Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

1

Ponedjeljak, 05. Decembar 2005

Sta Pazarci u dijaspori misle o Pazarcima u Pazaru?

Imamo slicnu temu drugacijeg smera te mene zainteresova sta mi Novopazarci van Novog Pazara mislimo o onima koji se nalaze u njemu? Da li i koliko se nase misljenje izmenilo tokom godina provedenih izvan rodnoga nam grada? Da li je ranije sve bilo bolje ili nam se to samo cini?

Licno mislim da se u poslednjih pet godina izdesavalo puno toga u NP, da ga na momente ne prepoznajem. Drago mi je da sve vise nasih srednjoskolaca nastavlja svoje skolovanje. Takodje se radujem da je NP postao univerzitetski grad.
Nase ljude u njemu vidim razlicito. Neki se bore za bolje sutra, rade dan i noc, ne bi li sebi i familiji obezbedili ugodniji zivot. Rade posteno.
Drugi (nazalost veliki deo njih) niti se trude da nesto promene, niti im smeta sve to lose sto se u gradu desava, a ponajmanje im se radi na stvaranju neceg boljeg. Ne rade. Posteno? ?(
I na kraju jos jedna grupa ljudi su oni koji toliko zele da budu u korak sa svetom da pritom gube glavu.
Mozda sam se previse kriticki izrazila, ali su to ukratko moja zapazanja poslednjih godina.

No ipak, Novi Pazar ma kakav je da je, samo je jedan, moj. Opet me raduje da je ostalo i onih has pazarskih obicaja, has Pazaraca.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

2

Utorak, 06. Decembar 2005

Kad sam tek dosao u nemacku, secam se, kad bi me ovi sto su ovde bili dugo cija su decu rodjenu u nemackoj, uporedjivali sa njima, primecivalo se da su sa postovanjem govorili o nasem sistemu obrazovanja i da su mislili post dalazim iz tog skolskog sistema a jos posebno iz Novog Pazara :D :D :D da sam odmah i spretni, prefigovani pa i u pozitivnom smislu lukavi od ove njihove dece ovde :rolleyes: Koliko je to tacno, sto su oni pricali, ostavljam po strani, ali sve mi se cini da godinama i ja sticem isti utisak kad se sad sam poredim sa svojim vrsnacima koji si ostali dole.

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

faCHo

Učenik

(10)

• »faCHo« je muško

Datum registracije: 25.02.2003

• Poruku poslati

3

Utorak, 06. Decembar 2005

Ja poznajem puno ljudi dole,
i kad svakog pojedinacno analiziram
pa kad sve to skupim u celinu mislim da boljih
ljudi nema na svijetu cijelom!
Tu sam malo pristrasan jer se druzim samo
sa onim koji slicno razmisljaju kao ja!
Meni je dole uvek super kad odem!
Neke stvari su se promenile za poslednjih 10 god
svako drustvo ima padove i uspone pa ni mi nismo izuzetak!
PROGNOZA :)
Za nekih 10tak godina ce biti puno bolje!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

4

Utorak, 19. Juli 2011

Prica br.1

Prosle hefte sam u vise navrata obilazio saltere u opstini, izvod iz mkr pa razna uvjerenja itd, itd. I naletim na svog prijatelja koji radi u opstini. Obradovasmo se susretu i naravno, poziv na pice bi odmah prihvacen. Penjemo se do treceg sprata i razgovaramo, sala, smijeh. Otvara vrata od kancelarije i kaze bujrum. Stojim pred vratima ali ne ulazim. Kaze, hajde, sta si se ukocio. Rekoh, ja ovdje ne ulazim. A sto, pita me. Ne podnosim cigare. Prostorija ispunjena dimom ni najmanje, a kamoli tako visoke koncetracije nije mjesto gdje rado boravim. U kancelariji nekoliko opstinskih cinovnika, jos toliko gostiju. Ucinilo mi se da svi puse. Dobro, rece sa razumijevanjem moj prijatelj, idemo u drugu. Tamo ces me sacekati dok zavrsim jedan hitan posao. Ovaj put bi sve u redu, prostorija cista, provjetrena a domacin ljubazan. Nisam osjetio da smetam. Naprotiv. Caskali smo i pili kiselu vodu dok smo cekali da moj prijatelj dodje. Iz glave mi ne izlazi slika koju sam prije nekoliko minuta vidio u drugoj kancelariji.
- Zar ovdje nije zabranjeno pusenje?
- Jeste, ali slobodno zapali.
Rekoh da ne pitam zbog sebe jer sam nepusac. Pitam jer sam vidio da se u opstini ne obaziru na Zakon o zastiti stanovnistva od izlozenosti duvanskom dimu.
- Jeste, ali mi znamo kada dolazi inspekcija tako da to nije problem.

Moj ljubazni domacin nije primjetio koliko sam bio iznenadjen odgovorom. Krenuh da kazem nesto ali se zaustavih. Nisam bio siguran da bi imalo smisla.

Prica br.2

Kao i svako jutro dok sam u Pazaru, ustanem rano, negdje oko deset i odem do carsije da zavrsim po neki posao. Tog jutra sam platio nekakav porez u jednoj postanskoj filijali u gradu. Istog dana popodne, zove babo na mobilni, kaze, zvali su iz glavne poste, na uplatnici je pogresan poziv na broj i ne mogu da je fakturisu. Kaze, idi sa rjesenjem za porez u postu i javi se Selimi da to ispravi. Blizi im se kraj radnog vremena, pozuri. I odem ja. Ulazim tamo gdje su salteri. Samo dva radnika na salterima. Za prvim salterom sjedi neki covjek a malo dalje od njega, srednji salter u nizu, sjedi jedna gospodja elegantno obucena. Ovo je sigurno Selima, pomislih. Pridjoh i nagnuh se nad salterom i prije nego stigoh da bilo sta kazem rece:
- Na prvi salter!
- Hmmm, za sta da idem na prvi salter?
- Za svasta.
- Ali, nisam dosao za svasta, dosao sam po pozivu, zvala me je izvjesna Selima...
- Nema ovdje nikakava Selima.
- Dobro, mozda nisam zapamtio ime ali su me zaista zvali, problem je u uplatnici, pogresan broj, ne moze da se ...
- Idite na prvi salter.
Sta cu, pokupim papire i krenem ka prvom salteru. Dok sam isao ova dama dobaci kolegi:
- Zovi Selimu da sidje, ovaj ce izgleda kod nje.

Gospodja Selima dakle postoji. Dosla je, bila je ljubazna i rijesili smo problem za cas posla. Ima jos primjera ljubaznosti i predusretljivosti koje sam dozivio. No, tri-cetiri hefte koliko u prosjeku boravim u Pazaru godisnje je isuvise kratak period da bih se navikao na neke ruzne stvari. A nije ih mali broj.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

samoubica

Početnik

(10)

• »samoubica« je muško

Datum registracije: 11.06.2011

• Poruku poslati

5

Utorak, 19. Juli 2011

Evo ja da se nadovezem, Pazar sto je nekad bio, vise nije.

A sad evo price.

U pravu si da vecina normalnih ljudi i postenih ne brine previse o gradu, tj ne zanima ih nista, sem sta se desilo u nekoj seriji i kad ce da dobiju ono crkavice od plate.
Dok ostali, koji izigravaju postene, neke biznismene, patriote, muslimane itd. su naprosto kriminalni, kako zbog ponasanja tako i zbog poslova kojima se bave.

Ajd posto ovde vole borbe i tako to, kad se neko pobio na fer? To nisam video zadnjih 5godina, sad samo ide noz, ili 10 na 1 ili slicno.

Znaci ljujdi su postali netreperljivi skroz, i vise retko ko koga postuje ovde, zapravo ako imas mladjeg nekog, pitaj ga slobodno koje i kakve postuje i ko su njima idoli ovamo, tj vecini ove omladine i dece.

Kad prodjes gradom samo neke gomilice nekih samo traze poovod da naprave nered, ili da se zakace sa nekima, cilj u zivotu im je postao ne da uce, obrazuju se, da budu intelektualci vec da imaju auto, kuce, vile ali zasto da ne zamisljaju to da imaju, nego je problem na koji nacin zele da do toga dodju.

Danas u pazaru mozes da vidis jedno one koji ne znaju dva padeza, ili nemaju trunke civilizovanosti da voze automobile od 50-100000eura, koji u sred bela dana dobaciju devojkama-zenama na sred ulice sto ne bi radio ni onaj koji prvi put dolazi u grad tj. vidi zensko.

Narod je prestao da razmislja svojom glavom, vec im je dovoljno da im neko napravi nesto nevezano za zivot dok nema infrastrukture, tj. zamisli da u 21 veku grad nema vode, ali se zato ima za vatromet i ostale zajebancije. A ovde ne kritikujem vlast, kritikujem ljude,, zato sto samo cute i trpe.

Pazar vise nije pazar, previse ima ovih okolnih sad ovde, ali kao sto kazu nije seljak zbog opanaka vec u glavu.

Bas sam pre 10 dana po drugi put i zivotu bio u Tutinu poslom nesto i zadrzao se gotovo celi dan, znaci ja nisam mogao da verujem. Retko koga da cujem padez da promasi, da neko na cetru starta auto ili da se ponasa bahato, pitao sam se jel to moguce? ili su mozda na odmoru ti sto rade to... a nekad je pazar bio takav.

A ponovo umesto da se narod ovde spaja, kako medjusobno (jer je bilo ovih stranaka i onih pa su se uvek nesto mrzeli) nadje se neko kome to nije cilj, vec neke svoje budalastine, koji krive beograd sriju itd.
Ali zar se ne zapitaju dal su oni sami krivi? Imao sam kontakta sa vecinom ovih poznatih da kazem tako tj biznismena pazarskih koji ono imaju para bas, i mogu da kazem, tj. ne mogu da verujem da neko ko ne zna nista o biznisu, koji maltene ne znaju tablicu mnozenja, koji nemaju osvnovne kucno vaspitanje su dosli do para, a zna se kakvi dolaze do para, jer samo u pazaru mozes da vidis nekog da ne radi nista, koji po celi dan seta i sedi po lokala i na kraju ima po 5motora, dzipove, itd.
Tako da je normalnim ljudima ovde malo tesko tj vise tesko. Kad god odes po neka dokumenta uvek se desi da 10njih sa nekim torbicama i nabildovani kao bikovi predju ispred tebe ili prosto udju znaci moze im se,a mi cemo da trpimo i gledamo.

Pomenula si fakultet, hvala Allahu da pazar ima sad dva fakulteta, ali je problem sa kakvim znanjem izlaze odatle, pogotovo na muftinijom fakultetu, skoro citah na sajtu da oni porede taj fakultet sa kembridzom, i svako normalan koji to cuje ce se zapita sta je ovo! Nije sad da pricam protiv fakulteta ali ovim samo pazarcima cine magarecu uslugu, jer ja sam zavrsio ETF, i imam par drugara tj lom (vecina i z srednje) koji su bas kod muftije upisali, znaci evo ih, niko ne radi u struci zapravo od njih 7 jedan radi i to u svom lokalu, znanje im je nula! To cka i oni sami pricaju, ali je jos jadnije sto se i oni tome smeju, i cime ce sutra ti da upravljaju, kako ce da razvijaju pazar i sandzak! Ne mogu jer niti imaju tuenku iskuskva niti znanja.

Zato ovde trebaju velike promene, jer vidim narod se jos nije opametio nego bi da pravi nove 90e a nikad se bednije nije zivelo! nikad!

A znate li od cega pazar zivi? Zivi od vas stranca koji saljte ovamo pare! A vec su tamo mladji narastaju koji maltene nemaju veze sa pazarom niti zele, da imaju, tako da ce za narednih 10-20godina kad ovi njihovi roditelji presele ili sta vec ili odu tamo, pazar imati sve manje para a posle cu da vidim te nase politicare koji su toliko uradili za ovaj grad!! To je samo demagogija, svako vidi ko god je danas u politici gleda svoj interes, i interes stranke ili pojedinaca, ja lico radim u firmi koja 90% tenderta i vecih poslova u firmi dobija zahvaljujuci vezama, partijama i podmecivanjem.

Niko od nasih ne pominje kriminal, ove ovolike narko dilere, i likove koji po celi dan sviraju k.... da izvinete a mesecno menjaju i kupuju lokale, kuce i automobile a naravno ne bi sve to bilo jos tuznije da se u pazaru sve ne zna, ko je kako i gde, samo sto svi pokusavaju danas da budu kao ti koje smo pre 5-10goidina pljuvali, pa se zapitajte na sta ce pazar da lici kad je omladini jedini heroj, vidimo se u citulji, pinki, frenki i slicni, oni im se naprosto dive. A dok ostali koji vole skolovanje koji su za vreme skolovanja isli na takmicenja, dobijali nagrade i priznanja polako odlaze iz pazara, prvo zbog faksa i 80% ostane van, vecina moje generacije koja je bila dobar djak je ostala po sarajevu, beogradu i turkosj neki cak i po americi i evropi, tako da ostaju samo oni koji se bave na mutno, i koji bi zajebali rodjenog brata, a takvih danas ima u svakoj stranci, organiziaciji ma gde god pogledas u gradu! Mada tu se ne razlikujemo od srbije bas bar onom sto citam po novinama, a narod cuti.

A isto sto sam primetio da vecina stranaca koja dolazi ovde u pazar, se pocela ponasati bahato i nekulturno, ne znam sta se to desilo, ocekiuvao sam od njih visi nivo kulture i obrazovanosti ali i to me je razocaralo.

Ma o ovome bih mogao napisati knjigu ali eto, kako vidi pazar neko ko zivi ovde 27godina, i koji na zalost jedva ceka da ode odavde, tj. iz srbije i to ne zbog para, jer hvala bogu ja i zena bar za sad imamo dobre plate tj. za situaciju u kakvoj zivimo extra, ali
ova opsta zatucanost, neradnicki mentaliet, odsustvo svesti o mestu i vremenu gde se zivi, tupavo nacionalisticko baljezganje, apsolutna nebriga za sve sto nije u sopstvenom interesu (prljavstina i smece na svakom koraku, npr.), nicim utemeljeni kompleks superiornosti, jednom recju - jako lose okruzenje za svakog ko nema zeludac za ovo.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

6

Srijeda, 20. Juli 2011

Prijatelju promasio si temu.Lijepo pise sta Pazarci u dijaspori misle o Pazarcima u Pazaru.Ali kad si vec nesto napisao da te pitam, sto se ne preselis u Rasku da zivis ili Kraljevo tamo je mnogo cistije a i ljudi su kulturniji.
I htedoh u vezi teme nesto, da li kad dolazite iz bijeloga svijeta u Pazar dolazite kuci ili u goste.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

samoubica

Početnik

(10)

• »samoubica« je muško

• Poruku poslati

7

Srijeda, 20. Juli 2011

Zasto bih isao tamo? A? Ja sam srbin?
Znas sta, ti i slicni tebi ste isti kao ovi srpski cetnici!! Samo sto si ti sa "nase" strane, a ja ih podjednako prezirem!! Jer neamte pameti da pogledate kako stvari stoje, nego vam je tolerancija i razumevanje na nuli, a pored vas ne moze normalan covek da zivi!! jer uvek pravite sranja gde stignete!!

Znas ono, prvo pocisti svoje dvoriste, tj gledaj sebe pa drugog, a vi prvo gledate druge pa posle sebe, tj na zalost sebe ni ne gledate nego ste svi bez greske.

Za cetnike je natasa kandic i slicni koji se trude na primer da otovre oci i ukazu na zlocine u bosni i na kosovu zlikovac i treba JE UBIT!! A tako i vi imate neke koje ne smeju progovore nista prvo je bilo tako protiv sulja pa rasima sad je dosao treci iz iste stare grupe a na kraju ce njih sta god da se desi da boli tuki a mi cemo da patimo sta god da se desi! Isto kao sto je najvise obican narod nastradao u bosni!

A ako lazem ista od ovog sto sam rekao, ajd lepo otidji sedni na centar gledaj ponasanje, pogledaj kako se lako zavrljaci papir na sred trga a kanta 2metra od njih, pogledaj tj prosetaj magistralom ili se provozaj oko 11h kad se zatvaraju radnje pogledaj gde ce sve to smece zavrsi, pogledaj ove sto voze dzipove od 100000eura rapistaj se malo ko su, i kako su dosli do para i jos bolje ako imas sanse sedi i poppricaj sa njima ili slicnim njima da vidis koliko su obrazovani, koliko su civilizovani i koliko im je dug fitilj, tj kratak.
Raspitaj se malo ko danas u pazaru ima para, i kako do toga dolazi, vidim ovde saljete vesti kad god neko dira pazar, a ona vest od pre nekoliko dana sto su uhvatili onog pazarca sa 2.5kila heorina na granici sa kosovom i kuci oko kilo trave i neke tablete? Te ne pominjete?

Pazar se pretvorio u leglo kriminala i bahatosti, a to sam samo hteo da predocim ovima koji ne zive ovde nego dodjiu na nedelju dve u pazar godisnje.

A kad vec pominjes rasku i kraljevo ma q... me zabole za njih da mene ne brine pazar ne bih tyi ja nista ni pisao ovde !!! pazar 100.000stanovnika 1000 sposobnih koji su puni para od prilike 90% od tih su dosli zna se kako do para a ostalih 99.000 pazaraca radi za plate od 100-200eura i sedi i suti!! Ne vidih te nasew politicare ovde da nas zastiti od nas samih, ne vidoh da se i jedne firme udruze i sire trziste nego vec jedni drugima su dzelati!
Kad se to promeni nama ce biti bolje !

A ti golubdzija udahni lepo, i procitaj ovo par puta i lepo vidi sta hocu da kazem, umesto da cim vidis moje ime odmah me nazivas srbinom, nevernikom, da idem ovamo i onamo!! Ako Bog da idem ja odavde nego mi zao sve ove koje nema ko da zastiti nego ih koriste samo kao glasacke listice, demagogija je zajebana stvar ako je narod neobrazovan i ostrascen u 90im je to uzelo svoj danak.

I zao mi je sto ovde ovo pisem, hteo sam napravit novu temu ali vidoh ovu na vrhu portala pa rekoh da predocim ono sto ja vidim.
A da po tvojim postovima mogu da vidim da si mnogo miroljubiva osoba koja voli srbe a i one koje ne misle popud tebe, mnogo si mrznje proizveo u sebi, i besa a takvi nam danas kroje sudbinu, tj krojili su nam, jer smo im dozvolili a danas smo tu gde smo.
A jednog dana ako se nastavi ovako, seti se ovog sto pisem.

Jos jednom se izvinjavam sto pisem ovo u ovoj temi, i od sad bih molio golubziju da me se okane i ako im se ne svdija sto pisem nek lepo napisu nesto konstruktivno, tj. obrazlozenje zasto ja lazem tj. ne pricam istinu, a ne samo ajd bezi u ovamo i onamo.

PS Svugde je u srbiji slicno sto se tice nekulture, ipak smo zajedno svi ziveli igledali i imali iste price, televiziju i obrazovanje, tj neobrazovanje, ali mene jedno boli sto kod nas polovina onih sa kojim vodim razgovor ne ume da sastavi dve prosirene dok na primer moj kolega sa posla ima dve cerkice oko 10-11godina sa kojima mozes da pricas satima bez jedne greske i zastajanja, to sto je jedino pazar u srbiji poznat po cevapima, narkomanima i tome da kao zelimo da se odcepimo, umesto da njima pravimo inat tj. cinimo uslugu trebamo da pokazemo da smo bolji!! A ne gori ili isti kao oni !!

8

Srijeda, 20. Juli 2011

Interesantni odgovori, hvala vam svima. Naravno da odgovore mozete da pisete i vi koji niste u dijaspori. Tema je dakle otvorena za sve Pazarce.

Sve sto sam gore procitala sam prepoznala u Pazaru, nazalost. Imala sam i sama cesto neprijatnih iskustava u vezi sa jurenjem tih putnih isprava svakih par godina. Vise mi se je smucilo.

@ ed: tvoja prva prica lici i na jedan moj dozivljaj. Isla sam i ja u drzavne ustanove radi tih birokratija. Bas tako, na vratima lijepa nalepnica za zabranjeno pusenje, iza vrati oblak dima. Ja sam nazalost, morala pricekati u toj kancelariji punoj dima, dok mi doticni gospodin izda ta dokumenta, koja cas dohvati rukama, a cas cigaru iz usta izvadi i otrese pepeo. Uzas.

@golubardzija: Molim te da se temi posvetis konstruktivno i slobodno napisi sta ti mislis o Pazarcima i Pazaru. Otvoren je forum i svako ima slobodu da kaze svoje misljenje. Budimo civilizovani.

Zaboravih reci @VIZIAPRO je postavio jedan izuzetno lijep snimak Novog Pazara i odusevljena sam izgledom trga i centra grada. Mada me bas zadivljuje da niko jos nije ukrao ili oskrnavio one sahovske figure. (o) To mi daje osecaj da ima nade za Pazar.

Pozdrav svima
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

9

Srijeda, 20. Juli 2011

Zao mi teme ali moram odgovorit samoubici.Ti pod hitno moras negde da praznis baterije prijatelju pun si negativne energije.Tebe je Pazar zaostao, pun smeca, ne valja Muftijin univerzitet ,nema vise fer tuca i sve to krivis dosljake.
Vidi ja stvari drukcije posmatram.U mojoj ulici ne odnesu smece ponekad po mjesec dana.Hocu li kukat?Hocu, ali ne pomaze.Pravac prodavnica kese za smece pa nosim do najblizih kontejnera koji su zamisli slucajnosti iza zgrade opstine.Gradovi koji odlazu priblizno smeca kao Pazar su recimo Kraljevo i Cacak.Kraljevo ima 14.kamiona a Cacak 16 kamiona za odlaganje smeca.Pazar ima 3.
Vode fala Bogu imam ali drug mi iz Bukresa nema.Dadoh mu predlog da kupi cisternu 2000 litara postavi je na visinu i kad ne stane voda imas 2 kubika vode.Sto ti ovo pisem.Ne cekaj od grada nesto vec probaj i ti da uradis nesto za grad.Kakav god da je moj Pazar je najljepsi na svijetu.A , to sto su na zalost danas negativne ljudske vrijednosti postali ideali za odredjeni procenat omladine mozda je kriva ekonomska kriza koja je sa sobom donijela krizu morala.I tu po meni lezi odgovor o kriminalitetu u Pazaru.I, kakvo god razmislanje imao o ljudima sto se tice vjere,nacije i geografskog polozaja mozes ih dijelit samo na dobre i lose.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

samoubica

Početnik

(10)

• »samoubica« je muško

• Poruku poslati

10

Srijeda, 20. Juli 2011

Eto vidis kako moze da se razgovara :)

E sad, Smece:
Slazem se, ali pazi upravo danas je bila neke zena u ulazu to jest naplacivala je racune za smece, i dok sam lakirao ulazna vrata slusao sam, ja sam imao racun od oko 300dinara dok ove komsije dok sam slusao su imali svi preko 4-5hiljada dinara, i jos ih je napominjala da nisu platili to godinu dana, znaci i mi moramo da budemo odgovorni da placamo a i gradska cistoca da te pare ulazu u kamione i sta vec sto treba za cistiji grad.
Eto juce dok sam setao kejom pored raske od centra do onog novog mosta dole sam drzao praznu flasu dok nisam tamo video kontejner, kao prvo nema kante nigde kao da je samo centar u okviru od 200m od opstine za to su oni krivi, a drugo nista me nije kostalo da to nosim dok ne vidim kantu sto vecina druih nece da uradi vec bi firiknula odma u rasku ajd odnece to voda.
A i jos da se nadovezem nesto, nakon onih poplava sam bio dole ono iz znatizelje da vidim koliko i sta je unisteno i zaprepastio sam gledam jednog coveka lepo nagomilao na jedno mesto neke daske i neke itisone sto je voda nanela i lepo natovari u kolica i lepo ponovo baci u reku ! Ispred njegove kuce prolazi reka a on umesto dase opameti i da ne bacaju smece tu on zafrljaci dvoje kolica puna smeca, ajd da je bila zemlja pa ono manje vise ce voda to razlozi i odnese ali ono ce ponovo za blokira vodi i da ponovo bude poplava, a eto kad vec nema pameti nema nikog ni da kazni takv esto to rade.

A sto se tice postavljanja kontejnera, gde da ih postavimo? Ko god je planirao ovaj grad, kao i ko god je davao dozovle da se svaka kuca pravi maltene do samog trotoara, a da se stavljaju posle kontejneri (kao sto je slucaj kod 28og tj kod zabavista) na sred trotoara ne prilici za jedan grad tj centar. To nigde neces videti drugde, i da kad smo tu ona zgrada kod 28og nova na primer, arhitekta ili gazda nije hteo odvoji 2-3kvadratna metra negde da moze se postave kontejnere nego ispred zgrade tj ulaza ponekad mozes vidis po 20velikih kesa a lepo isti ti stanari imaju kontejner na 100metara iz zgrade ali je problem ko ce do tamo da ode daleko je to.

Ekonoksta kriza je zadnja dosla kod nas u celoj srbiji, jer je za vreme dok drui nisu imali da jedu po srbiji ovde cvetao biznis, upravo jer su ga mnogi mutili tj radili sa "brasnom" a drugi su koristili da umesto da carinu plate 5000eura stave 500maraka cariniku u dzep i eto ih, moj cale je licno imao krojacnicu sa drugom sto je otvorio i imali su po 300-500% zarade po duksu tj majci, dok posle nisu dosli ti koji su hteli da peru nelegalsno zaradjen novac na taj nacin (valjda su se opredeli tako jer je bio unosan posao) pa su poceli da prodaju majce i dukseve po 2eura i niko posten nije mogao da plati radnike i svaki mesec isao u minus (moj babo je zivi dokaz) i posle su svi ti (zna se ko i kakvi su to u pazaru radili) lepo i oni zatvorili fabrike i lepo taj novac ulozili u nekretnine i sad samo mogu da leze i imat ce hiljade eura mesecno a da ne mrdaju dok svi ostali posnetni su propali.

Moja zena je htela da radi samostalno i radi marketing ovim nasim ljudima sto imaju jace firme, ali oni ocito ne znaju sta je to u danasnjem svetu gde je konkurencija velika i gde vise nema 5x zarade na jedan proizovd njima je zao da plate 500eura za reklamu, strategiju ovo ono nego ajd to ce moj brat sad eve ga zavrsio fakultet ubija kako radi, i na kraju cujes otpustio radnike, zatvorio itd. to je nasa nesposobnost jer nisu hteli da rade kakos e rade kad su vec dosli strozi zakoni,svi propali a moglo je da se radi, sto na primer danas Dalas ubija od posla? Lepo pogledaj ko im radi reklame i placaju za reklame debelo, sponzori ovih i onih emisija po srbiji itd.

Ne napadam ja nas fakultet, hvala Allahu da imamo nesto, stop kazu bolje ista nego nista, ali moramo da unapredjujemo sebe, jer ko god kritikuje sebe i slusa tudje kritike moze samo da napreduje i da sebe usavrsava, a ne da gledam i citam vesti gde se uporedjuju sa kembrizom/hardvardom i slicnim, tu odmah mozes da uocis da nije nesto u redu i samo ces tima sto izgube 4 godine pokusavajuci da nauce nesto na kraju kad budu trebali da grade sebe ili neku firmu i preduzece svojim znanje nece znati da pomere.
Evo primera sestra moje zene je tek zavrsila srednji i da se upise na fakulet nije upisala zeljeni fakultet jer je uzasno uradila prijamni, i posle saznam da je imala sve cetiri godine petice tj u trecoj godini cetvorku iz matematike a ovamo na prijamnom da Bog sacuva kako je uzasno uradila, sto znaci da su profesori propustali, poklanjali umesto da ih nauce nesto i da se bore za to dok su mladi da se nauce redu i radu.
Evo nadji nekog prijatelja, komsiju koji je zavrsio fakultet kod nas i nekog drugde negde,i pokusaj da izvuces neko znanje iz njih da vidis ko ce ti prica svo vreme a ko nece znati da gukne, evo juce kao zivi primer dolazi mi komsija tj njegov sin da mu instaliram windows na onaj mali laptop bez cd-a, ja mu kazem ajd na internet pokusaj nadji kako da napravis botibilni usb, a on meni odgovar ajd ziv ti sve ti to odradi ne znam ti ja dobro engleski, ali sve to ne bi bilo jos tuznije da nije prosle godine zavrsio informaticki smer na tom istom fakultetu, pa se pitam kako i zasto je zavrsio, sta to njemu koristi ako ne zna sta, sta to nama pazarcima koristi i kakva ce korist da bude od njega, kako ce da zaradjuje ??

U siromasnim podrucijima je uvek veci stepen nasilja i slicno i za to si u pravu, ali zar mi nemamo Islam da nas uci da budemo dobri i posteni pa imali i milion eura i 100eura?
Ali evo mene uzmemo za primer, moj otac je morao da uzme kredit koji ce jos 2-3godine da isplacuje (zapravo ja ga siplacujem sad) da bi mogao da odem na fakultet, ni ja nisam imao nista, dok su moji drugovi imali bicikla, motore, sony playstation, mobilne trosili pod 500din u grad ja nisam imao nista od toga, pa nikog u zivotu nisam klepio ni dinar, na nekom zaradio ili nekom nazao ucinio.

90% mojeg drustva nije postalo takvo, ali sad dusa me zaboli kad vidim mirnog i dobrog roditelja da im Allah pomogne a deca razbojnici i banda, zasto je tako?
A ima i onih drugih koji danas teraju decu da tako bude, skro sam bio na soni sa drustvom posle dugo vremena, i eto cujem neko dijete ubija koliko psuje, cak je par puta i opsovao onog kog nikad ne sme, a tako mi svega sigurno nije imao vise od 7-8godina i na kraju kad sam video da ga lepo otac koji je sve tu vreme bio zagrli i kaze ljubi te babo, malo mi je falilo da sam ustanem i da ga pitam kako i zasto vaspitava svoje dete tako?

Mogu sve da svatim, tesko se zivi i slicno i pre se, pa smo bili slozni, nismo dali da jedno drugog naopako pogleda, dok danas imam osecaj da ako kazem u sred beogarada ja sam musliman da ce mi se manje nesto desi nego ovde da pogledas ovolike razbojnike na ulici.

A zasto niko od ovih nasih ne prica o raspadu drustva, morala ? Zar je jedan od onih koji sam ocekivao da nas digne na veci nivo duhovno i moralno sad ne prica o tome? Znate valjda o kome pricam, on mi je bio idol, i dok su se drugi jos kvockali oko sulja i rasima ja sam hvalio njega i cekao dan kad njega pocne da slusa narod, i samo zbog toga sto je lepo pricao, sto nije zelio politiku u dzamiju, nije zelio da se narod deli od toga je odustao, a znate li zasto tako mislim, zato sto uvek mozete da ocenite nekog politicara ili bilo kakvog vodju po onoma koji idu u protestima u prve kolone, i to sve govori. Na primer to kod rahmetli Djindjica niste mogli da vidite, jer je hteo sve takve potera u zatvor, i sigurno takvi ne bi nikad glasali ni podrzavali istog jer im nije u koristi, vec im je bilo ono sto su uradili.

E o tome ti pricam ja ne delim visem nekad sam delio ljude na muslimane, srbe, cigane ovo ono... sad vise ne, jer dovek je covek pa ko god bio i koje vere moze bude los ili zao.
A ja posto sam bio jedno vrfeme ukljucen u ove dogadjaje po gradu, direktno ili indirektno uppznao sam licno dosta ljudi, pa mi zapadne muka kad je neko kabadahija, obraz kao opanak, nema nikakve manire dodje na televiziju i prica mi o nekim vrednostima, postenju kulturu itd.

Zato treba neko nama ukaze pravi put, neko da nas vodi a da ne uplice tu onu staru pricu, oni su krivi, oni su misevi, oni su pokrali tad ovoliko i onoliko a mi cemo ovoliko, da mi ne pricaju o borbi protiv narkomanije a najblizi saradnici i prijatelji su upravo glavne baje koje se time bave. Kad ste culi da neko prica ovome? Nekog?

E i da, dal neko zna gde je Gazi Sinan Begova dzamija? To je ona na kraju parka tj na vrh, jel pogledao onu dzamiju ko a? Tu istu dzamiju su zidali nasi dedovi i pradedovi tj koliko se secam napravljenja je negde oko 1700godine, zar nema ko da je sacuva od propasti? Jel neko ulazio i zagledao u istu naprosto se raspala jer su je zapostavili!! Kako mogu!! A ovamo mi pricaju o kluturnom nasledju pazara i bosnjaka!!! ALLOO!! to je nasa dzamija na nama je da je cuvamo a samo svoje ne cuvamo vec unistavamo ili pustimo da se samo onusti
Samo pogledajte hamam!! Ja koji zivim u pazaru nikad nisam uzao tamo jer nikad koliko znam nije bilo otvoreno za razgledanje, ono sad sluzi kao poveci kontejner, ajd proturite glavu kroz ono prozorce da vidite koliko je samo tamo smeca da covek ne veruje.!!
Pogledajte bedem i kulu! Dozvolili su da se tu naprave kafici!! Pa ko god je dao dozovlu za to treba biti krivicno gonjen, evo skoro se odrnonilo ono kamenje kod bedema i jos nije vraceno ili pokusano da se restuirira, eto gde je onaj bezistan isto!! kako mogu!
Moje najlepse mesto u pazaru gde sam voelio da sednem je bio bedem lepo sednes na travu i cosas kao covek, a moglo je da se posave klupe onde, da se stavi ograda da ne idu ljudi po onom kamenju da se zasadi koje drvo mozda i fontana i da covek sa milinom sedi da ima nesto istorisko i da je zasticeno! A to nije sigurno beograd kriv za to, a niti je iko kriv sto se niko protiv toga ne buni sem nas!
Altun Alem dzamija je po meni najlepsa u pazaru i zar dzamija nije za klanjanje? zasto tamo vise niko ne klanja? Gde je ona prica pametniji popusta, jer nema nikog pametnog medju nama!

A da bi se sredio kriminal ovde u pazaru treba dobra policija, ja sad policiju vidim kao politicki ukrar, jer kako da ih vidim da vidis da se pozdravljaju sa svakom mutnom facom u pazaru kao da su braca i sutra da ocekujem da mene zastiti ili da uhapsi kriminalce? Ma kako da ne! A da imamo bar bolju policiju, inspekcije kako komunalne tako i druge da ima neko da im zategne omcu da se batrgaju gde god stignu i da rade sta god hoce veruj mi i ovo bi se smirilo, imalo je za vreme sloba vecih mafijasa pa su samo gledali svoja posla nikom nisu smetali i nigde nisi mogao da ih vidis, a danas se ponasaju kako ono ljudi kazu bosovi, kako i ne bi kad ih i policija stiti.

............

Samo je dovoljno otovori facebook (koji sam inace izbrisao iz ovoih razloga) i pogledati nase face tj. slike ovih nasih, lepo ako nema 90% muskaraca tj pazaraca sliku nekog kriminalca kao profilnu sliku tipa oni likovi iz citilje, koji nemaju svoju sopstvenu sliku kako vitlaju oruzije a nemaju ni 15godina, kad vidis da nase devojke se slikaju u nekim kupacim kostimima, puce dupe i sise, a ovamo vidis postavljaju nekakve ilahije i dove, pa gde to ima!!! Kako su uspeli da okrenu tako veru, cast i postenje? A jos kad im vidis razgovore, zapravo preko facebook-a mozes da vidis najlakse u kakvom su stanju nasi ljudi, tj. sta nas tek ceka kad ova mladja generacija odraste, kakvi ce to ljudi postat! A to je samo upozorenje jer svako ko je imalo pametan i nije mu u cilju da ima dobar auto i da se napije svako vece ovde nece videti niti onaj stari pazar, niti ce se lepo osecat.

Sto pre ovaj narod uoci ovo gde smo se uputili, kakvim mi to putem idemo, kakve sve mi gadosti gledamo, ili su nam postale svakodnevnica, nama sluti samo propast na svakom nivou u zivotu, zato pravi lideri bi pokusali ovo da zaustave, propadanje naseg naroda, onda smo najebali svi. A to nece uraditi tako sto su nam sve drugi krivi, mi smo najmanje, nama drugi ne daju drugi, mrze nas ovo ono, a vec imate dosta primera ko su ti x) tj. nazivaju se cetnici, oni nisu nista bre krivi gde oni, partizani su krivi a ne oni, oni su voleli druge itd e njima sta god da pricas da nisu u pravu, da su cini zlocine, oni samo ma daj a sta su oni nama, a ja ne zelim da mi postanemo takvi a vec se ponasamo tako.

Ocete jos? :) imam jos 1000obrazlozenja i prica koji vi svi znate, nego samo krivite druge, ja cu svoje i trudim se da svoje "dvoriste" ocistim, pa ako mi zasmeta komsijno nakog sto moje bude cisto onda cu da mu kazem i prebacim nesto.

I veoma mi je zao ako vas ova moja prica udavi, jer umalo knjihgu ne napisah.

Social bookmarks