Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

41

Utorak, 29. Juni 2004

A znaci bilo tekbiranje :D ;( :D ,

bas mi zo sto to bi po pazaru, no ako nema vece stete onda je bar bilo zanimljivo
malo za promenu

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

42

Utorak, 29. Juni 2004

E pa Sherife,evo ja cu stati u odbranu OVIH SA DZADE ( iako za vrijeme farza nisam bio na dzadi ) ... samo mi moras rec koji te deo mog vidjenja (je uzeh da predstavljam ljude sa dzade) ono od danas ili ono od prije neku noc ...

Hronoloski i samo za sherifa ... ;)

Tako mi chekamo u basci jednog prijatelja rezultate izbora,jednim okom virkamo i utakmicu Cheske i Danske ... ekipica za 10 ...
Chuju se iz charsije sirene,pa se josh i vide vatromet, te se josh i jacijski ezani chuse ... eh posle farza se je izaslo na dzadu da se proslavi velika (ali sigurno velika) pobjeda koju izvojevashe demokratske snage ... zasto pobjeda,Boris Tadic nije musliman,ali nije ni T.Nikolic,a cak sto vishe ovaj drugi odma' spominja neko odsecanje prstiju i te stvari,pa meni licno samo josh vishe povecha apetit da odem i prikljucim se ljudima koji na ovo gledashe ko na uspjeh ...

A danas me je i otprilike i probudilo nevrijeme ... tako ti je to kad chovek ljegne prilicno kasno (ili rano :rolleyes: kako li je to) Koliko sam ja uspjeo da snimim bilo je letenja crepova,oluka i takvih stvari, kasnije sam po gradu i video ovo o chemu pricha Sh. Sans ... Park je najgori,takodje kazu da je Bedem bio klimav, da su se lomili zatvoreni suncobrani i to ...

al ostasmo zivi Hvala Bogu ... sad i prichamo i prozivamo se :) ko veliki :) ma mi smo jedno,ne znash ti ... evo Djore zna :)
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

43

Utorak, 29. Juni 2004

e a vidis kad bolje razmislis mozda ono od preksinoc i ono od danas i ima neke veze, nista nije slucajno, mozda je ovo samo neki znak, kao neka opomena, a?
malo za promenu

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

44

Utorak, 29. Juni 2004

zar cio zivot nije opomena ... :rolleyes: zar i ono preksinoc nije bila opomena ... :rolleyes:
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

45

Srijeda, 30. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Evo, opet naseg Fingersa sa onim njegovim zgradama (dunjalukom). Pa majka mu stara, upoznal ti nekad tamo nekog dobrog insana. Nekog dobrog Mu'mina. Nekog vjerskog ucenjaka. Itd. Dakle, ja vise volim kada vidim lijepog insana, nego ne znam ti kolko lijepih zgrada. Dunjaluk je taj koji nas odvlaci od nas samih, a u nama su sve tajne pohranjene. Zato ja u zgradam ne vidim nesto narocito, koliko to vidim u insana.

Moze li bilo sta sto covjek napravi biti ljepse i savrsenije od najljepseg i najsavrsenijeg Allahovog stvorenja - Insana. Kada kazem insana, mislim u pravom smislu insan. Zato mene zadivljuju insani, a ne zgrade. :)

A sto se tice Sansovog posta, ne mogu a da mu ne napisem nesto. Interesuje me Sans-e zasto volis da bockas narod i da ih diras za to Tekbiranje. Razmisli malo sta mozes izazvati sa tvojim pitanjem i nacinom kojim si to pitanje postavio. Razmisli malo. Hoce li donijeti nesto dobro ili ne. Sam sa sobom razmisli i sam sebi odgovor daj, ne moras meni ili nama. A ako si razi, onda mozes i nama ovdje javno iznijeti svoje razmisljanje.

Nemoj to raditi nije dobro je moj savjet tebi, a na tebi je hoces li ga prihvatiti ili neces. U svakom slucaju zelim ti svako dobro. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

46

Srijeda, 07. Juli 2004

Ste je bilo brate? Dje je ba zapelo? Nesto ti smeta? Nesto ti bode u oci? Jes da znadoh da ce tako bit, te zato i spomenuh to, al opet si mi nekako gorko naleteo.. Jednostavno mi se ne svidja da mi se nadovezujes na ono sa cim veze nemas. Sta tebe odusevljava pisi al se ne frnjaj o mene, tj ne trazi mahane u onome sto te se ne tice. Jasno, il ti nije jasno? Skontaj da ti je prica prazna sve dok je ne sprovodis u delo. Ako te odusevljavaju ljudi a ti nam pisi o ljudima i tome kako te ko odusevio i sto, a nemoj mi pisat kako tebe ne odusevljava ono sto mene odusevljava i kako bi tebe nesto drugo odusevljavalo. Sa kim se ti to svadjas? Ako je to nesto u tebi a ti ga sam resavaj.. Ok? Ne komentarisi stavove i misli nego ih iznosi.. ispoljavaj. Za mene je dobar covek nesto kompletno i nesto sto se uocava preko njegove kompletnosti, tj sustina koju obavezno prati forma. Neko sa dobrim mislima, dobrim srcem, dobrim nijetom, dobrim razmisljanjima, koji da je sve to dobro potvrdjuje i dobrim radom. Pa zarad dobra sebe i drugih ostavlja i dobre rezultate. E zato ja volim da vidim rezultate.. A to sto si ti jedna suplja prica od a do sh koja se nikad ne konkretizuje to nije moja krivica pa da moram ja da trpim tvoje ispravke mojeg razmisljanja.. Nit sam ih trazio nit ih zelim.. da si insan koji ce me oduseviti (tj insan koji poseduje gore navedeno) mozda bih te i slusao, a ovako zalim slucaj i molim te prodji me se. Najlakse ce ti bit tako, a Bogami i meni. Ni zivaca ni vremena nemam da se posle svakog posta (i mojeg i bilo cijeg) vracam opet i opet i stalno opet na tebe, i stalno samo na tebe.
mogu ja da se potpisem i bolje...

47

Četvrtak, 08. Juli 2004

Citirano

Orginalno od hadalj

Tako a sad vi, sta ima kod vas?

Kod mene nema vode ;( .
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

48

Četvrtak, 08. Juli 2004

Citirano

Orginalno od pink

Kod mene nema vode ;( .

Zar nije pitanje sta ima, a ne sta nema kod vas. :D
Pazi koju igru igras.

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

49

Četvrtak, 08. Juli 2004

Citirano

org. od Pink :

[SIZE=3]Kod mene nema vode ;( . [/SIZE]

A neka JADNA ,... Koliko ronis te tvoje SUZE , mislim da ce biti i previse vode.Poslije ces rec,..

[SIZE=4]'' nije bilo vode,...a sad je ima previse ''[/SIZE]

M.S. ......meSSko...... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

50

Četvrtak, 08. Juli 2004

Citirano

Orginalno od kiki

Zar nije pitanje sta ima, a ne sta nema kod vas. :D

Aha. Kod mene je imalo to da nema vode ;).

Danas nesnosna vrucina.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

51

Nedjelja, 11. Juli 2004

Citirano

Orginalno od hesen
PRVI KONGRES SANDZACKE DIJASPORE
( 1.10.- 3.10. 04, ) Frankfurt/M
Domacin skupa „SANDZAK KULTUR-ZENTRUM e.V.

Radni deo kongresa odrzace se u: Kongresnoj Sali hotela Höchster Hof, Mainberg 3,

Teme skupa:
1.Saradnja nasih iseljenika i njihov zajednicki odnos
prema Sandzaku.

2.Pitanje dopunske nastave za decu Sandzaklija
-Nastavni program, i upotreba Bosanskog jezika

3.Problem konzularnih predstavnistva Srbije i C. Gore
-Proporcionalna zaposljenost nasih ljudi u konzulatima.
(50 hiljada Sandzaklija boravi u Nemackoj,nema ni jedan konzula gotovo ni nizih sluzbenika.

4.Problem informisanja
- Pokretanja dnevnih ili nedeljnih novina
- Oko emitovanja jedne sandzacke televizije na
satelitu.

5.Nacin kako da se nasi gastarbajteri ukljuce u politicki (putem glasanja)i ekonomski (ulaganjem)zivot u SANDZAka.

DOMACIN SKUPA PRIREDICE KULTURNO -ZABAVNI
I SPORTSKI PROGRAM:

.Manifestaciju “DANI SANDZAKA U FRANKFURTU/M”

Mesto odrzavanja:Kulturno-sportski centra “BIKUS”
Michael-Stumpf-Strase2 Frankfurt/M

1.Tribuna “POLITICKE I EKONOMSKA PERSPEKTIVA SANDZAKA”
Gosti,drustveno-politicki kadar iz Sandzaka .

2.Prigodna svecanost povod bratimljenja Frankfurtske
mesne zajednice HÖCHST i Novopazarske HADZET.

3.Vece FOLKLORA
Ucestvuje:Folklorna drustva iz Nemacke, i gosti K.U.D.. Rozaje i K.U.D..iz N Pazar

4.Vece poezij
Susret knjizevnika iz Nemacke i knjizevnika iz Sandzaka.

5. U galeriji odrzacese izlozba tri nasa slikara.

6.Turnir u malom fudbalu ucestvuju jedna ili dve ekipe iz Sandzaka i ekipe iz Nemacke.

6.Zavrsno vece zabava za sve ucesnike sa igrama i pesmama,sa pesmom “Pozeleh se svog Sandzaka”
odjavicemo skup i prestavitsledeceg domacina.

Za sada, za sve informacije na e-mai sandzakkulturzentrum@hotmail.com

SKC Frankfurt/M
Nuro Sadikovic

“KUPUJMO DOMACU ROBU”

Citirano

Orginalno od hesen iz teme Vizija Sandzaka

Vidim Sandzak sa nacionalnim i pogotovo verskim(slabljenje monotoistickih a jacanje alternativnih vjerovana, npr.Ahmedije,Jahovini svedoci ,Budizma i pogotovo Manihejstva-Bogumilstva)slobodama.

Medie profesionalizovat,nema NEZAVISNIH media.
Hitno omogucit povratak “izbeglica” iz N. Pazara unutar Sandzaka(Plav,Bosnjacka mahala,Orlje …)da bi se vratili MI koji sm i zbog NJIH izbegli.JA zivim u jednoj pedini na istoku Sandzaka.

@ Hesen

Interesuje me da li ce se na gore spomenutom kongresu izmedju ostalog diskutovati i o nacinu i metodama kako oslabiti Islamski monoteisticki identitet Sandzackih Bosnjaka i kako Bosnjacima ponuditi alternativna vjerovanja koje si gore naveo kao npr. Ahmedije i Jehovini svjedoci. I ko su ti pioniri i misionari koji ce Bosnjake Sandzaka izvjesti iz Islama i uvjesti u ova altrentavivna vjerovanja?

Da li i kako snose krivicu izbjeglice ili useljenjici iz Bosnjacke mahale iz Kosovske Mitrovice (dr. Ugljanin) Plava (B. Omeragic) Orlja (Muftija) sto si ti morao da budes izbjeglica u Njemackoj i da ne sredis svoj pravni status. Jesuli tebe i tvoje istomisljenike gore navedeni istjerali iz Novog Pazara ili si svojevoljno kao i svi ostali otisao trbuhom za kruhom?

Ocekujem odgovore..
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

hesen

Početnik

(10)

• »hesen« je muško

Datum registracije: 20.05.2004

• Poruku poslati

52

Ponedjeljak, 12. Juli 2004

ZA SaNdZaK

Sto se tice kongresa, njega organizuju cetiri udruzenja (za sada) : SKZ, Kulturno sportska zajednica Sandzak, Udruzenje autohtonih Pazaraca i
Islamska zajednica Bosnjaka u Frankfurtu.
I oni su predlozili dnevni red,sto ne znaci da se ne moze dopuniti.
Smatrali smo da su prioriteti :
SKOLSTVO, INFORMISANJE i RAD KONZULARNIH PREDSTAVNISTVA S i C.G.
- Nasa deca pohadjaju dopunsku nastavu u svim skolama bivse Juge ( samo ona.).

-Nas ima samo u Nemackoj, nekoliko desetina hiljada, nemamo ni jedno glasilo(izuzev ovog
Foruma) da ne pominjem satelisku televiziju.

-Problem rada konzularnih predstavnistva nasi su ljudi dobro osetili njihovo ponasanji do “petog oktobra” pasos nisi mogo dobit bez hiljadu maraka,
trazenje raznih potvrda na primer da nisi trazio azil,
a ta se potvrda nije mogla nigde dobiti. Bez obzira sto sumnogi smenjeni zbog toga, mislim da ne treba
ostati samo na tome.

-I kroz kulturno sportsku saradnju,treba povezivati dijasporu i maticu.

Sto se tice VJERSKOG ZIVOTA tu je nesto bolje stanje, zato smo smatrali da to pitanje ne treba uvrstit u
dnevni red.
Ovde vec duze vreme radi ISLAMSKA ZAJEDNICA BOSNJAKA ima i svoje muftistvo, sa sedistem u Kamp Limfordu glavni imam je ef. Klanco.
Raspolazu sa petnaest miliona eura materialnih dobara, medju kojim i zgraduu Frankfrutu .

Sigurno ima potreba za formiranjem novih dzemata od Minhena do Hanburga , najmanje
dvadeset i svaki dzemat moze sebi da dovodi imama odakle zeli(po zakonu o strancima).

Mislim da grijese oni koi podsticu izdvajanje Bosnjaka Sandzaka od ostalih Bosnjaka,
a i grehota je.

Slabljenje uloga vodecih religija sam pomenuo u prilogu slobodama drugim.
Prije pet godina sam se upoznao sa glavnim imamom HANIFIJA za Bosnu, inace je Pakistanac i pricao mi je da ima clanova i u Pazaru, neka imena mi je kazao.
Sto se tice Jahovinih Svedoka (o njima sam od tebe cuo da su prisutni u Pazaru)
To je sekta nastala iz Hriscanstva, (gde dodju sigurno ostaju) mislim da medju Novopazarskim Srbima imaju
pristalice.
Manihejstvo(Bogumilstvo) je posebna prica, samo znam da uskoro dobijamo Dida(bogumilskog predvodnika), a mislim da i nije grijeh vracati
se pradjedovskoj veri,ali svakako na
dobrovoljnosti.
Prije neki dan bila je godisnjica jednog nemilog dogadjaja, kada je ubijeno dvanaestst
studenata u Novom pazaru, samo zato sto su se drugacije molili Bogu.
Studirajuci u Bagdadu da bi svome kraju donijeli nova saznanja, pristupili su uderviskom redu
Bektasijama, ubili su ih Suniti, i njihovi se nadgrobni spomenici(nisani) nalaze na bliskom odstojanju ,severnozapadno od turbeta Ahmet Gurbi-babe na groblju Gazilar.
Trebamo se zapitat zasto i posle pet godina Ahmedije u Novom Pazaru su u ilegali.

Tema Vizia Sandzaka
Ja sam slucajno pomeno Orlje, Plav, Bosljacku Mahalu NEPOMINJUCI NI JEDNO IME, niti znam ko je odakle kao sto sam mogao reci i Vitomirica, Skrijelje,
Hrvatska ili Vrba…
Kako je ispjevo Sulejman Tabakovic u svoim nasihatima,” dok se u Pazaru jedu cevapi Sandzak je sve manji.”
Mislim da Bosniaci trebaju da se vrate u svoja mesta ,pogotovo B. Mahali, vjeruj mi
da se tu brani Sandzak. Za sve sadasnje partije kosovskih Albanaca zapadne granice
Kosova su otvoreno pitanje.
U Mitrovici je prije kosovskih dogadjanja zivelo osam hiljada Bosnjaka , a danas oko hiljadu.

Mene niko nemoze proterati iz Pazara , pogotovo ne oni koje si ti napomenuo.
Moji su se doselili u ove krajeve 1386. godine iz
okoline V.Kladuse za vreme kralja Tvrtka
Ponosnog. Pripremajucu odbranu Bosne od Turaka naredioje da se znatan broj iskusnih Kraisnika naselli
u Bosanskoj pokrajini Raskoj. Moji preci su formirali
naselja Hravatska , Hrvati i Banjska, inace su vecina bili Bogumili a bilo je i Rimo katolika,Grko pravoslavaca i Muslimana, gde se u knjizi pominje neki Rustem granicni staresina. Ovi u Hrvatima su kasnije svi premili pravoslavlje dok u Hrvatskoj
vecina Islam. Inace ovi sto su u pravosavlju
sada se deklarisu Srbima vise su sacuvali tradiciju
predaka, dok je manje to izrazeno kod Bosnjaka muslimana izuzev neki obicaji:
Teferedzi, dugo u noc sedenje ispred kuce ili drveta libelarni odnos u braku, toleratnost prema drugim religijama, konzulmiranje alkohola, pogotovo patriotski odnos prema drzavi..
Moji su se vremenom sirili da bi 1833. godine posjedovali sve ovo sto se danas zove Severna
Mitrovica, plus sav prostro istocno od rieke Josanice i niz rijeku Rasku do Ibra, tapije su do danas sacuvane.
Moj dedo Ibra od Mohva, ucestovao je u nacionalnom pokretu koi je predvodioHusein Gradavcevic,
gde je i komandovao sa jednim vojnim odredom
u oslobadjanju istocnih granica Bosne od Turaka.
U bici kod Ljipljana kako je opisao ovaj dogadjaj turkolog dr.Hazim Sabanovic,
"Prvi je do granicnog kamena (koi je postavljen jos za vladavine Tvrtka Ponosnog)
stigao neki Ibra od Mohva" tu je i bio kraj borbe bosanska vojska nije htela ulaziti u zemlju i ako
joj put do Stambola bio slobodan.

Ovo sam napisao da neki moraju imat u obzir da je neko mnogo truda znanja a bogami I zivota dao za ovaj prostor, moji su za ovo vreme (sesto godina) mnoge docekali a i ispratili.

Anita

Početnik

(10)

• »Anita« je žensko

Datum registracije: 06.07.2004

• Poruku poslati

53

Utorak, 13. Juli 2004

selam pazarci

U Minhenu evo nedelju dana pada kisa ne prestaje,i kisa je najavljena sve do pocetka avgusta o|
Allianz
S.Anita

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

54

Petak, 16. Juli 2004

Citirano

Orginalno od Anita
U Minhenu evo nedelju dana pada kisa ne prestaje,i kisa je najavljena sve do pocetka avgusta o|

Cuj kisa, ma tornado...Tornado ehej...
Evo upravo jenjava nesto sto nikad ne vidjeh u zivotu i kako bijah opcinjen (citaj uplasen) prizorom to ne stigoh da slikam u trenutku kad je tornado prolazio pored Kalgarija (sve se tako brzo odigralo) vec poslije, ali i sljedece slike ce vam docarati kako izgleda kad se jedan obican suncan dan od 30 stepeni pretvori u neciju nocnu moru...

Evo vozaca koji se nadjose u rijeci i ostase tu dok je grad prasio ko blesav
Giovanni je dodao/la ovu sliku:
  • Hrabro.jpg
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Luciano

Učenik

(10)

• »Luciano« je muško

Datum registracije: 28.03.2004

• Poruku poslati

55

Petak, 16. Juli 2004

Strpljen spasen...Floskula koja vrijedi...
Luciano je dodao/la ovu sliku:
  • Ceka.jpg
[SIZE=1]Zivot je jedan, zivi ga Fikreta...[/SIZE]

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

56

Petak, 16. Juli 2004

Ne kazem bilo je hrabrih vozaca koji su zeljeli iskusiti ljepote brzaka kao ovaj kombi ali blago klizanje ga je dovelo u red vec nakon predjenih 10 metara...
  • rijeka.jpg

Luciano

Učenik

(10)

• »Luciano« je muško

• Poruku poslati

57

Petak, 16. Juli 2004

A na vratima tek sto se tivra sa zalivanja tek postavljene trave Giovanni-ja ceka jos jedno iznenadjenje a to su ledene sandale da ne budem vulgaran LEDO...
  • DujSandale.jpg

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

58

Petak, 16. Juli 2004

Komsije preko puta su pravo nagrabusile jer im je vecini voda usla u podrum a ovako izgleda naivan pokusaj komsije u bici s prirodom
  • Otcepi.jpg

Luciano

Učenik

(10)

• »Luciano« je muško

• Poruku poslati

59

Petak, 16. Juli 2004

A ljudi placaju za bazen...Svasta...
Bez sve sale, vatrogasci su na licu mjesta i pokusavaju da odpumpaju vodu i dobro im ide za sada. Napomenucu da je dio grada u kojem se nalazim jedan od najvisih a mogu da zamislim kako to izgleda u podnozju kad je ovako nama gore...Oluja je prestala a meni ostaje da se nadam da mi grad nije unistio travu...

Zivili
Giovanni (Luciano)
  • Poslije-oluje.jpg

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

60

Četvrtak, 22. Juli 2004

e ja danas bas pricam sa Adminom, kad je ono on dolazio i uzimo kontrolu mog kompa i vidim neki se halikopter vrti jedno pola sahat iznad zgrade, ja velim sta li je ovo nije bas normalno, tako je bilo ono kad je gorela Ajfelova zadnji put, ja pogledam kroz prozor ono nema nista sam neki halikopter. Kad ono posle javise bilo kao anonimno javljeno da ce neki avion da se srusi na ajfelovu kulu, pa oni sve ljude evakuisali i onda doso halikopter vojni da cuva i ako treba da ga skine, no ova avion zajebo nije ni doso a bolje sto nije dje da mi se srusi tu naglavu.

Inace danas je u Parizu poceo dogadjaj koji se zove Paris Plage, a radi se o tome da se na keju sene instaliraju plaze, postavili su tone pijeska, imaju palme lezaljke suncobrani i ko prava plaza. Ove godine ima cak i jedan bazen al samo za decu.
Evo kako to izgleda na fotki

hadalj je dodao/la ovu sliku:
  • paris_plage12.jpg
malo za promenu

Social bookmarks