Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

1

Srijeda, 25. Juni 2003

Solarijum

Zdravo lekari :)
Opet ja sa pitanjima.... :O

... sve vise ljudi zeleci da bude u trendu i izgleda "moderno" cini sve kako bi uspelo u tome. Zaprepascujuce je velik broj onih koji odlaze u raznorazne solarijume, provodeci tamo minute( pa i sate) kako bi dobili zeljenu boju tela. Cesto sam slusala da izlaganje takvim tretmanima i nije bas zdravo, te da moze doci i do ozbiljnih oboljenja koze.
Koliko ima istine u tome?

pozdrav
pink
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 25. Juni 2003

Pozdrav

Pink ovo pitanje koje si postavila pokusacu da odgovorim onoliko kolko znam o tome.

Prvenstveno ici u solarijum je pomalo i moda pa se stoga i omladina vrlo lahko odlucuje na to.

Mada u kozi coveko postoji jedan pigment koji se zove "melanin" i boja koze jednog coveka zavisi od kolicine ovog melanina u kozi.
Naravno ljudi koji su sa manjom kolicinom ovog pigmenta mogu da pocrne ali i ta im boja koze nece biti dugotrajna i posle karceg vremena izgubice zeljenu bronzanu boju.

Da bi se ocuvala ta boja mora se stalno izlagati suncu ili ici u solarijume.

A solarijumi promocu ultravioletnih zrakova omogucuju da dodje do zatamnjenje koze naravno solarijume treba koristiti u odredjenoj dozi.
Ako se doza prekoraci ostecenja koze su neminovna pa cak moze doversti i do raka koze.

Najvise se u solarijumu moze zadrzati 15-20 minuta i to dva puta sedmicno.

Ovo su informacije koje ja posedujem nadam se da ce nam HADZIED malo vise reci o pigmentima koze.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

3

Srijeda, 25. Juni 2003

@ juskos : Hvala ti na brzom odgovoru :) I ja se nadam da ce nam ostali reci malo vise o melaninu i stetnim delovanjima ultravioletnih zraka na nasu kozu.

pozdrav
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 26. Januar 2004

ma pink stetno je nego sta je :)
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 26. Januar 2004

Osecaj biti zatvoren ko u grob me plasi ?( Bode me uostalom u oci kad vidim nakvarcane ljude. Njihova koza izgleda jednostavno staro i neprirodno.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

• »be_unique« je žensko

Datum registracije: 10.02.2006

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 13. Februar 2006

Da li je solarijum stetan- sigurno da jeste. Ali kad malo bolje razmislim, sta je danas zdravo- voce je prskano, zivotinje boluju od raznih bolesti (lude krave, pticiji grip...), vazduh je zagadjen... :( Pred odlazak na more isla sam u solarijum jer nisam htela da izgorim kad bela izadjem na sunce. Naravno, nisam preterivala.Par puta po 10 minuta, cisto da dobijem boju.
Postoji i drugi nacin da se dobije boja- PRSKANjE. Zanima me da li je i ovo stetno kao solarijum? Nisam bas obavestena, pa ako znate..........

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

7

Ne,prskanje nije stetno...
Inace i ja sam isla u solarij iako znam da nije zdravo,no,volim da trosim na sebe pa izmisljam zvaki put nesto drugo :D 8)
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

8

kod mene je solarijum 2 put nedeljno obaveza, posebno mi pomaze kad idem zimi u solarijum jer sprecava zimske depresije koje bi inace dobio 8)

dal je stetno, pojma nemam, sad za sad mi ne prinosi nikakvu stetu, sad dal cu sa 50 godina izgledat ko drugi sa 60 uopste me ne zanima :)

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

9

Odmah da odgovorim na pitanje: istina je da prekomerno konzumiranje cari solarijuma moze da dovede do ozbiljnih koznih problema.

Kako juskos rece, u kozi coveka postoje posebne celije koje proizvode pigment melanin. Od ovog pigmenta zavisi boja koze, pa je na osnovu toga koza podeljena u 6 fototipova. Osnovna uloga melanina svakako je zastita koze od stetnog ultraljubicastog zracenja. Tako, prilikom izlaganja suncu, odgovor koze je crnjenje, sto predstavlja zastitu od eventualnog ponovnog izalganja koze suncu.

Ono, sto je cinjenica jeste da je UV zracenje dokazani faktor rizika za pojavu bolesti koze. Svakako najteza bolest jeste karcinom koze, koji sigurno je moze nastati kao rezultet prekomernog izlaganja UV zracima. Naravno, ovo ne znaci da ce svako izlaganje suncu ili zracima u solarijuma dovesti do nekog oboljenja, ali svakako se riziki poveceva sa brojem duzinom suncanja. Najmaligniji karcinom koze je svakako maligni melanom, koji je i jedan od najmalignijih tumora uopste, ali svakako nije i jedini. Najcesci tumor koze ( i jedan od najcescih tumora bele rase uopste) jeste bazocelularni karcinom (BCK). Drugi tip je planocelularni karcinom. Ono, sto je bitno za BCK jeste da je ono po bioloskoj prirodi maligni tumor, ali se ponasa skoro kao benigni, sto znaci da se ukoliko se na vreme dijagnostikuje i primeti moze u najvecem broju slucajeva i izleciti. Inace metastaze kod ovog karcinoma su izuzetno retke i mere se delovima procenta. Za razliku od njega maligni melanom, je ziuzetno agresivan tumor koji brzo raste, i daje metastaze i ukoliko se ne leci vrlo brzo dovodi do smrtnog ishoda. Cak i ako se ukolni mogucnost potpunog izlecenja je mala, osim ukoliko se tumor ne "uhvati" u pocetnom stadijumu kada nije deblji od 1mm (najnoviji podatak sa predavanja dr Radan Dzodica jednog od najpoznatijih onkohirurga kod nas, inace Pazarca).

dakle, u najkracem sam pomenuo do kakvih promena dovode UV zraci, i svakako treba naglasiti da to ne znaci skruvanje od sunca, ali u svakom lucaju suncanje treba biti oprezno uz upotrebu kreme sa zastitinim faktorom u zavisnosti od tipa koze, sto znaci svetlija put - jaci zastitni faktor. Ovo se odnosi na prirodno sunacanje a narocito na solarijum. Dakle, umereno suncanje je korisno (za produkciju vitamina D) ali preterivanje je zabranjeno, narocito u solarijumu.

Moj mali doprinos ovoj temi. Nadam se danisam otisao suvise siroko. Tu smo ako Bog da da pricamo jos o ovome.
Sit Hungry Doesn't Believe

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

10

Utorak, 14. Februar 2006

avicena ja idem na onaj turbo solarij-onaj najjaci jer i sama imam malkice taman ten pa mi bakrena boja bolje stoji...sad si me uplasio i ovim postom i ozbiljno sam se zamislila :( .... izgleda da cu morati da prestanem sa tim....
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

Datum registracije: 29.09.2004

• Poruku poslati

11

Utorak, 28. Februar 2006

Selam

gore neko pomenu neko prskanje ,bas me interesuje sta je to??
Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

• »be_unique« je žensko

Datum registracije: 10.02.2006

• Poruku poslati

12

Nedjelja, 16. April 2006

Naprskaju te po telu i onda masiraju da bi ravnomerno naneli. Onda osam sati ne smes da se kupas i posle sve normalno, tusiranje, sminkanje... Boja traje petnaestak dana i postepeno se skida. To je dobro ako neko zeli brzo da pocrni, a od krema za samopotamnivanje koza bude sarena ako se dobro ne nanese.

Social bookmarks