Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

21

Četvrtak, 07. Februar 2008

Nemam veliki broj razradjenih odbrambenih mehanizama, a i izbegavam da ih cesto koristim.
Jedino mi je vazno da sam sama sredjena IZNUTRA. Zato je moj najcesci odbrambeni mehanizam - istina. Najpre se strpim, trezveno razmislim ko, sta, gde, kako, zbog cega i onda nastupam sa istinom (ako u datom trenutku ima razloga za reagovanje). Neki to cak zovu i "sasipanje istine u oci", ali ja to ne shvatam na taj nacin.

"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

boljanici

Zlatna sredina

(10)

• »boljanici« je muško

Datum registracije: 30.03.2007

• Poruku poslati

22

Utorak, 27. Januar 2009

Mehanizme odbrane je otkrio Frojd i pod njima podrazumevao "revolt ega protiv mucnih i nepodnosljivih afekata i predstava"
To su tehnike kojima se sluzi Ego da bi razresio neprijatni konflikt i oslobodio se osecanja razocarenja i sacuvao samopostovanje.Ove tehnike su odgovor Ega na izvesnu unutrasnju opasnost, odnosno, nagonskih impulsa da prodru u svest, sto proizvodi anksioznost.Odbrana se vrsi distanciranjem Ega od neprijatnih impulsai emocija putem njihovog izlucivanja u nesvesno (potiskivanje) ili u spoljasnju sredinu (projekcija), ili njihovim modifikovanjem kako bi postali prihvatljivi (racionalizacija, reaktivna formacija).Mehanizmi odbrane pripadaju nesvesnom delu Egaa glavne karakteristike njihovog delovanja su :
1. automatsko aktiviranje bez uticaja volje pa licnost nija svesna njihove upotrebe (to sto govorite da birate mehanizam je-lupetanje)
2.poricu, izopacavaju i falsifikuju stvarnost
Oto Fenihel ih je podelio na na uspesne i neuspesne. Uspesni su oni mehanizmikoji su pod kontrolom Ega i omogucavaju rasterecenje neutralisanih nagona (npr. sublimacija, regresija u sluzbi Ega). Neuspesni mehanizmi odbrane su oni kojima je cilj blokada rasterecenja (npr.poricanje, potiskivanje, projekcija, introjekcija, negacija, racionalizacija itd.)
novipazar.wordpres.com

Social bookmarks