Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Bosnjaci

Početnik

(10)

• »Bosnjaci« je autor ove teme

Datum registracije: 02.09.2008

• Poruku poslati

1

Utorak, 02. Septembar 2008

Srpski terorizam nad Bosnjacima Sandzaka

Postovani Otvoreni Forum Novog Pazara

Zamolila bi vas ako mozete da rijec ili dvije napisete na vasoj stranici i o svjedocenju Bosnjaka Sandzaka, koji su tijekom rata u BiH - a i poslije - prolazili kroz torturu Srbijanskih snaga. Za reference mozete koristiti knjigu "Svjedocenja iz Sandzaka," autor Semiha Kacar, koja je publicirana od strane Sandzackog Odbora za Zastitu Ljudskih Prava i Sloboda.

Knjigu i svjedocanstva zrtava Srpskog terorizma u Sandzaku mozete procitati u cjelosti na:
http://bosnjaci-sandzaka.blogspot.com/ Bila bi vam jako zahvalna.

Sve najbolje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 02. Septembar 2008

Knjiga je u cijelosti vec objavljena na OFNP-u jos pre vise od 5 godina:

http://forum.novipazar.org/thread.php?th…=795&boardid=12

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ivkee

Početnik

(10)

Datum registracije: 15.09.2008

• Poruku poslati

3

Utorak, 16. Septembar 2008

ONI ŠTO HOĆE DA ŠTO PRE ZABORAVE - SPREMNI SU DA PONOVE - filosof Sant

Немац Вили Брант се за време рата борио против Немачког нацизма, а после рата је отишао у Варшаву и у име Немачког народа клекнуо пред спомеником мученицима које су немачки нацисти побили.
Кад већ помињеш тортуру и злочине треба да говориш о свим злочинима јер без тога нема помирења. Не мој само очекивати да ти неко говори о злочинима почињеним над само једном заједницом.Ово што се деша у НАШЕМ (ТВОМ И МОМ ) народу није почело пре двадесет година.
Ја знам и за раније злочине почињене од стране четничког покрета над Муслиманским становништвоми (Фоча, Горажде ..)и гнушам се због тога, али сумњам да ти знаш за злочине усташких муслимана, да ниси чула за Коритску јаму, Кобиљу Главу, за Гацко, Придвориоцу, Јасеновац, Шиповицу ..., десио се злочин у Сребреници, али се десио и у Кравицама., набрајању злочина и једних и других никада краја. НЕ ДАЈ БОЖЕ ДА СЕ ИКАДА ПОНОВЕ!!!
Покушај да сазнаш (читај мало више ), читај и једне и друге и треће, па ми јавни ко је и када начинио први злочин? Да би се мирили и праштали не треба заборављати. Свак пред својом јамом треба да клечи!
У нацистичком логору Дахау данас су истакнуте само две поруке и то Хајнеова- Кад почну да спаљују књиге- одмах иза тога почеће да спаљују људе., и друга је Сантајане- ОНИ ШТО ХОЋЕ ДА ШТО ПРЕ ЗАБОРАВЕ- СПРЕМНИ СУ ДА ПОНОВЕ.

Велики поздрав од КОМШИЈЕ

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

4

Jeste ali ipak je zlocin u Srebrenici najveci zlocin posle drugog svetskog rata. A nije mi jasno kako mozes optuzivati muslimane za Jasenovac?
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

5

cuj ustashki muslimani?
obrazlozi,uputi?

ivkee

Početnik

(10)

Datum registracije: 15.09.2008

• Poruku poslati

6

Srijeda, 17. Septembar 2008

ONI ŠTO HOĆE DA ŠTO PRE ZABORAVE - SPREMNI SU DA PONOVE - filosof Sant

Сваки злочин је велики, свака не дужно пала глава је НАЈВЕЋИ ЗЛОЧИН.
Јахја питаш каква је одговорност Муслимана у Јасеновцу. Симке пита, чуди се за усташе-Муслимане.
Више од три стотине гатачких Муслимана је септембра 1941 отишло у злогласну Херенчића бојну у Мостару и поред осталог, учествовало масакру Срба чак код Јајца, у Босни, Шипову и Језерима.
Вођа шуцкора у Босни био је Адемага Мешић, у Херцеговини Мујага Комадина и Никола Преко. У самом Гацку био је Садик Крвавац (пошто је погинуо од Црногораца на Троглаву ) заменио га је злогласни Ариф Тановић-Ибавновић.
Борач, Грачаница и Кула Фазлагића спадају у најзлогласнија усташка гнезда, не само у Херцеговини већ и у читавој Павелићевој творевини. Главни, а често и искључиви егзекутори злочина биле су усташе-муслиманске вероисповести. Не муслиманске народности, јер су се кољачи тада представљали као ЦВЕТ ХРВАТА, или као ХРВАТИ-МУСЛИМАНИ.

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

7

Citirano

Orginalno od Bosnjaci

Knjigu i svjedocanstva zrtava Srpskog terorizma u Sandzaku mozete procitati u cjelosti na:
http://bosnjaci-sandzaka.blogspot.com/ Bila bi vam jako zahvalna.

Sve najbolje.

Jako sam ti zahvalan na uputi za ovaj blog danas sam ga dugo čitao - i planiram ga skroz pročitati. Čuo sam za ovu knjigu ali nisam je nikada uspio naći. Zanimalo me da čitam o tome, ja sam znao i bez da mi to itko kaže da je Bošnjacima Sandžaka bilo teško živjeti na Sandžaku za vrijeme rata u BIH ali da je sve bilo ovako kako sam danas čitao nisam mogao ni da zamislim. Nemam riječi zaista.
Na vatru odgovori vatrom !

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

• Poruku poslati

8

to je samo kap u moru,ti ljudi su onesposobljeni za normalan zhivot,sto u zdravstveno-fizickom,sto u zdravstveno-psihickom smislu,ne racunam pretrpljen dushevni bol,vec ozbiljne zdravstvene probleme,od kojih su dvojica umrla u zatvoru...u Sandzaku mozda nije bilo vatrenih okrshaja,i hvala Allahu shto nije,ali bilo je pritisaka sa svih strana,podmetanja,ucena,sto je opet gore mozda i od otvorenog sukoba...

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

9

Teško je reći šta je gorre zaista. Zanima me jedna stvar - ja sam ovaj blog danas čitao napriskak onako al ću sjesti od sutra da ga pročitam u cjelosti. Ima li u knjizi navedeno brojem koliko je bošnjaka napustilo sandžak u tom periodu ??
Na vatru odgovori vatrom !

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

• Poruku poslati

10

ne verujem da u toj knjizi stoji taj podatak...
potrazi negde drugde na netu,ako ne na netu,onda kad dodjes u NP,ima finih knjiga na tu temu :)

emchoz

Početnik

(10)

• »emchoz« je muško

Datum registracije: 23.11.2008

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 23. Novembar 2008

Bošnjaci su do ovog rata lutali i išli sa vojskama za koje su mislili da će im najmanje zla učiniti! Reci mi Ivke gdje si čuo Bošnjaka da se poziva na te pripadnike koji jesu bili u ustaškim redovima?? Mi smo raskrstili sa tim dok ste vi izjednačili četnike i partizane, legitimisali ste hrvatima pravo da ustaše izjednače sa partizanima isto! Vi ste ti koji su se osilili i koji su pravili SISTEMSKE ZLOČINE u Hagu okarakterisane kao GENOCID što nije slučaj bio sa bošnjačke strane!
U Bijelom Polju su mi Srbi ubili pradjeda, u Herceg Novom očevog amidžu, u Bijelom Polju ranili djeda srećom nije poginuo, dvojicu amidža su 1992 na samom početku ZAKLALI četnici i nismo im našli nikada kosti. Svi redom civili!
Ja sam bio klinac u to vrijeme, živio sam u Srbiji i radovao sam se pobjedi Partizana od 3:1 nad Zvezdom u kupu! Imao sam nadimke poput Turčin, Mudžahedin, Alija, Muslić, Balija i u igri sam bio Vuk Branković ili Car Murat kako bi me neki Obilić mogao ubiti, slušao sam kako bi me Arkanovi tigrovi priklali, kako treba da odem u Tursku i redovno prolazio kroz provjere dal sam osunećen.
U meni se može prepoznati gotovo svaki Sandžaklija. Vašom nebeskom retorikom lažite sebe mi smo je itekako dobro osjetili i daće Bog sa ovim ratom jednom za svagda naučili.

12

Nedjelja, 23. Novembar 2008

procentualna zastupljnost Bošnjaka u BiH (procjena)

Dok je procenat Bošnjaka usljed priliva izbjeglica ali u nekoj mjeri i iseljavanja nebošnjaka porastao u odnosu na 1991. u područijima šireg regiona Sarajeva, Tuzle...
daleko drastičniji je pad procenta u Podrinju npr, gdje su Bošnjaci prije rata činili uglavnom apsolutnu većinu...

Bratunac, Foča, Rogatica, Višegrad, Zvornik, ...
su jedne od mnogih prijeratnih BH opština sa apsolutnom bošnjačkom većinom (apsolutna većina znači preko 50%), u kojima je trenutno procenat Bošnjaka jednoscifren!!

U opštinama u kojima Bošnjaci nisu prije rata predstavljali apsolutnu većinu (npr Banja Luka...) isto je primjetan drastični pad procentualne zastupljenosti Bošnjaka...

GENOCID JE OČIGLEDAN..

S druge strane podaci o porušenim objektima, vjerskog karaktera isto tako svjedoče da je rat u BiH zaista bio krvav, ali da su Bošnjaci ipak nemjerljivo više stradali...
...

TRENUTNO ću priložiti samo jednu sliku, ali dokaza i podataka zaista ima puno više... a koja se tiče urbicida

Jasmin

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

13

Petak, 28. Novembar 2008

prvi put,makar i u proceni da vidim kako stvari stoje u procentima
carMurat slozices se samnom da je jedino resenje natalitet.
praksa u pazaru je pokazala da ako imas natalitet imas i predispoziciju za kakvu takvu ekonomiju,i samim tim novca da kupujes zemlju,a tim i teritorijalno sirenje.
od necega se mora poceti.
ona sanja da sam oprao ruke,da sam obrijan da sam lep..toplo je na jastuku..u polusnu.mirise na dorucak.prijatan glas iz druge sobe javlja:kazu IDEMO

• »Tinderstick« je muško

Datum registracije: 09.01.2009

• Poruku poslati

14

Petak, 09. Januar 2009

Pa tesko se moze reci "srpski" terorizam nad... Evo i zasto meni se licno gade te stvari koje su se desavale i saosecam se sa nevinim ljudima koji su stradali od ovih krvnika. Sa druge strane daleko je od toga da je neko od mojih predaka daljih ili blizih, od mojih komsija i prijatelja ucestvovao u tome. Naime to je ucinila manja grupa Srba koja je u odredjenom trenutku dobila nekontrolisanu moc da cini zlocine, kao sto se desilo i kasnije. Ali to generalizacije "srpski" tesko mogu da prodju jer vecina u tome nije ucestvovala, a mogu ti reci da je moj utisak da vecina i ne podrzava. Imas ti ove Srbe koji guslaju iskljucivo o zlocinima nad "Srbima" od strane drugih kolektivno i generalizovano i imas one koji naricu iskljucivo o zlocinima Srba, generalizovano i kolektivno, nad ne Srbima. A to se zove igranje politike zrtve. A istina je da su vecina Bosnjaka i Srba samo obicni ljudi koji zele radost u svom zivotu, koji zele dobro sebi i drugima, a pre svega svojoj deci. Ovo sve ostalo sluzi kao gorivo da bi se slicni zlocini pocinili u buducnosti.

Ovo sto sam napisao iznad nikako ne znaci da o zlocinima ne treba govoriti, i ne treba raspravljati. Daleko od toga, potrebno je ovo svuda isticati, ali jedino sto treba to ciniti na jedan objektivan (sto je ovde ispunjeno jer ne sumnjam da su se ovi zlocini desili) i manje ostrascen nacin. Ljudi treba da shvate da ne postoje zli sistemi i zli narodi, vec samo zli ljudi u njima a dobri ljudi treba da nadju nacina da se sa time izbore. Koliko mogu na zalost da vidim dobri ljudi medju Srbima ne uspevaju to da ucine, a ne vidim ni da su drugi daleko dogurali.

gothiacup

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.07.2008

• Poruku poslati

15

Petak, 09. Januar 2009

tinder, tvoje misljenje verovatno oslikava jednog obrazovanog Srbina, i iako se ne moze na osnovu jednog misljenja generalizovati, hajde da uzmemo da predstavlja misljenje SVIH obrazovanih srba, iako znamo da to nije tako. e sad, sta sa vecinom? dobro znas da je srbija seljacka zemlja, i sacinjavaju je mahom neobrazovani ljudi. jesi li bio u vojsci? kakav je sastav ljudi tamo? mislim da se tamo da videti presek srbije i njenog stila zivljenja uopste. srbija nije bg. u vojsci ni staresine nisu demokrate, a da ti ne pricam za vojnike. srbin je junak samo u grupi, a vojska je najveca rulja. svaki srpski vojnik ima pun telefon cetnickih i anti bosnjackih pesama. iako se radi o klincima koji nisu ni rasli u vreme stradanja, oseca se opsta zadojenost i mrznja prema bosnjacima. meni je drago sto ima pojedinaca koji znaju da razmisljaju, ali to nije srbija. ono sto vidis u vojsci, E TO JE SRBIJA! ne kaze se dzaba 'rado ide srbin u vojnike'. znas i sam da se svaki srbin ponosi vojskom. u vojsci mahom se odricu srba koji nece vojsku da sluze. to je vasa propaganda, kojom sami sebe unistavate. vojska odise mrznjom, iako prikrivenom, jer svaki je srbin vojnik seljo kukavica kad mu nema grupe iza koje se krije. srbija je zemlja vojnika, tj seljaka i divljaka. zao mi je al to je istina.

• »Tinderstick« je muško

• Poruku poslati

16

Petak, 09. Januar 2009

Srbija, kao i Balkan uopste je uistinu region, slabo obrazovanih. U tome i jeste problem u tom nedostatku funkcionalnog i gradjanskog obrazovanja i tolerancije koje bi vremenom izgradilo jednu kulturu u kojoj bi se postovale razlicitosti i iz kojeg bi se izbacile istorijski steropi i osnove za nove podele. To nikako ne znaci proturati "plemenite" lazi vec samo izbaciti propagandu a otvorena pitanja izbalansirati razlicitim pogledima na stvar. Sa druge strane ovo sto ti pricas nije odlika iskljucivo Srba i Srbije, odlika je svih u ovom regionu. Siguran sam da se Srbin u predominantno Bosnjackoj vojsci ne bi prijatno osecao (ovde ne mislim nuzno na Bosnjake iz Sandzaka, jer one ljude koje ja znam a nije ih malo oni gotovo i nisu nacionalno ostrasceni). A sto se tice toga da rado Srbin ide u vojnike i to izlazi iz mode, deca su poludela za "civilnim" sluzenjem.
Ono sto hocu da kazem je da su ovde mrznja i steretipovi dvosmerni proces. Ali zato mi mladje generacije imamo odlicnu priliku da sa svojim sugradjanima Madjarske, Hrvastke, Bosnjacke i drugih nacionalnosti izgradimo malo drugaciju sredinu i to je zaista istorijska prilika. Jer ipak u samoj Srbiji mislim da oziljci nisu toliko duboki da razum tolerancija i vrednosti koje su u sustini nasih etickih sistema ne bi mogle da nadvladaju. Jer ja sam siguran da Islam ne kaze mrzi Srbina i vrati zub za zub. Ni Pravoslavlje to ne kaze ali problem je sto mnogi ljudi religiju i kulturne zloupotrebljavaju da bi pravili razlike, jer jedino u takvoj situaciji mogu da izvuku nesto za sebe. Ali zato svi treba da pokazu odgovornost a vecinski narod najvecu. To ne znaci da se bilo ko odrekne svog identiteta vec da samo stvorimo sredinu gde ce se svako osecati onako kao i treba da se oseca u svojoj kuci. U takvoj hipotetickoj situaciji Bosnjaci iz Sandzaka bi mogli da odigraju ulogu mosta "izmedju svetova", jer uspesno integrisu i svoje Islamsko i svoje Evropsko nasledje, a ipak nisu duboko optereceni mrznjom i podelama sa sugradjanima (barem vecina ljudi koje ja poznajem), kao npr. Bosnjaci iz BiH, sto je i razmljivo.

Kerber

Učenik

(13)

• »Kerber« je muško

Datum registracije: 25.07.2005

• Poruku poslati

17

Petak, 09. Januar 2009

Ima jedan prob ...

Srbija , mahom neobrazovani ljudi. Nego, sjednu skupa oni najobrazovaniji pa umjesto da vele i pišu dobro , oni nacrtaju plan neke imaginarne države i pomoću socio-psiholoških trikova navedu narod da se bori za istu.
Ovde mislim na uticaj SANU i SPC.

Istina je da ne treba generalizovati zlocine , i da treba objektivno razmotriti činjenice . Ali kojim god "objektivom " razmotrili vidimo plan , koga nazvase HEGEMONISTICKI PLAN - VELIKA SRBIJA.

Neka ga to sad , više je svima jasno ...

Podrzavam mišljenje da se podmladak treba vaspitati u građanskom duhu , i što više se obrazovati da bi se postavio na zdrave osnove. A od religija treba uzimati samo ono fundamentalno pa ga procijediti kroz racio.

Sellam , za mir molim O, Gospodaru !
My soul is painted like the wings of butterflies

• »Tinderstick« je muško

• Poruku poslati

18

Petak, 09. Januar 2009

Kada sam pricao o obrazovanju, nisam pricao o faktuelnom vec o funkcionalnom i gradjanskom obrazovanju. Ja znam neke od tih koje i pominjes i iako imaju faktuelno obrazovanje, sustinsko njima fali.

Nego sto se tice Velike Srbije bilo je i toga i to podosta ali ti kao da nisi ziveo u Srbiji u to vreme. Ono cega se ja secam je da je bila ovde i druga Srbija, koja je prebijana na mostovima koja je gazena tenkovima, koja je bezala po inostranstvu. A oni su samo mastali o normalnom zivotu. Drugo propaganda je isla na vise nivoa ako se secas. Pa su tako za jedne branili Jugoslaviju, za druge su branili Srbe u Jugoslaviji a za trece su pravili veliku Srbiju, a cetvrti ih nikada nisu hteli. A bilo je i onih drugih koji ih kao nisu hteli ali su svojim neglasanjem ucinili da oni traju da bi ti koji nisu glasali mogli da ostvare svoje nacionalisticke ciljeve.

Svesti citavu tu pricu na Veliku Srbiju, i za to okriviti sve Srbe malo je previse. Isuvise je to linearno. Pa cak i iz istorijske perspektive. Jer da je Srbija htela Veliku Srbiju, ta prica je mogla da bude zavrsena 1915 u Londonu i onda Grcki metod i gotovo. Ali vidis i tu je bilo manje ili vise plemenitih ljudi koji nisu dozvolili da se tako nesto desi. Cak i ako pogledas u istorju. Tako da stvari ipak imaju malo vise boja od crne i bele. Za to i te teme moraju da se otvore da bi svi izneli svoje argumente.

A sto se tice obrazovanja tu smo se slozili, a religija je u sustini dobra ako se ne zloupotrebljava.

gothiacup

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.07.2008

• Poruku poslati

19

Subota, 10. Januar 2009

naravno da u srbiji ima i razumnih i obrazovanih ljudi, a meni je drago mi je da je jedan od takvih dosao na forum da se ukljuci u diskusiju bez pokusaja niske provokacije. obicno ljudi dolaze upravo sa tim ciljem, da provociraju. svidja mi se kako razmisljas kao i nacin na koji to predstavljas, no moram izneti neslaganje opet sa onim o vojsci. prvo zato sto bosna kad govorimo o bosnjackoj vojsci nema sluzenje vojnog roka a srbija kad govorimo o srpskoj vojsci ima. dakle u vojsci su vojnici profesionalni, a u srbiji su to mahom napaljeni klinci, seljaci i neki neobrazovani ugovorci. drugo, bosnjaci u vojsci mahom su stava vodece politike u bosni, i podrzavaju je, dok su vojnici u srbiji mahom antidemokrate tj ne podrzavaju vlast svoje drzave. i trece i NAJVAZNIJE, nije pravo relativizirati procetnicko tj antibosnjacko raspolozenje u srpskoj vojsci navodnom antisrpskom atmosferom u bosnjackoj vojsci. ne samo zato sto je to zasnovano na pretpostavci, vec sto se ne moze izjednaciti osecaj ljudi koji su napadnuti sa osecajem ljudi koji su ih napali! bosnjackim vojnicima danasnjim je ubijan narod od strane spskih vojnika tadasnjih, a ovim srpskim danasnjim niko ne fali osim ako nije otisao da ratuje tj napadne u drugoj zemlji te ne znam otkud moze da se usporedjuje njihovo stanje sa stanjem bosnjackih vojnika. pretpostavka da u bosnjackoj vojsci ne vole srbe moze biti tacna, jer ima osnova, ali ne opravdava zestoko cetnicko i antibosnjacko raspolozenje u srpskoj vojsci i to medju napaljenom decom sa sela koja tako u masi deluje jako zedna krvi.

u duhu napisanog, nema smisla relativizirati ni pocinjene zlocine agresora i onog koji se brani. posebno agresor nema pravo na to. bar ne moze se pozivati na to kad se govori o zlocinima njegovog naroda. zasebno mozda, ali u istom kontextu i sa ciljem relativizacije nikako. nije primereno ni pravedno.

sa svim ostalim se manje vise slazem, ili bar nemam sta da zamerim, ni dodam ni oduzmem. pretpostavljam ni ostali, pa zato i cute. ja sam naveo taj detalj sa kojim se ne slazem, al ponavljam da mi je drago sto je dosao neko kulturan da uljudno diskutuje.

• »Tinderstick« je muško

• Poruku poslati

20

Nedjelja, 11. Januar 2009

Ne znam kako si dosao do relativizacije zlocina to nikako ne bih uradio. U tom smislu ne bih relativizovao ni zlocine pocinjene nad pre svega 38.000 ubijenih mahom Bosnjackih civila (ovde ulazi i neki broj Hrvata) u ratu u Bosni ali ni nad 16.000 ubijenih srpskih civila, po podacima demografskog odeljenja Haskog tribunala (http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1291965/posts). Ne moze se to opravdati time eto bio je rat bilo je zlocina. Narocito ne genocid. Medjutim takodje uvek treba imati u vidu da niko nije bio imun od zlocina i to ne govorim u generalnom smislu, vec da u smislu toga da je u svakoj vojsci postoji vise pojedinaca i grupa verovatno i mocnih i uticajnih (to ide do najvisih drzavnih rukovodilaca) koje su spremne da pocine zlocine bez treptaja. No ipak to nam ne moze dati za pravo da takve stvari generalizujemo na citav jedan narod ili njegovu vecinu. Narocito ne na one ljude koji su ni krivi ni duzni uvuceni u rat koji nisu zeleli a takvih je bilo na obe strane a ja verujem da je takva bila vecina. Prosto obican covek je bio izmanipulisan i uplasen.

Sto se dela oko rata u Bosni to je deo sa kojim cu se tek samo delimicno sloziti. Jer necu ti dati za pravo da je osnovni uzrok rata u Bosni nekakva agresija sto mogu da procitam izmedju redova. Po meni osnovni uzrok rata je patoloska mrznja izmedju Srba u Bosni, Hrvata u Bosni i Bosnjaka u Bosni i nesposobnost njihovih rukovodstava da smire situaciju i nadju kompromis, vec ludacka odlucnost da gradjane vode u pakao. Da je Karadzic imao plan da etnicki ocisti Bosnu u to ne sumnjam, kao sto ne sumnjam u to da mu je Milosevic pomogao vojno i organizaciono u njegovim pohodima. Ali ipak primarni uzrok rata u Bosni je interne prirode pa tek onda eksterne.

Ja i dan danas osecam ogromnu razliku izmedju Srba iz Srbije, narocito iz Vojvodine, Centralne i Zapadne Srbije sa jedne strane i Srba iz Bosne pa cak uz rizik i da uvredim nekoga na ovom forumu recicu i Srba iz Sandzaka. Mislim ovi potonji su mnogo veci nacionalisti narocito u onom smislu da se taj nacionalizam ogleda u mrznji svojih komsija i sugradjana koji su drugaciji. Naravno posto nisam pristalica generalizacija ovo samo govorim uproseceno tj. u procentima. Kao sto uvek govorim proces je obostrani tako i ta mrznja se oseca na zalost danas u BiH u vazduhu. Bez uvrede ja ne vidim da ce se Bosna iz tog crnog i magicnog kruga izvuci uskoro, ja vam zelim sve najbolje ali kad razgovaram sa obicinim svetom vidim samo koliko je to sve duboko, gotovo patoloski. Ljudi ne gledaju ljude kao ljude, vec se prvo gledaju po tome kome pripadaju sto je strasno. Ima na srecu izuzetaka ali kriticna masa nije dovoljna.

Zbog toga ja zelim da stupim u diajlog sa svojim sugradjanima, Bosnjacima koji zive u Srbiji, jer zaista verujem da mi imamo snage to da prevazidjemo. Ja sam siguran u to. Jer i u takvoj Srbiji, kakva god da je ima pozitivnih primera, koji mogu da budu vodilja ne samo Srbiji vec i mnogima drugima. Zadji u svako Vojvodjansko selo gde ne zive dodjosi (naseljeni posle drugog svetskog rata) pa da vidis kako i Srbi i Hrvati i Madjari zajedno slave i katolicki i pravoslavni Bozic, kako idu jedni drugima u crkve i kako se slazu. I to je Srbija i to jedan dobar njen deo. U tom smislu ja i msilim da mi u Srbiji mozemo da izgradimo takav odnos i sa Bosnjacima, jer ja imam duboko postovanje prema njima i imam dosta istomisljenika. Pustite to vi sto vidite blizu preselite se u Beograd, Novi Sad ili neko drugo mesto severnije pa mi onda recite kakva su vam iskustva. Ono sto hociu da kazem da je ta slika srpske vojske takodje generalizacija zbog jednog broja nacionalistickih i bolesnoumnih staresina koje ste iskusili. I kroz prizmu njih se sada gleda ceo jedan narod sto je pogresno. Takodje namera mi ni najmanje nije bila da to antibosnjastvo relativizujem bilo cim, vec samo da kazem da kada je u pitanju mrznja to nije jednacina sa jednom nepoznatom cije su resenje Srbi. Na zalost na prostorima bivse Jugoslavije je previse mrznje medju svim narodima ali moja poruka je da mi u Srbiji zaista imamo priliku da tu knjigu jednom za svagda zatvorimo na pravi nacin. Ne tako sto cemo kao sto su komunisti cinili gurati stvari pod tepih vec sto cemo otvoriti jedan civilizovan dijalog posle kojeg cemo proslost ostaviti u proslosti a buducnost izgraditi tako da svako moze doprinositi izgradnji ovog drustva, kojem ce na kraju u svoj punoci i pripadati, bez obzira na poreklo, veru i naciju.

Social bookmarks