Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško
  • »ernad« je autor ove teme

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 12. April 2004

Sta je za vas uspeh?

E... ni sam ne znam kako da zapocnem ovu temu.Tacno znam sta sam zamislio, ali sam nesto slab sa recima.
Temi dadoh naziv taze otvorena...tema.
Iskreno ne znam sto.A nije privlacan naslov nimalo.
Ali da ne bih filozofirao previse preci cu na stvar.
Vi kao moji drugovi ( virtuelni, sto rece hadalj) pretpostavljam da znate (bar jedan deo vas) da sam ja ucenik 4. razreda srednje skole.Skola mi je bar do sad isla dobro... prilicno.Malo cu se pofalit :O i reci cu vam da sam sad na tromesecju bio JEDINI odlican u celom odeljenju.Medjutim ja se time uopste ne ponosim.Skroz mi je svejedno.Znaci u tome ne pronalazim nikakvu satisfakciju.Ne smatram to preteranim uspehom...
E sad sta sam ja hteo???
Hteo sam da vas pitam da se izjasnite po sledecem pitanju :
STA JE ZA VAS USPEH???
Znaci ne mora da bude vezano za obrazovanje, vec uopste za bilo koji segment u zivotu.U kojem trenutku smatrate da ste postigli uspeh?U cemu pronalazite zadovoljstvo???
Gde u svemu onome sto radimo lezi uspeh? I zasto mu tezimo???
Tako to....
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

2

uspijeh?

Pa to mu dodje kao neko samo zadovoljenje, ali je insan zaboravan i slab, pa ne moze odabrati sta je dobro za njega !

Uglavnom, uspjeh se mjeri onim koliko to ostali ljudi vide dobrim.

svako ima neki svoj pogled, dok je najbolji uspijeh biti Bogobojazan ;)

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

3

Uspjeh je medju ljudima biti i ostati covjek.

love
I am a woman above everything else

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

4

EEEEEE

Uspeh je kad si uspesan... ;) ;) ;)

Vidis brate pito si najkomplikovanije pitanje na svijetu. Danas su ovde u turskoj sahranili najbogatijeg coveka turske ime mu je Sakip Sabandji.
U svim velikim novinama su pisali neke njegove opaske misljenja i reci koje je tokom svoga zivota napisao izrekao ili ih na bilo koji nacin prezentovao. Medju tim stvarima mi se zakaci jedno pitanje kojeg su ga nekad davno upitali. A pitanje je upravo glasilo onako kako si ga i ti pitao.

I na kraju se desi da im covek nije odgovorio. Samo je rekao da ne zna sta je to uspeh. (o) (o) (o)
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Dusmanko

Početnik

(10)

• »Dusmanko« je muško
  • »Dusmanko« je zabranjen

Datum registracije: 09.03.2004

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 18. April 2004

Eh ooo

Znate sta je uspeh kad sam napravis svoj auto i postavis sam turbo punjac i posle deset kilometara ti taj isti turbo pupadne na sred puta a ti uzmes zice i zakacis ga opet e to je uspeh 8) o|

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

6

Nedjelja, 18. April 2004

ja sam mnogo razmisljao na ovu temu, i dan dans se pitam, al cini mi se da sam nasao dobar odgovor
Uspeh je biti srecan, a sve ono sto vas cini srecnim je vas uspeh i sve sto uradite a ucini vas srecnim moze se nazvati uspehom
Uspeh je nesto jako personalno, jer razliciti ljudi ce razlicito suditi, tako da je vazno samo ono sto vas cini srecnim.

Biti srecan je biti uspesan!
malo za promenu

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

7

Nedjelja, 18. April 2004

Sta je za vas uspjeh?

Kad ostvaris ono sto si sebi zacrtao kao "metu" ka kojoj nepresatno strujis.
Za mene licno "meta" ka kojoj strujim je Allahovo zadovoljstvo, a kad budem sigurna da sam to dobila, shvaticu da je moj uspjeh potpun i da sam uspjesna.

"Allah obecava vjernicima i vjernicama dzennetske basce kroz koje ce rijeke teci, u kojima ce vjecno boraviti, i divne dvorove u vrtovima edenskim. A imalo naklonosti Allahove vece je od svega toga; to ce doista, uspjeh veliki biti!" (Tewba,72)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

8

Ponedjeljak, 19. April 2004

Uspeh u svakom slucaju znaci biti uspesan u onome cim se bavimo... ovde fraza 'biti uspesan' nadam se da je jasna. Ali ovo nosi klauzulu da ono sto radimo jeste ono sto zelimo da radimo i da nas cini srecnim. Zato.. za one koji znaju cim bi zeleli da se bave, a da to bude ono sto ce ih ispunjavati i ono sto ce ih ciniti srecnim, a to je ono u cemu zele da 'budu uspesni' preporucujem to podele sa nama u temi 'moja ambicija'... A mislim da ostvarenje upravo toga (ambicije) znaci biti uspesan... Tad smo ono srecni i uspesni i zadovoljni.. itd... :)

P.S. Ovo je cisto sa empirijskog stanovista.. u neke duboke filozofske teorije po ovom pitanju mislim da nema smisla ulaziti, jer smatram (da objasnim kad vec spominjem) da oni koji suvise filozofski objasnjavaju svaku ideju relativiteta uspeha i zadovoljstvda ustvari sebi (podsvesno) stvaraju sistem objasnjenja/opravdanja za nerad i neostvarenje onoga o cemu pricaju. (ovde moraju da se iskljuce, naravno, oni koji pricaju/pisu a postigli su sve ono o cemu pricaju pa govore iz iskustva :) ). A i bez objasnjenja.. jednostavno nepotrebno je praviti filozofiju oko nekih stvari. Sto rece juskos (cini mi se bese on)

Uspeh je biti uspesan.. Ili ti: onda kad se osecas uspesnim tad si uspesan (bez obzira sta cinit to).. I tacka.
mogu ja da se potpisem i bolje...

Germanicus

Početnik

(10)

• »Germanicus« je muško

Datum registracije: 17.04.2004

• Poruku poslati

9

Utorak, 20. April 2004

pa za uspjeh ima formula.

uspjeh = rad : vrijeme.

znaci u praksi je na primjer uspjeh kad malo radish i za kratko vrijeme zaradish dosta para:)

eto to je uspjeh.

ima ljudi koji na primjer uspu soj cilj ali sa velikim gubicima na drugim stranama. znaci on jeste uspio ali to nije veliki uspjeh kao kad uspjesh sa malo truda.

imao je jedan car koji je pobjedjevao rimljane u svakoj bitci ali sa velikim gubitcima i na kraju je bez velike borbe izgubio. to danas nazivamo pyrrhos-pobjede.

sta sam htio stim da kazem? htio sam stim da kazem da bi imali uspjeha u zivotu trebamo se potruditi tako stvari da planiramo da nas to malo truda i snage i vremena kosta. onda je to pravi uspjeh.

ja mislim da to za svakoga covjeka vazi bez obzira na njegove prioritete ili zelje.

10

Utorak, 20. April 2004

Ti si sad krenuo sa pitanjem KAKO a ne STA... Otprilike si rekao da je uspeh ono sto rekoh i ja, ali ti rece i pod kojim uslovima smatras to uspehom, a ja to nisam spomenuo vec sam to podrazumevao.. jer rekao sam USPESNO ostvariti svoje ciljeve.. ili biti uspesan u onome sto radimo. A kad vec spominjemo bitne stvari pri tome, ti rece bitno je ne napraviti gubitke, a meni je pri tome jos bitnije ne ciniti stetu drugima pri tome.. a naravno ni sebi... Ali ne bih svoju dobit da gradim nikako na stetu drugoga, jer to nije halal. Postoji narod (kojem je dat dio knjige) koji ne smatra to grijehom (da sebe jaca gazeci druge), ali ja od tog naroda nisam i to kako je objavljeno grijehom smatram. Ali prosiricemo previse diskusiju ako krenemo govoriti o svim aspektima koji vode ka uspehu... Normalno da si u pravu sa tim sto si rekao, ali tu vec dolazi do izrazaja stvar subjektivnosti.. Ono sto neko smatra gubitkom vremena neko ne smatra.. Jer licno mogu ti reci, za neke stvari mi ne bi bilo krivo da potrosim ceo zivot (na stetu svih drugih stvari koje bih mogao da ostvarim) samo da uspem da ih ostvarim.. Pa mozda to bilo nekom malo.. ako mene to cini srecnim i zadovoljnim, onda bi ostvarenje toga meni predstavljalo uspeh. U tom smeru je uspeh relativna stvar, kao i sto su ambicije. A da je uspeh ostvarenje i ispunjenje licnih ambicija i zacrtanih ciljeva to je vec manje diskutabilno (a kad se zacrtavaju ciljevi i biraju prioriteti, tad se vec samo po sebi namece pitanje/odgovor vremenske ogranicenosti).

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

11

Utorak, 20. April 2004

Uspeh???

Uspeh je dusevno zadovoljstvo i strpljenje (sabur)!!!

p.s."Gospodaru moj podari mi snagu izvinjenja onda kada se ja o ljude ogrijesim i podari mi moc oprosta onda kada se ljudi ome ogrijese"
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

• Poruku poslati

12

Utorak, 20. April 2004

...rece fingersbroken
...Jer licno mogu ti reci, za neke stvari mi ne bi bilo krivo da potrosim ceo zivot (na stetu svih drugih stvari koje bih mogao da ostvarim) samo da uspem da ih ostvarim...

...a ja njega pitam...

Koje su to stvari za koje ti ne bi bilo krivo da potrosis ceo zivot???
Zar na ovom svetu ima nesto toliko vredno da bi ti ceo svoj zivot "protracio" u tome???
Da bi zbog toga pronasao neko duhovno zadovoljstvo?
I da bi pre svega postigao neki USPEH?
...mislim da takve stvari ne postoje...
...ili ja toga nisam dovoljno svestan da postoje stvari zbog kojih bi potrosio svoj zivot???

Slusam...

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

13

Utorak, 20. April 2004

Citirano

Orginalno od ernad

Zar na ovom svetu ima nesto toliko vredno da bi ti ceo svoj zivot "protracio" u tome???
Da bi zbog toga pronasao neko duhovno zadovoljstvo?
I da bi pre svega postigao neki USPEH?
...mislim da takve stvari ne postoje...
...ili ja toga nisam dovoljno svestan da postoje stvari zbog kojih bi potrosio svoj zivot???

Slusam...

Predpostavljam da je Finger mislio na Allahovo zadovoljstvo njime i rad na postizanju istog, licno sam misljenja da bi to trebao biti cilj svima nama.
Pazi koju igru igras.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

14

Utorak, 20. April 2004

EEEEEE
Uspeh je uspeh

Izgleda da ne dadjosmo konkretnu formulu uspeha...
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

15

Srijeda, 21. April 2004

Citirano

Orginalno od ernad

"Potrosis" ovdje je vrlo relatvna rijec.. Kao i ona fraza 'na stetu svih drugih'. A sve je upotrebljeno kao aluzija na govor nekog od prethodnika. U svakom slucaju (posto SLUSAS):

Zivotu (na zemlji) u svakom slucaju dodje kraj... I na nesto biva 'utrosen'.. Glupost je sto ga zbog tih termina (iskrositen ili potrosen) posmatras kao potrosnu robu jednaku onim iz prodavnica.. Na engleskom (a i po logici) ga trosis (okonacavas, zivis, kako god hoces) u svakom slucaju, a nacin na koji ga 'trosis' cini boljim ili losijim (ispravnijim.. itd..)...

Dalje: na stetu svega drugog.. opet pogrsna konotacija (za koju su krive rijeci, i moj direktan 'ekonomski' prijevod). Pazi: sta god da izaberes da radis (ili radis) to je uvijek u datom momentu 'na stetu neceg drugog'.. ako ni zbog cega ono zbog vremena.. (sto bi reko moj prof Husno: ne moze jedna svraka na dva kolca). Zato ako se necim bavis, uvijek se ne bavis necim trecim (pogotovu ako prvim hoces da budes bas uspesan). I to je uvijek na (relativnu, ili ti bar terminolosku) stetu toga drugog.. A da li je u tvoju korist i korist toga sto radis to uvijek zavisi od toga sto radis.

E sad: postoje stvari koje bih zelio da ostvarim i ne bi mi bilo krivo da nista drugo ne stignem osim toga (a to nije nesto malo vec je samo po sebi krupno) i da na to 'potrosim zivot'. A kiki ti je odgovorila sta je to.. A da ti bude jos jasnije Allahovo zadovoljstvo nije nesto sto ce biti tesko ljudima pa da se zrtvuju 'na svoju stetu' vec je to korisno i za ljude same, i poklapa se sa onim sto ljudima samim ustvari najvise odgovara. To je potpuno samoispunjenje i uspeh. E ako sam te jos vise zbunio halali...

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

• Poruku poslati

16

Srijeda, 21. April 2004

Sta je pesnik hteo da kaze?

Znaci po tebi, covek treba da provede ceo svoj zivot da bi zadobio Allahovo zadovoljstvo???
Da li smatras da se to zadovoljstvo moze samo postici kroz veru??? Ili uopste da li se Allahovo zadovoljstvo moze pridobiti kroz neke druge segmente u zivotu, a koji su korisni coveku i okruzenju a da nisu vezani za veru???
Da li se moze ocekivati uspeh???

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

17

Srijeda, 21. April 2004

Uzaludan je svaki rad koji nije u ime Allaha.
Pazi koju igru igras.

18

Srijeda, 21. April 2004

Citirano

Orginalno od ernad
Znaci po tebi, covek treba da provede ceo svoj zivot da bi zadobio Allahovo zadovoljstvo???
Da li smatras da se to zadovoljstvo moze samo postici kroz veru??? Ili uopste da li se Allahovo zadovoljstvo moze pridobiti kroz neke druge segmente u zivotu, a koji su korisni coveku i okruzenju a da nisu vezani za veru???
Da li se moze ocekivati uspeh???

Sve sto u zivotu covjek radi moze biti ispravno samo ako je u skladu sa Allahovim zadovoljstvom. Moze biti i drugacije, ali i tada je to u Allahovoj Volji (jer da nije ne bi moglo biti). Sve sto nije zarad Bozjeg zadovoljstva ne moze biti ni ispravno, niti se ispunjenje toga moze nazvati uspehom. Dalje: sve sto je ispravno indirektno je vezano za vjeru jer sve ispravno je ustvari ibadet. Ono sto zelim raditi i biti uspesan u tome ukoliko je ispravno, i korisno za coveka i okolinu (zaista korisno) definitivno je rad u Bozje ime i definitivno je u Bozjem zadovoljstvu, i kao takvo ne moze biti van vjere (kako ti to rece). Dalje, Allah S.W.T. nam je onim stvarima koje je ostavio da u njegovo ime (i zadovoljstvo) cinimo izbor ucinio laksim... jer sve sto nam je korisno samima, spada u tu kategoriju.. i nista kontra (kako to neki nekad i pokusavaju da kazu). I nista sto je sustinski tesko.. Jer sustinski je sve ispravno lakse od pogresnog (iako sejtan upucuje na pogresno i predstavlja ga laksim otklanjajuci ljudima svijest o posledicama)... A sve ti to pitas jer te zbunio termin 'potrositi' jer si taj termin naucio da cujes u frazi 'ne bih potrosio na', pa se smatra da je tu 'trosak zivota' uzaludan (jer ga na to nesto ne bi potrosio), a ne kontas da je ta rec 'trosenje' ovisna o radnji na koju se 'zivot' trosi, te ako je 'trosenje' zivota (a zivot se neminovno trosi, ili ti zivi) usmereno na nesto korisno (i po coveka i okolinu kako ti rece), tj ako je to nesto u Bozje ime, onda to 'trosenje' dobija drugaciju konotaciju... (e zao mi je sto ne umijem jednostavnije.. ).

Ernade bate i da ti kazem sve ovo jos jednom bojim se da me neces razumet... sposobnost objasnjavanja mi je malo slabija od sposobnosti razumevanja (koje je takodje diskutabilno)... to je verovatno i zbog strpljenja koje gubim pogotovu kad sa nekim ne umijem da nadjem zajednicki jezik (a ovde mi vecinom se ne razumemo zbog 'terminologije' a govorimo isti jezik). Posebno izgubim strpljenje kad se neko ironicno i nadmeno obraca bilo kome, a onim 'slusam' i 'sta je pesnik hteo da kaze' si vrlo dobro ugacao u te teritorije... Ukoliko ne umijes da iskazes postovanje sto uopste se trudim da se objasnjavam (kad ne razumijes) onda se batali cinizma za tvoje dobro.... A ja ponavljam iako znam da me neces skontati... A dovoljna je bila i ona jedna recenica od KIKI.. onde je sva filozofija.... a resto je trosenje mojih zivaca..

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

• Poruku poslati

19

Petak, 23. April 2004

Da li je uspeh ako covek stvori porodicu, ostavi iza sebe decu? Da li tim aktom postize Allahovo zadovoljstvo???

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

20

Subota, 24. April 2004

Covjek moze iza sebe ostaviti potomstvo ali da li se moze smatrati da je postigao uspjeh ako iza sebe ostavi sina koji se drogira, cerku koja skita Bog zna gdje..itd.
Dakle, ako samo ostavi potomstvo nije postigao nikakav uspjeh jer je to je emanet od Allaha koji mu je ujedno i iskusenje, a njegov uspjeh ce biti kada ostavi hajirli potomstvo, vaspitano u duhu svoje vjere, jednostavno onako kakvim se ni ono oca a ni otac njega nece zastidjeti na Sudnjem danu. :O

P.S.kazem 'vaspitano u duhu svoje vjere' jer sam duboko ubijedjena da jedino ispravno vaspitanje moze da da vjera.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Social bookmarks