Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Naturalista« je muško
  • »Naturalista« je autor ove teme

Datum registracije: 04.12.2004

• Poruku poslati

1

Subota, 04. Decembar 2004

Sta je Selefizam?

Eselamu alejkum braco i sestre.
U posljednje vrijeme se puno koristi izraz selefizam od strane nekih ljudi.
Pa bih voljeo da znam sta znaci i sta predstavlja kao i ko su ljudi koji se tako nazivaju.
Hvala unaprijed.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 05. Decembar 2004

esselamu alejkum we rahmetullah

o ovome sam vec pisao na drugoj temi, jer pod selefizmom se uglavnom podrazumijeva vehabizam.
Pustimo da nam eminentni strucnjak u islamskom pravu, na nasem pristoru, Dr Sukri Ramic odgovori na neke zablude o Selefijama ("Vehabijama"), posto vidim da vecina ima pogresno misljenje o braci muslimanima...

[SIZE=4]Pitanje[/SIZE] : Želio bih nešto više saznati o Muhammedu ibn Abdul-Vehhabu i njegovu pokretu.

[SIZE=4]Odgovor Dr Sukri Ramica: [/SIZE] Muhammed ibn Abdul-Vehhab nije imao iza sebe klasični pokret. On je imao ideju o vraćanju muslimana izvornom učenju islama i uklanjanju svih vidova širka koje su muslimani prakticirali. Tu njegovu ideju podržala je vlast u Der‘iji u Nedždu, tako da je, imajući političku i druge vrste, potpore ona zaživjela prvo u Nedždu, a potom i u drugim dijelovima Arabijskog poluostrva. Dakle, ideja Muhammeda ibn Abdul-Vehhaba je selefistička ideja koja poziva vraćanju izvornom islamskom učenju sadržanom u Kur‘anu i sunnetu. Može se reći da je ta ideja bila preteča svih reformističkih pokreta koji su se pojavili u zadnjih dvjesto godina prošlog milenija, a koji su pokušali probuditi islamski ummet nakon dugog perioda stagnacije i dekadence. Svi ti reformistički pokreti su se uveliko okoristili idejama da‘ve Muhammeda ibn Abdul-Vehhaba, koja je pozivala da se islamsko vjerovanje uzima sa čistih nepomućeih izvora, da se to vjerovanje očisti od svih vidova širka. Nije naučno utemeljeno sljedbenike da‘ve Muhammeda ibn Abdul-Vehhaba nazivati vehabijjama, jer ta da‘va nije neki novi mezheb, niti neki novi put, nego je nastavak da‘ve prvih generacija muslimana, ashaba i tabiina.
Treba naglasiti da mnogi koriste izraz vehabija da bi anatemisali islamske aktiviste i muslimane koji se trude da prakticiraju islam. Tako u našim sredinama gdje muslimani ne klanjaju, vehabijom nazivaju osobu koja ponekad klanja, u sredinama gdje muslimani malo više klanjaju, vehabijom nazivaju onu osobu koja klanja sve namaze, ondje gdje muslimani dobro klanjaju vehabijom nazivaju onu osobu koja klanja u džematu i nosi bradu itd. Dakle, oni koji koriste taj izraz, nemaju za to naučno opravdanje, a mnogi, kako se čini, nemaju ni lijepe namjere. Doduše, mnogi ga koriste i ne znajući o čemu se radi. Oni koji imaju loše namjere, taj izraz koriste, uglavnom, kao što se nekad koristio izraz fundamentalista. Dovoljno je, u komunističkom vremenu, bilo da nekog proglasite fundamentalistom pa da ga po zakonu možete pljuvati, degradirati i osuđivati na višegodišnju robiju. Pošto je riječ fundamentalista izrabljena i pošto fundamentalista ima i među nemuslimanima, izmišljena je riječ vehabija, da se nemuslimanski fundamentalisti ne bi vrijeđali, a da bi se muslimanski mogli blatiti do mile volje. Sredstva informisanja u rusiji čečenske mudžahide nazivaju isključivo vehabijama, upravo zbog gore spomenutog razloga.
S druge strane, treba znati da se pod firmom vehabija i selefija ponekad skrivaju mnogi koji s idejom i da‘vom Muhammeda ibn Abdul-Vehhaba nemaju baš puno zajedničkog. Treba podvući da su selefije oni koji slijede i prakticiraju islam u svim njegovim segmentima, a ne oni koji eventualno samo u svome odijevanju i vanjskom izgledu liče na selefije, a krše praksu Poslanikovu, s.a.v.s, i njegovih ashaba, kada je u pitanju porodični život, odnos prema komšijama, rodbini, muslimanima, nemuslimanima, radu itd. Dakle, i s te strane postoji velika igra i ponekad velika zabluda.
Dakle kao zaključak možemo kazati da oni koji slijede izvornu ideju Muhammeda ibn Abdul-Vehhaba su, ustvari, sljedbenici selefističke ideje koja nastoji vjerovati onako kao je vjerovao Allahov Poslanik, s.a.v.s, i prakticirati obrede islama onako kako ih je Poslanik, s.a.v.s, radio i da nije vehabija niti selefija svako koga nazivaju tim imenima, niti je vehabijja ili selefija svako ko sebe tako naziva i tako se deklariše.
Više o ovom pitanju napisao sam u omladinskom časopisu Saff br. 10 i 11 (oktobar i novembar ’97) u feljtonu o suvremenim pokretima, partijama i sektama koji je ovaj omladinski časopis bio počeo objavljivati.

[SIZE=4]Pitanje:[/SIZE] Dragi brate, moje pitanje tiče se aktualne situacije. Zamolio
bih Vas da iznesete mišljenje o praksi koja se prakticira u nekim "selefijskim" (Vehabijskim)
krugovima. Naime, zanima me šta Vi mislite o pitanjima koja se u tim krugovima
propagiraju: promoviranje hanbelijskog mezheba, proglašavanje neispravnim namaza
gdje se ruke ne drže na grudima, tekfirenje ljudi koji ne nose brade, isticanje
da će u Džehennem oni kojima hlače nisu zavrnute do iznad članaka, itd.
Interesuje me, također, koliko ima utemeljenja u šerijatu mišljenje da svako
može sam sebi biti mudžtehid i tumačiti islamsko pravo, a na osnovu par
besplatnih knjiga prevedenih na bosanski jezik? Allah, dž.š, da te nagradi,
brate.

[SIZE=4]Odgovor Dr Sukri Ramica: [/SIZE] Cijenjeni brate, sve što si naveo ne prakticira se u selefijskim (vehabijskim) krugovima,
jer selefijski(vehabijski) krug znači da oni koji su oko njega okupljeni slijede praksu
Muhammeda, s.a.v.s, i njegovih ashaba, a spomenuto nije bila njihova praksa.
Poslanik, s.a.v.s, naredio je puštanje brade i potkraćivanje brkova, zabranio je
muškarcima da nose odjeću ispod članaka, dvadesetak ashaba prenijelo je da je on
dizao ruke pri odlasku na ruku itd, ali ja ne znam da je Poslanik, s.a.v.s,
nekoga kaznio zato što je potkratio bradu, zato što je nosio dužu odjeću, ili
pak nije dizao ruke pri klanjanju itd. Štaviše, on je Ebu Bekru, r.a, odobrio da
nosi dužu odjeću rekavši mu: ”Ti to ne nosiš iz oholosti.” (Vidi:
Sahihul-Buhari, ”Kitabul-menakib”, br. 3665)

S druge strane, nema sumnje da se mnogi muslimani, kod nas i u svijetu, stvarno
ponašaju tako kako si opisao. Oni sebe možda nazivaju selefijama, ili ih drugi
tako nazivaju. Međutim, oni nisu selefije, ili pak nisu selefije u svim svojim
postupcima jer, kako sam rekao, u selefije ubrajamo one koji slijede praksu
Muhammeda, s.a.v.s, njegovih ashaba i učenih ljudi iz prvih generacija muslimana,
a ne one koji tu praksu jasno krše. Jeste, kako sam već napomenuo, da je
Poslanik, s.a.v.s, naredio puštanje brade, naredio da muškarci ne nose dugu
odjeću itd. Međutim, treba znati da naredbe nisu uvijek na istom stepenu. U
metodologiji islamskog prava poznato je da naredba (el-emr) može imati
dvanaest značenja (Vidi: Ibn Kudame, Revdatun-nazir ve džennetu-l-menazir,
1/191). Stručnjaci u metodologiji islamskog prava precizno su objasnili pravila
na osnovu kojih se željeno značenje može prepoznati.

Činjenica je da upravo zbog nepoznavanja šerijata mnogi sebe smatraju sposobnim
da tumače islam. To je velika opasnost kako za takve osobe tako i za sredinu u
kojoj se one nalaze. Ja ne sumnjam da takve osobe imaju iskren nijet i najbolje
namjere, ali to nije dovoljno da bi rezultat uvijek bio ispravan. Primjera za to
imamo puno.

Što se tiče promoviranja hanbelijskog mezheba, smatram, također, da osoba koja
slijedi Kur‘an i sunnet, ne protežira nijedan mezheb. Inače, spomenuto pitanje
se pogrešno razumije. Ja odgovorno tvrdim da svako utemeljeno tumačenje
određenog šerijatskog propisa, dakle tumačenje koje se bazira na validnim
dokazima, koje je protumačeno naučnom metodologijom, i koje, kao takvo, donosi
dobro ljudima na dunjaluku i ahiretu, da je to hanefijski mezheb, isto kao i
šafijski, hanbelijski itd, pa čak da se u hanefijskom mezhebu, ukoliko je to
pitanje u mezhebu tretirano, može naći neko od hanefijske uleme ko ima takav
stav. Prema tome, ako neko želi promovirati nauku to ne znači da želi
promovirati određeni mezheb. Slijepo slijeđenje određene knjige u bilo kom
mezhebu prevaziđeno je i pogrešno, kao što je pogrešno zapostavljanje bilo koje
knjige u bilo kom mezhebu, pošto je u svakoj knjizi sakupljeno znanje i iskustvo
prijašnjih generacija a sve to nam može itekako pomoći da u ovo naše vrijeme
bolje razumijemo i protumačimo određeni pravni propis.

Što se tiče besplatnih knjiga koje spominješ, većina tih knjiga je dobra i
korisna. Međutim, mnoge knjige su pogrešno shvaćene, jer su ih ljudi samostalno
čitali i razumijevali na osnovu svoga znanja i intelektualnih sposobnosti.
Zamislite kako bi izgledao samouki ljekar, kakve bi kardinalne greške taj činio!
Slična je situacija sa mnogom našom braćom i sestrama. Ja znam da su oni mnoga
pitanja pogrešno ili površno shvatili. Iskreno se nadam da će vremenom,
proširivanjem njihova znanja, situacija da se mijenja, da će oni shvatiti
pitanje prioriteta u islamu, da će shvatiti da Džennet ima puno deredža,
te da svi muslimani ne mogu biti na najvišem stepenu, da muslimani mogu
griješiti pa čak i velike grijehe činiti, da je naređeno da se lijepim savjetom
i mudro poziva u islam.

Izvor: Novi Horizonti

„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

3

Ponedjeljak, 03. Januar 2005

Odgovor naturalisti,
selefizam je drugo (tj. samozvano) ime za ideologiju sljedbenika vehabijskog učenja.

Naime, vehabije izbjegavaju takvo ime (meni nije jasno baš zašto to izbjegavaju, ali nije im baš pravo kada ih oslovite kao vehabije) i umjesto tog imena, kojeg su im dali drugi, oni su sebi veoma ambiciozno prigrabili ime "selefije". Eto, to je to. Selam.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

4

Citirano

Orginalno od Shady
Odgovor naturalisti,
selefizam je drugo (tj. samozvano) ime za ideologiju sljedbenika vehabijskog učenja.

Naime, vehabije izbjegavaju takvo ime (meni nije jasno baš zašto to izbjegavaju, ali nije im baš pravo kada ih oslovite kao vehabije) i umjesto tog imena, kojeg su im dali drugi, oni su sebi veoma ambiciozno prigrabili ime "selefije". Eto, to je to. Selam.

nisi nista posebno pojasnio oko pitanja Selefizma... :klanja:

Nastavak prebacen u ring
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Taxi

Početnik

(10)

Datum registracije: 23.12.2004

• Poruku poslati

5

Citirano

Orginalno od Shady

i umjesto tog imena, kojeg su im dali drugi, oni su sebi veoma ambiciozno prigrabili ime "selefije".

A moze li malo opsirnije o tim ambicijama???

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Utorak, 04. Januar 2005

Zahvaljujem moderatoru zato što je nepotrebnu i nedoličnu raspravu premjestio iz ovog topica u "ring", kako bismo u ovom topicu što uspješnije i što objektivnije mogli obraditi fenomen tzv. "selefizma". (Bux_ludvigi_np ću odgovoriti u "ringu").

Citirano

Orginalno od Taxi

Citirano

Orginalno od Shady i umjesto tog imena, kojeg su im dali drugi, oni su sebi veoma ambiciozno prigrabili ime "selefije".

A moze li malo opsirnije o tim ambicijama?

Naravno da može! Ta ambicija predstavlja želju i pokušaj, da se vehabizam i vehabije nametnu ostalim muslimanima (i nemuslimanima) kao "jedini pravi oblik islama", tj. kao "jedini pravi muslimani", "jedini istinski borci za islam" itd.,

Sama riječ "selef" označava čiste ljude, kakvi su recimo bili neki iz prvih generacija muslimana. Zato se to ime i zloupotrebljava od strane vehabija, upravo u cilju spomenute ambicije da sebe predstave kao "najčistije" od svih muslimana.

Medjutim, gdje je tu greška?! Samo ime, "selefizam" (tj. selefije) nikako ne može predstavljati odredjenu grupu ljudi koja bi se kao mesheb mogla svrstati u sastavni dio sunitskog ummeta, jer bi svaki musliman i trebao biti "selef", kao što su to bili prvi naraštaji muslimanama. Eto, zato je prigrabiti to ime za sebe - drskost!

Preambiciozno je zloupotrebljavati ime "selefije" za sebe, na isti način kao i što se npr. i srpska vjera zove "pravoslavlje"... što će reći "pravo slave Boga"... Previše pretenziozno, zar ne?! 8o Zato im umjesto tog nezasluženog imena puno bolje pristaje ime "vehabije" budući da se njihovo učenje i temelji prvenstveno na stavovima izvjesnog Muhammeda abdul Vehaba.

Osim toga, samo ime "vehabije" nikako i ni u kom slučaju ne može biti uvredljivo iz prostog razloga što se i imena 4 legitimna sunitska mesheba takodjwer daju prema imenima ljudi po kojima su oformljeni.

a. "hanefije" po imamu Ebu Hanifi (imam Azam)
b. "malikije" po imamu Maliku,
c. "šafije" po imamu Šafiju,
d. i Hambelije po ibn Hambelu.

Veći dio vehabijske ideologije temelji se upravo na ovom zadnjem meshebu, hambelijskom.

tzv "selefije" i sami potvrdjuju da cijene djelo spomenutog abdul Vehaba, kao i njegovih autoriteta koje je on označio, ili onih koji se smatraju autoritetima a i sami slijede njegovo učenje... tako da se po njemu i može nazvati ovaj reakcionarni pokret - imenom vehabizam.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Utorak, 04. Januar 2005

Dosta istine ima u ovom Shadijevom postu kojeg cu pokusati da dopunim. Jeste preambiciozno ili mozda cak i drsko sto oni pokusavaju za sebe prisvojiti ime selefije. Sigurno da im ime vehabije bolje pristaje ali ovdje ima jedan mali problem kojeg ne srecemo kod drugih grupacija (hanefija, sufija, malikija ...) a to je da njima smeta sto ih tako zovemo. A znamo da nije lijepo muslimana nazivati imenom kojeg on ne voli. Ovaj problem cini mi se nama neke velike izglede da bude prevazidjen. Sukri Ramic je napisao dobar odgovor u ovom smislu.

Interesantno da se za ovim izrazom poteze ne samo kada se za to ima vec i kada se nema osnova. Nerijetko se upotrebom ovog izraza (a usljed nedostatka dokaza) pokusavaju ojacati sopstvene pozicije. Tako se doslo u situaciju da Kardavija proglase vehabijom iako on samim vehabijama i nije tako drag. Takodje i konzervativna struja u Islamskoj zajednici nastoji ovim izrazom diskreditovati ne samo one koji to zaista jesu vec i one koji to nisu a koji bi zeljeli malo ozbiljniji i odgovorniji pristup islamu od svojih predvodnika.

I jedna mala ispravka, ne radi se o Muhammedu Abdul Vehabu vec o Muhamedu ibn Abdul Vehabu, dakle Muhammedu, sinu Abdul Vehabovom.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

8

Srijeda, 05. Januar 2005

Istina ne mozemo nazivati ljude, pojedince, imenima koja njima se ne svidjaju.. nije lijepo. Ali isto tako nismo ih duzni oslovljavati ni imenima koja bi oni po nekom cejfu svojem da prisvoje..

E sad, ovde se ne radi o oslovljavanju. Ovo pravilo vazi za oslovaljavanje nekoga, pri kontaktu sa njim. Tu on ima deklarativno pravo, ili izborno vec, da nam nametne svoj naziv (naravno u nekim okvirima). Ali ovde je slucaj o kategorizaciji. Ljudi sami sebe mogu da kategorisu ali samo indirektno.. ne deklarativno. Da li se neko samoproglasava vehabijom ili ne ne cini ga vehabijom (ili bilo cim drugim).. Pripadnikom neke, deklarisane, grupacije pojedinca cini njegov vid ponasanja.

Kao ljudska bica sve stvari, radi njihovog lakse prepoznavanja i zbog lakse ophodjenja prema njima, kategorisemo na osnovu nekih karekteristika. Ja licno za vehabije smatram, tj u vehabije uvrstavam, ne ljude koji govore da jesu vehabije vec one koji se ponasaju kao vehabije. Necu ga ja oslovljavati niti cu ga zvati al cu ga vehabijom smatrati (a ne pripadnikom selefizma il sta vec.. To su ovi deklarativni.. ti me ne zanimaju.. ).

Mi ovde ne pisemo o konkretnim ljudima.. vec upravo o tome kako vidimo tu grupaciju o kojoj pricamo, ili pak kako pripadnici te grupacije vide sebe (jer oni vec vazda po licnim hirovima pricaju). Kako rece shady to je pokret nastao iz raznoraznih frustracija. Imao bih ja jos dosta nekakvih karakteristika njihovih da izdvojim, iz licnog nekog posmatranja istih, ali ono sto naglasavam jeste da dobar broj ljudi 'krase' upravo te vehabijske osobine a oni sebe vehabijama ne smatraju. Drski su, neprijatni, isfrustrirani, puni hirova... Ovo su stvari koje svi vide. A ono sto je najgore, a sto je produkt neznanja (usled cijeg nedostatka one prve stvari i mogu da postoje) jeste nepostojanje istinske ideologije kod njih i koncepta civilizacije, kao i nepoznavanje bilo kakve filozofije Islama. Direktna posledica ovoga jeste njihova tendencija kao slepom srljanju i ratno huskackom ophodjenju prema svemu sto srecu, i nedostatak, ogroman nedostatak, vizionarskih sposobnosti. Da ne spominjem nesposobnost prioritizovanja krucijalnih pitanja kao i njihovo poimanje istih... Djonom bi hteli da rese ono sto treba da se resava sa puno mozga i znanja..

Nekad da bi se objasnilo ispravno mora da se objasni njegova kontra: neispravno.. Ali ne forme radi, vec radi objasnjenja razloga, tj sustine, zbog kojeg je to nesto neispravno, a sve sa ciljem da se to mjesto, il taj uzrok, lakse, onda kad postane prepreka, bilo kome, premosti. A ja smatram da se musliman pravi mora u potpunosti ocistiti od vehabijskog nacina delovanja.. svake vrste, u svakoj sferi delovanja.. u sebi, pa u okvirima njegove odgovornosti onda..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

9

Srijeda, 05. Januar 2005

Ed,
tačno je to što kažete, da se pojedinca ne smije oslovljavati nadimkom kojim on ne želi biti oslovljavam, i svakako bi to predstavljalo kršenje islamskog kodeksa. Medjutim, mi ovdje ne govorimo konkretno o nekom pojedincu-vehabiji, nego govorimo o jednom reakcionarnom pokretu koji je pod tim imenom označen u stručnoj i znanstvenoj literaturi, pokretu koji ima svoje sljedbenike i ideologiju, koja se razlikuje od ideologija drugih muslimana! Dakle, ni jedan pojedinac (tj ličnost) ovdje nije posebno dotaknut pa se niko nema prava niti smatrati povrijedjenim i to je fingerbroken veoma precizno i jasno objasnio u postu iznad.

Pojam vehabizam ne treba izbjegavati, niti smatrati uvredljivim, jer je on našao svoju upotrebu, u mnogim djelima vrhunskih stručnjaka u raznim oblastima islamske teorije i prakse, ideologije i povijesti... Stručnjaka - kako muslimana tako i nemuslimana! Recimo, možemo pogledati djelo "LEKSIKON ISLAMA" uvaženog Nerkeza Smajlagiča, pod sovom "V", naslov "Vehabizam". Takodjer, možemo pogledati najnovije izdanje "Oksfordske Enciklopedije Islama" (inače, izvrsno djelo i za svaku preporuku!), gdje se termin "vehabizam" upotrebljava ne kao zamjena za pojmove: ekstremizam, fanatizam, i sl., nego doslovno da bi se označila jedna odredjena grupa muslimana, koji imaju svoju ideologiju, svoje metode... grupa koja svoj nastanak i razvoj!

citat: "Nerijetko se upotrebom ovog izraza (a usljed nedostatka dokaza) pokusavaju ojacati sopstvene pozicije." - Da, ovo je doista istina! Ja sam, recimo, dugo mislio da su afganistanski talibani vehabije jer je mogo toga ukazivalo da to jesu. Recimo ono teatralno granatiranje Budinih spomenika mi je djelovalo tako vehabijski! No, nema potreba označavati vehabizmom one koji to nisu (ovo upućijem i fingerbrokenu) jer u tom slučaju postoje sasvim odredjeni i precizni termini, kao npr. fanatik, ekstremist, itd.

Ovdje bih dodao još nešto o vehabijama... i to u prilog bux_ludvigove opaske da, navodno, "nisam nista posebno pojasnio oko pitanja Selefizma". Naime, meni je jako žao te ljude, smatram ih muslimanima, ali nesrećno zalutalima u veoma opasne i nepredvidive životne tokove! Osobno poznajem neke od njih, i znam da bi neki možda poginuli za islam... dakle, radi se o vrsti vjernika koja u sebi nema dvojbu ako bi u pitanju bilo čak i žrtvovati se za odredjene ideale! Medjutim, to su opasni tokovi, jer nisu omedjeni INSTITUCIJOM! Sasvim bih drugačije (pozitivnije) cijenio njihov rad i nastojanja, da oni udju u islamske institucije i da budu njihovi aktivni učesnici, pa da onda iznitra, tj. institucionalizirano, pokušaju stvari učiniti boljim! Ali, to nije slučaj kod vehabija! Oni jednostavno odbijaju biti dio institucije! U stilu "slobodnih letača" oni se udružuju u manje ili veće grupe, i tada djeluju sasvim nepredvidljivo! Sa tih pozicija često optužuju "pasivnost" svih ostalih muslimana, čak i legitimne predstavnike zvanične Islamske Zajednice, i to ne samo niže njene službenike (hodže i imame) već i najviše zvanje u našoj zajednici - rejsul ulemu (konkretno mislim da sadašnjeg našeg rejsa, čiji rad i ličnost veoma mnogo cijenim... Zaticao sam se u društvu gdje je rejs bio verbalno napadan). I posebno ističem njihove žestoke napade na aktuelnog imama u USA, gdje se on optužuje čak i za izdaju, "prodanost za dolar", i sl. To je nečuveno!

Dakle, moja najveća zamjerka njima jeste što ne djeluju institucionalizirano, a to automatski postaje OBLIK ANARHIJE! Prototip takvog anarha jeste Osama Bin Laden, a u starijoj povjesti upravo Muhammed ibn Abdul Vehab!

Recimo, značajan je podatak da M. i. A. Vehab nije priznavao aktualnog halifu svoga vremena, već se otrgao kontroli i vodio ratove sa legalnom vojskom hilafeta, koja je pak htjela ugućiti njegovu neposlušnost, (ti ratovi su posebno bili krvavi u nekim dijelovima egipta i S. A rabije). Paradigmu M.A.Vehaba danas imamo u Osami bin ladenu, kojeme niko ne zna trenutno mjesto boravka.

Vaninstitucionalno, a anarhoidno djelovanje "za islam", ja smatram štetnim i opasnim i mora mu se stati na put svim legalnim i zakonitim stredstvima našeg društva, uključujući i saradnju gradjanstva sa organima reda i zakona! (što bi rekao naš narod, bolje spriječiti nego liječiti...).

Jedino legitimno djelovanje za islama moralo bi, i smjelo, biti SAMO I SAMO u instutucijama, kako bi se izbjegla eskalacija anarhije!

-----

I na kraju želim pohvaliti veoma koncizan post finger brokena, sa kojim se skoro u potpunosti slažem. Jedinu primjedbu imam na to da se vehabizmom trebaju izjednačiti isključivo pripadnici tog pokreta i ideologije a ne svako ko ispoljava fanatičnost ili ekstremizam... Naime, kada vi, fingerbroken, kažete "trebamo se osloboditi vehabijskog načina" - veoma je uputnije reći - "osloboditi svih oblika ekstremizma, anticivilizacijskih i nedemokratskih tendencija", fanatizma, i sl. Pojam vehabizam ne treba poistovječivati sa uopćenim vidovima fanatizma i ekstremizma, baš zato jer postoje i oni momci koji, iako jesu "vehabije", ipak ispoljavaju visok stepen tolerancije u obračanju prema drugim muslimanima, često imaju iznenadjujući sabur i prijatni su. Znam nekoliko takvih!

Selam!

Social bookmarks