Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško
  • »DjordjeRd« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 04. Maj 2004

SOS telefon za žene i decu, žrtve nasilja

Eto, danas saznadoh da ovako nešto postoji u našem gradu i namah mi bi jasno da nam je ta služba i neophodna, a postoji već više od godinu dana.

Osim što bih želeo da čujem od cenjenog članstva šta misle o ovom problemu, a problem jeste, iskoristiću priliku da malo promovišem sledećim informacijama:

http://www.kcdamad.org.yu/SOS%20TELEFON.HTM

020/332-755
SOS telefon vam je na raspolaganju (ne daj Bože) svakog dana od 18 do 21h.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

2

Utorak, 04. Maj 2004

ne verujem da ima mnogo onih koji bi se usudili da nazovu.anonimno mozda da drugacije nikako.previse je ljude tj zene strah od osude okoline.vazno je "da se ne sazna" "suti i trpi,sta mu hoj" :]
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško
  • »DjordjeRd« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

3

Utorak, 04. Maj 2004

Ja se malo raspitah, imogu ti reći da se zove prilično. Trpi, trpi, al' kad dođe do guše ide ona E. G. Kurtovića:
"Ona ne zna šta je žurka,
ona ne zna šta je tulum,
ona uzme nož
kad dojadi zulum..."

Bolje je da se zove.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

4

Utorak, 04. Maj 2004

Tuzna je cinjenica da su nasilja i razne vrste zlostavljanja u porodicama u nasem gradu veoma cesta pojava. Jos tuznija je cinjenica da u vecini slucajeva ugrozavane i zlostavljane osobe nemaju slobode i samopouzdanja obratiti se nekome za pomoc, ispricati nekome tu strasnu realnost, suprotstaviti se takvom zlu...

Nadam se da ce ovaj broj u pravom trenutku koristiti oni kojima je zasta potreban. :( ?(
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

5

Utorak, 04. Maj 2004

Prvo cu reci da vrlo pozdravljam postojanje jedne takve organizacije u Novom Pazaru ali...

Meni ta neka ogranicavanja jako smetaju i iako znam da mnogi ljudi se nece sloziti sa mnom a prvenstveno sa humanog aspekta nikako ne mogu da poimam bilo kakve polarizacije a veliku polarizaciju vidim u naslovu te organizacije koji navodi samo zene i djecu kao zrtve nasilja.

Vjerujem da je broj zrtava nasilja daleko veci kod zena i djece ali je ipak nepravedno zapostaviti i "jaci" pol i pausalno ga optuziti za sva "zvjerstva" i "nedjela".

Takodje, cijenim da mentalitet koji preovladava ce mnoge zrtve odagnati od okretanja telefona ali bitno je za pocetak da se procuje za tu organizaciju jer i bebu valja nauciti prve korake a broj (opravdanih) poziva ce nadam se biti veci.

Moram jos da dodam da nikako ne treba potcijeniti saradnju MUP-a (SUP-a ili kako god) i pravnih alata drzave sa ovom organizacijom jer po meni u njihovoj simbiozi lezi kljuc uspjeha.

Primitivci svih boja (ali ne new primitives) mrs!

Zivili
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

6

Srijeda, 05. Maj 2004

Akcija je vishe nego super, samo ....

Shto neko reche kod nas je vazno da ko ne sazna kako se zivi, i kada bi nazvala taj broj trebala bi se suochiti sa par stvari:

1. da vishe ne bi smjela na ochi liku zbog kojeg je okrenula broj.

2. da bi bilo na nju upirano prstom na charshiji.

3. da bi uvijek (jer Boze moj, takav je nash mentalitet) ona bila ta koja je kriva, jer "da nije zasluzila ne bi ni dobila"

Imaju li statistichki podaci koliko je puta broj prozvan i kako su djelovali osoblje iz S.O.S.-a?
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

7

Srijeda, 05. Maj 2004

mah bate kod nas se krije sta se za rucak jede eto kao sve mora biti perfektno svaki brak za uzor nedaj Boze da se cuje nesto za porodicu.mentalitet "upiranja prstom" i ogovaranja iza ledja i dalje na punoj snazi :]
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 06. Maj 2004

Moje misljenje je da i samo osnivanje ovakve organizacije znaci pomak od tog naseg krutog mentaliteta, mozda to nije veliki skok ali je sigurno korak ka razresenju nekih problema.

Slazem se da ljudima nije lako da se otvaraju i pricaju o svojim mukama, mislim da to nije problem samo nase sredine. Samo saznanje za postojanje mogucnosti obracanja nekome za pomoc (a da to ne mora da izadje na videlo), moze navesti osobu da za pocetak razmislja o tome, mozda to bude dug period,ali pre ili kasnije ce neke od tih osoba podici slusalicu i pokusati da iznesu ono sto ih tisti. Sigurna sam da postoje osobe koje misle da nisu jedine koje trpe pa zato i nastavljaju sa tim, ali trebalo bi da pomisle i da nisu jedine koje su okrenule ovaj broj i potrazile pomoc, to bi im moglo biti ohrabrenje.

Predrasude su jako ukorenjene u nasem drustvu, trebamo se boriti protiv njih.
Jedno vreme sam razmisljala o psihijatriji (preciznije psihoanalizi) kao interesantnoj specijalistickoj grani medicine, tad sam pokusavala da odredim s` kojim slucajevima bih se sretala u nasoj sredini, koja vrsta pacijenata bi bili moja grupa. Dugo vremena sam provodila smisljajuci nacine da nasem stanovnistvu najbolje predstavim mogucnost razgovora sa strucnim licem. Jedna od ideja mi je bila da putem medija modernizujem svoj rad, da psihoterapije prikazem kao trend ili pomodarstvo, kao da je to moderno da se ide na seanse, kao da je to nesto sto svaka zena treba da cini, naravno znam da to ne bi bilo ni malo lako... na zalost nekih, ja odustadoh od psihijatrije.
Malo odlutah sa teme, elem, pozdravljam i podrzavam rad Damada. (o)

Pazi koju igru igras.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 06. Maj 2004

vala to kod nas tesko da moze da zazivi.mislim to sa odlascima kod psihijatra.odma ljudi misle neko mahnit ako tamo ide.a nije tako.naravno da i u drugim sredinama ljudi ne pricaju lako o svojim problemima ali u odnosu na pazar sredine koje ja poznajem medju njima i svedska razlika je drasticna.nemaju taj osecaj da treba nesto da se "krije da neko ne sazna" i mnogo manje brinu sta o njima drugi misle.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 06. Maj 2004

"vala to kod nas tesko da moze da zazivi.mislim to sa odlascima kod psihijatra.odma ljudi misle neko mahnit ako tamo ide.a nije tako.naravno da i u drugim sredinama ljudi ne pricaju lako o svojim problemima ali u odnosu na pazar sredine koje ja poznajem medju njima i svedska razlika je drasticna.nemaju taj osecaj da treba nesto da se "krije da neko ne sazna" i mnogo manje brinu sta o njima drugi misle."-originalno od Bjorn...

U potpunosti si dao odgovor i u najkraćem odslikao stvarnu sliku u našoj sredini...

Mada lično ne mislim da je tako mali procenat ljudi koji traže pomoć psihijatra u našem grqadu, to znam jer sam u prolazu rasnije primećivao uvek gužvu ispred vrata psihijatra u domu zdravlja...

No, pravi problem po meni je što većina ljudi koja dolazi kod psihijatra već ima uznapredovale probleme, jasne kliničke znake psihičkog oboljenja, a malo je onih koji se javljaju "na vreme", znači u fazi začetka simptoma, kada je većina oboljenja, pa i psihičkih u fazi kada se mogu adekvatno sanirati, a tegobe značajno smanjiti...

Tu leži sam sržproblema, o čemu ti govoriš, i o čemu je Kiki imala neke planove za organizaciju popularizacije nekog vida preventivne psihijatrije, psihoanalize i eventualne psihoterapije...

Prema tome ciljna grupa su oni potencijalni bolesnici, sa minimalnim simptomima, u fazi razvoja bolesti, i tu stupaju na scenu, ovakvi telefoni za podršku, savete, i tome slično...

I na samom kraju, mislim da je ovaj telefon za podršku žrtvama nasilja u porodici, prava stvar, i ukoliko pomogne samo jednoj osobi opravdaće svoje postojanje...

P.S.
Podrška ovakvim pokušajima, Kiki neznam kome je žao a kome nije što si odustala od svoje zamisli, ali znajući tvoje izvrsne kvalitete kao sadašnjeg studenta i budućeg lekara , mislim da treba žaliti što takav stručnjak odustaje od ovakvih ozvrsnih ideja...

Pozdrav

11

Četvrtak, 06. Maj 2004

U svakom slucaju nista ne moze da uspe pre nego se pokusa.. zato ja i pokusaj (koji nije ni nov izgleda) pozdravljam. Kod nas su ljudi majstori da u svemu ubiju nadu u zacecu.. Jednostavno se na sve skepticno posmatra.. Svaka je ideja nemoguca.. i pre pokusaja.. I ubede i sebe i druge da je svaka promena nemoguca i zato se ni ne pokusava.. a ustvari to je samo njihov temperament i navika na ono prethodno jaci od njih.. A u pokusaju se i snaga radja.. i ono sto je tesko postaje lakse jer se tek tad saznaje (stvarno) kako mu se prilazi da ne bi bilo tesko.. A jednom kad se pocne onda se vise i 'zapinje'.. i radi se na ostvarnenju zapocetok.. pa i kad se omane ne znaci da je nemoguce jer moze ponovo da se pokusa. Sve pokusaje (koji imaju smisla) pozdravljam... Skeptici dole! Optimizam napred.. dosta je vise mraka bilo.. vreme je da se krene sa optimizmom i da se nesto radi majka mu stara..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Social bookmarks