno od Misha

Citirano

Orginalno od sanjiva
Šta je po vama smisao života?

Kako da razlikuje smisao koji je samo izgovor od stvarnog smisla? Mozda je meni smisao zivota da zadovoljavam svoju sujetu a ja to radim, na primerm kroz dobra dela, koja pogresno nazivam ljubavlju, cisto da bih zavarao svoju savest.

Kako cemo znati sta je nas stvarni smisao zivota?

Ono sto mislimo da jeste ne znaci da zaista jeste.

Primjer jake dileme koju ima inteligentno bice, za koju je potrebna visoka svijest da bi bila razresena. Nemoguce odgovoriti u dvije recenice, ali sasvim sigurno pojmljivo.

Citirano

Orginalno od HamasNP
Ovakve konfuzije u svom mozgu ne mozes sam rijesiti. Iz prostog razloga sto ih pokusavas rijesiti mozgom svojim. Zato postoji Stvoritelj Uzviseni i Njegova uputa. Pa zar moze stvorenje bolje poznavati stvorenja od Stvoritelja?

Primjer potpuno neadekvatnog pruzanja odgovora i ocigledan strah od sagledavanja vecih dilema. U odgovoru postoji istina, ali je odgovor potpuno shematican i neprikladan za osobu koja zeli da nadje resenje veceg ontoloskog problema do kojeg je ocigledno dosla nakon puno promisljanja. Nesumnjivo da se na svakom nivou moze doci do te prve istine, ali svako treba do nje da stigne. To covjek dokuci tek kad iscrpi svoje kapacitete sumnje i nadjaca ih. Ocigledno da je misha puno na vecem nivou od tebe jastrebe po kognitivnim sposobnostima, iako se ti dicis svojom spoznajom za koju se jasno vidi da je mnogo vise ubedjenje nego uverenje. Imas los pristup stvarima, i ne postizes nikakav efekat. Ocigledno je da misha ne zeli da bude ubedjen, vec pokusava doci do uverenja.

Sto se smisla zivota tice, odgovor je dat u hadisi kudsiju gdje Allah dz.sh kaze ""Bio sam Riznica skrivena i zavoljeh da budem spoznat, pa stvorih stvorenja." Jedini smisao covjekov jeste obozavanje svog stvoritelja kroz svaki svoj cin i jedina apsolutna sreca covjeku moze da bude u tome. Ovo je nazalost mnogima od nas samo na jeziku ili u mozgu, ali tesko i u srcu. Jer oni koji to znaju, sustinski i sahi znaju, sebi niskosti ne dozvoljavaju. Jer kako se moze obozavati Stvoritelj kroz mrznju prema Njegovim stvorenjima? Kako se moze ibadet ciniti ruznim rijecima? Kako Ga mozemo velicati ruznim dijelima? Jel priznajemo Uzvisenog ako radimo suprotno Njegovim uputama?

A sta god mi rekli, na kraju je smisao upravo to sto nam je On rekao, i u ljubavi prema Njemu je prava sreca. Ali u pravoj ljubavi, koju ni mnogi deklarativni vjernici ne poznaju, jer je te ljubavi vise u rijecima nego u djelima upravo zato sto je nema puno u srcima. Vise volimo sebe pa pravimo raznorazne sisteme kojima ustvari velicamo sami sebe. Ima slucajeva upravo onakvih kakve je misha opisao, gdje ljudi sklope sisteme za zadovoljavanje svoje sujete. A to je nista do samo jos jedna od perdi koja ne dozvoljava covjeku da se iskreno oslobodi sebe i zavoli Stvoritelja umjesto jednog od stvorenja (ponajcesce sebe).

Razmislimo o tome, svi skupa. Valja se preispitati: koga volimo, i koga uistinu velicamo. I kad nekog kao branimo il napadamo, u cije ime to cinimo? Ako je u ime Stvoritelja, da li On voli da to cinimo sa mrznjom? Ne dozvolimo sebi da se opravdavamo svetim stvarima, jer to je ustvari put o cinjena sirka: sve ruzne stvari se cine u biti zbog covjeka, a nikako u ime Boga. Nebitno je na kraju krajeva jesmo li svjesni toga ili ne. Deep inside svi su svjesni loseg dela kad je lose, zato mu i traze podrsku i opravdanje.

Treba se osloboditi sebe, svojih skrivenih sujeta, ljubomore, oholosti, zavisti, i ostalih ociglednih perdi, pa onda polako otklanjati ostale bolesti duse kojih covjek postane svjestan tek kad krene da se suocava sa njima tj kad pristane da prizna da ih ima. Njihovo prepoznavanje i priznavanje je prvi korak ka uklanjanju. Ignorantnost nije resenje. Oslobadjanje perdi, ponajpre unutarnjih, onih koje su u nama, je put do spoznaje. A perdi je zaista mnogo. Cak je i zivot jedna. Ko to shvata sve mu je jasno.

scout

Učenik

(10)

• »scout« je muško

Datum registracije: 19.03.2007

• Poruku poslati

28

Petak, 31. Juli 2009

Meni smisao zivota prestavlja moja borba sa samim sobom, tj spoznaja sebe, da bi spoznao Izvor.
I da mi je nekako da radim za onaj svet, a da se ne odreknem dunjaluka.... zna na dunjaluku biti lepo kada osecas ljubav. Eto...

HamasNP

Učenik

(10)

• »HamasNP« je muško

• Poruku poslati

29

Petak, 31. Juli 2009

Citirano

Orginalno od reja
Primjer potpuno neadekvatnog pruzanja odgovora i ocigledan strah od sagledavanja vecih dilema. U odgovoru postoji istina, ali je odgovor potpuno shematican i neprikladan za osobu koja zeli da nadje resenje veceg ontoloskog problema do kojeg je ocigledno dosla nakon puno promisljanja. Nesumnjivo da se na svakom nivou moze doci do te prve istine, ali svako treba do nje da stigne. To covjek dokuci tek kad iscrpi svoje kapacitete sumnje i nadjaca ih. Ocigledno da je misha puno na vecem nivou od tebe jastrebe po kognitivnim sposobnostima, iako se ti dicis svojom spoznajom za koju se jasno vidi da je mnogo vise ubedjenje nego uverenje. Imas los pristup stvarima, i ne postizes nikakav efekat. Ocigledno je da misha ne zeli da bude ubedjen, vec pokusava doci do uverenja.

Otkako si poceo da "sisas" lajcov prst postao si bezobrazan, arogantan, zeljan rasprave i uzivas u ponizavanju drugih ljudi. A svo vrijeme pokusavas sebe da predstavis kao nekoga ko je skontao sustinu svih sustina. Da si, makar djelimicno, u pravu to tvoje znanje bi ostavilo traga na tvojem ahlaku i odnosu prema stvorenjima Allaha dz.s. Uzvisenog, posebno prema ljudima, a posebno prema muslimanima. Ja nisam islamski ucenjak, nisam ucio islamske skole (nisam jastreb serloku) i znam da cesto imam grub nastup, ali sebe ne pokusavam da predstavim kao nekoga ucenjaka, nekoga ko je spoznao sustine vjerovanja kao sto je nekada radio Junus (i svi njegovi podnickovi) i kao sto pokusavas da radis ti.
Ti si se promijenio na gore odkako ti je lajco instaliro sejtanski interfejs preko koga sada gledas svijet oko sebe. Vi ne dijelite ljude na dobre i lose prema islamskim pravilima nego prema vasim licnim. Zato si i onoliko slijep prema onim hajvanima na tamoonom forumu kad svaku granicu zla prelaze a ovdje reagujes na svaku sitnicu.
A onaj fitnedzija glumi nekog sejha u onoj prljavstini od foruma, kao i po kahvama derviskim i tekijama skrivenim. Demek smiruje situaciju a njegovi ahbabi najvecu fitnu i galamu prave. On blago gleda na njihove greske kao sto je gledao na svoje i pravda ih nekim stepenima i stanjima duse. Cak i kad je ovdje velikim slovima socne psovke pisao izazvan argumentovanim tekstovima je brzo zaboravio i opravdao. A znao je on i ajete pogresno da prevodi kao i hadise nepostojece da iznosi.
Zna se dobro ko sa kim po kahvi sedi, ova carsija je mala. Prica o ljubavi a najveca mrznja iz njegove ekipe dolazi. Ti si dio te derviske ekipe i vase pogano djelovanje je dokaz vase neispravnosti i pogresnog ucenje kojim vas truje lajco i slicni njemu.
Ovo je moje misljenje a ti, posto sebe smatras mnogo ucevnijim od mene mi odgovori na sledece:

Sta ti je cilj? Zelis li da me unistis (mene i slicne meni)? Ako je tako reci direktno da poradimo na tome. Ili ti vec radis na tome posto prijetnje stizu na PM od tamonekih?
Zelis li da dokazes da je tvoje ucenje ispravno? Ako je tako onda imas pogresan nastup totalno. Ne privlacis ni malo druge svojim ponasanjem. Samo mrznja izbija iz tvojih postova.
Zelis li da mi pomognes da shvatim pravi put? Ako je tako sto odmah skaces za oci?
Reci sta hoces, budi jednom otvoren i iskren.

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

30

Petak, 31. Juli 2009

Sta hocu? Nista. Ni da te zaplasim, ni da te naucim, ni da te uputim, ni da ti naudim. Jedino sta zelim jeste da kazem ono sto mislim. Iskreno, smatram da ne postoji valjan ijedan razlog za ova naglabanja po forumima, i sve ovo potice iz raznoraznih licnih pobuda i nesigurnosti, nekih negativnih, a nekih i manje negativnih, ali u svakom slucaju ne stoji niti jedna od tvojih pretpostavki.

Nekako sam znao da ces cijelu sustinu posta da zanijeces samo da bi se nadovezao na onaj dio koji o tebi pise. I ljagas opet i prozivas ljude, a sto je vrlo ruzno, i to na jedan spekulativan i smutljiv nacin. Na to ti jedino mogu reci isto ono sto sam rekao i gore. To se odnosi i na tebe i na mene. Pristup je jedno, a ono sto se radi je drugo. Tebi moze da se ne svidja neciji pristup, ali to ne cini tu osobu losom ni na koji nacin zbog toga sto se tebi pristup ne svidja: sve dok stvari koje rade nisu lose. Ti radis lose stvari: ljagas i prozivas... i na osnovu spekulacija vrijedjas.

Pokreni temu o sufizmu pa diskutuj. Bila je ustvari: otvori i citaj. Tu su recene neke mnogo dobre stvari. Ljaganjem ljudi koji se trude da prate to ucenje neces naneti nista lose samom ucenju. Kao ni ljaganjem tih ljudi sto pokusavas da naudis lakiju. Jel to jedino sto imas protiv njega? Sto ti se ne svidjaju ljudi kojima on pokusava da pomogne? Aman zaman, pametnije bi ti bilo da mu pustis da pomogne i tebi, root-e. Meni je njihovo ucenje drago, i kamo srece da sam od onih koji ga shvataju i u zivotu sprovode. Vi ste uz pomoc Zukorlica tj uz njegovu podrsku etiketirali one koji podrzavaju ucenje velikih ucenjaka poput Gazalija, Mevlane, Hasana Basrija, i drugih, i udarate bez osnova po ljudima. Meni je samo tuga od toga. Nemam potrebe da se branim jer jos uvijek nisam na nivou da se identifikujem sa tim, a kamo srece da jesam od tih sretnih.

Vidim da sve posmatras izolovano i izvuceno iz konteksta. Konstantno stvaras neke logicke zablude i zavrzlame. Fabrikujes cinjenicu, ili izneses nebitnu, pa na osnovu lazne premise izvlacis ostre zakljucke tj presude. Ruzno to zvuci u svjetlu istine. Moje misljenje iz prethodnog posta se odnosi i na tebe i na mene: zadovoljstvo Bozije se ne postize ruznim stvarima, ni tvojim ni mojim, tu nema relativizacije. Ko je gdje na putu to je druga prica, ali to ni u kom slucaju druge ne dotice.

Sto se tice tih poruka, i drugih insinuacija, ne ticu me se niti sam ja deo te price. To dobro znas, ali ipak pravis smutnju natuknicama koje ka tome vode. Na osnovu toga mogu da zakljucim da si vrlo kvaran, i do srzi iskvaren, i sa takvim likom ne zelim da diskutujem. Dovoljno je procitati sta pricas o covjeku koji te nikad nije uvrijedio, a sve si to izdeklamovao jer: koristis priliku a povod ti je moje misljenje o tvom odgovoru inteligentnijem insanu od tebe (neovisno koje je vjere). I da ponovim: niti zelim da te uputim, niti bilo sto. Dajem ti odogovr zarad odgovora, i da napisem sta mislim. To je sve. Da sam iznad toga kulirao bih te tj posvetio bih ti paznje onoliko koliko zasluzujes.

Allahimanet.

HamasNP

Učenik

(10)

• »HamasNP« je muško

• Poruku poslati

31

Subota, 01. August 2009

Citirano

Orginalno od reja
Iskreno, smatram da ne postoji valjan ijedan razlog za ova naglabanja po forumima, i sve ovo potice iz raznoraznih licnih pobuda i nesigurnosti, nekih negativnih, a nekih i manje negativnih,...

Ovdje se slazem sa tobom. I znaj da si upravo ti i tvoje ponasanje uzrok svih napada koji su usledili zadnjih dana. Od kako si poceo da pises na forumu sa nickom obrnuto jare provociras clanove foruma i vrijedjas ih. Ako raspravljamo o javnim licnostima (kao sto su muftija ili suljo) ti pocinjes sa licnim uvredama. Sta ocekujes? Da te neko miluje?
Hoces da pricamo o sufijama, eto, rootxtx kojes si takodje mnogo puta uvrijedio, je otvorio novu temu pa bujrum.

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

Datum registracije: 21.02.2008

• Poruku poslati

32

Subota, 01. August 2009

Hamazov odgovor reji

"Da si ( na reju se ovde misli ! ), makar djelimicno, u pravu to tvoje "znanje" bi ostavilo traga na tvojem ahlaku i odnosu prema stvorenjima Allaha dz.s. Uzvisenog, posebno prema ljudima, a posebno prema muslimanima."

HamazNP svaka cast!

reja

Učenik

(10)

• »reja« je muško
  • »reja« je zabranjen

• Poruku poslati

33

Subota, 01. August 2009

Vi neslaganje sa vama shvatate kao licne uvrijede jer se sada osjecate kao zasticene vrste. Sebi dozvoljavate da poimenice ljagate i pljujete, i jedino sta mozete da zamjerite jeste povezivanje sa nekim ljudima iako ne mozete ni nekim od tih ljudi nista osim toga istog da zamjerite. Mene poveza sa lakijem, a lakiju zamjeras neku vezu sa ljudima oko njega! Apsurdno. Laki je jos jednom kazem covjek za primjer. Nit kom skodi nit protiv koga radi. Covjek samo siri bas lijep ahlak koji spominjes. A ti mu zamjeras neki prst! Uci od njega, to je sve sto imam da ti kazem: bez obzira sto je to tebi uvrijeda.

I imam misljenje o vasim odgovorima, a tebi je i to uvrijeda. Jedinog koga mogu licno da vrijedjam jeste ovaj abfangjager, al ne mogu da trosim rijeci vise na njega. Da ima obraza ne bi se ni javljao vise.

O smislu zivota je receno, no vama to ne bi bitno. Bitno vam je bilo samo da se bavite raspravom. A i to vam je uvreda kad kazem, jer sta naucili na medjusobno podrzavanje, i odobravanje. Moj odgovor na sve sto imate da kazete o tome imate napisan gore: preispitivanje i samokritika. Upuceno svima. I meni. To dal sam ja dostigao nivo ili nisam je druga tema, i nema veze sa onim sto mislim o tome. Posebno nema veze da li je to misljenje ispravno ili ne. Ti si ga odbacio samo da se ne bi ni ti u odnosu na njega upravljao. Trazis razlog da nastavis ovu suplju. To je to. A ahlaka nema nidje dje ima rasprave. Bilo koje vrste. Iz bilo kog razloga.

Eto. To je to. Ovo je sve stetno. To je moje misljenje. Cim se i ovaj abfang javio, znaci da je vec duboko zaglibilo. Ja se povlacim, a vi kako hocete. Allahimanet.

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

Datum registracije: 21.02.2008

• Poruku poslati

34

Subota, 01. August 2009

Citirano

Orginalno od reja
Jedinog koga mogu licno da vrijedjam jeste ovaj abfangjager ...

Iako iz svakog tvoga posta izbija samo mrznja .... ja mislim da sa tobom moze jos da se prica.
Zato hadzija ako zelis mozemo se insAllah dogovoriti da izadjemo nekad negde na veceru.
Voleo bih da razumem odkud ti ovalika mrznja prema prema svima koji su za muftiju a secam se da si i sam za njega bio ! Zar ne?

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks