Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

abfang

Učenik

(10)

• »abfang« je zabranjen
  • »abfang« je autor ove teme

Datum registracije: 23.06.2006

• Poruku poslati

1

Petak, 24. Novembar 2006

Sovinizam u jeziku

Sovinizam u jeziku

Ne mislite li da je cudno da u jeziku postoji distinkcija izmedju neudate i udate zene? Neudata je gospodjica, a udata je gospodja. Dakle, udaja ti priskrbljuje titulu. Fakat, titula. Iz toga valjda proizlazi da udate zene treba vise cijeniti nego neudate. Muskarac je gospodin, pa sad gospodin od 13 ili od 45, ozenjen ili neozenjen, ne menja nista. Pa onda zenske inacice nekih reci, a koje se ionako skoro nasilno uvode. Profesorica – profesor + ica. Isto tako se gradi i deminutiv (soljica – mala solja), znaci, profesorica je manja od profesora, znaci, ako je zadatak profesora da bude pametan, profesorica je manje pametna od profesora. Hocu reci, to je nekako ovako izgledalo: evo, mi vam damo zenske inacice imenica, ali, malo cemo vas degradirati i u njima, pa vidite sta je gore. Da li da jezicki promenis pol, pa budes profesor Senada ta i ta, ili da budes profesorica (gluplja od profesora) Senada ta i ta. Isto tako doktor/doktorica, sekretar/sekretarica (priznajte da o sekretaru i sekretarici imate sasvim drugacija shvatanja – sekretar je nesto kao organizator svega i svacega, sekretarica kuha kafe), naucnik/naucnica itd.

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

2

Petak, 24. Novembar 2006

Dobro je da je muško to primetilo (o) ,
mislim da barem ovde imamo istu vrednost,forumaš=forumašica. ;)

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

3

Petak, 24. Novembar 2006

Nastavak -ica se u ovom slučaju sasvim slučajno poklapa sa nastavkom za neke deminutive i nema nikakve veze s njima. Mali doktor se kaže doktorčić a ne doktorica tako da u riječi doktorica nema nikakvog umanjivanja značaja neke žene koja se time bavi. Dokorica može da se kaže i doktorka, što eto baš ni najmanje ne liči na deminutiv. Baš mi je zanimljivo što na taj način razmišljaš o jeziku ali ti nisu sva zapažanja baš na mjestu.
Ja lično ne bih nipošto željela da me neko zove doktor ili profesor jer nisam muško. Zanimljivo mi je što su se neke žene koje su se borile za prava žena bavile ovim pitanjima ali su sa istom namjerom došle do sasvim suprotnog zaključka od tebe. Tako su se bunile što nije postojala imenica za ženu koja piše, borile se protiv naziva ‚‚žena pisac'' i tražile da se uvede naziv adekvatan za to jer žena ima isto pravo kao i muškarac da piše. Tako da mislim da se ove žene ne bi složile s tobom da treba da budu doktor ili profesor da ne bi imale manji značaj, nego bi tražile baš suprotno :)
Čini mi se da treba da uopšte zbog jezika i gramatike treba da postoje različiti termini za ženu koja obavlja neko zanimanje. Međutim, ne treba dozvolit da tu proradi neka sujeta i neka neosnovana, izmanipulisana borba za izjednačavanje polova.

Ovo tvoje zapažanje o gospođi i gospođici mi je zanimljivo. Ima tu nečeg. Ispade da je za ženu važnije naglasiti da li je udata ili nije nego da li je muškarac oženjen. Čini mi se da se ponekad (ali samo ponekad) za neoženje muškarce naglasi ‚‚mladi gospodin'', valjda se osjeti nedostatak odgovarajuće imenice pa je čovjek podsvjesno opisno objasni.

Ovaj tvoj početni post bi mogao da bude jedan dobar osnov za vrlo zanimljivo kulturološko istraživanje (o)
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

siemprae

Zlatna sredina

(10)

• »siemprae« je žensko

Datum registracije: 24.08.2006

• Poruku poslati

4

Petak, 24. Novembar 2006

Zar neke reci od milja nemaju takodje nastavak -ica npr. tata-tatica?
Tesko da je ovde tatica manje pametan od tate ili da je tatica, ne daj Boze, tata koji je zensko... :D

Ne secam se bas najbolje gramatike...davno je bilo... :D
Ali ja bih prihvatila takvo znacenje reci profesorica ili doktorica...tepaju nam... ;)

Sto se termina gospodja ili gospodjica tice, to me vise asocira na starosnu dob nego na bracni status...
Mislim, i zena od 70 godina moze biti neudata ali tesko da joj mogu reci 'gospodjice'... :D

...ne mozesh izgovoriti toliko mudrosti u zivotu koliko mozesh precutati gluposti...

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

5

Petak, 24. Novembar 2006

Tema mi se posebno svidja zato shto ju je pokrenuo mushkarac, obzirom da su obichno zene te koje primete ovakve stvari...

Medjutim... Ima tu nekoliko stvari...
Prvu je pomenula Zuti Cvijet (Zuta Cvjetica ;)). Nije na kraju svakog deminutiva sufiks -ica.

Profesorica. Manja ili gluplja od profesora? Hmmm... Da li bi onda trebalo zenu profesora zvati profesorchina, pa da ona bude prividno superiornija?

Rechi doktorka i doktorica mi se subjektivno ne dopadaju. Nekako mi lepshe i prirodnije zvuchi kada neko kaze "doktor Almasa" nego "doktorica Almasa". Ali zato cu ja radije biti profesorica nego profesor, ne zbog feminizma ili antishovinizma, vec jednostavno opet zato shto mi prirodnije zvuchi.

Shto se "zenskog pisca" tiche, mi smo u shkoli uvek koristili termin "spisateljica". Medjutim, imenica u mushkom rodu onda glasi "spisatelj", a ne "pisac". To je stvar osiromashenosti jezika, nazalost; iako u poslednje vreme smatram da je nash jezik malo bogatiji nego shto sam to mislila ranije. Bogat je sve dok ga ne uporedjujemo sa drugim jezicima. ;)

U mnogim svetskim jezicima ne postoji rod kod nekih imenica, narochito kada su zanimanja u pitanju. Tako ce u engleskom jeziku i kuvar i kuvarica, i doktor i doktorica - biti isto. Ali zato ce se razlikovati glumac i glumica, dobrochinitelj i dobrochiniteljka, lovac i lovkinja, vojvoda i vojvotkinja itd. Volela bih da znam shta Englezi i Amerikanci misle o tome, i da li uopshte obracaju paznju na to.

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

6

Petak, 24. Novembar 2006

Kad vec govorimo o tom nastavku -ica, onda bi od imenice "slusalac" zenski rod glasio "slusalica" sto ne oznacava slusaoca zenskog roda.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

• »dzerakin« je muško

Datum registracije: 27.08.2005

• Poruku poslati

7

Subota, 25. Novembar 2006

doktor-doktorica
profesor-profesorica
sto-stolica
bas zanimljivo poredjenje
BUTUM DUNJA FUKARA SCUCURLUK
PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE

kaleks

Učenik

(10)

• »kaleks« je muško

Datum registracije: 18.02.2006

• Poruku poslati

8

a moze i :

baba-babica
slava-Slavica
kamila-kamilica
grana - granica
Pale-palica....... :]

a ovde se mozete procitati vise o ovoj i slicnim temama: www.womenngo.org.yu

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

9

Kaleks-e ovo sto si ti napisao blage veze nema.Ovo su vec reci zenskog roda te im nije potrebno dodavat "ica".
Razmisli bar malo pre nego napises.
Sto se same teme tice,mislim da pokusaj da se prestane sa sovinizmom u jeziku jeste iskren a ne kao sto rece Irfan da se zene i dalje degradiraju tako sto ce se minimizirati njihova zvanja u odnosu na muska.

No,mislim da pre nego se stvari u jeziku dovedu na svoje mesto,ima mnogo precih polja na kom treba delovati kada je u pitanju ova pojava.
U zemlji gde se svaka treca zena tuce mi prvo resavamo kako da nadjemo izraze koje ce ih izjednacit sa muskarcima. :rolleyes: ?(
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

10

Citirano

Orginalno od IrfanP
Sovinizam u jeziku

Ne mislite li da je cudno da u jeziku postoji distinkcija izmedju neudate i udate zene? Neudata je gospodjica, a udata je gospodja. Dakle, udaja ti priskrbljuje titulu. Fakat, titula. Iz toga valjda proizlazi da udate zene treba vise cijeniti nego neudate. Muskarac je gospodin, pa sad gospodin od 13 ili od 45, ozenjen ili neozenjen, ne menja nista. Pa onda zenske inacice nekih reci, a koje se ionako skoro nasilno uvode. Profesorica – profesor + ica. Isto tako se gradi i deminutiv (soljica – mala solja), znaci, profesorica je manja od profesora, znaci, ako je zadatak profesora da bude pametan, profesorica je manje pametna od profesora. Hocu reci, to je nekako ovako izgledalo: evo, mi vam damo zenske inacice imenica, ali, malo cemo vas degradirati i u njima, pa vidite sta je gore. Da li da jezicki promenis pol, pa budes profesor Senada ta i ta, ili da budes profesorica (gluplja od profesora) Senada ta i ta. Isto tako doktor/doktorica, sekretar/sekretarica (priznajte da o sekretaru i sekretarici imate sasvim drugacija shvatanja – sekretar je nesto kao organizator svega i svacega, sekretarica kuha kafe), naucnik/naucnica itd.

I ovde si zaboravio da stavis izvor informacija:
http://gea.blogger.ba/arhiva/?start=30
Doduse u onom gore tekstu pise "Marina ta i ta", dok u tvom tesku stoji "Senada ta i ta" tako da ti ovaj tekst mozemo priznat kao autorski :)) :)) :))
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

11

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
Nastavak -ica se u ovom slučaju sasvim slučajno poklapa sa nastavkom za neke deminutive i nema nikakve veze s njima. Mali doktor se kaže doktorčić a ne doktorica tako da u riječi doktorica nema nikakvog umanjivanja značaja neke žene koja se time bavi. Dokorica može da se kaže i doktorka, što eto baš ni najmanje ne liči na deminutiv. Baš mi je zanimljivo što na taj način razmišljaš o jeziku ali ti nisu sva zapažanja baš na mjestu.
Ja lično ne bih nipošto željela da me neko zove doktor ili profesor jer nisam muško. Zanimljivo mi je što su se neke žene koje su se borile za prava žena bavile ovim pitanjima ali su sa istom namjerom došle do sasvim suprotnog zaključka od tebe. Tako su se bunile što nije postojala imenica za ženu koja piše, borile se protiv naziva ‚‚žena pisac'' i tražile da se uvede naziv adekvatan za to jer žena ima isto pravo kao i muškarac da piše. Tako da mislim da se ove žene ne bi složile s tobom da treba da budu doktor ili profesor da ne bi imale manji značaj, nego bi tražile baš suprotno :)
Čini mi se da treba da uopšte zbog jezika i gramatike treba da postoje različiti termini za ženu koja obavlja neko zanimanje. Međutim, ne treba dozvolit da tu proradi neka sujeta i neka neosnovana, izmanipulisana borba za izjednačavanje polova.

Ovo tvoje zapažanje o gospođi i gospođici mi je zanimljivo. Ima tu nečeg. Ispade da je za ženu važnije naglasiti da li je udata ili nije nego da li je muškarac oženjen. Čini mi se da se ponekad (ali samo ponekad) za neoženje muškarce naglasi ‚‚mladi gospodin'', valjda se osjeti nedostatak odgovarajuće imenice pa je čovjek podsvjesno opisno objasni.

Ovaj tvoj početni post bi mogao da bude jedan dobar osnov za vrlo zanimljivo kulturološko istraživanje (o)

Dobro je sto je ovo primjetila zenska osoba inace je ovo moglo da se pretvori u pravi sukob, odnosno da se ni od cega napravi nesto. :)

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 04. Januar 2007

Najgore sto je pravilno profesorka, a ne profesorica, al hajd..
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

Wazza

Početnik

(10)

• »Wazza« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 04. Januar 2007

Emire,to profesorka se govori svuda sem u Pazaru sto znaci da si u pravu :)
...Things aren't the way they were before
You wouldn't even recognize me anymore...

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 08. Januar 2007

Citirano

Orginalno od aka EmirAljovic
Najgore sto je pravilno profesorka, a ne profesorica, al hajd..

Kako moja profesorka, iliti profesorica srpskog jezika kaza, rec "profesorka" je pogrdna za zenskog profesora tj. profesoricu..Hodi mu ga znadi shto...

Lichno, vise mi se svidja "Profesor Senada ta i ta" nego "Profesorica Senada ta i ta"...

Spain, kralj si :)

Citirano

Kad vec govorimo o tom nastavku -ica, onda bi od imenice "slusalac" zenski rod glasio "slusalica" sto ne oznacava slusaoca zenskog roda.

Ko ti reche da 'slushalica' ne oznachava zenskog slushaoca? Jesil ti kad slusho "DegeneM" (koristim priliku i pozdravljam sve degenamashe i degenemashice...)? Hehe...shalim se, dobro si primetio :P

A, bil mi muskarci trebali da se vredjamo kad ono kazu "Ladies and gentlemen" :P
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

15

Utorak, 09. Januar 2007

Primjetila sam to "profesorica, ginekologica, farmaceutica.." u posljednje vrijeme i mislim da je to malo pretjerano forsiranje roda nepotrebno i da ga forsiraju uglavnom neki feministicki pokreti u posljednje vrijeme.

Ok, zenska prava...sve je to ok, ali za mene nije zensko pravo ako me neko nazove ginekologicom a ne ginekologom nego ako zasuce rukave pa mi pomogne u pranju sudova, krecenju stana i sl.To mi je mnogo bitnije.

U sustini, nisam protiv toga."Zovite me i lonac samo nemojte da me razbijete!"
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

16

Utorak, 09. Januar 2007

Nego shta altuna :) :)
Nije bitno dal ces bit zenski slushalac ili slushalica sve dok imash nekog da ti pomaze u poslovima...evo ja cu ti pomoc ako ti ikad ishta zatreba ok? :D
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

17

Utorak, 09. Januar 2007

Citirano

Orginalno od IrfanP
sekretar/sekretarica (priznajte da o sekretaru i sekretarici imate sasvim drugacija shvatanja – sekretar je nesto kao organizator svega i svacega, sekretarica kuha kafe

Slovenci imaju za to 2 razlicita izraza:
sekretar/sekretarka (organizator svega i svacega)
tajnik/tajnica (javlja se na telefone, kuha kafe itd.)

Sto znaci da posao isto znaci, pa radio ga muskarac ili zena.

Pre neki dan sam citala neku kolumnu i tamo pisalo nesto i o sponzorusama i to bas na ovu temu. Kakvo je musko ime za sponzorusu? Razmisljala sam dok se nisam setila da ti to dodje nesto kao zigolo, ali meni zigolo i ne daje utisak neke pogrdne reci, dok rec sponzorusa to svakako oslikava.

Meni kad su nekad rekli: "Ti si car," odmah bi rekla: "carica". Neka se vidi da mogu toliko dobro odraditi neki posao kao muskarac ili cak i bolje, a zensko sam. Zato taj dodatak -ica vidim u pozitivnom svetlu. :)
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Social bookmarks