Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško
  • »ale« je autor ove teme

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

1

Srijeda, 14. Januar 2004

Sta misle Novopazarci o Pazarcima u stranstvu

nekako me ova tema interesuje , mozda zbog toga da sam i ja deo te dijaspore.
interes se pojavio od dana kad sam posle deset godina prvi put dosao u NP.
puno se promenilo na dobro a bogami i puno na lose.
ali mi je ostao utisak da bas omiljen kao dijasporac nisi.
sta vi mislite
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 15. Januar 2004

pa jel tema tako losa

ja se pitam kako to da 20ljudi procitaju temu a niko ni rijec ne napisa.
sto se mene tice pisite vala samo negativno, to nema veze, nego sam hteo cuti neka misljenja od ljudi sto su u Zavicaj kako dozivljavaju nas sto dolazimo iz Inostranstva po nedelju dvije(dobro ja sam u 10godina 6dana bio).
bas me interesuje i molim vas bez ikakog Ustrucavanja.
hvala.danke.mérci.thanks.gracie.etc

3

Ale, nije ti losa tema, al malo je lose na nju pisat :). Evo i ja sam (trenutno) u inostranstvu, ali se ne smatram ne smatram dijasporcem (jer mi je dom i dalje dole, a ovde sam samo student) pa cu napisati ja (prvi) odgovor.
Jednostavnu nikakvu razliku ne pravi mi to je li neko iz inostranstva ili nije (posmatrano izolovano samo po sebi). Ljude ne delim ni po cemu, a moje misljenje o njima varira samo u zavisnosti od toga kakvi oni (ljudi) jesu. Dobro de.. jedina razlika mozda ima u tome je li neko Pazarac ili nije, jer ipak su mi zemljaci drazi :). I naravno drazi mi uvijek bivaju oni koji imaju takvih dodirnih/zajednickih tacaka samnom, ali opet ne pravi veliku razliku to (kao ni to da li je iz inostranstva Pazarac, ili iz Pazara) koliko to kakav je ko covek.
Na strani (posebno ovamo) dakako bi mi bilo drago da sretnem kojeg zemljaka. Zato mi je ovamo drago i kad sretnem Bosanca, Hrvata.. i normalno da mi mogu biti drazi od svih ostalih koje srecem. A svaki od njih moze da bude 'nekakav' pa da mi ne bude drazi od ostalih :).

A znam tacno na sta si koncepirao temu: na odnos ljudi koji zive u Pazaru (eto Sandzaka uopste da ne suzavamo) prema onima koji iz inostranstva dodju da posete svoj rodni kraj. Ja sve ovo na pocetku napisah da bih rekao da sve to isto vazi i tu. Ali i tu ima male razlike (kad sam ja u pitanju): ovi iz inostranstva bi imali sanse mi biti i drazi zbog cinjenice da znam da nisu kuci dugo bili i posto znam koliko bi im trebalo biti drago sve sto je u Pazaru (sto im je jako nedostajalo). Zato bi mi trebali biti predusretljivi. Ali i dalje ostaje onaj faktor: kakav je ko covek (sam po sebi) i kako se ko ponasa. Kad vidim da se neko ponasa previse bahato, i da misli (bez igde ikakvog prava) da je bolji od drugih dodje mi uvijek da poludim (ukoliko nastavim da ih posmatram, a u neposrednoj su mi blizini). A pogotovu je tako kad su osnove za to ponasanje ruzne, i kad nista, apsolutno nista, na tom pojedincu ne bi ukazalo da ima pravo da se tako ponasa. Cinjenica je da dosta nasih sa strane dodje sa dosta para (relativno) i onda se ponasa upravo ovako kako sam rekao cini da ih dosta ljudi sa prezirom posmatra, ili zbija sale na njihov racun (izgleda i ostalog). Naravno ukoliko je ponasanje u redu ne pravi razliku to da li je neko sa strane i sta vozi i stvari toga tipa (vazi za sve i kod svih normalnih ljudi).
Meni licno ne pravi razliku opet to da li je neko sa strane ili ne, ali odakle god da je a ima neke karakteristike koje ne volim kod ljudi, onda cu reci da nemam neko dobro misljenje o njemu, ali takodje cu reci da nemam ni neko lose. U krvi mi je da kad me neko nervira nekim stvarima ja ili cu mu reci da to ne radi, i stati na suprotnu stranu, ili cu samo otici da ga ne gledam. Stoga sa ljudima koji mi ne odgovaraju (ili ti poseduju karakteristike koje me nerviraju) obicno nastojim da ne budem zajedno, jer ako ne mogu imati pozitivno misljenje o njima, ne zelim graditi ni negativno (te stoga ni ne mislim o njima).
Sve ovo ti napisah da bih (opet ) rekao da uopste ne pravi razliku da li je neko iz inostranstva (dijasporac) ili ne. Bitno je kakav je ko covek i nista trece :).
mogu ja da se potpisem i bolje...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

4

posto ne zivim u pazaru ne znam sta misle o nama:)
ustvari kako neko moze znati sta onaj drugi misli:) tesko ako taj drugi to ne kaze ili pokaze pa i tad je tesko protumaciti to na pravi nacin :D
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

• Poruku poslati

5

thx

hvala Fingerbroken i Björn za Odgovor, bas mi je drago da dvojica sto i inace dobre Kommentare daju (pametne i iskrene kako sam citao) na moju temu kao prvi odgovaraju.
ja sam u istoj situaciji Fingerbroken i ja negledam ka i odakle, mada mi je draze sa svojima nego drugim ali primetio sam da je samo jedno vazno : KARAKTER coveka a ne Porijeklo.
hvala za odgovore momci

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

6

Petak, 16. Januar 2004

Kako ko. Neki imaju lose misljenje o njima, neki dobro. Samo me nervira to sto, neki ljudi steknu lose misljenje o coveku iz Pazara, koji otputuje u inostranstvo, a isto to ne steknu, kad neko od njihovih rodjaka ode. Ja imam dobro misljenje. Neke nater'o rat, neke kriza- potraga za boljim zivotom. Postujem njihov izbor, mozda cu i ja sutra negde otici, ako mi se zgadi zivot u Srbiji (i Montenegru).
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

• »josef borg« je muško

Datum registracije: 16.11.2003

• Poruku poslati

7

Petak, 05. Mart 2004

Sto neko rece:"gde god da odem,
ja sam stranac". Bio je u pravu.
Otkud znam brate mili kad ne
zivim dole. A to sto znam svi misle
da ovde ima obesenih kolaca pa samo
uzimaj i jedi. Niko ne misli da i ovde
mora da se radi i zaradi ako hoces da
imas nesto. Ako neko nesto dozna,
lepo bi bilo da nam javi, pa da i mi
cujemo sta to misle o nama pazarcima-
kama.
Ako mi verujes postalo mi je svejedno
sta misle. Znam ko sam, sta sam i sta
vredim 8)
Selam ;)
" Ko Priznaje, Pola Mu Se Prasta"

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

8

Petak, 05. Mart 2004

Ja mislim da ste uobrazeni... :))
Salim se,nisam ni ja adekvantan da govorim. . . a nisu svi isti. .

• »josef borg« je muško

Datum registracije: 16.11.2003

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 15. Mart 2004

Cini ti se :))
" Ko Priznaje, Pola Mu Se Prasta"

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

10

Ponedjeljak, 15. Mart 2004

Ja kao Novopazrac imam jako dobro misljenje o svim onim koji su otisli od kuce.
Neko je otisao od mile volje, a neko je otisao zato sto ga je muka naterala.Zapravo, ko god da je negde otisao na stranu otisao je sa razlogom.I to u potrazi za boljim sutra...
Za svoje bolje i za bolje svoje familije...
Tako da opravdavam svakog ko je otisao na stranu...
I podrzavam ih.I nadam se da ce se svi oni jednog dana, ako Bog da, vratiti ovamo kad budu shvatili da ovde, u nasem Sandzaku mogu obezbediti sebi i svojim najblizima miran i lagodan zivot.
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

11

Ponedjeljak, 05. Decembar 2005

Pa, uglavnom na nas gledaju sa odredjenom dozom potcenjivanja. Delimicno opravdano.
No opet, nisu svi i nismo svi isti.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

limited

Početnik

(10)

Datum registracije: 28.10.2005

• Poruku poslati

12

Logicno je da je misljenje podeljeno, s obzirom da je i ponasanje Pazaraca iz dijaspore u Pazaru razlicito.
A sto se tice povratka u np, mislim da bi se tesko ko uspeo navici i prilagoditi zivotu u np, pogotovo oni koji su davno otisli.
Ja kada kazem nekom Novopazarcu da planiram da se vratim u np, ne nailazim na pozitivne komentare i odobravanje.

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

13

Selam

Nisam bas dobro sazvakao ovu temu ali cu pokusati dati svoj skromni doprinos.
Posmatrajuci je sada iz Dijaspore nisam puno promijenio misljenje, ni dok sam bio u Bosni iliti Sandzaku. Sta je to sto najcesce zasmeta onom tamo covjeku ili Pazarcu, Pestercu ... svejedno, kada dodje nas (ne svi svakako) covjek iz Dijaspore? Ovdje se jadan slomi radeci, stedeci, pokusavajuci prezivjeti sve dazbine i namete, ali jel preskoci crtu, tu je strogo najnoviji merdzo, BMV, pasat... pa jos ako ima kakav vasar ili svadba ono tamo svi kolo plate 10eura, dijasporcu je to sramota nego 50. eura a po neka budala i po 500€. E sad vi vidite kako oni tamo mogu da gledaju na nas odavud. Ako grijesim volio bih da me ispravite.
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od limited
Ja kada kazem nekom Novopazarcu da planiram da se vratim u np, ne nailazim na pozitivne komentare i odobravanje.

Normalno kad ti novopazarci kojima si to rekao,jedva cekaju da odu preko.Ja bih povratak uvek pozdravio i taj neciji povratak bi me ohrabrio jer bih video da ima i onih obratnih slucajeva kada se neko vraca a ne ide u inostranstvo,znajuci kako je ovde i kako je tamo.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

faCHo

Učenik

(10)

• »faCHo« je muško

Datum registracije: 25.02.2003

• Poruku poslati

15

Utorak, 06. Decembar 2005

Vecina nas u inostranstvu radi
dok vecina u Pazaru ne radi!
Mi imamo na neki nacin sredjeniji zivot, znamo sta za godinu ili 5 treba da radimo
dok je u Pazaru sve od danas do sutra!
To govorim za vecinu, mada poznajem puno ljudi
koji su totalno ok, rade i u datim uslovima se super
snalaze!
Sve je relativno, neka generalizacija na postoji...
Ne smatram sebe vise vrednim zato sto vozim bolja kola
nego moji drugovi dole, niti sto mogu na odmor
gde hocu, ja radim stvari za sebe ne za druge...
Mislim da i moji drugovi slicno razmisljaju!

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

16

Srijeda, 15. Mart 2006

SMATRAM DA SMO MI SVI U DUSI PAZARCI BILO DA ZIVIMO U NOVOM PAZARU ILI NEGDE U INOSTRANSTVU. ALI VECINA STRANACA KADA IDE NA ODMOR U NP SA NEKIM SKUPIM AUTOM KUPLJENIM NA KREDIT I PARAMA KOJE JE STEDEO I ODVAJAO "OD SVOJIH USTA" DA BI SE DOLE TAFRENISO SAMI STVARAJU LOS UTISAK O SEBI. A NEDUZNI NAROD DOLE KOJI NIJE KRIV ZA BEDU U KOJOJ ZIVE POMISLE DA SE OVDE BERU MILIONI ALI VERUJTE NIJE TAKO... LICNO POZNAJEM JEDNU ZGODNU, DOBRU, MLADU DEVOJKU KOJA SE UDALA ZA COVEKA 25 GOD STARIJI OD NJE(GRAHOTA BOZA) I ON ZIVI U INOSTRANSTVU. E TEK KADA JE ONA OVDE DOSLA SHVATILA JE DA NIJE OVDE ZIVOT BAJKA I NIJE SVE KAO STO IZGLEDA. ALI KASNO JE BILO. ALI JA U POTPUNOSTI RAZUMEM ZASTO JE NAROD U PAZARU STVORIO TAKVU SLIKU O NAMA U INOSTRANSTVU. NAZALOST. ;(

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

17

Srijeda, 15. Mart 2006

Citirano

Orginalno od ajla
SMATRAM DA SMO MI SVI U DUSI PAZARCI BILO DA ZIVIMO U NOVOM PAZARU ILI NEGDE U INOSTRANSTVU.

Slazem se! Sto se tice mene, u mome srcu je samo moj rodni kraj. 8o

Citirano

ALI VECINA STRANACA KADA IDE NA ODMOR U NP SA NEKIM SKUPIM AUTOM KUPLJENIM NA KREDIT I PARAMA KOJE JE STEDEO I ODVAJAO "OD SVOJIH USTA" DA BI SE DOLE TAFRENISO SAMI STVARAJU LOS UTISAK O SEBI.

Pa znas, zavisi koja vrsta se ovako ponasa? Imas ti onih "seljaka" koji tamo dodju i zivu u iluzijama. A znas zasto se tako ponasaju? Zato sto oni u "normalnom zivotu, gde zive" to sebi nebi mogli da pripustu da su tako vazni. Jednostavno moraju, negde da se dokazu, a to mogu na jedini nacin, dobrim autima, tafrom... Nista posebno na njih nije!

Imas isto i pametnije ljude, koji nisu takvi. Nazalost, takvih je danas mali broj...

Niko ti danas ne zivi kao kralj. Oni koji to glume su samo "ludaci" koji su doleteli sa neke druge planete. Istina je da standard na zapadu je mnogo bolji nego kod nas. Ipak, ta plata koju dobiju, pola je i drzavi vrate!!!

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

18

Srijeda, 15. Mart 2006

bivsi

HVALA DINNA STO SE SLAZES SA MNOM. NADAJMO SE DA CE SE VREMENA POBOLJSATI. VELIKI POZDRAV ZA TEBE (o) )o(

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 16. Mart 2006

Hoce!!

Mora biti bolje...

Otpozdrav :]
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

nostalgija

Početnik

(10)

• »nostalgija« je žensko

Datum registracije: 18.01.2005

• Poruku poslati

20

Subota, 18. Mart 2006

"nasi ljudi u svetu"

Tuzna je to prica koja nema kraja..... :( Zivim u inostranstvu vec dugo vremena ali moja dusa ostane u N.P. svaki put kada se vratim"kuci u Danmark"Ja sam napustila pazar kao mala devojcica tako da nisam ni bila svesna gde odlazim ili da sam bila odusevljena tom idejom o odlasku u inostransvo, ustvari mene niko nije nista ni pitao o tome drugi su odlucivali o mojoj sudbini.Mogu iskreno reci verujte mi
vi sto zivite "dole"mnogo ste srecniji od nas ovde jednom recenicom vam mogu reci sve."Imam sve ali nemam nista,zivim kao u snu i nekom nedoglednom iscekivanju kao da ce mi sledeci dan doneti nesto novo i vratiti mi ono propusteno vreme koje sam izgubila dok sam "zivela"ovde. Sve one radosti i tugu koju sam propustila da podelim sa svojim najblizima
nema para ni bogastva da mi nadoknadi sve sto prodze nikad se vraca".To su reci moje majke koje slusam vec godinama.To isto ce vam reci svi oni koji su iskreni posteni,ovde zivot nije kao u filmu da bi nesto imao moras da se odreknes puno cega kako sam primetila u pazaru se zivi mnogo luksuznijim zivotom nego ovde,i to je to sto ja nemogu nikako da shvatim kad se kaze "ovde je kod nas velika kriza".Ja to nigde ne primecujem ali naravno kako sam starija pocinje i na to da gledam drugacije.Zasto se narod zaduzuje za neke nepotrebne stvari:(nakit,sminka,garderobaa nekad i neka luksuzna hrana za goste)zasto?Zar se dole ne moze primiti gost bez luksuza prijatno se porazgovarat uz kafu i keks ili nista zar spontanitet dole ne postoji.Sve bih dala samo damogu da imam sve to sto vi"nemate"a mi ovamo imamo vi ste dobitnici a mi gubitnici.UHA ja vas zamaram samo jos nesto nemojte zavideti tim sto se sepure sa autima i sarenim kosuljicama auta imaju dva vlasnika do zadnjeg neisplacenog EURA (kreditori su suvlsnici banka ili salon gde je auto kupljeno)Dobro je nako ovde rekao ne mogu da se setim izvinjavam se neke osobe pate od kompleksa nize vrednosti a ovamo nema mesta za takve,ovde mogu svi imati isto samo POTPIS onda sledi:znoj ,patnja stednja,kratko receno odricanje i najmanjeg uzitka,a zasto da bi se dokazao dole jednom godisnje 20-dana.
Nemojte nas mrzet nemate razloga mi trba vama da zavidimo.
Selam svima
NOSTALGIJA
"Dream as if you'll live forever, and live as if you'll die today" - James Dean

Social bookmarks