Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko
  • »kiki« je autor ove teme

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

1

Srijeda, 24. Decembar 2003

Sta je to crna rupa?

Sta je to crna rupa?

Vec duze vreme vrsljam po netu tazeci prave odgovore na pitanja o crnim rupama.Da li postoje,kakve su,gde su,a ono sto me posebno interesuje jeste sta bi se desilo kad bi neko upao u takvu rupu?

Konacno skupih snage da pokrenem ovu temu i na forumu,mozda mi neki ljudi pomognu i daju mi neka laksa obijasnjenja od Ajnstajna :)) jer mi je njegova teorija relativiteta bas malo nejasna.

"Crna rupa je koncentracija materije u svemiru koja ima tako veliku masu da je njeno gravitacijsko polje dovoljno jako da potpuno zakrivi prostor-vreme oko sebe tako da nista ne moze pobeci,cak ni svetlost."

Crna rupa je podrucje u svemiru u kojem je velika masa zbijena u malom prostoru zbog cega se nista,pa cak ni svetlost,ne moze otrgnuti privlacnoj gravitacijeskoj sili te mase.
Hmm...jasno.

Za sada toliko,samo da vidim dal` ima jos onih kojima je ovo interesantna tema.

Verujete li vi da postoje crne rupe?
A ako postoje crne moraju li postojati i bele?

Volela bih da mi neko od malo upucenijih kaze sta se o tome govori u Kur`anu jer sam procitala jedan ajet al` ga bas ne bih navela jer ne znam tacno,ali kaze se nesto i pre ce kamila kroz iglene usi proc` nego...
Halalite ako gresim.
Pazi koju igru igras.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Evo klikni ovde , možda bude od pomoći...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko
  • »kiki« je autor ove teme

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

3

Hvala puno,to je taj ajet na koji sam mislila i zaista je lepo obijasnjenje. :]
Pazi koju igru igras.

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

4

Za mene je zanimljiviji i tajanstveniji bermudski trougao :D Crne rupe i nisu toliko, jer se nalaze u svemiru.
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

5

Srijeda, 26. Oktobar 2005

Eh,ja vam mnogo volim pricati o svemiru.Ovo je za mene pravo interesantna tema.
Evo da I ja kazem nesto o Crnim rupama…
Ovako…
Znamo to da eksplozija energije koja zraci iz crne rupe u centru Mlijecnog puta,dogodila se samo 350 godina prije nego sto je nastala Zemlja.Astronomi su rekli da smo ovu erupciju mogli samo da vidimo indirektno,a neka slicna eksplozija bi se mogla desiti u buducnosti I mogla bi se otkriti samo svemirskim teleskopima.Ovo otkrice samo nam govori da ni relativne mirne crne rupe nisu uvijek u stanju mirovanja!Vece galaksije sadrze centralne crne rupe,pa kako se ovakva siprala gasa krece ka ogromnom gravitacionom ponoru,dio tog gasa biva konzumiran crnom rupom,a dio gasa biva izbacen.Tako material tj.gas koji je super vreo pocinje da trazi `X-talasima` (Rentgenskim talasima) I drugim vrstama radijacije u visoko turbulentnim regionima.Ovo prouzrokuje da se jezgra ovih jako aktivnih galaksija bljestavo sjaje.Medjutim,sto se tice Mlijecnog puta,crna rupa u njegovom centru djeluje nam kao da je na dijeti.Ostala zracenja,osim intezivnog radio zracenja ima iznenadjujuce malu emisiju.
Ovo nam samo govori da te eksplozije su možda dokaz da ipak brzina svjetlosti nije
najveća brzina u našoj galaksiji. Crne rupe imaju ogromnu gravitaciju koja može čak i svjetlost da "zarobi", a to znači da bi neka čestica napustila crnu rupu mora da postigne brzinu veću od brzine svjetlosti(naravno uz određeno zračenje.
Meni je zanimljiva ta crna materija I energija.Najveci dokaz postojanja crne materije I energije je sirenje svemira.
No,…spavajte mirno Zemljani…Najbliza crna rupa je na rastojanju od 1.600 svjetlosnih godina I ne moze da uhvati nasu planetu…no,bum vam javila ako se kojim slucajem priblizi. :] 8)
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

6

Utorak, 15. Novembar 2005

"Dorucak" crne rupe

Astronomi iz Astronomskog instituta u Cambridgeu promatrali su i snimili kako golema crna rupa prozdire komad materije koji je cetiri puta kruzio oko nje prije nego je "utonuo" u neizbjeznu svemisrsku provaliju. Materija, tacnije oblak vruceg plina, od crne je rupe bila udaljena otprilike koliko i Zemlja od Sunca, ali je cijeli dogadjaj trajao samo osam sati, zbog strahovite privlacne sile crne rupe. Pod utjecajem njezine jake gravitacije oblak plina je naprosto jurio oko nje na putu k vlastitom unistenju. Prem brzini i obliku putanje progutane materije astronomi su izracunali da ta crna rupa ima masu izmedju 10 i 50 milijuna puta vecu od naseg Sunca. Ta crna rupa po svojim obiljezijima spada u supermasivne rupe, a nalazi se u galaksiji NGC3516 udaljene oko 100 milijuna svjetlosnih godina. Taj se dogadjaj zbio prije 100 miliona godina jer je upravo toliko trebalo informaciji da dodje do nas.
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

7

Utorak, 25. Juli 2006

Ja inace mnogo volim astronomiju, a ova tema je bas super..
Koliko ja znam crne rupe nastaju posle implozije supernovih zvezda...kad se zvezda urusi sama u sebe...nastaje "nista" ogromne mase, a samim tim i ogromnog intenziteta gravitacione sile...
Moje pitanje...koliko prostora u svemiru zauzima crna rupa (njena povrsina)..zna li to iko? I ako ona sve uvlaci u sebe onda verovatno dobija sve vecu i vecu masu svaki put kad nesto udje u njen proces "varenja"...Postoji li mogucnost da crne rupe ustvari pripadaju cetvrtoj dimenziji?
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

TenMon

Početnik

(10)

• »TenMon« je muško

Datum registracije: 05.09.2006

• Poruku poslati

8

Utorak, 05. Septembar 2006

Crne rupe

Crne rupe su realnost jer postoje ne samo teorijska predviđanja nego i posmatrački (indirektni) podaci o njihovom postojanju... Na gore datom sajtu imate mnogo detalja.

Inače, ja sam student astronomije na PMF-u u Novom Sadu.

Mir svima! ;)

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

9

Srijeda, 06. Septembar 2006

Mislim da je odgovor na kikino pitanje da li postoje bele rupe odrecan, jer se crne rupe nazivaju tako iz razloga sto od nje ne moze da se odbije svetlost, tj. ne moze da bude osvetljena i otuda naziv crna. Ako bi se po analogiji davalo ime nekom nebeskom telu bela rupa to bi bilo telo koje bi zracilo svetlost, nesto nalik Suncu. A Sunce niko ne naziva belo rupom ;)
SuddenDeath je pitao koliko su velike crne rupe. Ja neznam tacno, ali ako je pretpostavio da moraju biti ogromnih razmera da bi imale ovako jaku gravitaciju to nije tacno. Jer jacina njihove gravitacije ne potice prvenstveno iz njihove velicine vec iz njihove gustine. Sto neko telo ima vecu gustinu to je teze. A zbog jakih sila sazimanja crne rupe imaju ogromnu gustinu. Kolika je to gustina mozda najbolje ilustruje cinjenica da kada bi se Zemlja pretvorila u crnu rupu bila bi reda velicine lopte (ovo pricam iz secanja). Zamislite gustinu kada bi se cela Zemlja strpala u loptu :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

TenMon

Početnik

(10)

• »TenMon« je muško

• Poruku poslati

10

Crna rupa praktično nema zapreminu, tj. sva masa je skoncentrisana u singularitetu koji možete smatrati jednom tačkom.

P.S. Postoji, međutim, horizont događaja, odnosno "površina" crne rupe, koji ograničava region iz kog ništa ne može izaći od okoline.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

11

Citirano

Orginalno od TenMon
Crna rupa praktično nema zapreminu, tj. sva masa je skoncentrisana u singularitetu koji možete smatrati jednom tačkom.

Malo sam citao po internetu i ovo izgleda da i nije bas najtacnije. Postoje crne rupe koje su velikih dimenzija, tako da i ne moraju biti velikih gustina da bi uvlacile sve u svojoj okolini. Nebesko tele koje je iste gustine kao i Sunce, a cija je velicina 500 puta veca od Sunca takodje je crna rupa.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

12

Citirano

Orginalno od @ef
Postoje crne rupe koje su velikih dimenzija, tako da i ne moraju biti velikih gustina da bi uvlacile sve u svojoj okolini. Nebesko tele koje je iste gustine kao i Sunce, a cija je velicina 500 puta veca od Sunca takodje je crna rupa.

Isto ovo je i Artur.J.Klark pisao u svojoj knjizi "KOSMOS" ;)
" Bilen alemlere rahmettir "

TenMon

Početnik

(10)

• »TenMon« je muško

• Poruku poslati

13

Pa, dimenzije crne rupe ustvari predstavljaju dimenzije konačnog horizonta. On zavisi od mase crne rupe... A ono što sam ja napisao jeste veličina "materijalnog" dela crne rupe, a veruje se da je on skoncentrisan u singularitet...

Since external observers cannot probe the interior of a black hole, according to classical general relativity, black holes can be entirely characterised according to three parameters: mass, angular momentum, and electric charge. This principle is summarised by the saying, coined by John Wheeler, "black holes have no hair" meaning that there are no features that distinguish one black hole from another, other than mass, charge, and angular momentum.

Objekat koji je 500 puta veći od Sunca, a iste gustine kao ono, ne bi odoleo sopstvenoj gravitaciji i sažimao bi se dok ne postane crna rupa, tako da ne bi mogao da zadrži početnu gustinu, koja je inače mala, ako se ne varam oko 1.4 g/cm3, dok je gustina crne rupe beskonacno velika.

P.S. Naravno, fizika crnih rupa je još uvek dosta nejasna i zahteva kvantnu teoriju gravitacije, koja još uvek ne postoji.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od TenMon
Pa, dimenzije crne rupe ustvari predstavljaju dimenzije konačnog horizonta. On zavisi od mase crne rupe... A ono što sam ja napisao jeste veličina "materijalnog" dela crne rupe, a veruje se da je on skoncentrisan u singularitet...

Since external observers cannot probe the interior of a black hole, according to classical general relativity, black holes can be entirely characterised according to three parameters: mass, angular momentum, and electric charge. This principle is summarised by the saying, coined by John Wheeler, "black holes have no hair" meaning that there are no features that distinguish one black hole from another, other than mass, charge, and angular momentum.

Objekat koji je 500 puta veći od Sunca, a iste gustine kao ono, ne bi odoleo sopstvenoj gravitaciji i sažimao bi se dok ne postane crna rupa, tako da ne bi mogao da zadrži početnu gustinu, koja je inače mala, ako se ne varam oko 1.4 g/cm3, dok je gustina crne rupe beskonacno velika.

P.S. Naravno, fizika crnih rupa je još uvek dosta nejasna i zahteva kvantnu teoriju gravitacije, koja još uvek ne postoji.

Ovaj tekst na engleskom koji si naveo govori o tome kako se crne rupe mogu potpuno opisati sa samo tri parametra: masom, spinom i elektricnim naponom. A da se jedna crna rupa ne moze razlikovati od druge ni po cemu drugom, osim po ova tri parametra. Tako da ovde ne vidim nista sto ide u prilog tvojoj teorije da je crna rupa ustvari jedna tacka. Mozda si ti i u pravu, ali kako se u crne rupe ne moze prodreti mozemo samo da nagadjamo da li je njihov materijalni deo samo tacka ili ima zapreminu. Mada meni vise lezi misao da ima neku zapremenu, jer kada bi bila samo tacka morala bi imati beskonacnu zapreminu sto je prilicno diskutabilno.

TenMon

Početnik

(10)

• »TenMon« je muško

• Poruku poslati

15

Bog zna najbolje ali evo nekih citata koji jasnije objašnjavaju ono što sam napisao (daleko od toga da je to "moja teorija" :D ) :

Kada se kolapsirajuća zvezda skupila do tog stepena da ništa, čak ni svetlost, ne može da je napusti, mi kažemo da je zvezda upala unutar svog horizonta događaja. Na primer, kada se zvezda od 10 solarnih masa skupi u kuglu prečnika 60 kilometara, zvezda nestaje unutar svog horizonta događaja. Ona nestaje jer je gravitacija postala tako jaka da svetlost sa zvezde više ne stiže do očiju onih koji sa bezbedne daljine gledaju njenu imploziju. Mi zato kažemo da prečnik crne rupe od 10 solarnih masa iznosi 60 kilometara.
Termin "horizont događaja" je veoma pogodan. To je doslovno horizont u geometriji prostora i vremena iza kojeg ne možemo videti nijedan događaj...

...Prečnik horizonta događaja je u prostoj srazmeri sa masom mrtve zvezde. Na primer, mrtva zvezda od 5 solarnih masa ima horizont događaja prečnika od 30 kilometara. A prečnik horizonta događaja crne rupe od 20 solarnih masa iznosi 120 kilometara...

...Kao što astronom vidi iz daljine, crna rupa nastaje čim se zvezda skupi unutar svog horizonta događaja. Ali i dalje nema nikakvih sila u prirodi koje bi mogle da održe zvezdu. Tako se ona i dalje skuplja pod neumoljivim uticajem sve veće gravitacije. Jačina gravitacije i zakrivljenost prostorvremena oko zvezde koja implodira rastu sve više dok na kraju čitava zvezda ne bude sabijena u jednu tačku. U toj tački pritisak i gustina su beskonačni, i, što je još važnije, zakrivljenost prostorvremena je beskonačna. To je tačka u koju ide zvezda. Svaki atom i svaka čestica zvezde potpuno su smrvljeni i uništeni u ovom mestu beskonačne zakrivljenosti prostora i vremena. To je samo srce crne rupe, koje se zove singularitet...

...Takođe je važno shvatiti da je crna rupa prazna. Tu apsolutno nema ničeg! Nema atoma, nikakvih stena, ni gasova ni prašine. Ničega! Iako naučnici često govore o horizontu događaja kao o "površini crne rupe", na njemu nema ničeg fizičkog ili opipljivog. Sva zvezdana materija potpuno je smrvljena i sabijena u singularitet u centru rupe. Crna rupa je potpuno prazna. Sve što postoji je objast jako zakrivljenog prostor-vremena...

Vilijam Dž. Kaufman

"Crne rupe i zakrivljeno prostor-vreme"

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

16

Mislim da se usled nemogucnosti da se prodre do crnih rupa njihova zapremena, postojanje materije i slicno spada u domenu spekulacija i teorija koje ne mogu biti dokazane. Meni deo ovog teksta u kome stoji kako je crna rupa singularitet, tacka, mesto u kome je sve smrvljeno i unisteno, kako je crna rupa - nista, vise lici na iznosenje filozofskih stavova, nego na stavove fizicara. Ovo metafisicko stanje koje je opisano u tekstu me podseca na ono sto je predhodilo velikom prasku. Ocigledno je da razni autori imaju razlicita misljenja o zapremeni crnih rupa i vise je stvar licnog ubedjenja, nego li naucnih dokaza koju teoriju prigrliti. Ja sam za jedan pragmaticniji pristup: crnu rupu smatrati sa ili bez zapremene u zavisnosti od toga koji model moze vise dobrineti njenom izucavanju i shvatanju. Sve do trenutka kada se bude moglo nedvosmisleno pokazati kakve je strukture crna rupa, ako taj trenutak ikada dodje.

• »dzerakin« je muško

Datum registracije: 27.08.2005

• Poruku poslati

17

Ponedjeljak, 11. Septembar 2006

Super vam je ova tema. Prvo da nesto razjasnimo, cini mi se da knjigu Kosmos nije napisao A. Klark vec Carl Sagan sto primeticete nema nikakve veze sa crnim rupama, cisto sumnjam da se one sekiraju oko takvih banalnosti kao sto je ime autora :D . ovaj astronom iz N. Sad-a mnogo naucno objasnjava pa necu da ga kopiram jer mislim da me necete razumeti.Ako crna rupa uvlaci, usisava materiju u sebe onda bi moglo da se pretpostavi da se ta materija negde u svemiru ispusta e to mesto gde se ispusta zove se bela rupa (ako postoji) jer to je cisto filozofsko razmisljanje.Imam i jedno pitanje za gore pomenutog astronoma (ne mogu da se setim nick-a) :D, otkud ti podaci da postoji potvrda postojanja c.r. mislim, kojim je metodom otkrivena ako se zna da sa povrsine crne rupe nista ne moze da pobegne, mislim ne sumjnam u tvoje znanje vec me cisto interesuje. Crna rupa ne nastaje implozijom supernove ko sto neko pomenu jer implozijom ne nastaje nista vec jednostavno nestane. Crna rupa nastaje sazimanjem i to do odredjenog radijusa jer se unutrasnjim silama (toplota, kineticka energija itd) odrzava na odredjenom nivou. Ne znam ko je taj Kaufman, a raspitacu se kad odem kod Eda u kahvu posto tamo obitavaju najveci umovi danasnjice,ali prema Hokingu c.r. nije bas prazna mislim ima tamo neceg mada mi ne znamo cega. ;( Sto se tice singularnosti za koju neko rece da je nemoguca e pa zeznuo se, moguca je ali ne sa matematikom kakvu mi poznajemo jer je njome nemoguce raditi sa beskonacnim vrednostima odnosno moguce je do odredjene granice. E pa moracete da sacekate nekog novog matematicara da to uvede u nauku a vrlo verovatno cu to biti ja posto 24. imam ispit iz doticnog predmeta. E kakva je to crna materija nikad nisam cuo za to, a usput u centru galaksije ne mora da postoji crna rupa jer nije nuzno da se gal. okrece oko c.r. vec rotira hmm nesto ko ringispil svetlo, sjajno, ima ljudi na njemu a okrece se, bas zanimljivo poredjenje.
BUTUM DUNJA FUKARA SCUCURLUK
PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

18

Citirano

Orginalno od dzerakin
..... Ne znam ko je taj Kaufman, a raspitacu se kad odem kod Eda u kahvu posto tamo obitavaju najveci umovi danasnjice, ali prema Hokingu...

Vrijedi da se ponovi

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

19

dzerakin, post ti je mnogo smusen i ne konzistentan, pa ne mogu da ga komentarisem u celini. Ali ono na sta moram da kazem je da ja nisam rekao da je beskonacnost nemoguca, vec da mi beskonacna gustna deluje prilicno apstraktno. A sto se tice matematike neznam na kakvu si to matematiku mislio, jer i matematika koju poznajemo itekako operise sa beskonacnim velicinama.

TenMon

Početnik

(10)

• »TenMon« je muško

• Poruku poslati

20

Srijeda, 13. Septembar 2006

Citirano

Orginalno od dzerakin
Imam i jedno pitanje za gore pomenutog astronoma (ne mogu da se setim nick-a) :D, otkud ti podaci da postoji potvrda postojanja c.r. mislim, kojim je metodom otkrivena ako se zna da sa povrsine crne rupe nista ne moze da pobegne, mislim ne sumjnam u tvoje znanje vec me cisto interesuje.

Crna rupa može da se otkrije na više načina. Oni najsigurniji su gravitaciono sočivo i relativistički mlazovi , mada i "sumnjive" orbite zvezda mogu da ukažu da se tu nalazi crna rupa. Iz kretanja zvezde koja se vidi može da se proceni gravitaciona sila objekta koji se nalazi u njenoj blizini pa ako je ona velika, onda taj objekat postaje kandidat za crnu rupu. Osim toga, mogu se uočiti akrecioni diskovi oko crnih rupa koji su toliko užareni zbog velike brzine kretanja čestica u njima, da emituju X i UV zračenje.

Na ovoj simulaciji vidi se kako jedna crna rupa može da posluži kao tzv. gravitaciono sočivo jer se u njenoj blizini menja pravac svetlosnih zraka kao da prolaze kroz stakleno sočivo.

Social bookmarks