Niste prijavljeni

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

1

Utorak, 16. Januar 2007

"SOFTA" - jedini srednjoskolski list

"Softa" uskoro proslavlja 10 godina svog postojanja. To je list ucenika "Gazi Isa-beg" medrese u Novom Pazaru.

Da li ga citate i da li ste imali priliku da se malo bolje upoznate s njim? Sta biste promijenili?

Usput,nedavno sam u "Sandzaku danas" cini mi se procitala da su i ucenici Gimnazije u Tutinu pokrenuli svoj list...
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

2

Utorak, 16. Januar 2007

Citirano

Orginalno od Altuna
...

Usput,nedavno sam u "Sandzaku danas" cini mi se procitala da su i ucenici Gimnazije u Tutinu pokrenuli svoj list...

Sto znaci da "Softa" nije jedini srednjoskolsi list. Tacno je da su tutinski Gimnazijalci pokrenuli svoj casopis i stvarno je ozbiljan.

Medjutim, u njihovom impresumu pise da "izlazi ponekad" tako da mu je to jedina mahana. :D

Naravno problem neredovnog izlazenja je, kao sto ste i pretpostavili, nedostatak (finansijskih) sredstava.
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

beba20_

Početnik

(10)

Datum registracije: 19.07.2006

• Poruku poslati

3

Utorak, 16. Januar 2007

Softa je super casopis. U Softu bi ubazila neku kolumnu gde se razgovara o pitanjima i problemima mladih. Nesto anonimno koje bi imali neki da pitaju a nemaju gde i koga.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

4

Utorak, 16. Januar 2007

Mislim da nema softe(djak, ucenik) koji je prosao kroz Medresu a da nije imao udjela u “Softi”. Ako nije pisao, makar je ucestvovao u distribuciji. Prvi broj “Softe” izasao je u decembru 1997.god. Prvi urednik je bio Hazir Dacic, tad ucenik IV razreda.
List izlazi otprilike jednom u 3 mjeseca, jer je to list ucenika a njihova prvenstvena obaveza je ucenje, “Softa” je vise kao slobodna aktivnost ucenika. Vjerske teme koje obradjuju ucenici prije objavljivanja pregledaju kompetentni profesori, jer s takvim temama treba biti pazljiv. Uglavnom je jedan ucenik zaduzen kao lektor, a na kraju sve pregleda prof. bosanskog jezika Amir Dautovic. Pomenuti prof. je uz list od pocetka izlaska i on je ulozio poseban trud I napor da taj list opstane sve vrijeme.
List je od velikog znacaja prije svega za same ucenike Medrese jer tu prije svega pokazuju svoje talente. List igra vaznu ulogu u misionarstvu (da’wi). Postoji i saradnja ucenika Medrese sa ucenicima iz drugih srednjih i osnovnih skola gdje oni mogu slati svoje radove da ih objave u “Softi”. Prakticira se da otprlike, 2-3 rada u svakom broju bude od ucenika drugih skola.
“Softa” ima oko 50-60 strana I tu se pored islamskih tema mogu naci teme iz obrazovanja, medicine, sporta, opste kulture, kao i vijesti iz Medrese ( koje ja uvijek prvo citam).
Treba napomenuti da se list finansira iskljucivo od sopstvenih prihoda, ucenici se trude da dobro odrade distribuciju. U posljednje tri godine (otprilike) se finansira I od reklama nasih privatnika na predposljednjoj strani.

I eto, ako “Softa” nije jedini list ucenika kod nas ( a bilo bi mnogo bolje i ljepse da ih ima vise), onda jeste jedini koji ove godine proslavlja svoj desetogodisnji jubilej, i ja im iskreno zelim jos punooooo godina uspjesnog rada…
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

5

Utorak, 16. Januar 2007

Nek je sretan jubilej, ali ja celih 10 godina nakon prvenca "Softe" chujem za taj list. Na koji nachin ga uchenici distribuiraju? Gde se moze naci? Ima li ga u prodaji?

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

6

Utorak, 16. Januar 2007

Citirano

Orginalno od Sting Lady
Nek je sretan jubilej, ali ja celih 10 godina nakon prvenca "Softe" chujem za taj list. Na koji nachin ga uchenici distribuiraju? Gde se moze naci? Ima li ga u prodaji?

Pouzdano znam da u Ref-ref knjizari ( na uglu prvomajske, do Arap-dzamije) postoji list za prodaju. Znam da je ranije imalo i na drugim kioscima u gradu, a da li ima sada, ne znam. Osim toga, list ucenici prodaju po dzamijama, po svojim dzematima... U Medresi ima ucenika iz cijelog Sandzaka, s Kosova iz Bg-a,Makedonije, Austrije...i vecina ucenika uzima nekoliko listova kad podje kuci te tako i van Pazara se moze naci "Softa".

U prodaji vjerovatno ima posljenji broj(34. izasao neposredno pred Bajram), ali ako si zainteresinana, ja ti mogu posudit da procitas i prijasnje brojeve.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

7

Utorak, 16. Januar 2007

Mnogi koji su prve radove objaviliu Softi, kasnije su postali pravi intelektualci... Sve čestitke Softi i svim sadašnjim i nekadašnjim učenicima medrese.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

8

Srijeda, 17. Januar 2007

Za nas koji smo pisali u Softi i koji smo se s njom druzili od prvih brojeva...to je bio pravi dozivljaj.

Mislim da bi se jos malo trebali otvoriti prema drugim srednjim skolama i s obzirom da u NP druge skole nemaju svoj list, mislim da bi bilo lijepo dati im da uredjuju bar po jednu rubriku. Saradnja je svakako dobrodosla. Tako bi se ucenici jos vise zainteresirali za nju.

S obzirom na to da proslavlja svoju desetogodisnjicu, lijepo bi bilo da se priredi neki koktel na kome ce se promovisati njen rad. Moze se napraviti i neki dokumentarac jer je njen rad poceo sa prvim medresinim generacijama ucenika pa do danas...Lijepo bi takodjer bilo i da izdaju neko ukoriceno izdanje.

iMan-a, ti si vaspitacica, vidi realizuj bar neki nas prijedlog.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 18. Januar 2007

Imala sam priliku dobiti jedan izvod. Svidja mi se, ima dosta toga da se procita, iz svih oblasti. Iskreno, smatrala sam da svaka medresa ima svoj list, pa i pazarska. Cestitam na dosadasnjem radu, a ubuduce zelim jos bolje uspehe, ako Bog da. :)
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 18. Januar 2007

Citirano

Orginalno od Karakterna
Iskreno, smatrala sam da svaka medresa ima svoj list, pa i pazarska.

Ima svaka medresa svoj list, ali to nije pravilo, vise je praksa. Neke su tek od nedavno pocele sa izdavanjem svojih listova.

Sto se prijedloga za obiljezavanje desetogodisnjice tice, bice nesto, insallah.

Osjecam odgovornost da zahvalim svima na lijepim zeljama i cestitkama. Hvala :)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 12. April 2007

Novi broj "Softe" je od prije nekoliko dana u prodaji.

Samo da znate. :)

ayyubi

Početnik

(10)

• »ayyubi« je muško

Datum registracije: 17.07.2007

• Poruku poslati

12

Utorak, 17. Juli 2007

Čuo sam za pomenuti list tutinske gimnazije, ali mislim da "Softa" i dalje nema premca.

Softa izlazi tokom školske godine, 4 puta (po jedan broj u svakom tomjesečju).

Za prosperitet što bolju distribuciju Softe moraju se angažovati i učenici drugih srednjih škola. Medresanti čine i više nego je moguće kada je u pitanju distribucija, a naravno i kvalitet lista.

Za Softu bih učinio mnogo šta, jer je Softa bila moja oskočna daska...

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

13

Utorak, 17. Juli 2007

pa naravno, poceo u softu kao tehnicki, masallah, hajde dodji da castis kahvu...
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 27. Decembar 2007

Za one koji ne znaju, u prodaji je novi broj lista Softa.

Ove godine Softa slavi desetogodisnjicu svog postojanja. (o)

• »muslim_girl« je žensko

Datum registracije: 21.08.2008

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 21. August 2008

Mislim da je Softa najbolji srednjoskolski list na prostorima Srbije i sire. Redovno citam sve brojevei extra su. Mozda i uskoro postanem jedna od clanica redakcije..............:D
Islam is the only way

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

Datum registracije: 06.02.2008

• Poruku poslati

16

Petak, 22. August 2008

Postoji li Softin sajt?Ja dok sam citao bilo je finih vjerskih tekstova,u zadnje vrijeme nisam u toku,pa rekoh da nema sta na internetu?
La fata illa Ali, la saif illa Zülfiqâr

"...Za ljubav ne treba pitati..."

Social bookmarks