Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško
  • »Phikret« je autor ove teme

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 29. Oktobar 2010

Spisak nerazvijenih opština u Srbiji

Evo pogledajte spisak nerazvijenih opština na sajtu Ministarstva bez portfelja. Na listi su Tutin i Sjenica, ali nema Pazara.

Na osnovu onoga što ministar izjavljuje, dalo bi se zaključiti da njegovo ministarstvo ima ogromnu nadležnost i za Pazar i da svaka akcija Vlade Srbije za razvoj nerazvnijeh opština uključuje nužno i Pazar.

To je samo utisak, međutim nije tako. Ovo znači da Pazar nije uvršten u listu prioritetnih nerazvijenih mesta, tj. ne možemo ni da se nadamo. Da smo na listi, pa da se nadamo, ovako, šipak.

http://kornrp.gov.rs/index.php/o-kancelariji.html

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• »na-braniku-grada« je muško

Datum registracije: 25.08.2008

• Poruku poslati

2

Subota, 30. Oktobar 2010

Lahko je tebi u Bg-u, nekakva "sigurnost" i materijalna egzistencija je tu, pusti se nas i ove "nashe" sirotinje, snacicemo se mi vec nekako. :] o|

hajemmm te pazareee srce je moje uvijekk uz tebee volimm te pazareee nananananaa (o)
Pazar je dio zivota mog on ce biti sampion!

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 31. Oktobar 2010

Ne govorim ja o sebi ovde, nego govorim o mom gradu Novom Pazaru i narodi koji tu živi (mojoj porodici, komšijama i svim ostalim građanima).

Nego šta misliš ti (i svi ostali koji čitaju ovu temu), jesmo li mi kandidati da uđemo u ovaj spisak nerazvijenih opština?

Primer: Jedan prosečan 'poslodavac' koji ima prodavnicu robe široke potrošnje spreman je da zaposli devojku koja će da radi pod sledećim uslovima:

Plata: 100EUR (u retkim situacijama 150EUR)
Osiguranje + doprinosi: 0DIN
Rad na crno
Slobodna subota: NE
Slobodna nedelja: NE

Što ja najtužnije, to prolazi jer ima onih koji bi da rade i pod tim uslovima.

Samo na osnovu ovog primera, kandidujemo li se za ovaj spisak?

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• Poruku poslati

4

Koliko je meni poznato, Pazar je "grad" a ne opstina.
I nebih se slozio smo bas toliko nerazvijeni.
Sta cemo sa onim koji nemaju jos porodiljsko odjeljenje, gradski bazen i sl?

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

5

Da, Pazar je grad pa u toliko gore. Kad govorim o nerazvijenosti prije svega mislim na infrastrukturnu (ne)razvijenost: putna mreža, nepostojanje železnice, nepostojanje dugoročnih planova za razvoj, nepostojanje generalnog urbanističkog plana, odsustvo brige za mlade, nesposobnost opštinara i nadležnih da uoče probleme, da se uhvate rešavanja istih i da izgrade strategije za obezbeđenje boljih uslova života, rada, školovanja itd.

A dok do toga dođe imamo fundamentalnu nerazvijenost ekonomije (ali prave ekonomije, ne sive). Osnovna egzistencija velikog broja mladih ljudi je dovedena u pitanje. Ti mladi ljudi treba da planiraju porodice i neki samostalan život, ali su uslovi trenutno onakvi kakve sam opisao u prethodnom primeru.

Pazar se stalno širi i u zadnjih 20 godina se broj stanovnika duplirao a i povećao broj stanovnika koji gravitiraju prema Pazaru po više osnova (studenti, npr.) a naš zdravstveni centar je proširen samo za zgradu internističkog bloka iako ima prostora (fizički mislim na bolničke livade, a i konceptualno mislim na broj stanovnika, broj lekara koji čekaju posao, medicinskih sestara...).

Dalje, koliko ima pravnika, ekonomista i ostalih profila koji su nedavno završili fakultete i čekaju posao.

To su suštinski kriterijumi i problemi koji nas svrstavaju u nerazvijene opštine/gradove/region, a bez bazena bismo mogli.

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• Poruku poslati

6

Utorak, 02. Novembar 2010

Aha.
Nego mene sad interesuje nesto konkretno od tebe kako to da se poboljsa, rijesi jel.
Takodjer me interesuje sto ona intelektualna elita shuti kad ne treba, ili ide hljebom za kruhom, pa bi malo otud nama ovdje "idealnog" servirala.
Ti stvarno mislis pokretanjem ove po meni intrumentalizovane podteme ces nesto fakat promijenit?
Objektivno, godit ce samo onima sto vole ovo da cuju nesto sto su mnogo prije znali, a ako hocemo realni da budemo svi vidimo sta i kako falji i dje koci i sl.
Krucijalni problem je kad treba nesto "materijalizovat", onda ovi(slicni tebi) sa kojekakvim idejnim rjesenjima nedje prosto samo nedje nestanu neko vrijeme
xx(
Interesatno, ha :]
Kad bi se autonomija uzimala iz tople sobe i sa lijepim haberom :))

Hocu iskreno sad da mi odgovoris na ovo pitanje.
Ti stvarno mislis da ce ovako jak centralni aparat odlucit da ti tek tako spusti ingerencije, i mislis li stvarno da je autonomija moguca bez institucija i infrastrukture?

Sramota, umjesto da se svi skupimo oko jedne ideje, da ispod jednog minimuma ne ide, samo se tamo neki novi nabadaju,sacekuju i slade, hrane sebe i svoj nefs, u sustini samo svoju poziciju pogrosavaju i udaljavaju se od onog sto se zove javno dobro(u ovom slucaju po nas) i opsti interes.
Sto ce bit najbolnije, kad prodje i ta famozna decentralizacija, krivca cemo svi trazit u drugome i prst ce se upirat ka drugom, dok nam taj voz pobjeze mi ostasmo tu dje jesmo, a Allah zna kad ce doci red na sljedeci.

Flankfurth

Početnik

(10)

Datum registracije: 01.11.2010

• Poruku poslati

7

Citirano

Slobodna subota: NE Slobodna nedelja: NE

Ali se zato sve vise uvodi slobodan Petak.
Bar sam ja to primjetio.

Meni se to svidjelo.
[SIZE=3]SDA -BiH[/SIZE] / Sandzak

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

8

@Frankfurth, je l' bi mogao da navedeš koje su to firme koje daju slobodan petak? Ja nisam čuo do sada ni za jednu.

U primeru koji sam naveo ne postoji ni slobodan petak, niti utorak niti bilo koji drugi dan...

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

9

Srijeda, 03. Novembar 2010

@na braniku grada, nisam video da si već napisao komentar prije Flankfurta pa evo da ti odgovorim. Samo da napomenem da neću do besvesti ni sa kim da se raspravljam i ubeđujem, a posebno ne ako nećeš da se potrudiš da shvatiš ovo što ću ti sad napisati nego i dalje budeš imao nastup kakav si imao u zadnjem postu.

Citirano

Aha. Nego mene sad interesuje nesto konkretno od tebe kako to da se poboljsa, rijesi jel.

Ovo je veoma široko pitanje i tiče se više aspekata problema te se treba njime baviti mnogo više, iskrenije i na najvišem nivou. Demokratija podrazumeva da narod vlada, što znači da predstavnici naroda moraju da predstavljaju svoj narod i volju naroda. Tako da ćemo mi kao narod ovde da dođemo do nekih zaključaka i damo našim predstavnicima nagotovo ekspertizu i oni samo treba da iskoriste svoje autoritete i da to i ostvare.

Evo nekoliko opaski vezanih za naše probleme i za konkretan primer koji sam prethodno naveo.

Kao prvo, iako je kriza zakucala na svačija vrata, pa i na vrata poslodavaca u Pazaru, čak po mojoj proceni više od 80% tih poslodavaca se ponašala tako i kad su imali najviše i kad je kriza bila daleko. Jednostavno su navikli da budu goniči robova i da nemaju nikakvog obzira prema radniku i ponašali se kao nekakvi lešinari. Mobing je veoma prisutan u većini takvih firmi, takođe. Dakle prvi aspekt problema je mentalitet prosečnog poslodavca u Pazaru. U prilog takvom ponašanju ide i rasulo koje vlada u onim institucijama koje su dužne da takvu praksu sprečavaju, kontrolišu i kažnjavaju (tržišna inspekcija, inspekcija rada, finansijska policija...).

Dalje, Srbija kao zemlja se prema Pazaru (i ostalim gradovima u Sandžaku) ophodi maćehinski, zanemarije potrebe naroda koji tu živi i namerno skreće investicije na druge gradove. Naravno da to nije normalno za bilo koju demokratsku državu, a posebno ne za državu koja je pretenduje da to postane.

Međutim, formalno, Srbija jeste demokratska država - ima demokratsko uređenje, predstavnike nacionalnih manjina u Vladi itd... E upravo ti predstavnici Bošnjaka koji sede u Vladinim foteljama se, kao što svi vidimo, ne zalažu za promenu takvog ponašanja države.

Jednostavno niko više našim ministrima ne veruje i ne očekuje neki boljitak. Kad treba da se obećava svi su tu, ali kad treba da se
konkretno nešto uradi onda ih nigde nema. To si i ti primetio i naglasio u svom postu mada si pominjao intelektualnu elitu, a ne političku.

Citirano

Ti stvarno mislis pokretanjem ove po meni intrumentalizovane podteme ces nesto fakat promijenit? Objektivno, godit ce samo onima sto vole ovo da cuju nesto sto su mnogo prije znali, a ako hocemo realni da budemo svi vidimo sta i kako falji idje koci i sl.

Mislim.

Ne slažem se da je tema instrumentalizovana. Niti sam ja nečiji instrument, niti očekujem da ova tema bude nečiji instrument za
ostvarivanje ličnih ciljeva ili promocije, ali naravno da očekujem da bude instrument za uticanje na svest onih koji nisu još uvek svesni u kolikom smo problemu i šta je njegov uzrok.

Temu sam pokrenuo kao rezultat mog saznanja da se ne nalazimo na spisku nerazvijenih opština i da je jedan Bošnjak (Sulejman Ugljanin) postavljen na čelo ministarstva čija je ingerencija ta oblast a da nas (Pazara) tamo nema. Do sada nigde nisam imao priliku da čujem da nas nema na toj listi, ali sam nebrojeno puta čuo obećanja da će da se radi (ili se već radi) na problemu nedovoljno razvijenih opština/područja (čuo si za ravnomerni regionalni razvoj). Uglavnom o tome govori, ministar koji je za to zadužen, ali, eto mi pošto ne znamo da nismo na toj listi ostajemo ubeđeni da se to odnosi i na Pazar.

To što će tema nekome da godi, a nekome ne, je sporedni efekat i uopšte nije relevantan faktor koji određuje važnost teme (navedenog problema).

Citirano

Krucijalni problem je kad treba nesto "materijalizovat", onda ovi(slicni tebi) sa kojekakvim idejnim rjesenjima nedje prosto samo nedje nestanu neko vrijeme.

Ja ovde nisam još uvek izneo ni jedno idejno rešenje. Tu je tema pa možemo da dođemo do predloga.

Citirano

Hocu iskreno sad da mi odgovoris na ovo pitanje.
Ti stvarno mislis da ce ovako jak centralni aparat odlucit da ti tek tako spusti ingerencije, i mislis li stvarno da je autonomija moguca bez institucija i infrastrukture?

Naravno da ne mislim, ali mi nije jasno odakle si to zaključio?

Citirano

Sramota, umjesto da se svi skupimo oko jedne ideje, da ispod jednog minimuma ne ide, samo se tamo neki novi nabadaju,sacekuju i slade, hrane sebe i svoj nefs, u sustini samo svoju poziciju pogrosavaju i udaljavaju se od onog sto se zove javno dobro(u ovom slucaju po nas) i opsti interes.

Odlično! Znači slažemo se da je javno dobro i kolektivni interes ispred svakog ličnog!?

Eto vidiš, tema već daje rezultate!

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 04. Novembar 2010

Na samom pocetku zelim da istaknem da mi nije cilj nabedjivat se sa nekim do "besvijesti", vec samo ukoliko je moguce razmijenit, dopunit i prosirit svoja gledista.
Idemo iz pocetka.
Sistem je takav, on je uspostavljen(svidjao se ili ne svidjao nekom), postoje pravila i obaveze(dvojni odnos nekakvih subjekata jel), u ovom slucaju drzave u nasem slucaju jakog centralnog aparata i pojedinca/ke.
Izmedju ostalog nama popularni crni panter, dzo poznatiji kao Ljojic u jednom svojem monologu objasnjavajuci neke svoje dozivljaje iz mladosti spominje neku "jedinku", ovaj jedihnicu :))
Nejse, odlutasmo malo za hajir :D
Pokusacu da idem redom.

Sto se tice krize, poslodavaca, institucija, inspekcija, kojekakvih sluzbenih izvrsioca mogu se slozit donekle da je to prosto tako, ali nazalost to nije moj problem(mislim jeste), ali meni su ruke zavezane, moje misljenje nema tezinu, plus ako uzmemo u obzir da sve to funkcinise da ja za sve to fino moram ima't argument, inace odgovorah ja krivicno po tom i tom clanu :)
Zato da pustimo druge da brinu o "svojoj" avliji, moje misljenje. Ako njima u interesu, uredu.

Tacno, formalno-pravno republika Srbija je bar eto i deklarativno pravna drzava kao demokratska zemlja.
Nebih zazilazio toliko duboko oko ove tematike, svaki insan koji iole nije "ostrascen", sa ovom ili onom politickom idejom i prolongiranjem iste, moze da pojmi postavljanje jedne ja bih jos rekao "homogene" drzave.
Nisam advokat, niti imam namjeru da zastupam interes nikoga, samo pokusavam sve ovo sagledati iz jednog objektivnog ugla.
De facto, postoji problem u Sandzaku, to niko ne spori, ali postoji i tendencija da se u pogresno vrijeme i na pogresnom mjesto napravi nesto sto nije u nasem interesu.
Nadam se da si svatio, boljitka u Pazaru nece biti, zato sto nazalost sami sebe ne mozemo da pomognemo.
Pravila i principi su jasni. Preko svojih legitimnih izabranih predstavnika ces zastupat interese jednog naroda ili dijela naroda(koji naseljavaju ovaj ili onaj prostor), u nasem slucaju nacionalne manjine.
Ti ljudi svidjali se ili ne nama sad, su dobili neko pravo i legitimitet, iza njih stoje desetine hiljada glasova i to treba postivat. Ja se nebih upustao rusit bilo cije zasluge ili kredibilitet, mozda iz razloga sto ja od toga nemam nista, totalno sam nebitan u svemu tome.
Vlast nije od Boga data, taj mandat bude i prodje, onda dolaze novi i sve tako u nekakav krug.
Tvoje nezadovoljstvo je samo tvoje, ti na to imas pravo, cuvaj se postoje i konsekvence, kako tvoje a bogami tako i njihove. Ni taj imunitet ne traje vjecno, nemas da brines, svi ce znjet ono sto su sijali.
Ko je na istini, vidjecemo.

Ja ne kazem, vec tvrdim da je tema intrumentalizovana iz vise razloga. Prvi razlog je sto ti sve uzimas zdravo za gotovo sto kaze narod. Drugi razlog je taj sto sam ja tu gdje je epicentar zbivanja i desavanja, ti eto silom prilika nisi. Treci razlog je taj sto ja ne vrijedjam niti prozivam one druge ukoliko su politicka ubjedjenja suprotnija, ne trudim se da budem "veci papa od pape", niti smatram da da sam nesto bolji od drugih.Cetvrti razlog nek bude, da ja nemam nikakve materijalne koristi od ovoga.
Bilo je bosnjaka i prije Sulejmana Ugljanina, a bice ih i poslije inshallah.
Ja ne razumijem kakva je nekom satisfakcija srusit neciju autoritativnost tako sto cemo se takmicit da ponizimo jedni druge? Budimo objektivni, borimo li se mi protiv sebih sebe ili nekog treceg?
Nazalost, mnogi islamski ucenjaci stoje na stanovistu da su muslimani zapravo sebi najveci neprijatelji.
Ne kontam, stanite ljudi.
Zar mislis @phikrete da ces na ovaj nacin nesto primijenit?
U startu si subjektivan odmah da ti kazem. Ako je hajir i "bilo" ko donosi taj hajr, treba to pozdravit.
Ako ministar Rasim Ljajic donese kakav hajir, pozdravimo to, to je opsti interes sviju nas.
Ako ef.Zukorlic bude sebet i nesto se uradi, on je to fakat uradio, ko ima pravo da mu to ospori?!

E to, zapravo to ti i puno ljudi ovdje radi!
Umjesto da se pozdravljaju ljudi, ideje,eventualni projekti, da se vrsi nekakav dobronamjeran pritisak, mi sve suprotno.
Ljudi zive od nekakve mrznje. Tako se valjda hrane
xx(

Ja stvarno ne vidim platformu, kako i da je bude kad svako misli da ima legitimitet i da je legalan.
Postoji nesto sto se zove visa politika. Postoji nesto sto se zovu izbori. Oni koji hoce nek se nadmecu, ko pobijedi nek mu se prizna i kraj.

Danas bi svi poneku da kazu, da pricaju u prazno, prosipaju nekakvu demagogiju, ja pitam te iste ljude dje su oni bili kad je trebalo?
Npr kad se cijepo Sandzak, kad se digla prasina da'l je i koliki je heroj Acif Efendija, pa onda statisticki regioni itd,itd..
Hajd prvo da se dogovorimo oko toga sta je i kolika je ta teritorijalna cjelina koju Bosnjaci zovu Sandzak?
Zar je moguce da postoje i danas ljudi koji su ubjedjenja da ce drzava im dati tek tako poslije Kosova?
Ma ovim tempom ne smijemo sanjat o "crnom administrativnom cenru".
U ovom uspostavljenom pravnom poretku INSTITUCIJA je krov, mi je nemamo!
A kako i da je imamo?
Svako uzima sebi za pravo da kaze nesto sto nije tako, nikakav red ne postoji, strategija, koncenzus, dogovor(mislim onaj inter-nos, posto Tadic vec nije zainteresovan, kaze jos da to samo subketivtiteti rade :p)

Sad ja tebe pitam @phikrete, kako ti mislis da izboksujes povoljnu situaciju po sebe?
Sto su Turci stali? Smijel ko da kaze da nisu imali ni namjeru da pomognu(mada sumnjam da ima i takvih zlonamjernih), sto investitori bjeze, ali u pravom smislu rijeci bjeze?
Pa nece niko na nestabilnom tlu, sam si dijelom kriv, ne mozemo niti smijemo samo na drzavu upirat prstom.
Mislim malo je smijesno, tako mi Boga, sve jasno kao dan slagali se ili ne ja ili ti.

Kad pojedinacni uski materijalni interes ne bude primaran, bice i nade za sve nas, ovako zivjecemo na ovom "divljem zapadu", gdje ce uvijek bit dvije istine i dva"pojmljenja stvarnosti".
Nesto sam gore i spominjao, voz kad nam ode mozemo skakat poslije, al bice kasno.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

11

Petak, 05. Novembar 2010

@fikretu i na braniku grada
mislim da ste blizu jednog pravog sagledavanja situacije ako pomijesamo oba posta
svest poslodavca,mobing,primarni onaj najsuroviji oblik kapitalizma koji je opisivao jos emil zola u zerminalu su samo posledica. tu se nadovezuje ovo na braniku grada sto napisa --nezainteresovanost institucija i dolazi se do jednog privida drzave na ovoj teritoriji.dodaj ekonomsku problematiku,ambijent za investicije ,devalvaciju znanja i diploma i eto ti naseg ambijenta
inace jedno vrijeme u pazaru je za sve sto ne valja bio kriv politicar. ako neko nije kupio dobar auto, ako stari,ako je bacio ves masinu u rasku,ako je isamaro zenu,ako mu je 15 a nije 20cm ,ako nije zeni produzio suknju ,ako nije dobio na sportskoj, kriv je bio SULJO.
jos pazar nije bio u ovolikoj krizi. ali smutnja je posijana i to je tako trajalo...
e sad ,odjednom je za sve u nasem kraju kriva DRZAVA.(i 2 ministra "beogradska") to ispade da je drzava onih dana kad je trebalo rusit ugljanina bila MAJKA a sad se je pretvorila u macehu (nikako onog koji je prvi upotrebio poredjenje da pitam a ko je otac ako nam je ona maceha)
e sad fikrete u pazaru je opet za sve ono gore kriva drzava-da ga pitas a sto si bacio to na asfalt ako na livadi svojoj ne bacas reci ce to je drzava kriva.
sto si devojku koja je htela da se zaposli kod tebe pitao imas li momka.zato sto je pokvarenjak. NE to je drzava kriva ,ona hoce ovo ono
znaci za sve licne nedostatke ,nekulturu i ono sta svaki pojedinac moze da ucini za sebe ,da nadogradi sebe ko insana on nije spreman jer ima alibi
eto na to me podseca situacija kod nas
@phikrete veruj da ono sto si zamero nekad apsolutno je isto .od "halakanja pa do firaunstva,da si duze ovde zgrozio bi se
a st se tice drzave SRBIJE- ti znas phikrete i na braniku da je prvo pogresan sistem obrazovanja koncipiran a pri tome mislim na osnovno obrazovanje.jedan od uzroka svih predrasuda
dalje srbija ima svoj interes da ide ka EU ali u ovoj zemlji postoje jos uvek jake snage koje su i protiv toga a i otvoreno protiv bilo kakve promene itd
i sam znas kako je tesko u bg progurat nesto i u kojem bezrazloznom strahu i predrasudama zive ljudi dok ne upoznaju ljude iz sandzaka.
i jos sto pitanja o kojim mozemo sad pricat ,ja inace volim diskutovat ako je to na liniji da ne pokusavamo nekog nadpametovat"
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

12

Nedjelja, 07. Novembar 2010

Pročitah vest da su dodeljena neka sredstva nerazvijenim opštinama u Srbiji. Rečeno je da je 48 nerazvijenih opština dobilo sredstva + Kraljevo na poseban račun jer ih je drmnuo zemljotres.

Na ovom spisku ima tačno 48 nerazvijenih opština:

Citirano

Alibunar
Babušnica
Bela Crkva
Bela Palanka
Blace
Bojnik
Bosilegrad
Bujanovac
Crna Trava
Doljevac
Gadžin Han
Golubac Knić
Knjaževac
Krupanj
Kučevo
Kuršumlija
Lebane
Ljubovija
Majdanpek
Mali Zvornik
Malo Crniće
Medveđa
Merošina
Mionica
Nova Crnja
Nova Varoš
Osečina
Petrovac na Mlavi
Plandište
Preševo
Priboj
Prijepolje
Rača
Ražanj
Rekovac
Sjenica
Surdulica
Svrljig
Trgovište
Tutin
Varvarin
Vladičin Han
Vlasotince
Žabari
Žagubica
Žitište
Žitorađa

Ovo je onaj spisak koji sam pominjao na početku teme.

Sad me interesuje, da li neko od upućenijih zna da li smo mi slučajno dobili neku kintu?

Po ovome bi se reklo da nismo.

Neka mi neko od vas nabroji 5 kriterijuma po kojima smo RAZVIJENA opština (grad)?

Link do vesti:
http://emg.rs/vesti/srbija/137537.html

P.S. Bez ličnih kvalifikacija na bilo čiji račun, a posebno ne na moj :). Ovo je opšta diskusija i sagledavanje stanja

BJH 13

Početnik

(10)

Datum registracije: 08.09.2010

• Poruku poslati

13

Pa ovo su sve opstine, nema ni jednog grada, i svaka je i manja i siromasnija od Pazara. Ima ih bar iz Sandzaka, ne mozemo bit nezadovoljni time. A sto se tice Pazara tu jedino Muftija moze nesto da pomogne i napravi. Ugljanin moze da pomaze malim opstinama samo. Mi moramo da glasamo za Muftiju ako hocemo da Pazaru bude bolje. Tu Ugljanin ne moze nista da pomogne a Rasima nikad nije ni zanimalo. Samo Muftija moze da nas spasi i izvadi iz bede! Ko ume za sebe ume i za druge! Muftija kralj!

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• Poruku poslati

14

@Phikret, na nijedno pitanje mislim da mi nisi dao odgovor.
Posto vidim da nisi zainteresovan da odgovoras, ja cu se do daljneg povuci, stvarno nema smisla.

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

15

pazar je grad
nije opstina
moze u kategoriji gradova da bude najnerazvijeniji
ti si postavio spisak opstina pa jedino moze da se pita da li te opstine dobijaju i koliku pomoc,imal hajra od tog programa i tako..
nista licno i nema tu nekih velikih rijeci
a pazaru dosta toga nedostaje,al daleko je to od ocaja ovih opstina :)
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

16

@na braniku grada, uglavnom nam se stavovi poklapaju, pa mislim da bi moj novi post bio ponavljanje već rečenog. Ti moraš da promeniš svoje ubeđenje da svi misle na svoje d... To nas je i dovelo do ovde gde smo sad. Nepotizam se najbolje prima na našem tlu, pa onda imaš mahalsku obaveštajnu službu - rekla kazala, pa omalovažavanje nečijeg zalaganja i različite kvalifikacije.

Ti si u startu krenuo u klizeći pa sam razmišljao da li uopšte da diskutujemo. Imao si mnogo ekspolozivan start i nadam se da je to bilo onako, na prvu loptu, nepromišljeno, ali ako i dalje misliš da mene nije briga (niti treba da bude briga) za moj grad, onda je to pogrešno. To je veoma loš pristup. Ispada kao da zadržavaš za sebe monopol da birneš o Pazaru ti, a ostali ne moraju, iako imaš stav da loše stanje u Pazaru može da se prevaziđe čekanjem.

To sam zaključio na osnovu ovoga

Citirano

Sto se tice krize, poslodavaca, institucija, inspekcija, kojekakvih sluzbenih izvrsioca mogu se slozit donekle da je to prosto tako, ali nazalost to nije moj problem(mislim jeste), ali meni su ruke zavezane, moje misljenje nema tezinu, plus ako uzmemo u obzir da sve to funkcinise da ja za sve to fino moram ima't argument, inace odgovorah ja krivicno po tom i tom clanu Zato da pustimo druge da brinu o "svojoj" avliji, moje misljenje. Ako njima u interesu, uredu

I šta znači konstatacija : 'To nije moj problem, mislim jeste'? Jeste ili nije?

Svačije mišljenje je itekako bitno! Skup jedinki (Ljojić) je populacija.

Takođe kažeš i ovo:

Citirano

Pravila i principi su jasni. Preko svojih legitimnih izabranih predstavnika ces zastupat interese jednog naroda ili dijela naroda(koji naseljavaju ovaj ili onaj prostor), u nasem slucaju nacionalne manjine. Ti ljudi svidjali se ili ne nama sad, su dobili neko pravo i legitimitet, iza njih stoje desetine hiljada glasova i to treba postivat. Ja se nebih upustao rusit bilo cije zasluge ili kredibilitet, mozda iz razloga sto ja od toga nemam nista, totalno sam nebitan u svemu tome

Baš zbog tih desetina hiljada glasova (koji smo u stvari mi - skup jedinki (glasačkih listića)), ti koji nas predstavljaju moraju da imaju odgovornosti i da budu svesni uloge koja im je ostavljena u amanet od naroda. Znači moraju da predstavljaju našu volju jer smo ih tu i doveli.

Ni jedan čovek (predizbornom terminologijom) nije nebitan. To dobro znaju političari prije izbora. Posle to malo zaborave. Rušenje kredibiliteta ne radimo mi jedinke već oni koji ga uživaju i krnje svojim delima.

Čoveče, pa ja ne želim da rušim bilo čiji autoritet niti kredibilitet! Kamo sreće da možemo svi složno da kažemo: Ponosni smo na sve naše predstavnike u svim mogućim oblastima!

Čekati da se političari smiluju i promene ponašanje, dosete da to ponašanje nije prihvatljivo je pogrešan pristup!

Ako imaš šefa koji ti ne dozvoljava da iskoristiš 20 dana odmora koji ti po ugovoru pripadaju, imaš opciju da se sa time pomiriš i psuješ sebi u bradu ili da se pobuniš i tražiš svoja prava. Zašto postoje sindikati (barem u izvornom smislu)?

@Jasmin, tačno je da su opštine u pitanju. To znam, vidim, lijepo piše.

A gde je lista nerazvijenih gradova? Da li to znači da ako dobiješ status grada, automatski si razvijen?

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

17

ne znaci

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

18

Znači ključno je pitanje đe smo mi tu? Ne moramo da budemo na ovo spisku, neka budemo na nekom drugom spisku, baš me briga kako će ga nazvat i da li će nas strpat sa selima i opštinama, ili gradovima.

Kraljevo zadesi zemljotres i odmah dobiše pomoć. Kod nas malo jača kiša i poplava, hiljadu kijameta nas zadesilo do sad i nikom ništa.

Radnici štrajkuju samopovređuju se, nikog ne boli ni nokat zbog toga. U Kuršumliji kad zaštrajkuju odmah im se izađe u susret!

Ja ne tvrdim da sam dobro informisan. Naprotiv! Bio sam ubeđen da kada se govori o nerazvijenim opštinama, govori se i o Pazaru. Kad je neko čuo na televiziji objašnjenje na koje se opštine misli?

U redu da je na ovoj listi Tutin, Sjenica, Priboj. To je naravno pohvalno, ali đe smo mi?

Pretpostavljam da ima ljudi koji su upućeniji od mene u zbivanja pa neka iznesu ono što znaju. Ne prisustvujem raznim sednicama, odborima partija, vijeća i sl. pa nemam informacija dovoljno. KO zna bujrum.

Evo da konkretizujemo malo i da fokusiramo temu na pitanje:

'Da li neko zna kakvi su planovi i strategije za razvoj Pazara?'

@BHJ 13

Sve mi izgleda da je neko već napravio ovakvu podelu ranije. Znači Muftiji Pazar, Sulju Tutin, Rasimu Sjenica??? A narodu razdor?

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 08. Novembar 2010

Citirano

Orginalno od Phikret

I šta znači konstatacija : 'To nije moj problem, mislim jeste'? Jeste ili nije?

Baš zbog tih desetina hiljada glasova (koji smo u stvari mi - skup jedinki (glasačkih listića)), ti koji nas predstavljaju moraju da imaju odgovornosti i da budu svesni uloge koja im je ostavljena u amanet od naroda. Znači moraju da predstavljaju našu volju jer smo ih tu i doveli.

Ni jedan čovek (predizbornom terminologijom) nije nebitan. To dobro znaju političari prije izbora. Posle to malo zaborave. Rušenje kredibiliteta ne radimo mi jedinke već oni koji ga uživaju i krnje svojim delima.

Čoveče, pa ja ne želim da rušim bilo čiji autoritet niti kredibilitet! Kamo sreće da možemo svi složno da kažemo: Ponosni smo na sve naše predstavnike u svim mogućim oblastima!

Čekati da se političari smiluju i promene ponašanje, dosete da to ponašanje nije prihvatljivo je pogrešan pristup!

Ako imaš šefa koji ti ne dozvoljava da iskoristiš 20 dana odmora koji ti po ugovoru pripadaju, imaš opciju da se sa time pomiriš i psuješ sebi u bradu ili da se pobuniš i tražiš svoja prava. Zašto postoje sindikati (barem u izvornom smislu)?

Krivi smo mi sto smo ih pustili.. Putuj evropo nemoj vise cekati na nas, nama je lijepo :) )

to ti nesto ode dodje :DD

http://www.youtube.com/watch?v=kkYlNBgYo9U

danas ovi "vedre i oblace" u sred seher Pazara, pa ti vidi, kako ih mi dovedosmo.

Sa moralne tacke gledista nismo krivi, ako sami nismo imali udjela u necemu. Nisam ja kriv i ne mogu ja snosit konsekvence za tamo nekog necasnog covjeka.
Za to postoje zakoni a i mehanizmi kako na to preventivno djelovat, sad sto riba ne smrdi od repa u to nebih ulazio.

Koliko primjetih, osvrnuo si se i spominjes neke klizece sa moje strane. Ja @phikrete, samo jos imam da ti kazem da kad su mene na silu otimali istu ovu "nasu zastavu" u koju se svi, al bukvalno svi danas kunu nidje nije bilo ovog "koncenzusa", i razumijevanja sa tvoje i vase strane. Inace pisao sam ja to sjecam se kao nocas da je bilo, uredno sam ja obavjestavao kakve su nas svi problemi pratili sirom ove drzave, i tad se niko nije nesto pretjerano zabrnjivao niti bar formalno podrzao, nedaj Boze sazalio.
Ima par godina, istu zastavu nam nisu dozvoljavali unosit na nas rodjeni stadion, govorili su cak da "stranacka obiljezja" su zabranjena na sportskim manifestacijama, i tad opet nije bilo nikog da ispravi tu krivu Drinu.
Pukne film i insanu znas, svi bi danas da se bave skolastikom i politakstvom, a dje su bili nesto ranije?
Kao tek sad je uocen problem nezapostljenosti, nezastupljenosti...

Ako hocemo nesto da promijenimo potreban je koncenzus. Ja ga nazalost ne vidim, a posto ga nema samo tapkamo. Mnogo smo sitni a vremena nam ponestaje da bi sad nesto mudrovali i vadili se(kao sto je slucaj sa tobom.)
Lahko je pricat i konstatovat iz tamo neke "debele pozadine", treba se potrudit tako sto tezis da se nesto poboljsa i promijeni u nasu korist.
Nijedan proces nije lahk, on traje i to je tako, obrni okreni iz ove koze mi ne mozemo. Ali sa svojom nekom ja bih rekao i uskom pamecu mozemo sebe usporit, zato strpljivost i mudrost na prvom mjestu.
Nekad je i kritika viska, jer mozda nije na mjestu, treba prevaspitat sebe i svoje namjere, ne dozvolimo da nas nosi jednoumlje. Tako mi Boga, ona nikom nista nije donijelo, pa nece ni nama.
Treba i velja vec jednom prevazic lokalitet i gledat malo dalje od svojeg nosa, svidjelo se to nama ili ne sto kaze ministar Ljajic, van Pazara je glavna utakmica i toga svi moramo da smo svjesni.
Najvise ovisi od samih nas(sto se tice sredjivanja svoje avlije), onda spoljna politika i odnos drzave Srbije prema nasoj maticnoj drzavi BiH(u obostranom smislu mislim), kao i republici Turskoj i njenom uticaju i spremnosti da istinski pomogne Sandzak, kao i bude stozer(u smislu potpore) mira i koherentnosti.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

• Poruku poslati

20

Utorak, 09. Novembar 2010

@na braniku grada

promena ne može sama od sebe da se desi već mora da je neko inicira i sprovede. Ako sebe smatraš nebitnim to nije dobro mišljenje. Zavisi u odnosu na šta sebe smatraš nebitnim. Ako govorimo o odnosu države prema nama (generalno govoreći), onda jesmo mali jer kao jedinke (Ljojić) ne možemo mnogo da promenimo. Ali zato postoje autoriteti i predstavnici...

Tema je zalutala više puta u više pravaca i ne bi bilo loše da ovde po poslednji put iznesem nešto što sam pročitao na sajtu ministarstva bez portfelja, ne bih li vam pokazao (dokazao) da je moja reakcija (moj prvi post u ovoj temi) u potpunosti razumljiva jer sam pasivni slušalac vesti, čitalac dnevne štampe i raznih drugih oblika glasila. A kada čitaš vesti i slušaš o nekoj temi (konkretno ovde o ravnomernom regionalnom razvoju), onda stvaraš određenu sliku u glavi i ostaješ uveren ili ubeđen u nešto što si čuo, odnosno da si nešto čuo.

Pošto i većina pasivnih slušalaca, koji čak ne obilaze ni forume niti iole dublje zalaze u bilo kakve analize, može doći do ubeđenja do koga sam ja došao i time ostati u zabludi (kao što sam ja bio dok nisam otišao na gorepomenuti sajt), evo iznosim ovde citat sa sajta ministarstva bez portfelja na osnovu koga teško može da se zaključi da se spisak koji sam dao gore odnosi samo na opštine.

Citiram:

Citirano

Tokom više decenija regionalni razvoj se nije posmatrao kao integralni deo ukupnog društveno-ekonomskog razvoja. Problematika regionalnog razvoja je marginalizovana, analizirana je kao jedna odvojena i ne mnogo značajna dimenzija ukupnog razvoja.

Stalno se izbegavala činjenica da razvoj ima svoju regionalnu i prostornu dimenziju, te da definisanje institucionalnih razvojnih mehanizama nikako nije regionalno neutralno.

Posmatrane su regionalne razlike sa aspekta nivoa razvijenosti, tako da su zanemarivane njihove ekonomsko-razvojne, socijalne, društvene, pa i političke reperkusije. Uglavnom, se težilo bržem razvoju nerazvijenih područja, za šta su se izdvajala određena sredstva i definisao podsticajni mehanizam.

Ciljevi regionalnog razvoja su se definisali na uopšten način, i godinama ponavljali. Podsticajna politika, kao neka vrsta razvojne kompezacije, nije uspevala da spreči dalje zaostajanje nerazvijenih područja.

Takav pristup neminovno je vodio produbljavanju regionalnih i strukturnih razvojnih problema. Ustav Republike Srbije posebnu pažnju je posvetio regionalnom razvoju, obavezi države da se stara o ravnomernom regionalnom razvoju, pre svega, o razvoju nedovoljno razvijenih područja.

Tako, Republika Srbija uređuje i obezbeđuje „razvoj Republike Srbije, politiku i mere za podsticanje ravnomernog razvoja pojedinih delova Republike Srbije, uključujući i razvoj nedovoljno razvijenih područja”.

Kancelarija za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja koja je u nadležnosti Ministarstva bez portfelja, vrši stručne poslove za potrebe Vlade koji se odnose na učešće u aktivnosti na pripremi programskih i planskih dokumenata koji se odnose na održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja, izradu periodičnih izveštaja o postignutim ciljevima održivog razvoja nedovoljno razvijenih područja, davanje mišljenja u procesu razvoja zakonodavstva, politike, mera i indikatora održivog razvoja nedovoljno razvijenih područja.

Rukovodioci Kancelarije aktivno učestvuju u promociji i unapređenju održivog razvoja nedovoljno razvijenih područja, u pripremi i u razmatranju razvojnih (investicionih i dr.) projekata od značaja za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja, uključujući pripremu i predlaganje takvih projekata.

Promovisanje i unapređenje borbe protiv siromaštva jedan je od ciljeva Kancelarije koja, između ostalog, učestvuje u pripremi i razmatranju projekata od značaja za borbu protiv siromaštva u nedovoljno razvijenim područjima, uključujući pripremu i predlaganje takvih projekata.

Jedno od zaduženja Kancelarije je i praćenje i nadziranje realizacije razvojnih, investicionih i sličnih projekata, ali i aktivno učešće na pripremi programskih i planskih dokumenata koji se odnose na borbu protiv siromaštva u nedovoljno razvijenim područjima.

Kancelarija izrađuje periodične izveštaje o postignutim ciljevima u borbi protiv siromaštva u nedovoljno razvijenim područjima, a daje i mišljenje u procesu razvijanja zakonodavstva, politike, mera i indikatora u vezi sa borbom protiv siromaštva u nedovoljno razvijenim područjima.

Pored ostalog, Kancelarija za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja prati rad Fonda za finansiranje povećanja nezaposlenosti u privredno nedovoljno razvijenim i izrazito emigracionim područjima SFRJ, i obavlja i druge poslove u vezi sa održivim razvojem nedovoljno razvijenih područja i borbom protiv siromaštva u tim područjima koje joj Vlada poveri.

Edit: Ostadoh dužan link do teksta: http://kornrp.gov.rs/index.php/o-kancelariji.html

E sad, zamislite da ne postoji onaj spisak gore i nakon što ste pročitali ili na vestima čuli ovo, zaključili biste... Šta? Evo dole mesto da upišete

Na osnovu gore pročitanog zaključujem: _______________________________________________________________________________________________________________________________________

Mali osvrt na ovaj tekst gore:

1. NI JEDNOM nije pomenut pojam nedovoljno razvijena opština, ali je zato oko 20-tak puta pomenut pojam 'nedovoljno razvijeno područje' ili 'ravnomerni regionalni razvoj'.

2. Ovo što je istaknuto crvenom bojom, iskreno se nadam da je greška u kucanju :D, inače... (

Citirano

Fonda za finansiranje povećanja nezaposlenosti
) i to u SFRJ o| .

3. KOliko znam, Srbija je podeljena na regione, pa kad se kaže 'slabo razvijeni region', onda se misli na region a ne na neku opštinu, jelte?

4. Znači, ja sad ovde kažem da sam bio UBEĐEN da kada se god govori o ravnomernom regionalnom razvoju (a mnogo se govori) i o nedovoljno razvijenim područjima, tada se misli između ostalog i na Pazar. Je l' tako?

5. Na osnovu ovoga što piše u tekstu, zaključuje se da su ingerencije ove kancelarije mnogo šire i veće od ingerencija vezanij za onih 48 opština.

6. Ovime sam zaokružio sliku i predstavu koju sam imao o ovoj oblasti, a koja me je naterala da otvorim temu, koja je posle otišla u sto različitih pravaca.

Jedan predlog dajem pratiocima teme. Zanemarite činjenicu da je Sulejman Ugljanin na čelu ove kanceralije. U ovoj državi ne postoji ministarstvo koje funkcioniše onako kako bismo mi to želeli ili onako kako im je ustavom, zakonima, aktima naloženo. Dakle zanemarite da je Suljo na čelu kancelarije, i zamislite da je recimo Ivica Dačić, ili Tomislav Nikolić, ili možda neko koga baš ne volite nikako, ili neko prema kome ste apsolutno ravnodušni, ili neko ko je bezličan, za koga ne znate ni ko je ni šta je.

Ovo je bitno zato što želim da hladne glave sagledate ovo gore što sam napisao i da se manite ubeđenja da sam to napisao zato što je Suljo direktor kancelarije. Da je bio Rasim, ili moj babo, napisao bih isto.

Ovde stavljam tačku na crtanje onoga što trebalo da bude jasno iz pročitanog. Izgubih silno vreme crtajući, a nisam morao da je imalo volje da se shvati. Nije ovde niko glup, samo je pitanje namere...

Social bookmarks