Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško
  • »ernad« je autor ove teme

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

1

Srijeda, 21. April 2004

Sta kod vas izaziva strah???

Ni sam ne znam kako da zapocnem ovu temu, da kazem danas mi nesto pade napamet hocu da otvorim dve nove teme.
Ova prva se, koju cu sad da otvorim je vezana za STRAH.Zapravo, svi mi znamo da su osecanja normalna stvar kod coveka.Nekad nam se place, nekad nam se smeje, nekad smo raspolozni, nekad nismo i tako to.Pre svega zavisi od situacije u kojoj se nadjemo.Osecanje koje se takodje javlja kod vecine nas jeste svakako i strah.
Sta kod vas izaziva ovo osecanje???
Sta je to sto pokrece strah u vama???

Mozda mrak :evil:
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

2

Subota, 24. April 2004

Strah?

Kad se sjetim ajeta i hadisa koji opisuju Sudnji dan, i kada dodjem do citata gdje se kaze da ce toga dana Allah dz.s. Svojom Desnicom zguzvati nebesa a Svojom Ljevicom zemlju i upitati ima li ko jaci od Njega... :klanja: :klanja: :klanja:

Subhanallah...
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

Datum registracije: 20.04.2004

• Poruku poslati

3

Subota, 24. April 2004

Savrsena ljubav izgoni svaki strah, kaze Sveti Jovan Bogoslov, ljubljeni ucenik Hristov. A Bog kao Zajednica Ljubavi od vecnosti je jedina prava ljubav koja moze izagnati svaki strah.

Covek treba da se boji jedino prekidanja zajednice ljubavi sa Bogom i ljudima. Tu je smrt, a strah i jeste osecanje povezano prevashodno sa smrcu u krajnjoj instanci.

Toga se lasim, Ernade, da ostanem van zajednice s Bogom Zivim i Istinitim, bilo kako da to ucinim. To je individualizam, to je pakao.

teolog

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

4

Subota, 24. April 2004

VATRA.

SURA 52
Et-Tur - Gora

11. Teško na taj Dan onima koji su poricali,
12. koji su se, ogrezli u laž, zabavljali! -
13. na Dan kada će grubo u vatru džehennemsku biti gurnuti:
14. "Ovo je vatra koju ste poricali,
15. pa, je li ovo čarolija, ili vi ne vidite?
16. Pržite se u njoj, isto vam je trpjeli ili ne trpjeli - to vam je kazna za ono što ste radili."

Pazi koju igru igras.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško
  • »ernad« je autor ove teme

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 25. April 2004

Mozda pomisao da cu jednog dana ostati samo sam bez igde ikoga....
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

6

Nedjelja, 25. April 2004

Bravo, ernade - iako se ne slazemo po pitanju vere, svojim opslednjim stavom posredno govoris da je licnost kao takva nemoguca van zajednice sa drugim licnoscu - jedan covek = nijedan covek. To si osetio kao egzistencijalni postulat i svaka cast.

teolog

7

Ponedjeljak, 26. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog
jedan covek = nijedan covek.

A Robinzon Kruso? :D Logicno da po egistencijalnom smislu jedan covek je jednak nijednom coveku u buducnosti jer njegova smrt bi to takvim ucinila, ali, iako taj zivot mozda nije zivot onakav kakvim ga da bi imao smisla zamisljamo, to bi ipak (po pojmu mogucnosti) mogao biti zivot (kakvog bi se mogli plasiti). I definitivno da to nije slucaj koji se nije desio.. pecinskih, divljih, i svakakvih ljudi ima.. ima i onih koji zive sami. Sad pricati o tome da to sustinski i nije zivot (iako jeste) isto je ko i pricati da su sustinski tri bozanstva jedan Bog (iako nisu)..

P.S. E mislim da bi teologu sad trebalo bit jasno sta ja zovem romantizmom i sto mu fali konkretnost. Pricati da nesto 'sustinski' nije iako ono jeste (ili obrnuto) ne znaci da ono stvarno nije (ili opet obrnuto). To je romantizam koji se pretvara u silogizam, a kao cinjenica nikad ne moze da bude prihvacena... I nema se oko toga sta raspravljati.
mogu ja da se potpisem i bolje...

8

1) tanka granica izmedju dzenneta i dzehenema
2) mogucnost da nekome ucinim nesto nazao, cak i nesvesno ga povredim,
3) ono sto mi je nepoznato,
4) nesigurnost,
5) ...

i jos ponesto izaziva u meni osecaj straha.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

9

Fingersbrokene,
mnogi pustinjaci ni sustinski (kako ja to cesto navodim) ni fakticki nisu bili sami - ako su bili u molitvenoj zajednici za ostalim ljudima. Takvih slucajeva medju hriscanskim svetiteljima ima koliko hoces. Tvoje shvatanje je da moras da budes u fizickom dodiru sa nekim da bi odatle tvoja licnost crpila identitet - u slucaju ljudi koji veruju u Boga, ta se barijera probija jer isti su uvek u molitvenoj zajednici sa Bogom i sa celim svetom (jer se mole za njega). Vezujuci svoj identitet za Vecnu Licnost Boga dobijaju i vecni zivot.

Vrlo prosto - vrlo jednostavno - ako imas usi da cujes.

i mozda jesam romanticar ponekad, ko zna, i veliki Paskal je bio isto, no znaj da se Bogu pre prilazi srcem, nego umom (posto vidim da zelis da Boga stavis u nekakve racionalne norme i formule, a da ga u isto verme ne ogranicis - i na kraju svega meni kazes da sam nejasan u teznji)

teolog

10

Auh sto ti imas neku neskrivenu potrebu da sve relativiziras... Ama kakav ti sa Platonom? A i kao da nesto menja sta je platon radio sa onim sto radis ti? Ti se sa tim oblikom relativiteta 'davis'.. Vec ti napisah negde (u tvojoj temi cini mi se) da si jedinka (kao i sve na svijetu) koja je deo zajednice (hteo ne hteo) a da je svaka jedinka odgovorna najprije sama za sebe (a ujedno i za druge). Ovo je komplikovano neces me razumeti (jer nisam kadar ukretko da objasnim) al samo skontaj da te to relativiziranje i spominjanje drugih ni u cemu ne 'pravda' niti me drugi kad se tebi obracam zanimaju..

A romantizam Da.. uvek romantizam.. A znas sta je za mene romantizam? To je drugi termin za govore koje ja oponasam sa BLA BLA BLA.. nista konkretno nista bitno.. eto to je to. I cak nekohrentno i cak kontradiktorno (citaj tvoju temu sad).

Covek ne moze Biti sam jer je Bog uvijek tu.. Ako cemo tako... Uvijek i svuda. Covjek moze vjerovati ili ne, i isto tako moze se Bogu moliti ili ne... U cisto fizickom smislu covjek moze biti sam do kraja svog zivota... E sad moze to biti i pet sekundi :).

Boga ne pokusavam ograniciti formulama niti ga pokusavam predstaviti svojim jezikom i svojim umotrvorinama (sto dosta radis ti). Govorim ono sto sam naucio iz Bozje knjige.. nista od onoga sto govorim nije znanje. Lepo ti je (u tvojoj temi) rekao sans: o Bogu mozemo znati ono sto je on nama o Sebi rekao.. i nista drugo. Ako negde i nekad pogresim molim te da mi ukazes na gresku (i sve druge) a ja cu ako stvarno jesam srecan da se demantujem... JER TOGA ME STRAH: DA GOVORIM POGRESNO O BOGU..

I nauci da je odgovornost jedna bitna stvar u zivotu.. za svaki postupak i za svaku rijec bicemo pitani i nece nas nikakvo relativiziranje izvaditi. Ono sto nam je u srcu Bog zna najbolje.. nece nas pitati da mu mi pricamo o tome... A bicemo pitani za nasa dijela... Ono sto je iskreno u srcu i na djela se prenosi. Pa kad nesto pogrijesis (kao sad sustinski i fakticki sto stalno grijeseis na rijeci) ne pozivaj se meni na ono sto ti je u Srcu.. TO zaista samo Bog zna.. bolje i od tebe. Ja te mogu drzati samo za rijeci i po rijecima ti odgovore slati... A to sto ti greske relativiziras, romantizmom ih zatrpavas i onim sto ti je u srcu pravdas (tj opet relativiziras) kod mene ne prolazi.. a-a.. jock. Ne moze se jedino Bez Boga... A Bog je uvijek tu tako da ne postoji da se ne moze sve dok je covjek ziv (ovo nije silogizam ovo je cista istina). A uz Boga (ako On Hoce) moze se bez svega drugog.. A ti ne slusaj nego razmisljaj...
Tako skontaj da je mene strah jedino da ostanem bez mislosti Bozje... A samo oholi i oni koji ne znaju misle da imaju kud bez nje..

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

11

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Auh sto ti imas neku neskrivenu potrebu da sve relativiziras... Ama kakav ti sa Platonom? A i kao da nesto menja sta je platon radio sa onim sto radis ti? Ti se sa tim oblikom relativiteta 'davis'.. Vec ti napisah negde (u tvojoj temi cini mi se) da si jedinka (kao i sve na svijetu) koja je deo zajednice (hteo ne hteo) a da je svaka jedinka odgovorna najprije sama za sebe (a ujedno i za druge). Ovo je komplikovano neces me razumeti (jer nisam kadar ukretko da objasnim) al samo skontaj da te to relativiziranje i spominjanje drugih ni u cemu ne 'pravda' niti me drugi kad se tebi obracam zanimaju..

Kao sto rekoh, ruzno je kada se prica o necemu sto se na poznaje - odakle tebi to da je Platon relativista? Pa zar Platon prvi nije poceo da govori o APSOLUTNIM IDEJAMA, svesavrsenim - no dobro, cini mi se da si mlad momak, ima vremena za ucenje, ako budes vredan koliko i na ovom forumu. Ovo iskreno mislim.

Citirano

A romantizam Da.. uvek romantizam.. A znas sta je za mene romantizam? To je drugi termin za govore koje ja oponasam sa BLA BLA BLA.. nista konkretno nista bitno.. eto to je to. I cak nekohrentno i cak kontradiktorno (citaj tvoju temu sad).

Da bih bio siguran da znas o cemu pricas i da ne bi bilo kao sa Platonom gore (uzgred, jedan poznanik sa fakulteta me zvao upravo Platon, ali ne zbog romantizma, vec zbog desetke iz Filosofije) molim te da mi das definiciju romantizma, mozes i svojim recima, shvaticu sta si mislio.

Citirano

Covek ne moze Biti sam jer je Bog uvijek tu.. Ako cemo tako... Uvijek i svuda. Covjek moze vjerovati ili ne, i isto tako moze se Bogu moliti ili ne... U cisto fizickom smislu covjek moze biti sam do kraja svog zivota... E sad moze to biti i pet sekundi :).

Moze biti sam, itekako, ako to nisi osetio ti, jeste Adama i milioni gresnika, medju kojima sam i ja bio, koji su isli svojim putevima van Boga. Bog sve zove na zajednicu sa Njim, ali nikoga ne prisiljava - ako hoces da si samac, slobodan si da to budes. Ako hoces umreti, eto ti puta.

Citirano

Boga ne pokusavam ograniciti formulama niti ga pokusavam predstaviti svojim jezikom i svojim umotrvorinama (sto dosta radis ti). Govorim ono sto sam naucio iz Bozje knjige.. nista od onoga sto govorim nije znanje. Lepo ti je (u tvojoj temi) rekao sans: o Bogu mozemo znati ono sto je on nama o Sebi rekao.. i nista drugo. Ako negde i nekad pogresim molim te da mi ukazes na gresku (i sve druge) a ja cu ako stvarno jesam srecan da se demantujem... JER TOGA ME STRAH: DA GOVORIM POGRESNO O BOGU..

Lepo je rekao sans, a jos lepse istim tim recima hriscanski bogoslovi pre nego je i bilo Islama - oni su prvi rekli da o Bogu mozemo govoriti toliko kolikonam je Otkrio, a najvise je Otkrivenje dolazak samog Sina Bozjeg, Gospoda Hrista - veceg Otkrovenja do Njegovog Drugog dolaska u sili i slavi biti nece.

Citirano

I nauci da je odgovornost jedna bitna stvar u zivotu.. za svaki postupak i za svaku rijec bicemo pitani i nece nas nikakvo relativiziranje izvaditi. Ono sto nam je u srcu Bog zna najbolje.. nece nas pitati da mu mi pricamo o tome... A bicemo pitani za nasa dijela... Ono sto je iskreno u srcu i na djela se prenosi.

Sa ovim se potpuno slazem, to je i moj Gospod rekao kada je govorio da iz srca izlaze zle misli, preljube i svaki greh.

Citirano

Pa kad nesto pogrijesis (kao sad sustinski i fakticki sto stalno grijeseis na rijeci) ne pozivaj se meni na ono sto ti je u Srcu.. TO zaista samo Bog zna.. bolje i od tebe. Ja te mogu drzati samo za rijeci i po rijecima ti odgovore slati... A to sto ti greske relativiziras, romantizmom ih zatrpavas i onim sto ti je u srcu pravdas (tj opet relativiziras) kod mene ne prolazi.. a-a.. jock.

Nemoj suditi o tudjem grehu da ti ne bi bilo sudjeno - covek gleda u lice, Bog u srce. Nemoj nikada suditi ni o kome. U pravu si kada kazes da sam gresnik, to ne poricem, ali zasto uzimas na tebe breme osude, zasto ti to treba?

Citirano

Ne moze se jedino Bez Boga... A Bog je uvijek tu tako da ne postoji da se ne moze sve dok je covjek ziv (ovo nije silogizam ovo je cista istina). A uz Boga (ako On Hoce) moze se bez svega drugog.. A ti ne slusaj nego razmisljaj...
Tako skontaj da je mene strah jedino da ostanem bez mislosti Bozje... A samo oholi i oni koji ne znaju misle da imaju kud bez nje..

Razlika izmedju mene i tebe je sto ti Boga vidis van ljudi koji su oko tebe - za mene je to nezamislivo. Zbog toga Hristos i pita kako se moze voleti Bog koji se ne vidi, a ne voleti brat koji se vidi. A milost Bozju neces imati ako sam ne budes imao milosti prema bliznjem. Tu se valjda slazemo.

Reci mi, samo, po tvom shvatanju : ko je tvoj bliznji?

teolog

12

Utorak, 27. April 2004

Citirano

Orginalno od teolog

Kao sto rekoh, ruzno je kada se prica o necemu sto se na poznaje - odakle tebi to da je Platon relativista? Pa zar Platon prvi nije poceo da govori o APSOLUTNIM IDEJAMA, svesavrsenim - no dobro, cini mi se da si mlad momak, ima vremena za ucenje..

A da ko rece da je Platon relativista: TI SI RELATIVISTA.. to sam rekao,.. jer sve sto se spomenje relativiziras sa necim sto je neko drugi uradio ili rekao.. Eto i gore si platona spomenuo a ja te za platona ne pitam, i kad kazem da si neso ti rekao ne zanima me jel i platon (il bilo ko drugi) nesto slicno rekao (il uradio). Tako relativiziras i sva zlodela koja se spomenu.. Al ti to ne razumes vidim ja..

Citirano

Orginalno od teolog
Da bih bio siguran da znas o cemu pricas i da ne bi bilo kao sa Platonom gore (uzgred, jedan poznanik sa fakulteta me zvao upravo Platon, ali ne zbog romantizma, vec zbog desetke iz Filosofije) molim te da mi das definiciju romantizma, mozes i svojim recima, shvaticu sta si mislio.

Pa ja ti vec napisah:
A romantizam Da.. uvek romantizam.. A znas sta je za mene romantizam? To je drugi termin za govore koje ja oponasam sa BLA BLA BLA.. nista konkretno nista bitno.. eto to je to. I cak nekohrentno i cak kontradiktorno (citaj tvoju temu sad). ... To mi dolazi od jednog mog profesora fizike koji teoriju nije ispitivao vec bi rekao PRESKOCI ROMANTIZAM PISI FORMULE... jer taj ti je romantizam (ne budi bukvlnih shvatanja) sve lupanje u prazno..

Citirano

Orginalno od teolog

Nemoj suditi o tudjem grehu da ti ne bi bilo sudjeno - covek gleda u lice, Bog u srce. Nemoj nikada suditi ni o kome. U pravu si kada kazes da sam gresnik, to ne poricem, ali zasto uzimas na tebe breme osude, zasto ti to treba?

Ne rekoh da si zgrijesio vec pogresio.. A za to ti ne sudim vec te obavestavam. Pogresio na rijecima kazem, jer cak (jos uvijek) mislim da ni sam nisi svjestan gresaka koje pravis kad govoris o Bogu (gledaj ONU svoju temu gdje ti ih mnogi predstavljaju). Toga je mene strah (pogresnog govora o Bogu rekoh ti, i nesvjesnog i svjesnog) pa ti govorim da bi shvatio gdje gresis... Jer mnoge nelogicnosti pravis. A odgovornost ti spominjem da bi shvatio tezinu greske, jer za svaku ces biti pitan... I moras biti odgovoran za ono sto pises.. i moras MNOOOOGOO dublje promisliti o onome sto pises. Jer nema doktrine ni malo u tvojim govorima punim kontradikcije i romantizma (opet ja sa romantizmom, a?)... A ne sudim ti nit mi pada na pamet... Bog ce nam svima suditi.. A dao nam je zadatak da na to napominjemo jedni druge, tako da mislim da nisam ovdje pogresio.. (a kad pogresim srecan sam kad mi neko ukaze.. i ne relativiziram ucinjeno vec se molim Bogu za oprost, jer bez oprosta nikom nam spasa nema.. ).

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

• Poruku poslati

13

Utorak, 27. April 2004

Citirano

Orginalno od fingersbroken

A da ko rece da je Platon relativista: TI SI RELATIVISTA.. to sam rekao,.. jer sve sto se spomenje relativiziras sa necim sto je neko drugi uradio ili rekao.. Eto i gore si platona spomenuo a ja te za platona ne pitam, i kad kazem da si neso ti rekao ne zanima me jel i platon (il bilo ko drugi) nesto slicno rekao (il uradio). Tako relativiziras i sva zlodela koja se spomenu.. Al ti to ne razumes vidim ja..

Sta da ti kazem, procitaj sam sta si napisao u prethodnom postu na samom pocetku o meni i cika Platonu, valjda ce ti biti jasno.

Citirano

Pa ja ti vec napisah:
A romantizam Da.. uvek romantizam.. A znas sta je za mene romantizam? To je drugi termin za govore koje ja oponasam sa BLA BLA BLA.. nista konkretno nista bitno.. eto to je to. I cak nekohrentno i cak kontradiktorno (citaj tvoju temu sad). ... To mi dolazi od jednog mog profesora fizike koji teoriju nije ispitivao vec bi rekao PRESKOCI ROMANTIZAM PISI FORMULE... jer taj ti je romantizam (ne budi bukvlnih shvatanja) sve lupanje u prazno..

Dobro, bar da znam na sta mislis kada kazes romantizam. I da ne zaboravim, hvala sto si mi rekao da pripadam romantizmu (a ne racionalizmu, kojim se ti dicis i koji je zapadnoevropsku metafiziku unistio zeleci da joj pomogne). Evo zasto - u svim filosofskim recnicima ces naci da je " Romantizam filosofska doktrina koja prednost daje osecanju, intuiciji, SLOBODI pred razumom, merom, pravilima..."
Dakle, hvala Fingers.

Citirano

Ne rekoh da si zgrijesio vec pogresio.. A za to ti ne sudim vec te obavestavam. Pogresio na rijecima kazem, jer cak (jos uvijek) mislim da ni sam nisi svjestan gresaka koje pravis kad govoris o Bogu (gledaj ONU svoju temu gdje ti ih mnogi predstavljaju). Toga je mene strah (pogresnog govora o Bogu rekoh ti, i nesvjesnog i svjesnog) pa ti govorim da bi shvatio gdje gresis... Jer mnoge nelogicnosti pravis. A odgovornost ti spominjem da bi shvatio tezinu greske, jer za svaku ces biti pitan... I moras biti odgovoran za ono sto pises.. i moras MNOOOOGOO dublje promisliti o onome sto pises. Jer nema doktrine ni malo u tvojim govorima punim kontradikcije i romantizma (opet ja sa romantizmom, a?)... A ne sudim ti nit mi pada na pamet... Bog ce nam svima suditi.. A dao nam je zadatak da na to napominjemo jedni druge, tako da mislim da nisam ovdje pogresio.. (a kad pogresim srecan sam kad mi neko ukaze.. i ne relativiziram ucinjeno vec se molim Bogu za oprost, jer bez oprosta nikom nam spasa nema.. ).

Pogresiti i sagresiti zaista nije isto - slazem se. A to ko je od nas u zabludi ce moci da resi samo Bog. Ja se nadam da cemo se obojica spasiti - cemu u suprotnom sav ovoliki trud?

teolog

MuShtuluk

Početnik

(10)

• »MuShtuluk« je muško

Datum registracije: 21.03.2004

• Poruku poslati

14

Nedjelja, 31. Oktobar 2004

Sta kod mene izaziva strah?

Drugim recima kako se prepanem?

Ja mlogo lako. evo gledam koliko su prije mene pisali ovaj teolog i fingersbroken i odma se prepanem, ne smijem da piljnem ovaj tocak od misa bojim se hoce otic na gore.

A jos i ovaj nick fingersbroken. E KUKU broken sto cujem tu rijec prepanem se.

Ne prepanem se kad je procitam, nego je problem sto ja procitah naglas pa cuh sam sebe. Evo sve me jeza prodje
PokushaH da budem ozbiljan al ne ide 8)

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

15

strah

Strah me je kad vidim da Ljudi Boga ne postuju bez obzira na Veru.

Strah me je da se Svet odvojio i da smo mi u manjini zbog nekih Ljudi sto u ime nase Vere ubijaju i terorisu svet i jos se na Veru oslanjaju.

Strah me da se u zadnjih 20god. vise ratuje nego ikad prije.
Strah me da je najvisa i najmocnija Nacija sveta(US) tako primitivna i prosta i osiljena da ceo Svet zauzima; svugde na drugi nacin i zbog druge Koristi.

Strah me da ljudi izmedju sebe nemaju Osecaj za Zajednicu nego Svadja i Mrznja i Narcizmus deli Narod a ne Neprijatelji sirom Sveta(see OF).

Strah me da Droga i Novac regira Svet.

A svih nas treba biti Strah Sudnjeg-dana.
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

16

Strah od posledica onoga sto sami cinimo - dakle strah od odgovornosti o kojoj u mnogim situacijama i ne mislimo. Imamo razum a ponekad kao da ga nemamo!

Strah me od oholosti, jer covek je zaboravko (sto rijec INSAN u stvari i znaci)

Sura ash-Shura Dogovaranje

30. ajet

"Kakva god vas bijeda zadesi, to je zbog grijehova koje ste zaradili, a On mnoge i oprosti"

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

17

Citirano

Orginalno od Phikret
Strah od posledica onoga sto sami cinimo - dakle strah od odgovornosti o kojoj u mnogim situacijama i ne mislimo. Imamo razum a ponekad kao da ga nemamo!

Strah me od oholosti, jer covek je zaboravko (sto rijec INSAN u stvari i znaci)

Sura ash-Shura Dogovaranje

30. ajet

"Kakva god vas bijeda zadesi, to je zbog grijehova koje ste zaradili, a On mnoge i oprosti"

postovanje za post, i ja strah dozivljavam na slican nacin...

MuShtuluk

Početnik

(10)

• »MuShtuluk« je muško

Datum registracije: 21.03.2004

• Poruku poslati

18

Citirano

Orginalno od MuShtuluk
Sta kod mene izaziva strah?

Drugim recima kako se prepanem?

Ja mlogo lako. evo gledam koliko su prije mene pisali ovaj teolog i fingersbroken i odma se prepanem, ne smijem da piljnem ovaj tocak od misa bojim se hoce otic na gore.

A jos i ovaj nick fingersbroken. E KUKU broken sto cujem tu rijec prepanem se.

Ne prepanem se kad je procitam, nego je problem sto ja procitah naglas pa cuh sam sebe. Evo sve me jeza prodje

postovanje za post, i ja strah dozivljavam na slican nacin...
PokushaH da budem ozbiljan al ne ide 8)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

19

strah me od Mase
malo za promenu

• »ALIJA-KLADNICA« je muško

Datum registracije: 17.09.2004

• Poruku poslati

20

SELAM ALEJKUM

U ime Allaha,Milostivog,Samilosnog

1 Kunem se danom kada Smak cvijeta nastupi
2 i kunem se dusom koja sebe kori.
3 Zar covjek misli da kosti njegove necemo sakupiti?
4 Hocemo,Mi mozemo stvoriti jagodice prsta njegovih po novo.
5 Ali,covjek hoce dok je ziv da grijesi
6 pa pita "Kad ce Smak svijeta biti?"
7 Kad se pogled od straha ukoci
8 i Mjesec pomraci
9 i Sunce i Mjesec spoje-
10 tog dana i covek ce povikati "Kuda da se bjezi:
11 Nikuda ! Utocista nema.
12 Toga dana bice Gospodaru tvome propusten,
13 toga dana covjek ce o onome sto je pripremio,a sto propustio obavjesten biti.
14 sam covjek ce protiv sebe svjedociti,
15 uzalud ce mu biti sto ce opravdanja svoja iznositi
16Ne izgovaraj Kur*an jezikom svojim da bi ga sto prije zapamtio,
17 Mi smo duzni da ga saberemo da bi ga ti citao.
18 A kada ga citamo,ti prati citanje njegovo,
19 a poslije,Mi smo duzni da ga objasnimo.
20 Uistinu vi ovaj prolazni svijet volite,
21 a o onom drugom brigu ne vodite.
22 Toga dana ce neka lica blistava biti,
23 u Gospodara svoga ce gledati:
24 toga dana ce neka lica smrknuta biti
25 tesku nevolju ce ocekivati
26 Pazi! Kada dusa dopre do kljucnih kosti,
27 i vikne "Ima li vidara"
28 i on se uvjeri da je to cas rastanka
29 i noga se uz nogu savije,
30 toga dana ce Gospodaru tvome priveden biti"
31 "Nije vjerovao nije molitvu obavljao,
32 nego je poricai i ledja okretao,
33 a onda svojima bahato odlazio.
34 Tesko tebi,Tesko tebi
35 i jos jednom:Tesko tebi! Tesko tebi!
36 Zar civjek misli da ce sam sebi prepusten biti,da nece odgovarati?
37 Zar nije bilo kap sjemena koja se ubaci
38 zatim ugrusak kome On onda razmjer odredi i skladnim mu lik ucini.
39 i od njega dvije vrste,muskarca i zenu,stvori,
40 i zar Taj nije kadar da mrtve ozivi

Social bookmarks