Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 24. Novembar 2003

Smrt!

SMRT! Neminovno dolazi po nas. Melek smrti niti jedan prag nece zaobici. Svako zivo bice ce je okusiti. Danas na ovim stranicama mi pisemo o drugima, sutra ce neko drugi pisati i pricati o nama. Smrt je najbolji vaiz, najbolje predavanje.

Juce mu je zapoceo dan kao i svaki drugi ramazanski dan. Sufur, sabah namaz pa onda na posao. No, taj radosljed je prekinut dolaskom Azraila, meleka smrti. Rastavio mu je dusu od tijela. Samir Kolasinac, moj drug, brat i komsija, moj vrsnjak, juce ujutro je preselio. Upravo ovih trenutaka odlazi u kabur. Ovog bajrama se necemo cuti i razmijeniti bajramske cestitke. Pogodjen ovom vijescu sjeo sam sinoc, pogledao moju i sjetio se njegove djece. Boze dragi, zasto mislimo da se nama to nece desiti. Zasto mislimo da se to uvijek nekome drugome desava a ne nama. Nas susret sa Azrailom (ako nekad i razmisljamo o tome) smjestamo u pozne godine naseg zivota. Zaboravljamo da sustina zivota nije u tome da dugo zivimo vec da smrt spremni docekamo. Samir je insallah spreman otisao. Hadzija, namazdzija, dobar sin, suprug, otac, brat i drug. To je ono sto ovaj dogadjaj cini podnosljivijim.

Ja Rabbi, olaksaj mu kabursko ispitivanje i smiluj mu se a nas ucvrsti na Tvom putu kako bi sto spremniji docekali susret sa melekom smrti. Amin!
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

2

smrt je po meni najdemokraticnija od svega sto znam.uzima i mlade i stare,bogate i siromasne,zene i muskarce.nema diskriminacije ni malo :)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

3

ina lillahi ,we ina ilejhi radzi `un

Citirano

Samir Kolasinac, moj drug, brat i komsija, moj vrsnjak, juce ujutro je preselio. Upravo ovih trenutaka odlazi u kabur. Ovog bajrama se necemo cuti i razmijeniti bajramske cestitke.

Neka ga Uzviseni Allah,ucini jednim od stanovnika Dzenneta....Amiinn !!!
A neka njegovima najjmilijim i prijateljima podari sabur

''svi smo mi Allahovi,..i svi cemo se Njemu vratiti ''

M.S. .......meSSko....... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

4

@ ed : Neka je mu je rahmet dusi.

Ed, procitala sam tvoj post i ostala desetak minuta razmisljajuci o onome sto si napisao. Bojim se da si u pravu kada kazes da vecina ljudi ne razmislja na pravi nacin o smrti,a trebalo bi. Svima je jasno da je ona uvek tu, da dolazi po nas i da je pre ili kasnije svi upoznamo.Ako poslusamo samo ljudske reci, rec smrt biva cesto pomenuta, ali nazalost , najcesce kao fraza. Uglavnom se kaze nesto sto se culo od starijih pametnijih, uglednijih, ucenijih ljudi, ali se pritom ne oseca i ne misli bas to sto se kaze.Imam utisak da se to olako izgovori, a da se pritom vrlo malo veruje u to sto se kaze. :(
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

5

@ed: Neka mu Allah da dzenet.

Citam ovaj post od tebe, onda posle razmisljam sta kaze Pink. Smrt nas ceka na svakom cosku, to moze biti danas, sutra, sad. Svi smo mi svesni toga, ipak se tesimo recima "nece jos" ili se nadamo da to nas nemoze jos snaci. Neopisljiv je bol, kada izgubimo osobu koju volimo, od jednom ta osoba nije medju nama, ostala je samo patnja i uspomene koje nikada neumiru. Okrenes se, prije si znao da tamo je stojao neko "ko je davao smisao tvome zivotu", a sad "tamo je ostala samo senka"! Znam da cemo jednog dana svi otici, necemo ziveti vecno, samo neznam zasto uvijek (kada spomenem ta slova) bezim od istine?
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

6

mozda zato sto te je kao i vecina nas strah od smrti :)
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

7

Allah dz.s. nam podari zivot na ovom dunjaluku, i On ima pravo da nam ga uzme kad kod hoce.
Nas rok na Zemlji je odredzen, nasi dani su odredzeni i mi cemo sa nje otici kao sto smo i na nju dosli.

Smrt je zakonitost kojoj se nemoze pobjeci.
Svi ce mo poci tamo gdje su i nasi prethodnici posli.

Smrt od koje bjezite zaista ce vas stici. Zatim cete Onome koji poznaje i nevidljivi i vidljivi svijet vraceni biti i On ce vas o onom sto ste radili obavijestiti.

Neka mu Allah dz.s. podari Dzennet a njegovim Sabur.
Tebi, glava da ti je zdravo.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

8

Utorak, 25. Novembar 2003

@björn

Nije mene od smrti strah. Priznaj koliko puta se setis u zivotu na smrt? :rolleyes:
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 27. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Smrt će svako okusiti htio to ili ne htio. Pejgamber a.s. kaže ko se sjeća smrti svaki dan ući će u Džennet. Smrt je jedan od vaiza, stalno drži vaz (ders). To je, kako se zove, Vaiz koji ćuti. Smrt govori o prolaznosti nas i ovog svijeta. Govori o Ahiretu i putu kojeg putujemo u tom pravcu sigurno bez odlaganja, pa zašto ona odlagati odlazak tamo. Treba se spremat za odlazak sa ovoga svijeta. Zaista je interesanto i smiješno vidjeti ljude kako idu ka smrti a ne spremaju se za nju. Mumini se ne boje smrti jer oni su spoznali prolaznost ovoga svijeta i njegovu bezvrijednost, spoznali su sebe i svoju vrijednost (bezvrijednost). Smiješno je vidjeti nekoga ko ide na more a nosi bundu, zimsku garderobu, bespotrebne stvari, itd. Tako i ljudi idu ka smrti, a nose na ledjima i bore se za bespotrebne stvari, koje im neće ničemu koristiti na onom svijetu na Sudnjem danu. Ček će biti pitani za to. A kada će smrt doći kome niko nezna.

Smrt po muslimanima i nije smrt, jer se ne umire u onom smislu da čovjek nestaje. Za smrt muslimani kažu PRESELJENJE. Dakle to je preseljenje iz jednog oblika u drugi, odnosno, iz jednog svijeta u drugi.

Tako da postoje 4 smrti. Prva smrt je kada se insan rodi, tada preseli iz jednog svijeta (majčina utroba) u drugi svijet. Druga smrt je dobrovoljna smrt. Treća smrt je prelazak sa ovoga svijeta u svijet Berzaha, svijet izmedju Dunjaluka i Ahireta ili ti Kaburski život. I četvrta smrt, odnosno, preseljenje je iz Berzaha na Sudnji dan, odnosno Ahiret (Džennet ili Džehennem).

Tri od ovih 4 smrti (preseljenja) mora svako proći a onu drugu dobrovoljnu prolaze samo Mumini. Zato mumini lahko prolaze i ostale smrti. A ta smrt se zove: Mutu kable ente mutu. (Hadis) "Umrite prije smrti." Na prvi pogled neko ko razmišlja ovosvjetski i logički ovaj Hadis mu se neće svidjeti, ali ovaj Hadis je veoma širok, tako da se netreba zaletjeti na prvu, što bi reko naš narod.

Eto toliko od mene za sada o smrti (preseljenju).
Mogao bi neko da nadje o Smrti nešto više u knjizi Život poslije smrti od Imami Gazalije r.a.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 27. Novembar 2003

vala dinna_ halali ali ti ne verujem.smrt je strasna to i Muhammed a.s kaze.i nije smrt mila nikom.Ashabi su to rekli a i ja osecam isto.i to nije sramota reci.kad neko puca na tebe da te ubije tako mi Allaha uhvati te strah i to je normalno.ko nije doziveo ne moze znati o cemu pricam.selam

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

11

Utorak, 24. Februar 2004

Selam alejkum.
Imam pitanje,ne znam dal mu je bas u ovoj temi mesto ali halalite, pa neka mi odgovori ko misli da zna.
Moje pitanje je zasto se obelezava sedmina i 52 dana kad neko preseli na ahiret?
Pazi koju igru igras.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

12

Utorak, 24. Februar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

O ovome se moze precizno naci u knjizi Isa alejhisselam u Svjetlu Islamske Tradicije od Sejh Mustafe Colica iz Visokog.

Tu sam naisao na pravi odgovor na to. Ako mi to dodje do ruke napisat cu insallah.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

13

Utorak, 24. Februar 2004

sedmina i 52 dana koliko znam nije muslimanski obicaj.ako nisam u pravu nek me neko ispravi. i sto mi je najmrznije to je stavljanje one mahrame od strane muslimanki kad im neko umre a to na nasim prostorima praktikuju srpkinje.ako ce izvrsiti farz onda nek se pokrije kako treba a ne da oponasaju srpkinje. mnogo ce mrtvom pomoci to sto ce ona staviti mahramu tih nekoliko nedelja ili nek bude i cijelu godinu.tih jes to izraz zaljenja...

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

14

Utorak, 24. Februar 2004

Halida Izetbegovic hanuma rahmetli predsjednika Alije Izetbegovica preselila na ahiret.

\"Inna lillahi we inna ilejhi radziun\"

Da joj Allah dz.s. podari dzennet a njenim bliznjima lijepi sabur.
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

15

Utorak, 24. Februar 2004

Allahrahmetille

.

[SIZE=5]Neka je Allah dz.s. magfiret ucini , i naggradi Dzennetom svojim...AMIIIN !!! [/SIZE]

M.S. ......meSSko...... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Srijeda, 25. Februar 2004

Allah da joj grijehe oprosti i da joj Dzennet podari.

A sto se tice sedmine i 52 dana, to jeste muslimanski obicaj (adet) i neznam odakle ti to Björn da nije. Pazi se malo pri izgovoru da nesto nije muslimansko. Ako je nesto ukorijenjeno medju muslimanima, a ti neznas ima li ili nema osnove taj obicaj u Kur'ani i Sunnetu, onda ti je prece da izbjegavas da ga otpisujes.

Medjutim problem nastaje sto danasnja Ulema razne "Fetve" daje, i to objasnjava na njima svojstven nacin. Zavisno na koju Ulemu naidjes takvu ces i Fetvu i objasnjenje dobiti. Sta ces takav je vakat, Ahiri zemanski. Doba smutnje, itd.

Allahimanet.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

17

pa ako nije daj dokaze da jeste.bujrum.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

18

Ja sam se lijepo izrazio u jednom postu prije na ovu temu i rekao da ako nadjem o ovome, tj. ako nadjem ovu knjigu u kojoj ima o tome napisat cu.

A ako je tebi merak da to proglasis kao nemuslimanski obicaj, ja te u tome nemogu zaustaviti, osim da ti kazem, prijateljski, nemoj to radit, zato sto je to muslimanski obicaj.

Na tebi je hoces li prihvatiti ili neces i da li ces mi vjerovati ili neces. A para ti ne trazim. :)

Allahimanet.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

19

posto nemas dokaza to ti je manje vise iz supljeg u prazno.
ni ja tebi para ne trazim hehe

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

20

SMRT!

ja mislim da sama smrt i nije toliko strasana i teska koliko ono sto dolazi poslije nje....cesto mi padnu na pamet ovi stihovi:

" od zemlje si, robe, stvoren
u zemlju ces opet leci..
kud god iso' sto radio
sve ces priznat, sve ces reci..

sve se rasu sa kabura
i odose tvoji mili...
osta covjek sam sa sobom
-al ce dusa ta da cili..
tad nastaje cas kajanja
i obracun tvoga rada.."

MIMO SVOJE VOLJE SMO DOSLI NA OVAJ SVIJET
MIMO SVOJE VOLJE CEMO SA NJEGA I OTICI...
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Social bookmarks