Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 18. Februar 2004

Smisao života

U čemu je smisao života kojeg živiš. Šta je cilj života koji je dok ovo čitaš sve kraći i kraći ... Ima li razlike u smislu života jednog bogataša i jednog siromaha. Jednog zdravog i jednog bolesnog. Jednog vjernika i jednog nevjernika. Jedne žene i jednog muškarca. Da li si ikada razmišljao o ovome. Jesi li dao sebi konačan odgovor ili je ovo pitanje za tebe još uvijek otvoreno.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

2

[SIZE=3]Muhammed a.s. kaze: "Kad covjek umre, prestaju sva njegova djela, osim u tri slucaja: ako ostavi trajno dobro djelo (vakuf), ako ostavi znanje kojim se drugi koristi i ako ostavi dobro dijete koje ce za njega dobro ciniti." (Hadis) [/SIZE]

Moj cilj je da uspem barem jedno od ovih dela da ostvarim.Inshallah.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

3

Smisao zivota je nesto sto me muclio pre ca. 2 godine, nisam ga jednostavno videla (razloge za to nebi ovde da navodim). Neki postanu jako brzo svesni smisla zivota a drugi ga traze sav svoj zivot. Jak karakter i volja olaksavaju potragu za smislom zivota.

Mislim da sam nasla svoj cilj zivota i razlog zbog cega zivim. Vera u Allaha dz.s. mi pomaze da ostvarim svoje namere i samim time dobija moje postojanje na ovoj planeti neki smisao. Iskusenja i ljudi koje svakodnevno srecem jacaju moje principe i poredeci se sa njima, postajem svesna svojih greski ili dobrih dela.

Postajemo svesni naseg postojanja kada shvatimo da zivot nema ultimativno upustvo za upotrebu. Ljutimo se i pokusavamo ziveti ali mi sami moramo da budemo promena koju hocemo da vidimo na svetu.

EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 19. Februar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Cilj zivota je smrt. Zato je najbolje kada covjek umre prije smrti, lakse mu sve bude i zivot i smrt.

Zato: Mutu kable ente mutu. (Hadis) - "Umrite prije smrti".

A jos jedno pitanje mi se namece: Ima li zivota prije smrti?
Sta je ustvari zivot, a sta smrt?

Jer ja mislim da bi prije nego bi se krenulo u definisanje smisla zivota, trebao prvo definisati zivot.

Ako se odgovori na ovo pitanje, sta je to zivot, onda se dobije i odgovor na pitanje postavljeno u ovoj temi.
:)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

5

Citirano

Cilj zivota je smrt. Zato je najbolje kada covjek umre prije smrti, lakse mu sve bude i zivot i smrt.

QUR'AN KAZE: 'I NISAM STVORIO LJUDE I DZINNE OSIM DA MI POKORNI BUDU'

Chini mi se da bi ovo trebalo da bude smisao zhivota.
A razlika medju ljudima je SAMO U BOGOBOJAZNOSTI.

"inne akramakum indellahi atkakum"- Zaista je najplemenitiji (pronashao smisao zhivota) , onaj koji je najbogobojazniji.

6

Pitanjima se odgovori ne daju. Odgovor jeste bogobojaznost i pokornost, ali tu se stvarno namece pitanje kako biti bogobojazan, pokoran, i raditi ono cime ce Allah Dragi biti zadovoljan, tj ziveti u svijetlosti Islama. E pitanje se ne moze postaviti umesto odgovora ukoliko se i odgovor na to pitanje nece dati (ovo ja gerilcu).
Smisao zivota je ziveti ga i proziveti ga kao sto rekoh u svijetlu Islama (dakle biti pokoran i bogobojazan). A to znaci: raditi, uciti, voleti, pomagati i sebi i drugima. Kljucne stvar u tome: biti odgovoran, sto znaci ne izbegavati odgovornost koju snose sva nasa dela, i ne kriti se ni iza cega za sve ne ucinjeno vec se truditi da se vise ispravnog cini.. a zna se sta je ispravno. Odgovornost, ili amanet je nesto sto posedujemo kao ljudi jer smo takvo nesto prihvatili. Amanet nam je da budemo odgovorni i za sebe i za druge i za sve sto se dogadja na zemlji. A svaki od nas je odgovoran za sve sto se dogadja. Zato cilj svakom treba da bude da se u sferi svojeg uticaja ponasa sto je moguce ispravnije (u punom smislu te rijeci) jer ce i njemu i drugima biti bolje.
Biti dobar covek to je nesto sto ide sa svim ovim od prije. Odgovornost ne osecaju losi, i posledica se ne boje. Radi dobro, dobro ti se vraca. Da ne bude to suvise hedonosticki: dobro ce se vratiti svima. Mozda tvoje (moje) dobro postupanje je jezicak na vagi da prevagne dobro nad losim i da dobro svima bude. A sve ovo dalje ima za cilj da ukloni haos u drustvu koji svaki smisao pomracuje jer coveku koji zivi u haosu je glavni deo zivota da se bori sa tim haosom (pod uslovom da ga ne povecava).
I najvaznije: svima nam je obaveza da jacamo sebe, jer jacanjem sebe (u svakom pogledu) jacamo ummu (ne znam kako se ovo pise ispravno). A ko ne shvata znacaj toga, ne shvata ni znacaj zivota. Covek je taj koji neradom sebe uvaljuje u nevolje zbog kojih kasnije ne vidi ni smisla ni cilja, a krivi druge. Ako nismo odgovorni za sebe, imajmo na umu decu svoju (koju cemo ako Bog da imati) i kojima ce ono sto smo ucinili za njih puno znaciti.
Odgovornost je put ka miru, jer kog ne proganja ono sto je radio moze biti miran. Kom odgovornost postane teret toga vodi sejtan. Za svaki sekund svog zivota smo odgovorni, a najbolji sistem uredjenja zivota nam je ponudjen kao muslimanima u Kur'anu. Ko sedi i trazi odgovore na pitanja sedeci, ili ceka da umre da bi zivot zavrsio, odgovornosti ni malo u sebi nema.
Pitanja koja se postavljaju sebi nisu filozofska, a dva kljucna su: na koji nacin sam koristan drugima (muslimanima i svim ljudima sveta), na koji nacin ja pomazem svojim bliznjima (porodici), i pomazem li ili odmazem sebi.

Pitanja nisu relativna... Na koji nacin pomazem znaci na koji nacin sam koristan drugima, ili bar sebi, ili u najmanju ruku 'jesam li stetan po nekoga'. Kad covek makar se u najmanju ruku uveri da ovo zadnje ne ispunjava (ne gazi na zulj nikome), onda moze da bude miran, a kad ispuni neke od ovih prvih stavki onda moze da bude srecan!
mogu ja da se potpisem i bolje...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

7

Razgovaramo zar ne? :):):)

Prije svega, reci cu da je Definicija sebe, odnosno, Spoznaja sebe starija "disciplina" od odgovornosti. Evo jednog racionalnog primjera: U firmi nekoj prvo ti moraju definisati mjesto radno, pa ce iz toga mjesta, po definiciji i biti jasne odgovornosti.

Dobro pitanje je pola odgovora. (Hadis)

Kako to raditi a da Allah dz.s. bude nama zadovoljan?? Da li ja to mogu sam znati ili me treba neko tome poduciti??? (Neka mi halale oni kojima se nesvidja ovakav nacin pisanj-kroz pitanja, ali ja neznam drugacije :)). Ko ce te nauciti kako je to i kako to treba biti pokoran i bogobojazan? Kako raditi, uciti, voljeti? Kada si siguran da pomazes, a ne odmazes? Meni djeluje strahobalno ova recenica: .... a zna se sta je ispravno. Kako da naucim da radim dobro??? Ko ce me tome nauciti??? I kako cu znati da dobro radim???

Na bosanskom se to kaze: Ummet. I kako to covjek sebe jaca? Sta ako se djesi da on misli da se jaca, a ustvari se slabi? Ko ce mi to dati do znanja? Kako cu znati da ja sebe jacam, a ne slabim??

Svako nesto radi, i nerad je rad, samo je pitanje dal i je dobro to sto on radi. Ako uzmemo da je trosenje vremena rad. Dakle, jos bolje je mozda reci, kako ko trosi svoje vrijeme. Svi nesto rade, samo je pitanje, da li to sto radi je dobro ili lose i ako je dobro koliko je dobro i ako je nesto lose koliko je lose?

Ko ce mi sve ovo odgovoriti?? Knjige???

Ovo su pitanja oko kojih se vidim svi vrtimo, ali odgovore nalazimo nekad iste nekad razlicite, nekad manje ispravne nekad, vise ispravne, neko tamo ili ovamo. Pitanje je: Ko moze dati Tacan odgovor na sve ovo???

Najteze je objasniti o cemu se radi onome koji se je naoruzao svakakvim oruzjem. Zamisli sada jednog ratnika koji se nalazi u oklopnom vozilu po najnovijim standardima, zna da barata izvanredno sa njim. Ima iskustva, zna i neke vjestina, poznaje teren, itd. Dakle, sve ima sto jedan ratnik moze imati, ali jedino mu falinka sto se je okrenuo u smjeru u kojem netreba da se okrene sa svim tim. Ako posmatramo analiticki ovog vojnika, postavlja se pitanje sta je u stvari u svemu tome Vojnik??? Tenk je dobar, poznavanje terena je dobro, vjestine su dobre, itd. Niko njih ne negira kao dobro. Ali ako covjek to usmjeri tamo gdje netreba, onda je to sve zlo. Dakle sta je u svemu ovome Vojnik?? Vojnik u ovome je samo odabir, ni tijelo nije on, jer svi imaju tijelo, ni mozak nije on, itd. Sta je vojnik??? Vojnik je ODluka, Odabir, u kojem smjeru ici. On je ta odluka.

Dakle treba spoznati prije svega sta je covjek, sta je zivot, pa tek onda, na osnovu svega toga sve ostalo sagledati i koristiti. Ne kazem da treba do tad stagnirati i samo na tome raditi, jer to i nemoze.

ako nadje covjek nekog Vodica, koji zna pravi smjer i drzi se njega (iako jos nije on od onih koji znaju smjer pravi odrediti sami) on ce ici u pravom smjeru, a ostalo ovo sve, ce sticati onoliko kolike su mu sposobnosti. Ako je dobar u mehanici razvijat ce mehaniku, ako je dobar u fizici, razvijat ce fiziku, ako je dobar u umjetnosti razvijat ce umjetnost, itd. Ali nesmije se covjek poistovjetiti sa necim sto on nije. Dakle, treba naci nekog ko ce ti reci ko si i u kojem smjeru treba da ides i ko ce te nauciti vjestini odredjivanja pravog smjera i ti si onda zavrsio posao po tom pitanju, a ovim kicankama i oruzjima i orudjima mozes se kititi kolko hoces (kolko mozes), jer ce to sad sve biti korist za tebe i za druge, uopsteno ce biti korist. Ali ako ovaj smjer nije dobar onda sve cime se covjek okiti nije dobro.

Kada se zavrsi sa citanjem ovog mojeg posta (ko se nakani :)), nek se vrati na pocetak i procita ga jos jednom. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

8

Citirano

Orginalno od fingersbroken

Smisao zivota je ziveti ga i proziveti ga kao sto rekoh u svijetlu Islama (dakle biti pokoran i bogobojazan). A to znaci: raditi, uciti, voleti, pomagati i sebi i drugima. Kljucne stvar u tome: biti odgovoran, sto znaci ne izbegavati odgovornost koju snose sva nasa dela, i ne kriti se ni iza cega za sve ne ucinjeno vec se truditi da se vise ispravnog cini..

:)

Fingers, pametan si ti covek...
Smatram, kao i ti da covek treba raditi, uciti, pomagati sebi i drugima.
Od drevne civilizacije covek upravo tu i nalazi svoj smisao zivljenja, postojanja.
Dodao bih samo da je po meni smisao svega toga (znaci raditi, obrazovati se, pomagati- kako sebe tako i druge) da covek iza sebe ostavi nesto pametno, nesto korisno sto nece koristiti samo za svoga zivota, vec i da ostane posle njega.Znaci, da od toga ima koristi i kako sira drustvena zajednica tako i globalno drustvo.
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

9

Na prvom mestu je spoznaja samog sebe. Onda spoznaja sebe u drustvu - izrazajnost adekvatan njegovoj licnosti i sposobnostima. To je neophodno da bi covek ispunio sebe i svoj zivot, a kad je zivot ispunjen, sve ti je sa merakom. I kad pobedjujes i kad gubis, srce je uvek na prvom mestu. :]
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

10

Petak, 20. Februar 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
I kako to covjek sebe jaca? Sta ako se djesi da on misli da se jaca, a ustvari se slabi? Ko ce mi to dati do znanja? Kako cu znati da ja sebe jacam, a ne slabim??

Odgovoricu ti na samo ovo pitanje, a za ona ostala cu ti samo reci (zasad) ovako: skola . Mozda i shvatis (a zao mi je sto si nesposoban da za ispravno prihvatis bilo sta sto u potpunosti sam ne posedujes, a svako moje potenciaranje na tim (ispravnim) stvarima posmatras kao moje samoljublje, jer mislis da poput tebe kao ispravno smatram samo ono sto sam imam (jel ti ovo komplikovano... ma.. ionako ti sve izvrces kako ti se svidja)). Moras malo da se oslobodis komunistickih koncepcija... nerad nije rad...

Kad pricam da covek je duzan da se jaca (duhovno, moralno, psihicki, materijalno, fizicki) gerilac postavlja filozofska pitanja oko toga sta je to jacanje i kakvo je to jacanje. Evo mu (i svima odgovora): da su arapi ti koji su izmislili (napravili) F17 a ne ameri ne bi bili u situaciji u kojoj se danas nalaze (da su radili ucili mucili se trudili ko sto su jednom bili poceli). Ili da ne pricamo da ameri nisu.. neka su.. nek oni su napravili svoj avion i svoju silu i sve sto imaju, al da su arapi (i sav muslimanski svijet) izgradili nesto jace od toga opet bi to amerima bilo u prazno. A arapi su imali predispozicije jace za sve to, i da su bilo sta izgradili ukoliko bi to bilo izgradjeno na halal i ispravan nacin (za razliku od americkog) mnogo bi jace, postojanije, dugotrajnije, i efikasnije bilo nego li bilo cije drugo koje bi imalo tendencije da ih ugrozi (a ne bi moglo to da ostvari).

Jeste ovo sve hipoteticki, ali onako kako treba da bude. I sta sada raditi? Lepo, svako ono sto moze na sto bolji nacin. Biti sto bolji.. biti sto jaci... u svemu.. eto to. Jedan po jedan... jos se secam price koju naucih od ed-a na ovom forumu.. a to je ona o vrabcu i gasenju pozara.....

Kao jedinka sta mogu da uradim jeste da se trudim (kao sto rekoh) da budem sto bolji u onome sto radim i na taj nacin doprinosim poboljsanju makar necega. Ako je slika o muslimanima sirom svijeta losa, nasa je obaveza, kao muslima, da tu sliku popravimo tako sto cemo istinu isterati na vidjelo i laz time savladati. (ovo kazem posto dobro se secam da si negde rekao da se mi drugima ne trebamo pokazivati.. sto je vrlo pogresno). Ako je pogresna slika ustvari ispravna jer je nastala iz ponasanja ljudi koji se nazivaju muslimanima, onda je nasa duznost (opet) da ispravnim ponasanjem isteramo PRAVU sliku pravih muslimana na svjetlost. Iako neki misle da to nije bitno, ja mislim da vrlo jeste jer od toga dosta stvari zavisi... mnogo i nama a i nasoj deci.
Odem li negde gde nisu muslimani ja predstavljam sve muslimane svijeta. Igram li kosarke pokazacu im da muslimani mogu biti bolji (najbolji), igram li fudbala sa njima trudicu se da pobedim.. razgovaram li sa njima pokazacu im kako su muslimani pametni i pravedni ljudi. Dostigucima ih dostici. I jos, gerilac dragi, kad bi svi to radili pa postali bolji ucinkom stvarno (a po drugim kvalitetima u startu jesmo), onda ne bi mi bili ti koji moraju da se dokazuju, i ne bi nam glavna preokupacija bila kako da se izvucemo iz kandzi cafira. I da ti se ne vrtim u krug da ti pricam o radu i odgovornosti.. Ionako ces ti iscupati negde kakvo skepticno pitanje koje radu je prepreka a smutnji podstrekivac. Kad bi se ti izvukao iz okova primitivizma mozda bi neke stvari i skontao. Dotad... koncepcije su ti nepoznate.. razlicite nam frekvencije. Najbolje je da odgovore ne uplicemo..

mogu ja da se potpisem i bolje...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Ponedjeljak, 23. Februar 2004

Evo opet cu pokusati, pa mozda i bude nesto. Prvo da ti kazem da ja razmisljam o onome sta ti pises do kraja, nemoj misliti da ne razmisljam, ali u tome vidim jedan pogresan pristup stvarima nista drugo. Zato ti i odgovaram. A grubo ti nesto napisem onda kada ti "jurnes", na nekog ili nesto. Mislim da ti ovo isto radis kada sam ja u pitanju.

Pokusat cu: U ovom postu gore kojeg si napisao ti samo govoris o dunjaluku, ja tu nigdje ne vidim Ahiret. Nije nas cilj da Islam zavlada svijetom, vec da Islam zavlada kod nas samih. Dakle, to je nas cilj, a ako nam Allah uz to jos dadne ponesto vise (da uticemo i van sebe samih, nesto izgradimo, itd.) onda je to Elhamdulillah nafila. Dakle, obaveza je nasa da izgradimo pravilan odnos prema Gospodaru, a onda samim tim ce nas odnos prema svemu ostalom biti kako treba.

Da bismo izgradili ispravan odnos sa Gospodarom moramo ga i spoznati, a da bismo spoznali Gospodara svih svjetova, moramo spoznati sebe. A da bismo spoznali sebe moramo naci nekog Ucitelja koji ce nas sa nama upoznati, odnosno pokazati nam kako da sebe spoznamo, a kada spoznamo sebe spoznat cemo i svojeg Gospodara, kako Hadis kaze. Pecat nase ispravnosti i potvrda da smo spoznali sebe, odnosno svojeg Gospodara dolazi nam od Allaha dz.s. preko Ucitelja i to onda kada to stvarno jesmo.

Dakle, tvoje razmisljanje je orijentisano da se tako izrazim "horizontalno", a zapostavljas ono glavno a to je jacati sebe PRIJE SVEGA "vertikalno".

Svaki onaj koji misli da je sebe spozno, bez Ucitelja i bez potvrde da je to zaista postigao, je Egoista i samoljuban. Tako ljudi dolaze u situaciju da sebi daju titulu onog koji je sa sobom zavrsio i da treba sada da radi na drugim i da radi na zajednici i da radi na Ummetu. Zbog ovoga se je javila velika smutnja medju muslimanima i pojavilo se je masa pravaca, koji sebi ispravnost tvrde.

Nemora covjek biti zvanicno deklarisan kao pripadnik nekog pravca, a moze se djesit da je pripadnik takvog pristupa Vjeri, Zivotu, itd.

Tesbih dova nam govori o tom putu i koje se etape prolaze na tom putu "vertikalnom".

Prvo se ide od stvorenog ka Stvoritelju, i tu se uci Subhanallah, odnosno sa Subhanallah se u toj etapi putuje. Druga etapa na tom putu je putovanje "kroz" Stvoritelja i tada se uci Elhamdulillah. I treca etapa je vracanje monstvu, ali sa Allahom i vidjenje Tevhida (Jedinstva) u mnostvu.

Ako covjek sebe ne izgradjuje po "vertikali", a izgradjuje sebe samo po "horizontali", onda postoji opasnost, a to se veoma cesto djesava, danas, da covjek radi i protiv sebe i protiv svoje zajednice a da toga svjestan nije. A to se djesava onda kada se nema jasan autoritert koji se slijedi i kojeg se covjek drzi. Muslimani su jedinstveni samo kada se drze Kur'ana i Sunneta, ali ne po Hiru svojem, vec onako kako Kur'an i Sunnet tumace i objasnjavaju Autoriteti koje je Allah dz.s. ovlastio da objasnjavaju. Dakle, Kur'an, Sunnet i Oni koji su cisti, se moraju slijediti. Nemoze se Kur'an slijediti bez Sunneta to je jasno, jer ajeti govore o tome. A postoji jedna skupina koja to zagovara. Druga skupina koja je najveca trenutno, i kojih ima i danas, jesu oni koji govore da slijede i da se drze Kur'ana i Sunneta, ali kako i na koji nacina. Sta oni zenemaruju i negiraju i ne prihvataju. Ne prihvataju Ehli-bejt. A Allah dz.s. kaze za Ehli-bejt u Kur'anu da su Ocisceni. Pa kada se to dvoje sastavi, onda se moze doci do zakljucka, da treba slijediti Kur'an i Sunnet, onakvim kakvim ga tumace Ocisceni. Od Allaha dz.s. i Poslanika a.s. potvrdjeni. Njima se treba biti poslusan i pokoran i rako se dolazi do Jedinstva (Tevhida).

Treba naci nekog ko je Ociscen da nas Kur'anu i Sunnetu poduci, nemozemo sami. Sve dok to sami radimo, samo pogresno sve to shvatamo i unosimo smutnju i razdor medju muslimane, ma kako nam to izgledalo.

Zbog ovoga je veoma vazno shvatiti sukob na Kerbeli, koji se je djesio izmedju Hazreti Husejna r.a. i Jezida prokletog sina Muavijina.

Razmisli o tome.

Allahimanet.

Social bookmarks