Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 11. Septembar 2006

Sta mislite o polozaju zene u Sandzaku?

Kakav je po Vama polozaj zene Sandzaka na marginama drustva? Je li zadovoljavajuci,zabrinjavajuci, solidan...Kako biste ga okarakterisali?

Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Mislim da je položaj žene Sandžaka na marginama društva-zabrinjavajući, zadovoljavajući i solidan.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

3

Generalno mislim da je zabrinjavajuce. Mislim da to prevashodno zavisi od obrazovanja i intelektualnih kapaciteta supruga. Ali zavisi i od zene, na koji nacin se ona postavi: da li ce dozovliti da je muz ponizava ili ce se izboriti za svoja prava. Drzava slabo radi na polju zastite prava zena i mislim da je tu glavni uzrok problema. Mada ima stvari koje mi se ne svidjaju kod odnosa muzeva prema zenama u Pazaru, a koje zakon ne moze da sankcionise: mnogi vole da izlaze sa drustvom uvece, a zene i decu da ostavljaju kuci da sede sa njigovim majkama, zeni izimaju njihove plate i sve pare drze kod sebe, jer njima pare (posto ne izlaze) i ne trebaju. Zena (ako je prava) bolje stedi i rasporedjuje pare od muza. Mnoge je sramota da guraju kolica sa detetom ili nose svoje dete u narucju. Mnogi vole da se radi onako i samo onako kako su oni zamislili, ne uzimajuci u obzir na to sta mu zena kaze. Pa zar ne moze nekad da zena bude pametnija od muza? Neko voli da pored sebe ima slabu zenu da bi mogao da upravlja i diriguje kako on hoce sto je po meni znak slabosti tog muskarca.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »dzerakin« je muško

Datum registracije: 27.08.2005

• Poruku poslati

4

Zabrinjavajuci im je polozaj, HORIZONTALAN samo spavaju.
BUTUM DUNJA FUKARA SCUCURLUK
PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE

Ajtana

Početnik

(10)

• »Ajtana« je žensko

Datum registracije: 11.09.2006

• Poruku poslati

5

Ja licno mislim, da je zenama polozaj dosta zabrinjavajuc. I da, slazem se da su zene vise krive, jer ne drze do sebe, ali i muskarci trebaju biti malo obrazovaniji po tom pitanju, tj. da znaju da treba da postuju svoje supruge, po svakom pitanju.
Nikada ti nije data zelja, a da ti nije data i snaga da tu zelju ucinis stvarnom....

siemprae

Zlatna sredina

(10)

• »siemprae« je žensko

Datum registracije: 24.08.2006

• Poruku poslati

6

Pametni muskarci se ne boje pametnih zena.

Citirano

Ali zavisi i od zene, na koji nacin se ona postavi : da li ce dozvoliti da je muz ponizava ili ce se izboriti za svoja prava.

Slazem se sa ovim.
Ali pitanje je koliko zena moze da izgubi ako se suprotstavi muzu?

Zar vecina zena ne cuti bas iz tog razloga?
...ne mozesh izgovoriti toliko mudrosti u zivotu koliko mozesh precutati gluposti...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

7

Citirano

Orginalno od siemprae

Citirano

Ali zavisi i od zene, na koji nacin se ona postavi : da li ce dozvoliti da je muz ponizava ili ce se izboriti za svoja prava.

Slazem se sa ovim.

Sta moze da izgubi? Ako je voli njen muz ce je razumeti. A ako je ne voli i ako je manijak, onda bolje da se razvede. Izlazak iz propalog braka nije gubitak, nego dobitak. Bolje je razvod nego propao brak. Ako se od pocetka postavi u podredjenom polozaju to ce je pratiti tokom celom zivota. Niko ne mora da trpi ponizenja, uvrede i maltretiranja.

Ajtana

Početnik

(10)

• »Ajtana« je žensko

Datum registracije: 11.09.2006

• Poruku poslati

8

Citirano

Orginalno od @ef

Citirano

Orginalno od siemprae

Citirano

Slazem se sa ovim.

Sta moze da izgubi? Ako je voli njen muz ce je razumeti. A ako je ne voli i ako je manijak, onda bolje da se razvede. Izlazak iz propalog braka nije gubitak, nego dobitak. Bolje je razvod nego propao brak. Ako se od pocetka postavi u podredjenom polozaju to ce je pratiti tokom celom zivota. Niko ne mora da trpi ponizenja, uvrede i maltretiranja.

Da, upravo je tako. Ali mislim da je ona mislila na decu, ili gresim?
U svakom slucaju i deci ce biti lakse da zive u prijatnoj sredini uz jednog roditelje, nego u ne prijatnoj s oba roditelja. To je bar moje misljenje.
Nikada ti nije data zelja, a da ti nije data i snaga da tu zelju ucinis stvarnom....

siemprae

Zlatna sredina

(10)

• »siemprae« je žensko

• Poruku poslati

9

Citirano

Ako je voli njen muz ce je razumeti.

Ako je njen muz voli onda joj i ne uskracuje njena prava.

Ne idem u krajnost gde je zena u tako losem polozaju da trpi fizicko zlostavljanje...
U tom slucaju zena koja se ne izbori protiv toga,
zaista ne ceni sebe dovoljno i misli da tako nesto i zasluzuje...
zalosno ali znam da ima takvih primera.

Citirano

Bolje je razvod nego propao brak.

Ja se apsolutno slazem sa tobom...

Medjutim, koliko je losih brakova u Pazaru koji ipak opstaju?
Sta mislite, na ciji racun?

...ne mozesh izgovoriti toliko mudrosti u zivotu koliko mozesh precutati gluposti...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

10

Ako je brak los onda je los i na racun zene i racun muza. Ne moze za jednog da bude dobar, a za drugog los. Zbog cega losi brakovi opstaju to je stvar licnih shvatanja. Ja ne bih mogao da budem u losem braku. Svoj brak zamisljam kao nesto gde cu se prijatno osecat, a ne tako da mi bude mrsko da kuci dodjem ili sa zenom progovorim.
Sto se tice dece, jeste lose. Ali opet bolje da ne odrastaju uz svakodnevne svadje svojih roditelja.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

11

Utorak, 12. Septembar 2006

Polozaj zene Sandzaka o kojoj konkretno govorimo u braku je u mnogome nezadovoljavajuci. To vise nije pitanje da li on nju voli ili ne...mentalitet, cini mi se, naseg naroda ipak cini svoje.Ona mora biti ta koja je u pozadini a svi i sve drugo je prece od nje.Tako je u 98% brakova. Zene cute iz nekoliko razloga: nemogucnosti da ostavi djecu, nerazumijevanju roditelja kojima bi trebala da se vrati, nepostojanju egzistencije koja bi joj omogucila da opstane i bez roditelja i bez muza...

U svakom slucaju, slazem se sa svima koji su rekli da je bolje ne trpjeti jer ipak je bolji dobar razvod od loseg braka,naravno.

S druge strane, ni polozaj zene Sandzaka u drustvu nije zadovoljavajuci. Ipak, nadati se je da ce se situacija popraviti,a nece se popraviti dok je bas one-zene ne poprave,obrazujuci se, pokazujuci svoje intelektualne sposobnosti i dokazujuci da je zena temelj zdravog drustva te da se njegov uspjeh mjeri upravo njenim uspjehom.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

12

Citirano

Orginalno od Altuna
Polozaj zene Sandzaka o kojoj konkretno govorimo u braku je u mnogome nezadovoljavajuci. To vise nije pitanje da li on nju voli ili ne...mentalitet, cini mi se, naseg naroda ipak cini svoje.Ona mora biti ta koja je u pozadini a svi i sve drugo je prece od nje.Tako je u 98% brakova. Zene cute iz nekoliko razloga: nemogucnosti da ostavi djecu, nerazumijevanju roditelja kojima bi trebala da se vrati, nepostojanju egzistencije koja bi joj omogucila da opstane i bez roditelja i bez muza...

U svakom slucaju, slazem se sa svima koji su rekli da je bolje ne trpjeti jer ipak je bolji dobar razvod od loseg braka,naravno.

S druge strane, ni polozaj zene Sandzaka u drustvu nije zadovoljavajuci. Ipak, nadati se je da ce se situacija popraviti,a nece se popraviti dok je bas one-zene ne poprave,obrazujuci se, pokazujuci svoje intelektualne sposobnosti i dokazujuci da je zena temelj zdravog drustva te da se njegov uspjeh mjeri upravo njenim uspjehom.

Manje vise se slazem sa tobom, ali tvoja procena da je zena u 98% brakova u podredjenom polozaju mislim da je preterana.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

13

Hmm, ovakve teme su nezgodne za pisati, jer većina sugovornika u ove teme ulazi sa emocijama, a to govori da govore iz ličnog iskustva.

Svi mi kroz život doživljavamo nekakva iskustva, zar ne, ali iz tih životnih iskustava ne izvlačimo podjednako zaključke.
Prvo bi pitanje bilo zašto če više ljudi iz istog životnog iskustva izvući različite zaključke?

Da bismo ovo otkrili potrebno je da sagledamo sve faktore koji utiču na to da čovjek iz nekog iskustva izađe sa nekim zaključkom. Taj zaključak može biti ispravan, a može biti i neispravan.

Od čega to onda zavisi? Pa zavisi od samog shvatanja života, svijeta, sebe, smrti, itd.

Dakle, ovo pitanje nije lahko, pa stoga sve treba uzeti u obzir.

Prvo pitanje koje bi čovjek trebao postaviti je čemu ovaj život? Pa onda pitanje ko sam ja? Pa onda kada odgovori sebi ova pitanja lahko će sebe usmjeriti u ispravnom pravcu i znaće šta mu je raditi u situacijama i kakve zaključke da izvlači a da su ispravni.

Postavljate li pitanje sebi ko sam ja? Ako si muško, šta je to muško? Ako si žensko šta je to žensko?
Zašto je to tako? Itd.

Nije teško zaključiti da je glavno stvorenje na Zemlji čovjek i da se sve vrti oko čovjeka, pa stoga možemo komotno reći da je čovjek glavna tema razgovora, zar ne? Pa hajde da otkrijemo šta je to čovjek. Definišimo to prvo, pa onda definišimo šta je to muško, pa onda šta je to žensko, pa tek onda započnimo teme i dileme o čovjeku (muškarcu i ženi).

Ako razmatramo položaj žena u društvu, a bez da znamo definiciju same nje, onda možemo lahko zapasti u situaciju da ženi damo mjesto koje je negativno po nju samu i po njenu prirodu, a onda će misliti da je to dobro za nju i njenu prirodu, jer ima pogrešnu definiciju sebe, odnosno žene.

Kada se zapošljavate u neku firmu prvo se prijavljujete, govorite o svojim sposobnostima i onda vas oni primaju ili ne. Ovdje ćemo uzeti da su vas primili.
Prvo što firma radi je definisanje tvojeg mjesta u toj firmi, jer bez toga dalje ne može, zar ne? Kada definišu vaše mjesto u firmi, automatski po statutu firme dobijate odgovornosti kojih se trebate pridržavati i ako se budete pridržavali toga mjesec dana dobićete vašu platu.

Dakle, u temelju svega je prije svega definicija toga. Ako ne znamo definiciju onda se može desiti da peglu definišemo kao šivaću mašinu i naravno doći će do pogrešne primjene, zar ne? :)

Dakle, šta je to žena, prije svega, zanima me? A i vas bi trebalo zanimati.

Evo recimo ima definicija po kojima neke žene tumače sebe kao objekt ljepote vanjske, tjelesne, pa se opredjeljuju da to pokazuju svijetu i tako sebe definišu kao striptizetu i time se i bave. Dok recimo ako pogledamo drugu neku definiciju, recimo islamsku, vidjet ćemo da je definicija drugačija i da je u suprotnosti od ove definicije striptizete.

E sada dolazimo do glavnog problema. Šta se dešava ako neka osoba, bilo muška ili ženska neće da traga za definicijom, već jednostavno sebe definiše kako hoće i baš je briga za posljedice (neprihvatanje odgovornosti) radi i ponaša se u skladu sa svojom definicijom? Šta tada? Da li je ona štetna po društvo? Daje li loš primjer? Kako okarakterisati tu osobu? Da li je pozitivna ili negativna?

Šta to zapravo znači sloboda? Sve je to povezano. Bujrum.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

Emnid

Učenik

(10)

• »Emnid« je zabranjen

Datum registracije: 24.12.2005

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od sans
Mislim da je položaj žene Sandžaka na marginama društva-zabrinjavajući, zadovoljavajući i solidan.

Zna sans da kaze hadalju, da on (hadalj) nema pravo da povrsno ucestvuje u temu kad je njemu (sansu) ta tema vazna, ali taj isti sans izgleda ne daje to isto pravo drugim.
Jako cinican odgovor, zgorozila sam se... devojke je lepo pitala i htela da se diskutuje, pa su ti tvoji provokativni postovi trebali izostati.

siemprae

Zlatna sredina

(10)

• »siemprae« je žensko

• Poruku poslati

15

Sada mi se javlja pitanje :

Koliko zena u Sandzaku stvarno zeli da promeni svoj polozaj?

Ili drugim recima, koliko je zena u Sandzaku svesno svog polozaja?

limited

Početnik

(10)

Datum registracije: 28.10.2005

• Poruku poslati

16

Citirano

Orginalno od @ef
. Mada ima stvari koje mi se ne svidjaju kod odnosa muzeva prema zenama u Pazaru, a koje zakon ne moze da sankcionise: mnogi vole da izlaze sa drustvom uvece, a zene i decu da ostavljaju kuci da sede sa njigovim majkama, zeni izimaju njihove plate i sve pare drze kod sebe, jer njima pare (posto ne izlaze) i ne trebaju. Zena (ako je prava) bolje stedi i rasporedjuje pare od muza. Mnoge je sramota da guraju kolica sa detetom ili nose svoje dete u narucju. Mnogi vole da se radi onako i samo onako kako su oni zamislili, ne uzimajuci u obzir na to sta mu zena kaze.

Jel ovako stvarno u pazaru?! ?(

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

• Poruku poslati

17

Primetio sam da ima takvih slucajeva, ali u kojoj meri ne znam, jer nisam nesto mnogo obracao paznju i vodio evidenciju o ovome.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

18

Srijeda, 13. Septembar 2006

Citirano

Orginalno od Emnid

Citirano

Orginalno od sans

Zna sans da kaze hadalju, da on (hadalj) nema pravo da povrsno ucestvuje u temu kad je njemu (sansu) ta tema vazna, ali taj isti sans izgleda ne daje to isto pravo drugim.
Jako cinican odgovor, zgorozila sam se... devojke je lepo pitala i htela da se diskutuje, pa su ti tvoji provokativni postovi trebali izostati.

Odakle ti ovakav oštar zakljućak nije mi jasno. Meni je baš ovaj odgovor simpatičan i jezgrovit. Meni se čini da je htio reći da se na ovo pitanje ne može gledati paušalno već pojedinačno. Ima žena kojima je položaj zabrinjavajući, ima žena kojima je položaj zadovoljavajući, a ima i žena čiji je položaj solidan.

Ovdje se spominje riječ položaj i promjeni tog položaja. Da bismo znali kakav je nekom položaj (dobar, loš, srednji, itd.) trebali bismo znati prvo kakav bi to trebao biti položaj žena u društvu, pa da onda u odnosu na tu referencu posmatramo faktički položaj žena i donosimo zaključak.

Dakle, bolje bi mnogo bilo da govorimo o tome kakav bi trebao biti položaj žena u društvu, a onda će svako za sebe uzeti da posmatra sebe u odnosu na referentni položaj koji mi ovdje iznađemo i ako želi težiće da postigne položaj koji joj, ženi i pripada.

Dakle, pitanje se postavlja koji to položaj žena treba da zauzima u društvu?
Hajde to da definišemo, jer ako to ne definišemo ova će se tema pretvoriti u mjesto gdje će se svako zasebno groziti nekim stvarima i napadaće se neko iz ličnih hirova.

Dakle, kakav bi to trebao biti položaj žena u društvu i zašto?

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

19

Polozaj zena u Sandzaku je katastrofalan i bedan.
A doduse ima jedan deo zena ciji polozaj je zadovoljavajuci ali su to vecinom obrazovane zene po mom misljenju(mada i kod ovih zena polozaj nije idealan jer cisto sumnjam da dole bilo koji muz pomaze zeni u kucnim poslovima pere sudove, usisava sobu, hrani decu.......).

Dole su muzevi drski i grubi prema zenama a to posebno pokazuju u prisustvu drugih osoba jer na taj nacin dokazuju sebe kao vladare koji vladaju i kako je njihova zadnja rec.

Zaista zalosno ali to nemoze resiti pojedinac vec DRZAVA ali dace bog da Srbija moze pruziti adekvatnu podrsku i zastitu zenama koje su i pored velikog tereta u kuci cesto i ZRTVE NASILJA.

Smatram da muz i zena moraju biti ravnopravni u svakom pogledu, respektovati jedno drugo, uvazavati medjusobna misljenja, deliti kucne poslove na dva dela a ne samo na jedan deo(na teret zene).

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

20

Citirano

Orginalno od Spain

Meni se čini da je htio reći da se na ovo pitanje ne može gledati paušalno već pojedinačno. Ima žena kojima je položaj zabrinjavajući, ima žena kojima je položaj zadovoljavajući, a ima i žena čiji je položaj solidan.

Da, upravo sam to htio reći.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Social bookmarks