Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

21

Četvrtak, 06. Maj 2004

Kod mene?
Nesto vredno pomena nema...
Samo to da sam juce kupio odelo za maturu... :O
Blizi se kraj skolske godine i tako to...uci se...
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

22

Četvrtak, 06. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Utopljena u Casi
U Niedersachsenu (D) izglasan zakon o zabrani mahrame za prosvjetne radnike, niko se nije oglasio povodom ovog zakona, osim jedne male organizacije, ali i to je tanko....

Ovo je na zalost istina... oglasavali se mi, ali nas niti ko cuje niti sta pita , nama samo zabranjuju ;( ...
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

23

Ponedjeljak, 10. Maj 2004

Dobra stara Jevropa

Citirano

Orginalno od Dinna_
Dakle 24.4.2004 ce se u Pragu odrazati prvenstvo svijetu u hokeju. Sigurno se pitate, zasto bas u ovaj maloj zemlji? Bice dovoljno ako pomenem da hokejasi vec dobili 3 zlatne medajle i da je ovaj sport veoma aktualan u ovaj zemlji. Sve bi to bilo uredu. Upravo zbog ovog prvenstva je napravljena nova hala. Pogledajte!

Povrsina : 35 000 m²
Kapacita: 18 000 gledaoca
Parking : 280 mesta

Cao Dinna i ostali,

bas si ovim prilogom mi napravila lijep slagvort (najavu) za moj prilog...

Prvensto svijeta je zavrseno juce, u finalu su igrali Svedska i Kanada. Rezultat, glatkih 5:3 za Kanadu iako su Svedi imali prednost od 3 naspram 1 i time potvrdila olimpijsko zlato sa proslih OI...

Sad, ja kuzim da se u ex-Yu hokej ne prati kao ostali ekipni sportovi i da mi neko ne bih prisio zakrpu da postadoh 100% Kanadjanin jer je Kanada = Hokej dodajem da sam kao osnovac bio redovni posjetilac Olimpijske Dvorane Zetre i sa mojim jaranom Zlajom bodrio HK Bosnu (kad bi me redar pustio da gledam). Mnogo toga se u hokeju promijenilo, postao je zesci, muski, sport sa puno kontakta i usudjujem se reci da moji sadasnji sugradjani dozive transformaciju iz Dr Jekyll u Mr Hyde samo kad je na programu NHL liga...

I to je povod mog javljanja, nacionalno protivu gradskog.
Dok je gorespomenuta tekma (vrlo zanimljiva) bila u trecoj trecini (zavrsnoj) u San Jose-u su se sastali SJ Sharks protiv Calgary Flames-a (jedinog predstavnika Kanade) u finalu zapadne konferencije NHL (National Hockey League).
I gle cuda, vecina raje su prebacili kanale na duel Flames-a i Sharks-a jer sta je to sad pa to svjetsko prvenstvo? U novinama ista prica - Flames-i preko cijele strane (jer dobise u produzetku) a spomen o tituli svjetskog prvaka negjde pri dnu, tek da se spomene...Meni je ovo skroz cudno.Alo, prvak svijeta...

Ne ide ni u prilog sto su Flames-i zaista "underdog" (autsajderi) i sto je uspjeh njihov sam dolazak do finala. Ako pitate prosjecnog Kanadjanina on ce vam reci da je ono sto se racuna olimpijske igre i svjetski kup a ovo ostalo je boranije...Ima li jos tko slicna iskustva u drugim krajevima svijeta?

Dodacu ovdje da je Kalgari ovih dana tesko prepoznati. Nakon svake pobjede grad se pretvara u ludnicu od slavlja (potpuno atipicno za mirni kaubojski naftni grad) i gledacu da vam ovo potkrijepim slikama ukoliko se domognu finala- finala (a ima sansi)...

Za kraj cu reci

Go Flames Go...

[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

24

Utorak, 11. Maj 2004

Eto.. Kupio kartu juce.. Pa u subotu ako Bog da put pod noge (mozel to da se kaze kad se ide avionom :D)... Dobro dosao bi mi onaj aerodrom na pester da ima da mogu da sletim tamo :)
mogu ja da se potpisem i bolje...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

25

Utorak, 11. Maj 2004

toliko nasih muslimana u nemackoj a niko ni "a" da kaze.bar protestno pismo nekom da nazvrlja.jok vala pink mi imamo svi neka preca posla...zalosno..mic po mic zabranice oni ko u francuskoj ali koga je to briga..
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

26

Subota, 15. Maj 2004

Poceo Kan

Poceo je kanski festival, sinoc je prikazan premijerno film od Emira Kusturice "Zivot je cudo"
Presednik zirija je Quentin Tarantino, inace Emirov film vazi za jednog od favorita. Autor je sinoc, a i danas dao vise intervijua na ovdasnim telivizijama i novinama.
Evo ja se potrudih da prevedem par redaka iz jednog intervijua sto procita juce.

Kaze srpski reditelj (tako ga ovde zovu "srpski") prestavlja svoj novi film Zivot je cudo, posle dve osvojene zlatne palme, za Otac na sluzbenom putu (1985) i Undergraund (1995).
evo par pitanja i njegofih odgovora:

U cemu je rat promenio vas zivot ?
Principalna promena je to sto sam napustio grad u kome sam odrastao (Sarajevo). Zbog razlicitih idologija preko kojih se nije moglo preci.Ako niste uz vecinu, onda vas fino proglase neprijateljem.

Kakvo je danas vase misljenje o ratu?
Isto kao i pre. Mislim da je nemoguce bilo najbolje. Nemoguce je bilo da Bosanci i Makendonci ne udju nikad u rat sa Srbima. Oni su optuzili Srbe kao krivce, sto je u jednu ruku i istina, ali ne i apsolutna. I posle se dogodila jedna lancana reakcija. Mislim takodje, da na neki nacin, internacionalna reakcija je dodala ulje na vatru vise nego sto je zaustavila rat.

Fudbal ima bitnu mesto u vasem filmu. To je isti faktor koji je izazvao rat...
Rat u jugoslaviiji je poceo utakmicom izmedju Crvene zvezde iz Beograda i Dinama iz Zagreba, 1990, Zvonimir Boban, jedan od velikih heroja hrvackog fudbala, je skocio nogom na na jednog oficira policije zato sto je on bio Srbin. U susret jednoj katastrofi i fudbal prestaje da bude igra. To se dogodilo u Jugoslaviji
malo za promenu

27

Subota, 15. Maj 2004

Evo ja u Bangkoku, na aerodromu sam pa rekoh da vas pozdravim.. na putu kuci.. a svratih na forum :)

Dopuna: Moram da kazem da me ubi ova 'spikerka' na aerodromu koja daje obavjestenja.. Ono "Attention please' uvijek ide prvo na tai jeziku (domacem) a vrlo ruzno zvuci.. Pogotovu kad ga ponavljaju svaki minut (jer stalno nekakva obavestenja imaju.. ).. Procaaa.. Procaaaa (usi mi iscijepa.. )..

'Hot spot rulez :)

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

28

Srijeda, 19. Maj 2004

Smijeshno, zalosno ili shta li vech, Schröder, njemachki kanzelar je dobio shamar od nezaposlenog nastavnika. Nastavnik je dobio svoju satisfakciju i tubu za nanoshenje tjelesnih povrijeda.

Raab maloprije, komentarishuchi taj incident, obracha se prijekorno nastavniku ruzechi ga zbog njegove nezahvalnosti i pored toga shto mu je kanzelar dao toliko slobodnog vremena.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002

• Poruku poslati

29

Četvrtak, 20. Maj 2004

POZAR

Juce posle podne dodjem ja s puta,
kaaad gori neka zgrada u mojoj ulici!!
Ja se malo pobolje poprimaknem :D kad ono moja zgrada,
ja htedoh jos da se primaknem jos bolje da vidim sta, kako,al me policija nedade o|
Ja pitah policajca
da nije mozda....
A on veli:
"nije na prvom spratu vec u potkrovlju"
Te ti ja tu malo odahnu.
Dva tri sata smo morali da budemo izvan kuce, Zbog mogucnosti trovanja.
o|
[SIZE=3]
A HEAD
[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

30

Četvrtak, 20. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Pa hmmm, podugacak je spisak onoga sto ima kod mene. Ima dva pakla cigara Monte Karlo Kaluchi, mobilni Nokia 3330, najnoviji ovaj, notes jedan u dzepu i licna karta, poneki papitic takodjer u dzepovima od jakne od Bog zna otkad i Bog zna sta tu pise, ja ni ja vise neznam.

Ali vjerujte mi ova je tema siroko polje, jer zavisno od mjesta u kojem se covjek nalazi, on moze da navede razne stvari koje se nalaze kod njega. Sve zavisi kako shvati ovo KOD. :):):)

Trenutno, kod mene je, Laptop TravelMate 508T Acerof i to dva komada, jedan moj, a jedan kolezin, naravno radni sto, kolege i njihovi radni stolovi, hmmmm kontam se da krenem da pricam o sadrzaju fijoka, ali neka necu.:):):)

Ma svasta ima kod mene. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

hesen

Početnik

(10)

• »hesen« je muško

Datum registracije: 20.05.2004

• Poruku poslati

31

Četvrtak, 20. Maj 2004

Sandzakom Intelektualnom krugu u Novi Pazar

,

Postovana gospodo,

Mnogo je ozbiljnih razloga zbog koih vam se javljamo iz diaspore.Ovo je prvo
pismo u kome vas zelimo upoznati sa problematikom vezanom za status nas Bosnjaka iz SAndzaka u Nemackoj.
U Nemackoj zivi oko 50 hiljada Sandzaklija, razlicitog migracionog statusa:
Od onih sa stalnim dozvolama boravka i rada do izbjeglica i koji pokusavaju
Ostvarit duzi boravak u Nemackoj
Najprije zelimo da vas upoznamo kako nas Bosnjake ovdje u Nemackoj ne
priznaju kao pripadnike nacionalne manjine iz Srbije, jer nas svrstavaju u
ustavni narod koji ima svoju drzavu i sva nacionalna prava. Kako u stvarnosti
nije tako, to nam prestavlja veliki problem posebno u vezi regulisanja boravka
i duzeg ostanka u Nemackoj.
Sve druge narode koji imaju status manjina nemacke vlasti ne izgone ili ih
veoma povoljno stimulisu ako se dobrovoljno prijave da se vrate u svoju zemlju,
pa se prema njima ne primenjuje ista mera kao prema nama.
Za nas status u dijaspori niko iz Sandzaka nije brinuo, kao za svoje brinu
svi drugi.Ovamo su medutim ,dolazile mnoge delegacije i pojedinci ciji
je cilj bio samo skupljanje donacija za navone potrebe politickih partija
kako bih internacionalizovali sandzacko pitanje iresili status Sandzaka, o
sudbini tih donacija nikada nismo dobili povratnu informaciju.
Zbog takvog odnosa ,mi koji cinimo sandzacku dijasporu u Nemackoj smo
ostali van sistema informisanja i bilo kakvog oblia saradnje kojom bi dokazali
svoj status u orzavi iz koje dolazimo.
.
Postovani clanovi SIK-a

Sa izuzetnim povjerenjem da ce te nam pomoci obracamo se vama kao
najkompetentnijom instituciji Bosnjaka,u zelji i nuznoj potrebi,da uspostavimo saradnju u sledecim aktivnostima.
a/ u oblasti informisanja
b/ u oblasti culture i obrazovanja
A kada na tim osnovama uspostavimo neposrednu saradnju,a to je moguce uz osnivanje NVO u Nemackoj, mi mozemo organizovati vasu posjetu
preko koje bi priredivali razna predavanja.
c/Posebna pak , oblast interosovanja diaspore je povezivanjasa sa
instititucijama i pojedincima u cilju privredne saradnje.Na ovaj nacin bismo
sagledali nase mogucnosti ulaganja u razvoj naseg kraja preko osnivanja malih
i srednjih preduzeca.

Jos jednom vas molimo da vi stupite u kontak sa Nemackom ambasadom
a mi cemo ovdje, da bih pomogli onima koji su vraceni , i da se odlozi povratak
preostalih do daljnek zbog situacije dolje ekonomske …. I druge.

Nadamo se da ce te nas bratski razumeti sto vam se na ovaj nacin
obracamo pa vas u to ime selamimo i pozdravljamo.

Sandzak Kultur Zentrum e.V.

Frankfurt am Main

Moja domovina ja zemlja Bosna, to ime svi narodi svijeta znaju. Bog je ucinio postojbinom heroja
Ahmet Ali Gurbija 1738 god. Novi Pazar

32

Subota, 05. Juni 2004

@ hesen : Imal nas bas toliko ( 50 hilhada ) ?

Ovamo nista posebno novo ni zanimljivo... eto TARKAN ce odrzat koncert

Veranstaltung: TARKAN
Adresse: PREUSSAG ARENA , EXPO-PLAZA ,30539 HANNOVER Datum: 2004-06-11
Uhrzeit: 20:00
Kategorie: KONZERTE > ROCK/POP
Ticketauswahl > Preis :
1 Sitzplatz 90.50 EUR
2 Sitzplatz 56.90 EUR
3 Sitzplatz 45.90 EUR

Ja ne verujem da cu ic.

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

33

Srijeda, 16. Juni 2004

Vala ovamo se samo peva evo sad je dosao red na Sting-a.

STING in Hannover

18.6.2004, 19:30:00 Uhr
STING
Expo plaza

Volela bih otic, al nemam s kim:(.

Inace, evo sad citah mail, 17-og tj. sutra ce biti veliko okupljanje studenata stranaca i mi demek nesto treba da glasamo.
Nisam ni sanjala da ima ovoliko mojih zemljaka( i onih iz komsiluka) tu oko mene, gotovo pola one liste... a ja k'o vuk na kijamet, sama samcita :(.

hesen

Početnik

(10)

• »hesen« je muško

• Poruku poslati

34

Srijeda, 23. Juni 2004

PRVI KONGRES SANDZACKE DIJASPORE
( 1.10.- 3.10. 04, ) Frankfurt/M
Domacin skupa „SANDZAK KULTUR-ZENTRUM e.V.

Radni deo kongresa odrzace se u: Kongresnoj Sali hotela Höchster Hof, Mainberg 3,

Teme skupa:
1.Saradnja nasih iseljenika i njihov zajednicki odnos
prema Sandzaku.

2.Pitanje dopunske nastave za decu Sandzaklija
-Nastavni program, i upotreba Bosanskog jezika

3.Problem konzularnih predstavnistva Srbije i C. Gore
-Proporcionalna zaposljenost nasih ljudi u konzulatima.
(50 hiljada Sandzaklija boravi u Nemackoj,nema ni jedan konzula gotovo ni nizih sluzbenika.

4.Problem informisanja
- Pokretanja dnevnih ili nedeljnih novina
- Oko emitovanja jedne sandzacke televizije na
satelitu.

5.Nacin kako da se nasi gastarbajteri ukljuce u politicki (putem glasanja)i ekonomski (ulaganjem)zivot u SANDZAka.

DOMACIN SKUPA PRIREDICE KULTURNO -ZABAVNI
I SPORTSKI PROGRAM:

.Manifestaciju “DANI SANDZAKA U FRANKFURTU/M”

Mesto odrzavanja:Kulturno-sportski centra “BIKUS”
Michael-Stumpf-Strase2 Frankfurt/M

1.Tribuna “POLITICKE I EKONOMSKA PERSPEKTIVA SANDZAKA”
Gosti,drustveno-politicki kadar iz Sandzaka .

2.Prigodna svecanost povod bratimljenja Frankfurtske
mesne zajednice HÖCHST i Novopazarske HADZET.

3.Vece FOLKLORA
Ucestvuje:Folklorna drustva iz Nemacke, i gosti K.U.D.. Rozaje i K.U.D..iz N Pazar

4.Vece poezij
Susret knjizevnika iz Nemacke i knjizevnika iz Sandzaka.

5. U galeriji odrzacese izlozba tri nasa slikara.

6.Turnir u malom fudbalu ucestvuju jedna ili dve ekipe iz Sandzaka i ekipe iz Nemacke.

6.Zavrsno vece zabava za sve ucesnike sa igrama i pesmama,sa pesmom “Pozeleh se svog Sandzaka”
odjavicemo skup i prestavitsledeceg domacina.

Za sada, za sve informacije na e-mai sandzakkulturzentrum@hotmail.com

SKC Frankfurt/M
Nuro Sadikovic

“KUPUJMO DOMACU ROBU”

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

35

Srijeda, 23. Juni 2004

Interesantna vijest. Da li bi mogao da nam navedes imena knjizevnika, licnosti iz kulturnog i politickog zivota Bosnjaka te slikara koji ucestvuju u programu.

Ima li ova organizacija neke veze sa Zajednicom sandzacke dijaspore o kojoj pise Glas islama a o cemu se vijest nalazi ovoj temi?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

36

Srijeda, 23. Juni 2004

Interesuje me da li SKC i Zajednca Sandžačke Dijaspore imaju dodirnih tačaka ili su u nekim odnosima koje možemo opisat blago rečeno kao "već viđeno"?
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

hesen

Početnik

(10)

• »hesen« je muško

• Poruku poslati

37

Srijeda, 23. Juni 2004

Citirano

Orginalno od ed
Interesantna vijest. Da li bi mogao da nam navedes imena knjizevnika, licnosti iz kulturnog i politickog zivota Bosnjaka te slikara koji ucestvuju u programu.

Ima li ova organizacija neke veze sa Zajednicom sandzacke dijaspore o kojoj pise Glas islama a o cemu se vijest nalazi ovoj temi?

------------------------------------------------------------
Kolko je meni poznato,sva imena ucesnika:
knjizevnika,slikara, licnosti iz POLITICKOG zivota Bosnjaka i Nebosnjaka, znace se do 20. Avgusta.Tada ce biti dostavljene pozivnice i garantna pisma za vize.
SANDZAK KULTUR ZENTAR je Multikulturalno
(SANDZACKO) udruzenje.
Kolko sam iz ovog saopstenja ZSD mogao saznati
(Zitat:"Ocuvanje idetiteta Sandzaklija" i dalje
"Jedinstvo pod bajrakom Islama")
najvise odgovara dzematskim (vjerskim)
aktivnostima.
Po zakonu o organizovanju stranaca u Nemackoj, ZSD je isto sto su i drugi klubovi(zajednice), ili udruzenja :
SKC,KULTURNOSPORTSKA ZAJDNICA SANDZAK,
HAUS SANDZAK,UDRUZENJE PLAVLJANA I GUSINJANA...
Sto naziv nista ne znaci.

38

Subota, 26. Juni 2004

Samo da vas sve poselamim/pozdravim iz singapura (on the way back to malaysia).. E ovi ljudi po Aziji (juznoj ovamo) su ludi sta sve napravise.. Singapur je ceo cakum pakum kao sto to vec negde rekoh, a aerodrom im je moram reci jos vise od toga.. bazeni, bioskop, baste, vrtovi, besplatan internet.. i jos mnogo toga i sve vrlo lepo.. i sve dostupno.. i sve dzabe :)..

Znam da geri ne haje ovakve moje 'upade' al forum mi pripade kao prvo mjesto gdje izneh svoje taze (uz sav umor) utiske..

39

Utorak, 29. Juni 2004

U NP elementarna nepogoda :(.... Ko zna vise neka napise?

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

40

Utorak, 29. Juni 2004

Nepogoda je bila , i to takva kakvu ja u ovo moje "malo" godina - ne pamtim. Silovit vetar, neodređenog pravca delovanja ( već onako u kovitlac) praćen izlivom oblaka koji se ne može nazvati kišom jer je vode bilo više nego vazduha protutnjao je Novim Pazarom negde oko 12:00 danas. Veliki broj stabala u Gradskom parku a i po gradu nije odoleo tako da tragova izlomljenog drveća ima na sve strane. Sa zgrade SUP-a poletela je limena pokivka i našla se na ulici svom svojom dužinom. Sa solitera "Jezero" leteli su tanjiri satelitskih antena kao pravi "leteći tanjiri". Crep sa krovova takođe je naučio da leti... Masa oborenih reklama i reklamnih panoa, oštećenih automobila i koliko znam- na sreću bez ljudskih žrtava.

Ne znam kako su današnju nepogodu doživeli oni koji su preksinoć s tekbirima nešto "slavili" po gradu ometjući pri tome one koji su tekbire izgovarali tamo gde treba i kad treba ( na jacijskom namazu)- al svakako bi bilo interesantno čuti i njih.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Social bookmarks