Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Sultan Bosniack« je muško

Datum registracije: 31.01.2009

• Poruku poslati

41

Subota, 31. Januar 2009

Medresa je najbolja škola koju može da odabere jedan svjestan i karakteran musliman-Bošnjak iz Sandžaka ...
To je elitna škola, a pošto se traže dokazi, evo ih:

http://medresa.net/index.php/Vijesti/Prv…-u-Medresi.html

http://medresa.net/index.php/Opste-infor…ja-Medrese.html

http://medresa.net/index.php/Opste-infor…brazovanje.html

http://medresa.net/index.php/Opste-infor…-u-medresi.html

Dalje ... Medresanti su samo prošle godine napravili fascinantne rezultate:

- 1. mjesto na evropskom takmičenju, hifz 5 džuzeva Kur'ana, Šefija Mahmuti
- 1. mjesto na opštinskom takmičenju Novog Pazara u recitovanju, Sanida Tasumović
- plasman u prvih 50 učenika u Srbiji koji su otišli na turneju u Dansku, Rejhan Kuč
- 1. mjesto naekipnom takmičenju iz arapskog jezika na nivou bošnjačkih medresa
- 1. mjesto na pojedinačnom takmičenju iz arapskog jezika na nivou bošnjačkih medresa, Selma Plojović
- 4. mjesto na pojedinačnom takmičenju iz engleskog jezika na nivou bošnjačkih medresa, Amela Rahić
- zlatni prsten na evropskom takmičenju učenja Kur'ana - tilavet, Sajma Jerebičanin
- 2. mjesto na Medrsijadi - stoni tenis, Sezairi Asmed
- 1. mjesto na Medresijadi - trčanje na 200m, Amel Dautović

(izvor: Softa, 39)

Ako ni ovo nije dovoljno, dodaću još izjavu čuvenog alima:
Mustafa Efendić: "Obišao sam mnogo medresa, u Bosni, na Balkanu, u Istanbulu, ali kao što ima medresu Sandžak, nisam nigdje vidio!"

Pa zato nije ni čudno što Sarajevska medresa preuzima pravilnik o kućnom redu naše medrese ...

Tražili ste dokaze, evo vam dokaze .......
Medresa je elitna škola!!!
Sandžački sajt bez cenzure...

http://sandzakpress.net/

• »Sandzak Beg« je muško

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

42

Subota, 31. Januar 2009

Citirano

Orginalno od Sultan Bosniack
Medresa je najbolja škola koju može da odabere jedan svjestan i karakteran musliman-Bošnjak iz Sandžaka ...
To je elitna škola, a pošto se traže dokazi, evo ih:

http://medresa.net/index.php/Vijesti/Prv…-u-Medresi.html

http://medresa.net/index.php/Opste-infor…ja-Medrese.html

http://medresa.net/index.php/Opste-infor…brazovanje.html

http://medresa.net/index.php/Opste-infor…-u-medresi.html

Dalje ... Medresanti su samo prošle godine napravili fascinantne rezultate:

- 1. mjesto na evropskom takmičenju, hifz 5 džuzeva Kur'ana, Šefija Mahmuti
- 1. mjesto na opštinskom takmičenju Novog Pazara u recitovanju, Sanida Tasumović
- plasman u prvih 50 učenika u Srbiji koji su otišli na turneju u Dansku, Rejhan Kuč
- 1. mjesto naekipnom takmičenju iz arapskog jezika na nivou bošnjačkih medresa
- 1. mjesto na pojedinačnom takmičenju iz arapskog jezika na nivou bošnjačkih medresa, Selma Plojović
- 4. mjesto na pojedinačnom takmičenju iz engleskog jezika na nivou bošnjačkih medresa, Amela Rahić
- zlatni prsten na evropskom takmičenju učenja Kur'ana - tilavet, Sajma Jerebičanin
- 2. mjesto na Medrsijadi - stoni tenis, Sezairi Asmed
- 1. mjesto na Medresijadi - trčanje na 200m, Amel Dautović

(izvor: Softa, 39)

Ako ni ovo nije dovoljno, dodaću još izjavu čuvenog alima:
Mustafa Efendić: "Obišao sam mnogo medresa, u Bosni, na Balkanu, u Istanbulu, ali kao što ima medresu Sandžak, nisam nigdje vidio!"

Pa zato nije ni čudno što Sarajevska medresa preuzima pravilnik o kućnom redu naše medrese ...

Tražili ste dokaze, evo vam dokaze .......
Medresa je elitna škola!!!

Aferim.
Svaka čast, drago mi je , i sada vidim i drago mi je što sam 99 godine dao dva paketa knjga , časopisa i raznih biltena za Gazi Isabegovu biblioteku, (tako se nekad zvala čini mi se), zato ću reći jedno nemamo mi ništa koristi od knjiga ako držimo kod nas na rafovima trebamo hi dati drugijem na raspolaganje i korišćenje.

Poželjno bi bilo još nešto više informacija o radu medrese i kako i nakoji način bi moglo da se pomogne.
Još jednom svaka čast na informacijama a i na uspesima.
"...Allah ändert ja nicht, was mit einem Volk ist, bis sie ändern, was mit ihnen selbst ist..." (Koran: Sure 13, Vers 11)"

• Poruku poslati

43

Nedjelja, 01. Februar 2009

U Medresi je zapošljeno oko 100 ljudi. Od toga su 47 profesori. Medresa funkcioniše u obliku muškog i dva ženska odjeljenja, jedno u Pazaru, a drugo u Rožaju. To je samo jedan započeti projekat (Gazi Isa-beg), koji je jako velik i težak za realizaciju. To znači sljedeće:
Medresa "Gazi Isa-beg bi trbala da pokriva cijeli Sandžak sa centrom i muškom medresom u Novom Pazaru, a sa ženskim odjeljenjima u Pazaru, Rožaju i ako Bog da Tutinu, Sjenici, Prijepolju, Bijelom Polju i Plavu.
Rad joj je različit od bosanskih medresa. Teži se da se u radu ostvari to da Medresa ima dva smjera: pro-naučni i pro-teološki, ali Medresu u tom razvoju jako uporava njeno finansijsko stanje (valja istaći da je opština tek od ove godine počela da plaća komunalije, struju, naftu - što joj je po zakonu obavezno kao i drugim školama). Medresu smete i to što joj je prostor pomali za ciljeve kojima teži, ali se nadamo da će se taj problem u bliskoj budućnosti riješiti, jer postoji plan imještanja centra islamske zajednice ... Inače medresa svake godine upsije po jedno odjeljenje, a ove godine je u Muškoj upisala dva.
U medresi se sada predaju islamski, jezički i opšti predmeti;

islamski:

Kiraet (učenje Kur'ana)
Akaid (islamsko vjerovanje)
Fikh (šerjatsko pravo)
Ahlak (islamska etika)
Tefsir (tumačenje Kur'ana)
Hadis (tumačenje govora Poslanika, s.a.w.s.)
Imamet i Vaz (način vođenja džemata ili zajednice)
Povijest (historija islama)

jezici:

Bosanski j.
Arapski j.
Engleski j.
Turski j.

opšti:

Geografija
Biologija
Matematika
Informatika
Opšta historija
Sociologija
Pedagogija
Psihologija
Filozofija
Fizičko

Među profesorima su doktori, veliki broj magistara i profesori od iskustva i respekta.

Pored nastave značaj sazrijevanja učenika su i druge obavezne aktivnosti:
namaz, korepeticije, tribine, debate, kvizovi i td.
Medresa ima svoju kuhinju sa tri obroka dnevno i u ni jednom obroku u hefti se ne jede ista hrana... U realizaciji je restoran u kojem će da se izmjesti kuhinja i u kome će radit profesionalci...
Fizičko vaspitanje, kod profesora Jonuza Džankovića, najboljeg fudbalera Pazara od kad postoji klub je nešto što je učenicima zadovoljstvo izvršavat i zbog toga nisu čusni rezultati koji se postižu na Medresijadi i na drugim takmičenjima ...
Valja istaći da su disciplinske mjere rigirozne i kažnjavanja su česta, za razliku od drugih škola i to je sa opravdanim razlogom jer medresa treba da iznjedri generacije koje će da predvode naš narod .....

Medresu bi mogli da pomognete:

- verbalno tako što će te pričati lijepo o njoj, jer ona to sigurno zaslužuje,
- tako što će te upisati ili imati cilj da upišete svoje dijete u Medresu da bi steklo moralni odgoj i vjersku svijest,
- finansijski, ako ste imućni ili da djelujete na nekog da da za medresu ili stipendira nekog učenika,
- tako što će te davati zekat i sadakatulfitr za Medresu, uplaćivanjem u Mešihat Islamske Zajednice u Srbiji ...

Posjetite kad, kad našu stranicu koja je tek počela da radi i vidite šta se radi po medresi...
Na njoj možete naći mnogo korisnih stvari koje se pručavaju u njoj i kupite Softu u knjižari El-Kelimeh ...

Jer medresa je najbolja škola za svesnog insana ...

• Poruku poslati

44

Ponedjeljak, 02. Februar 2009

Vijest

NOVI SAJT MEDRESE "GAZI ISA-BEG" U NOVOM PAZARU

www.medresa.net

Naša medresa ne prestaje težiti prosperitetu, pa tako i njeni učenici ne prestaju nastojati u tom doprinosu. Na redakciji „Softe“, koja je održana u oktobru, je podnijeta molba, od strane dva učenika - Dženisa Ejupija i Usameta Zukorlića, da im se dozvoli da naprave medresinu internet stranicu. Direktor je to i odobrio.

U vremenu kada je islam na ovom prostoru u ponovnom razvoju i cvjetanju, javlja se potreba da znanje, edeb i iskustvo koje steknemo u medresi pokažemo i prenesemo na druge, koji, možda, nisu imali priliku upisati ovu elitnu školu ili da bi postakli one koji završavaju osnovnu školu da je upišu.

Kroz ovaj sajt se također učenici bore, na svojevrstan način, za prava koja su im uskraćena kao učenicima etničkih manjina i učicima muslimanima. Cilj ovog sajta je doprinos u rješavanju problema i pružanju moralne podrške u iskušenjima sa kojima se susreće današnja omladina.

Na ovom sajtu će te moći naći vijesti i aktuelnosti vezane za medresu i omladinu. Želja nam je i da omladina u drugim srednjim školama učestvuje u ovom projektu tako što će nam pisati o svojim razmišljanjima, shvatanjima, problemima sa kojima se susreću i drugim stvarima, šaljući nam textove na

medresanp@gmail.com

Naša borba će se ogledati u tome da Allahova riječ bude jasna, bošnjačka svijest bude budna i da svaki mladić, bio musliman ili ne, sazna izgled najljepšeg morala, ljepote istine i vrijednosti znanja i rada za dobro svih ljudi, ma koje nacionalnosti ili vjere bili.

Posjetite naš ........................... www.medresa.net

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

45

Ponedjeljak, 02. Februar 2009

Pogledao sam sajt, stvarno, iskreno svaka cast, bas mi se svidja, i cini mi se bas ozbiljno uradjen sajt. Sve pohvale momcima koji su ga uradili. Svidja mi se i izgled i sadrzaj sajta, prvo sam bio skeptican, reko to ti je sajt k'o Gimnazija sto je imala(veze nisu imalI) ali kada sam pogledao odusevio sam se. (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o)
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

• Poruku poslati

46

Utorak, 03. Februar 2009

Poziva se omladina da učestvuje u razvoju ovo sajta i naše islamske i Bošnjačke svijesti tako što će pisati na:

medresanp@gmail.com

Neki članak, prijedlog, mišljenje, vijest ....
Sve što je korisno za muslimane-Bošnjake u našem Sandžaku i našoj Srbiji i Crnoj Gori je dobrodošlo ...

Pišite nam ...

gothiacup

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.07.2008

• Poruku poslati

47

Četvrtak, 05. Februar 2009

Citirano

...Naša borba će se ogledati u tome da Allahova riječ bude jasna...

zanimljivo. znao sam da Allahovu rec ne razumeju oni kojima je srce zapecacenjo, ali nisam znao da je Allahova rec nejasna. znaci bez vase borbe Allahova rec je nedovoljno jasna. Tako ja to razumem iz ove izjave, a obzirom da je to izjava ucenika ove elitne skole onda ta izjava je verovatno i verodostojna. ili nije?

jasno je da je medresa na dobrom polozaju u odnosu na ostale medrese u regionu. i drago mi je zbog toga. ali to poredjenje ne ukazuje na njen polozaj u odnosu na druge srednje skole svetovnog karaktera. vidimo da se ucenici medrese ne nalaze nigde na takmicenjima iz matematike, fizike, i ostalih prirodnih nauka kako bismo mogli uporediti kako stoje u odnosu na druge skole (svetovne kazem). a sto se tice morala, ja smatram da su ucenici manje izlozeni sansi da cine nemoralne stvari ali da su moralniji ili nisu to ne moze niko da tvrdi. ja u svakom slucaju nisam pristalica policijskom morala i tih disciplinskih vaspitnih mera. sretao sam medresanata po svetu i slabo sam gde video zeljnijih ljudi da cine ono sto im je bilo zabranjeno. al su nekako stidljivi. i bi. i ne bi. hoce al ne smeju. pa krenu. pa stanu.

a po meni je najveci problem izletavanje pred rudu. govor koji je vise recitovanje nego ista drugo. zelja za pametovanjem iznedri i izjave da je Allahova rec nejasna...

• Poruku poslati

48

Četvrtak, 05. Februar 2009

Allahova riječ

Allahova, dž.š., riječ je jasna, ali ne svakom i zato je potrebno da se pojasni...
Danas ljudi ne razumiju islam u pravom smislu i pod "jasna" sam mislio da se svim ljudima muslimanimam ili ne stavi do znanja šta znači islam u pravom smislu, jer ljudi ne znaju.

- Svijet misli da je islam terorizam, pa je potrebno razjasniti i razglasiti Allahovu riječ:

"Da Allah hoće, oni na Zemlji bi svi vjernici bili. Pa zašto onda ti da na goniš ljude da budu vjernici?" (Kur'an)

- Naši susjedi nas smatraju hereticima i krvovjercima, za razliku od toga što mi smatramo da su oni, pa im nije jasno i ne znaju šta je:

"Ako Boga volite, mene slijedite i On će vas voljeti i grijehe vam oprostiti..." (Kur'an)

- Mi danas imamo naše muslimane koji su zaboravili vjeru, pa kad čuju nešto od nje, to ne shvataju i to im do srca ne dopire, np.:

"Kada čovjek griješi na njegovo srce padaju crne tačke..." (Hadis)

- Mi danas imamo još nekakvo ne shvatanje islama i nerazumijevanje Allahovih riječi, kao što su:

"I učinili smo vas ummetom sredine" (Kur'an)

"Zaista je ova vjera čvrsta, pa u nju ulazite polahko." (Hadis)

Vidimo da je ovo u suprotnosti od onoga što danas rade takozvane "vehabijje". To je zbog nerazumijevanja Allahove riječi, pa im je potrebno razjasniti.

Sve u svemo, nagrada poslije smrti će se ogledati o tome koliko je se neko borio da shvati Allahove riječi i da ih primijeni i drugima to prenese.

Bukvalno slijeđenje ajeta i hadisa odvodi sa pravog puta. Zbog toga su i napisani brojni tefsiri Kur'ana i komentari hadisa i zbog toga postoji mudžtehid u svijetu (danas Jusuf El-Qardawi) koji Allahovu riječ dokazuju da je za sva vremena i zbog toga nije savršeno jasna, jer ne važi za jedno vrijeme.

HamasNP

Učenik

(10)

• »HamasNP« je muško

Datum registracije: 08.01.2009

• Poruku poslati

49

Petak, 06. Februar 2009

Esselamu alejkum.

Citirano

Orginalno od gothiacup
zanimljivo. znao sam da Allahovu rec ne razumeju oni kojima je srce zapecacenjo, ali nisam znao da je Allahova rec nejasna. znaci bez vase borbe Allahova rec je nedovoljno jasna. Tako ja to razumem iz ove izjave, a obzirom da je to izjava ucenika ove elitne skole onda ta izjava je verovatno i verodostojna. ili nije?

Medresanti - nemojte se osvrcati na ljude kojima je mrznja iz srca pomutila razum. Nemojte se osvrcati na ljude koji jedva cekaju da posiju smutnju. Jednostavno ih ignorisite...

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

50

Petak, 06. Februar 2009

Citirano

- Mi danas imamo još nekakvo ne shvatanje islama i nerazumijevanje Allahovih riječi, kao što su:

"Zaista je ova vjera čvrsta, pa u nju ulazite polahko." (Hadis)

Vidimo da je ovo u suprotnosti od onoga što danas rade takozvane "vehabijje". To je zbog nerazumijevanja Allahove riječi, pa im je potrebno razjasniti.
Bukvalno slijeđenje ajeta i hadisa odvodi sa pravog puta. Zbog toga su i napisani brojni tefsiri Kur'ana i komentari hadisa i zbog toga postoji mudžtehid u svijetu (danas Jusuf El-Qardawi) koji Allahovu riječ dokazuju da je za sva vremena i zbog toga nije savršeno jasna, jer ne važi za jedno vrijeme.

Eto,ja kao bivši učenik Gimnazije bih da progovorim malo o medresi,nadam se da neću bit od ovih takozvanih gore,pa da mi bude potrebno razjasnit Allahove riječi od strane onih koji ni sami ne znaju dje su krenuli i izgubili su kompas.Pa evo,da podjemo redom.Potpuno je neosnovana tvrdnja da medresom hodaju meleci u ljudskom obliku.Tačno je da je ta škola najelitnija na papiru,ali poznajem mnoge medresante koji su je završili i postali otpadnici od islama,čak i gore vrste nego oni sa kojima sam delio klupu u Gimnaziji.Tako da ta tvrdnja da ta škola odgaja decu ispravno,ne mora da znači nužno da je to zaista tako,već naprotiv.Vidiš,Gimnazija u koju sam ja išao nekad,u koju idu i dan danas neki ljudi,momci,devojke...U toj školi postoje ljudi koji su različitih ubedjenja,pravaca,ideologija.Te stoga,na jednoj strani imaš kršćane po ubedjenju,imaš repere nekakve,imaš one koji se deklarišu kao rokeri u ideološkom smislu,imaš dakle milion ideološki opredeljenih ljudi tamo.Tamo takodje imaš muslimane.Imaš masu muslimana i muslimanki iz dana u dan elhamdulillah.Imaš masu muslimana i muslimanki koje iz dana u dan šikaniraju upravo isti ljudi koji predaju neke predmete po medresi,ili se uvijaju po Mešihatu,kakvi su naši pojedini veronauke profesori bili.Ima tu neki dobar insan se nadje,ali znam da je moj profesor veronauke u četvrtoj godini,ne samo cijelu moju generaciju,nego čitavu moju smenu upozoravao na mene imenom i prezimenom da me drugi učenici izbegavaju jer sam 'vehko' kako on reče,ili kako reče ovaj brat gore,onaj kome treba nešto objasnit.Pa blago meni,kako god masa ljudi mislila da je medresa bajkovita stvarnost,iste te momke i devojke koje dijele iste vrednosti ko medresanti možeš nać i u Gimnaziji,čak u nekim sferama ovodunjalučkih nauka na mnogo većem stepenu,ali to je već Allahova stvar i mi u to ne ulazimo,molimo Ga da nas sačuva svake oholosti i samodopadanja.Daleko od toga da ja hvalim Gimnaziju,postoje u njoj propusti,ali ne znam čemu ovoliki hvalospevi,kažem i podvlačim,nemoj da me neko shvati pogrešno,ali ovde se stvara izuzetno pogrešna slika.Ja znam da izbrojim bar 10 otpadnika od Islama kojima je mrsko da im selam nazoveš danas,a pohadjali su tu medresu.Te priče o tome kako tamo idu momci (o devojkama ne pričam,bilo bi glupo s moje strane) visokih moralnih kvaliteta,nacionalno trezveni,verski osviješćeni,to je meni smiješno,bar kad gledaš praksu tih ljudi.Imao sam prilike i raspravljat sa njima o šerijatu,jer ipak bi to trebalo da bude to njihova osnovna delatnost,nažalost veliki broj tih momaka već posle deset minuta se totalno pogubi u raspravi,i teško šta može njemu da bude jasno,futniku je nejasno i ono što sam uči,a kamo da on nekom objasni kuda treba da se kreće.Ne sudim na osnovu jedne osobe i to mi ne pada na pamet,u svemu ovome je dakako moguće navuć Allahovu srdžbu na sebe pa neću da preteram u smislu da sam neki sitničar koji traži dlaku u jajetu.Kamo sreće da je što više učenih momaka i devojaka u svim sferama,a pogotovu u šerijatu,i tvrdnja da je medresa ta koja uči ljude kako da 'objašnjavaju' onima kojima ništa nije jasno pada u vodu,bar je to moj utisak.
Sama retorika tih mladića,njihovo držanje (govorim o onima koje sam ja upoznao lično i odlično,nemoj da se neko nadje uvrijedjen),njihov govor,svodi se mahom na šuplja naklapanja i govorancije i korištenje nekih fraza na potpuno pogrešnom mestu i na potpuno pogrešan način.Dakako more bit da su te neke riječi možda dobile drugačije značenje,pa nam tako brat Sultan reče da Allahova riječ nije savršeno jasna,a Allah u Kur'anu kaže da je našu vjeru usavršio,medjutim brat je sigurno mislio da kaže nešto drugo,ali u datom momentu pošto ga obuze žudnja da što brže,bolje i potpunije odgovori svom ideološkom protivniku,na um mu ne pade neka riječ koja će bolje opisat ono što je mislio.
Evo sad,da se lično tebi obratim jer nalazim to za shodno.
Kažeš da Allahova vjera nije savršeno jasna jer nije vezana za samo jedan vremenski period,i to dokazuješ na osnovu brojnih tefsira Kur'ana,tefsira hadiskih zbirki i šta si sve već naveo gore,da te ne citiram.Kad je nešto jasno i potpuno (a Allah svjedoči i jamči to za Svoju vjeru) ono dakako važi za sva vremena.Ti reče da je nejasna jer ne važi za jedno vrijeme? Sad si me baš zbunio.Savetujem ti,što sam reko i bar petorici medresanata sa kojima se prevarih te udjoh u raspravu,govori brate moj što prostije kako bi te običan svijet razumeo bolje,ako već želiš nekom nešto objasnit,a da se ne gadjaš nekim frazama i riječima koje si čuo na televiziji ili pročitao ovde ili onde,tako zbunjujući i sebe i druge i dovodiš sebe u vrlo nepovoljan položaj,jer ljudi mogu da pomisle ovde da pokušavaš time dokazat svoju nekakvu stručnost,za koju smo mi,koliko vidim,nažalost uskraćeni jer ne bejasmo učenici medrese,već nas eto šejtan prevari pa završismo neke druge škole i dakako u zabludu padosmo.

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• »na-braniku-grada« je muško

Datum registracije: 25.08.2008

• Poruku poslati

51

Petak, 06. Februar 2009

Citirano

Orginalno od HamasNP
Esselamu alejkum.

Citirano

Orginalno od gothiacup

Medresanti - nemojte se osvrcati na ljude kojima je mrznja iz srca pomutila razum. Nemojte se osvrcati na ljude koji jedva cekaju da posiju smutnju. Jednostavno ih ignorisite...

Nazalost stvari ne izgledaju onakve kakve ih neko uporno pokusava predstaviti..
Medresa i njene generacije nisu na zavidnom stupnju i nivou,nek mi Allah dz.s oprosti al ovo je neko moje subjektivno misljenje..
Medresanti moraju biti primjer mnogima u carsiji,ali to u praksi i nije tako bas..
Jedna strana koja se iscupa i onaj kajmak ode naprijed na dalji studijum,resto u vecini ne mozes etekirati iz koje su oni skole izasli..
Ja sam vec davno svrseni gimnazijalac,nisam nikada imao neki predrasuda neuzubiAllah o medresantima,ali prosto skola kakvog je karaktera mora biti na znatno vecem stupnju u svakojem pogledu..
Pazar je dio zivota mog on ce biti sampion!

52

Petak, 06. Februar 2009

samo nerazumijem zbog čega je neko stao u odbranu evidentnih boleština i šejtanluka koje sam spomenuo kroz zidove WC-a, pa mi izbrisao text???

zbog čega?

jel to treba sada da posvjedočim kako je medresa sveta, kako su tamo anđeli božiji, iako mi je očita neka nepravilnost!?

poznajem poprilično ljude koji se ovdje okupljaju, i lično ne smataram da mogu naći nekog sagovornika... uglavnom su to ostrašćeni i samim tim totalno zalutale žrtve "svršenika kursa ua izazivanje nereda"... pa u toliko i nezanimaju/te puno :D
nije ni da me nešto plaho boli briga, ali neka se jadnik koji je izbrisao onaj text, dok i ovaj bude brisao, neka se zapita šta mu je samo smetalo u onom textu, zašto je branio WC-šejtane brisanjem istog(texta), i da li je pripadnik Islama ili je pobornik jedne medrese, zajednice, ispolitikaniziranog 'odže -njegovih ličnih i njegovih žena pokvarenih dunjalučkih interesa i sl

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

53

Petak, 06. Februar 2009

Post ti nije izbrisan zbog price o wc-ima,vec zbog primitivnog dela ostatka posta i primitivnog vredjanja verskih vodja muslimana.

@Simke : Odvoji molim te ovaj tvoj tekst na nekoliko pasusa,mnogo je lakse za citat nego ovako ;)
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

• Poruku poslati

54

Petak, 06. Februar 2009

Prije nego što budem dao odgovor bratu "simke_np" želim razdvojiti neke stvari...
Postoji jedna razlika, koju vi ne znate, vjerovatno...
Ja sam svo vrijeme prestavljao, branio i tek hvalio MEDRESU, a ne MEDRESANTE, jer i ja sam sam pun kritika što se mnogih njih tiče... Ali kao što je pomenuto, "u svakom mlijeku se odvaja kajmak" pa tako i među medresantima.
U ovom slučaju, taj kajmak je debeo i odvaja od drugih kajmaka/elite drugih škola u Pazaru i Sandžaku, jer se u Medresi uči sve islamsko i profesori svi predaju u ime Allaha, dž.š.
Kada je bila ona kriza po pitanji Islamske Zajednice, profesori nisu primali plate 4 mjeseca, ali su ipak radili, jer predaju u ime Jednog.
Medresu ću da branim i volim kao što volim islam, jer je ona vakuf. Božiji poslanik, s.a.v.s., kaže:

"Vakuf je Allahova imovina i ko našteti vakufu, zaradio je džehennem."

- Allahova riječ nije svakom jasna i potrebno je razjasniti je... -

Prije nego što išta kažem o ovome, hoću nešto naglasiti...

"Islam je zaista čvrsta vjera, pa u nju ulazite polahko." (Hadis)

Ti, brate, si onaj koji se osjetio prozvanim ovom Allahovom objavom. U svojem izlaganju si dva puta pomenuo stvar od koje sam se naježio...

Nazvao si neke medresante odpadnicima od vjere... SubhanAllah, kakvo ne znanje... Naravno, to znanje nije moglo da se stekne u Gimnaziji.... Nazvao si ih kafirima!!!

Božiji Poslnik, s.a.v.s., kaže:
"Ako nekog nazoveš kafirom, jedan od vas dvojice je kafir."
Što znači, ili si ti kafir ili tih pet medresanata. SubhanAllah!!!

Problem ovakvog ponašanja je, kao što je navedeno u hadisu - naglo ulaženje u vjeru. Čudite se što je vjeroučitelj ukazivao na vas, naravno, jer je znao opasnost kojoj idete...

Sljedbenici ovog pravca se kod nas nazivaku "vehabijje".
Ko su oni?
To su ljudi koji:

1. bez ikakvog prava ugone ljude u nevjerstvo,
2. ne priznaju četiri velika imama, kod nas tabi'i-t-abi'na Ebu Hanifu i na neki način se prave da su veći muslimani od njega
3. ne priznaju elul-emr - nadležne za vjerski život jednog prostora i poglavara, kod nas rejsulemu Cerića i muftiju Zukorlića. A Allah, dž.š. u Kur'anu kaže:

"Slijedite Allaha, Poslaniak i pretpostavljenima među vama..."

"Budite poslušni svom pretpostavljenom, pa makar on bio i crni rob..." (Hadis)

Svako, do god ne izliječi ove osobine kod sebe, nije na pravom putu... Allahovom putu sredine...

A što se tiče jasnoće Allahovog govora... Da je Allahov govor za svakog jasan, svi bi shvatili ove stvari i bili pravi vjernici... Nego je potrebno razjasnit...

Ni ashabima nije bilo sve jasno šte se navodi u Kur'anu...
Np.:

"Allah mu učini pluća tijesnim kao kada na nebo uzlijeće" (Kur'an)

Kada su čovjeku pluća tijesna? Kada avionom na nebo ulijeće! U Kur'anu su prije 14. vijekova najavljeni avioni, a to ashabi tada nisu mogli da zaključe, pa su nam danas potrebni tefsiri i objašnjenja islamskih mislilaca da shvatili Allahov govor koji važi za sva vremena...

Primjera ovakve vrste ima na hiljade, mislim da je dovoljan taj jedan... Za ulil-elbab - pametom obdarene...

Pa tako možda sada ima neki ajet koji govori o nečemo što će mo tek u budućnosti otkriti, pa nam taj ajet nije savršeno jasan... Takozvane vehabijje tumače ajete bukvalno i time čine veliku štetu islamu, jer ne priznaju da su ajeti objavljeni za do sudnjeg dana, a ne samo za period života Poslanika, s.a.v.s.

Ovo je znanje koje sam stekao u medresi za godinu i po dana... Neki medresan
ti ovo neće shvatiti ni za sve četiri, a tek neki Gimnazijalac i što drugo...

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

• Poruku poslati

55

Petak, 06. Februar 2009

Citirano

Ti, brate, si onaj koji se osjetio prozvanim ovom Allahovom objavom. U svojem izlaganju si dva puta pomenuo stvar od koje sam se naježio...

Nazvao si neke medresante odpadnicima od vjere... SubhanAllah, kakvo ne znanje... Naravno, to znanje nije moglo da se stekne u Gimnaziji.... Nazvao si ih kafirima!!!

Božiji Poslnik, s.a.v.s., kaže:
"Ako nekog nazoveš kafirom, jedan od vas dvojice je kafir."
Što znači, ili si ti kafir ili tih pet medresanata. SubhanAllah!!!

Problem ovakvog ponašanja je, kao što je navedeno u hadisu - naglo ulaženje u vjeru. Čudite se što je vjeroučitelj ukazivao na vas, naravno, jer je znao opasnost kojoj idete...

Sljedbenici ovog pravca se kod nas nazivaku "vehabijje".
Ko su oni?
To su ljudi koji:

1. bez ikakvog prava ugone ljude u nevjerstvo,
2. ne priznaju četiri velika imama, kod nas tabi'i-t-abi'na Ebu Hanifu i na neki način se prave da su veći muslimani od njega
3. ne priznaju elul-emr - nadležne za vjerski život jednog prostora i poglavara, kod nas rejsulemu Cerića i muftiju Zukorlića. A Allah, dž.š. u Kur'anu kaže:

"Slijedite Allaha, Poslaniak i pretpostavljenima među vama..."

"Budite poslušni svom pretpostavljenom, pa makar on bio i crni rob..." (Hadis)

Svako, do god ne izliječi ove osobine kod sebe, nije na pravom putu... Allahovom putu sredine...

dobro,ovo vezano za jasnoću Allahova govora si se donekle i oprao,hvala ti što si sad bolje razjasnio šta si mislio reć jer sam se isto tako možda i ja prije ježio.
e sad,da,nazvao sam neke od tih medresanata kjafirima kako ti to kažeš (ja sam samo reko da su otpadnici,a obrni-okreni to ti je to što si ti želeo da ispadne),jer oni to i jesu jer su ostavili namaz,a molim Allaha da nas ne učini od tih i takvih. 'Ugovor izmedju nas i vas je namaz,pa ko ga ostavi,učinio je kufr.' (hadis)
I sem toga što su ostavili namaz,neki neće ni na selam da odgovore već sam doživeo da čujem: 'Dosta sam slušo te riječi u medresu,nemo' još ti...'
ove riječi su jasne riječi kufra i potpadaju pod kufr ismijavanja,a teško da će te tvoji profesori učit o kufru i imanu,možda ti to i znaš,ali eto da te ne testiram sad da mi navodiš koje vrste kufra postoje i koja je definicija kufra kod uleme ehlissunneta,jer se bojim da ne znaš kao što ne znaš ni šta sam ja mislio reć sa predjašnjim svojim postom.Hajren,idemo dalje.
Vezano za taj hadis Poslanika,to je nepobitna istina.Dakako je to tako.Ali,to je jedan od najvećih argumenata koji ti i ljudi poput tebe imaju kad čuju da neko nekog protekfiri.Ovo nije vreme i mesto da ja tebi objašnjavam mes'elu tekfira jer veruj mi,bojim se da o njoj pojma nemaš čim si se ovako na prvu loptu 'upalio' onim što sam ja gore iznio prosto kao činjenično stanje.Govorio sam o ljudima koji su završili medresu a sad se ponašaju kao najgora sorta kufra na kugli zemaljskoj.Ali,ako želiš da nastaviš sa mnom diskusiju o tekfiru,pošalji mi privatnu poruku,ionako se bojim da će mi ovaj post biti izbrisan i bez polemike na tu temu.
Da se isto tako ne posvećujem Ebu Hanifi jer on nije tema,tema je naša uvažena visokoškolska ustanova Medresa,prema kojoj ja imam puno poštovanje kao instituciji,iako masa momaka koji je pohadjaju ne zavredjuju ni trun poštovanja.Samo ću ti reć da si potvorio mnogo ljudi sa ovim riječima o Ebu Hanifi i tu ću da stanem.Takodje ova treća tačka o predpostavljenima u Islamu ti je isto tako debela potvora,pa ni tu neću trošit riječi.Glupo je raspravljat' a ne raspolagat' činjenicama,i ja ništa manje ne branim medresu nego ti,niti sam branio Gimnaziju,ali moraš da shvatiš jednu stvar,tako mi Allaha,kamo sreće da ste vi i kajmak i sir,i surutka i voće i povrće,ali tako mi Allaha niste.Wallahi niste,a možda ja i griješim.

• Poruku poslati

56

Petak, 06. Februar 2009

Allahova srdžba je na onoga koji ima znanje, pa sakrije...
Ovi koji čitaju ove textove trebaju doći do konačne istine i shvatiti šta je vjera islam i kakvu je mi u MEdresi proučavamo.

Ko su sada otpadnici? Allahova, dž.š., definicija:

To su "... oni će se neprestalno boriti protiv vas da vas odvrate od vjere vaše, ako budu mogli. Oni koji od vjere svoje odpadnu i kao takvi umru - njihova djela bit će poništena i na ovom i na budućem sviejtu ..."

SubhanAllah!!! Pa zar su tih pet medresanata ovo što se navodi u ajetu! Brate, džaba ti je da postiš i trista godina neprestalno, kada šetaš sa pravog puta na stranputicu!
Šta to znači i ko jo sada kafir, zapitaj se! Padni Allahu na sedždu i zatraži od njega oprost za svoje riječi! SubhanAllah! I obećaj Allahu da više nećeš nikad polemisati ko je kafir, a ko vjernik, jer je to stvar koju će Allah, dž.š., dana Suda da odredi...

Ja tebi nisan rekao ništa za one druge dvije tačke koje sam naveo... Možda si se i tu osjetio prozvanim... Preispitaj se i provjeri gdje si i šta si i odaberi pravi put...

"UMMETEN WESETA" - "ummet sredine" - Allahov ummet, kojeg on u Kur'anu tako naziva, jer zna da stanje kakvo je kod takozvanih vehabijja nije "SIRATEL MUSTAKIM" - "pravi put".

Ti svakog dana mnogi puta Allaha, dž.š., zamoliš da te uputi i da ti ukaže na pravi put... Možda je ti je ovo sad ta od Allaha ponuda, pa iskorosti je...

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

• Poruku poslati

57

Petak, 06. Februar 2009

Citirano

Allahova srdžba je na onoga koji ima znanje, pa sakrije...
Ovi koji čitaju ove textove trebaju doći do konačne istine i shvatiti šta je vjera islam i kakvu je mi u MEdresi proučavamo.

Ko su sada otpadnici? Allahova, dž.š., definicija:

To su "... oni će se neprestalno boriti protiv vas da vas odvrate od vjere vaše, ako budu mogli. Oni koji od vjere svoje odpadnu i kao takvi umru - njihova djela bit će poništena i na ovom i na budućem sviejtu ..."

SubhanAllah!!! Pa zar su tih pet medresanata ovo što se navodi u ajetu! Brate, džaba ti je da postiš i trista godina neprestalno, kada šetaš sa pravog puta na stranputicu!
Šta to znači i ko jo sada kafir, zapitaj se! Padni Allahu na sedždu i zatraži od njega oprost za svoje riječi! SubhanAllah! I obećaj Allahu da više nećeš nikad polemisati ko je kafir, a ko vjernik, jer je to stvar koju će Allah, dž.š., dana Suda da odredi...

Ja tebi nisan rekao ništa za one druge dvije tačke koje sam naveo... Možda si se i tu osjetio prozvanim... Preispitaj se i provjeri gdje si i šta si i odaberi pravi put...

"UMMETEN WESETA" - "ummet sredine" - Allahov ummet, kojeg on u Kur'anu tako naziva, jer zna da stanje kakvo je kod takozvanih vehabijja nije "SIRATEL MUSTAKIM" - "pravi put".

Ti svakog dana mnogi puta Allaha, dž.š., zamoliš da te uputi i da ti ukaže na pravi put... Možda je ti je ovo sad ta od Allaha ponuda, pa iskorosti je...

taman.upravu si sve.

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

58

Petak, 06. Februar 2009

Bezrezervna podrška Simketu u ovoj diskusiji, koji je potpuno u pravu po pitanju nekih bivših medresanata...
Podrška i @Sultan Bosniack-u za razdvajanje pojmova "Medresa" i "medresanti".
Podržavam obojicu :D

" ...fe aslihu bejnehuma... " (El-Hudžurat, 9)
我还记得

• Poruku poslati

59

Petak, 06. Februar 2009

činjenica

Ja dobro poznajem sve medresante... Ima ih nekih sa ponašanjem da je "zemlji teško"... Mnogi stradaju i završavaju prije vremena medresu, ali se ne rijetko dogodi da po neki i prođe... Sve u svemu - činjenica je - saberi, oduzmi, među gimnazijacima, ekonimistima, medicinarima, i KV-eovcima MEDRESANTI ODVAJAJU ....

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

• Poruku poslati

60

Petak, 06. Februar 2009

Citirano

Sve u svemu - činjenica je - saberi, oduzmi, među gimnazijacima, ekonimistima, medicinarima, i KV-eovcima MEDRESANTI ODVAJAJU ....

kamo lijepe sreće da je tako.
ali,ja ne volim ovakve rečenice bile one istina ili ne (svakako bi mi bilo drago da je istina ovo što si rekao)...
zato što onda deluje da smo mi koji smo znanje sticali u nekim drugim školama i više se informisali o nekim drugim znanostima,i s druge strane opet tako manje o nekim drugim nego u Medresi,uopšte to ne daje bilo kome za pravo da pravi ovakvo poredjenje koje si ti napravio.Jer,onda ispada da smo mi uskraćeni i da smo propustili mnogo i da šepamo za medresantima kad je u pitanju islamsko znanje,što je daleeeekoooo od istine miljama i kilometrima.Sam si rekao,ima medresanata koji se 'provuku',ja ne stajem u odbranu svoje škole bivše jer u njoj ruže ne cvetaju,a i ne želim da branim nešto što je u osnovi batil,ali isto tako neću da dozvolim bilo kome da mi oduzima pravo na šerijatsko obrazovanje mimo nekih da tako kažem 'službenih krugova',i da pokušava na sve načine u vodu bacitit trud koji smo mi uložili kako bi se ispravno odgojili,iako nam ni sami profesori nisu bili baš blagonakloni (mislim na moju generaciju,bar nas je 20 takvih,što čini recimo jedno odeljenje Medrese).Takav koncept islama je meni stran i apsolutno neprihvatljiv.Moj stav o Medresi se hvala Allahu ne ogleda (iako se tako čini,čak i meni samom nekad nažalost) kroz primer pojedinih koji su ostavili namaz i ostavili osnovne propise islama a završili su tu školu,i opet kažem,kamo sreće kad bi Medresa bila ono što je na papiru.Nažalost,praksa govori drugačije a nama opet za utehu ostaje teoretisanje i rasprava suhoparna koja ne vodi ničemu.
I to je osnovni problem ovog društva,ta 'nametnuta svijest' kako je ja volim nazvati,naš brat Sultan nije mogao da odoli a da se ne dotakne 'vehabija',pa valjda vas trebaju nečemu drugom učiti,a ne samo tim stvarima koje su već prevrnute uzduž i popreko i mi maltene sve znamo o tome što ti pokušavaš da nam kažeš i dokažeš,tako da nema potrebe da trošiš energiju uzalud kad će neki klimati glavom a neki se smijati na tvoje tvrdnje.Nažalost,predrasude su predrasude,kad je islam u pitanju,one često prerastaju u stereotip,a neretko u diskriminaciju odredjene grupe ljudi,bar stičem utisak da se takvo nešto odigrava baš na ovom topicu.Dakle,svi mi koji nismo tako odgojeni,svi mi koji smo propustili da upišemo medresu,stiče se utisak od strane mnogih koji su pisali ovde,da mi nekako smo strano tijelo,neki slobodni radikal u organizmu kojeg treba što prije ugušiti po svaku cenu kako slučajno ne bi došlo do sučeljavanja mišljenja,jer osećam da se nekako boje ljudi toga.Pa evo tako kroz dva svoja posta,brat Sultan pokušava da izbegne odgovor na moje pitanje i da opravda ljude koji su ostavili namaz,možda to radi da bi 'oprao' svoju školu od takvih,ili zato što se sa njima identifikuje i zajednička im je crta upravo ta škola.Ta merila su potpuno pogrešna,i takav vid razmišljanja u meni budi bes.

Social bookmarks