Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

21

Srijeda, 25. Februar 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
A sto se tice sedmine i 52 dana, to jeste muslimanski obicaj (adet) i neznam odakle ti to Björn da nije.

To jeste obicaj kod nekih nasih muslimana ali to nije islamski obicaj. Znaci, radi se o devijantnom ponasanju. Ne postoji nikakav dokaz da je takva praksa utemeljena na Tekstu.

I covjek je fino pitao za dokaz. Ima potpuno pravo na to. Islam nije vjera sarlatana i gatara. Islam je vjera u kojoj za svaki propis treba donijeti dokaz. Ne znam zbog cega ti smeta sto ljudi traze dokaze kada je donosenje dokaza bila praksa najbolje generacije muslimana. Ako ti je stalo da ljudima preneses nesto od toga sto znas onda im trebas isto fino pojasniti. Cisto sumnjam da u Tradicionalnu metodologiju sticanja znanja (o kojoj ces nam nadam se na ovoj temi nesto reci) spada tvoj omiljeni odgovor: Na tebi je hoces li prihvatiti ili neces i da li ces mi vjerovati ili neces . Ne postoji niti jedan razlog da po pitanjima vjerskih propisa neko vjeruje tebi, meni ili bilo kome drugom sve dok se ne donese dokaz .

Ne dozvoli da se na kraju posluzimo tvojim rijecima: Sta ces takav je vakat, Ahiri zemanski. Doba smutnje, itd.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

22

ed to je to.ako je nesto tako kako jeste daj hadis ajet i verovacu.ako nema toga onda to na onu "zif mi majka tako je" ne pali.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

23

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od Gerilac
A sto se tice sedmine i 52 dana, to jeste muslimanski obicaj (adet) i neznam odakle ti to Björn da nije.

To jeste obicaj kod nekih nasih muslimana ali to nije islamski obicaj. Znaci, radi se o devijantnom ponasanju. Ne postoji nikakav dokaz da je takva praksa utemeljena na Tekstu.

Cast svim clanovima foruma ali ja mislim da je Ed najkopetentniji da prica o ovome,stoga pitanje upucujem njemu.
Pre nekoliko dana mi je Dajo preselio na ahiret i sad su stalne rasprave dal praviti mevljud za 52 dana ili ne?!
Sta ti Ed kazes na to?Ako nije islamski zasto ga vecina Hodza u Pazaru jos uvek preporucuje?
Selam.
Pazi koju igru igras.

24

Ako nesto nije ti trazis dokaze:

Citirano

Orginalno od DreamKiller
Ja nebih smio navesti da je neshto praznovjerje bez dokaza i chinjenica

A usudjujes se reci da nesto jeste bez dokaza..

Citirano

Orginalno od Gerilac
Na tebi je hoces li prihvatiti ili neces i da li ces mi vjerovati ili neces. A para ti ne trazim. :)

A ispravan put dokazivanja ide smerom: da nesto jeste treba dokaz, a sve sto nije dokazano da jeste znaci da nije . Ukoliko nesto nema dokaz da nije , ne znaci da jeste..
Najveci dokaz je rijec Bozja .. koja je dokaz da nesto jeste i kojoj se ne moze naci oprceni dokaz. Ono sto cemu nije potvrda rijec Bozja, i ni iz cega drugog ne stoji da jeste, moze biti samo da nije . Ako gerilac smatras da to jeste iznesi nam dokaze da to stvarno jeste. Dokaz = text na koji se pozivas da takvo nesto jeste. Text = relevantan text.

Zasad verujem babu svojem koji i sam je protiv tih izmisljenih obicaja koji nemaju potpore u pravom islamskom ucenju. A odgovor na pitanje koje je postavila kiki video sam u neduomicama sa kojima se suocavao moj babo: to se toliko ukorenilo da se ponekad covek zapita sta da radi iako zna da nesto nije u redu.. jer nekad ljudi ne znaju da ono sto rade nije u redu, pa misle da ko to ne radi nije u pravu. A lijepo bi bilo kod nejasnih stvari (koje nisu gajb) razjasniti situaciju i izneti cinjenice na videlo. Samo o Bozjoj rijeci nema rasprave. Sve sto je covek izrekao na svoju ruku je diskutabilno, i dok se za nesto takvo ne dokaze da jeste (nema potpore ni pisane ni cinjenicke) to nesto idalje nije (i onda opet u krug :) ).

I zato je najbolje izneti dokaze (da nesto jeste) i bilo kakvu smutnju otkloniti..
mogu ja da se potpisem i bolje...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

25

Citirano

Orginalno od kiki
Pre nekoliko dana mi je Dajo preselio na ahiret i sad su stalne rasprave dal praviti mevljud za 52 dana ili ne?!
Sta ti Ed kazes na to?Ako nije islamski zasto ga vecina Hodza u Pazaru jos uvek preporucuje?

Postoje obicaji koji nemaju utemeljenje u islamskim izvorima a koji su se odomacili kod nas i koje je tesko izbaciti. Jedan od njih je i taj koji pominjes. Svako snosi svoj dio odgovornosti za tu pojavu pa i hodze koje pominjes. Ne zelim nikoga da prozivam, vecina hodza u Pazaru je radila za islam jos u onim vremenima kada to nije bilo ni malo jednostavno. To ne smijemo zaboraviti. Medjutim, zbog teskog stanja u Islamskoj zajednici doslo je do prodaje vakufske imovine (sto je zabranjeno), pa komercijalizacije nekih vjerskih cinova kojima ne prilici da budu komercijalizovani (ucenje Kur'ana za pare) i slicno tome. Najodgovornija za pravilno praktikovanje vjere kod nas je svakako IZ-a. Ona je (zapravo celni ljudi) prije neku godinu zvanicnim aktom zabranila ucenje hatmi i jasina za pare. Ta odluka je naisla na veliki otpor kako mnogih hodza tako i jednog dijela naroda. Prvi su vjerovatno bili nespremni da se odreknu tog izvora prihoda (zbog toga vjerovatno i vama preporucuju taj mevljud) a drugi su samo dokaz da se stecenih navika tesko odricemo. Mislim da svjesna ovoga Islamska zajednica ne ide radikalno ka promjenama vec radi po principu prioriteta.

Posto mene pitas, preporucujem ti da se vasem Daju oduzite na neki drugi nacin, primjereniji islamu. Sredstva koja bi potrosili za taj mevljud mozete uplatiti za skolovanje nekog ucenika ili studenta (ne mora biti obavezno medresa ili isl. ped. akademija) ili na lijecenje nekog oboljelog a koji se nije u stanju sam lijeciti te na racun tog dobrog djela uputiti dovu Allahu dz.s. za tvog Daja. Insallah, on ce imati vise koristi od toga nego od planiranog mevljuda. U svakom slucaju, o ovome se trebas posavjetovati sa onima iz IZ-e za koje vjerujes da su najupuceniji u propise islama.

26

Četvrtak, 26. Februar 2004

Citirano

Orginalno od ed
Mislim da svjesna ovoga Islamska zajednica ne ide radikalno ka promjenama vec radi po principu prioriteta.

Pristup problemima po prioritetu i postepenost je karakteristika mudrog islamskog pristupa. U vrijeme Muhameda a.s. vino je bilo duboko ukorenjeno u obicaje naroda. Iako jasno sada znamo da je vino (alkohol) izricito zabranjeno tada je Bozjom recju vino zabranjeno postepeno... prvo se zabranilo prisustvovanje namazu pod dejstvom alkohola (uz objasnjenje da sejtan kvari namaz), a kasnije je objasnjeno da iako neki ljudi vide dobra u alkoholu mnogo je vise zla u njemu te je stoga i izricito postao zabranjanen muslimanima.

Citirano

Orginalno od ed

Posto mene pitas, preporucujem ti da se vasem Daju oduzite na neki drugi nacin, primjereniji islamu. Sredstva koja bi potrosili za taj mevljud mozete uplatiti za skolovanje nekog ucenika ili studenta (ne mora biti obavezno medresa ili isl. ped. akademija) ili na lijecenje nekog oboljelog a koji se nije u stanju sam lijeciti te na racun tog dobrog djela uputiti dovu Allahu dz.s. za tvog Daja.

Ovo je skoro original isti odgovor koji sam cuo od mog baba kad se jednom vodila diskusija o slicnom pitanju..

mogu ja da se potpisem i bolje...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

27

Citirano

Orginalno od fingersbroken

A ispravan put dokazivanja ide smerom: da nesto jeste treba dokaz, a sve sto nije dokazano da jeste znaci da nije . Ukoliko nesto nema dokaz da nije , ne znaci da jeste..

Čovek je uperio pištolj u mene uz izvesne pretnje...
Otišao sam u SUP, prijavio slučaj, i ... nisam imao dokaz, da potkrepim svoje tvrdnje, osim moje reči...

Bez obzira što nemam dokaz, ja znam da on jeste uperio pištolj u mene, a zna i on, i naravno zna Allah dž.š.

Ovo sam naveo namerno, (a događaj nije ni malo izmišljen, već je stvaran -ali nemam dokaza za njega)
da bi razmislili malo oko toga da li se treba i može uvek držati tog: imaš dokaz-onda je istina, nemaš-onda nije...

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

28

sans izvini ali mislim da ovo po pitanju 52 dana nije isti slucaj kao sa SUP-om.jesi ti "video" negde da je sedmina i 52 dana dozvoljena?ako jesi reci nam.
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

29

Slažem se björn , i ni u jednom trenutku nisam poistovetio te dve stvari.
Ono što sam ja hteo da kažem sa svojim postom tiče se Istine i puteva do nje, koji ne ne moraju uvek biti preko dokaza, bez da to povezujem sa ovom konkretnom situacijom.
Šerijatsko pravo priznaje i običaje ukorenjene u nekom narodu u njegovom predislamskom periodu, ukoliko ti običaji nisu u sukobu sa Islamom, pa kao izvor (doduše najslabiji) pravnih normi uzima i to običajno pravo.Mislim da upravo odatle dolazi i taj običaj ukorenjen u našoj tradiciji, s kojim se ja, uzgred budi rečeno, ne slažem i podržavam stav koji je već prethodno izložio Ed, ali i ne osuđujem one koji ga se pridržavaju.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

30

Sans je potpuno u pravu medjutim da je Fingers svoju tvrdnju da nesto jeste treba dokaz, a sve sto nije dokazano da jeste znaci da nije objasnio ne bi imalo razloga da Sans reaguje. Naime u pitanjima vjere, mislim na obredoslovlje ili ibadet, vazi pravilo da je sve zabranjeno osim ono sto je Tekstom dozvoljeno dok u ovodunjaluckim stvarima vazi obrnuto: da je sve dozvoljeno osim ono sto je Tekstom zabranjeno.

Zato ako krenemo od toga da je obiljezavanje ovih 52 dana ibadet a to nije propisano Tekstom dolazimo do zakljucka da to nije dozvoljeno.
Ako pak kako to Sans rece krenemo od toga da je to obicaj a sto je priznato islamskim pravom onda dolazimo u jednu drugu dilemu da li je to pozajmljen obicaj jer koliko ja znam to je obicaj krscana (neka me ispravi neko ako nisam u pravu) a znamo da je Poslanik a.s. osudio tako nesto rijecima: Ko uzme obicaje drugih naroda on njima i pripada.

Dakle, ne kazem da je obiljezavanje 7, 40 ili 52 dana haram, niti osudjujem one koji praktikuju njihovo obiljezavanje ali muslimani se trebaju truditi da svako obiljezavanje odredjenih dogadjaju bude na nacin koji je pimjeren islamu.

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

• Poruku poslati

31

Hvala Ed,donekle je to i moje misljenje ali je s nekim ljudima mnogo tesko izac na kraj.Nekad se pitam dal je bolje da cutim i prepustim da svako radi onako kako misli da mu valja cinit,a opet,donekle se osecam odgovornom za ponasanje meni bliskih osoba.
Jos jednom hvala.
Pazi koju igru igras.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

32

pa normalno da nije lako.do istine je uvjek tesko doci.52 dana,sedmina,mevljud pokrivanje zena kad im neko umre a inace ne nose mahramu nisam nasao da je utemeljeno u islamu niti je bilo praksa Muhammeda a.s

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

33

35:21 Svako živo biće smrt će okusiti! Mi vas stavljamo na kušnju i u zlu i u dobru i Nama ćete se vratiti.

Prirodni tok kretanja u prirodi je: da sve sto ima svoj pocetak ima i svoj kraj, osim Allaha dz.s. Svaki cvijet koji ispupa, razvija se u pupoljak koji mami poglede, ispusta miris koji omamljuje osjetila, sazrijeva i na kraju se lagano susi i umire. Moze se desiti da ga neko odreze i zagazi, dozivi kratku smrt, a vjerojatno je i da ce ostati na stabljici da vehne dan za danom... kao insan.

Covjeka, mene u stvari, nije strah smrti kao cina ispustanja duse, jer mi umiremo svaku noc i ujutro ozivljavamo, Dok spavamo dusa napusta tijelo i luta po ezelu... strah me je onoga sto dolazi nakon smrti. Prvo za sto cu biti pitana je namaz, ako polozim to, polozicu ostalo, ako ne polozim to necu i ostalo. Klanjam, elhamdulillah, ali na sta ja sve mislim dok klanjam? wallahi me strah i pomisliti.

19:50 Smrtne muke će zbilja doći – to je nešto od čega ne možeš pobjeći

Ja Rabbi olaksaj nam!

love
I am a woman above everything else

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

34

cudno je sto ima puno puno onih koji ne klanjaju uopste a uopste im ne pada na pamet da se zamisle.tako da si ti u svakom slucaju u prednosti :]
opet Allah dz.s sve ovo zna najbolje:)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

35

Selam

Evo jedan spot u vezi smrti sa jedne stranice na Engleskom.

http://www.biznaseducation.com/koko2003/37.htm

p.s. To koliko se ja razumjem u Engleski.
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

• Poruku poslati

36

Petak, 27. Februar 2004

Allah da te nagradi, ovo je nesto prelepo.
Pazi koju igru igras.

nparis

Učenik

(10)

• »nparis« je muško

Datum registracije: 22.01.2004

• Poruku poslati

37

Petak, 27. Februar 2004

Selam alejkum

Kad nam neko preseli mi smo svi tuzni misleci da je to allahova kazna na nas .Pa ima mnogo primera ljudi da kad im neko umre oni se odreknu od allaha i vjere misleci da ih je kaznio.Ali treba objasnit svima da kad nam neki blizni umre (otac ,majka,sin...) da je to iskusenje od allahu i da na takvim teskim situacijama se vidi kolik nam je sabur i kaliko smo jaki u imanu.U takvim situacijama allah kaze u suri "AL-ASR "da jedni drugima preporucujemo strpljenje (sabur).
Crnom zemljom kada me zaspu ne pomosli da me nema, Sunce, Mjesec zar nestaju sa njihovim zalascima .

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

38

Utorak, 27. April 2004

[SIZE=4]Smrt je jedina neminovnost, sve ostalo je relativno...[/SIZE]
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

39

Srijeda, 28. April 2004

Smrt

Neminovna stvar koja ceka svakog od nas!!!Jojjjjjj nemam vremena :( ali pazite sta i da radite sve to neko zapisuje i vodi racuna o tome.I sami znate da ce na sudnjem danu i nase ruke,oci,usi govorit sta smo radili,videli i culi.A kad nas spuste u mezaru imamo cefina pa cemo na njemu pisat sta smo radili.I kad ste na mezarju nikad se ne naslanjajte ili gazite po mezarima jer onima sto su dole smetate.Mozda ste me razumeli a mozda i ne halalite kratak sam sa vremenom pa druge prilike odgovor ce biti jasniji.Zivi mi bili!!!
" Bilen alemlere rahmettir "

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

Datum registracije: 20.04.2004

• Poruku poslati

40

Srijeda, 28. April 2004

Citirano

Orginalno od ernad
[SIZE=4]Smrt je jedina neminovnost, sve ostalo je relativno...[/SIZE]

Smrt jeste najveci neprijatelj stvorene prirode, a samim tim i coveka. No i ona je postala relativnost posto se sama sobom unistila - pokusala je da proguta Onoga koji je Put, Istina i Zivot i time je sebi presudila za vecnost, a coveku ostavila mogucnost da bira izmedju nje i Zivota Vecnog.

teolog

Social bookmarks