Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Siromasni_Putnik« je muško
  • »Siromasni_Putnik« je autor ove teme

Datum registracije: 23.12.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 31. Decembar 2002

Spavanje u kom je bereket

Selam...!

Nema sumnje da je covjek kao Allahovo stvorenje i kao djelic sveopceg stvorenog samo jedan od mnogih Njegovih znakova kroz koje vidimo savrsenstvo Njegova stvaranja, potpuni sklad i simetricnost milionskih i milionskih operacija koje se odvijaju, ne samo u kosmosu, vec i u nama samima.
Kaze Uzviseni:
”Na zemlji su dokazi za one koji cvrsto vjeruju,
a i u vama samima – zar ne vidite?
A na nebu je opskrba vasa i ono sto vam se obecava.
I, tako Mi Gospodara neba i Zemlje, to je istina, kao sto je istina da govorite!”

(Ad-Dariyat: 20-23)

Covjek je stvoren po jednom modelu, modelu kakav je zelio Uzviseni Konstruktor, Onaj koji najbolje zna sta mu je potrebno i nuzno, sta mu je korisno i stetno a sta preporuceno i pokudjeno…

Kaze uzviseni:
”Gospodar nas je onaj koji je svemu onom sto je stvorio dao ono sto mu je potrebno, zatim ga, kako da se time koristi, nadahnuo “
(Ta ha: 50)

Ovo su rijeci koje je casni Allahov poslanik Musa, a.s., rekao Faraonu onda kad je sa svojim bratom Harunom, a.s., otisao ovom zulumcaru da ga pozove da se vrati Allahovoj vjeri.

I sam islam je vjera prirode. Svaki njegov propis odise prirodnoscu, jednostavnoscu i razumljivoscu.

Uzviseni je rekao :
“Ti upravi lice svoje vjeri, kao pravi vjernik, vjeri, djelu Allahovu, prema kojoj je On stvorio ljude nacinio, - ne treba da se mijenja Allahova vjera, jer to je prava vjera, ali vecina ljudi to ne zna -,“
(Ar-Rum: 30)

S toga, svako krsenje te prirode po kojoj je Uzviseni Konstruktor, Allah stvorio ljude dovodi do ogromnih poremecaja, zapleta i nereda na Zemlji.

Iako bi se ovdje moglo navesti mnostvo primjera kao potrvda tome sta je prouzrokovalo krsenje PRIRODE, ja cu se za sad skoncentrisati na jednu, mozda, za mnoge nebitnu stvar.

Zelim da ukazem na to do ceg je covjecanstvo dovelo nepostivanje Allahove prirode po kojoj je stvorio ljude kad; je u pitanju odmor, odnosno spavanje.

Prirodno je da se na spavanje ide u prvom dijelu noci. Rano se ide na spavanje i rano ustaje. Taj prvi dio noci je onaj period kada se tijelo mnogo bolje odmara nego u nekom drugom periodu dana ili same noci.

Mnogo je qur’anskih ajeta koji ukazuju na to rad cega je Uzviseni Allah stvorio noc.
Evo nekih:

”Mi smo noc pokrivacem dali,
i dan za privredjivanje odredili…”

(An-Naba’: 10 i 11)

”Zar nisu vidjeli da smo ucinili noc da u njoj otpocinu, a dan vidnim? – to su, zaista, dokazi za narod koji vjeruje.”
An-Naml: 86)

”On vam je dao noc da u njoj pocinak imate, a dan da gledate. To su dokazi za ljude koji cuju.”
(Yunus: 67)

”On vam je noc ucinio pokrivkom, san vam je ucinio pocinkom, a dan da se krecete.“
(Al-Furqan: 47)

”I jedan od dokaza Njegovih je san vas nocu i po danu, i nastojanje vase da steknete nesto iz obilja Njegova; to su, zaista pouke za ljude koji cuju; “

(Ar-Rum: 23)

Medjutim, poremetili se ovaj prirodni zakon – kao sto je praksa u mnogim zemljama danasnjice – doci ce do mnogih psihickih, nervnih, zdrastvenih, ekonomskih i drugih poremecaja koji ce ozbiljno dovesti u pitanje MIR danasnjeg covjeka.

Naravno, covjek, u pocetku, te poremecaje nece tako lahko primjetiti. No, kad ta praksa kasnog odlaska na spavanje i kasnog ustajanja postane nesto o cem se ovisno, onda se zlu pocinje nazirati trag i otarasiti ga se postaje jako tesko jer je to neka vrsta ovisnosti, poput droge.

Mnogi od tih zrtava budu prinudjeni da se priklone koristenju raznih tableta za spavanje i umirivanje… To nakon sto nervi vise nemaju svoju uobicajenu ulogu i sto zelja da se makar jednom lijepo odmorimo i naspavamo postaje nesto nama tako tesko za dokucit.

Ne treba sumnjati ni u to da se nervna poremecenost i grcenje jako negativno odrazavaju na na srce, probavni sistem, pluca i ostalo.

Primjera radi samo u Sjedinjenim Americkim Drzavama pola amerikanaca pati od nesanice i nocne more. Ovaj postotak je u konstantnom porastu.
Doktor Alen Back – direktor “Zavoda drzavnog zavoda za traume“ koji je nadzirao ispitivanje koje je doslo do prethodno spomenutih rezultata – pojasnjava uzrok ove bolesti i kaze:
„Priroda uobicajenog zivota u savremenom drustvu unistila je mnogima moc na nasladjivanje snom (spavanjem)... razlog tome je tjeskoba posla i nervna napetost.“
(Pogledati: „Al-Sherq Al-Auswet“ br. 6247)

A doktor Sabry Al-Qabany u njegovoj knjizi “Tvoj doktor sa tobom” kaze:
“Nema sumnje, i to niko ne porice da nije moguce naci kompenzaciju onom sto je proslo od spavanja u nocnim satima. A kako je samo velika razlika izmedju vlasti mirne i spokojne tame i izmedju rasprostranjene svjetlosti koja otima poglede i pobudjuje nerve.
I obicno spavac iskoristi veci dio svog odmora u tim prvim satima svoga sna. Zbog toga je korist koja se pozanje spavanjem u prvoj polovici noci mnogostruko veca od od koristi koja se stice spavanjem nakon polovice noci.”

A dr. Dzordz Alfred Tejnis jedan od sljedbenika njemca Fjodora Stokmann zagovaraca teorije “PRIRODNI SAN” – koja kaze da je spavanje koje se odvija u prvoj polovici noci duplo spremnije i mocnije na povratak zdravlja, u odnosu na spavanje koje se odvija nakon polovice noci – kaze:
“Jutro (zora) je najbolji i najprikladniji termin za rad. Jer smo mi tada spremili svoju zivahnost i postali vise elasticniji, aktivniji i podlozniji oprezu. Ili, receno drugacije; mi dobijamo mnogo vise udjela nasim nasladjivanjem osobenostima mladosti”.

Pa hvala Allahu koji nas naputio na ono sto nam donosi hajr na oba svijetu.
I neka je Njegov blagoslov na Muhammeda, s.a.w.s., koji nas je uputio na to da je “U RANJENJU BEREKET”.

Na onog koji je prvu polovicu noci koristio za spavanje, adrugu (pogotovo njenu zadnju trecinu) za ibadet Allahu Uzvisenom.

Na onog koji je zabranjivao sijeljenje nakon jacije, osim ako je radi nekog hajra.
Na onog koji jerako:
“Neka je Allahov rahmet na covjeka koji ustane kasno nocu pa klanja. Zatim probudi svoju zenu da i ona klanja. Pa ako ne bude mogla ustati on je polije vodom.
I neka se Allah smiluje zeni koja ustane kasno nocu da klanja. Zatim probudi svoga muza da i on klanja. Pa ako ne bude mogao ustati ona ga polije vodom”.

Pa hocel’ razumni pouku uzeti???!!!

Selam...!

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

2

Petak, 14. Novembar 2003

Prenosi Semure bin Džundub r.a. da je Poslanik s.a.v.s. često govorio ashabima: "Jeli neko od vas nešto sanjao?" Pa bi mu pričao svoje snove, onaj ko bi to želio. Jednoga jutra, on reče: "Noćas su mi došla dvojica posjetilaca, koja su me probudila i rekla: kreni! Pa sam pošao sa njima. Doveli su me do čovjeka koji je ležao, dok je drugi stajao pored njega držeći veliki kamen kojeg je bacio na njegovu glavu te je svu razmrskao. Kamen se otkotrlja a ovaj ga prati, ponove uze i drži ga dok se onome glava nije potpuno vratila u prvobitno stanje, pa bi ponovio ono što je i prvi put uradio. Rekao sam: "Slava Allahu, ko su ova dvojica?" Rekoše: "Naprijed, naprijed!" Krenuli smo dalje, pa smo došli do čovjeka koji je ležao na leđima, a pored njega je bio drugi, koji je imao gvozdenu kuku kojom bi razderao polovicu njegova lica od početka usne sve do iza vrata i nozdrvu do iza vra i oči do iza vrata. Potom na drugoj strani uradi kao što je uradio na prvoj. I ne završi sa tom stranom, a prva se vrati u oblik kakav je imala prije. Pa potom ponovi kao i prvi put. Rekao sam: "Slava Allahu, ko su ova dvojica?" Rekoše mi: "Hajde, hajde!" Krenuli smo, pa došli do nečega što naliči na peć. Mislim da je rekao: "Iz nje su se čuli razni glasovi, pa smo se nadvirili i vidjeli mnogo golih ljudi i žena, kojima je dolazila rasplamsana vatra odozdo, a kada bi ona došla oni bi svi zapomagali. Rekao sam im: "Ko su ovi?" Rekoše: Hajde, hajde!" Krenuli smo i došli do rijeke (mislim da je rekao: crvene kao krv), pa ugledah u rijeci čovjeka koji pliva, a pored obale drugoga koji je sakupljao veliko kamenje, pa kada bi mu se plivač približio i otvorio usta, onda bi ovaj sa kamenjem u usta plivaču stavio ogroman kamen. Plivač bi se udaljio i nastavio plivati, pa kada bi se primakao obali, ovaj bi mu učinio isto što i prije. Rekao sam: "Ko su ova dvojica?" Rekoše: "Hajde, hajde!" Krenuli smo i došli do čovjeka čiji prizor je bio vrlo težak, da težeg nikada nisi vidio. On je bio okružen vatrom koju je raspirivao i hodao oko nje. Rekao sam: "Ko je ovaj?" Rekoše: "Hajde, hajde!" Došli smo do modre bašče u kojoj je bilo svih proljetnjih boja, a u sredini te bašče je bio čovjek koji je bio toliko visok, da mu gotovo nisam vidio glavu, a oko čovjeka su bila mnoga djeca, da ih više nikada nisam vidio. Rekao sam. "Šta je ovo?" Rekoše: "Hajde, hajde!" Krenuli smo i došli do velike bašče, da veću, a ni ljepšu, u životu nisam vidio. Rekli su mi: "Uđi u nju, pa smo ušli i došli do grada koji je bio sagrađen od zlatnih cigli. Došli smo do vrata grada i zatražili da nam ih otvore. Otvorila su nam se vrata, pa smo u njemu sreli ljude koji su bili izrazito lijepi ali samo jedne polovice, da nikada ljepše nisi vidio, a druga polovica im je bila ružna da ružnije nisi vidio. Rekoše tim ljudima: "Idite i zaronite u rijeku!" Rijeka je bila izvanredno čista. Otišli su i zaronili u rijeku. Kada su se vratili, ružnoća je nestala sa njihovih lica i bili su vrlo lijepi. Rekoše: "Ovo su "Dženneti Adna" i ovo je tvoje mjesto boravka. Pogled sam bacio visoko i ugledah dvorac koji je blistao od bjeline. Rekoše mi:"Ovo je tvoje mjesto boravka!"Rekoh: "Allah ga učinio bereketnim sa vama dvojicom, pustite me da uđem u njega!" Rekoše: "Ne, sada ne možeš ući u njega!" Rekoh: "Ja sam svunoć gledao čudne stvari, pa mi recite šta je to!" Rekoše: "Obavijestićemo te o onome što si vidio: Što se tiče čovjeka čija glava se mrskala kamenjem, to je onaj koji prihvati Kur'an a potom ga odbaci i koji je nemaran u obavljanju propisanih namaza. Što se tiče onoga čije se lice nozdrve i oči razdiru od usana do iza vrata, to je čovjek koji izađe iz svoje kuće pa slaže veliku laž koja dosegne nebeske visine. Što se tiče golih ljudi i žena koji se nalaze u mjestu koje izgleda kao peć, to su oni i one koji su činili blud. Što se tiče onoga koji pliva u rijeci i guta veliko kamenje, to je primjer čovjeka koji jede kamatu. Što se tiče onoga koji potrpiruje vatru i obilazi oko nje, to je Malik, čuvar džehennema. Što se tiče visokog čovjeka koji se nalazi u bašči, to je Ibrahim a.s., a djeca oko njega su sva ona koja su umrla u fitri (onome što je prirodno). Rekoše neki od ashaba: "O Allahvo Poslaniče, zar i djeca mušrika?" Reče: "Da, i ona ako su umrla prije punoljetnosti!" "A što se tiče skupine čija jedna polovica je bila izrazito lijepa, a druga ružna, to su oni ljudi koji su činili i dobra i loša djela, preko kojih im je Allah dž.š. prešao!" (Buharija)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

3

Subota, 06. Mart 2004

Jedan ucenjak je rekao:"Nije li steta da noci prolaze beskorisno i ubrajaju se u zivot? O ti, ustani nocu, mozda ces biti upucen. Dokle ces nocu spavati a zivot prolazi??"

Sejh El-Hadzadz Nedzmudin je rekao:"Ne spavajte puno, jer odabranici nocu malo spavaju. postigni nesto u zivotu pa onda mirno spavaj nocu." :O
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Social bookmarks