Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 26. August 2002

"SRBI NAPUSTAJU SANDZAK"

Lutajuci internetom naisao sam na ovu vest koju je objavio Radio B92. Vest me je iskreno receno iznenadila, buduci da mi ova informacija nije bila poznata (mozda zato sto zivim u inostranstvu). Zeleo bih cuti od gradjana Novog Pazara sta oni misle o ovome.
Posebno bi me radovalo da cujem misljenje nasih sugradjana Srba, na koje se ova vest u krajnjoj liniji i odnosi.

Citirano

"SRBI NAPUSTAJU SANDZAK" | 01.avgust 2002 13:30 | Izvor: B92

London -- Srbi pocinju da napustaju pretezno muslimanski sandzacki region u jugozapadnoj Srbiji jer gube posao u javnom sektoru, tvrde predstavnici lokalnih Srba, objavljuje se u najnovijem "Izvestaju o balkanskoj krizi" Instituta za izvestavanje o ratu i miru.

"Neki procenjuju da je Novi Pazar, najveci grad u tom regionu, tokom proteklih nekoliko godina napustilo oko 1.000 Srba. Skoro svakodnevno se na srpskim kucama i imanjima sirom regiona mogu uociti nove table s natpisom "na prodaju".

Sve brojniji odlasci Srba mogli bi imati ozbiljne posledice na stabilnost zemlje, a neki cak predvidjaju i mogucu snaznu srpsku nacionalisticku reakciju. Veruje se da je uzrok iseljavanja Srba Stranka demokratske akcije koja je nakon dolaska na vlast pre 2 godine otpustila direktore i opstinske zvanicnike srpske nacionalnosti u drzavnim preduzecima i lokalnim organima vlasti.

Savezni ministar za nacionalne i etnicke manjine, Rasim Ljajic, koji predvodi umerenu bosnjacku Koaliciju za Sandzak, izjavio je za IWPR da su "razlozi za odlazak Srba ekonomski, ali da svakako ne bi trebalo prevideti i druge razloge koji su povezani sa aktivnoscu SDA".

I lider Liberalne bosnjacke organizacije Kasim Zoranic kaze da je glavni motiv Srba za odlazak ekonomski: "Cena nekretnina u Novom Pazaru je i trostruko veca nego u drugim delovima Srbije". Stan u Novom Pazaru kosta priblizno 750 evra po kvadratnom metru, sto je znatno vise u poredjenju s 400 evra po kvadratu, koliko kostaju stanovi u Kraljevu i Kragujevcu, u centralnoj Srbiji.

Pomocnik predsednika novopazarskog opstinskog Izvrsnog veca Kimeta Ramovic nedavno je izjavila da nemaju nikakve informacije ili komentare o iseljavanju Srba. Cinjenicu da su lokalni Srbi izgubili podrsku koju su uzivali za vreme Miloseviceve vladavine potvrdjuje i to sto sadasnje srpsko rukovodstvo nije odrzalo nijedan sastanak s njima od dolaska na vlast.
"Takvo samozadovoljstvo jeste zaprepascujuce, posto postoji opasnost da, ukoliko jos vise Srba napusti Sandzak, bosnjacki nacionalisti mogu zahtevati autonomiju, sto bi isprovociralo novu balkansku krizu", navodi se, izmedju ostalog, u izvestaju.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 27. August 2002

Citirano

Orginalno od Administrator
Lutajuci internetom naisao sam na ovu vest koju je objavio Radio B92. Vest me je iskreno receno iznenadila, buduci da mi ova informacija nije bila poznata (mozda zato sto zivim u inostranstvu). Zeleo bih cuti od gradjana Novog Pazara sta oni misle o ovome.

Vest je od pre desatak dana ako se ne varam i u isto vreme se pojavila i u dnevnoj štampi.
Koliko znam trend iseljavanja postoji odavno i nisam primetio neko povećanje u poslednjih godinu dana. Čest je slučaj da oni koji studiraju u Beogradu tamo i ostanu posle završenog fakulteta nađu posao u struci a onda roditelji da bi deci omogucili da žive normalno, prodaju deo ili celu imovine i kupe tamo stan.

Citirano

London -- Srbi pocinju da napustaju pretezno muslimanski sandzacki region u jugozapadnoj Srbiji jer gube posao u javnom sektoru, tvrde predstavnici lokalnih Srba, objavljuje se u najnovijem "Izvestaju o balkanskoj krizi" Instituta za izvestavanje o ratu i miru.

Ne znam za otpuštanje Srba iz javnih službi, a da je do smene direktora došlo u svim javnim preduzećima po promeni vlasti to je tačno ali su smenjeni i Srbi i Bošnjaci.
Po smenjivanju su vraćeni na stara radna mesta a nisu otpušteni.

Citirano

"Neki procenjuju da je Novi Pazar, najveci grad u tom regionu, tokom proteklih nekoliko godina napustilo oko 1.000 Srba. Skoro svakodnevno se na srpskim kucama i imanjima sirom regiona mogu uociti nove table s natpisom "na prodaju".

Uz tekst u Večernjim novostima je stajala i fotografija kuće sa tablom "na prodaju". "Greškom" je snimljena kuća na Jermišu čiji su vlasnici uvek bili Bošnjaci.

Citirano

Savezni ministar za nacionalne i etnicke manjine, Rasim Ljajic, koji predvodi umerenu bosnjacku Koaliciju za Sandzak, izjavio je za IWPR da su "razlozi za odlazak Srba ekonomski, ali da svakako ne bi trebalo prevideti i druge razloge koji su povezani sa aktivnoscu SDA".

I naravno dobra prilika za Rasima da napadne SDA mada ne navodi koji su to drugi razlozi osim ekonomskih

Citirano

I lider Liberalne bosnjacke organizacije Kasim Zoranic kaze da je glavni motiv Srba za odlazak ekonomski: "Cena nekretnina u Novom Pazaru je i trostruko veca nego u drugim delovima Srbije". Stan u Novom Pazaru kosta priblizno 750 evra po kvadratnom metru, sto je znatno vise u poredjenju s 400 evra po kvadratu, koliko kostaju stanovi u Kraljevu i Kragujevcu, u centralnoj Srbiji.

Cene stanova u centru su otišle na 1000 evra po m2 a u Kraljevi su skočile na 600-750 (zbog priliva Kosovara kažu)

Citirano

Cinjenicu da su lokalni Srbi izgubili podrsku koju su uzivali za vreme Miloseviceve vladavine potvrdjuje i to sto sadasnje srpsko rukovodstvo nije odrzalo nijedan sastanak s njima od dolaska na vlast.

Ma sadašnje rukovodstvo juri bošnjačko biračko telo a to radi preko SDP-a.

Sve u svemu vest mi po tajmingu izgleda tempirana da malo skrene pažnju sa nekih drugih problema u zemlji.

3

Utorak, 27. August 2002

Da. Ima iseljavanja iz Pazara.
Jeste povećano u poslednje vreme ali su cene nekretnina uticale na to.Sad je najbolje vreme za prodaju nekretnina.
Cene u Kraljevu su skočile i zbog ljudi odavde ne samo Kosovara.

Ne znam da je neko ostao bez posla ali je sugurno da je teže sad dobiti posao u javnim službama ako nisi Bošnjak. Lako je proveriti ko je priman u poslednje vreme u javnim preduzećima i opštini u radni odnos.
(Sad ce svi reći da ali ranije su primani uglavnom Srbi ali ja govorim o sadašnjoj situaciji.)

Inače jedan od razloga odlaska Srba je i onaj zbog kog se doseljavaju Bošnjaci iz Priboja i Prijepolja ili iz Crne Gore Bijelog Polja i sl. Oni koji ne umeju da žive kao manjina odlaze.

Trend homogenizacije je prisutan svuda, razlog je i u iskustvima iz poslednjih ratova u BiH, Hrvatskoj i sl.

dugačak nick - dugačak ......... nos

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• »Birdum-Bardum« je muško
  • »Birdum-Bardum« je zabranjen

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

4

Utorak, 27. August 2002

Selam alejkum dobri Boshnjaci. Pa ja nebih nishta dodavo jer je kompletnu prichu reko Hobbes. I ja samo potvrdjujem ovo shto je on reko. Uz to da je pitan jedan Srbin zashto je odselio i on je reko : Iskreno da kazem mi smo za novac koji smo uzeli za prodaju nasheg placa i kuche kupili stan i dva lokala. Chini mi se da se radi o Kraljevu. Eto toliko. Pokushava se opet manipulisati takvim stvarima da bi se napravio razdor i pojachala nacionalna mrznja a sve to sa ciljem da se udari na SDA. Nema od toga nishta. Eto toliko. Allahimanet

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

5

Utorak, 27. August 2002

POZDRAV ZA SVE LJUDE DOBRE VOLJE

Ovo je dosta skakljiva tema i dosta ste je dobro razradili ali ima tu jedna mala opaska gde ndraguhgtr ( daj molim te mijenjaj ovaj nick) kaze da je prisutna homogenizacija. Po meni ovo nije nikakva homogenizacija gde stanuje 80% muslimanskog zivlja i logicno je da su u svim sferama oni zastupljeni i nema tu nista cudnog.Ja nikad nisam cuo da je jedan musliman u prokuplju ili cacku ili kragujevcu primljen za stalni radni odnos da radi kao cistac a da ne govorim o nekim funkcijama gde nema niko ziv sanse da dobije posao osim srbina.U onom starom Milosevicevom rezimu slika je bila iskrivljena gde su na svim kljucnim mestima u gradu bili srbi po meni je nelogicno takvo jedno stanje u nasuj sredini jer znamo procentualni odnos izmedju srba i muslimana. Ovom prilikom bih zamolio ndraguhgtra da kad se izjasnjava da definise recenicu kratko i jasno i da ne sastavlja dvosmislene recenice u kojima je dosta klopki.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

6

Utorak, 27. August 2002

Sećam se sličnih naslova i priloga iz perioda 1988-1990. Bio sam student elektrotehnike u Beogradu u to vreme, i često meta pitanja da li ima istine u tome od strane kolega, i pokušavao dati odgovor... Tada je to bilo mnogo lakše, jer je i istina bila jednostavnija i svima nama bliža. Prilozi su tada bili tendenciozni i obojeni jasno definisanim bojama nacionalne homogenizacije i uvod u zlo koje se spemalo...Za svu sreću, zlo nas je zaobišlo, ili preciznije, nismo osetili njegovu udarnu snagu ( uporedio bih to sa onim gradom od pre neki dan, koji je svom žestinom udario po gradskom području, a zaobišao na sreću okolinu, ili udario po njoj sasvim oslabljen i bez većih posledica..., mada se teško bilo šta može uporediti sa onim što nas je zadesilo). Retka su mesta u bivšoj Jugi, koja su i pored etničke šarenolikosti odolela toj "tuči" koja je trajala i trajala...10-11 godina.
Znate one spravice koje su imitacija"perpetum mobile":pokreneš je , a potom kretanje ne prestaje , ili bar tako izgleda, kao da nikad neće stati... Ovde niko nije napravio taj prvi potez, svi smo bili u "spravici" ali za sreću, prvi potez nije napravio niko ni od Srba ni od Bošnjaka, ili tačnije svaki pokušaj "poteza" je na vreme i dobro amortizovan i spušten ispod kritičnog praga oscilacije...To su vremena iza nas i ona imaju svoje uzroke, razloge(mada bezumne) i posledice, ali su istovremeno donela i pouke , pouke koje ne treba zaboraviti... Sve što se pokrene , mora i stati, "perpetum mobile" ne postoji, a kad stane... treba pogledati istini u oči...

Prvi (bolni) aspekt istine:

Širom bivše "Juge" kolone izbeglica, raseljenih lica (većina njih je čak i lice ostavila u zavičaju), popaljene kuće, stradanja...život je postao skup, ali se jeftino prodavao, veoma često otimao...

Drugi (bolniji) aspekt istine:

U vremenu zla, ljudi su postali gori: oni loši postali su još lošiji, a oni dobri-manje dobri.Ljudski odnosi su postali gori -po istom principu.Ljudi koji su imali poverenje jedni u druge - izgubili su ga (bar delimično), oni koji ga nisu imali zastranili su (više nego delimično) a oni koji su trebali tek da ga stvaraju -nisu imali ni vremena ni prilika za to-svako vreme nosi svoje breme, a u vremenu zla- bremena je bilo više nego vremena...Instikt borbe za opstanak postao je vodič kroz to vreme...

Treći (najbolniji) aspekt :

Juga se raskomadala, mi smo je raskomadali, i to najviše oni koji su je najviše "branili" . Strah je ostao i kad je rat prestao... uvukao se u ljude... Svako od nas ima svoj strah, opravdan ili ne, koristan ili štetan, ali ipak strašan...Polako, ali sigurno (onako, birdum,bardum) on uzima svoj danak...

Srbi se sele iz Sandžaka, činjenica...sele se sa Kosova...iz Bosne se sele...istina. Bošnjaci se sele iz Makedonije, iz Beograda, iz Crne Gore, s Kosova...istina. Razloga za to ima mnogo , neki su opravdani , neki ne, ali su ipak razlozi...Reakcija je čini mi se lančana...
Kažete, razlozi su ekonomski... slažem se , ima i njih. Da li je neko pomislio zašto su cene nekretnina u Novom Pazaru veće nego u ostalim krajevima zemlje? Ja sam po prirodi matematički orjentisan, smatram da se svaka nepoznata može odreditii korišćenjem adekvatne jednačine (ili nejednačine?) Osim što ima iseljavanja, Pazar ima i «useljavanja», useljavaju se oni koji se sele iz Makedonije, s Kosova, itd. Veliki je priliv i sa sela. Kada se Bošnjak odluči da se iseli odnekud, on nema baš široku lepezu gradova u koje bi se mogao useliti... izbor se svodi na Novi Pazar u 98%. I tamo odakle oni dolaze , «dobro» plaćaju nekretninu...i za te pare se mora nešto kupiti, i to baš u Pazaru.Pa, od koga kupiti u Pazaru? Bošnjak neće da proda (osim višak stambenog prostora) jer nema , kao što rekoh alternativu... nema gde da ode a da se ne pokaje...Hteli mi to da priznamo ili ne , izbor se svodi na Srbe, jer oni ipak nađu adekvatnu alternativu u Kraljevu, Kragujevcu,Nišu, Beogradu, Novom Sadu i sl.(naročito ako za transfer dobiju «solidnu» svotu novca.)
Uz ekonomske ima i drugih razloga, i to ne smemo i ne trebamo prećutati. Vreme zla , o kojem sam govorio ima i svojih (sa)učesnika i ovde. Neki su se iskompromitovali , i nisu spremni ostati tu , na mestu svoje kompromitacije, već radije idu negde dalje, gde nisu iskompromitovani ...Ta vrsta je veoma opasna, jer je sklona širenju neistina o maltretiranju, nacionalnoj ugroženosti, a sve rad što bržeg napredovanja u novom društvu...Obično bivaju brutalno isterani s posla, nacionalno ugnjetavani, moralno i fizički maltretirani...da bi izazvali sažaljenje onih kojima to pričaju.Tek mnogo kasnije, kad ih bolje upoznaju, njihove komšije postanu ogorčene na njih, a boga mi uz njih i na druge «iseljenike» .
Ne možeš zaobići ni «iseljenike» iz staha. Reakcija «iseljenja» ima osobinu lančanosti...(setimo se samo autobusa za Tursku, Bosnu, Nemačku ,u neko drugo doba,pune nekih drugih ljudi...i lančanosti) I onaj ko nikad ne bi pomislio da se seli kad vidi masu ...

Dakle šta je tu je...Postavlja se pitanje kako to sprečiti (a ono što se ne može sprečiti bar lečiti)?
Za to je sposobna samo jaka , ekonomski stabilna zemlja, sa ekonomski razvijenim gradovima i ljudima u njima...Potrudimo se da od ove naše zemlje napravimo takvu, svet je čini mi se raspoložen da nam pomogne u tome i nadajmo se da sve nije uzelo previše maha...
Ovakvi članci, po mom mišljenju, ne mogu pomoći, već samo više štete naneti i ubrazati lančanost reakcije... kao katalizator

P.S. Izvinjavam sve svim strpljivim "čitačima" zbog dužine priloga, ali tema je takva da bih , sa manje reči, bojim se, ostao neshvaćen...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

7

Utorak, 27. August 2002

Citirano

Orginalno od juskos

Ovo je dosta skakljiva tema i dosta ste je dobro razradili ali ima tu jedna mala opaska gde ndraguhgtr ( daj molim te mijenjaj ovaj nick) kaze da je prisutna homogenizacija.

Znaš kako narod kače -dug nick -duge rečenice. :)

Citirano

Orginalno od juskos
Po meni ovo nije nikakva homogenizacija gde stanuje 80% muslimanskog zivlja i logicno je da su u svim sferama oni zastupljeni i nema tu nista cudnog.

Pod homogenizacijom sam podrazumevao da svi idu tamo gde su većina.

Citirano

Orginalno od juskos
Ja nikad nisam cuo da je jedan musliman u prokuplju ili cacku ili kragujevcu primljen za stalni radni odnos da radi kao cistac a da ne govorim o nekim funkcijama gde nema niko ziv sanse da dobije posao osim srbina.

Pa znam lično neke koji rade u Kragujevcu a za Beograd i da ne pričam. Neki su na jako dobrim i dobro plaćenim mestima i to naši sugrađani.

Citirano

Orginalno od juskos
U onom starom Milosevicevom rezimu slika je bila iskrivljena gde su na svim kljucnim mestima u gradu bili srbi po meni je nelogicno takvo jedno stanje u nasuj sredini jer znamo procentualni odnos izmedju srba i muslimana.

Pa sad ako Ličinu, Ćeha, Hamda Ukića i slične ne računaš u Bošnjake onda...Mislim da je i partijska pripadnost bila veoma bitna.

Citirano

Orginalno od juskos
Ovom prilikom bih zamolio ndraguhgtra da kad se izjasnjava da definise recenicu kratko i jasno i da ne sastavlja dvosmislene recenice u kojima je dosta klopki.

Trudiću se. Ali kao što rekoh ovakav nick ide zajedno s blagoglagoljivošću.

8

Utorak, 27. August 2002

Citirano

Orginalno od sans
P.S. Izvinjavam sve svim strpljivim "čitačima" zbog dužine priloga, ali tema je takva da bih , sa manje reči, bojim se, ostao neshvaćen...

Ne izvinjavaj se dugo nisam čuo bolju analizu i prikaz situacije u kojoj se nalazimo svi.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

9

Utorak, 27. August 2002

Citirano

Orginalno od ndreadnought

Ne znam da je neko ostao bez posla ali je sugurno da je teže sad dobiti posao u javnim službama ako nisi Bošnjak. Lako je proveriti ko je priman u poslednje vreme u javnim preduzećima i opštini u radni odnos.
(Sad ce svi reći da ali ranije su primani uglavnom Srbi ali ja govorim o sadašnjoj situaciji.)

E pa ja ti sa sigurnošću tvrdim gospodine N........., da grešiš i kažwm ti da je pre par meseci u stalni radni odnos primljen radnik Srpske nacionalnosti, i to u vreme kada svi čekaju na posao, i kada se veliki broj radnika Bošnjaka vodi na određeno vreme, u jednoj firmi u N.P.
A sa jednog drugog aspekta mogu ti reći da se veliki broj mojih kolega, koji su dobili stručno usavršavanje iz neke oblasti, od strane Novopazarskih ustanova za potrebe ovog grada, nikada nije ni vratilo u Novi Pazar, veoma nekulturno i nezahvalno sa njihove strane, a njihovi razlozi nisu ti koje Ti navodiš, već želja da budu u centrima Srbije, želja za poslom u gradovima gde se mogu dokazati jer im je Pazar provincija, a nije im kada dobijaju besplatne specijalizacije, usavršavanja, posao...
Prema tome ne stoji ova tvoja priča o iseljavanju iz Sandžaka.
A ima i na hiljade drugih primera koji su navedeni gore u tekstu, odnosno koje i ne treba posebno navoditi.
Milsim da je ovaj članak, kao i stotone drugih, montiran sa namerom da se raspali neka međunacionalna mržnja, dalekobilo, i td...
Pozdrav

10

Utorak, 27. August 2002

polako...

Citirano

Orginalno od ndreadnought

Citirano

E pa ja ti sa sigurnošću tvrdim gospodine N........., da grešiš i kažwm ti da je pre par meseci u stalni radni odnos primljen radnik Srpske nacionalnosti, i to u vreme kada svi čekaju na posao, i kada se veliki broj radnika Bošnjaka vodi na određeno vreme, u jednoj firmi u N.P.

Ako sam rekao teže nisam rekao da je nemoguće dobiti posao.
Kad sam rekao javne službe nisam rekao sve firme u Novom Pazaru.
Al da budem precizniji mislio sam na opštinske javne službe, one pod republikom kao elektroras, telekom i slične mozda imaju drugačiju kadrovsku politiku.

Citirano

Orginalno od hadzied
sa jednog drugog aspekta mogu ti reći da se veliki broj mojih kolega, koji su dobili stručno usavršavanje iz neke oblasti, od strane Novopazarskih ustanova za potrebe ovog grada, nikada nije ni vratilo u Novi Pazar, veoma nekulturno i nezahvalno sa njihove strane, a njihovi razlozi nisu ti koje Ti navodiš, već želja da budu u centrima Srbije, želja za poslom u gradovima gde se mogu dokazati jer im je Pazar provincija, a nije im kada dobijaju besplatne specijalizacije, usavršavanja, posao...

Mnogo su korektniji oni koji specijaliziraju besplatno pa napuste bolnicu i rade privatno.
I ti kazeš da ljudi ostaju u Beogradu kao što sam i ja rekao.Znači odlaze kao što sam i rekao.
Biti u Beogradu bez stana je skup sport zato se prodaje ono što se ima da bi se rešilo stambeno pitanje. Prodaje se kad su cene povoljne, sad su povoljne i prodaje se više nego pre, čista matematika.

Citirano

Orginalno od hadzied
Prema tome ne stoji ova tvoja priča o iseljavanju iz Sandžaka.

Ne vidim da si negde pokazao da Srbi ne idu iz Sandžaka naprotiv.
A ja nisam rekao nijednom da se iseljavaju pod pritiskom.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

11

Utorak, 27. August 2002

Citirano

Orginalno od sans
....
Bošnjak neće da proda (osim višak stambenog prostora) jer nema , kao što rekoh alternativu... nema gde da ode a da se ne pokaje...

Potpisujem tekst, voleo bih da sam ja ovo ovako lepo ispričao. Trebalo bi ga objaviti i van foruma (uz saglasnost autora, naravno, nema piraterije više).

Da li postoji negde mesto za posebno kvalitetne priloge neko best of mesto ili fleg preporuka moderatora? Ako nema trebalo bi ga izmisliti.

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

12

Utorak, 27. August 2002

Tačka na \'I...\'

Da pokušam.
Neko reče (mrzi me da se zezam sa onim quotama) da iz svih sredina odlaze oni koji ne umeju da žive kao manjina. Drugi motiv je život u centrima, kulturnim, ekonomskim...
Evo male analize namenjene svima a posebno njima:
1. Svetski trend je decentralizacija.
2. Evropski trend je integracija.
Još malo strpljenja i moći ćemo da kažemo da živimo u Evropi, a bavićemo se stvarima kojima se ljudi bave u Londonu.
Optimizam...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

13

Utorak, 27. August 2002

Citajuci malo aktivnije o desavanjima u Novom Pazaru i pokusavajuci da shvatim zbivanja u njemu, misljenja sam da bi drzavne institucije u gradu, kao i ostalim delovima sandzaka, trebale biti izmesane bosnjacima i srbima.

Ova izmesanost bi trebala biti proporcionalna nacionalnoj strukturi.

U svakom slucaju znam da te proporcionalnosti ranije nije bilo u doba Miloseviceve diktature.

Dalje, ako Bosnjak otvori neku fabriku, radnju ili kompaniju, logicno je da ce on zaposliti Bosnjake, isto to ce uciniti i Srbin sa Srbima. Medjutim, cinjenica je da u Sandzaku vecinom Bosnjaci otvaraju i grade, a Srbi koji imaju pare nece da ulazu jer misle da ih se drzava odrekla i da samim tim treba da prodaju sve sto imaju i da se sele tamo tamo gde ce biti u vecini, sto jos vise daje podstrek Bosnjacima da grade i kupuju od Srba.

To se desilo na Kosovu i na kraju je ostala manjina koja nije mogla da prezivi jer niko nije hteo da ih uposli, obzirom da su albanci uzeli sve i podelili medju sobom.

Podatak da su direktori srpske nacionalnosti smenjeni posle promene vlasti, mislim da ne treba da zacudi bilo koga. Svuda u Srbiji su smenjivani direktori posle oktobarskih promena. Samo sto u Sandzaku do tada skoro da nije bilo direktora Bosnjaka. Zasto? Zato sto je to prakticno bilo zabranjeno od strane drzave, iako Bosnjaci u Sandzaku cine vise od 80% populacije.

I jos jednom da se vratim na iseljavanje. Da li se neko zapitao koliko se Bosnjaka iselilo za vreme vladavine Milosevica? Cifra, prema podacima do kojih sam ja mogao doci, prelazi 60 000! Citajuci komentare ucesnika foruma, vrlo je jasno i zbog cega.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

14

Utorak, 27. August 2002

Ne padam u vartu ja nikada

Dobro smo svi skontali o čemu je govorio taj i još puno ranije napisanih članaka, neki manje , a neki više, u zavijenoj formi.
Sem tebe gospodine N..........,svi ukazijemo na to da razlozi nisu nikakva netrpeljivost, niti nemogućnost suživota na ovim prostorima.
Pa i sam si svestan da je ekonomski faktor najbitniji za neke odluke novopazaraca nemuslimanske nacionalnosti, prema tome treba osuditi ovaj članak kao netačan u svom pravom smislu, jer on baš potencira neku neđunacionalnu netrpeljivost, a treba ga prihvatiti kao činjenicu da se ljudi iseljavaju zbog boljeg životnog standarda u centraloj srbiji, jer tamo za male pare mogu da dobiju mnogo više nego ovde.
To je činjenica.
Mislim da su ljudi dovoljno rekli o svemu ovome , tako da se ja neću upuštati u ponavljanja, nema potrebe.
I na kraju svako ima pravo da posle određenog vremena provedenog u službi da otkaz, pa verujem da su to i ljudi iskoristili, a ja lično nepoznajem ni jednog lekara o kojima ti pričaš, svi koji sada rade privatno a ne rade u bolnici su dobar deo radnog veka kao specijalisti proveli u službi, a to nije isto kao i kada se posle specijalizacije uopšte i ne pojaviš.
Pozdrav

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

15

Srijeda, 28. August 2002

Selam alejkum dobri Boshnjaci. Ja bih samo jednu sugestiju tako poneku reko oko ovoga. Shto se tiche teme nemam shta dodati sve je recheno samo eto jedna stvar mi je zapala za oko. Musliman kao nacija ne postoji to je bilo nama nametano za vrijeme komunizma i Miloshevicha ali sada je to ispravljeno i nacija je Boshnjak a musliman je vjerska odredba. Eto toliko Allahimanet

16

Srijeda, 28. August 2002

Citirano

Orginalno od hadzied
Sem tebe gospodine N..........,svi ukazijemo na to da razlozi nisu nikakva netrpeljivost, niti nemogućnost suživota na ovim prostorima.

Da li bi mogao da citiraš deo moje poruke u kojoj sam rekao da su razlozi netrpeljivost i nemogućnost suživota.

Evo mojih reči
----------------------------------------------------
Da. Ima iseljavanja iz Pazara. ovo niko nije demantovao
Jeste povećano u poslednje vreme ali su cene nekretnina uticale na to.Sad je najbolje vreme za prodaju nekretnina. ovde smo se svi složili
Cene u Kraljevu su skočile i zbog ljudi odavde ne samo Kosovara.

ovo bih voleo da neko demantuje

Inače jedan od razloga odlaska Srba je i onaj zbog kog se doseljavaju Bošnjaci iz Priboja i Prijepolja ili iz Crne Gore Bijelog Polja i sl. Oni koji ne umeju da žive kao manjina odlaze.

Trend homogenizacije je prisutan svuda, razlog je i u iskustvima iz poslednjih ratova u BiH, Hrvatskoj i sl.
---------------------------------------------------------
Sve se ovo odnosilo na konkretan tekst koji je postovao administrator.

17

Srijeda, 28. August 2002

Citirano

Dalje, ako Bosnjak otvori neku fabriku, radnju ili kompaniju, logicno je da ce on zaposliti Bosnjake, isto to ce uciniti i Srbin sa Srbima.

Mislim da će stvari doću u normalu kad se budu pre svega zapošljavali bolji stručnjaci.To mi je logičnije.
Kapitalista pre svega treba dobrog radnika koji ume da uradi neki posao.

U Pazaru radi dosta zanatlija, građevinara iz drugih gradova u Srbiji jer su kvalitetni a imaju niže cene od domaćih.

Citirano

Podatak da su direktori srpske nacionalnosti smenjeni posle promene vlasti, mislim da ne treba da zacudi bilo koga. Svuda u Srbiji su smenjivani direktori posle oktobarskih promena. Samo sto u Sandzaku do tada skoro da nije bilo direktora Bosnjaka. Zasto? Zato sto je to prakticno bilo zabranjeno od strane drzave, iako Bosnjaci u Sandzaku cine vise od 80% populacije.

Napomenuo sam da je od nacionalne pripadnosti važnija bila partijska pripadnost.
Evo direktora u vreme Miloševića u opštinskim javnim preduzećima:
vodovod -Hamdo Ukić
čistoća-Ćeho
zavod za urbanizam-Mitko Smailbegović
Predsednik opštinskog veća-Husein Ličina

Citirano

I jos jednom da se vratim na iseljavanje. Da li se neko zapitao koliko se Bosnjaka iselilo za vreme vladavine Milosevica? Cifra, prema podacima do kojih sam ja mogao doci, prelazi 60 000! Citajuci komentare ucesnika foruma, vrlo je jasno i zbog cega.

Prema nezvaničnim rezultatima popisa (vršili su ih u opštini za svaki slučaj) u Novom Pazaru ima oko 100 000 stanovnika. 60 000 je velika brojka i verovatno se odnosi na ceo Sandžak a možda i na celu Srbiju ili Jugoslaviju, ako ti nije problem daj mi neki link do tih podataka.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

18

Srijeda, 28. August 2002

Selam alejkum dobri Boshnjaci. Ja bih samo dodao da veliki broj Srba radi kod privatnika Boshnjaka i to ima ih najvishe iz Pazara, Rashke i Kraljeva. Eto rekoh ko informaciju, mozda nekom i posluzi. Dok recimo je primjetno da kod Srba je manje izrazeno to da zaposhljavaju Boshnjake. Eto toliko. Allahimanet

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

19

Srijeda, 28. August 2002

Razjašnjenje

Pozdrav, za gospodina N dreadnouhgt-a, očito da se ja i vi nenalazimo na istim talasnim dužinama, ja sam govorio o članku kada sam rekao da smo svi skontali njegovu poruku, tako da nisam mislio na tebe.
Druga stvar, ja lično neću uzimati učešća u ovoj raspravi dalje, jer mislim da je svaki dalji komentar suvišan a ovu temu, dovoljno je pročitati sam članak.
Nemoj da uzimaš neke moje opaske kao lčno tebi upućene, jer nisam po prirodi inadžija, pa ti neću dati zadovoljstvo da sa mnom diskutuješ u nedogled.
Uz poštovanje prema vama gospodine N............, do mene toliko, što se tiče ove teme.
Pozdrav

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

20

Srijeda, 28. August 2002

Ngrugtmlkj... vidis kako ti ugadjamo sa pozdravom a tebi opet ponesto zasmeta.
Vidim navedeni su ljudi koji su za vreme Milosevica bili direktori samo bih da vam skrenem paznju na resore koje su pokrivali nasi direktori (urbanizam,vodovod, komunalno-valha ljudi imali smo jake resore tako se osecam ko da smo jugom vladali ovih desetak godina).
Nesto se ne secam da je jedan musliman bio direktor zdrastvenog centra ili glavni u sudu ili ti ne daj boze nacelnik policije a da ne govorim o vojsci koja je dosta diskutabilna imamo generala u vojsci za izvoz(mislim na muslimane).E care moj a ti se osecas ugrozeno u trenutnoj situaciji.......

Ja iznosim moje licno misljenje koje ne bih da se generalizuje mislim da ima muslimana koji razlicito razmisljaju ( primer husein licina).
Vi srbi od kad sam rodjen uvijek govorite da ste ugrozeni uvijek bi vi da komandujete i da ne radite i da ste najbolje placeni. Po meni drzava je u vasim rukama imate mogucnosti da radite sta hocete pa izvolite izvucite drzavu iz haosa pokrenite fabrike nek se narod pozaposljava i u drzavnim i u privatnim firmama.Pa da zivimo lahko i sretno pa sve ovo i da uspete opet ce te nac nesto sto ce vam smetat i bicete ugrozeni.

Ne bih volio da me moj dobri sugradjanin shvati licno ja sam dao osvrt na celu srbiju a nazalos i on je pripadnik te celine. Ali kad bi bila neka mogucnost da moj sugradjanin predje crtu i stane na nasu stranu (mislim da prihvati nasu veroispevest i da zivi kao jedan pravi pazarac) onda bih ga pitao za ugrozenost jel malo ili je mnogo ugrozen.

Vidite ja ne volim duge tekstove jer odvracaju paznju uvijek sam se trudio da budem precizan i jasan u mom misljenju.Nadam se da sam i ovog puta bio jasan
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Social bookmarks