Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško
  • »Giovanni« je autor ove teme

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 25. Januar 2005

Sta vas (pravo) zivcira u saobracaju?

Cini mi se da je davnih dana vodjena prica o saobracaju u Pazar(u) i uglavnom je akcen(a)t stavljen na parkiranje no ja bih da malo prosirimo ovu diskusiju jer ima nas svu(ku)da po "vascijelom" svijetu i svi mi ucestvujemo u saobracaju bilo kao oni koji voze, oni koji se voze (vozaci i nevozaci) i oni koji trenutno hodaju (a rado bi se docepali volana i pokazali svoje umijece).

Giovanni-ja recimo ludi kad domacin sa svojim vozilom mili, puze i gamize u lijevoj traci (od dvije ili tri) i teoretske samse nema da se pomjeri udesno kad vidi da mu se priblizavam vecom brzinom. Nikakva ablendovanja, trubljenje i voznja na 1m udaljenosti od istog nece pomoci jer busija je zauzeta a ti ako hoces obidji me s desna. Ili da izvrsim "upgrade" ove scene, kad dvoje domacina u dvije trake voze paralelno uz neizostavno "Dalje neces moci" ?(
Ovo je toliko karakteristicno za sjevernu Ameriku (Kanada i Usa) i u vecini slucajeva takvi vozaci su ili stariji ljudi (bakutaneri i dedice) ili Azijati (Kina, Japan, Koreja, Vietnam, Indija, Pakistan) ili Afrikaneri (iz Afrike, ne Afro-Ameri) ili (sad osjecam da mi slijede pogromi) zene. Ne trebam ni spominjati da znakovi tipa "Koristite desnu traku ako se sporije krecete" su svuda prisutni...
U Jevropi mi se cini da se ovo pravilo postuje (ex-Yu, Francija, Italija).

Kakva je situacija kod vas? Da li ste flegma ili nervcik?

Aj zivili
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

orange

Učenik

(10)

• »orange« je žensko

Datum registracije: 19.01.2005

• Poruku poslati

2

Utorak, 25. Januar 2005

u Sarajevu je opsta ludnica sa saobracajem, tako da ima svega i svacega. Mene licno jako nerviraju oni sto se prestrojavaju iz trake u traku svake moguce sekunde samo zato sto auto ispred njega ide 3 km/h sporije od njega a jos pogotovo ako je slabije ili starije od ovog...pa to je katastrofa. Ipak moram priznati da me vise nerviraju oni babci sto furaju 10 na sat i pritom se ponasaju kao da su oni gospodari ceste... kad vozis autoputem taj problem je lako rijesiti, ali kad ti se natakari ispred tebe usred carsije u kakvoj dvosmjernoj ulici sa samo jednom kolovoznom trakom (jos ako mu onaj hepek auspuh ne valja, a 90% auta u gradu je takvo) onda te dodatno osamuti izduvnim smradovima svog ljubimca i ugodjaj je potpun!
Ja licno sam prilicno flegma, vozim uzasno oprezno (kao i svaki friski shofer), vrlo sam dosadan vozac, kad vozim onda uopste ne registrujem suvozaca i ostatak raje sa sobom, progovorim pokoju kad stanem na semaforu :D
razlog za to su upravo ovi tipovi zatim tramvaji a posebno taksisti koji voze iskljucivo po tramvajskim sinama, dakle krajnjim trakama i zna se vrlo cesto desiti da izazovu udes jer se moraju skloniti od tramvaja pa se onda uvaljuju u traku pored u fazonu: mora on mene pustiti (naravno, zmigavac je misaona imenica) i onda eto ti belaja.
moj tata recimo je vrlo nervozan vozac i brzo vozi. mama se navikla na takvu voznju ali ja kad sjedim naprijed, narednih 5 dana imam upalu misica od silnog kocenja :D

sto se pjesaka tice,to je jos veca katastrofa, ne zna se ko je gori, pjesaci ili nervozni vozaci. na semaforima gdje se istovremeno pali zeleno za pjesake i za auta, par puta mi se desilo da frajer ide direkt na mene i nece da stane, onda ipak stanem ja jer mi moje koskice ipak znace ?( ...to me uzaaasno nerviralo i dok nisam bila vozac i dan danas...
opet pjesaci su posebna prica, niti gledaju gdje je prelaz niti gdje je semafor....nista, bitno je samo da se preleti, sve uz parolu: ja sam brzi/brza od njega! i onda kad bude buuum.... :rolleyes:

sve u svemu, sto se sarajeva tice, kultura saobracaja nam je kao i sve ostalo... nikakva.
...Najgore je biti stranac u svome plemenu...

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

3

Utorak, 25. Januar 2005

Odlicna tema, ali odlicna. Odakle da pocnem? :D

Na prvom mestu je koriscenje mobilnih telefona prilikom voznje. Svako ko tvrdi da mu to ne odvraca paznju, grdno se vara. Kad vozis auto - ugasi mobilni.

Zatim, specijalitet kuce im je da doruckuju na putu do posla. Nije retkost videti Big Mac u levoj, Colu u desnoj ruci i upravljanje laktovima. Takodje, cesto se moze videti scena u kojoj vozac drzi dragog kucnog ljubimca u krilu za vreme voznje?!

Skretanje bez zmigavca. Lepljenje otpozadi u guzvi. Guzva na putu. "Lezeci policajci" visine omanje ograde.

Dalje, nervira me kad se neko vuce ispred mene 30mph, u zoni gde je ogranicenje 45mph. Ma, da budem iskren, nerviraju me ogranicenja brzine van gradskih zona generalno. Cemu to sluzi, osim da se popuni gradski budzet? ?(
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

4

Srijeda, 26. Januar 2005

Citirano

vozim uzasno oprezno (kao i svaki friski shofer), vrlo sam dosadan vozac, kad vozim onda uopste ne registrujem suvozaca i ostatak raje sa sobom, progovorim pokoju kad stanem na semaforu

Hehe, i ja jedno vrijeme nisam mogao sa svojom hanumum pricat kad je pocinjala vozit, a sto je najgore morao sam i radio iskljucivat radi bolje "koncentracije".
U svakom slucaju kao i sve ostale nerviraju me ljudi koji zauzmu lijevu stranu puta i polako "svojim putem", a najgori su medju njima oni koji kad ih predjes sa desna, navale na gas. Ljudi koji upale svjetla za maglu kad je nema, gti-ovci kad prave osmice po putu ;) .
Onda isto me nervira moj klinac koji odpozada udara u moje sjediste nogom nervozno pa u jednom trenutku hoce naprijed u krilo, pa kad se dokopa suvozackog sjedista carka po radiju i ostalim dugmadima gledajuci me seretski, pa nakon sto pretjera bude udaljen na svoje mjesto pocne da place :P . Ovo je postalo nesnosljivo otkako je naucio odvezivati pojas.

Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

5

Srijeda, 26. Januar 2005

Proshle sam godine platila u Austriji kaznu za brzu voznju i to otprilike u visini godisnjeg prihoda Somalije i rekla sam: nikad vise.

Vozim strogo po ogranichenjima, ali uvijek ima chikica i lafova kojima se zuri, a pretechi ne mogu, pa se zalijpe iza mene i blenduju, eee to me najvishe nervira (i jedino) onda ja josh malo smanjim gas i kochim svako par metara (i to ne polahko, nego krkanski) dok lola ne vidi da ga zezam i ne odmakne se :)
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

6

Srijeda, 26. Januar 2005

Citirano

Sta vas (pravo) zivcira u saobracaju?

Zene.

7

Srijeda, 26. Januar 2005

Citirano

Orginalno od PaZaRaC

Zene.

Sto li? :)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

• Poruku poslati

8

Srijeda, 26. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Utopljena u Casi
Vozim strogo po ogranichenjima, ali uvijek ima chikica i lafova kojima se zuri, a pretechi ne mogu, pa se zalijpe iza mene i blenduju, eee to me najvishe nervira (i jedino) onda ja josh malo smanjim gas i kochim svako par metara (i to ne polahko, nego krkanski) dok lola ne vidi da ga zezam i ne odmakne se :)

E vidis i za to ima taktika, kad vidim da osoba ispred mene namerno i bez razloga koci (samim tim krsi zakon), ja napravim pristojno odstojanje, pa onda punom brzinom i sa upaljenim farovima krenem prema "prepreci na putu". Nisam dosad doziveo da se "prepreka" nije sama od sebe uklonila :D

A inace me ne nervira ama bas nista u saobracaju, valjda imam dobre nerve :D
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

9

Srijeda, 26. Januar 2005

Vezano za Pazar: pjesaci koji se ponasaju ko krave po Indiji.. ide preko ulice i jos se ljuti kad mu dajes znak da zelis proci... DJE SI ZAPEOOO... HAAA... najradije bih sve to pogazio, al ne ide mi se u zatvor zbog dvadesetak (puta milion puta) sekundi..

Univerzalno: kad stojim na T raskrsnici u dvosmjernicama i cekam da auto iz suprotnog smjera (prva traka) prodje ulicu da bih mogao da se prikljucim, a on, nakon sto sam ga cekao, bez ikakvih indikacija (zmigavaca) skrene fino tamo gdje ja cekam i napravi me budalom sto sam ga cekao jer mi u takvoj situaciji uopce nije ni smetao da se prikljucim tamo gdje sam htio... Zmigavci ljudi zmigavci.. kad ih vozaci ne koriste eto to me nervira!
mogu ja da se potpisem i bolje...

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

10

Srijeda, 26. Januar 2005

U Pazaru se neguje jedan neverovatan stil, ili je bolje reći stav, koji se praktikuju vozači: glavni glumac se zavali u vozačkom sedištu tako da su mu oči samo malo iznad donje ivice prozora, desno rame je nekako spušteno, valjda da se desna ruka bolje primakne menjaču, levo rame je više, u visini očiju, sa idejom da omogući da leva ruka zauzme onaj nemogući položaj na volanu sa blago izvijenim laktom na gore. Toj neprijatnoj pozi pozer pokušava da koristi svoj preskupi mobilni telefon i izgleda što opasnije u svojoj skupoj limuzini sa crnogorskim tablama. Vozi se bahato, migavci ne postoje, a saobraćajci uredno okreću glavu na drugu stranu ( bolja varijanta ) ili se srdačno pitaju sa glavnim akterom ove tužne priče...

Jaaaoooooooooj! Hoću da puknem.
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

11

Srijeda, 26. Januar 2005

Mene nervira jos kad MIrko i Slavko iz cele srbije krenu sa ficama na more pa blokiraju magistralne puteve X(

Da pobesni covek.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

12

Srijeda, 26. Januar 2005

U saobracaju me nervira sto drugi imaju auta a ja se vozim tramvajem. ;(
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

13

Srijeda, 26. Januar 2005

Citirano

Utopljena, to je bas 'nako hinjoliko. 8) Zamisli scenu da se covjeku zuri u WC ili ne daj Boze u bolnicu, a ti ga tako zavitlavas (no, no), u svakom slucaju red je skloniti se i pustiti ga da prodje a ima drotova da kazne ako je iz hira. Ja ponekad pozelim da instaliram brodsku sirenu od milion DB koju bi lagano usmjerio k takvima i s osobitim merakom aplicirao :D.

Citirano

Orginalno od Administrator
E vidis i za to ima taktika, kad vidim da osoba ispred mene namerno i bez razloga koci (samim tim krsi zakon), ja napravim pristojno odstojanje, pa onda punom brzinom i upaljenim svetlima krenem prema "prepreci na putu". Nisam dosad doziveo da se "prepreka" nije sama od sebe uklonila :D

Admine, nije ti losa taktika, no opet u Jevropi nema puno tenkova po dzadama (po 7m dugih) i ne bas toliko idiota za volanom koliko u Usa i Kanadi (kod nas ipak malo manje nego u Usa 8) )...Domacin u Usa i Kanadi bi te hladno iskulirao i vjerovatno primjenio ovo sto Utopljena radi jer u 100% slucajeva kad spucas nekoga otpozadi je iskljucivo tvoja greska (nisi drzao propisano odstojanje) a takve se greske skupo placaju (sigurnost prije svega). Filozofija ljudi ovdje je da kad ih neko tako spuca "s zada" pa bilo to i na parkingu s cijelih 5 km/h da odmah sutradan stave neakva cuda oko vrata (longete i gipsove) i nadju neakvog doktora koji ce potvrditi da su im prsljeni ili sta slicno stradali. A sudije na rocistu homerovski slijepo vjeruju doktorskoj pa ti vidi...

Malo s pjesacke strane...
Ono sto je mene odusevilo u ovoj zemlji (Kanadi) prvih dana kad dodjoh je cinjenica da svaki vozac ce stati (cak i uz surovu skripu kocnica) na pjesackom prelazu onoga trenutka kad zakoracite na zebru sto je u drugim zemljama nezamislivo. To mi je toliko bilo simpaticno (citaj nisam mogao da vjerujem da tako nesto postoji) da sam jedan dan iskljucivo testirao raju prelazeci sto mogavsi vise ulica i uvijek su stajali. Ne moram ni reci da se Kanadjani zgrozavaju saobracaja u drugim zemljama (tipa ex-Yu) u kojima je preci ulicu avantura slicna igranju Froggy-ja (ko je im'o Commodore seset' cetir i ZX ce skuzit'). Uvijek me je to nerviralo u BG (recimo na Slaviji) kad bih prelazio ulice tamo. Tita mi, imao sam osjecaj da vozacima oci zakrvave dok pedala za gas ide sve dublje uz neizostavno "E neces preci prije mene, majku mu...".

Aj zivili
Giovanni

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

14

Srijeda, 26. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Administrator
[E vidis i za to ima taktika, kad vidim da osoba ispred mene namerno i bez razloga koci (samim tim krsi zakon), ja napravim pristojno odstojanje, pa onda punom brzinom i upaljenim svetlima krenem prema "prepreci na putu". Nisam dosad doziveo da se "prepreka" nije sama od sebe uklonila :D

Ima i za takve lek :D

Utopljena, ako ti se jedan ovakav nakaci, uradi sledece: dok drzis desnu nogu na gasu, levom samo taknes kocnicu, tek toliko da se upale stop-svetla, a da se i dalje kreces istom brzinom. Nakon toga, preostaje ti samo da bacis pogled u retrovizor i obratis paznju na izraz njegovog lica u onoj mikrosekundi kad pomisli da si stala na kocnicu na sred puta i da je sudar neizbezan.

Priceless :D

Inace, ova tema nije mogla da ima bolji tajming - kod mene su upravo na par mesta su uveli semafore na sred puta, bez raskrsnica! Uz njih su postavili detektore brzine, pa ako se kreces 10mph preko ogranicenja, semafor upali crveno i onda stojis na sred livade totalno besciljno nekoliko sekundi. Da li treba da posebno napominjem koliko me to nervira?
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

15

Srijeda, 26. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Giovanni
Malo s pjesacke strane...
Ono sto je mene odusevilo u ovoj zemlji (Kanadi) prvih dana kad dodjoh je cinjenica da svaki vozac ce stati (cak i uz surovu skripu kocnica) na pjesackom prelazu onoga trenutka kad zakoracite na zebru sto je u drugim zemljama nezamislivo. Aj zivili
Giovanni

E nek ti bude zamislivo i ovdje Djovanche, bujrum uvjeri se :)
I napomenica vezana za moj predjashnji post, ja vozim onoliko koliko je dozvoljeno , shta mene briga shto che se neko upishkiti ako ja moram platiti kaznu za prekorachenje brzine :)

I adminu: imam vollkasko, karavana i prijatelja automehanichara. Ja kasiram lovu od tvog osiguranja, on mi za pola para sredi auto (ili ga otkupi za djelove), ti dobijes procente od osiguranja i pozdrav od policije, a ja ti pjevam hit me baby one more time 8)
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

• Poruku poslati

16

Srijeda, 26. Januar 2005

Citirano

I adminu: imam vollkasko, karavana i prijatelja automehanichara. Ja kasiram lovu od tvog osiguranja, on mi za pola para sredi auto (ili ga otkupi za djelove), ti dobijes procente od osiguranja i pozdrav od policije, a ja ti pjevam hit me baby one more time 8)

Utopljena pokvarih temu, evo sram da me bude :)
Ali ako mislis da mehanicar i kasko osiguranje mogu da pomognu posle sudara pri brzinama od preko 200 kmh onda bih ti preporucio da nikad ne koristis krajnju levu traku autoputa.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

17

Srijeda, 26. Januar 2005

Bash se srami :)
Gdje prochita da koristim krajnju lijevu? :)

Nemoj mi odgovarati, obrisache nas admin, offtopichimo :D

Taxi

Početnik

(10)

Datum registracije: 23.12.2004

• Poruku poslati

18

Srijeda, 26. Januar 2005

Nerviraju me taksisti :)) :)) :))

I nerviraju me ona djeca sto se po ovim sneznim danima kace za zadnji branik auta.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

19

Srijeda, 26. Januar 2005

Citirano

I napomenica vezana za moj predjashnji post, ja vozim onoliko koliko je dozvoljeno , shta mene briga shto che se neko upishkiti ako ja moram platiti kaznu za prekorachenje brzine :)

A pazi sad ovu, sta ako se tebi piski a car ispred tebe koci i ne da ti da ga obidjes. Stare mi, kako bi jedna kragujevka (bomba, da ne bude zabune) legla ko mlijeko :]

Ja vozace dijelim (po podjeli mog rodjaka) na ofanzivce i defanzivce. Sad, u globalu moji Kanadjani su defanzivci i njih u pricipu ne tangira to sto moraju provesti po 20-30 minuta u spicu (to im dodje kao nesto sto mogu podijeliti s rajom u neformalnoj supljoj) , slabo se prelazi limit brzine (doduse za +10 km/h izdvojis 100 keka, a +20 je 300, +30 je vozdra dozvoli), znaci jedno otaljavanje na putu ali zestoko. Voznja nocu je tek prica za sebe jer nema samse da se vozi makar priblizno limitu, vec uvijek za 15-20 km/h ispod. Argument za nocnu je da je veca sansa da izbjegnes losa, jelena ili zalutalog Peru kojot-a (za nas iz BiH Mirka S Kojotovskog - genijalcinu), mada iz prica raje koji su pokupili neku zivotinju na putu, predvidjeti kretanje iste je slicno opisati putanju elektrona pri prelasku iz N oblasti u P oblast (u PNP ili NPN provodniku), a nekmoli zakociti (velika je razlika izmedju 100 i 80 km/h u kocenju kad ispred tebe iskoci Grizli recimo)...
E sad, ono sto ne kontam je da kad sve zaledi i vozila pocnu da tancuju na ledu ko Katarina Wit, vecina njih ne prilagodjava brzinu uslovima na putu vec pici isti ritam a oni koji imaju 4x4 ti kao da su docekali svojih 5 minuta i furaju ko blesavi pored vas (oni koji slijepo vjeruju u taj All Wheele, ili 4 wheel drive se najvise i spucavaju).

Go figure...

Aj zivili
Giovanni

orange

Učenik

(10)

• »orange« je žensko

Datum registracije: 19.01.2005

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 27. Januar 2005

Citirano

Proshle sam godine platila u Austriji kaznu za brzu voznju i to otprilike u visini godisnjeg prihoda Somalije i rekla sam: nikad vise.

I ti mene htjela provozati bibijem ljetos?! 8o
Nema mi druge nego da i iduci put kad dodjes, nagodim da imam temperaturu... ko da gledam, bicu hasta necu moci glave od jastuka... ;)
...Najgore je biti stranac u svome plemenu...

Social bookmarks